Christelijke politiek in Duitschland DE MOEILIJKE WEG NAAR EENHEID IN DE C.D.U. Nog GEEN Lente in zicht De lasten worden te zwaar R uit- nieuwtjes FAGINA 4 MAANDAG 24 FEFRUART Mi I LAGE NACHTELIJKE TEMPERATUREN PROVINCIAAL DER MINDERBROEDERS VORST EN SNEEUW BLIJVEN Engeland en Britsch- Indië En wanhoopsbesluit (Van onzen Berlijnschen correspondent) De eerste samenkomst van leiders der Christelijk Democratische Unies in alle zones van Duitschland, die dezer dagen in Koenigstein in het Taunus-gebergte heeft plaats gevonden, werd door een ingewijde in partij-aangelegenheden gekenschetst als een „diplomatieke conferentie". Indien er al volgelingen der Christelijke partijen geweest zijn, die groote verwachtingen hebben gekoesterd van deze eerste grootscheepsche poging om de politieke snaren, die Christelijke politici in de verschillende windhoeken bespelen, op elkaar af te stemmen, dan zullen zij door het resultaat een weinig ontgoocheld zijn. Maar vele van deze optimisten, die de samensmelting der verschil lende geledingen nabij zagen, wa ren er bij voorbaat niet. In de kringen der partij is er nooit een geheim van gemaakt, dat de ver schillen der opvattingen van zeer diepgaanden aard waren. Eerder zijn deze verschillen door de uiteenloopende geluiden, die men van tijd tot tijd in Berlijn en in Keulen kon beluisteren, zeer openlijk geëtaleerd. Evenmin wordt thans door de officieele spreekbuizen der partij een doekje gedraaid om het feit, dat in Koenigstein eerst ten volle gebleken is; hoe scherp de schei dingslijnen in werkelijkheid wel zijn en hoeveel takt en overleg er nog noodig zal zijn om deze zoover uit te wisschen, dat van een een vormige richting der Christelijke politiek in Duitschland kan wor den gesproken. Wij hoorden reeds de opmerking, dat de Christelijke partijen beter dan op een werke lijke eenheid zullen kunnen aan- streven op een soort federalisme, dat parallel zou loopen met de fe deralistische oplossing, die de CDU's voor den komenden Duit- schen staatsvorm voorstaan. Het was te verwachten, dat de tegenstellingen op deze con ferentie zouden worden gemar keerd door de namen Adenauer en Kaiser. Inderdaad hooren wfj thans uit partijkringen, dat de tweestrijd tusschen den ouden Keulschen politicus en den jon gen ÏSerlijnschen leider zeer scherp is geweest. Er werd zelfs bij opgemerkt, dat het op een zoodanige wijze hard-tegen-hard is gegaan, dat vele niet ten volle in de tegenstellingen ingewijde afgevaardigden erdoor verwon derd waren. Uit hetgeen hieromtrent van de zijde van de Berlijnsche partij is losgelaten blijkt, dat deze ver schillen van inzicht zich voorname lijk hebben gekristalliseerd rond het even belangrijke als netelige onderwerp der instelling tegen over het Oosten. De meeningen, die daaromtrent hebben post ge vat, hebben de discussies aan merkelijk verzwaard. Naar de op vatting van Kaisers vleugel is men in het Westen behept met een soort Berlijnsch complex, een wantrouwen dat grondt in het feit, dat Berlijn nooit de liefde heeft kunnen opwekken van het Westen •n het Zuiden- Daarbij ziet men Volgens deze opvatting over het hoofd, dat uit Berlijn na de ineen storting iets geworden is, wat met het Pruisische verleden niets meer te doen heeft. De Berlijnsche partij eischt daarenboven voor zich nog de verdienste op de eerste Unie geweest te zijn en te zijn gesticht door menschen, die actief zijn ge weest in hun verzet tegen het nazisme. Maar de tegenstellingen, die ii» Koenigstein zoo scherp aan het licht zijn gekomen, lagen niet alleen op de as Keulen Berlijn. Werd er tot nog toe in hoofdzaak gesproken over drie CDU-richtingen, zoo is gebleken, dat de schakeering eigenlijk nog verder gaat. I Weerverwachting medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: J Wisselend bewolkt met plaatselijke sneeuwbuien; ver anderlijke wind; in den nacht op vele plaatsen strenge vorst; morgen overdag meest lichte vorst. 25 Februari: Zon op 7 37 uur, onder 1811 uur; maan op 9-31 J uur, onder 23.32 uur. De Union der Fransche zóne is op deze conferentie voor het eerst komen opdagen en heeft blijk gegeven van een zeer eigen karakter. welks kernverschil met de Berljjnsche richting wel heel sterk tot uiting is gekomen in een soort van belijdenis van een der representanten uit het vriendelijke heuvelland van den Rheinpfalz. De politieke be wegingsvrijheid der partij was er, zoo zei hy, beperkt door het feit, dat de historische gebeurte nissen het volk daar slechts wei nig beroerd hebben en men er nog leeft in de voorstellings wereld van den tijd vóór Hitier en met het verlangen naar ,,een zekeren vorm van gemakkelijk leven". In Berlijn verheelt men niet ge schrokken te zijn over dergelijke uitingen en in het algemeen over de kloof in den politieken ge- dachtengang, die twee jaren van zóne-verdeeling hebben doen ont staan- Bij al deze tegenstellingen kan het nauwelijks verwonderen, dat de positieve resultaten van Koe nigstein in hoofdzaak op organisa torisch terrein liggen en dat voors hands geen eenheid kon worden verkregen over belangrijke pro grampunten der Unies. De grond slag is gelegd voor een nauwere samenwerking in de toekomst door middel van een interzonaal co mité. Dit comité zal op gezette tijden samenkomen om te trachten door voortgezet overleg tot een eenheid van richting te komen. De algemeene indruk van het treffen der CDU in Koenigstein is, dat het centrale comité nog lang en moeizaam zal moeten graven, vóór de stroomingen van een Christelijk gefundeerde politiek, die in twee bezettings jaren hun eigen weg hebben ge zocht, in één bedding vereenigd zijn. Pater Apollinaris van Leeuwen Provinciaal der Minderbroeders, is voor enkele weken naar Rome vertrokken. Tijdens zijn afwezig heid zal het bestuur over de Ne- derlandsche Provincie worden waargenomen door Pater Pruden- tius van Leusden O.F.M., G W Burgerplein 14, Rotterdam. Naar thans gebleken is, heb ben Hitier en Himmler reeds in 1943 opdracht gegeven tot het vervaardigen van cyaankali capsules, welke zij voor zelf moord wenschten te gebruiken, wanneer de noodzaak zich daartoe voor hen zou voordoen. Men heeft toen ook proeven genomen op gevangenen in concentratiekampen om de doeltreffendheid der capsules te onderzoeken, met het ge volg dat 60 gevangenen stier ven. Prima Bemhard heeft op het paleis Soestdijk 'een deputatie van het leger in Indië ontvan gen die het prinselijk paar de geliikwenschen kwam aanbieden met de jongste blijde gebeurtenis. Voor het middenstandsexamen alg handelskennis, dat op 27, 28 en 29 Mei in 47 plaatsen wordt afgenomen, hebben zich ongeveer 3800 candidaten aangemeld <0 Het nieuwe Poolsche parlement heeft een amnestiewet aangeno. men. Volgens officieéle cijfers zullen 45.000 personen onder deze amnestie vallen, van wie 25.000 personen onmiddellijk im vrijheid zullen -"'orden gesteld. De Fransche politie heeft te Vichy een propaganda-cel van de thans verboden vooroorlogsche royalistische organisatie Action Frangaise" ontdekt. Er zijn o a. anti-republikeinsche vlugschriften in beslag genomen_ Zekere Edwin Land, te Boston, heeft aan het optisch genootschap van Amerika medegedeeld, dat hij een camera heeft geconstrueerd, welke in een minuut een foto kant en klaar kan afleveren, meldt Reuter. Een journalist uit Stockholm en een Finsch verpleegster kregen de bevlieging in de lucht te trouwen. In een lijnvliegtuig van de A, B. A. werd de trouwerij op 2500 meter hoogte voor een mede-reizend geestelijke voltrokkenHet paartje getrouwd en wel bij aankomst Meer dan een volle maand iheeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de krachtige barometerstijgingen over Frankrijk en Duitschland is de wind thans in ons land zwak en veranderlijk geworden- Over Z.-O. Engeland vormde zich zelfs een afzonderlijk kerntje van hoogen druk. In Mid- den-Engeland daalde vannacht bij helderen hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 18 graden Celsius onder nul, In ons land waren de nachtelijke minimumtemperaturen sterk be ïnvloed door de bewolking. Op het vliegveld Eelde bijv., waar het steeds helder is geweest, vroor het vanmorgen vroeg 18 graden. Op andere plaatsen met overwe gend bewolkten hemel, daalde de temperatuur aanmerkelijk minder laag- Het besluit, Donderdag j.l. door den Britschen prime minister Attlee in het lagerhuis afgekon digd, dat Engeland zich uiterlijk Juni 1948 geheel en al uit Britsch- Indië zal hebben teruggetrokken, blijft, zooals wel te verwachten was, de geesten allerwegen bezig houden. Het valt allerminst te verwon deren; want de consequenties van deze beslissing zijn zoowel voor Engeland en Britsch-Indië, als voor het geheele Verre Oosten, en dus voor de geheele wereld van zeer ver-strekkende beteekenis. Reeds een kwart eeuw lang heeft Londen zijn bereidheid te kennen gegeven om het door Indië zoo vurig verlangde, vaak met bijna gewelddadigen aan drang geëischte recht op zelfbe stuur aan dit land te verleenen. Alle vooroorlogsche kabinetten te Londen, zoowel van conservatie ven als van labours, hebben met Britsch-Indië of juister ge zegd met groepen, partijen en vorsten in dat uitgestrekte, zeer varieerende gebied van meer dan driehonderd millioen menschen over bedoeld zelfbestemmings- recht onderhandeld. Wat Londen wilde geven, nam met den loop der jaren in staatkundige betee kenis en omvang toe, tot de hui dige labourregeering het vorig jaar bij monde van Attlee ver klaarde, dat Engeland Britsch- Indië zelfs het recht wilde toe staan zich volkomen onafhanke lijk van het Britsche Rijk te ver klaren. Spottenderwijs werd vaak ge zegd, dat Londen Britsch-Indië kwijt wilde, maar merkwaardiger wijze niet kwijt kon raken. Men kreeg soms den indruk, dat En geland de zware verantwoorde lijkheden, welke het ginds in menschen en financiën te torsen had, niet langer kon dragen. De moeilijkheden voor Indië's „vrij heid" lagen dan ook niet bij de Britsche staatslieden, maar... bij de Britsch-Indiërs zelf. Kracht en macht van Britsch-Indië lagen in zijn eenheid. Maar die eenheid op haar beurt is geen geografisch, ethnologisch of linguïstisch ge geven; zij berust en steunt alleen en uitsluitend op het Britsche ge zag. En als dit zijn gezag op an deren wilde overdragen, stond het onmiddellijk tegenover een aantal eenheden, waarvan de voornaam ste wel waren: de Hindoes, de Moslems en de vorsten. Dezen zijn het nooit eens kunnen worden over vorm en voorwaarden van het Britsch-Indische zelfbestuur; de onderlinge geschillen en vee- ten, vooral tusschen Hindoes en Moslems,werden speciaal in ver band met het zelfbestemmings- recht dikwerf bloedig uitgevoch ten. Alleen reeds gedurende het vorig jaar hebben tien- en tien duizenden den dood bij politieke relletjes gevonden. De laatste maanden zijn de moeilijkheden tot een hoogtepunt opgevoerd, doordat de twee zoo even genoemde groepen niet tot overeenstemming konden wil den komen over de grondwet, welke de basis voor een zelfbe- sturend Britsch-Indië zou vormen. De machtige partij der Moslems hield zich afzijdig en den 29 Jan. j.l. besloot zij de constitueerende vergadering niet te erkennen, terwijl haar ministers sindsdien weigeren het gezag van Pandit Nehroe als hoofd der interim-re geering te aanvaarden. Daarmede is de kritieke situa tie in Britsch-Indië de gevaarlijke zone van een burgeroorlog beden kelijk genaderd. De Londensche labourregeering die anderhalf jaar lang als onpartijdig bemiddelaar de krakeelende partijen heeft po gen te verzoenen, meent, dat al De plaatselijk in ons land voor komende sneeuwbuien hangen samen met de groote koude in de hoogere niveaux. De resultaten van 1 de radiosondewaarnemingen in Engeland geven op groiote hoog te extreem lage temperaturen .in het begin van de stratosfeer od ongeveer 7 kilometer hoogte. Aangezien de wind in onze om geving zwaik en veranderlijk is ge. worden, vindt de aanvoer van lucht uit andere streken niet meer plaats. Onder dergelijke omstan- diglheden kan een zwakke wind u/it Westelijke ridhting aan de kust nog wel eenigen invfloed hebben op het temperatuursver- loop in verband met relatief hoo- gere temperatuur van de Noord zee, 'doch men dient te bedenken, dat ook het zeewater tot onder het vriespunt is afgekoeld. Het gaat er dus aanvankelijk om wa,t overweegt: de verwarming door de zon bij brekende bewolking overdag, of de afkoeling boven de sneeuw bij helderen hemel in den nacht. Aangezien vooral in het binnen, land de nachtelijke uitstral ng bo ven het sneeuwdek zeer aanzien, lijk is, ziet het er dus naar uit, dat de winter nog zal voortduren. De laagste temperaturen van he. dennacht; vliegveld Twenthe 10 gr. C.; Den Helder 8 gr. C.; Vlissingen 7 gr C., De Bilt 12 gr. C-; Schiphol 12 gr. C.J Eindhoven 14 gr. C.; Leeuwar den 13 gr. C.; Groningen 18 gr. C-; vliegveld Beek 14 gr. C-; vliegveld Valkenburg 10 gr. C. Ijsbergen op de Noordzee Volgens eten verslaggever van de „Sunday Dispatch" is de pas sage van North Foreland naar Vliasinigen tengevolge van drijf ijs gesloten- Alle schepen zijn hiervan per radio op de hoogte gesteld. Tusschen de Theems en Nederland is thans nog slechts één passage open voor scheepvaartverkeer. nL die mar Hoek van Holland. Voor de Walchersohe kust dreef Zaterdag reeds een ijsberg, welke van Domburg uit duidelijk was waar te nemen. I.Tswandelaars naar Terschelling zagen onderweg ijsbergen van zes meter hoogte en ongeveer twintig meter lengte. Overigens zijn deze wandeltochten niet zonder gevaar en het gemeentebestuur van Ter. «chellimg heeft dan ook een waar schuwing verspreid om deze reis jes niet te ondernemen, daar zij zelfs onder goede leiding levens gevaarlijk zijn. Nu Terschelling van de Fxiesche kust niet meer te bereiken is, vaart Dinsdagmorgen om 9 uur de postboot „Vlieland" van I.Tmuiden langis de zec-ror*». Verkeersstremmingen De R.T-M. deelde mede, dat in verband met een machinedefect aan een der veerbooten heden geen verbinding zou zijn van Schouwen Duiveland via Numansdorp-ha- ven naar Rotterdam. Men hoopt deze verbinding echter Dinsdag weer hersteld te hebben. De veerdienst Kop van 't Land- Biesbosch en HardinxveldiWer kendam zijn uit de vaart genomen ten moeten worden saamgebun-1 terwijl het veer GorinchemSlee- deld om te redden wat nog te wijk een uurdienst blijft handh»- redden valt. ven. haar goede diensten vruchteloos en zonder resultaat zullen blijven. De crisis, die ginds op uitbarsten staat, schijnt het reeds onder zoo veel ondraaglijke zorgen en lasten bijna bezwijkende Engeland te machtig te zijn. En zoo heeft Londen een besluit genomen, dat men slechts als wanhoopsbesluit kan betitelen: het trekt zich bin nen zestien maanden geheel uit Britsch-Indië terug. Met andere woorden: het geeft de verantwoordelijkheid, welke het tweehonderd jaar lang voor Britsch-Indië heeft gedragen, in een der somberste uren van de geschiedenis der beide volken een voudig en zonder meer op; zonder op dit oogenblik te weten of zelfs te kunnen bevroeden, aan wien het zijn gezag en verantwoorde lijkheid kan overdragen: „aan een of anderen vorm van cen trale regeering" of „aan bestaan de provinciale wetgevingen". Of aan een vacuum misschien? De Britsche labourregeering zegt te hopen dat de Britsch-In- dische partijen nu zij voor het voldongen feit worden gesteld, hun onderlinge geschillen gemak kelijker zullen bijleggen en tot sa menwerking zullen besluiten. Het is inderdaad mogelijk. Maar het is evenzeer mogelijk, dat de In dische betrokkenen juist nu alles op alles zullen zetten om hun wil door te zetten, want het gaat thans om de machtspositie voor langen tijd. En dan Beangsti gende vraag. De Britsche labourregeering speelt hoog spel met Britsch-Indië en met Engeland. Echter ook met haar eigen positie, die door de crisisontwikkeling der laatste maanden toch al niet versterkt is; veeleer het tegendeel. Geruch ten, dat Attlee zou heengaan, of dat een nationale regeering zou worden gevormd, zijn tot dusver re steeds tegengesproken. Nu evenwel naast de economische crisis ook de rijkscrisis tot uit barsting komt, zou het oogenblik kunnen aanbreken, dat alle krach-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4