Het politieke raderwerk in Indonesië stokt nog Waterige overwegingen Pensioenen in textielindustrie Bevrijding van West-Nederland I wereld Het avontuurlijke een druppel bestaan van Wat zal het K.N.I.P. doen Waarom zij werd vertraagd R^jRf MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 DADERS ROOFOVERVAL GEARRESTEERD PRIESTERS IN CONCEN TRATIEKAMP DE NIEUWE REGELING OVERAL IS WATER hang' SINDS DEN EERSTEN TIJD CHEMISCHE LES NOOIT GEHEEL ZUIVER MOEILIJK TE VERWARMEN DE WERELD ZAKT Vrijdagmiddag is Sjahrir met eenige ministers naar Djogja vertrokken, om vandaar naar Malang door te reizen, waar zij de a.s. vergadering van het K.N.I.P., welke op 25 dezer aanvangt, zullen bijwonen. Za terdagochtend vroeg vertrok een speciale trein met eenige leden van het K.N.I.P. en een aantal journalisten, waaronder thans voor het eerst ook Ne- derlandsche journalisten, uit Batavia. Volgens berichten van het re publikeinsche persbureau „Anta- ra" uit Djogja zou aldaar voor de vergadering van het K.N.I.P. eerst een kabinetszitting gehou den worden. De eerste vergadering te Ma- lang zal uitsluitend met de oude leden van het K.N.I.P. gehouden worden. Hierin zal o.m. het werk comité uit het K.N.I.P. ontbonden worden. Het republikeinsche blad „Mer deka" beschouwt deze convocatie van de oude en nieuwe leden van het K.N.I.P. als een manipulatie om de oppositie voor een „fait accompli" te stellen en haar over te halen haar vastberaden hou ding tegen 't decreet van Soekar- no tot uitbreiding van het KNIP op te geven. Het blad is van mee ning, dat dit een slechte politiek is, aangezien zij den weg opent tot het toetreden van leden, die tegen de huidige regeering uit sluitend „amen" zeggen. Inmiddels houdt Soekarno te allen tijde het recht om het par lement te ontbinden, aldus besluit de „Merdeka". Een bijzondere correspondent van de „Manchester Guardian" te Singapore schrijft, dat de po litieke impasse in Indonesië voortduurt. Hij citeert „een wel ingelichte bron", volgens welke de Nederlanders en de Indonesiërs momenteel politiek verder van elkaar verwijderd zijn dan ooit. „De ontwikkeling in Indo-China heeft er toe bijgedragen, dat de houding der Nederlanders onver- zettelijker is geworden, doch op het oogenblik schijnt het niet te vreezen, dat vijandelijkheden zul len uitbreken zooals in Tonking. Sinds zij de militaire macht van de Britten hebben overgenomen, hebben de Nederlanders zoowel op Java als op Sumatra hun steun punten bijna overal versterkt, voornamelijk door een ongestraft gebruik van hun luchtwapen en de voorspelling van hun militai ren, dat de Indonesiërs nooit in staat zouden zijn weerstand te bieden aan bombardementen en beschietingen is gefundeerd ge weest". (Wij citeeren nog altijd de „Manchr. Guardian" Red.). De correspondent schrijft ver der, dat het Indonesische opper bevel met de order „staakt het vuren", welke onlangs is uitge geven, zijn zwakte heeft toege geven, daar dit bevel ten doel had den Nederlandschen commandan ten elk excuus voor verdere uit breiding van hun posities te ont nemen. De strijd verplaatst zich van militair naar economisch ge bied en wordt een langdurige eco nomische oorlog. De Indonesiërs vertrouwen, dat zij Java's pro ducten aan de Nederlanders kun nen onthouden en hopen, dat lou ter economische noodzaak de Ne derlanders er eventueel toe zal dwingen om in het politieke ge schil toe te geven". „Volgens neutrale waarnemers, die onlangs op republikeinsch ge bied vertoefd hebben, is het na tionalistische enthousiasme van den eersten tijd verloopen. De toe stand is rustig en de prijzen zijn stabiel. Naar men verwacht, zal de nationale vergadering, welke I hncrïa(Y n m 4.» 1 r 1 De daders van den roofoverval te Kapelle zijn door de Rotter- damsche politie gearresteerd. Daar het in hun bedoeling schijnt te hebben gelegen de beide beroof den te vermoorden, zullen zij.zich vermoedelijk ook wegens poging tot moord hebben te verantwoor den. Het verhaal dat er een felle slag tusschen smokkelbenden heeft plaats gehad, blijkt door de slacht offers verzonnen te zijn. komt?aSch ab«na eUiteluifendb me? ^et„Z"icaansche bureau. meent komt, zich bijna uitsluitend met binnenlandsche vraagstukken be zig houden. Sjahrir's positie als eerste minister wordt veilig ge acht", aldus de correspondent. op grond van zeer nauwkeurige schattingen, dat tenminste 2000 katholieke priesters het leven verloren in het concentratiekamp Dachau, meldt TJ P. Met enkele regels maakten wij reeds melding van het feit, dat de gezamenlijke Tilburgsche fa brikanten van wollenstoffen een millioen gulden stortten in het alg. pensioenfonds voor de Tilb. wollenstoffenindustrie. Dit plaat selijke pensioenfonds kwam in 1927 tot stand door overleg tus schen de Tilb. Vereeniging van fabrikanten van wollenstoffen eenerzijds en de samenwerkende katholieke en moderne werkne mersorganisaties anderzijds. Bij den aanvang der inwerkingtre ding van het fonds kregen de 65 jarige arbeiders 5 pensioen per week; zij, die later 60 jaar wer den, ontvingen eerst 7 gld., thans 6,30 per week. De premie, va- rieerend van 60 tot 80 ct. per week, werd voor de helft door de werkgevers betaald. Het fonds begon met een wiskundig tekort van ongeveer een millioen gulden en tijdens de moeilijke jaren der bezetting steeg dit tekort tot no- geveer anderhalf millioen. Per 31 December jl. nu besloten de aan fonds, alsmede tot het verhoogen van het pensioen van 6.30 tot 10 per week. Behalve dit Tilburgsche pen sioenfonds bestaat sedert Nov. vorig jaar ook de stichting „Cen traal Pensioenfonds voor de Ned. textielindustrie", een landelijk fonds, tot stand gekomen op ini tiatief van de Ned. R. K. Ver eeniging van werkgevers in de textielnijverheid. De bij deze ver eeniging aangesloten werkgevers zijn bereid gevonden gezamenlijk een som van zes millioen gulden te storten, om aan de arbeiders, die reeds ouder dan 65 jaar zijn, onmiddellijk bij de inwerkingtre- De chef van den staf van veldmaarschalk Montgomery., genera al-majoor Sir Francis de Guingand, die deze functie bekleedde van het moment dat Montgomery het bevel over het achtste leger overnam tot de Duitschers zich aan de Oostzee-kust overgaven, heeft thans zijn persoonlijke oorlogs herinneringen gepubliceerd in een boek, dat getiteld is „Operation Victory". Sir Francis antwoordt in dit boek op de critiek, die door Ralph Ingersoll in zijn boek „Top Se cret" op Montgomery geleverd is. Zoo verklaart De Guingand ter verdediging van Montgomery's strategie in Noord-West Neder land: „Hij was, zeer terecht, vol slagen tegen het ondernemen van actieve operaties voor de bevrij ding van Noord-West Nederland. Indien wij n.l. een campagne in dit gebied zouden uitvoeren, zou het succes van onze operaties over den Rijn in gevaar worden gebracht, daar de voor dat doel noodige reserves zouden moeten worden gebruikt. Voorts wisten wij, dat de vijand gereed stond Nederland onder water te zetten om onzen opmarsch te belemme ren en een dergelijke actie zou Nederland's economischen weder opbouw met jaren vertraagd heb ben". „Een andere factor, waarmede wij rekening hadden te houden, ding een pensioen te kunnen geven was de verwoesting, die een dergelijke operatie zou veroorza van tien gld. per week. Statuten en reglement van dit Centraal Pensioenfonds zijn door minister Drees in beginsel goedgekeurd. Vooralsnog wordt de inwerking treding van het reglement even wel o.a. vertraagd door de om standigheid, dat van de zijde van het Centraal Fonds ernstig be zwaar gemaakt wordt tegen de Noodregeling Ouderdomsvoorzie- ning-Drees, daar hierbij de helft W*""*- J," .V" ue aan- van particuliere pensioenuitkee- gesloten fabrikanten één millioen ringen in mindering wordt ge- terwiif tevenTnl storting, bracht bij de overheidsuitkeering. plannen ontworpen Overleg omtrent een en ander is zijn voor een saneering van het I inmiddils nog gaande. ken. De Nederlandsche steden zouden door bommen en granaat- vuur worden plat gelegd, daar onze troepen allen steun noodig zouden hebben, dien wij hun kon den geven. Er is geen twijfel mo gelijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste beëin diging beteekende voor het lijden van het Nederlandsche volk. Maar tot deze tactiek is r._et zon der strijd besloten. een bezoek aan De Guingand op het algemeene hoofdkwartier. „Ik verklaarde de situatie", aldus gaat De Guingand in zijn boek verder, „maar gaf hem geen hoop op een spoedige bevrijding van de rest van zijn land. Toen ik hem in het kort uitlegde, wat dergelijke ope raties voor verwoestingen zouden kunnen veroorzaken, scheen hij eenigszins teleurgesteld te zijn en ik kreeg den indruk, dat hij had verwacht, dat de soldaten er zou den kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen". Gedurende een bezoek niet lang hierna aan het opperste hoofd kwartier werd aan De Guingand een ducument getoond „waarin een beschuldiging van ons hoofd kwartier en van mij persoonlijk vermeld werd, dat wij niet vol doende rekening hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche be volking bedreigde. Ik was hier mee alles behalve gevleid, want wij hadden hard ten behoeve van het Nederlandsche volk gewerkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aan zienlijke genoegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde ge komen was, royaal waren in hun erkenning-, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden opgelost". Mevrouw Eisenhower heeft van de dokters van generaal ,,Ike" op dracht gekregen, om iederen maal. tijd geizamenlijk met haar man te m gebruiken om te voorkomen dat Terwijl de druk op Montgomery hij visch eet. Generaal Eisenho- om de Duitschers in Nederland wer is namelijk een groot liefheb aan te vallen, op zijn sterkst was, ber van v sch, maar hij heeft er bracht de Ned. minister-presidentlaltjjd last van. De meesten van ons hebben de afgeloopen weken meer dan gewoonlijk te maken gehad met water in den een of anderen vorm, hetzij als sneeuw, hetzij als ijs, dat onze waterleidingen deed springen en onze gootsteenen verstopte. Aangezien er aan de moeilijkheden, die we van het halsstarrige en door de kou bevangen water ondervinden, op het oogenblik heel weinig kan worden gedaan, is het misschien niet zoo gek, van den nood een deugd te maken en eens na te gaan, wat er zooal van water te vertellen valt. Wat er boven onze hoofden Het tneest merkwaardige van dit kostelijke, maar vaak lastige vodh't is, dat er zoo ontzettend veel van is. Iemand, die blijkbaar over veefl vrijen tijd beschikte, heeft eens uitgerekend, dat er al leen al 320,000.000 kuibieke mijlen zeewater zijn. Boven onze hoofden hangen verder nog duizenden mil- lioenen tonnen water in den vorm van damp en wolken en zelfs een kilometer of negen beneden het z.g. vasteland is er water. ROTTERDAM HELPT DE KLEINE INDUSTRIEËN. Aan den Oostzeedijk te Rotterdam is een aantal Industriepanden gebouwd in opdracht van Industrie Stichting Rotterdam" In deze panden kunnen een groot aantal kleine industrieën worden iOndergebracht. Met den bouw werd reeds in den oorlog egonnen. Het omvangrijke bouwiverk nadert nu de voltooiing. Een Amerikaansche professor heeft berekend, dat als al het wa ter, hetwelk zich onder den grond bevindt, naar de oppervlakte zou komen, de heele wereld er tot een hoogte van 1000 voet door zou worden overstroomd, zoodat de meesten onzer zouden verdrinken. Bovendien zitten we zelf boor devol water. Het klinkt tamelijk vernederend, maar zeven/achtste van het menschelijke lichaam be. staat uit water. Dat geldt voor iedereen, filmsterren en ministers inbegrepen. Hetzelfde geldt voor ons huisraad. Onze tafels en de pooten van onze stoelen bijv. be staan voor tien procent uit water. Waar al dat water vandaan komt? De geleerden weten ons te vertellen, dat het er al was, toen de aarde voor het eerst vorm be. gon te krijgen en de Bijbel ver haalt ons hetzelfde, alleen met an dere woorden. De wereld was vroeger erg heet (dus precies het tegenovergestelde van het oogen blik) en de hitte voegde oxygeen en toiydrogeen-atomen bij elkaar, waardoor stoom ontstond. Toen de aarde afkoelde, condenseerde de stoom tot water en dat is er sinds dien altijd geweest. Dezelfde partikels water, welke op het oogenblik in ijs verande. ren en onze waterleidingen doen springen, hebben zich bevonden in de eerste wolken stoom, die bo ven de onbewoonde wereld zweefden en zij bevonden zich ook in den eersten oceaan, die zich vormde. In den loop van de ongetelde millioenen jaren van hun bestaan hebbeii ze tot een hoogte van ongeveer 75 kilometer door het luchtruim gezworven of zijn ze tien kilometer diiep in de zee weggezonken. Ze zijn mis schien opgeslurpt door de dinosau russen en bronto-sauirussen uit den oertijd en ze zijn gebruikt door een edelen Romein in zijn ■Separfumeerde bad. Het neven/ achtste water, waaruit het lichaam van koning Salomon was samen- gestold, bevindt zich nog steeds ergens, wellicht als sneeuw op straat of in iemands koffieketel. Niets ter wereld beleeft zooveel avonturen als het water in zijn verschillende vormen. Neem bijv. de sneeuw, welke onze straten mo. menteel zoo gevaarlijk maakt. Het is heel waarschijnlijk, dat het in een wolk van den Noordpool is komen aanzweven. Daarvoor kan het van alles zijn geweest, van 'n ijskristal af tot het vocht in den adem van een ij sheer toe. De sneeuw zal weer simeiten, in den grond verdwijnen en na twintig, dertig jaren weer te voorschijn komen in onze waterleiding. An dere deeltjes zullen In de zee te recht komen en daar kan van alles gebeuren. Ze aullen misschien om laag zinken en de eerstvolgende eeuwen tusschen de zeemonsters vertoeven, of ze kunnen verdam pen, in tropisehen regen worden omgezet en togen de volgende len. te deel uitmaken van een bana nenboom, En nu een chemisch lesje. Toen we nog op school waren, werd ons verteld, dat water H20 was. Dat wil zegigen, dat een deel water 'bestond uit tiwee deelen hydrogeen en één deel oxygeen. Maar daar is niets van waar. Stoom is H20 maar zoodra stoom in water ver andert, krijgt het een heel andere chemische samenstelling, die zoo ingewikkeld is, dat het niemand lboeft te verbazen, dat onze schoolmeesters liever niet in de tails traden. Een merkwaardig chemisch feit omtrent water is, d'at het nooit zuiver is. Er is geen zuiver water in de natuur en men kan ook geen zuiver water maken in een labo ratorium. Er zit altijd iets anders in dan alleen maar hydrogeen en oxygeen. Geheelonthouders, die dat tot hun schrik vernemen, kun nen zich getroosten met de ge dachte, dat het evenmin mogelijk is, al het water uit alcohol te ver wijderen. Hoe vaak men het ook distilleert, er blijft altijd een beetje water in achter. Water zou smakeloos en kleur loos zijnmaar in werkelijkheid is het geen van beide. Hoe zui verder water is, des te eigenaar diger gaat het smaken. En alleen Ideine hoeveelheden zien er kleur loos uit. Veel water heeft een blauwachtige tint. Water wordit beschouwd als een goede geleider voor electrüiciteit. In werkelijkheid zijn het de on zuiverheden in het water, die den, stroom geleiden. Zuiver water zou, als het bestond isoleerend werken. Met het oog op de kolen- schaarschte is water de meest oneconomische vloeistof op aarde om er een ei. of wat dan ook, in te koken. Er is meer gas of electricifeit noodig om het te verwarmen dan bij eenige andere vloeistof! het geval is. Maar als het eenmaal heet is) koelt het. water ook weier lang zamer af dlan iets anders- Wat men dus aan een ei ver liest wint men weer aan zijn warme kruik. Om echter weer op het water en het weer terug te komen, de gemiddelde regenval over de ge- toeele wereld bedraaigt een meter per jaar. De vodhtigste plaats op aarde is Kauai o,p Hawaii, welke een gemiddelde regenval heeft van. bijna twaalf meter. Te San Ga briel in Californië vielen er in het jaar 1926 in én minuut bijna 3 m.M. regen. Indien men de beide kranen wagenwijd zou openzetten, zou men er een bad niet sneller mee kunnen vullen, In totaal komen er in den vorm van regen, sneeuw, hagel en mist 56.000 kubieke meters water uit den hemel naar beneden vallen en iedere druppel, die op het lanül valt, neemt een deel ervan mee naar zee. Op die manier daalt de opper vlakte van de wereld met een snelheid van ruim dertig cents- 5meter per 13.000 jaar. De ge>- middelde hoogte van het land boven het peil van de zee is circa 800 M-, zoodat er over 34.000.000 jaar geen land meer over zal zijn, en onze nakomelingen in woon schuiten zullen moeten wonen. Sommige landen zakken sneller dan andere. Boven aan de lijst staan de Vereenig,de Staten daar gaat altijd alles het snelst -t zoodat die tegen het jaar 7.001.947 gelijk zullen zijn met het zee oppervlak. Tegen dien tijd kunnen we dus al onze in den loop der eeuwen naar Amerika geëmigreer de landgenooton weer bii ons thuis verwachten. Er is echter één troost. Volgens de geleerden zullen de rivieren, naarmate het land daalt, langzamer gaan stroomen en dus minder grond meevoeren. In werkelijkheid zullen we dus heel wat meer dan 34.000 000 jaren hebben om er over na te denken, wat we tegen dien tijd moeten beginnen Maar op een goeden of kwa den dag zal die kwestie onder de oogen moeten worden gezien en dan zal er heel wat meer reden zijn om ons bezorgd te maken dan over de gesprongen waterleidin gen en verstopte gootsteenen van het oogenblik....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5