Het wezen van het communisme GEVAREN EN ZIJN Een DUIDELIJK WOORD van NEERLANDS EPISCOPAAT De wereldproductie kunstmeststoffen van Nieuwe vliegtuigongelukken MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 PAGINA 6 tekort ondanks ver- GROOTE PRODUCTIE IN DUITSCHLAND EN BIJ MEXICO'S GRENS S werem wordr r^overbindTg K Wooden en 2 gewonden zjjn Berechting van Duitsché oorlogsmisdadigers Wetsontwerp in voorbereiding HOOGERE SUIKERTOEWIJ ZING VOOR NEDERLAND Voor den godsdienst geen plaats Na het goddeloos karakter van tiet Marxisme verklaard te neb ben, stelt de Encycliek de vraag, ,wat 't lot zal zijn van den mensen jen van het gezin in de communis tische maatschappij. Voor den godsdienst is m het Communisme geen plaats voor eerst omdat het van een materia listisch beginsel uitgaat en ver volgens omdat het den klassen strijd verheft tot een beginsel m 'de ontwikkeling der maatschap pelijke verhoudingen. Het commu nisme zoekt het geluk uitsluitend in deze wereld, en acht het geloof in een leven hiernamaals verder felijk, omdat het zooals zij zeg gen valsche verwachtingen voedt en den mensch afhoudt van zijn eigenlijke taak: de aardsche maatschappij zoo volmaakt moge- l'ik te maken; alle godsdienst is e n demoraliseerende zucht naar z 'bedwelming. Daarom liet Lenin üe woorden van Marx: „Gods dienst is opium voor het volk" op de hoofdpoort van het Kremlin aanbrengen, in de plaats van een hoogvereerd ikoon van den Ver losser. Bovendien verklaart het Commu lisme den godsdienst als suggestieve uitvinding der over- Jiecrschende klasse, die de onder drukking der lagere aannemelijk mrakt vooral door zijn leer het onrecht geduldig te verdragen. Verv 'jens erkent het Bolsjewis me in Rusland geen enkele gees telijke macht, die eenigszins de staatsalmacht beperkt Daarom is de tolerantie, die in theorie aan den godsdienst wordt toegestaan, Slechts een tactische manoeuvre, een overgangsmaatregel om het gewone volk niet te veel te prik kelen. Zooals wij weten, zijn in het tegenwoordige Rusland helaas Weinig uiterlijke sporen van den godsdienst meer over. Zoo ooit, dan geldt het van het communis me, dat het met alle middelen, met list en bedrog en geweld een Strijd op leven en dood voert te gen God. En wat den klassen strijd betreft, wij weten, dat deze als beginsel lijnrecht in strijd is met de christelijke naastenliefde en rechtvaardigheid. „Bovendien", zoo gaat de H. Vader voort, „wordt de mensch door het communisme beroofd van zijn vrijheid, het geestelijk beginsel van zijn moreele levens wijze". (Encycliek Div. Red. no. 10). Hoe weinig er van vrijheid sprake is, blijkt in de landen, die Ctaan onder de heerschappij of ender den invloed van Rusland. Met name wijzen Wij hier op Po len en Joegoslavië. Waarom hangt Ivoor een groot deel van die lan den „een stalen gordijn"? Alle macht berust in de handen van een paar mannen, die namens „het proletariaat" de dictatuur uitoefenen en dit heet dan „demo cratie". Van moraal geen sprake Doch ook van moraal kan geen sprake zijn voor wie niet gelooft aan een God, die den mensch ze kere verplichtingen heeft opge legd en het kwade bestraft. Wij ondervinden het iederen dag, dat het ons inspanning en zelfbeheer- sching kost, om steeds de geboden r ids te onderhouden en de nei gingen van de natuur niet te vol gen. Waarom zouden wij niet doen, wat ons aangenaam en nut tig is, als God het in sommige omstandigheden riet verbiedt? iWaarom zouden wij niet iets van een ander wegnemen, als wij het xoo goed kunnen gebruiken en niemand het bemerken zal iWaarom zou een hartstochtelijk mensch niet zijn zinnelijke neigin gen volgen, als God ons niet zeg- oe: „het is u Liet geoorloofd". De regels van het uiterlijk fatsoen en yan de z.g. leekenmoraal houden ons niet tegen, als de bekoring hevig is en wij niet gezien en ge straft worden. Hoe is het mo gelijk geweest, dat in Duitschland, dat vroeger toch een fatsoenlijk land was, zulke ongehoorde gru welen bedreven konden worden, als de zedenleer niet door de lei ders van het volk was uitgeroeid? In Onze brieven tegen het natio- naal-socialisme hebben Wij meer malen gewezen op de gevaren van een maatschappij „zonder God en Zijn gebod". Gelukkig zijn de menschen krachtens de christe lijke beginselen, die nog in velen leven, beter dan hun leer. maar Wi) mogen er niet aan als de communistische beginse len consequent werden toegepast. Waarom zou een staatsman trouw blijven aan zijn gegeven woord, als zijn land er schade van zou hebben? Lenin heeft in 1920 ver klaard: „onze moraal Is geheel ondergeschikt aan het belang van het proletariaat en aan de eischen van den klassenstrijd". Het doel heiligt dus de middelen. Welke waarborg is er dan voor de trouw aan verdragen? De .regeeringen staan niet ten onrechte zoo wan trouwend tegenover elkaar. Tenslotte spreekt de H. Vader over den noodlottigen invloed van de communistische leer op het huwelijks- en gezinsleven. Hij zegt dan als volgt: „Door aan het menschelijk leven ieder geheiligd en geestelijk karakter te ontne men, maakt een dergelijke leer van het huwelijk en de familie noodzakelijk een zuiver conventio- neele en burgerlijke instelling, de vrucht van een bepaald econo misch systeem", (no. 11). In het bijzonder kent het communisme geen band van de vrouw en haar gezin. De vrouw moet zich in dienst stellen van de productie; de zorg voor het huis en de kin deren komt ten laste van de ge meenschap. Het Christendom had de vrouw verlost van de slavernij, waaron der zij in het oude heidendom ge bukt ging; het communisme voert haar daar weer heen terug. Het losmaken van alle sexueele ban den en het vrijlaten van de harts tochten heeft natuurlijk alle boo ze geesten in Rusland opgeroe pen. Na korten tijd heeft men langs wettelijken weg de onge bondenheid moeten inperken menzwering van het stilzwijgen in de pers". De groote pers was goeddeels in handen van liberalen, ongeloovigen en vrijmetselaars. Zij zagen het onrecht, maar durf den er niet over spreken uit vrees him lezers te verliezen. Zoo werd zoolang het stilzwijgen bewaard over de gruwelen, die in Rusland Mexico en in een groot deel van Spanje door de communisten be dreven werden. Het geloof ondermijnd Deze woorden van den Paus, zijn ook een ernstige waarschu wing voor ons. Wij hebben in ons land een degelijke katho lieke pers. Laten wij die krach tig steunen, en lezen we onze katholieke bladen. Er zijn he laas, te veel katholieken, die beweren, dat zij op de hoogte moeten zijn en dus de neutrale couranten moeten lezen die naar zij zeggen op hen geen verkeerden invloed uitoefenen: zij kunnen er wel tegen. Dit is niet waar. De geest van de z.g. neutrale pers zal op den duur haar lezers van den materia- listischen geest doordringen. Terug tot Christus Wij moeten allen terug tot Christus, den weg, de waarheid en het leven. Het „goddelooze com munisme" kan de wereld niet red den; als het zegepraalde, zou de wereld te gronde gaan. Het is dan ook onze plicht het communisme te bestrijden met onze volle kracht, ook zelfs in het welbegrepen belang van hen, die zelf het communisme aanhangen. Want velen van hen weten niet wat zij doen, maar allen komen zij bedrogen uit hier en hier namaals. Daarom houdt iedere katholiek zich verre van elke communis tische organisatie, doch hij zal zich ook hoeden voor het lidmaat-, schap van een organisatie, welke I (no- 49). zich weliswaar niet communistisch noemt, maar toch ongetwijfeld wind in de zeilen van het commu nisme speelt, zooals al zeer dui delijk blijkt uit de sympathieën welke de communistische instan ties aan zulke organisaties betoo- nen. De goede katholiek laat zich ook hier niet door den schijn mis leiden. Meer dan ooit dient thans gelet op de waarschuwing van Christus: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". De strijd wordt echter niet be slist door uiterlijke maatregelen, maar alleen door geestelijke wa penen, die tevens geneesmiddelen zijn. De Paus noemt er verscheidene op, maar stelt als eerste en aller noodzakelijkste voorwaarde: een oprechte vernieuwing van het persoonlijke en openbare leven, volgens de beginselen van het Evangelie, en wel bij allen, die die zich beroemen tot den schaap stal van Christus te behooren. Zij moeten werkelijk het zout der aarde worden, waardoor de ge meenschap voor zulk een bederf wordt behoed, (no. 41). En dan wijst de Paus aan als het krachtigste geneesmiddel: de Christelijke naastenliefde, maar dan in den vollen zin van het Evangelie. „Hoe meer de arbei ders en de armen aan zich zelf zullen ondervinden, wat de geest van liefde, door Christus' kracht bezield, voor hen doet, des te meer zullen zij zich losmaken van het vooroordeel, dat het Christendom zijn kracht verloren heeft en dat de Kerk aan de zijde staat van diegenen, die hun arbeid uitbui ten", (no. 46). „Maar", zoo gaat hij verder „De liefde zal nooit ware liefde zijn, als zij niet voortdurend re kening houdt met de rechtvaar digheid". „Niet dooden, niet ste len", behoort tot de eerste eischen van naastenliefde. Iemand, die den arbeider zijn loon onthoudt, waar op hij strikt recht heeft, hij moge nog zooveel andere goede werken doen, de naastenliefde is bij hem een ijdel woord en een leege schijn. De arbeider mag niet als een aalmoes ontvangen, wat hem toekomt volgens recht en het gaat niet aan de groote verplich tingen van de rechtvaardigheid van zich af te schuiven door klei ne giften van barmhartigheid", De sociale rechtvaardigheid vordert zelfs, dat aan allen do mogelijkheid wordt gegeven, zich een bescheiden bezit te verwerven, (no. 52). Deze en dergelijke uitspraken van onze Pausen Wij noemden er slechts enkele zijn van het hoogste belang. Van de wijze, waarop zij worden uitgevoerd hangt het heil der Kerk, het heil van ons volk en van alle volkeren af. Zij moeten dus goed door allen worden gekend en opgevolgd. Daarom roept de Paus en roepen wij met Hem onze priesters op en de leeken, die daartoe in staat zijn, en bijzonder de pers en de Katholieke Actie met haar hulp organisaties om de woorden van den Paus onder het volk te ver spreiden en uit te leggen en tot uitvoering te brengen. Patroons en werklieden, particulieren en staatsbestuurders allen zonder uitzondering worden opgeroe pen om alle onderlinge geschillen op zij te zetten en eendrachtig onder de leiding van hun Bis schoppen samen te werken tot het groote doel, waardoor alleen de redding van de wereld moge lijk is: den waarachtigen groei en bloei van Gods Rijk in de harten van alle menschen. Daartoe is volstrekt noodig: de krachtige hulp van gebed en boet vaardigheid. Hiertoe vermanen Wij U dan allen, bijzonder in den heiligen tijd van de veertigdaag- sche Vasten. Vooral nu door ve len de uiterlijke wetten van vas ten en onthouding moeilijk kun nen worden onderhouden, zal een voortdurend leven van gebed en van inwendige boete en verster ving Gods genade over ons moe ten aftrekken. Denkt aan het woord van Onzen Goddelijken Za ligmaker: „Er is een soort vart duivels, dat niet wordt uitgedre ven dan door gebed en vasten", (Matth. 17 20). Bidt dan veel en vurig in ver- eeniging met de H. Maagd en met alle heiligen van ons vaderland voor Onzen H. Vader den Paus, opdat Hij in deze moeilijke tijden de menschheid naar Chfistus ge leide. Smeeken wij Gods zegen af over onze geëerbiedigde Koningin en Haar Koninklijk Huis. Moge God Haar het licht en de kracht geven ons vaderland in den geest van Christus te besturen. Met verbazing vragen wij Ons af, hoe het communisme ondanks zijn afschuwelijke theorieën in geheel de wereld, ook in ons land, zooveel aanhangers heeft kunnen vinden. Ook hierop geeft de En cycliek het antwoord. (Encycliek Divini Redemptoris no. 1618 Sedert de 18e eeuw vooral is m breede kringen het geloof onder mijnd en daardoor is ook de groote weerstand tegen het verval der zeden gebroken. Wie niet in God gelooft Wij hebben het reeds gezegd doet wat nuttig en aan genaam voor hem is. Alle syste men om een moraal op te bouwen zonder God houden geen stand. In een geestelijk leege wereld zon der beginselen kon ten tijde van Marx, toen de groot-industrie en het kapitalisme opkwamen, het communisme gemakkelijk ingang vinden. De groote schuld lig bij het liberalisme, dat het geloof on dermijnde, en niets deed om de naamlooze ellende der groote massa van het proletariaat te le nigen. Integendeel, het werkte de proletarizeering der massa in de hand krachtens zijn beginselen van ongebonden vrijheid. De mensch streeft van nature naar het geluk en wat ligt nu meer voor de hand, dan dat een groot deel der ontwortelde menschheid steun gaat zoeken bij het commu nisme, dat in een sluwe propa ganda verspreid werd en de menschheid geluk beloofde? De Pausen, vooral te beginnen met Leo XHI hebben op het on recht en de gevaren herhaaldelijk gewezen en duidelijk de richtlijnen aangegeven voor den opbouw eener nieuwe wereld op de grond slagen van de naastenliefde en de rechtvaardigheid. Maar him stem werd niet gehoord „door zooals de Encycliek het zegt desa- De huidige wereldproductie van kunstmeststoffen, t.w. stikstof, op losbare fosfaten, natuurfosfaat en kali bedraagt thans 23,3 milhhen metrieke tonnen tegen 20,7 mil- lioen vóór den oorlog. Dat er on danks deze vergroote productie nog een tekort van 10 pet. van die hui dige prodluctie is, vtooral aan stikstof wordt veroorzaakt door de gestegen vraag naar kunstmest fn de dotor den oorlog getroffen landen, het hoogere inkomen van de boeren in sommige landen, waardoor zij meer kunstmest kun- nen koopen, en een overal ter we reld steeds duidelijker aan den dag tredend begrip ten aanzien van de moreele verplichting om hongerige volken te voelden, dus zooveel mogelijk te produceeren Ieder land kan meer kunstmest van ide een of andere soort gebrui ken en ongetwijfeld zal het voor. iaar van 1947 zich kenmerken door een tekort aan kunstmeststoffen en een onderlingen strijd van landen om meer voorraden te verkrijgen, speciaal stikstof. De stikstof positie in Europa De stikstofbindingsin'dustrie in Europa was vóór den oorlog m staat het verbruik In Europa te dekken. Thans importeert dit we- «AM t Een Fransch vliegtuig is in de Amerikaansche zone van Duitschland neergestort. Het werd gevonden in een boscli- rijk gebied in de buurt van Neu Isenberg, een kleine stad in Hessen, ongeveer 15 km. van het vliegveld Rjjn-Main. Naar verluidt Is het vliegtuig verongelukt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Het had contact met het vliegveld Rjjn- Main en rapporteerde, dat het r, maar nog voor 15 minuten brandstof denken, I aan boord had. Daarna werd de vliegtuig was onderweg van Or leans naar Ansbach. „„mi- Naar radio Frankfort meldt, had het vliegtuig, een Dakota, een bemanning van vier koppen aan boord. Het was vernield maar niet verbrand. Men heeft nog slechts drie lijken opgespoord, het vierde wordt nog vermist. Nabij de grens van Mexico is een Amerikaansch vliegtuig, dat ongeveer duizend kilometer had afgelegd, te pletter gevlogen. Acht van de zich aan boord be vindende personen zijn om het leven gekomen. Het was een „Mercy-Mission"-machine, die o.a. een zieken visscher vervoerde, dien men van z(jn schip had ge haald bij de Mexicaansche kust. Later is bekend gemaakt, dat reldideel 9,2 pet. van zijn behoefte^ <$och daarmee is het tekort niet weggewerkt. Er blijkt nog een be hoefte te zijn van minstens 472.000 ton zuivere stikstof. Gebrek aan kolen, cokes, gas en electrische energie en het ontbraken van be paalde industrie-onderdeele-n zijn oorzaak van het achterblijven dier productie. Hierdoor blijft jaar. lijks een capaciteit van ca. 200.000 metrieke tonnen ongebruikt. Dit feit heeft de volle aandacht van 't Fertilizer Working Committee" van bet „Emergency Economic Committee for Europe", dat dan ook met het oog op "t verkrijgen van aanvullende kolentoewij zin gen door de .European Coal Or ganization" een opstelling gemaakt heeft in hoeverre de stikstofmest- stoffenproductie verhloogd zou kun nen wordlen, indien er kolen be. schikbaar zouden worden gesteld. Het resultaat wees uit, dat een toewijzing van 146.000 ton kolen en cokes een grootiere productie van 8 665 m tonnen stikstof zou opleveren. Van deze hoeveelheid kolen zouden dan nog 80.000 ton aokes voor andere doeleinden vrij komen. Volgens deskundigen geeft iedere'ton zuivere stikstof, diie niet voor een normale bemesting kan worden gebruikt, 'n vermindering van den graanopbrengst van 15 ton. Stelt men dit cijfer bij overi gens gelijkblijvende factoren, die een gemiddelden oogst bepalen, op 12 ton graan, dan kan een netto toewijzing van 675.000 ton kolen per jaar een grootere graanop brengst van 114 millioen ton be tee kenen. Bij de berekening van de hoe veelheid kolen is rekening gehiou. (den met het feit, dat de toewijzin gen voor de zomermaanden min der zijn dan die voor de winter maanden. De E. C. O, beeft inmiddels me degedeeld, dat voor Februari en Maart zeer waarschijnlijk geen aanvullende toewijzingen gegeven kunnen worden. Mocht dit even wel fcodh mogelijk blijken, dan zal die verdeeling overeenkomstig de voorstellen van die E. E. C. E schieden. tee of Fertilizers" van de „Inter national Emergency Food Coun cil" Het beleid van dit comité wordt echter doorkruist door de wenschen van die prodluicenten om hun producten op blijvende mark ten af te zetten, d.w.z. het alloca- tie.systeem te laten vervallen. Indien geen nieuw systeem van rechtvaardige distributie wordt ge schapen, zal het ontbreken van 'n internationale contröle geen ernsti ge nadeelen hebben voor de dis tributie van natuurfosfaat. kali en in mindere mate voor die van op losbare fosfaten. De verdeeling van stikstof zal dan echter een moei lijk probleem worden. De meer dan 100 gegadigde lan'dien kunnen verdeeld worden in drie groepen. Er is een kleine groep, die een te veel aan stikstof heeft. Een twee de groep heeft een teveel aan an dere meststoffen. De derde en grootste groep is bijna geheel af hankelijk van de beide andera groepen. Bij het ontbreken van n allo cat ie.systeem zullen beide eer ste groepen een veel betere positie innemen dan de dierde groep. Op 17 Februari 1947 heeft de biiz. raad van cassatie beslist, dat de Ned. strafwet niet van toe passing is op misdrijven, door Duitsche militairen tijdens de be zetting in Nederland gepleegd. Nu bepaalt artikel 2 van het wet boek van strafrecht, dat de Nea, strafwet toepasselijk is op ieder, die zich in Nederland aan cenig strafbaar feit schuldig maakt. Nadat de procureur-fiscaal anders geconcludeerd had, nam de bijz. raad van cassatie echter aan, dat het volkenrecht een uitzondering op deze bepaling maakt voor le- den van een vijandelijke bezetten^ de macht. Naar wij vernemen, heeft da minister van justitie maatregelen genomen om ongewenschte ge volgen van het arrest van den bijz. raad van cassatie door een wettelijken maatregel te voorko men, in verband waarmede een desbetreffend wetsontwerp reeds in gevorderden staat van voorbe reiding Is. De verdeeling van kunstmeststoffen de Do kunstmeststoffen wonden In ternationaal gedistribueerd (allo catie-systeem). Met de rechtvaar dige verdeeling van de beschikbare voorraden is belast het „Commit. De Internationale Noodvoedsel- raad heeft aan Nederland voor 1947 283.000 ton suiker toegewezen tegen 247-000 ton in 1946.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6