R Offerschaal Nederlandsche kolonie in België viert feest Ontoelaatbaar optreden van het Rijksinkoopbureau R uit- nieuwtjes BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma DE GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 25 FEBRUARI 1947 DE WINTERSCHE ZEE Proces tegen Baudoin begonnen WAAR GEBEURD NIEUWE PRIJSVERLAGING IN FRANKRIJK Ir. HONDIUS KRIJGT EEN LICHTE STRAF ZUIDPOOL-IJSGEBIED GROEIT V K. O) 12. Dubbel zes GEVALLEN VOOR HET VADERLAND Op Het spoor van C.C, Onze correspondent te Brussel eeint ons; De feestelijkheden in de Neder' Jandsehe kolonie in België rond de geboorte van Prinses Maria Christina zijn nog steeds aan de orde van den dag. Zondag had in de Pro'testantsohe kerk alhier een dankdienst plaats door ds. Ten Kate, welke door dem Ned. am bassadeur en andere offieieele Ned- boogwaardigheidsbekleeders werd bijgewoond. De Nederlandsdhe studenten te Leuven lieten zidh evenmin onbe tuigd. HoUandia Hovamiensis re cipieerde, waarbij de rector-mag- nificus en talrijke andere vooraan staande personaliteiten aicte de pré- enne gaven- Praetaes Joop Bor sten, de burgemeester van Leuven en de reictor-maignificus voerden daarbij het woord. Maandagmiddag had een groote receptie plaats in de ruime salons der Ned. ambassade te Brussel, welke voor deze gelegenheid te klein bleken, want uit geheel Bel gië waren vooraanstaande Neder landers opgekomen. De amibassp- d-eur zeide fn zijn rede hoe de gedachten van alle Nederlanders uitgingen naar het witte paleis Soestdijk, waar de nieuwe Oranje telg het levenslicht zag. Hij her dacht voorts het werk van Prinses Juliana en Prins Bernhard gedu- Duizenden Hagenaars hebben Zondag een bezoek gebracht aan het Scheveningsche strand om van bet fantastische schouwspel te ge- Bieten, dat de zee bood. Breede ijs velden hadden zich langs de kust gevormd en onder die starre ijs vlakte deinde nog steeds het zee water op en neer, zooals men kon waarnemen in de open geulen bij de strandhoofden en in de reus achtige kolken, die zich hier en daar in de ijsmassa gevormd had den. Ongelooflijk mooi cwas vooral de werking van het zonlicht op de fis- en sneeuwvelden, waardoor kleurschakeeringen veroorzaakt werden van fel-wit tot grijs-violet. Aan den horizon zag men vracht schepen moeizaam tusschen de ijs velden door laveeren. De winter- •che zee bood een schouwspel, zoo als men zelden te genieten krijgt. rende den oorlog- In de moeilijke tijden voor Nederland was Oranje altijd daar om de reddende en helpende hand te bieden. En hier treedt ook weer de groote figuur vain Koningin Wilhelmina op den voorgrond. Aan het slot van zijn toespraaak dead de ambassadeur voorlezing van het felicitatie-tele gram, dat namens de Ned. kolonie aan het Prinselijk Paar was ver zonden, waaruit weer de diepe -verknochtheid aan Oranje van de Nederlanders buiten het vaderland blijkt Na een driewerf hoera werd de plechtigheid met het Wilhelmus gesloten. Het proces tegen Paul Baudoin, die na den val van Frankrijk aan het hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken van Vichy stond, is te Versailles begonnen. Hij wordt ervan beschuldigd, opdracht te hebben gegeven tot arrestatie van generaal De Gaulle.. Verder van de ondertee- kening van tegen de joden gerich te wetten en van de wet op de arrestatie en intemeering van gevaarlijke personen", die de veiligheid van Vichy in gevaar zouden kunnen brengen. Ook wordt Baudoin ten laste gelegd, dat hij een aantal anti- Britsche artikelen heeft geschre ven. Het blijkt met de simpele kinderverhaaltjes al net als met die fantasieën van Jules Veme: op een goeden dag komt er toch iets van uilt. Dezer dagen deed zich in de omgeving van Almelo een ge- legenheid voor, waarop de dorpsharmonie zich verplicht achtte ook een nummertje ten beste te geven. Maar och ar- me, een van de favoriete in- strumenhen, de groote bashoorn j nog wel, kon niet mee. Ten «einde raad schroefde de muzi- ka-nt het ding maar uit elkaar. En laat er nou waarachtig een heusche muis uitkomen! j Zoo regelrecht uit het verbaal- tje van Tante Die-en-die in het j J kinderboek Zus-en-zoo. Maar dit is waar gebeurd! Alleen 5 vermeldt de historie niet of de.: muis Grijsspikkel dan wel 2 Spltsneusje heette! De Fransche eerste minister Paul Ramadier heeft gisteravond in een radiorede bekend gemaakt, dat de tweede algemeene prijsverlaging met 5 pet., met ingang van Woendag a.s., zal worden doorgevoerd. De nieuwe verlaging zal echter niet van toepassing zijn op tarwe, metaalproducten, bepaalde metalen legeeringen en sommige chemische producten. Afgezien van deze uit zonderingen zal de verlaging gel den voor alle andere goederen, zelfs indien hierdoor de winkel- verkoopprijs lager Zou komen te liggen dan de goothandelsprijs. WOENSDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM X (301 M.) N. C. B. V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11 00 Cello, 11.45 Ber. uit Indië 12-00 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Stafmuziek, 14,00 Hobo, 14.30 Caus 14.50 Trio, 15-20 Gram. 16.20 Koor; 16-45 V. d. Jeugd, 17.30 Gram. 17-45 Piano, 18.30 V. d. Ned Strijdkr. 19-00 Nieuws, 19-15 Caus'. 19-30 Eng. les, 20-00 Weerpr. 20-08 Caus. 20.30 Concert, 21.20 Lijdens overweging, 21-35 Concert, 22.30 Actual- 22.45 Avondwijding. 23-00 Nieuws, 23.15 Gram- HILVERSUM H (415 en 218 M.) V-A.RA. 7.00 Nieuws, gym. en gram, 10.00 Morgenwijding, 11.00 Gram. 12.00 Eddy Walls, 12.30 Metropoleork. 13.00 Nieuws, 13.20 Ramblers, 13-50 Gram. 14 00 Caus- 14-15 Trio, 14.50 Gram. '15-00 V. d. jeugd (15.45 V. d- Zieken), 17.15 Accordeon, 17.45 Over Indië, 16.00 Nieuws, 18-20 Gram. 18.30 Caus. 19-00 Gram. 19.15 Caus. 19-30 V.P.R-O. 20-00 Opera 21.50 Hoor- •pel, 23-00 Nieuws. 23.15 Guitaar. 83-25 Gram. Het rijksinkoopbureau heeft het noodig gevonden o.a. bij zieken huizen en inrichtingen een aan zienlijken restvoorraad medica menten aan te bieden, welke af komstig zijn uit de dump van de Canadian medical stores te Al verna-W ychen. Het Tweede Kamerlid Mol heeft den minister van financiën eener- zijds gevraagd of hij het juis- acht, dat ihet rijksinkoopbureau hier als verkoopende overheids-instantie optreedt, terwijl bij de huidige medicamenten-schaarschte distri butie via het rijksbureau voor ge neesmiddelen onder hen, die aan deze goederen behoefte hebben, toch zeker een meer aangewezen weg lijkt. Anderzijds maakt de heer Mol er op attent, dat in deze ..voordeelige offerte" ook een groote hoeveelheid voorbehoed middelen is begrepen. En hij vraagt of de minister niet van oor deel is, dat deze offerte zeer te betreuren is en, zoo ja, dat on middellijk maatregelen moeten worden genomen om haar in te trekken en te voorkomen, dat de rijksoverheid deze erfenis" ter beschikking stelt van het Nederl. volk- Camille Chautemps, de 52-jarige oud_premier van Frankrijk, die in Washington woont, heeft ge weigerd te verklaren of hij naar Frankrijk terug zal keeren in verband met een proces, dat on geveer 25 Maart te Parijs tegen hem zal beginnen. Bijna 2000 leeraren aan open bare scholen te Buffalo zijn in staking gegaan Zij eischen een salaris van 24Ó0 4000 dollar per jaar. Men verwacht^ dat 70.000 leerlingen door deze' sta king niet naar school zullen kun_ nen gaan. 78 van de 98 scholen zijn gesloten. De Engelsche Kath. Aalmoeze nier kapelaan A. Rodday is op weg van Triest naar Mestre door bandieten aangevallen en gewond. De misdadigers konden niet wor den opgespooru. De New-York Herald Tribune" bericht in zijn editie van Zondag, dat de mogelijkheid bestaat, dat Engeland en Frankrijk Britsch en Fransch Guyana voor de vestiging van joden zullen openstellen. Naar TJ.P. meldt, is het madon nabeeld in de parochiekerk van 't dorp Tresilico, nabij Reggio in Calabrië, van juweelen ter waar de van dertig müllioen lire be roofd. De Ned. Spoorwegen openen 3 Maart een autobusdienst Assen Groningen v.v. Het wordt een uurdienst. Te verwachten is de benoeming van prof. dr. ir. E. de Vries, oud-hoogleeraar in de economie aan de T. H. te Bandoeng, tot hoofd der IVe af deeling (econo mische Zaken) van het ministerie van overzeesche gebiedsdeelen. Tijdens een vechtpartij op den Mierloschen weg te Helmond is de 46-jarige S. uit Mierlo-Hout zoodanig gewond geraakt, dat hij aan de gevolgen is overleden. B. en W van Nijmegen stellen den gemeenteraad voor een cre- diet te verleenen van 945.000 voor den aanleg van een haven en industriebedrijf aan het Maas- Waalkanaal. Hr. Ms. „Van Galen" wordt Woensdag tusschen 2 en 3 uur aan het Steenenhoofd te Amster dam verwacht De 76-jarige E. Schryen uit Giet. tecoven (L.) is aan de gevolgen van kolendampvergiftiging over leden. Tot rijkslandbouwconsulent te Breda is benoemd ir. van Hees. Het tribunaal te Nijmegen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van ir. H. Hondius, oud-wet-' houder der gemeente Nijmegen en oud-commissaris der provincie Gelderland tijdens de Duitsche be zetting. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar interneering met aftrek van preventief, zoodat hij onmid-i dellijk in vrijheid gesteld wordt. Hij werd verder veroordeeld tot ontzetting uit de kiesrechten, ontzetting van de macht een open baar ambt of openbare functie te bekleeden, tot scheiding van goe deren en verbeurdverklaring van dat meubilair, dat hem zou toej vallen en bij derden in bruikleen is gegeven. Vliegtuigen van de expeditie va'n admiraal Byrd zijn cp „Klein. Amerika* achtergelaten, daar zij in het ijs vastgevroren zfin, aldug werd heden vernomen. Admiraal Byr-d heeft gelast, dat 197 man van het kamp ju .Klein-Art;e- rika» geëvacueerd zullen worden, met het oog op de uitbreiding van den fisgordel der Zuidpool. 1 A' v- H"''' /I- 1] V-;s\ Boudewijn vond het lang niet ongezellig bij zijn nieuwe kame raden, al waren er natuurlijk ook een heeleboel dingen, waar hij nog aan wennen moest Het vleesch was bijvoorbeeld heeiemaal niet gaar, en bier lustte hij ook niet. Vooral niet, omdat ze het uit koehoorns dronken. Toevallig was het juist Zaterdagavond, en de oude gewoonte getrouw, stelde de Bataivier voor een gezellig potje te gaan dobbelen. „Nou. omdat je zoo aandringt,*' zei Boudewijn en weldra was het spel in vollen gang. De Batavier had wat 3e noemt pech. Hij verloor en ver loor maar. Langzamerhand kreeg Boudewijn al het huisraad, Die- renvellen, een ruwe houten tafel, banken. Tot er niets meer was dan alleen maar zijn hut. Maar daar wilde de vrouw niets van weten. „Hoe komen we aan een nieuw huis", jammerde ze. Maar een goed Batavier is de baas in huis en hij duwde zijn vrouw weg. ,,3emoeiJe er niet mee!" En hij' gooide de dobbelsteenen. Dubbel vijfTriomfantelijk keek de Ba tavier Boudewijn aan. Ein Boude wijn gooide...... dubbel zes !!I De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgeloopcn weken de navolgen de verliezen zijn geleden. Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelin gen- Kon. Marine; 2e kl. O-V. C. v. d. Pijl uit Nieuwendfik, ge sneuveld or, 5.2.1947 te Soera- ba ja. Kon. Landmacht; sold. H. den Hartog, van 2-7 RI, uit Noor deloos gesneu op 10 Febr. 1947 te Semarang; sold le kl. N. C. L. Gemmeke van, I.R-S- uit Maastricht, gesneuveld op 14 Febr- 1947 te Semarang; sold- S. Klaassen van 1 R.I., uit Schaesberg, gesneuveld op 15 Febr. 1947 te Padang; sold. M A. Cornelissen van 2-6 R I-, uit Woensdrecht, gesneuveld op 15 Febr. 1947 te Semarang; korp J. 't Wout ran R.O-I.-I-R.I., uit Hoogeveen, gesneuveld op 15 Febr. 1947 te Medan; sold. H. Kroon van 2-6 R.I., uit Pa- pendrecht, gesneuveld op 15 Febr. 1947 te Semarang. Kon. Ned. Ind. leger: sold. P Hadjoe uit Ned- Indië, gesneu veld op 26 Jan. 1947 tengevolge van extremistische actie; sold Maeang uit Ned. Indië. gesneu veld op 26 Jan. 1947 tijdens actie; sold, le kl. Soeradyo uit Ned Indië, gesneuveld op 14 Jan. 1947 tengevolge van extre mistische actie. Nagekomen verlieslijst. Thans is definitieve bevesti ging verkregen, dat dt navol gende inzittenden van den Mit chel-bommenwerper, die op 2 Juli 1946 een noodlanding bfi Pakenbaroe moest maken, ten gevolge van extremistisch mi- trailleurvuur zijn gesneuveld: res. kapitein vliegwaarnemer J. L. M. Theunissen uit Vught sold. leerling-radiotelegrafist mil. L. V- J. G. Kisman uit Gouda; adj. onderoff- mil. adm M. Sonneveld uit 's Gravenha .e; mil. serg. J. C. van der Tuyn uit Leiden. door Douglas Grey 39) Want de mam, die gebogen over de werkbank aan de offerschaal etond te werken, was niemand anders dan 'de krachtig gebouwde Japansche worstelaar, dien ze op Don Manuelo de Montero Moreno met den slangendolk hadden zien afvliegen en herkend hadden als den antiquiteitenhandelaar uit de Calle Conquistador, die in zijn eigen winkel doodgestoken was Lm Kitura! Garcia's hand trilde van span ning op den arm van Flinexo, maar Ramon wachtte met opeen geklemde tanden op het eerste teeken van actie van de zijde vao «fin chef. Daar voor hen stond de herrezen man met gewone werktuigen te arbeiden en nog wel zoo rustig «lsof er zich nimmer een zoo vreeselijk drama in zijn bestaan had afgespeeld en hij met recht «dt het graf was opgestaan. In het vertTek brandde slechts •en «nkele lamp, zonder kapje er omheen die vlak boven de werk bank hing. Het viel Flinero op, dat er zich aan de eene zijde twee miet blinden gesloten vensters bevonden ,als mocht het daglicht nooit in de werkplaats binnen, dringen. En toch bestond er wei. nig reden om ais venste; zoo af te dekken, omd-a var buiten af toch nooit iemand naar binnen kon kijken. Flinero beduidJl Gar. cia en Ortega achter te blijvei. en sloop geruischloos tot vlak bij den in zijn werk verdiepten .man. Het feit, dat het vertrek buiten den lichtkring van die eene lamp in volslagen duisternis gehuld wits, werkte er toe mee, dat de aan wezigheid van andere menschen in het vertrek niet door den Ja. pa-nner werd opgemerkt. Flinero had slechts het profiel van den ma® gezien, maar dat was voldoen de gewest hem te herkennen. Het was buiten twijfel niemand anders dan Kitura. Naderbij gekomen zag de detec. tive, dat de man bezig was met een werkje, dat hij verwacht had hem te zien doen. Hij had aan niemand vjerteld, dat tegelijk met de bronzen schaal ook de sma. ragd, dien hij in zijn vestzak ge. borgen had, hom ontstolen was. De Japanner nu was bezig, -dien steen weer oip zijm oorspronkelijke plaats in de offerschaal te zetten. Blijkbaar wist bfi precies, waar hfii zitten moest en met de aan zijn ras eigen vaardigheid verrichtte hij zijn werk zoo nauwkeurig, dat vermoedelijk niemand ooit zou kunnen zien dat de steen verwij derd was geweest. Toen Flinero over zijn schouiders keek, zag hij dan ook, dtt de sma. nagd reeds op de schaal bevestigd was en dat de Japanner nu bezig was met het metaal er omheen te polijsten en te bewerken met een of ander mengsel; waardoor het weer zijn oude kleur terugkreeg. Garcia, hoe benieuwd hij ook naar de reden was, waarom zijn chef niet meer verbazing op het zien van den dood-gewaande-n Ki. tura toonde, durfde toch geen ge. luid te maken. Plotseling kwaim Flinero in actie. Hij wierp zich welberekend opeens vooruit, sprong boven op den breeden rug van dfcn Japanner en deed hem voorover tegen den grond vallen. XXIII FLINERO DOET ZIJN HELPERS VERBLUFT STAAN. Blijf stil liggen, Kitura!*' beval Flinero, dat is het beste voor je Een gesmoorde zucht was het eenige antwoord, want met zijn sterke, gestaalde vingers, hield Flinero den Japanner om zijn nek beet en drukte hem tegen den grond aan. Je bent vanmorgen vroeg mijn kamer binnengedrongen, K_ tura. Je hebt die schaal en den smaragd gestolen. Als je ook maar een beweging maakt, dood ik je oogenfolikkelijk, Groote goedheid! Huiverde Ortega. De baas heeft hem flink te pakken! Garcia zei er niets op. Het feit, dat de man, dien hij schijnbaar dood in den antiekwinkel had zien liggen in staat zou zijn, tegen, stand te bieden en dat hij daar aan die bank had staan werken, ging zijin begrip verre te ho ven. Zooals hij later zelf verklaar, de, ging het boven zijn pet. Voorzichtig verminderde Flinero de drukking op den hals van den man, zoodat hij weer spreken kon Als u me laat opstaan, kunt u die schaal van me krijgen, flui. sterde de Japanner heesch. Ik had dat toch al willen doen. Je moet niet liegen, Kitura. Ik zeg de waarheid, hield de Japanner nauwelijks hoorbaar' vol. fk wilde het ding alleen maar herstellen, voordat ik het aan u gaf. Dat is onzin, hernam Flinero ongeduldig. Jij bent op mijn slaap, kamer geweest en hebt dat ding gestolen. Wat praat je dan van re. pareeren en terugbrengen? Wat bedoel je daarmee? Ja, dat zou ik ook wel graag willen, weten, fluisterde Ortega, Oaramba, ik word er nog gek van. Waarom is die kerel nog le vend? Daar zou ik graag achter komen! Is er hier nog een ander vertrek, waar jij je verscholen hebt gehouden, terwijl iedereen dacht, dat je dood was? vroeg Flinero, zich over zijn gevangen» buigend. Ja. Ik zal u er heen brengen, als u het goedvindt en u overtui. gen, dat ik niet zoo slecht ben, alp u wel denkt. Flinero had den hals van den Japanner losgelaten en draaide hem nu band.g om, zoodat hfi met zijn gelaat omhoog lag. Het licht van de lamp viel op het som bere gelaat en de detective za# hetzelfde bruine gezicht en de zelf. de fonkelend zwarte oogen, die hfi gezien had, toen deze den eerste» keer met Caleja stond te twisten. Het scheen, dat Kitura niet val» zins was, op te staan, voordat hij daartoe verlof kreeg, want hij Ibleef doodstil liggen en fluisterde zoo zacht, dat Garcia en Orteg» het niet konden verstaan: Mijnheer Flinero, als u wa« dichterbij wilt komen, «al ik u iets vertellen, waarin u veel b» lang stelt. (iWordt vervolgd'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2