Brussel in reu en roer De Etna IN VOLLE WERKING 50.000 ex-krij gsgevangenen belegeren parlementsgebouw HET GROENTE-CONFLICT IS GEËINDIGD 69ste JAARGANG DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 No. 20250 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN (Van onzen Brusselschen correspondent) In Brussel is het gisteren zeer chaotisch toegegaan. Gewezen krijgsgevangenen hebben n.l. wat zij noem den ,,een algemeene mobilisatie" op touw gezet om in de hoofdstad te komen protesteeren tegen de verwaar- loozing, waarvan zij van de zijde der regeering de slachtoffers zijn. Het betreft o.m. vergoedingen over den duur van hun gevangenschap en ook regelingen in verband met invaliditeiten. Er was geen recht gedaan Manifestanten maakten stukken Eerste groote eruptie sinds 1929 Ook maximumprijzen op de veilingen Een gelukkig groepje rond de wieg van prinses Marijke Het kwaad der echtscheidingen Wettelijke maatregelen in studie EEN STAD WORDT VERPLAATST Inlijving van dienstplich tigen uitgesteld Doelmatige verdeeling woongelegenheid NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR° FDRR J. °W f TL O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL,. G8804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND„ 0,26 P. WEEK Tegen het middaguur stroom den uit alle Brusselsche stations massa's manifestanten, die vele vaandels met opschriften met zich voerden. Ook waren talrijke oud-gevangenen per autobus ge komen. Rond 2 uur werd het aantal der in Brussel aanwezige betoogers geschat op ongeveer 50.000. In groote orde begaven zij zich naar de tevoren aange wezen verzamelplaatsen op ver schillende punten der stad. Terwijl de groepen in groote dis cipline zich opstelden, werden ge- delegreerdén ontvangen door den voorzitter van kamer en senaat, alsmede door den minister van Landsverdediging. De laatste be loofde onder den druk der mani festatie dat binnen 15 dagen in het parlement een voorstel zou worden gedeponeerd, waarbij de positie der krijgsgevangenen wordt geregeld. Overal in de omgeving van de Wetstraat, waar zich ontelbare gendarmen hadden opgesteld, was een scherpe ordedienst ingericht. Het is n.l. verboden te demon- streeren in de „neutrale zone dat is de omgeving van het par lement en de meeste regeerings- gebouwen. Te rond 3 uur zetten de manifestanten, voorafgegaan door muziekkorpsen, zich in be weging, en nog steeds in de groot ste orde, in rijen van vijf, begaf men zich naar het graf van den onbekenden soldaat, waar bloe men werden neergelegd. Het was een pijnlijke aanblik deze duizenden mannen, die vijf lange jaren van hun gezin ver wijderd waren gehouden, daar, twee jaar na de bevrijding, te zien manifesteeren om eeltige lotsverbetering te bekomen. Rond 4 uur dreigde het mis te loopen. Van het Graf van den Onbekenden Soldaat, dat dicht bjj de „neutrale zone" ligt, wa ren eenige groepen manifestan ten tot dicht t>y de door gendar- men-te-paard gevormde versper ringen doorgedrongen. Toen de betoogers niet werden doorge laten, ontstond een vreeseljjk gehuil en verwarring. De gees ten waren plotseling opgehitst, er ontstond een geweldig ge drang, dat nog erger werd toen de gendarmen van hun sabel gebruik maakten. De betoogers vochten met alles wat zij konden bemachtigen. Het schijnt dat er onder de eerste aan vallers van de zijde der manifes tanten verschillende dronken per sonen bevonden. Nog grooter werd de chaos toen de gendarmen bevel kregen het geweer te schouderen. Er werd echter nog steeds in de lucht ge schoten. Dit gevecht, waarbij eenige gendarmen gewond wer den, duurde tot half vijf en toen kon een tiental manifestanten tot voor het Parlement doordringen. Achter het hooge en zware hek stond een groot aantal gendar men. Den manifestanten werd me degedeeld, dat, indien zij dit hek zouden vernielen, op de massa zou worden geschoten. Dit kalmeerde de gemoederen en vele groepen betoogers begon nen het terrein te verlaten. Verschillende auto's werden om vergegooid of vernield. De com munistische minister van open bare gezondheid werd in het ge zicht geslagen. Gisterenavond om 9 uur stond vast dat het aantal gewonden 30 bedroeg, waarvan twaalf vrij ernstig. A.s. Zondag zou te Brussel een groote betooging van oud-strijders uit beide oorlogen plaats vinden. Vreezenden, dat de gebeurte nissen van gisteren zich zullen herhalen, heeft de regeering deze betooging verboden. Naar aanleiding van de betoo ging van Belgische ex-krijgsge vangenen, heeft de premier Ca naille Huysmans verklaard, dat de bedragen, die tot op heden voor deze groep zijn uitgegeven, reeds 7% milliard francs beloopen. ..Ner gens ter wereld heeft men zich een dergelijke opoffering ge troost", zeide hij. De president van de kamer, Frans van Cauwelaert, betreurde de incidenten, doch voegde hier aan toe: „In geen geval zal de kamer zwichten voor de straat". Naar uit Rome aan „A P." bericht wordt, vluchten drom men menschen voor een vloed van lava uit de Etna op Sicilië Dit is de eerste groote uitbar sting sinds 1929, toen het dorp Mascali verwoest werd. Lichte uitbarstingen hebben dit jaar reeds plaats gevonden op 30 Januari en 11 Februari. De uitbarsting, welke nu weer be. gon. heeft afmetingen aangeno men, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. tengevolge van de wolken en rook. welke' nauwkeurige waarnemingen on mogelijk maken. In oenchten uit Catania wordt echter gezegd, dat 20 uur naioat de uitbarsting begon, een gebied van 2% K M. over een breedte van 150 meter door lava overdekt is. De lava vervolgt nog steeds haar weg en op plaatsen, waar de stroom belemmeringen ondervond, bereikte deze een diepte van een 200 meter- In een telegram uit Catania aan het Romeinsche blad ..Risorgimen, to" wordt gezegd, dat de eerste vuurversehijnselen op 24 Februari 12 uur Ned. tijd weren waarge nomen »p de noordelijke helling van de Etna op een hoogte van 2000 meter, halfweg tusschen de Cacciatore en de Timparossa. De lava begon over een breed front te stroomen naar de Timpa rossa in de vlakte van Palombe en vervolgens over den Collab;, so. heuvel Zij ontsprong uit de Etna op een punt, dat ongeveer 7 K.M. gelegen is van den centralen kra ter. De lava dreigt de dorpen Pas- so Pisciaro en Randazzo te over. stroomen De rookende lavamassa bevindt zrijoh thans op 5 K.M. afstand van Passo Pisciaro. De autoriteiten treffen maatre gelen voor de evacuatie van de in groote ongerustheid verkeerende bevolking Naar Reuter meldt zijn de be. woners van Cisterna op de noor delijke helling van de Etna reeds geëvacueerd, daar een witgloeien de lavastroom hun hui ten nader de. Het geheele gebied was in dikken rook afkomstig van bran, dende bosschen en in asch uit den krater gehuld. Drie lavsstroomen hebben zich thans tot één stroom vereenigd. die zich over een breedte van 300 meter met een snelheid van 420 meter per uur voortbeweegt Het tempo van de uitbarsting heeft zich sinds gis terenmorgen verzesvoudigd. De groentehandel zal met ingang van Vrijdag a.s. hervat worden op basis van een drie-prijzenstelsel, dat inhoudt maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdeeling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden onder toezicht van commissies uit den groot- en kleinhandel. Maandag hebben de besturen sie wol den benoemd, bestaande der vakgroepen detailhandel aard appelen, groenten en fruit, de bin- nenlandsche groothandel en de ondervakgroep commissionnairs in gecombineerde vergadering met regeeringsvertegenwoordigers te Utrecht het advies tot stopzetting van den in- en verkoop van groen ten, vallende onder de huidige maximumprijsregeling, ingetrok ken en een nieuwe regeling ont worpen, waarmede minister Mans- holt zich accoord kon verklaren. Met ingang van Vrijdag a.s. zal nu de nieuwe prijsregeling worden ingevoerd, waarbij tevens maxi mum veilingprijzen zullen gelden. Indien op een veiling verschil lende handelaren de aan maximum prijzen gebonden producten wen- schen af te nemen tegen den vast- gestelden maximum-veilingsprijs, zullen de partijen aan de veiling moeten worden verdeeld, terwijl dan eveneens een verdeeling in de consumptiegebieden onvermij delijk is. Verdeeling aan de veilingen Voor de verdeeling aan de vei lingen zal per veiling een commis- uit een vertegenwoordiger van de veiling, een groothandelaar als mede een kleinhandelaar. De ver tegenwoordiger van de veiling wordt door de veiling aangewezen, terwijl de beide overige leden in onderling overleg tusschen de plaatselijke organisaties van groot- en kleinhandel worden be noemd. De commissie moet bij de ver deeling de volgende punten In acht nemen a. toegewezen wordt uitsluitend aan personen, die als groot- of als kleinhandelaar zijn erkend en op de betreffende veiling als kooper bekend staan; b. als basis voor de verdeeling geldt de destijds aan de veilingen bestaande puntenregeling, waar bij echter tevens de aankoop ge durende het afgeloopen seizoen in clusief legerleveranties en leve ring aan instellingen in aanmer king moeten worden genomen; c. het koppelen van producten De cineast Joris Ivens die voor korten tijd in het vaderland is teruggekeerd. of partijen, in welken vorm ook, is ten strengste verboden. Verdeeling in de consumptie- gebieden Voor de verdfeeling in de con sumptiegebieden wordt eveneens een plaatselijke verdeelingscom- missie ingesteld, bestaande uit een evenredig aantal groot- en klein handelaren, eveneens te benoemen door de plaatselijke organisaties. De maximum-prijzen, welke met ingang van 28 Februari gel den, zullen via organisaties, gro- co's en commissionnairleiders wor den bekend gemaakt. De minister van justitie heeft te zijnen departemente een com missie geïnstalleerd, ie tot taak heeft, de vraag te bestudeeren. welke wettelijke maatregelen zou den kunnen worden genomen, ten einde het euvel der veelvuld.ge echtscheidingen tegen te gaan Als voorzitter der commissie treedt op mr. H- de Bie, president der rechtbank te Rotterdam; als leden de heeren mr. J. A, L- M. Loeff, adv. en proc. te Rotterdam, mr. H- Schaaee, lid en plv. voor. zitter van den Voogdijraad te Rot terdam, en mevrouw mr. L. O. Schonfeld-Polano, raadadviseur in alg. dienst bij het min sterie van justitie. Het secretariaat wordt waargenomen door mr C. A. de Meyere, werkzaam aan het mini sterie van justitie. Naar radio Praag meldt, zullen de Tsjechoslowaken de geheele stad Falknov (Sudetenland)die vóór den oorlog 11 000 inworers telde en een uit de 5de e, uw dateerend kasteel bezit, verplaat sen. Men heeft namelijk vastgesteld, dat de stad is gebouwd op rijke bruinkoollsgen, die zich zoo dicht onder het aardoppervlak bevin. den. dat er geen mijn onder de stad kan worden gegraven. De chef van den generalen staf deelt mede, dat de inlijving als dienstplichtige op 3 Maart bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom: het 5e reg. inf. te Schalkhaar en het 8e reg. imf. te Amersfoort, wegens bijzondere omstandigheden tot nader order is uitgesteld De datum van inlijving zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen, is zeer binnenkort de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot bevordering van een doelmatige verdeeling der woongelegenheid, ter vervanging van het vestigings- besluit met uitvoeringsbepalingen en het vorderingsbeslult woon ruimte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1