^^oorlijn R'dam-Den Haag honderd jaar Bedreigd agent vuurt op dronken zeeman Prof. KORS over den K.R.O. Over vuile melk en windvangers VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 PAGINA 3 Elk half uur snellen electrische treinen van Rotterdam naar 's-Gravenhage en omgekeerd. De reiziger, die rustig en comfortabel gezeten, het typisch Hollandsche landschap aan zich voorbij ziet vliegen, is zich niet bewust, hoeveel voeten het in de aarde gehad heeft, bijna in letterlijken zin, eer deze spoorwegverbinding honderd jaar geleden tot stand kwam. Drie Juni is het honderd jaar geleden, dat de spoor lijn RotterdamDen Haag officieel werd geopend en ware het niet, dat na 1939, toen de Ned. Spoorwegen het roemrijke feit herdachten, waarop voor honderd jaar de eerste trein in ons land reed, jubilea van diverse lijnen betrekkelijk snel op elkaar volgen, dit eeuwfeest zou zeker met de noodige plechtigheid gevierd worden. „SLOTERDIJK" BINNEN Met repatr. militairen NOORSCH MATROOS GEWOND Gevecht op den Vlaar dinger- dijk TENTOONSTELLING WERKEN PROF DE GROOT KAMPIOENSKANSEN VAN E. S. S. Wij wensclien autonome werkzaamheid voor den K. R. O. en voldoenden zendtijd. BURGEMEESTER VAN SLIEDRECHT OM den heemraadbeker AMER. CREDIET AAN NEDERLAND Motie BEVROREN AARDAPPELEN VOOR DEN TUINBOUW Vóór en tegen Met de tot standkoming van deze lijn had immers de toenma lige H.S.M. 'n plan, dat haar van paeet af aan voor oogen stond, Verwezenlijkt, de verbinding van de drie hoofdsteden door de lijn Voorschoten-Den Haag, welke reeds 6 December 1843 geopend was, tot Rotterdam door te trek ken. De vele wederwaardigheden, die er aan vooraf gingen, doen ons m een tijd, waarin men de positie van de Spoorwegen maar al te graag bevoorrecht noemt, ko misch aan en werpen een duide lijk licht op de mentaliteit der menschen van de vorige eeuw, die ten opzichte van dit nieuwe ver keersmiddel heusch niet altijd sympathiek was. Maar ook op de hebzucht, die in deze dagen bij sommige lieden eveneens bestond om bij een transactie maar zoo veel mogelijk te plukken. Het is daarom zeker interessant deze voorgeschiedenis eens te rele- yeeren. De moeilijkheden kwamen Voornamelijk voort uit de ge brekkige onteigeningswet van 29 Mei 1841, waardoor de eigenaren van grond, waarover de spoor weg-maatschappij de beschikking moest krijgen, het heft in handen hadden. De toenmalige ingenieur directeur, de heer F. W. Conrad noemde deze wet ,,het eldorado der advocaten, doch voorzeker de pijnbank der spoorweg-maat schappijen en derzelver ingeni eurs". In 1845 werd een nieuw wets voorstel, de onteigening regelen- de, bij de Tweede Kamer ing"e- diend, die het echter verwierp, en eerst 28 Augustus 1851 kwam een nieuwe wet tot stand. Maar tot zoolang kon men met den aanleg van de spoorlijn Rotterdam-Den Haag niet wachten. Er werd een plan ontworpen om onverwijld met de vervulling van de wette lijke formaliteiten tot ongedwon gen onteigening ten algemeenen nutte langs de geheele linie in eens en gelijktijdig te beginnen. Men slaagde er echter niet in dit doel te bereiken. In de gemeente Rijswijk beweerde de eigenaar van een melkkelder, dat de rook der voorbijsnellende treinen zijn melk zou bederven. De Maat schappij werd nu gedwongen een schutting langs zijn erf te plaat sen. Een houtzaagmolenaar in de buurt van Delft had bezwaar te gen den spoorweg vanwege het brandgevaar voor zijn molen. De H.S.M. besloot nu de treinen daar ter plaatse door een 80 Jff. langen koker te laten rijden, van welke dwaze verplichting zij eerst later bevrijd werd door aankoop van den molen. Het bestuur van den Oud-Mathenesserpolder beriep zich op het windrecht ten bats van zijn watermolen, met als ge volg, dat het station te Schiedam een geheel andere constructie moest krijgen dan de andere sta tions, opdat de hoogte van de balie van den watermolen niet overschreden zou worden. Te Rotterdam viel men even eens binnen den verboden kring der beide watermolens bij de Delftsche Poort, zoodat de Maat schappij aan hooge eischen van het polderbestuur moest voldoen, ofschoon de gebouwen van het station geen enkele belemmering aan die molens toebrachten, daar de wind reeds sinds jaren door de geheele Schiebuurt benomen was. Drie onwillige eigenaren onder Delft bleven nog over, van wie de heer J. van der Gaag wel de beroemdste is, die in ieder geval heeft bereikt, dat zijn naam in de geschiedenis der Ned. Spoor wegen blijft voortleven en zelfs een spoorlijn naar hem is ge noemd. Wie kent immers niet het beruchte lijntje van der Gaag, waarvan de schilder-teekenaar H. W. Last een spotprent maakte die in het Spoorwegmuseum aan wezig is De spoorlijn moest bij Delft een laantje kruisen, dat aan ge noemden heer toebehoorde, die voor het afstaan van het stukje benoodigde grond, dat slechts 300 M2 groot was en waarvan de prijs op 100 was getaxeerd, liefst 20.000 vroeg. De heer Conrad wist nu door huur en aankoop de beschikking over aangrenzende perceelen te krij gen en liet den spoorweg met een straal van 60 M. in een boog om het laantje leggen. Dit hulpspoor dat den vorm van een hoefijzer kreeg, was nog 530 M. lang. Een zijspoor werd gemaakt voor re serve-locomotieven. Zoo kon 31 Mei 1847 op de lijn Rotterdam- Den Haag de officieele proefrit gemaakt worden, den heer van der Gaag ten spijt, die zijn dom heid inzag en deze trachtte goed te maken met reeds op 7 Juni den grond kosteloos ter beschik king te stellen. Met dit al heeft men gemid deld een prijs van 12.000 per H.A. voor den grond, die voor de lijn Rotterdam-Den Haag noodig was, betaald. Maar een belang rijke spoorwegverbinding kwam tot stand en de dank reikt tot in onze dagen. Gisteravond liep omstreeks 18 Uur het s.s. „Sloterdijk" van de H.A.L. met 53 gewonde en afge keurde militairen uit Indië aan boord den Nieuwen Waterweg binnen. Een aardige attentie werd den militairen te Vlaardingen ge bracht, waar leden van het plaat selijk Niwin-comité (de heeren Landzaad en Oosterhof) aan boord gingen en de militairen •net o.a. bloemen verwelkomden. Circa 19.45 uur arriveerde de ».Sloterdijk" te Rotterdam en jneerde in de Schiehaven aan de terreinen van de Lloyd. Heden morgen zijn de militairen, die on der commando stonden van ma joor Roodenburgh, gedebarkeerd. De café'tjes op den Schiedam- schen Vlaardinger dijk, dicht gele gen bjj de scheepswerven, zijn het trefpunt van alle zeevarende na tionaliteiten en het toevluchtsoord voor veie wereldzeelui in de dagen, dat zij het land hebben. Wanneer er op den langen winteravond een stevige borrel gebunkerd is, kan het gebeuren, dat het stukgoed te onstabiel geworden is, o-m bij het vertreksein verhaald te worden. Dan wordt het tegen twaalven tijd. dat de waard de bezem in de mast hijscht, wil hij niet bereden zijn anker vallen door een procesverbaal. In de dichte sneeuwjacht van gis terenavond was er een stelletje Noorsche en Nederflandsche „Po. peys" in één van bedoelde cafè'tjes van hun anker geslagen. Het ging allemaal voor den wind, totdat het tijd werd om onder zeil te gaan. De kerels hadden niet veel zin, om buitengaats te komen en begonnen deining te maken, zoodat er een poitie-agent werd geicha-1 erd om schoon schip te maken. De man zou heit wel geklaard hebben, als niet een van de pierewaaiers zijn rif uit gestoken had en in krasse termen gezegd had, dat de agent kon vol- brassen. De beleedigingen liepen de spuigaten uit en de man moest de sleeptouw. Zijn maat A. J. M., die ook zijn bram'zeil geheschien had, commandeerde alle hens aan dek en wilde den agent enteren. Deze had het in de peiling en trok zijn kle wang; in de branding raakte hij echter op drift en zijn klewang werd hem uit handen gemanoeuvreerd. De wind werd hem nu erg ongunstig en omdat de arrestant E. M. met het ipen raar stond te laveeren, meende hij bij het geënterde getij de bakens te moeten verzotten en trok zijn pistool. Hij gelastte den man zeil te strijken, maar het woei nog steeds uit den verkeerden hoek. Om zelf niet in verkeerd vaarwater verzeild te raken, gaf hij F. M. een schot in zijn rechter dijbeen en linker onderarm. Een Noorsch zee man die den weerspannigen op den De 'bescheiden tentoonstelling, die in de R. K. Openbare Leeszaal en leesbibliotheek St. Lidwtna ge houden wordt, en die de werken van prof. de Groot uitstalt, geeft een mooi inzicht in de veelomvat tendheid van zijn geest. Naast wer ken van phUosophaschen aard vin den 'we er een verhandeling over Vondels ..Bespiegelingen" over Lfco XIII en Thomas van Aquino over Lapsing intelligence", zoowel als een leven van Thomas van Aquino. De rede, id'ie prof. de Groot bij zijn ambtsaanvaarding in Amsterdam uitsprak, is in boekvorm aanwezig. De belangrijkheid van dezfa expo sitie is omgekeerd evenredig aan -de grootte. De laatste uitwedstrijd tegen Onesimus, is geëindigd in een klin kende overwinning 7%2% voor E S. S. Door dit resultaat is het zoo goed als zeker, diat E. S. S. dit jaar kampioen in haar afdeeling zal worden. Op 18 Maart wordt de laa.tete wedstrijd gespeeld '>;<qo O. D. I. uit Dordrecht Een verlies met kleine cijfers zal het kam pioenschap voor de Schiedammers niet meer verloren kunnen doen gaan Alleen een groote nederlaag zal nog r -et in het eten kunnen igocian. L„»t dit laatste ieï-g on waarschijnlijk zou zijn, "bewijst wel het feit, diat E. S. S. nog steeds ongeslagen i>< en momenteel de prachtige sct^-e 36%13% noteert. De individuele resultaten in den wedstrijd! tegen Onesimus waren A. Gerritsenft. Domselaar J.' H. VoigtA. Bongers Z- van Schijndel—W. J. Schermer 01, M. NederhofA. R. Malkus 01. B.' Z wijnenburg—J v. Eeden C. Montijn-L. M. Smit 01, A. BijlJ. 3 Th. Penning 1o, J v id VeerVt. v Dijk 0- C. P. de VisserC- v Wingerden 0—1.'A. FrederiksR, Meyers 0- E. S. S. apeekie aan de even hor den 'twit. niek sprong om den politieman te helpen, kreeg een kogel in zijn kutt. Toen de ra van F. M. lam gescho ten was werd hij naar zijn schip gebracht en vandaar, na verbonden te zijn, naar het Gemeente Zieken huis vervoerd en daar opgenomen. De Noor werd opgekalefaterd en kon op eigen kracht naar boord teruggaan. A. J. M. werd ingeslo ten. OFFICIEELE KENNIS GEVING Hinderwet B. en W- van Schiedam hebben bij h'un besluit van P7 Februarli 1947 de beslissing op het verzoek van B. F. Palms, te Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een meubelmakerij en houtzagerij in het pand Korte Haven 28, verdaagd aangezien het desbetreffend onder zoek nog n-iet is geëindigd. Schiedam, 28 Februari 1947. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 25 Februari 1947 vergunning verleend aan; 1- L. S. M. Wensing, te Rotterdam, tot oprichting van een electriseh timmerbedrijf in het parad Schie 60; en 2. de N.V. Hoogewerff, Chabot Visser's Wijnhandel Van Straa- len Monsieur Erkelens, alhier, tot oprichting van een wijnkoope- rij dn het parad' Lange HOaiven 2325. Schiedam, 28 Februari 1947, Op een grooten Westlandschen propaganda-avond voor den K.R.O., te Naaldwijk gehouden, heeft de voorzitter van den K.R.O. Prof. dr. J. B. Kors O.P. het woord gevoerd. Spr. zegt, dat hij in. Augustus 1945 door het Episcopaat is geroe pen en de opdracht heeft gekre gen, om de autonome werkzaam heid en den noodigen. zendtijd voor den K- R. O. terug te krijgen. Deze taak kan niet door één man worden vervuld. Daarom is het van belang, dat ons Katholieke volk zijn verlangen aan de Re geering kenbaar maakt, opdat zij weet, wat er onder het volk leeft, Spr. geeft allereerst een uitvoe rige uiteenzetting, hoe het verloop iis geweest van den radiostrijd na de bevrijding tot dit oogenblik. Uit deze duidelijke uiteenzetting blijkt, dat er vele moeilijkheden waren, dat er vele moeizame on derhandelingen werden gevoerd en dat er telkens weer andere re gelingen en bepalingen kwamen- Óp kleinzielige wijze is er tegen gewerkt. Er is veel strij'd gevoerd moeten worden op dezelfde wijze, en in denzelfden geest als er op politiek terrein in dien tijd moest worden gestreden. Men heeft wel eens gedacht, dat het anti-papisme tengevolge van den oorlog was verdwenen. We hebben nu gekre gen een vriendelijk anti-papisme. De ïfeer in den radiostrijd was van dien aard. dat samenwerking moeilijk was. Dit geldt vooral in den tijd van het kabinet Scher- merhorn. Minister Gielen is nu met een andere regeling gekomen. Hij heeft ingevoerd de Ned. Ra dio-Unie. Deze Unie is eige l ijk een federatief verband tusschen de omroepvereenigingen. Het is geen blijvend instituut, maar een over gangsverschijnsel. Deze Radio- Unie staat onder controle van een Regeeringscommiïsie, n.l. Mr. Kes- per, dien spr. heeft leeren kennen als een eerlijk, rechtschapen mensch, warin men volkomen ver trouwen kan hebben. Het bestuur is samengesteld uit functionaris sen der 4 groote omroepen. We zitten nog onder een radiotoestel, waarop de Regeering grooten in vloed uitoefent. Deze afhankelijk heid kan oo-k o.a. voor de finan ciën een groote handicap zijn. De definitieve Radioregeling moet door de Kamer geschieden. Wat zal die regeling inhouden? Daar om moet het katholieke volk bekend maken, wat het wil. Het gaat dus om een definitieve re geling, die kracht van wet krijgt. De Radioraad is niet gunstig sa mengesteld, de meerderheid daar van dringt aan op een nationalen omroep. Wat wij willen is bet volgende: De radio is een instrument van verkondiging, van het uitdragen van ideeën. Geen instrument, wat daarvoor zoo geëigend is, als de radio. Het is dus ook voor de Met ingang van 16 Maart a.s- is benoemd tot burgemeester van de gemeente Sliedrecht de heer J. H. Winkler, thans burgemeester der gemeenten Bergambacht en Am- merstol. Gisteren is te Rotterdam het drie- bandentornooi om den Heemraad» beker voortgezet. Vandaag zal het beëindigd worden De uitslagen zijn: Van Aken 50Gehrels 47Teegelaar 42Tournier 50, Koenders 42Tee- gelaar 50, HeinrichKoenders 36, Gehrels 50—Tournier 49. De Ned- regeering heeft opnieuw een cnediet van 5 10 millioen ont vangen voor den aankoop van surplusvoorraden van het Anïeri- kaansche leger, welke thans in Duitschland ten verkoop worden aangeboden- katholieken van belang, dat dit instrument door hen. wordt ge bruikt en wel zoo ruim mogelijk. Ons katholieke volk heeft den KRO tot stand gebracht, dien iedereen zien mag. Wij willen de zelfde autonomie van voor den oorlog terug en veilig gesteld zien. om de doelstelling te kunnen blij ven vervullen. Als we een natio nalen omroep krijgen, dan krijgen, we geen katholiek programma, maar katholieke kwartiertjes in een nationaal program. Dat blijkt wel uit de weinige uren (13% per week) die de ministers Schermer- horn en van der Leeuw hadden voorgesteld voor de Radio in over gangstijd. Wat de muziek betreft ook hier geldt, dat er verschil is in levens stijl. Onze muziek moet niet puri- teinsch zijn als de Calvinistische, maar ook niet zoo mondain als die van de Avro. Daarmede wordt ook iets gepredikt van onze katho lieke levensbeschouwing. Op een vraag, hoe we de radio kunnen steunen, zegt prof. Kors dat men zich kan abonneeren ook op de giids- We hebben veel te ge ringe papiertoewijzing. Doch als de katholieken zich op geven als abonné, ook al kunnen we de gids niet zeradien, dan kunnen we de waschlijst overleggen en op deae wijzie demons.treeren, wat ons kath. volk wil. Voorts moeten we alle acties uitgaande van den K. R. O- steunen. Na deze uiteenzetting en een dankwoord van den voorzitter wordt de volgende motie voorgele zen en met applaus aangenomen. De Katholieke radioluiste raars van het Westland, op Don derdag E7 Februari 1947 in verga dering bijeen te Naaldwijk, kennis genomen hebbende van den ihlui- digen toestand! op radiogebied. welke volkomen onbevredigend geacht moet worden; gehoord de plannen iwelke be staan ten aanrien van een toe» komstigen vorm van het omroep bestel in Nederland; wensehen met het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland ide vol- Isdigen terugkeer van den K, R. O. (miet autonome 'wetkzaamhi.lid' en een dusdanigen zendtijd al« overeenkomt met de doelstelling van dbn K. R. O. en de belangrijk heid van de Katholieke volksgroep in Nederland, gelijk vroeger het geval is geweest; stemmen volkomen in met den drang naar grootere samenwerking als getuigenis onzer nationale saamhoorigheid verklaren zich echter beslist te gen een omroepbestel, zooals ge propageerd .wordt door het Co mité Nationale Omroep, en geven als hun meening te kennen, dat. gezien ons volkskarakter, dleze sa menwerking het best zal worden verwezenlijkt in een omroepbestel op federatieven grondslag, als meeat beantwoordend aan onzen nationalen aard besluiten deze motie ten spoe digste ter kennis te brengen van de Nederlandsche Regeering. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft; In menig gezin komt men tot de onpleizierige ontdekking, dat de wintervoorraad aardappelen be vroren is. Jammer, maar er is nog wel iets aan te doen. Zijn de aardappelen heel erg bevroren, als ijsklompjes, dan worden ze bij het ontdooien slap als een spons en rotten zeer snqj- Laat ze dus op hun koude plaats liggen, tot ze worden opgebruikt. (Het spreekt vanzelf, dat dit zoo vlug ^mogelijk gebeuren moet. om er bij het invallen van den dooi niet mee te blijven zitten). Schillen kan men zulke keiharde aardappelen niet: het beste is om ze met een borstel flink schoon te boenen. Wanneer men ze dan met een bodempje water opzet, snel aan de kook brengt en gaar kookt en de schil er af pelt zijn ze goed te gebruiken en smaken in het geheel niet zoet. Aardappelen behoeven niet be paald bevroren te zijn; ook bij 'n temperatuur, lager dan 3 gr. C- krijgen ze al een zoeten smaak. Ze verliezen dien echter, wanneer zij een tijdlang in een verwarmd vertrek bewaard worden. Hoe lang, dat weet men alleen, door ze af en toe te probeeren. Soms duurt bet wel twee tot vier weken Moet men er inmiddels toch van eten. dan kan men ze het best in zoetsmakende stamppotten ver werken: in hutspot, stamppot met uien, bieten of roode kool, of heete bliksem (zoete appelen) Een kelder blijft de beste be waarplaats; overigens kan reen veel narigheid voorkomen, door den wintervoorraad niet tegen een buitenmuur te leggen en af te ciekken met stroo, een oud vloer" kleed of een dikke laag kranten. Het kan .niet worden ontkend, dat het vraagstuk der fondsvor ming in het brandpunt der belang stelling staat. En zooals het met zoqvele vraagsukken van ingrij pende beteeken ,s gaat, 0ok voor dit vraagstuk zijn stevige voor standers en felle tegenstanders- Opmerkelijk is evenwel, dat men in gesprekken over deze kwestie zoowel bij voor- en tegenstan ders meermalen bemerkt, dat de kern van de kwestie niet wordt aangeraakt, maar dat de verschil punten meestal tot uiting komen in bepaalde detailpunten van het vraagstuk. Het wil ons voorkomen, dat verschillende personen het principe van het vraagstuk met onder de kn.e hebben. Het lijkt ons daarom niet ongewenscht, dat over deze kwestie eens een behoor lijke goed gefundeerde voorlich. ting wordt gegeven. Dat is naar onze overtuiging geen overbodige luxe. Fondsvoorziening is onge twijfeld een belangrijk vraagstuk van diep ingrijpende beteekenis. Het is juist daarom van zoo groot belang, dat alle betrokkenen hier over kunnen oordeelen en als het erop aankomt, ook over kun nen besl'.ssen met volledige ken nis van zaken- Zou het daarom geen overweging verdienen, dat deze kwestie eens principieel wordt behandeld, in onze stands organisaties? Het zou nuttig kun nen zijn, wanneer men zoowel een voorstander als tegenstander het vraagstuk zou laten inleiden. Maar de inleidingen d'.enen vooral ge fundeerd te zijn» Wanneer men daartoe zou kunnen besluiten, zou den de leden zich een goed oor deel over deze materie kunnen vormen. Men zou hiermede tevens een geanimeerde vergadering krij gen, met een vruchtbare gedach ten wisseling. Het vraagstuk zelf is de belangstelling en een nadere kennismaking ten volle waard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3