De Senaat over Indonesië Bevin: Men verwachte niet te veel van Moskou Het drama der onderhandelingen Moties inzake Linggadjati op komst Dooi-aanval opnieuw mislukt! De aanhouding der Britsche schepen in Indië Het sneeuwt van Denemarken tot Frankrijk PAGINA 4 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 MERGELGROEVE STORTTE IN. OPNIEUW DALING IN I TEMPERATUUR OUDERS DE BAAS VAN DE RADIO BRUG BIJ ARNHEM WORDT BEWAAKT JONGENS DOOR HET US GEZAKT Engeland neemt de kwestie met Nederland op het koninklijk ideaal van een vrij willig samengaan fusscben Oost en West te bereiken. Dat mag alleen langs den weg der overtuiging, welke ook nu nog, na de jongste teleurstellende moei. lijkheden volkomen open" blijft; nooit met „sabelgekletter". Daar om is de heer Stufkens de Commis sie-Generaal dankbaar, die met „buitengewone bekwaamheid, met verbeeldingskracht en moed haar taak vervuil"; daarom stelt zijn fractie zich ook zonder reserve achter de regeeringspolitiek en de basis-overeenkomst heeft naar in. houd en vorm haar instemming. Alleenevenals de heer Ker stens drong de heer Stufkens met klem aan op een vertegenwoor diging in de C-G van de eultureele samenwerking; en ook maakte hij critische opmerkingen over het toe treden van nieuwe functionarissen, die con amofe de politiek der re. geering aanhangen moeten, aan welke de „bouweis der nieuwe orde" de bewindslieden ,.zeer na drukkelijk richting geven" moeten onder „onwrikbaar vas. houden aan de lijn", aangegeven door schout bij-nacht Doorman, wiens helden dood wij op dezen dag herdlenken Communistische waardeering Namens de eommun stische frac tie kwam senator Koejemans ge- Uit de gisteren voortgezette discussies is wel gebleken dat de Senaat een zelfde beeld inzake Linggadjati gaat vertoonen het was trouwens moeilijk anders te verwachten als indertijd de Tweede Kamer te zien gaf: de Protestantsch-Christelijke fracties en die der Partij van de Vrijheid blijven ook aan deze zijde van het Binnenhof in een star verzet volharden, al leggen zij ook, de een na den ander, den nadruk op het nationaal karakter dezer aangelegenheid. Daaraan zal minister Jonkman, als hij Vrijdag aan het woord komt, niet veel veranderen, al hecht Z. Exc. nog zoo vee. aan een vertrouwensmotie van heel ons volk. Ook de ontknooping van het drama schijnt zich in gelijke richting aan te kondigen, daar een paar moties worden verwacht- Op de betreurenswaardige on waarschijnlijkheid, dat de diverse politieke partijen in dit ongetwij feld nationale vraagstuk é"n lijn zouden trekken, wees met ver klaarbare spijt de woordvoerder namens de Partij van den Arbeid, de heer Stufkens, Wiens uitvoerig betoog wel zijn stempel drukte op den tweeden dag dezer beraad- cl attin ff» Tl Het ontbreken van een eensge zinde houding weet hij allereerst aan den modus proocdendi, bij de bespreking gevolgd. Hij kon zic.i daarbij beroepen op de rede van zijn onmiddellijken voorganger, den heer Reijers (C.H.). die de wijdloopige beschouwingen van diens fractiegenoot Pollema nog eens was komen aandikken met tal van staatkundige en particuliere opmerkingen, voor een goed deel herhalingen uit het Tweede Ka mer-debat, en daarbij weinig ver zoeningsgezind te werk ging. De vorige minister werd geïntrodu. ceerd als een bewindsman die het eené en ondeelbare Koninkrijk sloopte; maar de huidige probeert hem te overtroeven door Indië op nog vijf jaren korter termijn van de hand te doen aan Soekarno, dien de heer Reijers uitspeelde tegen den luit-gouv.-generaal, wiens „aan gehechte nota" aan den brief aan lord Mountbatten de „Quisling- mentaliteit" van dien president der repulbliek onthulde. De afgevaardigde gewaagde voorts van het „ministerieel slo. gan"; van de „Macchiavellistiscbe" sluwigheden der regeering (waar voor president Anema hem tot de orde riep) om aan het „niets meer en niets anders" der motie-Romme- v. d- Goes van Naters nu weer te ontkomen; vroeg een justitieel on derzoek naar de gedragingen van de rechterhand van dr- Van Mook. mr. J. E. van Hoogstraten; becri. liseerde scherp de „moreele sfeer" rond den lt.-gouv.-gen- en zijn anti- Nederlandsche drijverij en schaarde zich aan de zijde der „slagersjon gens", wien de heer Kerstens had verweten dat zij den vertegen, woordiger der Kroon in Indië hoog gerespecteerd hier te lande van het trottoir zouden willen loo- pen. Deze keuze van den heer Reijers vond de heer Kerstens bij interruptie volstrekt niet verwon derlijk. Zakelijk kwam het betoog hierop neer, dat de Regeering werd uit- genoodigd, te verklaren of zij zich volstrekt zal houden aan den in houd der motie.Romme, de bin dende notulen te publiceren en ook.... de correspondentie tus- schen de C-G. en de delegatie der republiek over te leggen. Om tot den heer Stufkens terug te keeren, ook het misschien niet geheel eenzijdige sombere beeld door den heer Stikker opgehangen prof. Romme, eveneens zoo pas uit Indonesië teruggekeerd, liet •en tegengesteld geluid hooren rt de verklaring op alle punten zijn meening bevestigd te zijn leek hem niet de geëigende weg •m tot overeenstemming te komen. Aan de christelijke broeders, die op het oogenblik met den A-V.R.O samenwerken bood de woordvoer der van de P. v. d. A. als lid der Herv. Kerk een theologisch trac taat aan over de gezagskwestie mej veel overtuiging en een warm hart voorgedragen, ten betooge dat zij zich ten onrechte op den Bijbel beroepen voor hun opvatting. Wij zullen hem daarbij niet volgen; van katholiek standpunt was er uiteraard een en ander op af te dingen. Leggen liever den nadruk op het openbaar confiteor, dat hij in allen deemoed aflegde over de vele tekortkomingen die onze ko loniale politiek naast veel goeds hebben gekenmerkt. Struisvogel, politiek noemde hij het zioh ver. schuilen achter Japan. tuigen, de beschouwingen van den beer Kerstens „uitermate ge waardeerd" te hebben. Toch vroeg hij zich af wat nu precies de po sitie der katholieken, is in deze zaak, toen hij las dat dr. Korten, horst, een der voorstemmers voor de motie-Romme, had ver klaard het ook wel 'n beetje met den heer Weiter eens te zijn- Voor het overige wille,n de com munisten gaarne het pas gestrui kelde Linggadjati weer mede op pooten helpen. Niettemin waar schuwde -hun woordvoerder de regeering spoed te betrachten want.... het volk wordt dit tal men beu. Naar een bezwering der „oppositie" moet de regee. ring liever niet streven, dat haalt niets uit, zoo verzekerde hij als deskundige.... want de opposi tie stelt altijd nieuwe eschen. En in geen geval geweld ge bruiken. Want „ons volk wenscht vrede tot eiken prijs". De vorm der Unie Op den laten middag gaf prof. Molenaar (P. v. d- V.), die met een aparte nota het Voorloopig Verslag embelleerde. waarin hij den koers-Welter uitgaat, een uitvoerig college over de „puzzle", die de constructie der Unie met zicih brengt, waarbij aansloot zijn bewondering voor do door de regeering in het vooruitzicht ge stelde kleine commissie en zijn dringend verzoek dat de weg zal worden open gehouden voor een oplossing binnen het kader der grondwet. Afwijkende visie? Dr. de Zwaan (C. H moest aan het slot even als lid der parlementaire commissie opko. men voor de belangen van Ameri- kaansch Nederland in het licht van Linggadjati, op zijn beurt be. treurend dat zijn partij niet in een nat onaal kabinet vertegen woordigd kon worden, maar..-., toch niet heelemaal wanhopig ge stemd omtrent een bevredigende oplossing. In elk geval een ander geluid dan we van zijn beide frnetiegenooten in dit debat boor den. Vrijdag zal minister Jonkman antwoorden. L. H. De aankomst van het Engelsch koningsgezin te Kaapstad en de plechtige ontvangst door de Zuid-Afrikaansche autoriteiten In de Lagerhuisrede van Bevin, waarin de passage voorkwam over Indonesië, op een andere1 plaats gepubliceerd, gaf de min. van buitenlandsche zaken verder een overzicht van Engelands be trekkingen met de landen, waar mee kortelings vrede werd getee- kend, de Oostenrijksche kwestie, die Bevin spoedig opgelost wenschte, wijdde de minister uit over de a.s. conferentie te Moskou en het Duitsche probleem. „Ik hoop, dat het land niet te veel van ons te Moskou verwach ten zal", zeide hij. „Ik stel me geenszins voor, dat Moskou het verdrag met Duitschland tot stand zal brengen. We zullen er wellicht de noodige stappen kun nen doen, om het volgende sta dium te bereiken. Ook zal op de Moskousche agenda voorkomen het sluiten van een vier-mogend- heden-pact met het doel een her nieuwde agressie in Europa te voorkomen". Naar aanleiding van de aan spraken van Frankrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, België Neder land en Luxemburg op Duitsch gebied verklaarde Bevin: Engeland heeft in zijn zóne reeds te veel van verplaatsing van personen te verduren ge had, dat het, indien tot over dracht van gebied besloten wordt, geen nieuwe taken aan vaarden kan. En „indien over dracht impliceert, dat activa uit onze zone verdwijnen, moe ten er financieele voorzieningen getroffen worden. De over dracht kan niet tegen wil en dank geschieden". Bevin liet tenslotte de moeilijk heden, annex aan federatie, de centralisatie en centralisatie van Duitschland, de revue passeeren Spreker betwijfelde zeer, of een tot het uiterste gecentraliseerd Duitschland beter bestuurd zou kunnen worden en minder gevaar lijk zou zijn. Engeland tracht in ieder geval centralisatie te voor komen. V ertrouwenscrisis Ter zake van de basis-overeen komst merkte ook de heer Stufkens op, dat de overwinning der ver trouwenscrisis het hoofdmoment vormt. Niet de kwestie van de „Kroon" enz. zooals de heer Polle. ma meent, al zijn er ter zake „on duidelijkheden". Behalve de mo dus procedendi is dan ook de keuze der grondpositie oorzaak van de jammerlijke verdeeldheid, Voor de P. v- d. A. is de kern van het pro bleem: hoe in deze wereldrevolutie In de mergel-exploitatie te Rooth-Margraten heeft zich Don derdagmorgen een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen, men daar bezig was met het opladen van mergel in een vrachtauto, is het plafond van de groeve voor een gedeelte ingestort, tengevolge waarvan twee mergelwerkers, de 34-jarige F- van P. uit Klein-Welsden en de 21.ja- rige J. E. uit Margraten onder het afvallend gesteente bedolven werden. Eerstgenoemde werd op slag gedood, E. werd ernstig gewond met een bekkenbreuk naar het ziekenhuis te Maastricht over. gebracht. Die vrachtrijder J. S- uit Margraten kwam er met en. 'kele ontvellingen Of. De depressie, welke zich giste ren van die voor Portugal af splitste, trok, in diepte toenemend, naar ons land. Hoewel aanvanke lijk in het depressiegebied slechts weinig neerslag viel, nam de neer slag-intensiteit bij de verdere ont wikkeling van de kern steeds meer toe. In groote deelen van ons land kwam langdurige sneeuwval voor. In Brabant en Limburg viel aan vankelijk nog vrij veel regen, doc'h later ging ook deze weer over in sneeuw. Het sneeuwgebie-d heeft een buitengewoon grooten omvang en strekt zich uit van Denemar ken tot in Midden-Frankrijk- De depressie-kern wordt geleidelijk gevuld met de zeer koude lucht die over Denemarken, de Noord zee en Engeland, dus langs een grooten omweg. België en Frank rijk bereikt. In Scandinavië en West-Rusland komt nog steeds zeer strenge vorst voor, plaatselijk tot meer dan 30 graden- Het vorst- gebied breidde zich in Rusland weer uit tqt aan de Zwarte Zee- Het hoogedrukgebied in de Pool streken breidde zich over IJsland uit in Zuidelijke richting en een uitlooper reikt tot over Noord- Span je. Via de Azoren passeerden echter weer daalgebieden, die hedenmorgen in Lissabon den luchtdruk weer deden dalen. Na de tijdelijke vorstverminde- ring en den plaatselijk lichten dooi, moet dan ook op een nieuwe daling van de temperatuur wc t'en gerekend- Ook deze laatste aanval van den dooi op het vorstgebied is althans voor ons land weer mislukt- Weer verwachting medegedeeld S door het K N M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk op vele plaat-en sneeuw, later brekende en af- nemende bewolking, «och nog j enkele plaatselijke sneeuwbuien tijdelijk krachtige later gelei- S 5 delijk afnemende wind, hoofd- I zakelijk tussdhen Noordoost en Noordwest; opnieuw daling vap temperatuur. 1 Maart: zon op 7-28 uur onder 18.18 uur: maan op 11.16 uur, 2 onder 3-39 uur. Dr. A. Hoegen richt in ,,Boer en Tuinder" een ernstig woord tqt de ouders over het radiogebruik en vraagt: „Waarom neemt ge geen maatregelen om de sfeer van uw huiskamer zuiiver te houden.. De kinderen mogen gerust Uw bezorgdheid voor hun geloof en deugd voelen.... Vader en moeder moeten baas blijven van de radio. Met de radioknop draait ook Uw geweten mee naar rechts of links Als het ijs in den Rijn gaat kruien, loopt de Bailybrug bij Arnhem groot gevaar. Zoover is het echter nog niet- Er liepen alarmeerende geruchten de laat ste twee etmalen over een grooten was van den Rijn in Duitschland, doch ook daar is het directe gevaar weer geweken. De zijrivieren hadden veel water en ijs aangebracht en bij Wesel had zioh een ijsdam gevormd, welke het water ophield. Zoo meldde Keulen gisteren een was van 1-90 meter, maar daar de ijsdam ver dwenen is. kwam het bericht, dat het water bij Keulen 38 cM- was gevallen. In Nederland lag het ijs op den Rijn voor een groot ge deelte muurvast, o-a. bij Arnhem. Van Pannerden af tot Heusdejt. daarna komt een blank stuk tot Beusichem IJsbrekers werken zich verder rivier-opwaarts, maar zij ondervin den natuurlijk moeilijkheden. Als zij tijdig Arnhem bereiken, voor dat het ijs gaat kruien, zou het meeste gevaar geweken zijn. Reden voor onmiddellijke onge rustheid niet aanwezig. De brug wordt bewaakt- De toestand bij Nijmegen Langzaam maar zeker naderen de ijsbrekers, die het ijsdek van de Waal moeten breken, Nijme gen. Donderdagavond waren zij gevorderd tot 8 K.M. beneden de spoorbrug. Wanneer er geen te genslagen komen bestaat er een redelijke kans, dat de buitenhaven van Weurt hedenavond wordt be reikt, terwijl het wel Zaterdag wordt vooraleer de schepen in Nij megen zelf aankomen. Er zit werking in de Waal: een 5 meter breede waterstrook toont dit aan. Donderdagmiddag is te Waalre ihet jongste zoontje van den schrij ver An toon Gooien, Peter, met zijn vriendje Hein Dircksen bij die ouderlijke woning door het ijs ge zakt. Beiden zijn verdronken. Creech Jones, de Britsche minister van koloniën, heeft het conservatieve parlementslid Fletcher schriftelijk geantwoord, dat de kwestie inzake beper. king van de Britsche scheep vaart in Indonesische wateren, door den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Bevin, met de Nederlandsche regeering „wordt opgenomen". Fletcher had Creech Jones ge vraagd, wat er gedaan werd om schepen onder Britsche vlag, die het handelsverkeer tussehen Sin gapore en Sumatra onderhouden, „van aanvallen door de Ned. autoriteiten" te vrijwaren verschijnende bladen van, 25 en 26 dezer, waarbij kapitein Gilbert Kent van de „Empine Mayrover" verklaringen heeft afgelegd inza ke de aanhouding van zijn schip en de inbeslagneming van die lading (waarbij hij o.a. mededeelde, dat de Nederlanders 24 auto's in be. slag namen), wordt van officieele Nederlandsche zijde het volgende verklaard: Het Engelsehe schip „Empire Mayrover'', komend van Hongkong werd op 8 Januari 1.1. door de Nederlandsche marine aangetrof fen op de reede van Oheribon, waar het' scihip auto's uitlaadde. Van de 33 aan boord aanwezige auto's waren er reeds 24 uitgela den toen het schip door de Ne derlandsche marine werd aange houden en voor onderzoek werd opgebracht, aangazien d,e invoer van auto's zonder vergunning volgens de wettelijke bepalingen niet. is toegestaan. Den, kapitein Naar aanleiding van een inter- werd de keuze gelatpn om de auto's view, opgenomen ia te Singapore I in Tandjong Priok wit te laden. dian wel deze wederom mede te nemen naar het buitenland. In ge. meenschappelijk overleg werd be sloten, de auto's te Tandjong Priok uit te laden De kapitein gaf te kennen, da# hij naar Cheribon wilde varen om daar rubberlading in te nemen- Ondanks het feit, da# bij herhaling duidelijk was ge maakt, dat in Cheribon alleen ondernemingsrubber voorradig was, waarvan de uitvoer niet 19 toegestaan, vertrok het schip toch naar Cheribon, waar de rubberlading wterd ingenomen^ Bij vertrek van het schip werd het derhalve opnieuw aangehou den en naar Tandjong Priolc opgebracht, waar de rubber werd uitgeladen en in beslag genomen. In deze zaak zal door rechterlijke autoriteiten uit spraak worden gedaan. Tenelotte verzocht de kapitein om de 9 (in Tandjong Priok) uit geladen auto's weder te mogen in laden, waartoe toestemming ver leend' werd- Hierop vertrok het schip naar Singapore, Door de Nederlandsche autori teiten werden derhalve in bet ge heel geen auto's in beslag Se"°1 men en de kapitein heeft derhalve geen reden om zich te beklagen oveï de ondervonden behandeling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4