TEMIDDEN DER bescheiden kampioenen Brussel na de opwinding Houtvoorziening bij wederopbouw den Brabantsche platteland Duitsche zorg over „Moskou 8 PROBLEMEN van het m VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 BALANS DER WANORDELIJKHEDEN ARABIEREN CONTRA JOODSCHE IMMIGRATIE HET VLIEGONGELUK BIJ BRISBANE BRITSCHE TOLK VAN HUN VERLANGENS 99 OP HET EILAND FLORES Halsbrekende cross country met pastoor Raats DE VERDEELING IN 1947 DEKEN J. VAN DE WIEL t BEPERKING AMEBIKA'S BEGROOTING ZWITSERSCHE LEENING AAN BELGIE? Ue Brussel is de rust wee|r teruggekeerd, nadat Woensdag onverwachts groote troepen voor malige krijgsgevangenen het departementsgehouw belegerd hadden, terwijl beide huizen zitting hielden. De autoriteiten zijn er van over. tuigd, dat deze heftige aanval door twee ongewenschte factoren ver oorzaakt werd; het verbod tot het houden van opochten en bet over matig gebruik van sterken drank door enkele demonstranten, ter wijl het hen bekend is dat zich vreemde elementen" onoer de betoogers bevonden. Donderdagmiddag heeft de heer Fenaux, kabinetchef van den mi nister van binnenlandsdhe zaken, enkele bijzonderheden aan de pers verstrekt, betreffende de wanorde lijkheden welke zich Woensdag hebben afgespeeld.. Er waren 20-000 betoogers, zoo ze; hij, en niet 40-000 zooals som. migen hebben verondersteld. ..In overleg met de stad Brus sel' aldus de heer Fenaux, „had- den'de organisatoren een te volgen weg bepaald en waren maatrege len genomen, opdat de betoogers zouden samenkomen aan de Schaar- beeksche Poort en in de omgeving van de Barrikadenplaats zulks om te vermijden dat de demonstranten in de nabijheid van de neutrale zóne zouden koenen. Et hebben z.ch evenwel groe pen gevormd op niet voorziene punten. Vele betoogers verkeerden in een opgewonden stemming. Sommigen, aldus Fenaux, waren zelfs dronken. Op een gegeven oogenblik heeft de gro'ep, die langs de congres kolom trok, de richting van de neutrale zone ingeslagen, waar de politie-versper ringen werden over. rompeld. „De leiders van het verbond, zoo besloot de heer Fenaux, heb ben bun officieele verontschuldi- g ngen nog niet aangeboden, maar tijdens de onderhandelingen ble ken zij onaangenaam verrast, door die houding welke hun volge lingen hadden aangenomen". De Belgische minister van lands, verdediging lt. kol. de Fraiteur, Trygve L>e, secretaris-gene. raai der V. N., heeft een be zoek aan generaal George Marshall, minister van buiten- landsche. zaken der V- S-, ge bracht. Na. afloop, van het bezoek, dat. hij „uitsluitend formeel' noemde, heeft Lie aan de .pers verklaard, dat hü 'niet kon zeg gen, of .een speciale .zitting van de algemeene vergadering zou worden gehouden om het Palestijnsche vraagstuk te be. spreken. Volgens Lie kan een dergelijke zitting alleen belegd worden, indien de meerderheid der ledenstaten er voor stemt. Het Arabische hooge comité voor Palestina heeft den eisch gesteld, dat de Britsche regeering de joodsche imm gratie in Palesti na geheel moet stopzetten. In antwoord op de verklaring van Bevin in het lagerhuis over Palesina zegt 't hooge comité, dat voortgezette joodsche immigra tie, waarvan bewezen is dat zij de Arabische positie niet al leen in Palestina, doch in alie Arabische landen aantast, hel met ernstige bezorgdheid vervult. verklaarde in de kamer, dat op het oogeniblik aan de oud-strij ders van 19141918 een bedrag van frs. 600 millioen uitgekeerd wordt, aan de invaliden uit den oorlog 1940-45 frs. 800 m llioen en aan de politieke gevangenen frs. 400 millioen. Indien rekening wordt gehou den met de eisohen, zooals deze door de oud-krijgsgevangenen worden gesteld, zal de staat ieder jaar een totaal bedrag van frs. 3 milliard moeten uitkeeren, Omtrent het ongeluk met het vliegtuig der luchtmacht in Ned.- Indië, Woensdag nabij Brisbane, kan nog worden gemeld, dat 3 van de slachtoffers Nederlanders wa ren en de andere drie Australische employe's van het Ned. leger. Allen waren te Brisbane woon achtig. De Ned. slachtoffers zijn: luit. H. Smits van Burgst. serg.- maj- S. Rookmaker en serg -maj. H. Bekema. Allen waren gehuwd- Op het rangeerterrein der Oranje- Nassaumijn I te Heerlen is de voorman-rangeerder M. H. Ho- bus door een kolenwagen over reden en gedood. In idle gisteren <te 's-H|. rtogen- bosch gehouden vergadering van den Noordbrabantschen Water- schapsbond, heeft ir. J. F. L. Kru- gers eenige problemen van het platteland besproken, speciaal de vestigingsmogelijkheden voor jonge boreren. Een oplossing voor deze moeilijkheid is de emigratie. West- Brabant ko-mt hiervoor het eerst in aanmerking, daar diit deel meer economisch en cultureel ontwik keld is; Oost-Brabant is daarente gen mieer gehecht aan eigen streek Wel is er bij de jongeren een ver andering la bespeuren. Omtrent de industrie mierfcte spreker op, dat de weerz'n van de boerenbevolking voor de stad aan het verminderen is.. Een groote afvloeiing van landarbeiders naar de industrie zal echter funest zijn, omdat hierdoor verhooging van loonen onafwendbaar zou worden. Een goieid systeem is de gedeelte lijke tewerkstelling van kleirue boeren in de industrieën, met als bijverdienste het eigen bedrijf- In Oss geschiedt dit reeds, dooh de toestand is daar nog niet ideaal De noemen. Het gebrek aan arbeids krachten op het land, zal verder door coöperatief gebruik van land bouwmachines kunnen worden op gevangen. Een surplus aan tuin bouwproducten, veroorzaakt door dat dé kleine gesplitste' bedrijven tot d>en tuinbouw overgingen, zal ontstaan, In verband hiermede be val spreker een goede pachtrege- ling aan! voorts ruimteverkave ling, als dé meest economische sa neering van het platteland- Lord Beveridge, de Britsche deskundige op het gebied der sociale veiligheid, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan die Westelijke zones van Duitschland, heefó in een radio uitzending verklaard, dat de het land zich bezorgd maken Duitse hers in alle deelen van het land zich bezorgd imken over wat er te Moskou zal wor den beslist over hun Oostelijke grens de deelen aan de Oost zijde van Oder en Neisse, welke Polen bezet houdt, en waaruit zeven millioen Duit-schers zijn verdreven. „Practiseh iedere verantwoorde lijke Duitbciber, met wien ik sprak, verklaarde, dat het voor welken Duitscher ook onmogelijk zou zijn een vredesverdrag te teekenen. waarin officieel de Oder-Neisse- grens wordt aanvaard, zonder po- litieken. zelfmoord te plegen voor zichzelf en zijn partij", aldus spr.- Indien deze grens wordt vastge steld, zeide Lord Be.veridge. zal zij moeten worden gedicteerd. Lord Beveridge verklaarde voortf, dat, naar zijn meening, de Duitschers behalve enkele com munisten, in verschillenden graad van bereidwilligheid een decentra lisatie der macht in Duitschland, zooals de Franschen en Amerika nen dit wenschen, zouden aan vaarden, mits zij centrale organen voor doeleinden, welke gecentra liseerd moeten zijn., mogen heb ben, zooals handel, vervoer en de betrekkingen met het buitenland en mits zij de soort grondwet mogen opstellen, welke naar hun meening goed is. Er zijn op Flores ongeveer 90 Nederlandsche missionarissen, er zijn 13 inheemsche priesters (waarvan 2 lid van het nieuwe Parlement Oost Indonesië); er zijn 40 groot- en 100 klein- seminaristen en ik kan u ver zekeren, dat wij de uren, in de kloosterlijke sfeer doorgebracht, op het groot seminarie te Maoe- mere, hoog in de bergen met een prachtig uitzicht op de blauwe baai die diep beneden ons andere eiland-bergen omspoelde, na de drukke weken ondergingen als iets zeer goedsdeze stilte, golf en tegengolf van de wisselgebeden wanneer het avond was en de seminaristen den dag afsloten in gebed.... de kleine heldere klokkenklanken uit het torentje. Deze gemeenschap had de weldadigheid van een groot, koel rimpelloos bergmeer, glanzend in den schemer van ingetogenheid, bodemloos diep van meditatie- En 's morgens daar ter leerke te gaan, het prachtige koor der fraters te hooren, te huiveren om de stilte rond de witte Hostie, ge heven in de donkere, eerbiedige handen van een inheemschen priester Maar zeker moet ik U óók iets vertellen van dat andere parle mentslid, pastoor Raats, die uit Bergen op Zoom komt, en de vroomheid van het goede volk van Brabant paart aan den levenslust van Uilenspiegel. Hij had me in Den Passar al zooveel verteld over zijn missietochten op den motor, (een Australische leger- motor B.S.A. 500 c.c.) dat ik met een van zijn uitnoodiging ge bruik maakte om mee naar Wolo- De minister van econ. zaken deelt, ter beantwoording van schriftelijke vragen van het Twee. de Kamerlid Andriessen, mede. ■dat gedurende het jaar 1947, in dien de thans bestaande redelijke •verwachtingen met betrekking tot den eanko-op en aanvoer van hout en tot het tempo, waarin deze 'aanvoer geschiedt, worden verwe zenlijkt, ongeveer 1,200,000 M3 ge zaagd naaldhout beschikbaar zal komen, waarvan in het eerste halfjaar waarschijnlijk ongeveer 400,000 M3 zal worden aangevoerd In 1946 is ongeveer 550,000 M3 ige- za-agid naaldhout beschikbaar ge komen. Van deze hoeveelheid v. 400,000 M3 komt in de eerste helft van '47 redelijkerwijze rond 200,000 M3 rechtstreeks aan den wederopbouw ten goede. Het restant van 200,000 M3 wordt verdeeld over de em ballage-industrie en de overige categorieën verbruikers op basis van, de urgentie der bestemming, waarbij '(in verband met de groote deviezenbehoefte) in bijizondere mate met exportbelangen wordt rekening gehouden. Ten aanzien van de verdeeling in de tweede helft va<n 1947 is nog geen definitieve beslissing geno men. De verwachtingen zijn zoo. danig, dat, bijzondere omstandig heden voorbehouden, in de twee de helft van 1947 geen speciale moeilijkheden voor de verschil lende groepen verbruikers zijn te ■duchten. De verdeeling van, het hout ge schiedt naar de urgentie van de bestemming, zood'at de hoeveel heid hout op deze verdeeling van invloed is. Gezien de verwachte gunstiger naaldhout-positie in 1947 kan worden verwacht, dat 'dit jaar een naar verhouding grooter deel van het beschikbare naaldhout aan het bouwbedrijf ten goede ko,mit d'an In 1946, waroe te gaan, tachtig K.M. ver der de bergen in. Floris is slechts één grooten weg rijk en vroeger belde iemand, die er gebruik van maakte, eerst het heele eiland op om te zeggen dat eventueele an dere reizigers uit moesten kijken naar een „tegenligger". Ik moest daar ongelooflijk om lachen, maar nu ik zelf de bergen in geweest ben vind ik dezen maat regel nog niet zóó gek. Met m'n knieën tegen pastoor Raats' ooren het was eerlijk gezegd niet zoo handig op de „duo" ben ik in een soort doodenrit de bergen in- gesleurd, hairpinbocht na hairpin- bocht, helling na helling, een pas van duizend meter over, rakelings langs ravijnen van zeventig, tach tig meter diep „alleen als ik erg moe word, rijd ik wel eens in de sloot kampongs door, waar kinderen stonden te gillen langs den weg en de kleine in heemsche varkentjes plotseling van barren schrik geen poot meer konden verzetten midden op straat. Pastoor Raats, zeventig kilo meter, aarzelend of het varken links of rechts zal uitwijken: „Wat wil je!!!" varken roef links, mo tor roef rechts en draaiend en zwenkend langs ondergeteekende, een landschap, zoo afwisselend, in alle denkbare variëteiten, hooge bergtoppen versluierd in den re gen, die neerwoei langs de hel lingen, plotseling in een diepe kloof het onverwacht gladde vlak van een zeebaai, rots na rots, ruig begroeid dit alles was zoo fantastisch mooi dat ik zoo nu en dan m'n angst bij het nade ren van een bocht van 90 gra den totaal vergat de weg die dan ineens schijnt op te houden! en die kleuren! Zelfs m'n knieën deelden na af loop van deze „cross country dirty track" in het onvergelijke lijk mooie palet, want tot twee maal toe schrok ik zoo erg dat ik me liet vallen en achter den mo tor die een ravijntje over wou slaan aansleepte Ik sprak U van kampioenen. Wanneer U mij dit oneerbiedige voorstel wilt vergeven; Ik wou dat pastoor Raats eens aan de T.T.-raees in Assen mee mocht doen. Hij sloeg alle Konijnenburgs en Nortiers uit de motorsport! En ik wou dat ik dan achter den microfoon deze race verslaan mocht. Mijn „hoera!!" voor dezen kampioen, voor al de missionaris kampioenen, zou zóó enthousiast door den aether daveren dat Uw luidspreker bij wijze van spreken zou staan huppelen op het kastje in Uw huiskamer. Abonneert U daarom op allerlei missielectuur. Mijn bezwa ren ertegen moet ik tot mijn spijt voorloopig handhaven, maar deze steun zal pastoor Raats in de benzine houden en de knol van den pater, die in één jaar tijds 3000 K.M. reed, zal zijn haver krij gen, en pastoor Naus in Wolowa- roe zal verder kunnen schilderen in het kerkje dat hij daar bouwde en broeder Franciscus, de meest sympathieke werkezel dien ik ooit heb leeren kennen en heelemaal niet zoo „broederachtig" (met allen eerbied voor de broeders) zal alle verwoeste kerken kunnen herstellen en Maar och, U zult nu wel weten dat ik op Flores de missionaris sen heb bezig gezien. Misschien bevredigt dit verhaal U evenmin als alle verhalen uit de missie- boekjes. Ik kan U dan, zelf te kort geschoten, alleen maar met alle vuur en nadruk verzekeren: Het zijn geweldenaars, het zijn reuzen, het zijn kampioenen, en zeer bescheiden kampioenen! J. W. HOFWIJK. Overal werd hem de vraag ge teld, welke vooruitzie" ten e,r zijn voor het lot stand brengen van de j Vereen'ide Staten van Europa, zooals voorgesteld dcor Churchill. .,Het scheen de eenige positieve I hoop, welke zij hebben opgevat", aldus Bevericge. j De plaat; ven argende militaire gouverneur van de Britsche zöne, j it.-ger.eraal Sir Brian Robertson, heeft verklaard, dat er z.i. ..gegron de redenen zijn ooi aan ie nemen» dat wij het laag'epunt der beproe- ving bereikt hebben (in het Wes telijk teel van Duitschland; en dat er in de lente een verbetering van den toestand zal intreden" Sir Robertson gaf een overzie!^ van de ontwikkelingen in de ge combineerde Britsoh-Amerikaan- sche zóne van. het oogenblik af, dat groote verantwoordelijkheid; in handen was gelegd van Duit sche bestuurders, nu 2 maanden Beleden. Steenkolen, de voedi el- voorziening en het vervoer noem. de Sir Robertson, de drie nood zakelijke voorwaarden voor het herstel van Duitschland. In het algemeen was de voedselpositie bevredigender dan ooit. sind's hij in Duit chlanó vertoefde. In de havens kwamen voldoende hoe veelheden levensmiddelen aan om de huidige rantsoenen te hand haven en de productie van steen kool bleef in stijgende lijn. Gevraagd om commentaar te leveren op de jongste tegen En geland gerichte aanvallen in de Sovjet-Russische en de oor de Sovjet beheerde Duitsche pers, dat Engeland Duitsche belangen in de Britschl; zone ,,tegen verlaagde prijzen uitverkoopt", antwoordde Robertson, dat er geen sprak'e van il? dat inidustrieën, flabnieken of in?ta laties in Duitschlan, aan Britsche maatschappijen worden verkocht, geschonken of overge dragen. Generaal Robertson deel e mee, dat .hij met den Amnri: aanschel! militairen gouverneur, Luc'us Clay aan het berekenen was, hoevfel Duitsdhd steenkool bij een bepaald productieniwau voor export be schikbaar zou komen. Volgens ge neraal Robertson ligt op 't oogen- -b'ik 1% millioen ton steenkool bo- v n den gro-nd op verveer te ■wachten De rpoorwegen zijn overbelast tengevolge van het dichtvriezen der rivieren. In de Mariastichting te Haarlem waar hij, gelijk we meldden, dezer drgen wa,: orgenomen. is plotse ling maar nog voorzien vah. het H. Oliesel overleden de hooBeerw. heer J. C. W. van de Wiel, deken va.n Haarlem. De AmerikS'2nsche senaat heeft met 51 tegen 33 stemmen een be perking ad 4 500.000-000 dollar op e door president Truirran v?,(n het congres voorgelegde begrootinig - aanvaard. Naar echter verluidt, zouden de senatoren het er over eens zijn, dat slechts een betrek kelijk klein deel zou worden afge nomen van de 1,200,000-000 dollar, welke voor leger en vloot zijn uitgetrokken. Op het oogenblik onderhandelt te Brussel een Zwitsers che dele gatie met Belgische financieele deskundigen, teneinde na te gaan in hoeverre het mogelijk is een leening in Zwitsersche frs. aan België te verstrekken. De tegen waarde dezer leening zou 500 mil lioen Belgische francs bedragen. Naar verluidt zouden Zwitsersche bankiers bereid zijn Belgische schatkistbons als waarborg aan te nemen. De bruiloft te Cana. Gedeelte van de Icerkbeschildering door Jean Nelissen te Mesch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5