Koude-verhaal in KOUDEN TIJD „Broekman en Keyzer" Strijbis vestigt uurrecord op schaatsen RA Re wereld Sportvaria Pugilisten II. £>l£ STRIJD AG 28 FEBRUARI 1947 PAGINA 7 HERINNERINGEN AAN 17391740 BLUF TEGEN BLUF RUITER WEDSTRIJDEN IN WEST-BRABANT REGELING VAN DE SLEEPVAART OfteweL de edele kunst der zelfverdediging twee sportieve vrienden dankbaar naar vorens werden ge bracht als ware kameraads en atu- Ruim 30 K.M. afgelegd NED. HOCKEY-ELFTAL TRAINT amateur. Wie gedurende de laatste dagen de .gelegenheid heeft gehad eens een kijkje te nemen in havens, langs onze rivieren en vooral ni«et te vergeten in de verschillende plaatgen langs de kust,- waar de zee. zoo-ver het oog reikt, me decimeters dikke IJsschotsen is be dekt, men heeft reeds ijsoergen In de Noordzee waargenomen 7.al zich onwillekeurig hebben af gevraagd, of onze lage landen niet voor eenigen tijd naar de Poolstreken zijn verplaatst. En Inderdaad de koude van thans roept onwillekeurig herinneringen wakker aan strenge winters van vroeger. Al is dan het laagte-record, toen het kwik in de thermometer tot 25 graden beneden het nulpunt daalde, zooals we dit in het oor logsjaar 1942 hebben mogen be leven,. gelukkig (nog) niet be reikt, toch hebben we, volgens officieele gegevens van De Bilt, al 15 dagen meegemaakt, dat het meer dan tien graden heeft ge vroren. Deze winter zal later stellig, al is het dan niet tot de strengste, dan toch tot de langste winters gerekend moeten worden. Opmerkelijk veel overeenkomst vertoont deze winter met die, welke men in West-Europa in 17391740 heeft meegemaakt. Ook toen. evenals gedurende de afge- loopèn maanden, heeft men meer malen gedacht, dat een plotseling ingevallen dooi een einde zou ma ken aan alle koude en ellende. Reeds einde October 1739", zoo schrijft de bekende folklorist J. Ter Gouw in zijn boek: Neder lands geschiedenis en volksleven", „verscheen de wintervorst en de schaatsenrijders lachten, omdat zij er de laatste tien jaren niet aan hadden kunnen doen', Maar de wintervorst bedacht zich en*trok in het midden van Novem ber weer af. Toen de Kersttijd achter den rug was, voorspelden de profeten, dat men weer een ,,kwakkelwinter" zou hebben „niets dan regen, wind en een zacfote luch.t" en nadat men elkaar Nieuwjaar had gewenscht, kre gen velen de Lente al in het gezicht". De wintervorst bedacht zich echter. Reeds op Maandag 4 Januari begon men te gevoelen, dat hij in aantocht was. Den vol genden dag kwam hij met zulk een scherpen Oostenwind aan gieren en vierde hij zoo grimmig zijn woede ten toom, „dat de Drie Koningen bij hun ster stonden te bibberen en te klappertanden". De drie koudste dagen waren 9 10 en 11 Januari, waarvan de laatste de felste was. het scheen wel, of Holland naar Spitsbergen, ja erger Oog, naar Nova-Zembla wias ver huisd- Op 10 Januari het was een Zondag, ging bijna niemand naar de kerk, en den daarop- volgenden Maandag verscheen geen boer op de markt en geen koopman op de beurs. Des Din- dags echter was het weer veel zachter en 's Woensdags begon het zelfs te dooien. Enkele dagen daarna begon het echter weer te vriezen en die vorst hield met af wisselende strengheid en met nu en dan invallenden, doch telkens slechts kortstondigen dooi, nog twee maanden aan- Grachten, rivieren en meren waren bevroren tot op den bodem en de geheele Zuiderzee was als in een ijsbaan herschapen, die druk werd bereden. De route Enk- huizenStavoren werd dagelijks door velen per schaats en per prikslee afgelegd. Evenals nu zag men ook toen langs de Holland- sche kust overal de zonderlingste tafereelen. Ook toen en zelfs meer dan nu, is er veel koude en ellende ge leden. Ja, zelfs is het meermalen in sommige plaatsen tot plunderin gen gekomen. Op 10 Maart blies de winter gelukkig den aftocht, rnaar velen vertrouwden het nog niet heelemaal, want de dooi had de menschen al zevenmaal gefopt. Tot zoover in korte trekken die belevenissen van den strengsten winter sedert eeuwen. Ouderen- onder onze lezers herinneren zich stellig nog den „barren winter van negentig", waarvan Herman de Man zoo echt gezellig vertellen kon. Ook toen heeft Koning Win ter masnden lang als een echte heerschersnatuur zijn schep ter ge zwaaid. al moet worden gezegd, dat de betrekkelijk korte winter in 1929 koudere dagen heeft ge kend. Ook de lange duur van den barren winter van negentig heeft voor velen niets dan armoede en narigheid teweeg gebracht. Jack London uitgedaagd doorHarry Staal Harry Staal, de 36-jarige Ne- derlandsche zwaargewicht, een der zeldzame boksers die nimmer werden uitgeteld, doch die den laatsten tijd niet vaak meer in den ring is gewieest, heeft een uitdaging gezonden aan Jack London, den man die kort geleden Jan Klein geen twee minuten overeind liet en daarop in dollen overmoed beweerde voortaan al leen maar tegen 2 continentale boksers op éénzelfden avond tus- schen de touwen te willen komen. Staal en London, beiden „old.ti- mers", hebben elkaar voor den oorlog tweemaal ontmoet en won nen ieder een partij op punten. Staal heeft verklaard, dat hij. indien hij k o, gaat, zijn gage voor een liefdadig doel beschik baar zal stellen. „Wat vreemds men in de kranten lias Het allervreemdst van alles was Dat beren uit de Noordpool streken In Artis van de kou bezweken". dichtte Bernard die dagen. van Meurs in v. R- Door den kring Breda van lan delijke rijvereeniigingen van den N-C.B. zijn bij loting de volgende concoursen vastgesteld: Beek, 20 April. Princenhage, 18 Mei; Was pik, 26 Mei; Chaam, 1 Jiuni; Geer truidenberg, 15 Juni; Oosterhout 29 Juni en Dorst 6 Juli. Regeering noodigt belang hebbenden uit voor bespreking De regieering is voornemens de „sieepvaax'üverordening binnen Ne derland 1941" op te heffen. Zij heeft de bij de sieepvaart betrok ken organisaties van dat voornemen in. kennis gsteeld en ze uitgenoo üLgid, maatregelen te beramen, om de binnenlandsohe sieepvaart na die opheffing der reigeling in goede banen te leiden. Op een vergadering van Lim burgisiohe süieepbooteigenaren en sleepagenten verklaarden de aan wezigen zidh voor handhaving der bestaande regeling met dien ver stande. dat zij geschiedt in eigen beheer en uitvoering onder toe zicht van het Rijlk. Voor die sleeipbooteigenaren, kapiteins en sleepsdhippars zou zulks geen ach teruitgang behoeven te beteekenen. Tijdens den oorlog wensdbte het Departement van Waterstaat een centrale regeling, waarbij hst sileep- bootpark in zijn handen kwam. De booten zouden dan daarheen kun nen gedirigeerd worden, waar ze nood'ig zijn. Deze regeling verliep tot algemeene tevredenheid, in het bijzonder van de particulieren. Na den oorlog is de concurrentie met trein en auto weer gekomen. De regeering wil nu ide zaken zoo leiden, dat ooik het waterver voer zich zal kunnen handhaven. In het begin van Maart vindt er op uitnoodiging van het ministerie van verkeer een bespreking pk Ets, waarbij Feeders en particulieren hun standpunt uiteen zullen kun nen zetten. Het bestuur van den K.N.H B. heeft besloten, dat het hoekèy- stadiou te Amstelveen voortaan Wagener-stadion genoemd zal worden, ter eere van den over leden eere-voorzitter der Amst. Hockey en Bandy Club en vice- voorzitter van den K-N.H.B., den heer J. Wagener, die het initia tief nam tot den bouw van dit hockey-stadion. <J> De Ned. zwaargew- kampioen Jan de Klein bokst op 22 Maart in Brugge tegen den Belg, kampioen Piet de W 1de. Serieuskan men zeggen dat de bokssport waarde heeft? Wel wis en waarachtig. De definitie van het boksen als „de edele kunst van zelfverdediging" is in derdaad zuiver. Is het niet een ieders recht, zich te verdedigen? Boksen is inderdaad daarop ge baseerd. En ik heb n,u het aan zekerheid grenzend vermoeden, da talie bezwaren tegen, de boks sport komen van de menschen die haar wezen niet kennen; om maar te zwijgen van hen die nimmer een partij zagen en noch tans het hevigst er tegen tekeer gaan. Zelfverdediging. Een klein, his torisch, voorval, zelf meegemaakt. Een tram, o.a. twee mannelijke passagiers, de een 'n heer, de an der „iets anders". Laatstomschre- ven individu veroorlooft zich te genover een dame een gemeene uitlating. De heer wijst hem scherp doch volkomen verdiend terecht; conducteur dreigt en sust. De heer stapt even later uit, „iets anders" ook: „en nou mot ie nog 'ns vertellen wat je daar straks had!" Twist, en de heer kennelijk meer geestelijk dan lichamelijk ontwikkeld gaat languit. Het opstootje en de ge volgen doen er niet toe; het zou eenieders normaal rechtsgevoel hebben bevredigd, indien de heer blijk gegeven had de kunst van zelfverdediging te beheerschen en „iets anders" languit had doen gaan. De aanval is de beste verdedi ging. De ideale combinatie leert men als leerling-zonder-pretenties op een boksschool-zon-der-preten- ties. De zuiverste weerspiegeling van wat boksen eigenlijk is, vindt men in de amateur-partijen. De aanval is de beste verdediging, en men moet zijn tegenstander ia- kern Maar niet met de bedoeling ~¥7~ i I geestigiieden ion üe ^•lCld»Jtfg van JXl cJiClltïïlCCting tusscnen Kees Broekman seizor en junior, 1 terwijl Jr^re-t Keyzer en Keid'err Een opschrift met zin? Ja. Voor den aanvang van* de wedstrijden op de Liersclie Ijsbaan kwam de sportieve Piet Keyzer voor de mi crofoon. met de opmerking- dat het nu maar eens uit moest zijn met ,,Fiet Keyzer en Kees Broekman". Kees Broekman moet voorop, want Kees rijdt stukken beter" Wat waren de menschen nieuws gierig naar de bewijzen! En wat moesten ze er lang op wachten Eerst was men verplicht te luis teren naar een verwelkoming bij monde van voorz. Buitelaar, die Kees Broekman namens de Liersche IJsvereeniging ,,Hard gaat-ie" een horloge aanbood. De heer Jac. Vreugdenhfl Thijsz slingerde via de microfoon eenige Deze week werd voer het eerst de Sonate Tragica, een werk, dat Amerika's eersite componist, Ed ward Mac Do well, 54 jaar geleden schreef, toten de dokters hem me dedeelden. dat zijn vrouw ster. veniöte was, in bet openbaar uit. gevoerd Mevrouw Mac Dowell, 89 jaar dud, bijna bKnd. maar nog spring levend, luisterde toe, applaudis. seerde en verklaarde: „Ik hen heel «rg tnotsch en. gelukkig". Maar idle componist, Edward Mac. Dowell, hoorde zijn werk niet uit- uiiirrecord voor de eerste maal op ■•weren. Hij stierf dn 1908- 130,056 km is komen'te staan, een Marios Strijbis uit Wo utlmeer heeft gisteren op de baan der Amersfoortsche IJsvereeniging in 1 uur 30,056 km op de schaats afgelegd en daarmede het nieuw ingestelde Nederlandsehe uur record gevestigd. Het uurrecord was door het be stuur van den KNSB in 1943 inge. steld doch een titelhouder was er tot dusver niet. In het reglement is o.m. bepaald, dat voor de eerste maal op zijn minst 27 kim zouden, moeten worden afgelegd. Gistermiddag tien over half vier toen de wind was gaan liggen, startte Strijlbis om gedurende een uur zijn 400 meterronden te draaien. Hij had twee verschillen de schema's opgesteld, een van 53 en een van 52 sec. voor elke ron de, doch de omstandigheden waren zoo gunstig, dat zijn ziuster, de be kende hardrijdster Annie Strijbis, die haar broer de rondentijden toe riep, besloot een schema van 50 seconden te nemen, waardoor ten minste 28,8 km. zouden kunnen worden afgelegd in het uur. Vrij. wel in elke ronde bleef Strijbis, die zeer regelmatig reed en op het goed in conditie zijnde ijs, uit stekend gleed, beneden de 50 sec terwijl ook na een half uur van een inzinking geen sprake was- Integendeel, Strijbis bleef in het zelfde tempo doorrijden, zoodat hij nog een heel eind binnen het schema van 28,8 km bleef. Toen de bel luidde, dat het uur was volgekomen, bleek, dat Strijbis 75 'ronden van 400 meter had afge- I legd. en niog 56 meter, zoodat het iëiiüiW wers van dien jongen veeibeioven- den Kees. Gelauwerd reed Kees een eere- rondje, op de hiel gevolgd door Piet Keyzer. Toen begon de strijd om de 5000 meter. Het was een heele ploeg aan den start. Al gauw bleek, wie zichzelf overschat hadden. Het duurde niet lang, of verschillenden lagen een ronde en meer achter. Inmiddels werden enkele ronden met een premie „versierd", waar van er een voor Piet Keyzer was en 2 voor Kees. Het slot van den rit was: 1. Kees Broekman, 2. Piet Keyzer, 3. Henk Broekman, 4. Joh. Lagerwerf (alle vier uit de Liersche Oostbuurt), 5. Dijkshoorn. Een achtervolgingswedstrijd tus- schen Kees en Piet, waarbij de laatste ongeveer een halve baan vóór kreeg, bracht niet veel span ning. De 3200 meter reed Kees in 6 min. 5 sec. en Piet in 6 m. 15 sec. Nu was de 10.000 m. aan de beurt waarbij Kees zich niet liet zien. Hij was immers pas ziek uit Noorwegen gekomen. Pielt Keyzer was wel van de partij en ook de bekende 's Gra venzander Van der Voort, die echter door pech zijn krachten niet kon toonen Het regende premies, bijna om de andere ronde. Het gaf den indruk, dat de koprijders, die premies broe derlijk deelden en ze bleven allen in de OostbuurtVijf gingen er naar Piet Keyzer, vijf naar Henk Broek man (broer van Kees) en 2 naar Joh. Lagerwerf (buurjongen van Kees) De einduitslag was: 1 Piet Key zer, 2 Joh. Lagerwerf, 3 Henk Broekman, 4 A. v. d. Voort,, S San Stolze, 6 A. Dijkshoorn. In een kort gesprek voor de mi crofoon tusschen Kees Broekman en voorz Buitelaar werd wat gekeu veld over training en Naorsche belevenissen en wij hoorden Kees beloven, dat hij de eer van de Oostbuurt zou trachten hoog te hou. den. Marius Strijbis (Woudmeer) die te Amersfoort het Ned uurrecord schaatsen op 30.056 km- vestigde buitengewoon fraaie prestatie, welke in de toekomst niet zoo ge makkelijk zal kunnen, worden, ver. beterd. Het officieuze wereld-uttrrecord staat met ruim 32 Jdm op naam van den Ned. Coen de Koning in 1906 te Dnvos gemaakt. De elftal-commissie van den Kon. Ned, Hockey Bond heeft besloten Donderdag 6 Maart den eersten, trainingsavond te houden van een groepje spelers, dat in aanmerking komt voer de natio nale ploeg; die op 38 Maart te Brussel tegen België zal spelen. Voor deze training zijn aangewe zen: Boersma (H H. IJ- CU. Gou- vret (H. D. M.l, Derckx (De venter), Drijver (Leiden), ESser (Togo), Haitink (H- H. IJ- C.)> - C. H. C.). Kruize Kakebeeke (S. - (H. H. IJ. C-), Lousada (H. O- t i(J n sensatie, C), P, Nefkens (Venlo). W- Nef- y correcf k'ens (Venlo), Ras (Hilversum)j bokssport is co*r Steinz (E. M. H- C-). Langhoul kunst der zelfverdediging hem zoo hard mogelijk te treffen, doch om punten te verzamelen en daardoor de partij te winnen. Een bokswedstrijd die wil beantwoor den aan het wezen van de sport, is eigenlijk bijna een spiegelgevecht, zooals bijvoorbeeld een scherm- wedstrijd, waarbij niet de bedoe ling is elkaar te steken doch slechts aan te tikken en daardoor punten te verzamelen. Daarom is een knock-out uit dén booze! Iemand bewusteloos slaan is geen sport meer, dat is ook geen zuivere bokssport meer! Een knock-out is de verwerpe lijke extremiteit van de ontaar ding van een bijna-spiegelgevecht tot een onsmakelijke bewust-onge- limiteerde krachtsuitspatting. Ik ben voorstander van boksen als het een demonstratie (tech niek boven kracht) blijft van hoe te handelen wanneer in de prac- tijk noodzakelijk. En ik ken aan de boksspor t'n zekere waarde toe als haar beoefenaars zich bewust blijven van haar wezen: de kunst van zelfverdediging. Ik kan niet ontkennen dat ook deze kunst een ontaarding demon streert. De professionals, die er op uit zijn zoo gauw mogelijk hun gage te ver&ienen en millionnair te worden, en die daartoe als middel gebruiken: hun tegenstander zoo snel mogelijk tot opgeven te dwin gen of botweg uit te slaan, zij beoefenen geen sport meer, «och zij jagen den geldwolf en den sen- satielust. De menschen, die het twee schoolgenooten kwalijk ne men dat zij in een kampioenspar tij niet vechten doch demonstree- ren (zooals dezer dagen te Am sterdam), zij weten niet wat de bokssport eigenlijk beoogt. En de journalisten, die afgeven op Luc van Dam omdat hij meer let op zijn techniek en steeds beheerseht en stijlvol blijft (een voortreffe lijke propagandist!) doch daarom nooit Europeesch kampioen zal worden, de journalisten, die den keiharden rauwdauwigen stijl- loozen Wffly Quentenmeijer (geen bokser doch een vechtersbaas!) prefereeren, zijn niet waard ,,sport"-journalist te heeten. Boksprofessiomalisme kan he laas gemakkelijk ontaa. i. Voet- balprofessionalisme ooi:. Het Engelsche voetbal kenmerkt zich door zijn koehandel in spelers, en ook rond Ncderlanu.vh'. interna- Lionals en andere prominenten is geknoei. Maar een wedstrijd van net Nederlandsch Elftal is de beste propaganda voor de voet- balsjiortbeoelening in ons land. Ik lees de meening van Karei Lotsv over sportevenementen in het al gemeen: „Groote prestaties zijn noodig om de belangstelling voor de sport, de lichamelijke opvoe ding, te stimuleeren". Wanneer een boksprof als Luc van Dam (dien ik zoojuist, in allen ernst, een voortreffelijk propagandist noemde) in den ring is, kan men, mits men oog heeft voor techniek, stijl en beheersching (kenmerkend voor het wezen van de bokssport), inderdaad spreken van een groote gebeurtenis. En daarom accepteer ik de persberichten over boks wedstrijden (mits „scoren" en geen. „kletteren"!), omwille va i de „edele kunst der zelfverdedi ging". Tenslotte: is boksen gevaar loos? Neen! Maar ik zou niet graag de verantwoording hebben voor de nabestaanden v alle voetballers die in den i..i der jaren op het veld doodeliji: wer den gewond. En deze week nog werd bij een cricketwedstrijd in Australië een batsman door den bal onder het hart getroffen met ernstige gevolgen. En het alpinis me heeft ook al menig slachtoffer geëischt. Laat men reëel zijn. En iaat men ofwel uit discretie alles verzwijgen ofwel uit oprechtheid alles vertellen. Als men dan zoo graag wil we ten dat onlangs de Engelsche bok ser Murphy na een partij over leed, dan moet er bij word ver teld, dat Murphy aan de linker zijde vain de hersenen een abnor maal dunnen wand had en derhalve voor boksen ongeschikt was i wat den overigens strengen keurings artsen ontgaan was). Wanneer men dan per sé wil rondbazuinen, dat eenigen tijd daarvoor de Franschman Benet in den ring doodbleef, dan moet er bij gezegd worden dat Benet om physieke re denen op dat moment officieel niet eens mocht boksen en dus op eigen risico „clandestien in den ring was. En als het dan zoo be langrijk is, dat dezer dagen de Italiaan Cortonesi k.o. ging om niet weer op te staan, dan is het minstens even belangrijk dat Cor tonesi zelf onverantwoordelijk te werk ging door in den ring te gaan terwijl hij aan nekkramp leed! Zeg alles of niets, wees discreet of volkomen oprecht, maar laveer er niet tusschendoor om wat sen satie te brengen. Zuivere boks- zuivere de edele (Delftsehe (Laren). Stud.) en Loggere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7