Vijf en veertig dagen Indië RIJKSEENHEID DE POLITIEKE STUDIEREIS VAN PROF. ROMME r% Oostenwind zal aanwakkeren Katholieken van Nederland PAGINA 4 DINSDAG 4 MAART 1947 Het tooverwoord kan JUnggadjati' zijn Handhaving van de daadwerkelijke Rijkseenheid VREEMDE ARBEIDERS IN ZWEDEN Onlusten op Formosa eischen 4000 slachtoffers Vooruitzichten zijn onzeker VERJAARDAGEN VAN HET KON. HUIS NIEUWE AANVAL OP DE VORST KAPPERS ONTEVREDEN Over de nieuwe tarieven SPAARBANK DER K.A.B. JUBILEERT GEEN REIZEN ZONDER VISUM CHUR-CFTLL PLEIT MET VUIST OP TAFEL Met luide stem en met de vuist op tafel slaande heeft Churchill, de leider der oppositie, aan den minister van koloniën, Creech Jones, gevraagd hoelang die „ge- meene oorlog" in Palestina nog moet duren, voordat er een beslis sing wordt genomen. De chauffeur reed door. Vanmorgen, 25 Februari 1947, enkele minuten voor aeht, beklom professor Romme, iets minder „Hollandsch", iets meer gebruind, maar zonder overigens de rozigheid" van den Noordooster vrieswind geheel te hebben verloren, hetzelfde Skymastertrapje, waarlangs hij 45 dagen tevoren voor het eerst Java had betreden. Vijf en veertig dagen Indië.... Anderhalve maand tropenervaring. Maar wij moeten zeer nadruk kelijk „nee" schudden, wanneer U sneerend achter zijn naam het epitheton „Skymaster-Indiëspe- eialist" wilt plaatsen. Vooral oud- Indischgasten, momenteel vaak zeer terecht verontwaardigd over zooveel onverstandige en ondes kundige dagdroomerij in Overzee- sche kwesties, plegen als een soort reactie maar al te snel met dit etiket klaar te staan, Wanneer be paalde figuren van een politieke studiereis door de Oost terugkee- ren. Wij zouden hun gelijk geven, Wanneer dit bezoek inderdaad hoofdzakelijk beperkt gebleven was tot een aantal conferenties binnenskamers. Hoe vreemd het op het eerste gehoor ook klinken mag: het is inderdaad voor iedereen en zeker voor politici zeer belangrijk om enkele malen de djongos van het hotel, een zoon van het land, ijve rig „Saja toean" te hooren zeg gen, „Ja meneer", terwijl hij be slist „Nee meneer" bedoelt, en even belangrijk is het- zoo nu en dan een dag de ongenadige tro- penhitte te ondergaan, en dan tani te zien ploeteren op zijn sawah, en den pikoldrager in een sukkeldrafje voorbij te zien ko men, en 's avonds den kreet te hooren van een koopman, die zijn katjang goreng-winkeltje of zijn geitenvleesch roosterijtje met zich meedraagt want één uur op een willekeurig punt, van een roezemoezende, groezelig heete stad als Batavia naar het leven op straat te Jtijken èn een kleine tocht naar buiten leeren U meer van de structuur dér bevolking, zijn in bepaalde opzichten in structiever dan tien confe renties achter de witte koele zui len van het Paleis op Rijswijk, om van de afdingsport, het spel van loven en bieden tegenover een steeds overvragenden inheem- schen zakenman, maar niet te spreken. (Deze laatste opmerking wordt bovendien te hachelijk, om dat de Republiek momenteel be weert, dat prof. Romme van de motie-Romme dit „tawarren" hier heusch niet hoefde te komen lee ren Om eerlijk te zijn: toen wij den elfden Januari prof. Romme uit den Skymaster zagen klimmen waren wij eenigszins sceptisch ten aanzien van de resultaten van dit bezoek: wij waren bang, dat hij van de eene conferentie naar de andere zou jakkeren en op die korte tochten van autoriteit naar autoriteit binnen in den luxen wagen zoo verdiept zou zijn in aanteekeningen en zeer belang wekkende papieren gegevens, dat alleen een uurtje banden- pech hem de auto zou hebben uit gedreven, al klinkt het gek de straat op Ofscha" 4». laatste niet noodig bleek, daar nr>, zooals iemand me zeer verheugd toefluisterde, „z'n ©ogen heusch niet in z'n zak had dié bandenpech heeft hij ge had en het scheelde maar weinig, ©f hij had op dit moment nog er- *'%ns In de binnenlanden van Flo fes ron.jjjVdwaald, omdat onze ehauffeur toen wij panne hadden, beweerde dat 't nog maar een paar honderd meter loopen was „steeds maar rechtuit, toean". Klopte niets van, maar de chauf- feur vermoedde, dat de toean het »oo wel het liefste zou hebben De djongos, de chauffeur, maar vooral het gewone volk, en hun rol in de Nederlandsch-Indo- nesische politiek Onze ge schiedenisboekjes zouden meik- waardig' pj\ri diepte en aantrekKe- ïjkheid winnen, wanneer men den gang der historie ook eens van dezen gezichtshoek uit bekeek. Misschien zal ook nu hun rol groo ter zijn dan de glimlach eener herinnering, die het opstellen eener politieke motie mogelijk vergezelt Het kan slechts de werkelijke waarde dezer moties ten goede komen. Abstracties, het onmiddellijk grijpen naar den kern met voor' bijgaan van allerlei de zaak ver troebelende bijkomstigheden, ple gen in een politieke beschouwing, In een politiek debat juist die ver gezichten open te schuiven en die punten aan den horizon te mar Keeren, waarop men veilig den kompaskoers kan uitzetten. Zoo dra men echter den djongos en den chauffeur, den pikoldrager en den tani, zoodra men breeder ge zegd de ziel van de onderhavige politieke wederpartij, de ziel van het Oosten, in de reeks van bij komstigheden gaat betrekken, wordt de belangrijkste pijler, de pijler der realiteit onder den poli- tieken aanbouw uitgetrokken en verschuift men in deze politiek het steeds aanwezige risico-ele ment naar de hachelijke onzeker heid der Westersch theoretische speculatie. Men zou vanzelfsprekend aan de belangrijkheid van prof. Rom- me's reis onrecht doen door uit het bovenstaande te concludeeren, dat het zwaartepunt ervan ,op straat" lag. Integendeel. De conferenties en besprekingen wa ren legio. Hij neemt ongetwijfeld een schat van nieuwe ervaringen en impressies mee naar Nederland, maar wat hij theoretisch hoorde bij bezoeken aan tientallen op al lerlei gebied terzake kundigen, kreeg het zoozeer noodzakelijke relief van de tropische omge ving. Bovendien was de keerzijde van deze reis zeker haast even be langrijk. Voor ons, zoo zeer ver stoken van de onontbeerlijke juiste voorlichting over den (par lementairen) gang van zaken in Nederland en zoozeer erbij betrok ken ook, was het bezoek en voor al de voorlichting van den man, die bij de debatten over het Indo nesische vraagstuk den doorslag gaf, van niet te onderschatten be lang. Het duurde niet minder dan twaalf dagen, als wij ons goed herinneren, voor het publiek hier wist wat eigenlijk de motie-Rom- me behelsde. Tevoren heette het: Romme heeft Linggadjati er door gekregen". Er was hier, naast het toen nog niet weggenomen „fantoom Linggadjati" reeds een „fantoom Romme" ontstaan, maar de dui zenden hier, die den levenden, ge sproken tekst deze motie hebben hooren klinken, die de stem van Romme hebben gehoord, zijn be toog volgden, glashelder, maar vastgebeten in de Rijkseenheids gedachte, in de idee van het duur zaam samengaan onder de Kroon, die meer is dan een symbool voor hen werd de naam Romme een naam, die klinkt als een klok; niet alleen waren de „bekeerin gen" talrijk, in enkele steden gin gen zelfs stemmen op, dat men hem maar het algemeen Indisch beleid te Batavia in handen geven moest. Ik had het voorrecht hem ver scheidene malen op zijn toumées te mogen vergezellen en zijn spreekbeurten bij te wonen. Hoe men hem ook politiek waardeert, alleen de onvermoei baarheid, waarmee hij telkens weer voor militairen en burgers in soms zelfs voor tropen-vetera nen zeer zware omstandigheden, bereid was zijn standpunt uiteen te zetten, verdient reeds een on verdeelde en dankbare bewonde ring, die dan ook zeer ruim zijn deel werd. Vijf en veertig dagen nauwelijks een uur tijd gun de hij zich om te rusten, zelfs het korte middagslaapje, dat voor de veel jongere soldaten van de 7- Decemberdivisie verplicht was ter acclimatiseering, gunde hij zich niet. Ik zie hem nog staan in de snik- heete cantine van 14 R.I. in Se- marang: mager, vermoeid na een langen ochtendtocht, verbrand, in short, voor een forum van honder den aandachtig luisterende solda ten. Na eiken zin viel een druppel zweet van zijn elleboog, zijn zil verwitte haren de wanhoop van eiken fotograaf onder het felle licht hier in een jongens- achtigen kuif recht overeind. Woord voor woord hakte in het bolster van onverschilligheid, dat deze jongens had gemaakt tot niets begrijpende, patrouille loo- pende, vechtende en zwoegende soldaten: een felle kemphaan voor de zaak van een haast bovenmen- schelijk ideaal, welker verwezen lijking meer nog den inzet van alle maatschappelijke krachten eischen zal dan de toewijding der politici en terwijl hij den ru wen kristalklomp, die Linggadjati heet, wendde en keerde was het voor de meest bevoorrechten reeds mogelijk in het verhelderen de licht van zijn betoog plotseling dwars door dezen ruwen ongesle pen kristalklomp heen te zien, on danks de krassen en verontreini gingen van verkeerde interpreta ties, kortzichtigheid en slechte voorlichting. In dat licht ontdekten zij reeds de potentieele koninklijke schoon heid van de nieuwe structuur en werden allen geïnspireerd door zijn magistraal bezielend slot. Toen de Skymaster wegdraaide boven Batavia, zal hij waarschijn lijk nog voor het laatst naar de straten en gebouwen hebben ge keken, diep beneden hem: een laatste beeld van straten met menschen, gebouwen met men schen en daarachter het groenflu- weele landschap van de sawahs ook met menschen Het Wes ten het Oosten, het Westen sé.- men met het Oosten;; Inderdaadhet tooverwoord kan „Linggadjati" zijn. De duizenden dankbaren hier, die hem in gedachten goede reis wenschten, kunnen aangroeien tot millioenen. J. W. HOFWIJK. Het VOORLOOPIG KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE" roept U allen op adhaesie te betuigen met het streven van genoemd comité: Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" zal met alle wettige middelen trachten dit doel te bereiken, met inachtneming van het 'verband der K.V.P. Het Comité zal niet rusten voor bovengenoemd doei is bereikt. Zendt Uw hand teek ening met d-uidelijken naam en volledig adres aan het Secretariaat, Daal en Bergschelaan 76, 's-Gravenhage, TeQef. 33.93.15 met vermeljding of Gij bereid zijt Uw daadwerkelijke mede werking aan het comité te verleenen en op welke wijze. Tenslotte het verzoek onze actie ook geldelijk te steunen. Bankrekening: Bankierskantoor Truffino Co., Veenkade 47, 's-Gravenhage. Postgirorekening: 2 5 6 7 Truffino Co., 's-Gravenhage. Mocht U een postwisseltje willen zenden, dan gaarne aan Mejuffrouw J. E. van Ravesteijn, Daal en Bergschelaan 76, 's-Gravenhage. Het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie" Voorzitter- CH. J. I. M. WELTER, Oud-Minister van Koloniën. Vice-VoorzitterM. L. F. BAJETTO, Luit.-Generaal K.N.I.L. b-d. Secretaresse: J. E* VAN RAVESTEIJN. DRAAGT DE KLEUREN ORANJEGROEN! Reuter meldt uit ÉV'-ockholmk i-dat de 63.000 buitenlandscfoe ar beiders in Zweiden het gebreik aai» werkkrachten aldaar te niet doei» zonider de Iconen te drukken of den vak vereent gingen schade te doen. De werkgevers vinden hen plooi baar vlijtig en inschikkelijk. De grootste groep is idde van de Batten anet een getal van 18.650. Dan ko men ide Denen met 13.800. Nore>? met 9,100 en Finnen met 6 000. Te TaKhoku, de hoofdstad van het eiland Formosa, zijn tengevo> ge van ongeregeldheden 4000 per sonen gedood en gewond, aldus he* Chinaescibe persbureau „Central News". De onde is thans hersteld en de staat van beleg opgeheven. De troebelen werden veroor zaakt door de ontevredenheid der bevolking over bet bestuur van de Chinee-ehe centrale regeering, da* sedert de capitulatie van Japan op het eiland is ingesteld. Volgens buiten laifsche waarnemers zou het meerendeel der inwoners, hoewel van Zuid-Chineescihen oorsprong, op het oogenbli'k weinig enthou siasme toonen voor aanhechting aan China, 'hetgeen bij het vredes verdrag met Japan definitief zou geschieden. De meene veranderingen in de alge- luohtdrukverdeeling vol trekken zioh maar uiterst lung" zaam. De ruig van hoogen, lucht druk, die gistermorgen over het Zuiden van ons land lag, bevond zich hedenmorgen over het Noor den van het land. Bij een wind stillen onbewolkten naoht met mistveldën traden wederom zeer lage minimum temperaturen op. Den Helder registreerde in den afgeloopen nacht 13-9 graden. Ook in N.-Engeland, Schotland en Duitschand kwamen zeer lage temperaturen voor; in Engeland tot 15 graden, in Duitsehland tot20 graden. De Oceaamdepressie bij de Azo- ren breidt haar invloed langzaam uit orver West-Europa. In Z--Frank rijk passeerde gisteren een sto ringsfront, waarna de tempera tuur op sommige plaat en opliep tot meer dan 20 graden C. In Midden- en Noord-Frankrijk bleef de koude echter aanhouden en viel bij een temperatuur van on geveer 0 graden sneeuw of regen. Een tweede nadert nu over de Golf van Bdscaye, waardoor de luchtdruk aldaar en over Zuid- Frankrijk opnieuw sterk daalt. De wind zal dan ook aanvankelijk in ons land weer uit Oostelijke richtingen gaan aanwakkeren. Dit heeft echter tot gevolg, dat de nachtelijke minium temperaturen minder laag zullen worden, daar bovendien de bewolking geleide- lijik verder zal gaan toenemen. Tengevolge van sterke magnetische storingen is het radio-verkeer op lange afstanden verstoord en ont breken op de laatste weerkaarten bijna alle gegevens ivan den- Atlan- tischen Oceaan, zoodat op dit mo ment geen vooruitzichten op lan ger termijn gegeven kunnen wor den. De minimum-temperaturen van den afgelfj|peh nacht wiaren: De Bilt 10 gr. C.; Den Helder 14 gr. ;C-; Vlissingen 5 gr. C. Vliegveld Twènte 9 gr. C.; Vliegveld Eelde 12 gr. C.; Vlieg veld Beek 12 gr. C. IJsbrekers in actie In de afgeloopen dagen hebben twee ijsbrekers het ijs in den IJs- sel tusschen het Katerveer en de Bailey-brug. d e de vernielde IJs- selbrug vervangt, gebroken. Men hoopt op deze wijze te ^voorkomen, dat de brug zal worden vernield, als het ijs gaat kruien. Het ijs was minstens 40 c.M. dik. Ook is een aanvang gemaakt met het breken van het ijs op het Merwedekanaal. Men verwachte, dat het kanaal heden weer bevaar baar zou zijn voor schepen met niet al te zwak machinevermogen. De Rijnbrug bij Arnhem In samenwerking met ponton niers en torpedisten is de Rijkswa terstaat thans de Baileybrug over den Rijn te Arnhem aan het ver sterken. Gelijk reeds voer den oorlog ge bruikelijk was, heeft de minister raad het volgende besloten: In dien de verjaardag van H. M. de Koningin op een Zondag valt zal den daarop volgenden Maandag den geheelen dag vrij van dienst worden verleend. Indien de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana of van Z. K. H. Prins Bernhard op een Zondag valt, zal den daarop volgenden Maandag na den ochtenddienst vrijaf wor den verleend. Weerver wachting medegedeeld door het K N M I te De Bilt geldig tot Woensdagavond; Verder toenemende bewol (king met tijdelijk sneeuw of rie- gen; afnemende vorst en later plaatselijk lichte dooi; aanvan- kelijlk aanwakkerende wind, la* ter veranderlijke wind. 5 Maart; Zon op 7.20 uur, on der 18,25 uur: Maan op 16,06 uur, onder 7,09 uur, Naar ons van de zijde der vak. groep kapper.sbedrij ven" wordt medegedeeld, zijn de kappers niet tevreden over de hun toegestane tarieven, welke niet n overeen stemming zouden zijn met de aan zienlijk gestegen bedrijfskosten, in het bijzonder door het vastleggen van de loonen der bedienden op een veelal belangrijk hooger peil zouden vooral de kleine patroons in de klem komen te zitten. Alle hoop was dan ook geves. tigd op de besprekingen, welke de vakgroep ,.kappersbedrijven", in overleg met de patroons en be diendenorganisaties, den laatsten tijd met het directoraat-generaal van de prijzen, over verbetering van het tarief heeft gevoerd. Blijkens dezer dagen afgekond g- de herziening van de prijzenk*e_ schikking kapperstarieven 1946 zou op een aantal belangrijke punten geen overeenstemming worden be reikt Bovendien worden door het vervallen van de bevoegdheid tot handhaving van de tarieven op 9 Mei 1940 heel wat kappers genood zaakt hun prijzen te verlagen. Volgens de bovengenoemde vak groep is dit een onmogelijkheid. Zij deelt verder mede, dat er onte vredenheid heerscht over de h. i. veelal ongunstige indeel ng van de zaken in tariefklassen en de trage behandeling van het daartegen in gestelde beroep, waardoor betrok kenen nor maandenlang in onze kerheid blijven verkeeren en han gende het beroep genoodzaakt zouden ziitn reeds lagere pr!;zen te berekenen. De vakgroen ..kappersbedrijven" heeft een audiëntie bij den minis ter van economische zaken aange vraagd. teneinde met dezen den thans on.tstanen toestand te kunnen bespreken. Op 14 en 15 Juni houllt de Cen trale Volksbank te Utrecht een landelijk congres ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. Niet minder dan 80 plaatselijke kassiers vieren dan gelijktijdig hun zilveren feest De Centrale Volksbank ver vult in de K. A. B, een hoogst nuttige taak. Momenteel staan rond 110-000 spaarders ingeschre ven en zij is in bijna iedere plaats van Nederland gevestigd-. ,,De Auto", het orgaan van de KNAC maakt melding vam het hardnekkige gerucht, dat op aan dringen van minister Lieftinck de regeerinig het instellen van een uitreisvisum in zeer ernstige over. weging heeft genomen. Men zou op deze wijze paal en perk willen stellen aan het reizen naar het buitenland zonder dat daarvoor deviezen zijn verstrekt. Door deze reizen immers zou. naar wordt beweert, b.v. 200 millioen giulden per jaar naar België ver dwijnen en voor den Ned. devie zenpot verloren gaan. Het blad meent, dat desondanks een dergelijke belemmering voor h,et vrije reizen moet worden af gekeurd. De minister antwoordde, dat de regeering zich ten volle van den ernstigen toestand bewust is en dat alles zal worden gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit antwoord niet tevreden en herhaalde zijn vraag onder de toejuichingen der conservatieven. „Is er niet een middel", aldus Churchill, „om de behandeling van de kwestie door de V.N. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de regeering geenszins stilzit en alles doet om de afhandeling der aangelegenheid te bespoedigen, waarop van conservatieve zijde een spottend gelach weerklonk. Een tot nu onbekend gebleven autobestuurder reed Maandag avond in de Hasseltstraat te Til burg het trottoir op met het ge volg, dat twee daar loopende per sonen op slag werden gedood- Een der slachtoffers is zekere v. d. H. uit Tilburg, de andere was gister avond nog niet geïdentificeerd. De chauffeur reed door zonder zich om zijn slachtoffers te be kommeren en is nog niet opge spoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4