Dr. JOS DE BOER Landbouwkundig streekplan voor de Kempen Stationsbouw bij de spoorwegen TRAD AF ALS RECTOR Egypte neemt toevlucht tot V.N. PAGINA 6 DINSDAG 4 MAART 1947 Gezamenlijke ontginning van gemeentegronden HET PROCES TEGEN KESSELRING GEWEZEN POLITIE-PRESI- DENT VAN GELDERLAND VEROORDEELD NOORWEGEN WEIGERT RUSLAND Geen militaire bases op Spitsbergen DE DIENSTPLICHT IN DE V. ST. DE OVERSTROOMINGFN TE SOERABAJA Zijn visie op onderwijs vernieuwing NOG GEEN OVERLEG MET FRANKRIJK Officieele verklaring van Nokrasjy Pasja JAAP SPAANDERMAN VOOR HET TRIBUNAAL BEi-OjC NOORD Wntr Sch*id«. f.spooa. Een zevental Kempische ge meenten, die groote complexen woesten grond in eigendom hebben. besloten gezamenlijk een commissie te vormen om plannen te maken tot bestem ming dezer gronden (ofwel bosch- aftwei bouwland;, tot aan leg van wegep en wateirloopen en om de uitvoering der plan nen daarna ter hand te nemen. Een en ander geschiedt met medewerking der provincie N.-Brabant die, door haar krach ten ter beschikking te stellen, duidelijk toont een ontwikke- lings en welvaartsplan na te streven. Het gaat hier om een opper vlakte van plm. 2400 H.A.! Reeds eerder zag de provincie graag de gemeenten in deze rich ting gaan. De provinciale stich ting „Werkverschaffing en ontgin ning in Noord-Brabant" had vóór 1940 tot taak het regionale ver band te overzien van de werken, die door Werkverschaffing werden uitgevoero. De Kempii che gemeen ten gaven toentertijd haar gron den in beheer bij bovengenoemde stichting, voor den tijd der ont ginning. Eenheid in leiding bij planning en uitvoering was zoo doende gewaarborgd. Er was echter één f&ctor, die roet in het eten gooide, zoo her inneren wij ons uit dezen tijd, en dat was de subsidie, die door Den Haag moest wor Vn verstrekt. Den Haag, onbekend met de toestan den in dezen hoek van Brabant en deels ook onwelwillend, om de Qrabantsche ontwikkeling steun te verleenen, weigerde haar gelde lijke medewerking tot het alge- meene plan. maar ging er toe over elke gemeente apart te suibsidiee- ren. waardoor er wel incidenteele ontginninkjes ontstondenmaar var, één algemeene ontwikkeling der geheele streek geen sprake kon zijn. Nog verder ging Den Haag, Kort daarop werd de Stichting .Werkverschaffing en ontginning in Noord-Brabant'1 geliquideerd en de bevoegdheden dezer provin ciale instantie werden door Haag- sche organen overgenomen. Onbe kende en de streek-niet-welgezinde lieden leidden nu voortaan de zaken, tot ook hier de oorlog aan dit alles een einde maakte. Thans is de figuur anders. Op grond van art, 129 der Gentpén e- wet hebben de gemeenten Bladel Eersel Hooge- en Lage-Mierde, Hoogeïoon, Oostelbeers. Reusel en Ves-em zelf de zaken in handen genomen door het stichten van üe Ontginningscommissie der Kem pen". In deze oommissie neemt voor elke gemeente een vertegen woordiger plaats, terwijl een lid van Gedeputeerde Staten het voorzitterschap zal waarnemen, zonder echter een stem te kunnen uitbrengen. Hieruit blijkt, dat de provin cie de zaken aan de samenwerken de gemeenten zelf wil overlaten, daar de praeses geen definitieven nvloed kan doen gelden, slechts advies heeft te geven; alleen kan hij met zijn provincialen kijik op de zaken natuurlijk een ruimeren en objectieveren maatstaf aanleg gen. dan wanneer een vertegen woordiger van een der samen gaande gemeenten dit voorzitter schap zou waarnemen. De Cultuurtechnische Dienst van Provincialen Waterstaat zal, naar wij vernemen, hulp en steun bie den bij de uitvoering door de Commissie van haar taak. Wij kunnen niet anders dan lof heb ben voor de juiste manier, waarop hier door de provincie, al stimu- leerend, het subsidiariteitsbeginsel wordt toegepast. Zoo kan dus dit nieuwe orgaan beginnen aan zijn taak. Er zal eerst moeten uitgemaakt worden, welke terreinen voor be- bossching en welke voor bouwland in aanmerking zullen komen. Daarna zal moeten worden be paald, welke gronden direct voor ontginning in aanmerking komen, hetgeen in dat geval, door de boe ren zelf zal kunnen geschieden. Bedoeld zijn hier de beste soorten grond, die geen bijzondere werk zaamheden eisehen en ook zóó liggen, dat ze aanstonds bereik baar zijn. Dit geldt slechte voor een klein gedeelte van de terrei nen. He Rijkscultuurtechnische Dienst zal hier toezicht houden. De vroegere D'uiteohe veldmaar schalk Kesselring, di'e thans voor een Britsche militaiire rechtbank terecht staat wegens het be drijven van oorlogsmisdaden, heeft tijidens zijn verhoor ex-koning Victor Emmanuel en maarschalk Badoglio van ..verraad" beschul digd. Kesselring verklaarde, dat Bado glio hem na de gevangenneming van Mussolini in Juni 1943 had be loofd, dat ItaKë tot het einde toe aan de zijde van Duiitschland zou vechten. Kesseiring zeide verder, dat hij het Italiaansehe volk steeds een goed hart heeft toegedragen en al les in het werk heeft gesteld het te sparen. De gruweldaden zouden hoofdzakelijk het werk van Mus solini^ neo-fascisten zijn geweest. Met Mussolini zelf had hij altijd op goeden voet gestaan. Hij had ech ter geen gevolg kunnen geven aan diens wensch om voor het behoud van Rome te vechtfcn. terwijl men verwacht, dat een subsidie door het Rijk zal worden verstrekt. De rest der gronden, die cul tuurland moeten gaan vormen, zijn de groote complexen, waarvan verscheidene gemeenten eigenaren zijn. Bij de ontginning doen zich hier moeilijkheden voor zoo als het aantreffen van banken in den grond of het moeten slechten van hoogten en bet op vullen van laagten. Doordat de gemeentegrenzen, bij de ontgin ning, niet in acht genomen be hoeven te worden, kunnen nu b.v, grondmassa's vta het ge bied der eene gemeente worden verplaatst naar bet gebied van de andere; kunnen gezamenlijke wegen en waterloopen worden aangelegd; h«er juist treedt het groote nut der gezamenlijke ont ginning naar voren- Er zal wel overleg met ande re instanties plaats moeten heb ben. Zoo b.v. met den Planologi- schên Dienst voor het aanleggen van wegen daar men immers ook de plaatsen wil projecteeren, waar nieuwe woonkernen zullen ontstaan; of met de Waterschap pen, omdat men de bestaande waterloozingen, zooals de Beerze of de Reusel, zal verbeteren. Verdere moeilijkheden zijn ze ker nog te verwachten bij het werk, omdat, heeft men eenmaal voor betere en snellere afwatering van deze streek gezorgd,. ook verbetering der benedenloopen noodzakelijk zal worden. Ook de Dommel zal dan den invloed van een en ander ondervinden. Bij de afzonderlijke ontginnin gen door de gemeenten, is hier indertijd veel grond beboscht, met renteloos voorschot van het Rijk, die eigenlijk best geschikt is voor bouwland. Aan deze kwestie zal thans ook de noodige aandacht worden besteed Het groote voor deel bij dit alles is, zooals wij zagen.: dat de groote werkzaamhe den thans niet gebonden zijn aan gemeentegrenzen Hier is sprake van een landbouwkundig streek plan De kosten zullen deels waar. schijnlijk door het Rijk als subsi die, deels door de gemeenten zelf, worden gedragen Elke gemeente geeft, om te beginnen, een voor schot dat evenredig is aan de op pervlakte van de in de regeling betrokken gronden. Als het pian is uitgevoerd, geldt echter als de finitieve afrekeningsfactor de waardevermeerdering voor elke gemeente, van haar gronden, na ontginning. Als eenmaal de ontginning is af. geloopen, keeren de gronden weer geheel terug r.aax de gemeenten, die ze inbrachten en deze kunnen er dan over beschikken, zooals zij zelf willen. Men hoopt echter, door de samenwerking op het terrein der ontginning, óók te komen tet het opstellen van richtlijnen, bij het uitgeven der gronden in acht te nemen. Het Arnhemsche tribunaal heeft gisteren den gewezen politie- president van Gelderland, Over ijssel en Arnhem, den 64-jarigen oud-kolonel der staatspolitie C. C. Walraven, die voordien waarne mend commissaris van politie in Den Haag was geweest en bij het begin van den oorlog als commis saris te Alkmaar fungeerde, ver oordeeld tot 4 jaar intemeering met aftrek van voorarrest. Hij werd in 1940 lid van de N. S.B., was een van de mede-oprich ters van Rechtsfront en trad ook toe tot de Germaansche S.S. Ver schillende gevallen van hulpver leening aan den vijand waren hem ten laste gelegd. Vooral het feit, dat hij niet voldoende was opge treden tegen de excessen van den gewestelijken commandant der marechaussee Feenstra, die direct onder W's bevelen stond, werd verdachte verweten. Naar A. P. meldt, heeft het Noorsche parlement Maandag het Russisch verzoek, militair» bases op het noordelijke schier eiland van Spitsbergen te mo gen aanleggen, van de hand ge wezen. Het verzoek werd verworpen met 101 tegen 11 stemmen (communisten) Noorwegen heeft wel toege stemd in het voortzetten van de besprekingen met de sovjet-unie over een mogelijke herziening van het verdrag 1920, waarbij de Noorsche souvereiniteit over den Spitsbergen-archipel werd vastge steld. Dit is in een geheime zit ting van het Noorsche parlement midden Februari goedgekeurd. Voor den bouw van een nieuw spoorwegstation komen dit jaair waarschijlijk in aanmerking Hen. gelo, Enschedé, Zutphen en Roo sendaal. Arnhem en Nijmegen zul len daarna zoo spoedig mogelijk aan de beurt komen, terwijl ook Den Helder en Dieren-Doesburg in de eerstvolgende jaren een nieuw station zullen krijgen. Ver nieuwing van die door oorlogsge. weid getroffen groote stations staat in het werkprogramma var de NS- mede op de eerste plaats, maar daar tusschendoor zullen tooh ook enkele zeer verouderde en vrijwel .uitgediende" stations hersteld worden. Zoo zal b.v. de vrijwel onhoud bare toestand aan het station Rot terdam Maas, in afwachting van de uitvoering der groote Rotterdam sche spoorwegplannen, welke wei zes jaar zal vorderen voorloopig worden verbeterd door 't wegbre. ken van een houten loods en het aanbrengen van wat meer accom modatie, ook op 't voorplein. Ook Rotterdam D.P. zal wat worden opgefrischt eii verbeterd o-a. door uitbreiding van de loketten. Voor Rotterdam-Zuid met 2Ün pl-m. 200.000 inwoners zal spoedig een voorziening worden getroffen door den bouw van een doelmatig stationnetje aan de halte Feijen- oord. De halte Rotterdam-Zuid blijft gehandhaafd ton behoeve van het speciale vervoer van en naar het stadion. Wat de ligging van de stations betreft, hebben de architecten der N.S. de voorkeur voor de ligging van de sporen op ongeveer vier meter bovc het straatniveau. Om dit te bereiken zal b.v. in Arnhem het plein, waarop het nieuwe sta tion zal worden gebouwd, worden afgagraven ton mien op het niveau is gekomen van de tunnel, waar. door het publiek toegang heeft tot het station. President Truman heeft het congres aanbevolen de dienst plichtwet met ingang van 31 Maart buiten werking te stellen. Indien mocht blijken, dat de strijd krachten niet door vrijwilligers al leen op peil kunnen worden ge houden, zou een weder van kracht worden der wet kunnen woelen aanbevolen, aldus president Tru man. De dienstplicht is in September 1940 in Amerika ingevoerd. Tru man zeide verder, dat het leger tot 1.070.000 en de marine tot 571.000 man zou worden terug gebracht. In verband met de overstroo mingen in den sector van Soera- baja, waardoor een groot deel van den te velde staanden oogst wordt bedreigd, heeft de commis sie-generaal er in een telegram aan de Indonesische delegatie, die momenteel te Malang verblijft, op aangedrongen maatregelen te ne men ter voorkoming van verder onheil. Maandag is van den secretarie der Indonesische delegatie prof. dr. Boediardjo, een antwoord ont vangen, waarin werd medegedeeld dat van Indonesische zijde reeds maatregelen ter verbetering van den toestand zijn genomen. Zater dag zullen deskundigen zich op de hoogte stellen en indien de getrof fen maatregelen onvoldoende mochten blijken, worden meer af doende maatregelen toegezegd. Dir. Jos de Boer zit op zijn kamer tusschen stapels pape rassen en liquideert een ruim zeventienjarig rectoraat aan het R K. Lyceum voor meisjes. Den eersten Maart heeft hij deze functie neergelegd voor de bin- nenikiort te verwachten in functie-treding als inspecteur bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. En toch. ondanks deze zeventien druk bezette jaren, waarin hij een nieuw lyceum bouwde, waarin het aantal leerlingen steeg van 150 tot 530, waarin hij een dissertatie sdhreef over Victor Hugo, trad hij op veler lei gebieden ook nog naar buiten op. Veelal in functies, welk# verband hielden met het onder wijs. dat zijm hart had, als schrijver van overzichten en verhandelingen in jaarboeken van het R.K. Centraal bureau van Onderwijs, als adviseur bij de oprichting van middelbare meisjesscholen, als spreker over onderwijs en opivoeding op con gressen in binnen- en buiten land en vooral als vice-voorzit- ter van den Katholieken Bond voor het gezin en als redacteur van het tijdschrift ,,Het Gezin'1 in welke functie hij wel bij ge heel katholiek Nederland de grootste bekendheid geniet. Een man. die begonnen bij het Lager Onderwijs in 1916 reeds In 1929 rector was va,n wat nu is een der grootste katholieke lycea van ons land. Vernieuwing van het onderwijs Zijn aftreden was een gereede aanleiding met dezen man eens te stpreken over de onderwijsver nieuwing. waarover sinds het schema-Bolkestein weer een en ander te doen is. Plan-B olkenstein Het plan-Bolkestein besprekend, formuleert hij kort en bondig zijn bezwaren tegen het huidige leer- program; men diene ervoor te waken het onderwijs niet te ge makkelijk te maken in dien zin, dat het minder geestesinspanning zou vereiischen; de concentratie moet leiden tot verdieping, omdat nu het einddiploma de premie is voor middelmatig begaafden met een flink geheugen. Dr. de Boer vertelt dan hoe hij in de zeventien iaar van zijn rectoraat er voor 'n deel in geslaagd is de zelfwerk zaamheid te bevorderen door de persoonlijke activiteit een deel te maken van het systeem. Wat het voorbeeld van de Angel-Saksische landen betreft, moet men niet vergeten, zegt hij, da.t die kinderen vrijwel geen moderne talen leeren en dat de scholen, die men als voorbeelden aanhaalt, interntlen zijm. Op het oogenblik is hier de toestand aldus, dat het percentage ongeschikte leerlingen te hoog is; 30 pCt. studeert slechts normaal, 50 pCt. valt af en ieder jaar moet gemiddeld 25 pCt, doubleeren. bij ons was dit percentage slechts 16 procent. De brugklas, die Bolke- stedn zich voorstelt, acht dr. de Boer niet de oplossing voor dit probleem. Een der moeilijkhei'en te hoog zijn, zoodat de ouders meenen, dat de kinderen dan even goed middelbaar onderwijs kun nen gaan volgen en wie kan er tegenwoordig nog iets beginnen zonder MULO Een ander be zwaar is gelegen in de kwestie van het schoolgeld. De ouders 'hebben per slot van rekening te beslissen of zij hun kinderen, ge schikt of niet, middelbaar onder wijs willen laten volgen, maar niet als hun financieele toestand aldus is, dat de staat dit onderwijs betaalt. De Fransche minister Bidault heeft in de nationale vergadering, sprekende over het Fransch-Brit- sche verdrag, zich uitgelaten over eventueele politieke onderhande lingen ook met Nederland. De in druk zou kunnen gewekt zijn, dat op dit oogenblik zoodanige onder handelingen reeds aan den gang zijn. In dit verband kan men slechts zeggen, dat men op het Plein in Den Haag met belang stelling uit de pers vernomen heeft, dat Frankrijk tot zooda nige onderhandelingen blijkbaar wenscht te komen, officieel heeft men dienaangaande niets verno men. Nokrasjy Pasja, minister-presi dent van Egypte heeft thans of ficieel bekend gemaakt, dat Egypte besloten heeft de kwestie van het verdrag tusschen Enge land en Egypte aan den veilig heidsraad der V. N. voor te leg gen. In zijn officieele verklaring zet Nokrasjy Pasja uiteen, dat de Egyptische regeering, na buiten gewoon langdurige onderhande lingen, tot haar leedwezen tot de overtuiging is gekomen, dat direc te onderhandelingen geen kans van slagen bieden. Het afbreken van de Engelsch- Egyptische onderhandelingen schrijft de minister-president toe aan het feit, dat Egypte niet te vreden is gesteld in twee zeer be langrijke kwesties: de onmiddel lijke en volledige ontruiming van Egypte door de Britsche troepen een verdrag en het handhaven van de eenheid tusschen Egypte en den Soedan, zelfbestuur voor de Soedaneezen en herstel van Egypte's' rechten bij het bestuur van den Soedan ter voorbereiding van het zelfbestuur. De minister-president sluit met de woorden: „Dit besluit heeft de spontane ondersteuning van het geheele Egyptische volk ontvan gen. Egypte heeft een vast ver trouwen in de V. N. en is er vol komen gerust op, dat recht zal gedaan worden aan een klein land, dat altijd de grondbeginse len van de oppermacht van het internationale recht heeft hoog gehouden". Jaap Spaanderman, de dirigent van de Arnhemsche Orkest.Veree- niging, zal op Woensdag 19 Maart terecht staan voor het Arnhemsche tribunaal ln verband met eenige besehuldigingen, o.a. het dirigeeren en daaruit geldelijk voordeel trek- ÏÏTr'de M^oT wSta"Jê^hen zondVr" voorafgaande sluiting van ken van een Winterhulpconcert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6