Oostenrijks hoop op betere toekomst wereld O I Het scheppen van tulpenvariaties Uit de sportwereld DINSDAG 4 MAART 1947 PAGINA 1 De zwaarste maanden van den bezettingstijd OLIE- EN VETMARKT ROENTGENBESTRALING VAN BLOEMBOLLEN KAREL LOTSY EN HET NEDERL. VOETBAL HET REIZEND PUBLIEK WERELDKAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS NEDERLAND TEGEN DE REST VAN EUROPA ZESDAAGSCHE IN GENT DUITSCHLAND EN JAPAN WORDEN GEWEERD JAN LANGEDIJK IN VORM (Van onzen Weenschen correspondent) Eenige weken geleden zei een Weener tegen me: „Het is werkelijk om wanhopig te worden, zoo wanhopig als de Weeners nu zijn!" Wij spraken over de toestanden in de stad, en die zijn er ook inderdaad naar, om een volk tot wanhoop te brengen. Het aanpassingsvermogen van de goedmoedige Weensche bevolking is echter zoo onwaarschijnlijk groot, dat zelfs de onvoldoende gasvoorziening in de stad, het wonen in onverwarmde kamers, terwijl er geen voedsel meer in de provisiekast is, terwijl den geheelen dag de radio zwijgt, omdat er geen stroom is, een van die dingen is, waar elke Weener op zijn manier aan gewend geraakt is. Hij moppert vanzelf sprekend. Hij moppert vooral op de geallieerde bezetting. Hij vindt het land gevierendeeld. Maar hij moppert toch met een galgenhumor, die hi] geen ander volk dan misschien het Hollandsche onder zulke droevige omstandigheden gevonden zou worden. Opgang maakt weer de beken de spreuk: „De toestand is welis waar hopeloos, maar niet ernstig!" Voor filologen de volgende voor beelden: de ÜNRRA, die niet al tijd even vlug was met haar leve ringen, kreeg al spoedig den bij naam „Unrasch". De kinderen waren UNRRA-ernahrt, wat in het Weensche dialect verdacht dieht zweeft bij „unter-ernahrt'\ Dergelijke voorbeelden zijn er bij dozijnen te vinden. Terwijl ik dit schrijf, vriest het rond de twintig graden in de stad, rond de vijf en twintig in de meer open liggende buitenwijken. Aan den opbouw kan dus heel weinig gedacht worden. Zelfs de puin ruimers zijn voor een tijdlang sneeuwruimers geworden. Maar afgezien van dezen handicap, die natuurlijk maar tijdelijk is, is er in Weenen sinds de bevrijding veel gepraat over, maar weinig gedaan aan den opbouw. Een aardige vergelijking kon ik maken bij mijn laatste bezoek aan Boedapest. De twee steden hebben beide ongeveer evenveel onder de oorlogshandelingen geleden, maar in Boedapest wandelde ik weer door de be kende winkelstraten van vroe ger, voorbij de enorme spiegel ruiten, waarachter dingen lig gen, die ik alleen in Zwitsersche etalages voor mogelijk had ge- honden, terwijl in Weenen over al in de binnenstad de ruines nog over de trottoirs liggen, nu voor een tijdlang met een dikke sneeuwlaag bedekt; en er in de nog bestaande zaken nauwelijks een tandenborstel te krijgen is, ofschoon onmiddellijk voor Kerstmis de meest overbodige luxe-artikelen aan de markt gebracht werden. Rationalisten zijn de Oostenrij kers in geen geval. De fabrieken in de Russische zone beginnen al leen onder dwang met het werk, uit angst, op een kwaden dag, weggetransporteerd te worden. De fabrieken in de Pransche zone werken niet, omdat er niet vol doende grondstoffen zijn. Alleen in de Amerikaansche en Engel- sche zone wordt een begin ge maakt met den industrieelen op bouw van het land, maar ook hier is het gebrek aan kolen en stroom doorslaggevend. De Oostenrijkers zijn er in het algemeen wat trotsch op, dat hun vredesverdrag een staats verdrag genoemd wordt. Ze krijgen daardoor meer de idee, Officiëele mededeeling De prijsvaststelling voor distri- butievrije kaas voor muizenvallen is niet van toepassing op gedistri bueerde kaas voor muizenvallen, die distributievrij zou worden ver klaard op het oogenblik, dat het Prijzenbt-sluit voor distributievrije kaas voor muizenvallen- van kracht werd, tenzij eerstbedoelde kaas niet grooter is dan 2 en niet kleiner dan 1 eM3. Indien echter de kaas voor mui zenvallen, die distributievry is verklaard gedurende het van kracht worden van de prijsvast stelling, valt onder het Prijzenbe- eluit, dat van kraoht werd voor gedistribueerde kaas voor muizen vallen, blijft zij distributievrij, lot *en nader Prijzenbesluit de prijs vaststelling van distributievrije kaas, of zij al dan niet voor mui zenvallen is bestemd, definitief regelt dat zij dan toch een door de Duitschers overweldigd en door de geallieerden bevrijd volk zijn. Toch zijn de verwachtingen on danks de verschillende eischen van de omringende staten hoog ge spannen. Kardinaal Innitzer laat in geheel Oostenrijk na alle H. Missen een Onze Vader en een Wees Gegroet bidden om een rechtvaardig en gunstig staats verdrag af te smeeken. Tjechoslowakije heeft een vrienschappelijke houding aange nomen en verlangt naast de her stelbetalingen niet meer dan een halve vierkante kilometer Oosten- rijksch gebied, waarvoor de Oos tenrijksche regeering nog zelf den prijs bepalen kan. Griekenland zou graag zien, dat een gedeelte van het Oostenrrjksche goud, dat zich nog in Duitschland bevindt, naar de kelders van de Nationale Bank Athene verhuist. Bovendien wil zij een paragraaf in het staats verdrag, waardoor Oostenrijk ver plicht zou worden, vijftien jaar lang 1/3 gedeelte van de jaarlijk- sche tabaksinkoopen in Grieken land te doen. Polen wil zijn kunst schatten terug hebben en verlangt betaling voor de arbeidsuren van de Poolsche arbeiders in Oosten rijk. De zwaarste eischen zijn door Joego-Slavië gesteld. De terri toriale eischen omvatten een gebied van 2740 Km2., een ge bied dat Inderdaad bewoond wordt door een gemengde be volking van Duitschers en Slo- venen. In ditzelfde gebied von den in 1920 volksstemmingen plaats, die met een flinke meer derheid van stemmen voor Oos tenrijk uitvielen. De situatie heeft in den loop der jaren nog gunstiger aspecten voor Oos tenrijk verkregen, zoodat bij een eventueele stemming in dit gebied onder voorwaarde dat dit plebisciet onder voldoende geallieerde controle gehouden zou worden het eindresultaat ongetwijfeld in het voordeel van Oostenrijk zou uitvallen. Het beste bewijs hiervoor zijn de resultaten van de verkiezingen in 1945. Hierbij kregen de socialisten in dit gebied 87.572 stemmen (48,85%), de Katholieke Volks partij 71.265 stemmen (39,76%), de communisten 14.451 stemmen (8,06%). De geringe resultaten van de communisten zijn direct terug te voeren op de anti-Joego- Slavische stemming in dit gebied, want bij de politieke situatie van het oogenblik beteekende een stem voor de communistische partij een stem voor de aansluiting bij het Communistische Joego-Slayië. j Bovendien, het verlangcle gebied omvat tachtig gemeenten. Van deze tachtig gemeenten kozen 52 een socialistischen burgemeester, 25 een katholieken, 1 een onpar- tijdigen en slechts 2 een commu- nistischen burgemeester. Zelfs gedetailleerd in gemeenten zijn de resultaten dus nauwelijks anders. De „Osvolbodina Fronta" (vrij heidspartij), de niet-erkende par tij der aansluiting zoekende Slq- venen, telt niet meer dan 5.000 leden. Maar afgezien van deze ethno- grafische overwegingen, vormen de grijze, rotsachtige, duizenden meters hooge, met sneeuw be dekte Karawanken een zoo na tuurlijke afsluiting van dit ge bied, dat een verlegging van de grens tot in het dal geografisch gezien op groote moeilijkheden zou stuiten. Men krijgt sterk den indruk, dat het bij de Joego-Sla,- vische eischen niet zoozeer gaat om de arme, verdrukte Slovenen, die al sinds tientallen jaren hun tweetalige scholen hadden en pro- centsgewijze in de gemeenteraden en in het provinciale bestuur ver tegenwoordigd zijn, maar veel meer om de rijke loodmijnen bij Bleiberg (Nomen est Omen) en de micamijnen (geëxploiteerd door Philips) bij St. Andre, de spoor wegverbinding met Italië en het vruchtbare Drau-dal. Van de Zuid-Amerikaansche eet bare rundertalk zijn nu reeds een kleine 1000 tons te Rotterdam aan gekomen, alsmede 75 tons premier jus. De verdeeling hiervan over de verschillende industrieën kan spoe dig worden verwacht. De restee- rende 778 tons eetbare talk komen in het begin van Maart aan, aldus een bericht van de makelaars Bes- sem De Schepper te Rotterdam. Verder zijn nog onderweg 300 tons Castorolie en 93 tons Venezuela vischolie terwijl begin Maart ook nog weer 83 tons eoya-olie in drums uit Noord-Amerika aan zullen ko men. Van deze laatste olie zijn nog ca. 200 tons in drums disponibel. Tenslotte ls de „Mijdrecht" nu toch definitief vertrokken, zoodat de 10.000 tons Hjnolie In de eerste helft van Maart worden verwacht. Ook van deze olie zijn nog enkele honderden tonnen voorradig, deels in tank, deels in drums. Daar ook de copra-positie gunstig is en we toch in elk geval binnen enkele maanden over een kwantum (het juiste cijfer is nog niet be kend) traan van de „Willem Ba- rendsz" zullen kunnen beschikken, is onze vetvoorziening voor dé naaste toekomst dus wel verzekerd, doch de algeheele toestand blijft zorgelijk. De zaken waren in de afgeloopen berichtperiode van weinig belang. De nog steeds aanhoudende strenge vorst is daaraan natuurlijk mede schuldig, want deze belemmerde den aanvoer van ruwe producten en den afvoer van verwerkte produc ten. De zeep kreeg nog een toegiftje op het vorige schema of liever dat deel, dat de vorige maal ingehouden was. Het schijnt wel vast te staan, dat de zeepindustrie ook een deel van de aangekomen talk krijgt, van wege het ontbreken van andere goede grondstoffen, behalve cocos. Vanzelfsprekend werden ook de margarinefabrieken zoo goed moge lijk aan den gang gehouden, terwijl enkele afdoeningen in technische inlandsche talk het sluitstuk van deze weinig luisterrijke periode vormden. De vorige maal konden wij reeds een sterke verhooging van den prijs voor cocosolie (en daarmede voor palmpit- en palmolie)) berichten; er zullen verdere prijsstijgingen vol gen, o.a. voor inlandsche techni sche vetten, voor vetzuren enz. De omvang van deze verhooging is nog niet precies bekend, doch het defi nitieve bericht zal wel niet lang meer op zich laten wachten. Het Belgische ministerie van onderwijs deelt mede, dat van 1 Mei af de nieuwe spelling in alle staats- en gemeentescholen ge bezigd zal worden. Het was in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, dat dr. W. E. de Mol 25 jaren geleden in de gelegenheid werd gesteld bloembollen aan Röntgen- bestraling bloot te stellen. De onderzoeker wilde nagaan, welke veranderingen het kern- en cel- deelingsproces daarbij onderging. De eerste resultaten waren toen nog niet in voldoende mate be kend. Van 1928 af werden de proe ven voortgezet in het Wilhelmina Gasthuis. In 1937 ving de bestra ling aan met behulp eener instal latie afgestaan door Philips. In het laboratorium voor physiologi- sche chemie der gemeentelijke universiteit. Ruimschoots kon nu vastgesteld worden, welke aber raties er ontstonden. Een reeks van mededeelingen verscheen hier over. In 1929 bleek het den experi mentator duidelijk, dat kleur en vorm van hyacinthen en tulpen gewijzigd konden worden en wel zoo, dat die verandering bleef voortbestaan bij de vermeerdering der bollen. De wijziging was dus erfelijk. Dit hoogstbelangrijke feit gaf een geheel nieuwe richting aan het onderzoek. Jaar op jaar wer den weer andere proeven opge steld. Met groote volharding zette men het kweeken der proefplan- ten voort, hetgeen mogelijk bleek, dank zij de hulp van een der grootste en bekendste bloembol- lenbedrijven in Lisse. Ook tijdens den oorlog toen de proeven van wege de bombardementen der Ge allieerden meermalen niet anders dan met gevaar te controleeren vielen. En nu is het 25 jaar na het eer ste begin. Het is o.a. gelukt meer dan 40 verschillende tulpensoor ten van kleur en (of) vorm te veranderen. De roentgentulp bij vroegbloei Proefnemingen doen nieuwe proefnemingen geboren worden. Met het voortschrijden der expe rimenten rijzen telkens nieuwe vragen. Aangaande een dezer vragen volgen hier eenige bijzon derheden. De vraag, uitermate van gewicht voor de praktijk, luidt: „Wanneer bij een vooraan staande handelstulp de kleur blij vend gewijzigd is door Röntgen- bestraling, hoe zal deze „Röntgen- tulp" zich dan gedragen bij vroeg bloei Als een oase temidden van sneeuw- en ijsvlakten troffen we te Hillegom een broeiproevenbe- drijf aan. Daar is nu een keur van bolgewassen tot vroegen bloei ge bracht. Kundige vaklieden bekij ken dag aan dag de nieuwigheden en stellen de waarde er van vast. Nieuwe variëteiten, door zaden verkregen of door knopmuteeren („verloopen", zooals het met een kweekersterm heet), dat is het plotseling ontstaan van een an dere kleur of gewijzigden vorm aan een doorgaans reeds lang in den handel verkeerend gewas. Thans, eind Februari, staan mannen der praktijk ook stil bij een derde categorie van verede lingsproducten. Hier in Hillegom is iets tentoongesteld van het langjarige Röntgenbestralingsex- periment van dr. W. E. de Mol, bioloog te Amsterdam. Reeds eenige jaren zijn respec tievelijk 19 en 10 jaar voortge- teelde Röntgenmutaties op hun broeicapaciteit beproefd. Wat in de natuur zoo nu en dan ontstaat (het plotseling door mutatie optreden van een kleur- of vormverandering)dat dwingt de experimentator door zijn Böntgenbestraling doelbe wust af. De apparatuur wordt in werking gesteld, de Röntgen stralen treffen den bloembol met de jonge spruit, in de mole culen der stoffen, die uiteinde lijk de bloemkieur, de loofblad- tint of den vorm veroorzaken, worden atomen of atoomgroe- pen uitgeworpen of verschoven. Met het nu bekende gevolg. De leek heeft er geen flauw be grip van, wat er een arbeid voor afgegaan is, aleer een tulpenva- rieteit de buitenlandsche markt veroverd heeft. Stand van het ge was, kleur, vorm, houdbaarheid bij bloei, broeicapaciteit, sterkte vari den stengel, cultuureigenschap pen. Dit alles is dan jaren lang beproefd. Nu komt het „Röntgen- licht" een en ander nog wat op klaren, de kleur o.a. Er wordt nog wat gepolijst of bijgewerkt. The finishing touch. Een soort „na-veredeling" of „superverede- ling", volgende op den geweldigen selectiearbeid, die voorafgegaan is. Zoo zal het ten minste in vele gevallen wezen. In andere is het verschil, opgetreden door de be straling, vele frappanter. Elk vo,g(rlitje zingt zet als helt gebekt is; aan het degelijk ea belangwekkend geluid van C, Wedema in zijn sporfctu,die ,,Voet- baltaotiek" gaven wij onlangs in een aparte bespreking een ruime plaats; het journalistiek gekwin keleer van G. Zalsannn, wiens wijze van stofbehandeling de ver- groeidheid met het één'ffagiskarafc- ter van het krantenproza ver- raadt doen wij op deze plaats af« „Karei Lotsy en het Nederlamd- sche voetbal" is een vlot geschrift dat inderdaad de belangrijke fi guur van den huidigen KNVÉ- voorzitter alle recht doet weder varen .Het is geen biografie, do<% de schrijver toetst aan eenig veP spreid feitenmateriaal de groot® beteekenis van Lotsy's uit idealis me voortspruitende bemoeienissen voor de Nederlanrisdhe sport in het algemeen en voor het voetbal in het bijzonder. Dfearbij waakt de auteur voor overdrijving, zon der nochtans te verzaken aan do populariteit, die Lotsy terecht in sportief binnen- en buitenland, en buiten die rijen, geniet. Zal/man knoopt aan zijn Lotsy- hoofdstukjes nog een kort over zicht van de historie van het Ne- derlandsche voetbal vast. al-mede een tabellenlijst van interland- matches en een becommentarieer de namenlijst van prominente spelers. Conclusie: een uitgeipon— nen, vlot-zakelijk geschreven dag bladartikel in boekvorm (met tal rijke fraaie foto's) aangevuld met eenig voor den een wel voor den ander niet bruikbaar documenta tiemateriaal. Vele tre nreizigers zijn het nieu we jaar minder goed begonnen, meldt „Spoornieuws". Het aantal bij 'de Spoorwegen behandelde overtredingen steeg van 124 over de maand December tot 154 over de eerste maand van dit jaar. Vooral het aantal overtreders van het rookverbod nam aanzienlijk toe en steeg met 31 van 78 tot 109. Het aantal reizigers dat aan de noodrem trok zonder dat daar reden toe was, nam verder af. Het bedroeg in December 14. in Ja nuari 6. Gelukkig verminderde ook het aantal reizigers, dat van in bewe. ging zijnde treinen sprong verder Niettemin werden voor d't gevaar lijke soelletje in de maand Januari nog 12 personen bekeurd In De cember van het vorige jaar be droeg dit nog 18. Het aantal diver se overtredingen nam echter met 10 toe en steeg van 14 in Decem ber tot 24 in Januari. De Fransohe ministerraad heeft besprekingen gehouden over het uitzenden van Fransche exoedi- tïes naar het Noord pon*- en Zuid poolgebied. De expedities zullen van wetenschappeliiken, niet- militairen aard ziin. De ontdek kingsreiziger Paul Emile Victor heeft opdracht gekregen deze expedities t„ organiseeren en zal als lelde- ervan optreden Bij de wedstrijden te Parijs werd de Ned. heeren-tafeltennisploeg met 50 door de Fransche verslagen. Ze bezet in de eindklasseering de laatste plaats met 0 punten. Gisteren begonnen de enkel-spelen. In de eerste ronde won Wim Stoop met 2523, 2022 en 2111 van den Luxemburger Steinmetz. Margo van Wijk won van mej. Balling (Zwe. den) wegens niet opkomen. Karei van der Meer is aange zocht om den in het Feijenioordsta- icYon te spelen voetbalwedstrijd NederlandRest van Europa te Geiden, de heeren T.wisterling en Machiels zullen hierbij als grens rechters optreden. De ontmoeting NederlandBelgië' zal hoogstwaar schijnlijk onder Fransche leiding staan. Nu Brussel door vele moeilijkhe den niet in staat is gebleken dit jaar een zesdaagsche op touw te zetten, heeft Gent het plan over genomen en voor het eind van deze maand van 28 Maart tot 3 April een zesdagen.evenement in uitzicht gesteld. Verschillende kop. pels werden reeds geëngageerd; onder hen bevinden zich Schuit e—r Boeyen. ENGELSCHK BEKERWEDSTRIJDEN De loting voor de halve eindstrij den had het volgende resultaat: Middlesbrough of Burnley—Liver pool Newcastle United—Charlton Athletic. Deze wedstrijden hebben 29 Maart plaats. De „Daily Express" lanceerde onlangs een artikel, waarin. vrij ontactisch tegenover de Eu. ropeesche landen die bijna alla onder de Duitsche bezetting ge leden hebben aangedrongen werd op uitnoodiging van Du tsc'h- land en ook van Japan tot del Olympische Spelen 1948. Er ging een storm van verontwaardiging door heel de wereld; allen al de gedachte aan een „sportverbroe. dering" met de gehate over- heersehers, was een enormiteit. Thans heeft een official van het Britsch Olympisch Comité offi cieel verklaard, dat noch Duitsers. land, noch Japan zullen worden uitgenoodigd. Hij verklaarde dit in de volgende categorische bewoor dingen: „Er valt niets toe te voegen aan de vroegere verkla ring, dat geen van beide landen uitgenoodigd zal worden" Geen weldenkend mensch had trouwens' anders verwacht. Omtrent het uitstekende rijden van Jan Langedijk bij de interna tionale wedstrijden te Hamai kan nog nader worden gemeld, dat hij op de 500 m. een tijd noteerde van 46,3 sec., den besten tijd van het geheele Ned. seizoen. Deze afstand werd gewonnen door Byberg (Noor_ wegen) met 44.4 sec., gevolgd door Hval met 44,6 sec. Op de 5000 m. bezette Hebbe de eerste plaats met 8 min. 39,2 sec. ver voor Hedlund, die 8 min 46 sec. noteerde. Lange dijk bezette op dit nummer de zesde plaats met 8 min. 51,4 sec De bekende wielrenner Cor Wals uit Tilburg, die gedurende den oorlog bij de Waffen-SS. was, zal Woensdag voor het bijzonder ge rechtshof te 's-Hertogenbosch recht staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7