HET ROERGEBIED: DUITSCH en EUROPEESCH Vermogensheffing ineens Moskou-vragen beantwoord door Duitschers Uit de Sportwereld Trip aan hartaanval overleden Overdracht van het geblokkeerde tegoed DONDERDAG 6 MAART 1947 PAGINA 7 WEDER0PBOÜWKN0EIERIJ JOE WALCOTT DAAGT JOE LOUIS UIT Vijftien jaar geëisclit tegen Cor Wals Overtuigd aanhanger van de klassieke richting WERELDKAMPIOEN SCHAP TAFELTENNIS WERELDRECORD VAN JOPIE WAALBERG AMATEURBOKSEN IN ODEON (Van onzen Berlijnschen correspondent). In alle grenskwesties en territoriale eischen, die in Londen gesteld werden en waarover in Moskou beslist aal moeten worden, staan de Duitsche politici klaar met het^zwaarwegende argument: „Wij moeten kans op leven houden Twee hoofd punten der vredesregeling waarover hier sedert maanden hartstochtelijk gediscussieerd wordt, zijn de toekomstige bestemming van het Roer-gebied en van de voorloopig onder Poolsche administratie gestelde gebieden ten Oosten nn Oder en Neisse. De discussie over beide vraagstukken loopt evenwel sterk uiteen. Het levendigst is ongetwijfeld die over de Koer, hetgeen begrijpelijk is, zoolang hier, anders dan in het Oosten, nog geen daden zijn gesteld, die het nut van een uitvoerig verweer zeer in twijfel stellen. Ofschoon alle vooraanstaande politici zich ten scherpste keeren tegen alle strevingen, die zouden kunnen uitloopen op een losscheu ren van Duitschlands belangrijk ste industriegebied, kan men toch niet zeggen, dat zij dit vraagstuk behandelen zonder eenig gevoel voor de aanspraken, die door het buitenland gesteld zijn. Veeleer komen zij tot de principieele er kenning, dat de Europeesche in teresse voor het gebied gerecht vaardigd is. Zelfs een Schumacher, die op volksvergaderingen met theatrale gebaren pleegt uit te roepen: ,Rijn en Roer behooren bij Duitschland!", erkent aan den anderen kant de enge verbinding der daar gevestigde industrie met het geheel der Europeesche huis houding. Hij heeft zich zoo juist nog uitgesproken tegen een in schakeling van een Rijn- en Roer- staat in een eventueel Westelijk blok, evenzeer als hij zich gekeerd heeft tegen een mede-optreden van de Russen in het hart der Duitsche economie. Tegelijk heeft hil evenwel „een deel der Duit sche kapitalisten" beschuldigd dergelijke plannen in de hand te werken door hun bezit zoo snel mogelijk naar de Fransche zone over te brengen. Kaiser vertolkt de meening, dat bet vermogen der Róer-industrie om bij te dragen aan een Euro- peesch herstel juist zal afhangen van de zekerheid die den arbeiders geboden zal worden, dat zij tot het Duitsche staatsbestel kunnen blijven behooren. Hij bepleit de in schakeling van de Roer in een Europeesch economisch plan, dat tevens de mogelijkheid van een effectieve controle op een nieuwe uitbuiting ten behoeve eener oor logsindustrie zou kunnen schep- ^De oud-minister Kuelz, leider der Oostelijke liberalen, gaat zelfs nog verder door zich uit te spre ken voor een internationaal eco nomisch lichaam voor het beheer van de overigens Duitsch blijven de Roer-industrie, waarin dan alle machten kunnen deelnemen, die bij de industrie belang hebben, Duitschland uiteraard niet uitge zonderd. De felste strijders tegen alle afscheidings-tendenzen ten aan zien van de Roer zijn de commu nisten, die met den openlijken Steun der Sovjet-bezetting dag in dag uit te velde trekken tegen „kapitalistische invloeden", die naar hun inzicht nog overwegen In de huidige bedrijfsleiding en die bereid zouden zijn het pro bleem te helpen oplossen in een geest, die voor eigen belangen het meest profijtelijk is. De boven ge citeerde meening van Schumacher bewijst overigens, dat ook door sociaal-democraten het bestaan van dergelijke invloeden niet ont kend wordt. Wanneer de communistische beschuldiging, dat Schumacher hiertegen niet scherper te velde kan trekken vanwege zjjn ban den met „reactionnaire buiten- landsche krachten", juist is, dan kunnen de sociaal-democra ten datzelfde verwijt terug kaatsen naar de leiders der SED voor zoover het hun hou ding ten opzichte van de Odor- Neisse-grens betreft. Ten Oos ten dezer rivieren ligt een voor malig Duitsch territoir van bij na drie maal de grootte van Nederland. De afscheuring daarvan, die door Polens volks verhuizingen vrjjwel tot een vol dongen feit is gemaakt, is voor Duitschland wellicht van niet minder beteekenis dan het vraagstuk van de Roer. Het omvat de kolenbekkens en de industrie van Silezië, een mas sale oppervlakte akkerland en de voornaamste Duitsche Oostzee havens. De SED gaat desondanks niet veel verder dan haar treur zangen te zingen over den loop tier dingen met de hoop, dat als nog een beperkte correctie zal mogelijk blijken. Volgens haar te genstanders kunnen zij hun mond niet verder openen vanwege hun banden met de Sovjets, onder wier bereik Polen zijn faits ac complis gesteld heeft. Schumacher heeft zich opge worpen als de kampioen voor het Oostelijke gebied en hij heeft ge zworen nooit een vredesverdrag te zullen onderteekenen, waarin de voorloopige grens als definitief wordt vastgesteld. Kaiser heeft, hoewel hij ook onder de Russen werkt, de meening vertolkt, dat voor alle grenswijzigingen het be ginsel zou moeten gelden dat eerst de erbij betrokken bevolking gelegenheid moet krijgen zich er over uit te spreken. In het Oosten moet volgens hem een oplossing worden gevonden door oude gren zen, die duizend jaren de Poolsche en Duitsche gebieden hebben af gebakend weer in de herinnering te roepen. Maar het is overigens duidelijk, dat in de kringen zijner partij niet veel hoop leeft op be- teekenende herziening van den huidigen toestand ten gunste van Duitschland. Ook Schumacher schijnt wel tot deze overtuiging te zijn ge komen en opmerkelijk is, dat hij thans een oplossing in an dere richting gaat zoeken. Na dat hy eerst zoo fel van leer is getrokken, dat hy zich de woe de van Warschau op den hals heeft gehaald, suggereert hij thans de gedachte, dat Polen en Duitschers tot een voor bei de aanvaardbare oplossing zul len moeten komen. Hij denkt daarbij aan een terugkeer van de uitgewezen Duitschers naar hun „huizen en haarden", waar zij als een minderheid in het Poolsch geworden land hun oude werk weer zouden kunnen opnemen. Daarmee zou volgens Schumacher niet eileen Duitsch land gediend zjjn, doordat binnen zijn nieuwe grenzen mo gelijk weer een paar millioen menschen minder te voeden zou hebben, doch ook Polen, door dat het gemakkelijker zyn nieu we gebied zou kunnen exploi- teeren. Wat verdere grenscorrecties be treft, waarbij de door Nederland gevraagde de hoofdzaak zijn, kan men kort en goed vaststellen, dat iedo» Duitscher van eenigen naam, die er het woord over ge voerd heeft, zich onvoorwaarde lijk als tegenstander heeft geuit. Ieder» afscheuring van gebied, hoe klein ook, zoo kan het oordeel worden samengevat, vormt een nieuwe bedreiging van Duitsch lands bestaanskans. Evenwel kan de onzekerheid, die nog bestaat over de instelling der in deze grensstrooken woonachtige bevol king, worden aangemerkt als een zwakke plek in het Duitsche ver weer, dat zich immers ook baseert op de oude leuze van het zelfbe- stemmingsrecht der volkeren. Ditzelfde geldt ten aanzien van het derde groote vraagstuk: de toekomst van de Saar. In de pro testen, die in alle politieke centra tegen den gang van zaken daar geuit werden, klonk onmisken baar een neventoon, waaruit de overtuiging viel te beluisteren, dat de Duitschers niet veel hoop meer hebben op een behoud van dit industriegebied, gezien de be reidwilligheid, die de Saarlanders zelfs ten opzichte van een min stens economische aansluiting bij Frankrjjk vertoonen. Het rumoer rond de „Speckdenen" van Noord- Sleeswijk is vrijwel bedaard, na dat de gematigde eischen van de Deensche regeering zijn bekend gemaakt. Lichten wij tenslotte uit de veelheid der kwesties, die in het den opgelost, die der „Repara tions". De groote vraag hierbij is na tuurlijk, hoeveel Duitschland van zlin schulden zal kunnen afbeta len zonder economisch onherstel baar ten gronde te gaan. Schu macher roept uit: „De goede wil is er bij ons", waar hij voegt er direct aan toe dat niets meer kan worden gemist van hetgeen de Duitsche economie nog gelaten is. Eerst moet volgens hem de indus trie in het westen weer op gang gebracht worden, vooraleer nieu we herstelbetalingen in goederen kunnen worden gegeven. Kaiser is het hiermede eens, doch voegt eraan toe, dat de druk van de „Reparations" over geheel Duitschland behoort te worden verdeeld. Kuelz en anderen heb ben zich minder positief uitge sproken en slechts vastgesteld, dat de leveringen binnen drage lijke grenzen gehouden moeten v'orden. Bovendien wijzen de spre- er gaarne op, dat dit alles ten nauwste samenhangt met de beslissing over de grenzen en de bieden. Betalen is nu eenmaal een kwestie van capaciteit en deze zal in vergaande mate afhankelijk zijn van de besluiten der vier mi nisters, die in Moskou samenko men. In het algemeen kan men zeg gen, dat de Duitsche meeningen in de groote lijnen niet zóóver uit- van de dagelijksche politieke re detwisterij zou willen afleiden. De aannemer V. had bij het streekbureau voor den wederop bouw tweemaal f 2000 opgenomen als voorschot voor het herstel van twee niet bestaande panden te Gennep. Later heeft hij het ge.d terugbetaald. Voor de rechtbank te Roermond werd thans 1 jaar tegen hem geëischt. Tegenover de bewering, dat de vermogensheffing ineens niet slechts de liquiditeit van 'het be drijfsleven maar ook de mogelijkr heid tot investeeren in gevaar zou brengen in dezen tijd;, die als het ware schreeuwt om uitbreiding en vernieuwing van de uitrusting der nljverheidi doet de minister op merken, dat deze gevaren voor het bedrijfsleven als geheel genomen slechts reëel zijn, indien en voor zoover de vrije geldcirculatie door deze heffing te ver zou worden ingekrompen, hetgeen niet het ge val zal zijn. De vermogensheffing, als afsluiting van de geldsaneering, zal veeleer er toe bijdragen om te voorkomen dat een teveel aan koopkracht en een teveel aan staatsschuldtltels het prijspeil en het rentepeil in ongezonde mate omhoog zullen dwingen. Zulk een maaregel belemmert op zichzelf ^ën gezonde investeering niet. Geblokkeerd f 5 milliard te goed De huidige om-vang van het ge blokkeerde tegoed meent de minis ter te mogen stellen op ruim 5 milliard In dit bedrag zijn begre pen de geblokkeerde bedragen aan schatlkistpapier in handen van an dere houders dan banken, spaar banken en giro-instellingen, welke bedragen naar schatting tenminste 0,5 milliard bedragen en het to taal van de inschrijvingen in het Grootboek 1946, ook die welke zich bevinden in handen van institutio- neeie beleggers. De minister tëé- kent aan, dat de bedragen die in de komen-cte jaren met de aflos sing op de buitenlati ische schuld zullen zijn gemoeid, thans nog niet met nauwkeurigheid kunnen wor den vastgesteld. Eenerzijds zal de buitenlandsche staatsschuld door het aangaan van nieuwe leeningen in de toekomst nog moeten worden vergroot waarmede oolk de af lossingsverplichtingen stijgen anderzijds is het mogelijk, dat door het verlengen van den looptijd van reeds aangegane leeningen de af lossingsverplichtingen op deze lee ningen in de komende jaren zullen venminderen. Volgens den huidigen stand van zaken bedraagt bet totaal van de gecontracteerde buiten landsche staatsschuld op 31 De cember 1946 rond 2100 millioen en zal op deze schuld in de pe riode 1947 tot en met 1956 147® millioen moeten worden afgelost. De opbrengst van de vermo- gensaamwasbelasting en van de vermogensheffing ineens kan wor den geraamd op f 5% milliard. Na onderstelde consolidatie tot een hoofdsom van f 2 milliard de geschatte opbrengst van de heffing ineens zal de besparing voor den staat worden: aan rente; 60 millioen en aan aflossingen ge. middeld f 40 millioen tezamen ge middeld f 100 millioen per jaar. Dit is de bruto-hesparing, De netto-besparing van de hef fing ineens kan worden geschat op 67 millioen De vraag of de belastingadmini stratie een heffing ineens wel technisch zou kunnen verwerken, beanwoordt de minister bevesti gend. He^ ligt in het voornemen de voorloopige aanslagen in de beide heffingen op één aanslagbiljet uit te trekken. De Amerikaansehe neger-boks», r Joe Walcott uit New Jersey heeft Joe Louis uitgedaagd voor een wedstrijd om hét wereldkampioen schap, te hou ten n Juni a.s. Joe Walcott is 32 jaar oud en vader van een talrijk kroost Hij. heeft o m. van Joe Baksi gewonnen en komt op grond van zijn presta ties meer dan iemand anders, en zeer zeker meer tan c;e Engelsche kampioen Bruce Woodcock, in aan merking voor een titelmatch, wat evenwel niet zeggen wil dat men hem een sereuze kans tegen Joe Louis kan geven. Hij lij kt de beste uit een groep mi-doelmatige tjtel- pretendenten. Aangezien echter een ka mp -oen *»w edstr ij d itiusschen twee negers in Amerika zeker geen top-recette zou opbrengen lijkt bet niet waarschijnlijk dat Walcott met zijn uitdaging succes zal hebben Voor het bijzonder gerechtshof in Den Bosch stond gisteren te. recht de bekende wielrenner Oor Wals uit Tilburg. In 1941 had W. zicih in Den Haag geméld voor de In zijn woonplaats 's-Graven- hage is gisterochtend in den ouderdom van 70 jaar, tengevolge van een hartaanval, overleden Mr. L. J. A. Trip, oud-presideni van de Nederlandsche Bank. Met het overlijden van mr. Trip wordt een periode afgesloten, wel ke men in de finan-cieele ontwik keling van ons land als nog be- hoorend tot het klassieke tijdvak kan bestempelen, zij het dan dat hier reeds van een overgangsfaze moet worden gesproken. Deze overgang -heeft zoowel zijn opvat tingen en de in overeenstemming hiermede getroffen maatregelen als zijn persoon sterk naar voren gebracht. Als overtuigd aanhanger van de klassieke richting heeft hij ln de dertiger jaren rondom de twist vraag al of niet devaluatie van den gulden, door zijn consequen te aanpassingspolitiek, welke pp zich veel consequenter was dan die gevolgd door de toenmalige regeering-Colijn, sterk de aan dacht op zich gevestigd. Mr. Trip zag ten aanzien van het sterk ge stegen kostenpeil van Nederland, vergeleken met het omringende buitenland, slechts één middel ter aanpassing n.l. het naar beneden drukken van de diverse kosten factoren. Dit standpunt paste vol komen in de wisselkoerstheorie samenhangend met den gouden Mr. L. J. A. Trip standaard, welke hij met zijn plei dooi voor den „gaven gulden" tort et a travers wilde handhaven. In dit verband, kwam zijn resolu te persoonlijkfhe id muir v-orer. wel ke er niet voor terugschrok om de toenmalige Regeering ten aanzien van de gevolgde aanpassingspo litiek scherp te becritiseeren. Toen in 1936 met de devaluatie van den gulden bet pleit -beslecht was. -kwam met bat geleidelijk steeds verder <#>d*fage>n van de over heid a-is leidende instantie in het economische leven, hetwelk ge durende den oorlog en daarr.a tot volledige ontwikkeling voerde. de figuur van mr. Trip in het ge drang. Niettemin kon hij zich noig vol ledig handhaven dark zij zijn groote ervaring en de omstandig heid dat hij alleen de groote lijn in het oog hield. Het was echter duidelijk dat met bet steeds verder om zich heen grijpen van de b-raintmst van mir.>. Lieftinck, bet besef bij mr. Trip sterk naar vo ren drong riL niet meer te passen in dit schema. Mr. Trip voelde dat bij leefde op de grens van twee werelden; hij heeft dit in zijn- laat ste bartk-verslag. verslagen die al tijd uitmunten door -gedegen opzet en klare taal, ni-et onder stoelen of banken gestoken. Ofschoon impopulair geworden vanwege het gevolgde aanpas singsstelsel in de dert'ger jaren, heeft hij in de daarop volgende jaren het vertrouwen dermate ge wonnen, dat de naam Trip een symbool was geworden, walkfi mede als dekking fungeerde voor het fiduciaire geld, hetgeen bij zijn aftreden tijdens de bezetting bij het publiek tot uiting kwam. Het bekende gezegde van „De loods verlaat het schip" deed 111 die da-gen weer opgeld, In zijn geschrift „De Duitsche bezetting van Nederland en de financieele ontwikkeling van net land gedurende de jaren dpr De- zetting" verschenen jn 1946 heelt hij zijn beleid gedurende de eerste jaren der bezetting uiteen-gezet Nederland 'heeft zijn dank willen betuigen door zijn benoeming *01 Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau en Commandeur m de Orde va-n den Ned. Leeuw. Waffen-SS, waarop hij naar het Oostfront vertrok. In 1943 keerde hij naar Nederland terug Eeni. gen tijd later ging hij, in dienst van een aannemersfirma uit Til burg naar Bo-len, waar hij de leiding" kreeg over frontarbeiders. Zijn optreden diar was beneden peil, voor de kleinste overtreding werden de arbeiders naar de bun. kers verweren. Sabotage werd onmiddellijk door hem hij de SS aangegeven en hij liet zelfs ar beiders met steenen in hun ransel marcheeren- Uit het verdere verhoor bleek nog, dat w. op zijn rennerstrui de SS.rune droeg. De advocaat-fiscaal, mr- Houben eischte 15 j:ar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. In de voortgezette wedstrijden verloor het heeren-dubbe! van ZoelenLorshey i-n vier sets van de Denen JuhlMoller; Strick vao LinschotenNep verloren in 3 set* van de Horg ren SoosSido; Du Buy-—1Theunisse-n verloren in 4 sets van de Franschen Collier— Bedoc. G'ste-ren werd tetvens de laatste landen-wafistrijd gespeeld, en wel de finale om het wereldkampioen* schap heeirenploegen. Tsjecho- Slowakije behaalde een ondubbel zinnige overwimriiing op de Ver. Staten en won daarmee den aan het wereldkampioenschap heerenr landenploegen verbonden Swayth- ling-Cup. (De Coupe de Corbillon, voor het larudierlkrmpioen-s-ehap dam-es, werd d-cor Engeland met 30 op Hongarije veroverd, zco- al-s reeds gemeld) Naar wij van de zijde van het secretariaat van de FINA verne men, worden de wereldrecords op de 400 M. schoolslag dames, ge maakt door de Duitsche zwemster Anni Kapell gedurende den oor logstijd, niet erkend, aangezien de daarvoor bestemde formulieren niet in het bezit van de FINA zijn gekomen. Het laatste wereld record van Anni Kapell stond op 6 min. 8,3 sec. In verband hiermede is de tyd van de Ned. zwemster Jo,pie Waal- berg op dezen afstand. 6 min. 13,7 sec., gemaakt op 12 Nov. 1940 te Amsterdam, weer als wereldrecord op de lijst gekomen. Op Dinsdag 11 dezer worden in gebouw ,,Oceon" te Rotterdam bokswedstrijden gehouden raet deelneming van amateurs uit Rot terdam, Den Haag, Leiden en Amsterdam, - FeijenoordNorrköping dS In verband met de terreingesteld heid kan de voor 15 Maart vast gestelde wedstrijd Feijenoord— Norrköping geen doorgang vin den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7