Ilalf millioenpersonen „fout Justitie werkt voortvarend CHURCHILL tegen Voor-Indië politiek Moskou maakt zicli gereed Lewis' „ongehoorzaamheid" 69ste JAARGANGVRIJDAG 7 MAART 1947 No. 202S7 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOrDREDACTEDB DE MINISTER VERDEDIGT ZIJN GRATIEBELEID Politieke delinquenten Groote schoonmaak Staking: bedreiging tier welvaart OUDEN VAN DAGEN OP AUDIËNTIE Noodvoorziening 'spoedig in de Kamer 25 Maart bid- en boeledag V.S. als reus in economische wereld NAAR OPHEFFING VAN HANDELS BARRIÈRES NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Na de groote dagen van Linggadjati is de Senaat tot rustiger werkzaamheid teruggekeerd en heeft hij binnen het tijdsbestek van één vergaderingsdag de be- grooting van minister Van Maarseveen afgehandeld. De bijzondere rechtspleging (incl. het gratie-recht) en de politieke delinquenten vormden den hoofdschotel, gelijk ook aan de overzijde het geval was geweest. Procureur-fiscaal mr. Zaayer woonde op de gereserveerde tribune de beraadslagingen gedeeltelijk bij. De communisten, die den dag te voren bij uitzondering hun stem aan de Indische begrooting hadden gegeven, lieten gisteren weer hun tegenstem aanteekenen. Onder de diverse redevoeringen, aan de question brülante gewijd, trad die van den Overijselschen senator mr dr Schneider (K V.P.) wel hei sterkst naar den voorgrond om haar geestige structuur en de groote overtuigingskracht. zoo niet emotionaliteit, waarmee ze werd voorgedragen, al bleef zij overwegend in den gemoedelijken toon Breedvoerig becritiseerde hij de bijzondere rechtspleging een mate, ie ,.zeer onoverzichtelijk be handeld" gelijk hij met diverse voorbeelden adstrueerde, waarbij Clij de „gefiatteerden" er het ergst aan toezag. Enoime verschillen constateerend tussohen <je ribunaal. uitspraken van direct na de bevrijding en thans (10 jaar voor heen en nu slechts 1 A 2) kon hij niettemin de leeker». echtspraak ofschoon zi. meer emotioneel dan juridisch, niet wraken Ook de achterstand (in Arnhem 1600 zanen! bleek hem een doon n in het oog. Zijn hoofdbezwaar intusschen was wel. dait de minister die door zijn maatregel inzake de buiten- vervolging stelling een „machtigen greep" gedaan had. daa mee blijk- baar zijn krachten heeft uitgeput- Voor de nog gedetineerden gebeurt e«, ook al zijn de vijf officieele in's anties doo,rloopen feitelijk niets. Dit zit me zeer .,diep" riep de redenaar uit minister zet uw beleid door! En krasse staaltjes aanvoerend van pi oyabele gevallen, waarin vrijgelatenen weer achter prikkeldn aad werden ge>?et, vroeg hij: Wie is voor deze razernij verantwoordelijk? En wat dien.kt de minister te doen? Roep geen onrecht op bii het doen van recht' Over de kwestie der politieke delinquenten lieten ook jhr Van Asch van Wijek (AR> en prof. Donkersloot (PvdA) hun licht schijnen. Eerstgen-oem.de bracht den minister hulce voor zij.n plannen inzake de echtscheiding en het onwaardige spel, dat er nog altijd mee gespeeld wordt; de heer Koejemanis (CPN) liet echter een tegenovergesteld geluid hoo- ren Volgens hem moet natuurlijk juist in 't belang der kinderen de scheiding vergemakkelijkt worde" Het gratiebeleid. Een uitvoerig en doorwrocht pleidooi hield minister Van Maar- seveein inzake zijn den laaitsten tijd zoo hevig aangevallen, door oud-minister Kolfschoten nochtans zeer gewaardeerde en an eren .air den ten voorbeeld gestelde beleid bij het verleenen van gratie. Als men zich beklaagt, dat de per,-, eigenlijk Z.Exc. den mond heeft moeten openbreken, merkt hij op, alleen aan de Staten-Generaa. verantwoordelijk te zijn en ver geefs op een aanvraag om inter pellatie te hebben gewacht. Eerst daarna had hij zich bv. over de radio tot het volk kunnen richten. Een „zee van misverstand" valt ten dezen op te ruimen En als in ,,De Tijd" ter zake gesproken iwordt van een >,ten hemel schrei end schandaal", moet de minister toch opmerken, dat de betrokken redacteur zich niet door een wer kelijk deskundige heeft laten voorlichten. Want de 'schuld voor de vertra ging bij de beslissing over gratie verzoeken ligt beslist niet bij het departement. Op de adviezen van bijzon-der gerechtshof en bijzon deren raad van cassatie moet wor den gewacht. En van de drie ge vallen, wel'ke de vorige week het departement hebben bereikt, was er één dat 2% maand en één dat 5 maanden onder weg is geweest. Weliswaar is het departement overbelast maar er wordt zee" voortvarend gewerkt, de 8-urige i werkdag is er ombekend ook wordt» vaak de Zondagsrust opgeofferd. Slechts in twee gevallen heeft de behandeling ten departeimente te lang geduurd, ofschoon er specia'e re enen voor bestonden. En dan is er nog de zware verantwoorde lijkheid van den minister, die ter zake de beslissing heeft te nemen. De internis non judicat praetor en daarom 's er geen reden, zooals in het Ned. Juristenblad is ge schied, den minister voor te stellen als een ..verrader en bedrieger van het Nederlandsche volk" en een ..saboteur". Ook niet om van een „hoon voor den rechter" te spreken nu in 15 van de 26 gevallen gratie is ver leend. terwijl deze in 11 is afge wezen. waarvan reeds 9 zijn ge- executeerd- En met een beroep op Hugo de Groot in zijn „De jure belli ac pacis", op Seneca en Cicero als ook St. Augustinus, die het allen een eisch van barmhartigheid oordeelen wegens een groot aan tal delinquneten niet op volledige voldoening aan het recht blijven aandringen, schetste de bewinds man hoe in den loop der tijden het aantal gratieverleeningen een grooten omvang heeft gehad, tot zelfs in de republiek van Weimar toe. Er is in ons volk een groep van circa 500.000 personen die fout Is geweest: haar brengt men niet in het goede spoor terug door stren ge straffen maar door verge vingsgezindheid. Het kenmerk der ware democratie is mensehe- lijkheid; hardheid daarentegen is het devies van het nationaal-so- cialisme. We zouden door de barmhartigheid uit het oog te verliezen een historische dwaling begaan en een deel des volks van ons vervreemden. Daarom ook heeft Z. Exc. geen respect voor degenen die roepen om meer exe cuties „omdat ze ons beloofd zijn". Bovendien: wat de minister doet is niets anders dan met in stemming het gratiebeleid van het kabinet-Schermerhorn voortzetten De richtsnoeren, die hem daar bij leiden, moeten uiteraard buiten discussie blijven. Maar wel deed Z. Exc. voorlezing van de over wegingen, welke het vorige kabi net ter zake heeft gevolgd, dat, in beginsel de doodstraf aan vaardend, niettemin van oordeel was haar alleen voor de aller zwaarste misdrijven te moeten toepassen. Z. H. Paus Pius XII bekijkt de pakketten, die door het Ameri kaansche Nat. Cath. Welfare-committee naar de noodlijdende gebieden in Europa verzonden worden. Bij de debatten over voor- Indië. in het Engrelsche lager huis, verklaarde Churchill, dat de oppositie zich geheel van de regeeringspolitiek ten aanzien van voor-Tndië distancieert en geen enkele verantwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de gevolgen dier politiek Spreker betreurde het, dat geen reden ls opgegeven voor het ont slag van lord Wavel als onderko ning. Hij was van oordeel, dat door dezen maatregel de laatste kans op overeenstemming is ver- Ionen, daar de leiders van voor- Indië den hun restenden tijd zullen gebruiken, om onderling hun eisehen te formuleeren en zich op een burgeroorlog voor te bereiden. ,,Als ik de r: geeringspolitieik in voor-Indië en Palestina verge ijk. kom tik tot de conclusie, dat er twee flesschen krachtige medicijn worden klaar gemaakt, die echter beide aan den verkeerde wor den gezonden. De Palestijnsche kwestie is aan de V- N. voorge legd. maar komt voor-Indië niet veel eerder voor een dergelijke handt Iwijze in aanmerking? Met diepe droefheid zie ik het Britsche rijk. met ai zijn glorie en de aan de menschtheid bewezen diensten, uiteenvallen Er scheen aan het gejuich der oppositie, toen Churchill zijn rede beëindigd had,"geen einde te ko-' men. Woensdag a.s., den laatsten dag van het debat over het econo misch witboek, zal Churchill een motie van wantrouwen tegen de economische politiek der regeering indienen. Intusschen is een door tie oppositie ingediend amende ment op de motie van goedkeu ring inzake de politiek, welke de regeering ten aanzien van voor- Indië voert, met 337 tegen 185 stemmen verworpen. Te Moskou ls een grootsch schoonmaak.offensief ingezet ter voorbereiding van de ontvangst der buitenlandsche delegaties voor de op Maandag aanstaande aan te vangen conferentie der groote vier. Ofschoon hieromtrent nog geen officieele mededeeling is gedaan, neemt men aan. dat voor het nou- den van de conferentie gebruik gemaakt zal worden van de voor malige „vliegeniers-club", onge veer zeven kilometer vsn het Kremlin verwijderd, in het Noord- Westen van de stad. In de marmeren hall van dit gebouw, dat meermalen gememo reerd wordt in de Russische litera tuur over het leven in de dagen van vóór de revolutie, zijn stapels nieuwe meubelen en tapijten op getast. De gevel van het gebouw wordt schoon gemaakt. De vier verdiepingen hooge club staat in de nabijheid van het Dynamo-sta dion. De onderwerpen der schilderin gen in het gebouw zijn ontleend aan de luchtvaart. De gevel ,s versierd met tien groote reliefs ter eere van pioniers der luchtvaart, onder wie Wright en Bleriot. als mede vijf sowjet-Russische vi.e- gers. Het Hooggerechtshof der V. S. heeft de uitspraak tegen John Lewis, die door de rechtbank schul dig was bevonden aan ongehoor zaamheid jegens het hof, juist be vonden. Lewis en zijn mijnwerkersorga- nisatie waren veroordeeld tot boe ten van res.p 10,000 en 3,500,000. Het Hooggerechtshof handhaafde ,u—r Joodsche terroristen wierpen een bom in de Gold Smith-club van Engelsche officieren te Jeruzalemwaarbij verschillende militairen omkwamen. de tegen Lewis geëischte boete maar oordeelde, dat de boete ten 'aste van de mijnwerkersorgandsa- tie verlaagd moet worden tot 700,000 dollars. De president van het Hoogge rechtshof. Vinson, verklaarde, dat de bond alleen op clementie kon rekenen, indien hij Lewis' verkla ring aan den minister van binnen- landsche zaken. Krug, gedaan op 20 November 1946, geheel terugnam. Hij voegde er aan toe, dat de weg dien de vakvereeniging had inge slagen, een zoodanig ernstige be dreiging vormde voor een normaal constitutioneel bewind en voor de economische en sociale welvaart van de natie, dat een zware boete gewenscht was om den nadruk te leggen op den ernst van de daad. Lewis zal nu de verklaring aan Krug, waardoor in November j.l. het arbeidscontract werd beëindigd, moeten intrekken. De schoonmaak-campagne s'rekt zich uit tot alle hotels in Moskou. Gisterenmiddag is het vliegtuig „Stockholm" van de American Overseas Airways, met aan boord 23 leden van de Ameriksansche delegatie voor de vredesconferentie te Moskou en Amerikaansche jour nalisten, van Schiphol naar Berlijn vertrokken. De Amerikaansche consul, de heer Albert M. Doyle, was op het vliegveld aanwezig om hen uitgeleide te doen. Woensdagavond moest het toe stel, na tot tweemaal toe een po. ging te hebben gedaan op de Ber- lijnsche luchthaven te landen, naar Amsterdam terugvliegen. Minister Drees heeft gisteren een aantal vertegenwoordigers van or ganisaties van ouden van dagen in gehoor ontvangen. De vertegenwoordigers hebben hem verzocht inkomsten van in wonende k'nderen "iet langer in minderig te brengen op de onder steuning van ou en van hagen- Voorts kreeg h.ij het verzoek de ondersteuningen niet zoozeer te richten op het drie-klassen stelsel, doch meer op de te betalen huren in de verschillende woonplaatsen. In verband met de nog niet in werking zijnde noodvoorziening vroegen de vertegenwoordigers den minister te willen bevorderen den huldigen bijslag met terugwerkende kracht tot 28 November 1946 met minstens 25 procent te verhoogen. De minister heeft overweging van de verzoeken toegezegd en deelden mede. dat 'het wetsont werp noodvoorziening voor ou en van dagen waarschijnlijk binnen veertien dagen door de Tweede Kamer in behandeling zal koimen. Met goedkeuring van het Ned. Episcopaat wordt namens de in ternationale vrouwenbeweging op 25 Maart a.s- een bid- en boete dag gehouden. De intentie daar van is: opdat de Kath. vrouiw haar verheven taak, die zij in de maat schappij heeft te vervullen, ten volle moge begrijpen. President Truman heeft in Bay lor University een rede gehouden, waarin hij aanspoort tot opheffing van alle handelsbarrières over de geheele wereld en het isolationis me bestrijdt In verband met de buitenlandsche economische poli tiek zeide Truman, dat de V.S. een keerpunt in de geschiedenis had den bereikt. Hij deed een beroep op het vol!k der V.S.. de oprichting van de voorgestelde internationale handelsorganisatie te steunen, op de volken der wereld om met de V.S. de handelsbelemmeringen te beperken, Truman waarschuwde degenen, die d'eze politiek zouden trachten te ondermijnen en zouden streven naar terugkeer van de periode van hooge tarieven en economische iso latie. Wij staan als een reus in de economische wereld, aldus Truman De toekomst van de economische betrekkingen hangt van ons af. Wij kunnen de landen naar een economiischen yrede leiden of hen in een economischen oorlog stor ten. Vervolgens sprak Truman over de internationale handelsorganisa tie, waarover in April tijdens een internationale conferentie te Ge- nève zal worden beraadslaagd. Deze organisatie zal inzake han delsbetrekkingen dezelfde eerlijk heid betrachten als de V N. in po litieke aangelegenheden. Haar le den zullen een economische code aanvaarden, die in de plaats zal komen voor de onbeperkte vrij heid economische aggressie te ple gen. De onderhandelingen te Ge- nèye mogen niet mislukken, aldus Truman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1