Meer licht opAmerika sprotest DE ORANJES TE DIEST Isbrandtsen Reederij openlijk door Y.S. gedesavoueerd £l£- FM FM wereld PAGINA 4 VRIJDAG 7 MAART 1947 TOESLAG VOOR AARD- APPELEN-AANVOER De visscherij op de Noordzee Hollywood gaat bezuinigen PAIS EN VREE OP DE BOISSEVAIN NAUW VERGROEID MET DE STAD Naar oude gewoonte worden bij alle feestelijkheden te Diest prins Filips en zijn gade op een praalwagen afgebeeld. Hier boven de wagen uit den stoet, bij gelegenheid van de St. Berchmans-jubiléf eesten. Said werd gezonden om de zaak te onderzoeken is gisteren uit Indië in ons land teruggekeerd. Naar hij va-telde, was de zaak, toen hef schip in de Oost aankwam, allang weer in orde en kon de sfeer toen uitstekend worden genoemd. De toeslag, welke de legeeriwg geeft als tegemoetkoming in de extra-kosten, verbonden aan den aanvoer van aardappelen naar de comsump: ie.centfa onder de hui dige weersomstandigheden wordt voor de week van 9 t/m 15 Maart verhoogd van 2 op 3-50 pier 100 kg. De handelaar mag voor de aardappelen, die in genoemde week door den teler wou dien ai- gelevard, ten hoogste 1 meer be talen dan de geldende richtprijs, vermeerderd met de voor die week vastgestelde bewaar vergoeding. Ook berusten daar zijn zegel, zijn handteekeningen en het gebor duurd wapenschild, dat op het baarkleed van den prins was aan gebracht. Het feit, dat na drie eeuwen nu nog, bij elke groote gebeurtenis in het stadje Diest deze prins van Oranje en zijn gemalin, Eleonora Charlotte van Bourbon, prinses van Condé, op praalwagens wor den gefigureerd, bevestigt hoe in tens het Huis van Oranje met deze plaats was vergroeid- Het Hof van Nassau bevond zich op de Graanmarkt- Filips vertoef de er steeds. René van Chalons werd er geboren- Zijn moeder, Claudia, overleed er; haar hart werd bijgezet in de thans tot puin vervallen St. Janskerk van Diest. Telkens wanneer Albert en Isabelle, met wie Filips Willem zeer bevriend was, op bedevaart naar Scherpenheuvel gingen, wa ren zij bij den prins te gast op de Graanmarkt. Met deze aarts hertogen ijverde de prins voor den vrede. Hij werd plechtig als Baanderheer of baron van Die9t ingehuldigd in 1602. Een groote steen met zijn wapen en dit jaar tal, die in het stadhuis wordt be waard, herinnert aan deze ge beurtenis- Ter gelegenheid van deze Blijde Intrede, bevestigde hij de Stadskeuren. Hij verleende daarvan een keure. met zegel en handteekening, die in het stads archief berust. Filips Willem was de weldoener der verwoeste kloosters. Tal van kerken verrijkte hij met kunst werken en gebrandschilderde ra men. Hij was bovendien een groot beschermer van het onderwijs en een zeer verdraagzaam kattioliek. Zachtaardig van karakter, was hij tevens praallievend en ging door voor een der rijkste edelen van het Zuiden. Door zijn, kinderloos gebleven, huwelijk werden de bezittingen van Filips Willem aanzienlijk ver groot. Het prinsdom van Oranje kwam volledig onder zijn gezag. Niet alleen was hij een der mach tigste graven van Nassau, maar bovendien bezat hij nog 5 andere graafschappen. Hij was Baander heer of baron van zeven steden en stond aan het hoofd van vijf Heer lijkheden. Verder voerde hij den titel van burggraaf van Antwer pen en van Besaneon en was ridder van het Gulden Vlies. Van het kasteel der Nassau's te Diest, is tot heden ongeveer één derde der gebouwen overgebleven. Diest bewaart van dezen prins niet alleen het aandenken aan een. groot en nobel seigneur, maar ook dat van een vurig christen. Wel zéér intens heeft hij zich gehouden aan den raad van zijn vader, den Zwijger, die hem, zooals wij in de Varia Historica van Dr. J. Witlox lezen, bij het afscheid een memorieslag" op de wang gaf met de woorden; „Adieu, mijn zoon, en wat gij ook van anderen hoort, houdt u altijd aan het H- Katholiek roomsch geloof!" Het s.s. Martin Behrmandat waarschijnlijk als een proef konijn dienst doet bij het uitlokken van het hangende conflict Wij ontvingen een uitvoeriger tekst van de gisteren in ons blad gepubliceerde mededeeling van den woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken met betrekking tot het in beslag nemen van de lading van de „Martin Belirman" te Tandjong Priok. In deze mededeeling wordt bevestigddat de Amerikaansche regeering de Ishrandtsen Reederij, in dienst waarvan het schip vaart, er van jn kennis gesteld beeft, dat zij de Ned.-Indische regeering als souverein over het geheele gebied van Ned.-Indië erkent en dat de transactie der Reederij niet de goedkeuring der Vereenigde Staten wegdroeg. Wij laten den uitvoerigen tekst der mededeeling hier volgen: Door de pers waren bij het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken inlichtingen gevraagd inzake de kwestie van de „Martin Behrman". Het schip kwam op 7 Fébruari aan in Che- ribon, een in Indonesische handen zijnde haven in Nederlandsch Indië. Het was zoo goed als ge heel geladen met rubber, suiker en andere goederen. De Nedèrlandsch Indische auto riteiten weigerden -zulks over eenkomstig het besluit van de Nederlandsch Indische regeering van 29 Januari den uitvoer van deze goederen toe te laten. Dit besluit heeft een feitelijk embargo gelegd op zekere pro ducten, die door de Indonesiërs ten verkoop zijn aangeboden, op grond van het feit, dat deze pro ducten het eigendom zouden kun- De ontdekking tijdenis den schoonmaak van een" Jan Steen op een zolderkamertje aan het Oude Delft te Delft, gevoegd bij het filmjournaal, dat het schoonmaken van Remibrandts Nachtwacht in beeld brengt, heeft de schoon maakwoede onder de Nederland- sche huisvrouwen onverwacht vroeg in het jaar doen losbarsten, koude en sneeuw ten spijt. Een deskundige, wiens oordeel werd gevraagd omtrent een schil derij, dat w,a-s ontdekt in de ge. lagkamer van ,,Be Zweetende Stier" in Zevenhuizen, en dat voor een Frans Hals werd gehouden, gaf als zijn eerlijke overtuiging te kennen, dat het een tamelijk groe zelige reclameplaat voor spuitwa ter was. Een schilderij van een klein meisje, dat een klein poesje een kusje geeft en dat door Hierony- mus Bosch was gesigneerd, bleek te zijn vervaardigd door een zekere mevroiuw Snep. nen zijn van niet-Indonesische onderdanen. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft officieel medegedeeld, dat het schip op 2 Maart te Tandjong Priok is aangekomen. Ondertusschen had de kapitein van het schip de Isbrandtsen Ree derij medegedeeld, dat hij onder dwang van Cheribon naar Tand jong Priok voer met 10 Neder- landsche matrozen aan boord en begeleid door een „Nederland- schen torpedojager, welke hij de aankomst van de „Martin Behr man" de lading in beslag nam en bevel tot lossen gaf, zulks op last van Nederlandsch Indische auto riteiten. Een officieele bevestiging van de mededeelingen van den kapi tein is nog niet door het Ame rikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken ontvangen. Met betrekking tot deze aange legenheid heeft het Amerikaan sche ministerie van buitenland sche zaken op 3 Maart aan de ambassade te 's-Gravenhage in structies doen toekomen, om bij de Nederlandsche regeering een mondeling protest in te dienen te gen de maatregelen tot beperking van den handel met Nederlandsch Indië, en voorts om er op aan te dringen, de kwestie van de „Mar tin Behrman" in der minne te regelen. De ambassade heeft voorts op dracht gekregen, de Nederland sche regeering mede te deelen, dat de Vereenigde Staten zich alle rechten voorbehouden ten aanzien van alle mogelijke benadeeling, welke het schip of zijn bemanning ten gevolge van de uitvoering van maatregelen van de Nederlandsch- Indische regeering zouden onder vinden. Het schip had Manilla verlaten, na van de Nederlandsche ambas sade te Washington de verzeke ring te hebben gekregen, dat de beoogde transactie niet in strijd was met de Nederlandsch-Indi- sche wetten. Thuns niet zonder gevaar Uit officieele bekendmakingen aan de reeders en opvarenden van de Ned. visschersvloot blijkt, dat het visschen op de Noordzee nog steeds niet van alle gevaren ont bloot is. Tengevolge van den win ter hebben zich in de Noordzee groote ijsvelden gevormd, die «liet alleen een belemmering voor de scheepvaart en de vis .sche rij vormen, doch die ook verscheidene route boeien uit haar positie hebben ge bracht of wel geheel hebben doen verdwijnen Bij de bepaling van hun positie dienen de visschers hiermede reke ning te houden. Ten Westen van Texel en Vlieland zijn uitgestrekte bsko,rsten van ca. 1 voet dikte gesignaleerd en ten Oosten van 4 gr O L. zijn ijsvelden van vier mijl lengte en mijl breedte waargenomen. Voorts bevindt zich voor de monding va«i de Humber een ijsveld van ongeveer een vier kante mijl. Behalve het ijs vormen vele onbekende wrakken in vrije viseh- gebieden een obstakel voor de vis- soherij; zij kunnen groote schade aan of verlies van vischtuig ver oorzaken. Voorts bestaat het risico, dat door vliegtuigen afgeworpen mijnen en bommen in de netten worden opgepikt. Het is ten strengste verboden te visschen buiten de voor de visscherij vrij gegeven gebieden. Voor het scheepvaartverkeer zijn een aantal vaargeulen geveegd. Het is verboden in deze vaargeulen te visschen, behalve in geulen en gebieden, die als vrij van mijnen worden beschouwd. Het is voor de visschers van het grootste belang, dat zj) hun vis- scherij-kaarten regelmatig laten bij werken. De Isbrandtsen Reederij had het Amerikaansche ministerie ge vraagd, of er eenig bezwaar tegen de door haar voorgenomen trans actie bestond. Het ministerie deel de de reederij mede, dat er voor haar geen bezwaren bestonden, om met de transactie op eigen risico en verantwoording door te gaan, zulks overeenkomstig de verzekeringen, die de Nederland sche ambassade te Washington aan de reederij gegeven had, dat de zaak in orde en niet in strijd met de wetten was, mits de ver schuldigde invoerrechten betaald werden. Zonder de Nederlandsche am bassade te Washington van te voren in te lichten en terwijl de „Martin Behrman" van Manilla onderweg was, heeft de Neder- landsch-Indische regeering op 29 Januari nieuwe regelingen voor den handel getroffen, waardoor de voorgenomen transactie on wettig werd. Zoodra het bericht van de nieuwe maatregelen van de Nederlandsch-Indische regee ring door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken werd ontvangen, heb ben dit ministerie en ook de Nederlandsche ambassade te Washington de reederij hier omtrent ingelicht en haar ervan in kennis gesteld, dat deze maatregelen op haar transactie betrekking zouden hebben. net Amerikaansche minis terie heeft aan- de reederij medegedeeld, dat haar trans actie niet de goedkeuring van de Vereenigde Staten weg droeg en dat de Nederlandsch- Indische regeering door de Vereenigde Staten als de souverein van het geheele grondgebied van Ned.-Indië wordt erkend, aldus besloot de woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van bui tenlandsche zaken. Lading Empire Mayrover" in beslag genomen Aneta meldt uit Batavia dat thans bij besluit van den directeur van het departement van econo mische zaken ook beslag gelegd is op de lading rubber van het Britsche schip „Empire May rover". In Hollywood heerscht op het oogenblik een ongekende bezuini- gingawoede, waarvan personeel, salarissen en prodiucüe het slacht offer worden. Zelfs Louis B. Mayer, bet hoofd van Metro Goldwyn Mayer, die jaren lang het hoogste salaris in Amerika heeft verdiend, is aan het bezuinigen geslagen. Hij heeft 60 van zijn renpaarden' ge veild voor 385,750 guiden. De film sterren, die ook lijden aan de be zuinigingsziekte, deden geen enkel bod- De recortóprijzen werden be taald door personen, d'e van het houden van renpaarden hun be roep maken. Eind voriig jaar zijn er even moeilijkheden geweest met de militairen, die aan boord van de Boissevdin óp weg waren naar I-ndaë. De manschappen waren niet tevtedlen over de ontspanning, die hun kon worden .geboden en zoo onts' ond er wrijving op het schip, dat bovendien enkele hon. derden burger-passagiers vervoerde Luit. kol J. de Bruijn, die toen van regeeringslwege naar- Port Overgebleven deel van het verblijf van de Oranjes te Dicst,} lvaar prins Filips steeds verbleef. Het restant vormt ongeveer een derde van het oorspronkelijke gebouw. (Van onzen Brusselschen correspondent). Naar aanleiding van het bezoek te Diest van den Opperceremonie- meester en den privé-secretaris van H. M. Koningin Wilhelmina, in verband met de grafsteden in de aloude St. Sulpiciuskerk al daar van leden van het Huis van Oranje, wordt ons uit het Bra- bantsche stadje medegedeeld, dat de heer Gilbert van der Linden, stads-archivaris en kerkmeester van St. Sulpicius, van den secre taris van H. M. opdracht heeft gekregen een prijsraming op te maker voor herstel van de looden lijkkist van prins Filips Willem, oudsten zoon van den Zwijger, die in 1618 in deze kerk werd bijge zet. Voor eventueele vergrooting en het voorzien van den grafkelder van een beteren toegangstrap. wordt de beslissing van H. M. af gewacht. Het zelfde geldt vöor bet stoffe lijk overschot van een ander lid van het Huis van Oranje: de hertogin Anna van Lorreinen, Vrouwe van Diest, die in dezelfde kerk vlak voor het H. Sacraments torentje ligt begraven, en wier laatste rustplaats door geen enke len grafsteen wordt aangeduid. Anna van Lorreinen, was de gemalin van René van Chalons, graaf van Nassau. Deze hertogin, die in 1568 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, werd met groote plechtigheid in de St. Sulpicius-hoofdkerk begraven, na dat haar graf in de kerk der Minderbroeders door de beeldstor- mers was geschonden. De graf steen is reeds sedert jaren ver dwenen. Een oud schilderij op hout, voorstellende het portret van Anna van Lorreinen met een bloem in de hand, wordt in het stadhuis van Diest bewaard. In dat zelfde stadhuis, in de Trouwzaal, bevindt zich ook een zeer merkwaardig schilderij, den overleden prins Filips Willem voorstellende op zijn praalbed, tusscfoen brandende kaarsen, hoog waardigheidsbekleders en bid dende monniken. Het stoffelijk overschot is gehuld in het roode uniform van de Orde van het Gul den Vlies. Een nogal uitvoerige tekst, in den vorm van een graf schrift, vertelt zijn levensloop. In de schatkamer van St. Sulpi cius bewaart men o.m. een geschil derd portret van Filips Willem die een treffende gelijkenis met zijn vader, den Zwijger vertoont. Anna van Lorreinen, gemalin van René v. Chalons, graaf van Nassau, later prins van. Oranje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4