KOUDE KEERT TERUG Vijftig jaar is eeuwige trouw Oostenrijk mag een eigen leger hebben Licht op een bondgenootschap Wegenwacht over't gansche land VRIJDAG 7 MAART 1947 PAGINA 5 Voorloopig geen verandering in zicht Watersnood in in mijnstreek AFNEMENDE WIND j MILITAIRE TOESTAND IN INDIE De veilplicht hersteld JUBILEUM KARD. VAN ROEY BLOKZIJL VERBEURD VERKLAARD F ransch-Britsche hefboom EIND 1947 BIJNA 100 MOTOREN OP DEN WEG ,,Ik blijf op den weg tot ik er bij neerval Maar het ziet bezwaren en gevaren in dit geschenk EX-BURGEMEESTER KRIJGT 18 JAAR De tijdelijke temperatuurstij ging, die in inet grootste deel van ons land gisteren dooi heeit ge bracht, is slechts een gevolg ge weest van een golivormige s'o. ring in de overgangslijn tusschen de warmere en de koudere lucht. Deze golivormige storing hing sa men met de depressie die van het Kanaal via ons land naar N.-W. Dun-sehland trok. Achter deze depressie drong de koude iuoht opnieuw ons land. België en Frankrijk binnen. Xe Parijs vroor het vanmorgen weer 1 graad, terwijl gisterenmiddag nog ten temperatuur van 11 gra den boven nul werd genoteerd In Engeland klaarde vannacht dé lucht op en mede door den ge ringen wind daalde de tempera tuur hier en daar to.t 14 graden onder nul. Onder invloed van den rug van 'hoogen luchtdruk tussohen de depressie over N..W. Duitsch- land en het lage drukgebied ten Westen van Schotland, die zich meer naar onze omgeving ver- piaatst, zal de bewoiking geleide lijk gaan breken. In verband daarmede moet vooral rekening worden gehouden met daling van de nachtelijke temperaturen. Hoewel in onze omgeving tijde lijk een wijziging in het weerver- loop heeft plaats gehad, is de al. gemeene circulatie toch nagenoeg dezelfde gebleven. Over Groenland bevindt zich nog altijd een uitge breid gebied van hoogen lucht druk, die de depressie-activiteit op lage breedte houdt. De over gang tussohen de warme en de koude liuoht ligt daardoor ten Zuiden, van ons land. Storingen kunnen nu, zooals b.v. gisteren, de warmere lucht wat meer naar het Noorden brengen, maar dezé temperatuurstijgingen zijn steeds van tijdelijken aard. aangezien de koude lucht onmiddellijk ach ter de storing om terugkeert. Voor het intreden van het voorjaar moet de algemeene cir. culatie zich geheel wijzigen. Er zijn echter nog geen aanwijzin gen dut dit binnenkort het ge val zal zijn Leveren de -Mails en de meeste zijrivieren tot n°g toe geen moei lijkheden op voor de Maasdorpen de rivier stijgt b-v. nog steeds heel langzaam en is nergens buiten haar oevers getireden anders is het echter met de dorpen en kleine plaatsen, die liggen in de kom vormige dalen tusschen de Zuid- Limburgsche heuvels. De invallende dooi ging n.l. ge. paard met een urenlanger) regen en dientengevolge is het smeltwater van ijs en sneeuw dat over den bard bevroren grond in gtroote 'hoe- Weerverwaohiing medegedeeld cbor het K N M I te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui; tegen den ochtend op sommige plaatsen weer strenge vorst; j morgen overdag temperatuur oploopend tot om het vries- punt en dooi, waar die zon I schijnt; afnemendte rwind. 8 Maart: Zon op 7-43 uur, on- der 18,30 uur; Maan op 20,14; uur. onder 8.10 uur. veelheden naar de lager gelegen gedeelten stroomde, moeilijkheden gaan vet oorzaken. In de onmiddel lijke omgeving van Maastricht kreeg men van dit smeltwater heel veel overlast. In Meerssen w,erd zelfs een nieuwe beek geformeerd. Valkenburg,, dat diep tusschen de omringende heuvels liep, kreeg het al heel zwaar te verduren. Hier stroomde het water van alle kanten langs de hellingen het stadje binnen, terwijl ook de Geul door dezen wateroverlast met bet uur steeg» Het Walrampleim en en kele straten waren totaal over stroomd. lOok elders o.a. in Klimmen. Ransdaal. dreigde het waiter de boerderijen en woningen te over- stroomen, zoodat met man en macht gewerkt moest worden om het wa- ter van de erven en uit de kelders te weren. In Mesch en Gulpen stonden de wegen eveneens blank terwijl het water de huizen binnenstroomde. In Si'itard stegen de Molenbeek en de Keutelbeek ziendec oogen en hier werd o-a. het villapark voor een gedeelte onder water gezet. In Broek-Sit.tat d bedreigde even. eens groote watermassa's wonin gen en boerderijen. De Limburg- sche Tramweg Mij. zag zich ge. noodzaakt de tj amverbinding van Sittard naar Hoensbroek stop te zet en. De reizigers worden nu met bussen vervoeid. De weg NijmegenEindhoven via Uden-Veghel is practlsch on berijdbaar. Men doet beier den omweg over Den Bosch te rijden. De politie te Geleen heeft H. S- aldaar gearresteerd als verdacht van diefstal en heling. In beslag werden genomen een concertvleu gel, salon-ameublement, een auto en schilderijen. Ten huize van H- C te Amsterdam vond men nog een staande klok, die hij van S. had cadeau gekregen De Ned. militaire woordvoerder te Batavia heeft gisteren medege. deeld, dat de Ned.-Indon,. bespre kingen te Padang op het laatste oogenblik door de republikeinen zijn afgezegd in verband met op onthoud wegens aardverschuivin gen. Te Padang is het verder rus tig. Bij Buitenzorg werd ten Noor den van Poentjak op een Ned. patrouille geschoten, waarop een zuiveringsactie volgde. Bij Pentgampom, in de nabijheid van Soerabaja werd dcor republi keinen op een Ned. Patrouille ge vuurd Aan Ned. zijde telde men twee gewonden In Zuid-Celebes hebben ram. pokkers tiwee kampongs plat ge brand, waarna een Ned. patrouille twee bendeleiders neerschoot. In Noord-Bali werden acht ter roristen gearresteerd. Niet ieder meer groentem handelaar De minister van Landbouw heeft de schorsing van enkele verorde ningen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van die verordeningen ge geven uitvoeringsvoonsehr.iften met ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. Hierdoor worden de veilplicht, de contröle op het vervoer van tuinbouwproducten en de erken ningsregeling voor groot-, tus schen- en de kleinhandel in groen ten en fruit weer ingevoerd- Met ingang van denzelfden dtatum zal tevens de handel in groenten en fruit niet meer zijin uitgezonderd 3 «t -V - am van de algemeen geldende ragelimg volgens welke voor de vestiging van nieuwe bedrijven een vergun ning van de overheid noodig is. De oude toesta<nd wordt dus voo.r handel en tuinders hersteld. Degenen, die op goede gronden aannemelijk kunnen maken, dat zij tij-eens het z.g. groentenconflict toen de thanis weer geldende be palingen waren geschorst of waar van ontheffing was verleend, een handel in groenten en fruit zijn begonnen, dus in de periode van 12 Februari7 Maart, dienen het bedrijfschap voor groenten en fruit, Laan Copes van Catten- burch 62, 's-Gravenhage uiterlijk 15 Maart a.s. daarvan schriftelijk in kennis te stellen. Kardinaal van Roey werd 25 jaar geleden tot aartsbisschop van Mechelen benoemd. Op 18 September zal hij den 50sten verjaardag van zijn pries terwijding vieren en op 20 Juni den 20sten verjaardag van zijn benoeming tot kardinaal. H. M. de Koningin ontving op het paleis te Amsterdam den vertrekkenden Amerikaanschen gezant, mr. Stanley Hornbeck. NALATENSCHAP VAN MAX Het Haagsche tribunaal heeft die geheele nalatenschap van wijlen Max Biokzijl, zijnde een bedrag van 30.000 tot 33 000 gulden, ver beurd verklaard. Van het vermogen van den voor maligen kantonrechter te 's-Gra venhage, mr. H. H. Reyers, werd 39,000 verbeurd verklaard. Hem werden beide kiesrechten voor den tijd van tien jaren ontneem, n. Tegen den vroegeren journalist J- Learbuch, secretaris van, het voormalige Nederlandsdh verbond van journalisten in den bezettings tijd werd bij interlocutoir vonnis nadere instructie gelast. Nauwelijks is de inkt, waarmede de handteekeningen onder het BritschFransche bondgenoot schapsverdrag zijn geplaatst droog, of de bezinning op de die pere beteekenis van dit document is reeds begonnen. De redevoeringen, welke de mi nisters van buitenlandsche zaken Bevin en Bidault in het armelijke receptiezaaltje van de plaatselijke prefectuur te Duinkerken hielden, waren enthousiast, bijna lyrisch. De Franschman gaf hoog op van de periode van vijftig jaar. maar .,dit beteekent voor ons: voor al tijd"; de Engelschman reageerde onmiddellijk met de vraag: waar om zouden wij niet voor de ge heele toekomst samengaan?" En dan besloot Bevin: ..Mijn land zal Frankrijk nooit in den steek laten, gelijk Frankrijk steeds aan de zijde van Engeland zal staan". Vijftig jaar; voor altijd; eeuwige trouw Tusschen twee landendie nauwelijks vijftig jaar geleden nog erfvijanden waren, en toen eer aan een vernietigenden oorlog tegen De .^wegenwacht" van den A. N, W. B-, die nu al geruimen tijd op verschillende drukke trajecten zijn diensten bewijst aan het motorver- keer, zal zich dit jaar over geheel Nederland uitbreiden. Overal zul len op de drukst bereden routes de gele motoren op en neer snorren, acht uur aaneen, speurend naar automobilisten of motorrijders, die in. moeilijkheden zijn geraakt. Aan het eind van dit jaar hoopt men een kleine honderd motoren, alle met zijspan., pp den weg te hebben. Op de thans reeds be diende trajecten, zooals Den Haag Utrecht, waar thans twee wegen wachten rijden, zullen, al naar ge. lang het verkeer dit noodig maakt, °rie of meer rijders komen. Bo- eombinaties uit te rusten met een radio-zend. en ontvangtoestel, wat vele nieuwe mogelijkheden opent. Reeds is men begonnen met een opsporingsdienst, die als volg'- werkt; Op verscheidene wegen kiest men vaste adressen, die de motor rijders passeeren, waar een tele foon aanwezig is. Het hoofdkan. toor van den A N. W. B. kan een van deze adressen opbellen en een bericht voor den betrokken we genwacht doorgeven. De opgebel de, die een bericht voor de we. gerwaoht heeft, hangt een hem verstrekte gele vlag met het W.W. embleem buiten, waarop de wegen wacht, die de vlag ziet hangen, zich terstond meldt en de mede- deeling in ontvangst kan nemen. Op deze wijEe kan men een auto. mofbilist, die onderweg is, een voor hem belangrijke mededeeling doen toekomen. In dezen wintertijd, die van geen wijken wil wetem, zijn de wachters hoe moeilijk het dik. wiijls ook was, steeds op den weg gebleven en in sneeuw en modder was hun hulp van dubbele waar de. De stoere oud-zeeman, die het traject afsluitdijk berijdt, ver- véndien wil men trachten op zoo klaarde: ,,Ik blijf op den weg tot ort mogelijken termijn de Zijspan- 'ik er bij neerval". elkaar dan aan vriendschap en verbroedering dachten Er is in de halve eeuw. welke achter ons ligt, heel wat veranderd; wat zal eventueele Duitsche agressie, of bij een Duitsche weigering om het vredesverdrag, dat toch wel ooit zal komen, na te leven, of aan zijn herstelverplichtingen te voldoen. In Engeland zal men zich een zelfde vraag ten opzichte van Frankrijk kunnen stellen. Men be seft daar zieer goed, dat de vriend schap tussohen de twee landen meer een verstands- dan een lief desband is. De jongste oorlog heeft weinig gedaan om Engeland en Frankrijk sentimenteel nader tot elkaar te brengen. Deze politieke koelheid kan verwondering wek ken als men bedenkt hoe groot Frankrijks prestige in Engeland, vooral bij die meer ontwikkelde klassen, nog steeds is. Maar poli tiek is en blijft een harde realiteit. Zij verwijdert en brengt vaak toch ook weer bü elkaar. Dat deel van de Engelsche pers, dat de BritschFransche overeen komst begroet d w-z. bijna alle bladen; enkelen doen het zeer warm, een enkel heeft er geen goed wpord voor wijst er dan ook bovenal op, dat men nu de dwalingen van de vorige na-oor- logsche periode heeft vermeden. Er is een nieuw systeem van col lectieve veiligheid geschapen, dat de discussies over het Duitsche probleem kan en zal vergemakke lijken. En dat, in Engeland wordt daarop zeer sterk de nadruk ge legd, kan leiden tot het sluiten van een ,,pact van vier", hetwelk Europa de garantie van de Ver- eenigde Staten zou brengen. Het zijn derhalve louter prac- tische overwegingen, welke de voldoening van de Engelsche pers karakleriseeren. Het is misschien het beste; al te veel idealiseeren zou de zaak slechts kunnen scha de halve eeuw voor ons brengen? We weten het niet; alleen is nu reeds officieel verklaard, dat niet tegenstaande hun bondgenootschap Frankrijk en Engeland te Moskou niet hetzelfde standpunt jegens het Duitsche probleem zullen innemen en derhalve niet dezelfde politiek zullen volgen. Bezinning! Wat de Fransche openbare meening over het pact denkt, is volslagen onbekend; de krantenstaking in Frankrijk, welke nu reeds wekenlang voortduurt, maakt het volkomen onmogelijk de daar heerschende opinie te peilen- Maar men kan veilig aan nemen, dat men alle schakeerin gen van instemming, van de bijna afwijzende bij de communisten tot de volop geestdriftige bij de echte Fransche nationalisten voor wie maar één gevaar: Duit-schiand be staat, kan vinden. Met de bittere bijgedachte in de benauwende vraag, wat Engeland nu nog aan krachten kan opbrengen om Frankrijk bij te staan bij een den, wijl het de werkelijkheid ver doezelt. En die komt altijd, meestal op het meest ongelegen oogenblik, naar boven. Daarom is het waarschijnlijk goed, dat ten minste één blad. de „Daily Express", even exclusief de schaduwzijde van het verdrag naar voren brengt- Niet, dat deze over- heerscht, maar ook zij is een reali teit, al zouden wij niet gaarne de thesis van de „Express" overne men, dat „het pact een vergissing is geboren uit haast en wan begrip". Veeleer meenen we, dat het een halve, minstens een kwart eeuw te laat werd gesloten, en dat nu eindelijk de gemeenschap pelijke groote nood een juister in zicht heeft gebaard. Maar enkele vragen blijven ge rechtvaardigd. Is Frankrijks macht niet erg twijfelachtig? Waarheen drijven de binnenlands-politieke tendenzen? Wat is de Fransche vloot, de Fransche luchtmacht waard? En zal het Fransche leger het élan terugvinden, hetwelk het ten tijde van den slag om Frank rijk volkomen ontbrak. Ten slotte bestaat het object van h.et ver drag: de Duitsche bedreiging? „Op het oogenblik zeker niet: en zij zal nooit herleven, als men te Moskou een verstandige politiek voert". En toch het verdrag behoudt o.i- zijn volle waarde, want zeer terecht merkt de Times" op, dat het BritschFransche bondgenoot schap deel uitmaakt van de tradi tioneel geworden structuur van Europa; dat het twee maal nood zakelijk bleek tie midden van ver schrikkelijke oorlogsinspanning en -offers. De aanbeveling van de plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandsche zaken, dat Oostenrijk toestemming zal krijgen voor het houden van een eigen leger, is te Weenen niet met onverdeelde instem ming ontvangen. Het is waar, aldus schrijft Reuters corres pondent, dat vele Oostenrijk- sche politici hebben gevraagd om een Oostenrijksch leger, doch, nu aan hun wensch vol daan schijnt te zullen worden, brengt de pers bezwaren naar voren. „Neues Oesterreich". het blad dat tracht de inzichten van alle drie democratische partijen naar voren te hrengen, zegt ten aan zien van deze kwestie in een hoofdartikel o.a.,,De meerder heid van ons volk is op het oogen blik niet in de juiste stemming om de politieke waarde van dit geschenk op prijs te stellen. Wij hebben voor het oogenblik meer dan genoeg van alle mili taire dingen. Wij hebben geen be hoefte meer aan geschiet en ge- marcheer. Overigens, hoe zullen wij een dergelijk duur stuk speel goed kunnen betalen?" Het blad dringt er op aan. dat. wanneer Oostenrijk toch een leger zal moeten hebben, het 'n „volks leger" zal zijn en geen beroeps leger. De correspondent van Reuter schrijft nog ten aanzien van dit laatste, dat het oprichten van een beroepsleger naar twee zijden moeilijkheden zou opleveren. Wan neer het leger dan onder controle van de huidige meerderheidspartij (volkspartij) zou komen, zouden de communisten er niet van over tuigd zijn, dat het niet voor anti communistische doeleinden ge bruikt zou worden. Wanneer daarentegen de controle over het beroepsleger in handen van de communisten zou komen, zouden de socialisten en de aanhangers van de volkspartij vrees kunnen koesteren, dat het gebruikt zou worden voor anti-democratische doeleinden. De oprichting van een volksleger zou beide risico's ondervangen. Voorts wijst de correspondent er nog op, dat bij plotseling terug trekken van de geallieerde troe pen twee gevaren dreigen: het gevaar van plunderingen, gezien de groote behoeften van vele menschen op het oogenblik en het groote aantal verplaatste perso nen, dat zich nog in Oostenrijk bevindt en vervolgens het gevaar van gewelddadig optreden van politieke minderheden. De Drenth'che kamer van het B G. te Leeuwarden veroordeelde H. R- Bruin inga, die het in de bezettingsjaren van landbouwer tot burgemeester van Rolde en Odoorn heeft gebracht, tot een gevangenisstraf van 18 jaaT mb aftrek en levenslange ontzetting uit alle rechten. Hij kreeg t recht van cassatie. De eisdh was 16 jaar met aftrek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5