Herstelfonds Q Jonge Boeren GAAN NAAR BRAZILIË Bedrijven worden gesloten GOSELING-VERSCHUUR- TRUMAN'S VACANTIE RE IS •AFGELAST ONGSLAGEN 0ste JAARGANG ZATERDAG 8 MAART 1947 No. 20258 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DIRECTEUR: J. KUIJPEKS "Si? d'r" J. "w FtlÖ x' Groote financieele actie der Katholieke Vplkspartij Vitamine-A in de margarine EMIGRATIEPLANNEN VAN DEN K.N.B.T.B. Congresleiders ontboden in verbond met internatio nalen toestand WAARDEN-VER V ALSCHING Bij ernstige distributie overtreding NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BTJPT"A tTX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND 0 26 P WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H. A- PAALVAST Ongeveer twintig jaren gele den bleek de stichting van het dr. Schaepmanfonds noodzake lijk voor de oprichting en in standhouding van een partijbu reau der R.K. Staatspartij. Alle bezittingen van het fonds, ge- - noemd naar den stichter der partij, werden in den oorlog bij de gedwongen liquidatie door den bezetter geroofd. Het is niet te verwachten, dat een deel van beteekenis van dit zeer groote kapitaal door Rechts herstel zal worden geresti tueerd Was een belangrijk fonds reeds noodzakelijk in de periode vóór den oorlog, voor een voldoende werkzaamheid van het partij-ap paraat in de huidige omstandig heden. heeft de K.V.P. veel meer behoefte aan een kapitaal, met behulp waarvan zij uitgerust met een moderne apparatuur haar zoo belangrijken arbeid in het belang van ons vaderland zal kunnen verrichten. Terecht wordt geklaagd, dat de activiteit der K.V.P. vergeleken bij andere partijen te beperkt blijft: financieele factoren spelen hierbij echter een overwegende rol. En dat in een tijd, waarin een positieve beïnvloeding van 't volk van de zijde der Katholieke partij noodzakelijk is. De verbreiding harer vooruit- Strevende, christelijke sociale po litiek. mede van haar gezinspoli tiek, is van de grootste beteeke nis voor de toekomst van on volk, om wille van haar groote doelstelling, de eenige positieve bestrijding van communisme en materialistisch socialisme. Het secretariaat der partij dient modern uitgerust te zijn; de ad junct-secretariaten moeten wor den aangevuld; het jongerenwerk nog slechts in opbouw vraagt een hechte, levende orga nisatie; een goede voorlichtings dienst is noodzakelijk; het vor mingswerk vraagt bijzondere aan dacht; een goed uitgeruste propa- gandadienst, zal gevormd moeten worden. Belangrijke subsidies zul len verleend moeten worden aan het centrum voor staatkundige vorming, de braintrust voor partij en kamerfractie. Voor deze doeleinden der be roofde partij zijn offers noodzake lijk. Eens zijn deze gebracht ten tijde der R.K. Staatspartij, toen door de stuwende kracht van Ruijs het dr. Schaepmanfonds tot stand kwam. Thans zullen de ka tholieken van Nederland het fonds geroofd door de Duit- schers, die daarmee tevens meen den onze partij voorgoed te ver nietigen gaan herstellen. De K.V.P. herdenkt in Mei het feit, dat door het streven van <lr. Schaepman 50 jaar ge leden een eigen katholieke poli tieke organisatie werd opge richt. Op het congres, dat de partjj dan zal organiseeren, zal een nieuw fonds aan het be stuur der party worden aange boden. Het zal niet zonder meer als een fonds beschouwd moe ten worden, maar tevens dienen ter saneering der partijfinan- ciën en voorts ook als bedrijfs kapitaal. Het fonds zal den naam dra gen van Goseling-Verscliuur- Herstelfonds ter nagedachtenis aan de beide katholieke politici, gevallen voor het vaderland in het moordende concentratie kamp. Op 17 Maart a.s. begint door heel het land de actie voor het Goseling - Verschuur - Herstel fonds. Elke katholiek zal door een propagandist der partij wor den bezocht, en in de gelegen heid gesteld worden, zijn bij drage te schenken voor een doel, dat voor de toekomst van ons land van de grootste be teekenis is. Het gaat in de toekomst om een christelijk sociale óf een materialistische maatschappij. Dezer dagen is de Ned. marga rine-industrie in opdracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van de volksgezond heid de margarine tijdelijk te vi tamineeren met vitamine-a. Vitamine-a blijkt vooral in de wintermaanden in te geringe mate in ons voedsel aanwezig te zijn. Het wordt namelijk in hoofdzaak verkregen uit boter, kaas, melk, vette haring, levertraan, enz. Nu is weliswaar voor velen het hoter- verbruik van thans niet minder dan voor den oorlog, maar toen werd als regel de margarine ook gevitamineerd. Na de bevrijding slaagde men er niet direct in een voldoende hoeveelheid vitamine- A-praeparaat aan te koopen, doch thans is een groot deel van de door de regeering gekochte hoe veelheid geleverd, zoodat met de vitamineering een aanvang kon worden gemaakt. Hoogwater in het Zuiden. In Valkenburg stroomt het water door de straten. Eenigen tijd geleden schreven wü, naar aanleiding van een interview, dat mgr. De Haas, de Braziliaansche bisschop, ons toestond, over de uitstekende vooruitzichten, die voor kolo nisatie van groepen jonge boe ren in Brazilië Zijns inziens be staan. Thans blijkt uit de bin nenkomende verslagen van de commissie welke de Katho lieke Boeren en Tuindersbond heeft uitgezonden:* naar dat land, dat haar bevindingen vol komen in overeenstemming zijn met de opvattingen van den bisschop. De commissie zag prachtige kanten, zoo zelfs, dat ze meteen reeds de komst van de eerste af- deeling pioniers ter plaatse ging voorbereiden. Deze zal den weg moeten effenen voor volgende aaneengesloten groepen. De voor bereiding behelst het verzorgen van het eerste onderdak, het verkrijgen van credieten voor de eerste werktuigen, het uitzoeken van de eerste gronden. In een reeks vergaderingen die enorme belangstelling trekken, maakt momenteel de KNBTB die- Naar het Witte Huis heeft bekend gemaakt, heeft presi dent Truman zijn vacantiercis naar de Caraïbische Zee „met het oog op den huidigen toe stand" voor onhepaalden tijd uitgesteld. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling van den pre sident om heden (Zaterdag) uit Washington te vertrekken. Charles Ross, de secretaris van den president, wilde niet He uitbarsting van de Etna. De bewoners van een dorp aan den voet tien langzaam maar zeker den lavastroom naderen. zeggen of het om binnenland- sche of buitenlaiulsche aangele genheden ging. Kort voordat Ross de mede- deeling deed, had Truman met het kabinet den steun aan Grie kenland en andere kwesties be sproken. Het uitstel zal Tru man meer tijd laten om zijn voorgenomen radiorede voor te bereiden, alsmede zijn bood schap aan het congres, waarin hij zal verzoeken de Export- en Importbank te machtigen een Ieening van 250 mihiocn dollar aan Griekenland te verstrek ken. President Truman heeft tegen Maandag a s, de leiders van beide partijen in het congres urtgenocr digd tot een conferentie op het Witte Huis in verband met den internationalen toestand. Edwin W. Pauley, Truman's per ooTilij ke ver tegen woord iger voor zaken, welke de herstelbeta lingen betreffen, en Amen'.kaansch vertegenwoordiger in de geallieer de commissie voor herstelbetalin gen. heeft zijn ontslag ingediend. In een brief aan president Truman had Pauley 14 Februari verklaard, dat het niet langer noodzakelijk is om Truman onmiddellijk rapport uit te brengen. Uit den brief van den president, waarin de ontslagaanvraag wordt ingewilligd, blijkt, dat Pauley heeft aangeboden, den minister van fouitenlandische zakem, Mars hall, over de herstelbetalingen van advies te dienen, wanneer dit noodig mocht zijn. mogelijkheden en wenschelijkhe- den bekend, die aan dit alles vast zitten. De bond zal de verantwoording voor de kolonisatie van de katho lieke boeren op zich nemen, maar dan zal er ook een soort thuis front gevormd moeten worden, een fundament, waaarop deze uit zending hecht kan voortbouwen. Het is niet alleen een kwestie ge worden van die jonge boeren die werkloos zijn door gebrek aan grond en die weg willen, maar het is ook een kwestie van den geheelen boerenstand. Daarom zuilen overal clubs worden opge richt, die de emigratiezaken gron dig moeten bestudeeren, waarvan niet alleen de toekomstige emi granten lid kunnen worden, maar ook alle andere belangstellenden (b.v. ouders van jonge boeren, die "'eg willen gaan). Ook de jonge boerinnen zullen hier haar ge wichtige rol te spelen krijgen. Daarnaast zal er een fonds wor den gevormd, tot hulp aan de ko lonisatie: de tot heden bestaande commissie voor de emigratie zal worden uitgebouwd tot een Dienst voor de Emigratie, die de zeer concreet bestaande plannen met forsche hand zal gaan uitvoeren De kansen zijn uitstekend. Bra zilië is een land van enorme uit gestrektheid met de allerbeste gronden, een land. dat momen teel nog 80 pet. van zijn levens middelen moet invoeren. Moderne groote-stad-vorming maakt de mo gelijkheden voor een landbouwen de bevolking uiterst gering. Het land is juist in opkomst. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Braziliaansche regeering zeer tegemoetkomend was. temeer daar het hier emigratie van katholieke boeren gold naar dit land. dat im mers nagenoeg geheel katholiek genoemd kan worden. Brazilië zal dan ook gunstige bepalingen maken bij het geven van credieten, natuurlijk op voor waarde dat flinke krachten zullen worden uitgezonden, terwijl de ze kerheid werd verkregen, dat in eigen nederzettingen mag gekolo niseerd worden; iets wat Canada en Frankrijik niet toestaan. Eigen kolonies In het vormen van deze eigen kolonies ligt juist de groote kracht. De pioniers, die waar- In een hoofdartikel over bioscoop en bioscoopwet merkte Trouw" zoo pas op: h.et vraagstuk van de ontspanning is in christelijken kring alom aan de orde. Het blad wijst dan op verderfelijke in vloeden en zegt; Het meerendeel der films richt de belangstelling verkeerd, buigt de idealen van de geregelde bezoekers om, ver- valscht het gevoelsleven en doet de maatschappelijke aspiraties scheef groeien. Genoemd orgaan slaat nier raak. We staan hier inderdaad voor een felle botsing bij de verschillende amusementsvormen ook in katho lieken kring, zoodat bezinning dringend noodzakelijk is- Een kwarteeuw terug waren de hooge feestdagen zooals Kerst mis, Paschen en Pinksteren. Aanbiddingsfeest. de lijdensme ditaties hoogtepunten in he* katholieke leven. Men had zij« werk, drukke bezigheden zelfs, doch helder voor oogen stonden het einddoel, de godsdienstver, pliehtingen daarvan en het gees telijk genot der vervulling Feit is, dat we de een meer, de ander minder zijn afgezakt- De smaak ig bedorven, de zuig kracht der zelfs geoorloofde ont spanning heeft ons zoo sterk mee gesleurd. en onze wilskracht ver lamd, dat we den schijn op ons laden yan willooze werktuigen en futlooze speelballen. Het recht van den eerst je boren e ruilen we uit tegen de bef am he linzensoep met de kans op zwij- nendraf We dachten het materialisme in welken vorm dan ook wel te kun nen beheerschen, doch we worden beheerseht. We varen in verkeerd wa r:r. Erger is. dat we meenen dat ons kotripas toch goed staat, en van geen waarschuwing voor de bran ding van het bederf, de rots n der diepe desillusie en de zand banken der verblinding wenscben te hooren. Rédding is alleen mogelijk bij klaar besef van de gevaarlijke situatie, al is dat dan de negatieve kant Noodzakelijker is de positieve rijde: d w z. tegenover de waar den-vervalsch in g en tegenover de wereld-attracries tegen een matig gebruik waarvan we niet afwijzend behoeven te staan te zetten daadwerkelijke, onvermoei de actie- die in een sterk geloofs leven resulteert. Een dergelijke actie eischt enorme inspanning, waarbij een Zondagspreek en wat organisatie-bedrijvigheid van som mige groepen onvoldoende hulp middelen zijn. De „concurrentie" is zwaar. Waarbij terdege de moge!ijk.neden van uiterlijk en innerlijk leven moeten worden bezien. Bezinning persoonlijk en ge zamenlijk. Eerliik gewetens-onder zoek is de ee/"rie èiscb. Volbloed katholicisme is niet zóó eenvoudig. En volbloed moet het zijn. Anders worden we over- sooeld met de doodsgevolgen van dien. Er drijven reeds teveel lijken. HENK VAN DER MAZE. schijnlijk al binnen zeer korten tijd zullen vertrekken, moeten dè sfeer scheppen, waarin de na hen komenden zich thuis zullen voe len. Op het gebied der techniek zullen de kolonisten op elkaar kunnen steunen, maar ook. en dat is het belangrijkste, godsdienstig en moreel. In de afgeloopen maanden is te gen verscheidene ondernemingen proces verbaal opgemaakt wegens distributiedelicten van ernstigen aard. Het betrof hier veelal het niet opgeven van groote voorra den distributiegoederen, waardoor deze aan de normale distributie werden onttrokken, het ..zwart)" koopen van grondstoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daartoe vereischte vergunning- De verkoop van die grondstoffen en goederen geschiedde vrijwel steeds tegen prijzen, welke ver boven de wettelijk geoorloofde lagen. De ernst van de bij de onder zoeken aan het licht gekomen fei ten heeft de overheid doen be- suiten thans op krachtige wijze op te treden tegen ondernemingen, wellke ernstige distributieovertre dingen begaan en haar voor onbe paaldeq tijd uit te sluiten van deelneming aan het productie- en distributieproces Dit zal in de meeste gevallen medebrengen, dat deze ondernemingen komen stil te liggen. Met de belangeh der werkne mers zal bij het neimen van de zen maatregel. gelijk vanzelf spreekt, zooveel moge\ijk rekening worden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1