Een Amerikaan DE TE CONFERENTIE MOSKOU OVER ONS EN ONS LAND Slachtoffers van het verzet Provinciaal der Jezuieten gewond 69ste JAARGANG DINSDAG 11 MAART 1947 No. 20260 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Conservatisme en „zekere oordeelen' Willem Barendsz 5700 ton traan naar Nederland Tegemoetkoming van rijkswege NOG STEEDS KRANTEN STAKING TE PARIJS? Heiligverklaringen Molotof acht goede basis voor samenwerking aanwezig BIJ AUTO-ONGELUK TE MOOK LANGE JAN WEER TOE GANKELIJK Nagelaten betrekkingen va gesneuvelden BRAND IN KERK TE MILAAN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H OOFDREDACTEUR ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. G8804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND„ 0,26 P. WEEK „De Nederlanders hebben be langrijke vorderingen gemaakt t.a.v. den wederopbouw; zij zou den nog grootere vorderingen kunnen maken, indien zij hun conservatisme, zekere vooroor- deelen en een zeker gevoel van trots zouden laten varen**, aldus dr. Stanley K. Hornheck, de af getreden ambassadeur der Ver. Staten te 's-Oravenhage. In een langdurig onderhoud niet ANP-Aneta heeft deze diplomaat voor zijn vertrek uit Nederland een openhartig oordeel uitgespro ken over zijn bevindingen van het oogenblik af, dat hij in 1944 bij de Nederlandsche regeering te Lon den werd geaccrediteerd. Toen dr. Hornbeck werd ge vraagd, welke veranderingen hij sinds de bevrijding in Nederland had waargenomen, verklaarde hij, dat „een groote psychologische kentering en een verlegging van zwaartepunt" had plaats gevon den. „Gedurende geruimen tijd al voor de bevrijding dachten het volk van Nederland en de wereld, dat de Nederlanden in Europa ern stiger verwoest waren, dan naar mijn meening het geval was. Het Nederlandsche volk had maanden lang slechts oog voor hetgeen het had geleden en ver loren. Men kon echter zien en hooren en bijna voelen, hoe het poogde zijn gedachten af te wen den van hetgeen het verloren had en ze te richten naar hetgeen was overgebleven en van het eerste naar wat het kon en zou doen met de bezittingen en capacitei ten, die het behouden had. Van dat oogenblik af is het met snelle schreden den weg van den weder opbouw opgegaan". Dr. Hornbeck constateerde „een zeer gunstige verandering doordat een beschouwing van het geen de debetzijde vertoonde in een serieuze quotisatie van het aan de credit-zijde geboekte was omgezet". Nederland moet nog een langen weg afleggen, voordat het weer zijn welvaartspeil van voor den oorlog heeft bereikt; de Nederlan ders gebruiken echter de bestaan de en geschapen gunstige gelegen heden". Het zwaartepunt verleggen De ambassadeur verklaarde, dat Nederland de wereld in de eerste plaats „kwaliteitsgoederen, be langrijke dienstverrichtingen en intellectueel en moreel leider schap" moesten geven. Teneinde zich hiervan bewust te worden moest in Nederland het zwaarte punt verlegd worden. „Zulks vereischte en grootere krachtinspanning, bedachtzaam heid, tijd en geld voor industrie, handel en vervoer. Het vereiseht een groote specialisatie in den landbouw, verhoogde kennis van hetgeen in andere landen op poli tiek, economisch, sociaal en gees telijk gebied gepresteerd wordt. Het vereiseht een zich vastklam pen aan en het leven volgens godsdienstige Nederlandsche over tuigingen en principes, maar tege lijkertijd een prijsgeven van en kele vooroordeelen en van een zekeren trots. „De Nederlanders zouden er zeer mee gebaat zijn,indien zij min der aan het verleden en meer in tensief aan het heden, nieuwe om standigheden, nieuwe methoden en hun groote mogelijkheden dachten". „De Nederlanders hebben de neiging zich soms te hardnekkig aan hun verleden vast te klampen en erop te vertrouwen. Zij koeste ren sommige instellingen en me thoden, waardoor zij in een con- curreerende wereld gevaar loopen achterop te raken. „Zjj zouden tot hun voordeel, geloof ik, eenige hunner metho den van bestuur, industrie,handel, sociaal verkeer en onderwijs kun nen herzien en verbeteren. Dit geldt in zeker opzicht voor elk land. Dit is echter vooral zoo bij de Nederlanders wegens een natio nale nalatenschap en familie- en individueele overgeërfde eigen schappen, die een psychologie hebben gekweekt van uiterste vasthoudendheid en bedachtzaam heid". De Nederlandsche Maatschappij voor de Wal visch va art deelt mede, d,a:t die tanker „Nacella" op 28 Februari j.l. van de vanggebieden in die Zuidelijke IJszee naar Ned. is vertrokken met een lading traan vain rond 5700 ton. Boven dien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz" die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April a.s. voortzet. Er is thans een regeling getrof fen ten aanzien van de schade, die personen hebben geleden ais ge volg van hun principieele houding tegenover den bezetter. Aldus een mededeeling van den minister von Financiën aan de Eerste Kamer- Aan hen die tijdens de vijande lijke bezetting in verband met een persoonlijke verzetsdaad- of -hou ding schade hebben geleden en zich overigens van Nederlandsen- nationaal standpunt bezien niet onwaardig hebben gedragen, zal van rijkswege een extra vergoe ding worden verstrekt- Deze extra-vergoeding zal ech ter om der wille van de finan- cieele consequenties slechts wor den toegekend, indien en voor zoover zulks noodig is om den getroffene weder in een zooda nige positie te plaatsen, dat hij kan blijven leven overeenkom stig de billijke eischen van net milieu, waartoe hij behoort. In de gevallen, waarin de getrof fene door de geleden schade niet in een toestand is gebracht dat hij zich niet langer in zijn milieu kan staande houden wordt derhalve geen extra-vergoeding toegekend. Bij de uitvoering van deze rege ling is de Stidhting 19401945 in geschakeld, bij welke instantie de aanvragen om een extra-vergoa* ding moeten worden ingediend. Op wég naar Moskou. Generaal Marshall, de Amer. mm. van Buitenlandsche zakenwerd op reis naar Moskou te Parijs in het Elysée ontvangen door den president Vincent Auriol. De Fransche minister-president, Ramadier, heeft geweigerd het accoord tusschen kranteneigenaren en drukkers, waarbij de laatsten 17 pet. loopsverhooging zouden krijgen, te onderteekenen. De hoop, dat de Parijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krijgen is dus opnieuw de bodem ingeslagen. Vertegenwoordigers van de kranteneigenaren en drukkers kwamen Maandagavond opnieuw bijeen, om voorstellen uit te wer ken, welke de regeering zou kun nen aanvaarden, maar in het alge meen verwacht men, dat de sta king nog weer eenige dagen zal voortduren. Het voorbereidend H. Consistorie Gisteren Iheeft ten Vaticane het H. Consistorie plaats gehad voor de canonisatie van den zaligen Louis Grignon de Montfort, Cathé- rine Labouré, Michel Garicoits, Nicolaas de Flu en Guiseppe Cafasse. De plechtigheid begon met een geheim consistorie, waaraan de H. Vader en de kardinalen deel namen. Daarna werden de aarts bisschoppen of hun vertegenwoor digers toegelaten, die het pallium in ontvangst namen, o a. de Fran sche bisschoppen van Tarbes en Lourdes, benevens van Soissons, de aartsbisschop van Praag. mgr. Joseph Beran en de Chineesche aartsbisschoppen van Fouchow, Nanchang en Ankow. Na deze plechtig!', eid werd het openbaar Consistorie voortgezet en kregen de advocaten het woord, ter verdediging van de heiligver klaringen, waarop mgr. Bacci namens den H. Vader antwoordde. Eerlang zal een semi-openb?ar consistorie worden bijeengeroepen. Zooals reeds gemeld, is gis teren de eerste vergadering van de ministers der groote vier om 3 uur (Ned. tijd) te Moskou begonnen. Molotof verwelkomde de delegaties en opende de bij eenkomst met een kort woord. Bevin verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presïdeeren. Deze voldeed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere ministers zich om beurten met het voorzit terschap zouden willen belasten. Molotof zeide, dat de vergade- Gisterenmorgen half tien heeft bij Mook een ernstig ongeluk plaats gehad, tengevolge waar van drie paters Jesuieten wer den gewond. De hoogeerw. provinciaal der sociëteit, pater C. Kerremans, was met zijn secretaris, pater G. Janssens en pater De Koster per auto van Nijmegen onderweg naar Limburg. Onder Mook is de wagen in het slechte weer tegen een boom ge reden. Toesnellende personen von den de inzittenden van den wagen ernstig gewond en een geneesheer achtte overbrenging van hen naar het St. Canisiusziekenhuis te Nij megen noodzakelijk. Vooral de paters Kerremans en Janssens wa ren er erg aan toe, de provinciaal zelfs zoodanig, dat hij nog tijdens het vervoer naar het ziekenhuis werd bediend. Na hun aankomst aldaar bleek hun toestand echter minder on rustbarend. Pater Kerremans had eenige ribben gebroken, terwijl pater Janssens vermoedelijk een heupfractuur had. Hun reisgezel pater De Koster, was er met eeni ge minder erns'fge kwetsuren af gekomen. Hedenochtend ma.akten de pa- tienten het redelijk. Als waarnemend provinciaal treedt op pater dr. Van Waes- berghe, van het Berchmanianum te Nijmegen. Middelburgs Toren, de „Lange Jan", zal dezen zomer weer be klommen kunnen worden en wel op Donderdag en Zaterdag. De toren is nog niet gerestaureerd, maar het gespaard gebleven ge deelte is toegankelijk gemaakt. ring zich geenszins voor een lichte taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwer king bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische besluiten van Jalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen en de geallieerde be stuursraad in Duitschland veel en nuttig werk verricht door het noo- dige materiaal te verzamelen en aanbevelingen op te stellen. De conferentie heeft de agenda goedgekeurd, zooals die in Decem ber te New York is opgesteld. De zes punten zullen in de destijds overeengekomen volgorde worden behandeld, zoodat de kwestie Oos tenrijk het laatst zal worden be sproken. De vergadering besloot voorts op voorstel van Bevin tot de liqui datie van Pruisen. Op verzoek van Molotof besloot men, in principe den toestand in China te zullen bespreken. Dit sluit aan op de beslissing van de groote drie tijdens de bijeenkomst te Moskou in December 1945 om de democratische ontwikkeling van een vereenigd China aan te moedigen. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de beperking der geallieerde bezettingstroepen in geheel Euro pa, zooals reeds voorgesteld door Byrnes te New York. Molotof vroeg 24 uur uitstel. Marshall zou heden Dinsdag zijn definitieve antwoord geven omtrent China. Er werden nog twee punten ter attentie van de ministers ge bracht: 1. Een Britsch voorstel tot spoe dige behandeling van het rapport der financieele commissie voor Triest, welke door de ministers te [New York is ingesteld om een. onderzoek in te stellen naar de behoeften van het vrije gebied van Triest. 2. Molotof herinnerde er aan, dat er te Londen een brief was ontvangen van het inter-geallieer- de bureau voor herstelbetalingen te Berlijn, waarin het aanbiedt een vertegenwoordiger naar Mos kou te zenden. Bidault stelde voor, dat dit zou worden overwogen, wanneer de kwestie der Duitsche herstelbeta lingen ter sprake komt. Dit werd aangenomen. De vergadering werd om 18 u. 40 (pi. tijd) beëindigd. George Marshall, de Ameri- kaansche minister van buiten landsche zaken, heeft te Moskou aan Amerikaansche journalisten verklaard, dat hij het streven van James Byrnes, zijn voorganger, naar een vier-mogendhedenver- drag voor 40 jaar zal voortzetten in overeenstemming met de door Byrnes gedane aanbevelingen. Marshall verwees naar de door Byrnes op 6 September j.l. te Stuttgart uitgesproken rede, waarin hij verklaarde voorstander te zijn van een economische een wording van Duitschland en later oen statenbond binnen het kader der V.N. Pensioenwetten worden herzien In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp uitzending dienst plichtigen bespreken de betrokken ministers o m. de verzorging van de nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen, die bij het ver vullen van hun taak het leven hebben gelaten. Een algemeene re geling voor deze verzorging, zoo zeggen zij. in de pensioenwetten van 1922 voor zee- en landmacht- De regeering is echter van oor deel, dat de daarin getroffen voor zieningen niet voldoende zijn. Een wetsontwerp tot wijziging van deze en andere pensioenwetten, dat strekt om tot een gunstiger regeling te geraken, zal een dezer dagen kunnen worden tegemoet gezien- Wat de uitikeeringen aan gezin nen van uitgezonden militairen aangaat, voor verreweg de meeste gevallen is de vergoeding niet la ger dan het bedrag, waarmede de inkomsten geacht kunnen worden door de afwezigheid van den kost winner achteruit te zijn gegaan- Naar A.F.P. uit Rome seint, is Zondag in de St. Donatus-kei-k te Milaan, tijdens de hoogmis brand uitgebroken achter het hoogaltaar. De aangerichte schade is aanzienlijk en wordt op 3 mil- lioen lires geschat. \In het Zuiden van Limburg is men na de overstrooming van 'verleden week druk bezig de dikke laag leem en mergeldie ■achtergebleven teas, op te ruimen. In Ransdaal (gem. Schirt op-Geulis men volop bezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1