Wat het leven leeren kan... R Ufferschaal wereld Ruit-nieuwtjes Pleidooi voor een gezinswoning Gedachten bij een afscheid BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma I R<4 R£ DE GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 11 MAART 1947 Go West, young man. NA TWEE JAAR VREDE I VALLENDE VLIEGTUIGEN Reünie van R. K. Midden. Op het spoor van C.C. G Hij was jaren geleden de Heimat ontvlucht, die hem geen Heimat wilde zijn, omdat hij een Jood was. Van toen af was hij meegetrokken in den langen tocht, die vele eeuwen geleden in Palestina begon. Hij had geen huis meer, geen werk en geen vrouw. Hij had alleen nog zijn vrienden. Maar wat zijn vrienden voor wie niet rusten mag? Een durende noodzaak tot onthechting.Nu stond hij op het punt om naar Amerika te vertrekken. Hij wilde er opnieuw beginnen. In New York zou hij een vriend vinden, en daarna in Los Angeles de eenzaamheid, want waar is de eenzaamheid wijder dan in de groote stad, waar het leven zóó gesloten voorbijgaat aan wie nog niet in zijn snellen stroom zijn opgenomen ze benijden mogen, wij. die in de gespaarde steden van Holland we nen. en die. als het onherroepelijke ons niet op andere wijze getroffen heeft, konden terugkeeren naar het veilige leven, waar de belas ting en de woningnood wel incon- veniënten zijn. maar niet aan de essentie des levens raken. Wij konden ons de weelde permittee- ren van bedachtzame burgers 1e blijven in een bedachtzaam land. Wij weten alleen nog maar in theorie, dat de oorlog offers van ons allen vroeg en zoeken veler lei verontschuldiging om te behou den wat ons niet ontnomen werd. Wij hebben den naam, gastvrij te zijn, maar wij wenschen zelf uit te maken, wie dat ondervinden zal. Wij zijn royaal, zoolang wij zelf het initiatief mogen nemen, en in ons zelf het begin bewonderen kunnen van een spontaan gebaar. Maar de deugd van den chris ten is dat "let. De deugd van den christen is toet, alle initiatief te la ten aan Hem, Die den wederop bouw en de volkshuisvesting en de ambtenaren en de wettelijke traagheden even goed als onze particuliere tekorten heeft aan vaard. Daarom zijn z jj te benij den, wier litteekens actueel blij ven tot de dood er zich over ont fermen zal. Daarom zijn zij te be nijden, die alles moesten achter laten, omdat zij het moesten ach terlaten omdat er geen vlucht en geen offer werd overgelaten ian hun eigen initiatief, omdat zij zien- zelf niet konden behouden, en niet konden uitmaken, wat zij wilden afstaan. In een koestal bij Trondhjem heeft men een Rus aangetroffen, zekeren Vasili Rembofski, die er uitzag als een Robinson Crusoë, met lange haren en baard en ge kleed in lompen. Hij bleek des. tijds ontsnapt te zijn uit een Duitsch krijgsgevangenenkamp bij Levanger en zich sindsdien verborgen te hebben gehouden in de bosschen. Hij kwam met de handen omhoog te voorschijn, want hij had nog niet vernomen van de Duitsche capitulatie. Een Fransch militair vliegtuig is Zondagmiddag tijdens een oefenvlucht te Kouribga, nabij Casablanca, neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. .a. Tengevolge van het slechte zicht is een viermotorig toestel van de R.A.F. Zondag op het eiland Ischia, in de Golf van Napels, tegen een berg gevlogen. Tien inzittenden kwamen om heit leven. Wij hebben afscheid genomen zooals men van vrienden afscheid neemt. Een zwijgende handdruk, een enkel woord. Het is niet goed, sentimenteel te zijn, als het leven zonder erbarmen is. Maar in zijn oogen waren de vreemde weemoed en de vreemde glans van het zon der bravour gedragen, dappere verdriet, waarvan wij de pijn hebben meegevoeld, omdat wij nu eenmaal menschen zijn en het on herroepelijke vreezen. Dit was on herroepelijk, zoo onherroepelijk als de dood. En toch hebben wij dezen man benijd- Niet omdat hij wegging uit het oude Europa dat de Vader van alle menschen ons heeft toever trouwd, opdat wij het zouden ma ken tot' wat het straks zal zijn. En wij hebben hem ook niet benijd om wat hij aan den overkant aan nieuwe kansen vinden zal. Dit oogenblik was te zeer geladen van supreme gespannenheid, van smar telijke maar aarzellooze onthech- ting. Wij benijdden hem, omdat hij al les en alles had moeten loslaten wat eenmaal zijn leven was, en niet eens meer de puinhoopen zijn bezit mocht noemen; omdat de goddelijke Beschikker van het on ontkoombare lot dat harde woord tegen hem gesproken had, dat Hu al tot zoovelen heeft gezegd; Ver laat uw land- Wij benijdden hem, omdat hem de heldhaftigheid was opgelegd, die de droom is van velen, en die niemand zich zelf aanmeten kan. Wij benijdden hem omdat in zijn leven de onherstel bare breuk met het verleden een feit was geworden, omdat zijn hart litteekens droeg die nooit meer zouden ophouden pijn te doen, omdat zijn leven geteekend was door het onherroepelijke, door het sterven, dat de meest werke lijke werkelijkheid van alle leven is. Wij benijdden hem niet om wat hij verliezen moest, maar om dat hij een dapper, vertrouwend mensch was, die wist, dat het de opperste rijkdom van het leven is. volstrekt niets meer te bezitten. Het leven doet zjjn rijkdom aan niemand cadeau. Daarom zijn zij te benijden, aan wie de oorlog niat is voorbijgegaan. Dat klinkt bijna onmenschelijk. Maar juist op dit oogenblik wil ik het zeggen, nu ik door het raam van mijntijdelijk 24. Verkeerd paar schoenen! verblijf de platgeschoten resten <o, Naar A.P. uit Sydney meldt, zijn Maandag drie- en zeventig per sonen gewond bij een busongeluk in Sydney. Een bus met een bo venverdieping, vol arbeiders, die op weg waren naar liun werk, kantelde met bovengenoemd resul. taat. Er zijn 21 ernstig gewonden <z> Naar uit Vaticaanstad wordt ge meld, is de Amerikaansche admi raal Ellery Stone, hoofd van de militaire missie in Italië, Zater dag j.l. in de Katholieke Kerk opgenomen. Zondag heeft hij in een Vaticaansche kapel de H. Communie ontvangen. Des mid- dags werd de admiraal door den H. Vader in particuliere audiën tie ontvangen. <J> Te Montreal zijn twee geestelij. ken, pater Brossard en broeder Vincent, op straat aangevallen door een maniak en met een mes gestoken. De toestand van pater Brossard is zorgwekkend. Door Indonesische studenten, te Leiden bijeen, is een sociaal-eul- tureele organisatie opgericht, die zich ten doel stelt door een zoo nauw mogelijk contact met het Ned. sociale en cultureele leven wederzijds begrip en goede sa menwerking tusschen Nederlan ders en Indonesiërs aan te kwee ken en te bevorderen. <a. Hr. Ms. „Van Speyck" is voor een bezoek van eenige dagen in Paramaribo aangekomen. <J> Het proces tegen lg Amerikanen in Palestina, beschuldigd van hulpverleening aan illegale Jood- sche immigranten, is 14 dagen Daarom hebben wij den mensch benijd, die als een schip in den nacht ons is voorbijgegaan, en voor wien er nooit meer een terug keer zal zijn, en nooit meer °en stoorlooze gehecfatheid of een vei lig bezit. IN TE standers-gemeenteraads leden Te 's-Hertogenbosch had de 2e reünie plaats van de Katholieke gemeenteraadsleden - middenstan ders uit het diocees Den Bosch, waarin de kwestie der volkshuis vesting belicht werd door mr. dr. J. B. Sens, secretaris van Heerlen. De inleider bezag het probleem vooral in verband met de over heidszorg, zoodat speciaal de juri dische groei in zijn belangstelling stond. De ontwikkeling tot rooi lijn-uitbreidingsplan-streekplan en nationaal plan is wel historisch te verklaren, maar logischer ware de omgekeerde volgorde. Een rijks dienst voor het nationale plan is noodig, maar moet voldoende ge decentraliseerd worden, zoodat aan de lagere organen als pro vincie en gemeente het hun toe komende deel wordt overgelaten. Spreker oefende kritiek uit op de kazernewoning en de vlakke utiliteitsgevallen zonder eenig karakter en pleitte vóór de één gezinswoning met meer bouw- bedrijvigkeid ten plattel ande en vóór het eigenaar worden der woningen door de thans bezit- loozen. Dr. Sens prees de overfreidszorg, die het bouwen door woningbouw- vereenigingen en met bouwspaar- kassen had mogelijk gemaakt- Voor de toekomst achtte hjj het echter noodig, dat de bouwspaar- kassen onder wettelijke controle komen nu het in den naoorlog- schen tijd zoo moeilijk is te sparen. Nu geve de overheid ook steun aan deze instellingen. Wat de stedebouw betreft, achtte de inleider een aparte ..Code de l'urbanisme" noodig, zooals Frank rijk en Engeland die kennen; het huidige systeem, waarbij teder denkt, dat hij op zijn grond mag bouwen in de stad, tenzij het is verboden, wilde spr- graag om gekeerd zien, zoodat een algemeen bouwverbod zou worden uitge vaardigd terwijl dan de lagere bestuurscorporaties uitbreiding^ plannen zouden maken, onder goedkeuring der hoogere, waar naar men den woningbouw zou moeten richten. De inleiding was een duidelijke samenvatting, op juridisdh terrein, terwijl de historische ontwikkelin gen in het algemeen door spr. wer den gebruikt om de huidige om standigheden te verduidelijken. )N »_il Ion uitgesteld. Zij maakten deel uit van de bemanning van het schip „Abril", dat Zaterdag met 600 immigranten naar Haifa is op gebracht. .A De Donau is in de omgeving van Britislawa, de hoofstad van Slo wakije, buiten zijn oevers getre den. Verscheidene plaatsen staan onder water en er is aanzienlijke schade aangericht. De rivier in bijna twee meter gewassen. De minister van oorlog heeft aan alle militairen verboden zonder zijn toestemming met rjjksvoer» tuigen en ander rjjksm'ateriaal deel te nemen aan betrouwbaar heids-, prestatie-, ster- of andere dergelijke ritten. Hoewel de toestand van de typhuspatiënten te Goes over het geheel genomen weinig zorg baart, is wederom een hunner overleden en wel de 65 jarige heer A. Blok uit Kortgene. Het ligt in de bedoeling in den loop van de maand Augustus het examen vakbekwaamheid sme den bedrijf af te nemen. a> De Stscrt van 10 Maart bevat een beschikking „Vergoeding ge vorderde horecabedrijven". WOENSDAG, 12 MAART- HILVERSUM I (301 M.) NCRV 9 45 Nieuws, 10,30 Morgenwijding, li.00 Concert, 11,45 Ber, uit Indië, 12 00 Orgel, 12.25 Gram., 13 00 Nieuws, 13.15 Stsfmuziek, 14.00 Orgel 14-30 Caus 14,50 Metropo- le-ork'., 15 30 Viool, 16.00 Gram., 16-20 Zang, 16,45 Voor de jeugd, 17 30 Gram.. 18.30 voor de Ned. strijd'kr, 19.00 Nieuws, 19,15 C?us„ 19 30 Eng les, 20,00 Actual-, 20.10 Prot. kerkdienst, 21,30 Gram., 21 40 Kwartet, 22.00 Nieuws en actual 22,30 Gram 22,45 Avondwijding, 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M-) VARA 9.45 N;emws, 10,00 Mor genwijding, 11,00 Gram., 12.00 Ac cordeon, 12 30 Orgel, 13,00 Nieuws. 13,15 Millers, 14,00 Caus.. 14.15 Orkest, 15,00 Voor de jeugd, (15.45 voor de zieken), 17.15 Ramblers, 17 45 Caus18,00 Nieuws, 18.15 Gram 18.30 RVU, 19,00 Piano, 19 15 Over Incië; 20,00 Actual-, ,2o!l5 Orkest, 21.00 Hoorspel, 22.00 Muziek, 22-30 Koor, 22,45 Caus., 23,00 Nieuws. van een dorp zie liggen onder de sneeuw. Zij die er gewoond 'neb ben, en die al h.un lief en al hun leed tot een loutere herinnering zagen vergaan, zij hebben de kans van hun leven gekregen, die wij Ondertusschen vond Boudewijn, dat hij nu genoeg gezien had van Amerika en besloot ecrus ergens anders heen te gaan. Hij koos een paar laarzen uit, <3 ie hem erg be kend voorkwamen, al kon hij zich maar n'et indenken waaroim. Dodh toen hij ze aangetrokken had en op de plaats van bestemming aan gekomen was. wist hij al heel gauw waarom NIETS TE KOOP! UITVERKOCHT! GESLOTEN! Dat was alles wat hij op de winkelra men te lezen vonid. En ook de bonnenlijst met z'n 400 gram brood en toet e ne kilotje aardappelen in de week wist hij al heel gauw thuis te brengen. En de suikerbie ten, brrrrrr, hij rilde er nog van. Om den hoek van de straat ver schenen een paar gestalten. Ojé, dacht Boudewijn, dat ontbreekt er nog net aan! Een trouwe lezer van ,,Diie rare wereld' schrijft ons: Meneer de redacteur, Een sopraan slaakte dezer dagen zulk een doordringenden gil door de radio, dat mijn vrouw en «c. die op een afstand van 143 kdo. meter zaten te luisteren, met onze stoelen achterover sloegen. Toen we overeind waren gescharreld, constateerden wij, dat de pot van di.n haard die uiteraard uit was was gebarsten. Daaruit kan men afleiden, dat een lang aengehouden toon van groote on. zuiverheid zelfs ij '.eren voorwer pen kan doen barsten. Mijn nicht, die zanglessen heeft, hield bij wijze van experiment haar mond boven een theekopje en zong eenige regels van „Groot vaders klok is een deftige klok". Het kopje barstte niet, doch mijn nicht bleef er met haar neus in vastzitten, wat we nog veel leuker vonden- Uw dw. Muziekliefhebber". door Douglas Grey 61) Wel, iik meen dat ding ge. vonden te hebben, antwoordde Don Manuelo. Zoo? De toon, waarop Flinero h»at zei verried noch verbazing, noch ver. rassing, Het heeft me natuurlijk nog al hard en omzichtig werk ge. kost, vervolgde Don Manuelo, Natuurlijk, stemde Flinero «net hem in. Zouden we er niet bij gaan zittfcm? De detective trok een der ge. wone stoelen naar zich toe. zon. der te letten op den door Don Manuelo aangewezen leunstoel. De laatste haalde de schouders op en liet zich zelf in den gemakke. lijlken diepen stoel vallen. Hij sloeg zijn beenen over el. kaar, legde de topptea van zijn vingers tegen elkander, liet zijn bipnke handen zoo op zijn knieën rusten en glimlachte eigenaardig. Hij begreep, dat. de man tegen, over hem liever rechtop zat bij een zakelijk gesprek, dan achter, over te liggen, vooral in het ge. va,l, dat hfet onderhoud wat hefti. ger mocht worden, Heb je die schaal hier? vroeg Flinero beiaard. Groote goedheid, Flinero. hoe kom je op zoo'n vraag! viel Don Manuelo gemoedelijk tegen •hem uit. Als dat het geval was, dacht je dan niet, dat ik het ding hier midden op tafel giezet zou hebben, zoodat jfe het dodelijk ge. zien had? Neen, ik heb die offer, schaal nog niet in mijn feitelijk bezitnóg niet. Maar ik kan het ding hier hebben, zoodra we het eens zijn over de manier, waarop we verder zullen hande. len. Dat fcfcgrijp ik niet goed. En toch is het doodeenvou. dig, beste kerel, hernam Don Ma nuelo. Hoe staat het met de beloo. ning, door Don Vincente voor het terugvinden uitgeloofd? Bij mijn weten is daarvoor nog geen bepaald bedrag vastge. steld, antwoordde Flinero, maar 1 |et spreekt vanzelf, dat Don Vin. cente zich zeer royaal zal toonen- Tegenover jou? vroeg Don Manuelo scherp. Ik heb met een belooning niets uit te staan, was het koele antwoord. Ik dien eenvoudig mijn rekening in aan Don Vincente Indien een buitenstaander wat zeer onwaarschijnlijk is die schaal terugbrengt, dan zal hij, naar ik veronderstel, behoorlijk beloond worden. Dat is nu juist, wat ik be. doel, zei Don Manuelo. Om je de waarheid te zeggen, ben ik niet zoo rijk met aardsohe goederen gezegend, als de meeste menschen vermoedelijk denken. Ik ben niet rijk. Feitelijk ben ik niet eens welgesteld. Ik zit in schulden en heb geen .gield. Flinero zei geen woord Hij nam den keurig gekleeden, uiterlijk onbezorgden man, die op zijn ge. mak in den armstoel lag, rustig op en wachtte op wat hij verder tertellen zou. Zooals je misschien weet, ben ik van goede familie, hervatte Don Manuelo het gesprek, maar ik ben de laatste afstammeling. Mijn vader liet me slechts weinig na en dat beetje is in den loop der jaren verdwenen. Jarenlang leef ik nu al van wat vrienden me leenden en wat ik nu ten dan met biljarten of op de renbaan gewon. nen heb. Zoo? merkte Flinero onaan. doenlijk \0p. Nu, dat kon zoo niet lan'ger en daarom wierp ik me op het speuxd'srsvak. Als prive.detective dus fei telijik? Och, zoo heb ik mezelf nog nooit aangediend, antwoordde Don Manuelo, maar om op de zaak te rug te komen.... als jij honderd duizend pesos van Don Vincente voor me los kunt krijgen, geloof ik die schaal te voorschijn te kun. nen brengen. Hij zei die laatste woorden met ongewone hardheid in zijn stem en zijn gewoonlijk droomerige oogen flikkerden, toen hij den detective strak aanzag. Honderd duizend pesos is een heele som, merkte Flinero na een poosje keeltjes op. Die offerschaal wordt op een millioen pesos geschat en er zijn verzamelaars, die er tweemaal zoo veel voor over hebben, antwoordde Don Manuelo, Me dunkt, dat hon. derd duizend voor Don Vincente de moeite niet waard is. In elk geval voel ik er niet voor, verder met de zaak door te gaan, als me dat bedrag niet gegarandeerd wordt. Waarom ga je met je verzoek niet rechtstreeks naar Don Vincen te? vroeg Flinero vanzelfsprekend. Don Manuelo schudde beslist het hoofd, Neen, Don Vincente denkt, dat ik financieel onafhankelijk ben- Als hij wist, dat ik die belooning opstreek, zou ik geruïneerd zijn als gezelschapsmensch. En dat zou voor iemand van mijn stand en familie erger zijn dan de dood. Wil je dit voor me doen, Flineno? Wil jij me die honderd du zend pesos garan. deeren? De detective dacht even na. Daarop zei hij weloverlagd en rustig; Ja, Don Manuelo, ik wil u die honderd duizend pesos garan. deerennatuurlijk in de veron. derstelling, "Hat u op een eerlijke manier aan die schaal gekomen bent_ Dón Manuelo de Montero Mo. reno begen lu druchtig te lachen, ging Techt overeind zitten en sloeg zich op de knie. Groote goedheid, Flinero, je denkt toch zeker niet, dat ik die sohaal gestolen heb? Ik heb dat alleen maar voor den vorm gezegd, antwoordde Fli. nero. Ik had natuurlijk de bedoe. ling n et, te insinueeren, dat je een dief bent. Maar dergelijke voor. waarden zijn nu eenmaal usance. Dat weet je als detective toch ook wel? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2