GEEN DANSEN MEER IN MUSIS SACRUM De jeugd op duistere paden j liet verloop der verzekeringen DINSDAG 11 MAART 1947 PAGINA 3 VERGUNNINGEN INGETROKKEN HET OORLOGSGEWELD IN SCHIEDAM D.K.W-SUCCES IN DE RONDE VAN BLIJDORP LATE RECHTZETTING HERMANDADJES EN -DITJES Het vliegveld voor Rotterdam Geen wijziging in stand punt der Regeering INBREKERSBENDE ONTMASKERD Laatste berichten Regeeringserisis in België? UITSPRAAK VERRAAD „WAARHE1DGROEP" TWEE BENDEN DIEFJES OP HET SPOOR Sterfte en rente BURGERLIJKE STAND Vanwege het gemeentebestuur bereikte ons de volgende publi catie: „In verband met ongeregeld heden, welke zich ter gelegen heid van een feestelijkheid in gebouw „Musis Sacrum" hebben voorgedaan, heeft de burge meester zich genoodzaakt gezien de aan den exploitant van ge bouw Musis Sacrum" verleen de vergunning tot dansen in het openbaar voor den tijd van zes maanden in te trekken". In een onderhoud met de 'ver tegenwoordigers van de pers. dat pp initiatief van den heer de Groot, exploitant van Musis Sa crum, en het bestuur van den Rottend ami chen Kegelbond werd gegeven, meende deze ter verde diging van zijn goeden naam en kele dingen te moeten opmerken. De vergunning was ingetrokken zonder dat hem de gelegenheid was geboden zich te verdedigen of onjuistheden recht te zetten. Geen enkele nadere motiveering dan de clausule: ,,in verband met de openbare orde en zedelijkheid" was in het officieele schrijven op genomen. Terwijl de heer de Groot reeds bijna een week tevoren van ver schillende zijden geruchten had gehooid, dat zijn vergunning zou zijn ingetrokken, bereikten hiem de officieele stukken eerst op Vrij dagmiddag. Hij was toen niet meer in staat zijn personeel en het orkest af te zetggen en kreeg dus pen extra financieele strop. Tijdens een onderhoud met den burgemeester gaf deze naar aan leiding van het politierapport, opgemaakt tijdens het bal-masqué van den Rotterdamschen Kegel bond de motieven, die geleid hadden tot de intrekking van de vergunning. In dit politierapport werd o-a. gezegd, dat de heer de Groot geen maatregelen had ge nomen om excessen te voorkomen en dat bezoekers met geweld had den moeten worden verwijderd. JVfen haid hooren vertellen (dit wal niet geconstateerd) dat de jenever en de champagne gestroomd had den. De heer de Groot noemt deze beweringen pertinent onjuist. Hij Jieeft voor diien avond speciale mem chen aangesteld om rond te jocpen en hem direct te waar schuwen, wanneer er iets scheef ging. Hij had de uitdrukkelijke garantie verkregen van het be stuur van den kegelbond, dat geen zelf meegebrachte dranken zouden worden gebruikt. Waar dit ge beurd is. terwijl hij het zag. heeft hij de fle.schen in beslag genomen en aan het einde van den avond teruggegeven. Toen enkele perso nen lastig werden, heeft hij aan de politie verzocht deze te ver wijderen. Omstreek: elf uur poog den enkele menschen van buiten, die niet nuchter meer waren, bin nen te komen. Ook dezen zijn op verzoek van den heer de Groot verwijderd. Wanneer hem nu verweten wondt, dat hij de heele zaak niet direct heeft 'laten ontruimen bij het eerste geval van ordeverstoring vraagt hij zich af, of dit de taak van de politie niet was. Er is tegen niemand proces-verbaal op gemaakt. Zeven politie-agenfen in uniform en drie zonder hebben den geheelen avonld in Musi' Sacrum rondgeloopen. Het was aan ben geweest, om een einde te maken aan cffe exce sen. die zij zagen gebeuren- Het bestuur van den R damsc'hen Kegelbond merkt op, dat de ver halen hierover op zijn minst sterk overdreven zijn. De heer de Groot wordt ver sterkt in zijn opinie, dat de politie hier had moeten optreden, ornca in de hem verleende vergunning voor dit bal-macqué duidelijk staat „De politie behoudt zich hef recht voor, om bij ordeiver .toring of schending van de openbare zede- lijkhe.d personen te verwijderen, c-q. de zaal te ontruimen". De politie had moeten ingrijpen. Het bestuur van den Rotter- damschen Kegelbond voegt hier aan toe, dat herhaalde informatie bij het politie-per. oneel steeds tot resultaat had, dat de ageruten te vreden waren over den gang van zaken en dat zij het een gezellige boel vonden. De heer de Groot meent, dat de intrekking van zijn vergunning niet volgens Nederlanidsdh rechts begrip is geschied. Ten eerste haid naar zijn meening een waarschu wing hier gepast en vervolgens meent hij de intrekking van zijn vergunning tot dansen in het open baar, tengevolge van ongeregeld heden in bei-loten kring voorgeval len. onrechtvaardig. Sinds de ope ning heeft men hem nooit behoe ven te waarschuwen; hij waakt angstvallig tegen het verloopen van het gebouw. Hij betreurt het dat er in Sdhie'fem zoo weinig cultureele behoefte is voor „Mus® Sacrum", een behoefte, waarvoor hij oorspronkelijk het gebouw neerzette en dat hij zich daardoor om redenen van een sluitende ex ploitatie gedwongen ziet tt>t het openbaar dansen- Hem wordt het werken onmogelijk gemaakt. Naschrift redactie: Wij geven deze feiten weer, zooals deze ons goor den heer de Groot zijn uit eengezet. Wanneer deze juist zijn komt het ons voor, dat, los van de voorgevallen feiten, de gat.tg va'1 zaken bij de politie, zoowel als de officieele behandeling van deze kwestie te wensehen overlaat. Negende lijst van vermiste en door oorlogsgeweld om het leven gekomen Schiedamsche ingezete nen: van IJzendoorn, Anthonie Wiliem, geboren 2471913 Zagwijn, Johannes, geboren 31 1904; van eer Zande, Johannes geboren 12—10-1921van Zelletn Monlnus geboren 451900; Zon dag, Theo, gehoren 1051901 Zonneveld, Daniel geboren 149 1889; Zonneveld, Sil.non Gerrit Jo_ hannes, geboren 1051922; Zon neveld. Willem, geboren 3012 1910; Zuijdendorp, Hendr.ikus Ja kobus geboren 14—1886. Na deze lijst komt er waar schijnlijk nog een aanvullende op gave. Aan de zware 10 K.M. prestaMe- wandelproef uitgeschreven door de Rottere. Athletiek vereeniging „Palthena", onder auspiciën van de K N.A.U. waaraan door 160 loopers werd deelgenomen, kwam de Schiedammer J. Beining als lOfe door de S'.nish in den tijd van 64 min. 42 sec. en P. vain der Ploeg als 17de in 67 min. 14 sec. Beiden behaalden het diploma in de hoog ste afdeeling. M. Schoenmakers kwam als 28ste binnen in den t.ijd van 1 uur 10 min. 49 sec- en be haalde hierdoor het B afd. cYplo Op 26 September van het vori ge jaar verscheen er in ons blad een bericht over ,het roekeloos rij. den van e:-n militairen w gen over de Broersvest, onder den titel: ,,Zoo zijn onze manieren". Deze wagen werd door ons aangezien voor een auto van de in Schiedam gelegen A. A. Troepen. Op vorige verzoeken'tot'rectificatie zijn wij niet ingegaan, omöait niet onom- stootelijk vaststond, dat het hiier geen wagen van de A. A. T. be. trof Van den Wmdi. K'orpscomman- dant ontvingen wij nu een schrij. ven, waarin hij meedeelt: „Na een nauwkeurig ingesteld onderzoek is NIET komen vast te staan,dat de door u bedoelde au*o tot één der compagnieën der A. A. T. behoor de" Wij geven deze rechtzetting met verontschuldiging aan het adres van de A, A. T. door. Gisterenmiddag ha op htt kruis punt Willem de Zwijgerlaan— StscUhouderslaan een aanrijding plaats. Van de Willem de Zwijger, laan kwam een vrachtauto, be stuurd door H. C- S. uit- Schiedam. W W, C. zag hem van zijn luxe. wagen' wit aankomen en remde om hem een verplichten voorrang te verleenen- Door de sneeuw gleed zijn wagen cehter door. De kop lamp en voorbumper werden be. schadigd. Nacat zij zes weken niet m .hun woonwagen waren geweest, kwam W. J. Gv d W, tot de conclusie, dat ongewenschh bezoe kers het grootste deel van haar woon wegenraad hadden meegeno. imen: kleeren. pannen, potten, vor ken, messen, vloerkleeden, kortom een' heele inventaris. Op een werf aan de Damlaan is een huisvrouw radeloos, want huisraacloos. Die Daimlaaribuurt. schijnt op meer leden van het gilde der lang vingers aantrekkingskracht uit te oefenen. Van het sportterrein Damlaan aan den Oude Dijk wer. den 2 hockeykooien ontvreemd. OFFICIEELE KENNISGEVING Hinderwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van: Frans Bennekers Prepareer, en Bontbedrijven, te Deventer, om vergunning tot oprichting van een fabriek voor pelsveredelin.g Cn het pand Oudedijik 185, kadaster Sectie H. no 736, met 12 electromotoren van totaal 29 P.K (t.w. 1 X 7%. 2 X 4, 4 X 2, 2 X 1%. 1 X 1 en 2 x P-K.) drijvende diverse arbe:i cis werk tuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag 25 Maart, 1947, des voormiddags 11% uur zal ten Raodhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Schiedam, 11 Maart 1947. In de memorie van antwoord op ■het voorloopig verslag der com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer over de begrooting van toet departement van verkeer voor 1947 wordt op de vraag van som mige leden inzake het vliegveld bij Rotterdam geantwoord cat het in de bedoeling van de regeering ligt, in de nabijheid van Rotterdam een vliegveld te doen ontst-aan, het welk vol'oet aan de internationale eischen van een vliegveld klasse E (Europeesche verkeer) met uit breidingsmogelijkheden tot kflasse B (transatlantisch verkeer). Dit werd reeds aan de gemeente Rot terdam medegedeek Voorlóurend overleg is gaande tusschen rijk en gemeente omtrent de meest gead'aikte plaats voor deze luchthaven. Een overhaaste beslissing hieromtrent is met het oog op de zeer groot-e moeilijkhe den, welke de bodemgesteldheid rondom Rotterdam oplevert, niet verantwoord alleen reeds met het oog op de hooge kosten, verbonden aan een zoodanig omvangrijk ob ject. Het bodemonderzoek is nog niet geëindigd. Ook moet worden rekening gehouden met toekomsti ge ontwikkelingsmogelijkheden van dit vliegveld. Uit het bovenstaande moge blijken, dat er geen wijziging is gekomen in het standpunt der re geering. In ieder geval wordt e meest mogelijke spoed in deze be t.racht. in de Pief Heinstraat wist de vrouw des huizes echter alarm te maken, waarop de roovers over haast de vlucht namen. Eenigen tijd later werden in Schiedam drie mannen aangehou den als verdacht van diefstal. Bij het verhoor, waarbij de Haagsche recherche werd Ingeschakeld, kwam vast te staan dat zij ook schuldig waren aan de roofover vallen in Den Haag. Het drietal is thans voor den officier van justitie geleid, evenals vier andere personen, die hun in lichtingen hadden verstrekt. In het geheel hebben zij een bedrag van 2000 buit gemaakt. Op het einde van het vorige jaar hebben drie personen, die zich uitgaven voor politieagent, vier roofovervallen in Den Haag ge pleegd. Zij kozen voor hun prooi personen, van wie zij wisten, dat zij zich met zwarten handel bezig hielden. Bij deze overvallen hiel den zij de bewoners met revolvers in bedwang. In een sigarenwinkel Volgens berichten uit Brussel is de politieke toestand in België uiterst gespannen. De commu nisten zouden voornemens zijn,1 uit de regeering te treden we gens een verschil van meening met de liberale ministers t.a.v. de prijzenpolitiek. Premier Huysmans heeft een onderhoud gehad met Julien La- haut, voorzitter van de commu nistische partij, met Jean Terfoe, den communistischen minister van nationalen wederopbouw en met Buset, den voorzitter der Belg. Soc. Partij. Daarna begaf Huysmans zich naar het paleis om den prins-regent rapport uit te brengen. Nader meldt U.P., dat de vier communistische ministers inder daad uit de regeering zijn getre den. Het bijz. gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft heden tegen den handelscorrespondent C. Wapper- om uit Den Haag, die verschil lende leden van de Waarheidgroep zou hebben verraden, veroordeeld tot 3 jaar R.WI. met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor 10 jaar. Men meldt ons uit Rotterdam: De jeugdcriminaliteit is nog steeds zeer groot en dan bedoelen we hier niet zoozeer de straat schenderijen, maar de werkelijke misdaden waaraan de losgeslagen jeugd zich schuldig maakt Nog vol van .stunts" en overvallen grijpt ze naar vele middelen, welke grijpt ze naar vele middelen, wat maakt- Zoo vond bv. Donderdag j-1. op het terrein van de HAL aan de Wilhelminakade 'n inbraak plaats in een wagon der Nederlandsche GEBORENFraracisca. M. d. van A Bakkers en M. A. Groenhora Dr Noletsyaat 1 Johannes C. Th z Van A A v d Sluis en C Noord- hoek, Dr. Noletstraat 1 Comelis W. G d v. D Schenk en C W. Lagendijk B K' Laan 196 Marja d van L. C v. Reede en M. v. Breu- k'elen Brugmanstraat 3 Maria E P d. van H. Gutteling en A. de Klerk, Boerhavelaan 1 Bodewijk z van J. J. Vermeulen en A. Klein Cfoereeachesi raat 18 Johannes C. P. z. van E J. B Schoenmakers en A. A. H v d. Avoird, Snellius- singel 6 Johanna C. d. va® J. H. v- d. Heuvel en J Stam. Over- schleschedwarsstraat 6. OVERLEDENH G. Hoogendoom 2 d., Dr. Noletstraat 1 G. Verzen- daal 84 j., wede. van H. Kroon, dwarsstraat 14 A. H. de Koning 4 j., Westfrankelamd'schestr. 64a H. M. A. Janssens, 69 j., wede. van J. P Zoetmulder St. Liduinastraat 20 w. v d. Pas, 70 j., wede. van IV C. v Dyk, Dr. Noletstraat X. Verschenen is het verslag van de Verzekeringskamer over 1944, waar- Begin 1944 beliep het verzekerde bedrag wat betreft de kapitaalver zekeringen van alle maatschappijen (in millioenen guldens) 3.391.0 (1943: 2.935..01942 2.587.1), aan het einde van dit jaar bedroeg dit 3.829.4 (3,391.0 en 2.935.0). De nieuwe productie. De productie van nieuwe verzeke ringen beliep in 1944 (in millioenen guldens) 1942 1943 1944 Kap. Verz. 468.3 592.7 561.8 Rente Ver. 398.4 409.5 359.5 Volks Ver. 135.4 162.2 140.4 Titaal 1.002.1 1.164.4 1.061.7 De productie heeft in elk der drie beschouwde jaren een peil bereikt, dat ver uitgaat boven dat der voor- ooriogsche jaren; dit blijkt duidelijk als men de totale productie over 1944 vergelijkt met die van 1934 ad 440.4 en van 1938 ad 663.2 millioen gulden. In verband met het toenemen van den omvang van de portefeuille kon men een vermeerdering van het door overlijden vervallen verzeker de bedrag verwachten. Daarnaast wordt de stijging veroorzaakt door de hooge sterfte in 1944. In totaal beliep het verval door overlijden bij alle maatschappijen (in millioenen guldens) 48.3 (1043 41.5 en 1942: 38.8). Door afkoop verviel in totaal bij alle maatschappijen (in millioe nen guldens) 60.8 (54.1 en 48.9). De stijging is te verklaren uit detoe neming der portefeuille en de ver oudering daarvan. Het abnormaal verval, door wijziging van de ver zekering liep in alle categorieën te rug en wel over het geheel geno men tot 27,6 millioen, vergeleken met 40.4 millioen in 1943 en 41.6 mill, in 1942. Dit houdt ongetwijfeld verband met het geringe contact, dat er gedurende het jaar bestond tusschen verzekeraar en verzeker de. Het verval door afkoop is weer aanzienlijk gedaald en wel van f 77.1 millioen in 1943 tot 55.3 mil lioen in 1944 (totaal alle mijen). In 1942 beliep het 49.2 millioen. In 1943 was de afkoop buitengewoon hoog, als gevolg van den gedwon gen afkoop der Joodsche polissen. Het verval door wanbetaling ver toonde een voortgezette daling en in verhouding tot de totale produc tie liggen de cijfers belangrijk lager dan in de voor-oorlogsche jaren. De sterfte Het blijkt, dat ln de periode 1940 t/m. 1944 de sterfte gunstiger ge weest is dan volgens de G.M.B. 19211930 verwacht kon worden. Een vergelijking met de sterfte vol gens de G.M.B. 19211930 valt even eens nog ten gunste van de in bo vengenoemde periode waargenomen sterfte uit. In totaaal bedraagt de ondersterfte voor de waarnemings jaren 1940 t/m. 1944 respectievelijk 13 en 2 pet. Was de sterfte in 1943 belangrijk gestegen t.o.v. die van 1942, in 1944 was zij weer belangrijk hooger dan in 1943, vooral met betrekking tot de leeftijdsgroepen beneden de 50 jaar. Bij een vergelijking van de sterfte in de periode 1940/1944 met die van de periode 1935/1939 blijkt, dat de totale sterfte, uitgedrukt ln percenten van de sterfte verwacht op grond van de G.M.B. 19211930 is gestegen vaan 79 pet. ln de perio de 1935/1939 tot 87 pet. in de pe riode 1940/1944 In totaal blijk' de sterfte na af trek van de moleststerfgevallen ln de periode 1940/194 iets lager te zijn geweest dan de sterfte ln de voor- oorlogsche periode 1935/1939. Vooral in 1944 is de invloed van de molest- sterfte zeer groot. De percentages t.o.v. de G.M.B. 1921/1930 z(jn zon der en met aftrek van molestgeval- len resp. 93 en 77. Ook in de volksverzekering is de sterfte in de periode 1940/1944 gun stiger geweest, dan op grond van de G.M.B 1921/1930 verwacht kon worden. Bq vergelijking met de G. M.B. 1931/1940 valt waar te nemen, dat de in de periode 1940/1944 waar genomen sterfte over het geheel ge nomen iets hooger is, dan die vol gens genoemde bevolkingstafel. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat, terwijl bij de kapitaaal- verzekeringen de sterfte over het geheel genomen in 1944 hooger ge weest is dan in 1943, de sterfte bij de volksverzekeringen in 1944 iets is gedaald t.o v. die in 1943. De gemiddeld gekweekte rente dient vergeleken te worden met den gemiddelden rentevoet, gebruikt bij de berekening der premiereserve. Het resultaat was 1942 1943 1944 (in percenten) Gem. gekw. rente 3.81 3.68 3.43 Gem. rentev. der prem.res3.47 3.43 3.41 Marge 0.34 0.25 0.02 De marge is dus in 1944 vrijwel verdwenen en het is duidelijk, dat verscheidene maatschappijen hun reserve op een lageren rentevoet zullen moeten omrekenen. Ondanks de geringe marge in den rentevoet is er ook in 1944 nog een behoorlijke overrente gekweekt, aan gezien het bedrag der beleggingen grooter is, dan het bedrag der wis kundige reserve. Hiertoe geven de onderstaande cijfers eenig inzicht: (In milloenen gl.) 1942 1943 1944 Tot. r.te ink. 62.7 68.6 71.9 Gm. wisk. res 1.519.8 1.709.2 1.944.2 Gem. reken- rentevoet 3.47 3.43 3.41 Geschatte ben. rente 52.T 58.6 66.3 Overrente 10.0 10.0 *>6 Spoorwegen. In dezen wagon waren goederen opgeslagen, welke bestemd waren voor Amerika. Daaronder bevond zich o a. een koffer met zilverwerk e.d. De boefjes openden dezen koffer en namen daaruit beurtelings een handje, zoodat de koffer in een oogwenk ledig was. Ze kozen daarop het pad der hazen. De politie had niet erg veel houvast, doch toog op onderzoek uit en (had al vrij spoedig succes. In de woningen van den 15- jarigen J. T. en den 14-jarigen W. J. M. S. trof men nl. zilveren lepels en vorken aan, welke niet geheel harmonieerden met de rest van het bestek- De jongens vielen spoedig door den mand en de politie zit nu nog achter een tien tal andere knapen aan, die even eens een deel van de buit hebben meegenomen. De vooroorlogsciie waarde van het gestolene wordt geschat ojp 1100. Op jacht naar snoepgoed De waarde van het begeerde object speelt overigens bij de jeug dige Lord Listers geen rol. In het Noorden van de stad heeft nl- eenigen tijd een andere jeugdige ,,gang" gewerkt die het uisluitend gemunt had op zoetigheden en later ook een sigaretje bemachtig de. De jongens werkten vrij sim pel. Met een hard voorwerp ver brijzelden ze b v- een vensterruit en uit de étalage namen ze dan datgene, waarin ze het meeste tteit hadden. Zondagnacht liepen de knapen tegen de lamp, toen zij de étalage- ruit van den tabakshandelaar L. J, V. in het Zwaan'hals insloegen, n eerste instantie wisten de jongens te ontkomen met 60 pakjes siga retten en 2 doosjes sigaren, doch de politie had nu een warm spoor en 's nachts om 1 uur zaten er elf personen achter de tralies. Het bleek, dat de diefstal was gepleegd door vier scholieren van 14 en 15 jaar, die bovendien nog 8 andere diefstallen op hun kerf stok hadden. Als heler fungeerde hierbij de 37-jarige waterstoker J. C- H„ terwijl de 14-jarige J. v. L„ de waren bij den waterstoker aan den man bracht. Verdere mede plichtigen waren 2 jongens van 18 jaar, een van 17 en een 21-jarige militair- Het onderzoek is nog in vollen gang, daar de politie het niet uit gesloten acht, dat de jongens nog meer op thun geweten hebben. Alhoewel de buit der jongens niet buitengewoon waardevol is heb ben zij toch veel schade aange richt, daar zij in totaal 8 étalage ruiten vernielderi, iedere ruit ter waarde van 300 400. Voo? de meestal kleine winkeliers een belangrijke schadepost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3