MINISTER T. J. VERSCHUUR Dooiaanval in het Noorden afgeslagen ,,Een maand op liet land" rtlsltl i PAGINA 4 DINSDAG 11 MAART 1947 Schepper van ons departement van Economische Zaken ZOMERTIJD IN ENGELAND DE ATOOMKWESTIE Maar nieuwe depressie komt helpet KOVDER IN HET ZUIDEN Première van GRENSCORRECTIES WORDEN RESTUDEERD TOERGENJEW TOT LEVEN GEBRACHT RUDOLF HOESS VOOR ZIJN RECHTFRS Welk een .groot verlies Neder land en Katholiek Nederland in het bijzonder geleden heeft bij den tragischen dood van oud^minister Verschuur, kan nog eens overvloe dig blijken uit het boek van dr. H. M. Hirschfeld, een naasten medewerker van wijlen Ver schuur: Actieve Economische Po litiek in Nederland in de jaren 1929-1934 (Elsevier-Amsterdam). Verschuur, aldus dr. Hirschfeld, "behoorde tot de zeldzame personen, die veel werk in het belang van het vaderland hebben gepresteerd, dat van blijvende beteekenis voor ons volk isBij de eerste aan rakingen met Verschuur viel reeds ©Pt dat men te doen had met een man. met sterke eigen overtuigingen, die een scherp critischen geest had en die zich vaak met bijtend sar casme pantserde Bij nadere kennis making werd men echter in nog sterkere mate getroffen door zijn diep religieuze katholieke overtui ging die hem evenwichtigheid en zelfvertrouwen gaf Achter het pantser van sarcasme bleek een gevoelig en trouw hart te schuilen. Dit pantser bewaarde hem ook voor Edelheid en vooral maakte het hem ongevoelig voor vleierij. Deze laatste eigenschap moet mijns inziens hoog worden aangeslagen, omdat velen, die uit een eenvoudig milieu komen, Op een hoog ambt aangeland, hun grootste fouten dreigen te begaan wanneer zij gevoelig worden voor vleierij Een man met eigenschappen als Verschuur was niet gemakke lijk in den omgang en hij stelde hooge eischen aan zijn menschen. Anderzijds schonk het groote be vrediging met hem samen te werken, wanneer men zijn vertrouwen had gewonnen. Verschuur had door zijn eigenschappen ook het formaat, verdiensten van anderen te kunnen erkennenHij trad op als Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in het derde kabinet-Ruijs de Beeren- brouck. De heer Ruijs had Ver schuur bij de formatie in 1929 uitgenoodigd op aanbeveling van oud-minister Aalberse. Ruijs was feitelijk een ideale formateur voor Verschuur. Deze staatsman wenschte zich vooral niet te bemoeien met het eigenlijke vakgebied zijner ambtgenooten. Ruijs de Beeren- brouok was regent, die afstand van de zaken wist te bewaren, zijn zin niet aan collega's opdrong en het ambt van Minister zeer hoog hield. Het was de tijd vooral, dat de af stand tusschen Minister en ambte naren zeer groot was. Ruijs de Beerenbrouek dacht er niet aan ambtgenooten voor besprekingen uit te noodigen en daarbij tevens ambte naren te vragen Voor de Ministers had dit iets aantrekkelijks, omdat zij op hun gebied vrij waren en hun verantwoordelijkheid scherp omlijnd zagen. Bovendien behoef den ü!ij geen overladen agenda voor den Ministerraad te vreezen. Ver schuur had bij Ruijs de vrije hand, doch hij respecteerde deze hoog staande figuur derhalve niet minder Ik meen zelfs te weten dat hij tegenover Ruijs zijn sarcasme wist te bedwingen. Soms was Ruys wel eens al te terughoudend en te voor zichtig in de oogen van Verschuur. Een totaal andere figuur in het Kabinet-Ruijs was de heer De Geer. Jhr. De Geer, tevens zijn eigen hoofdambtenaar, hield krampachtig vast aan alle d uails van het Ministerie van Financiën, dat hij volkomen beheerschte Met hem zou Verschuur vaak meeningsverschillen hebben. Die zouden voornamelijk ontstaan doordat De Geer zich onbereikbaar maakte wanneer Ver schuur op korten tijd beslissingen wenschte, waar de Minister van Financiën tegenop zag Toch wist Verschuur zijn zin tegenover De G-eer in de hoofdzaken door te letten Over het optreden van Ver- •chuur in de Staten-Generaal heet het: In parlement kwam Verschuur steeo's góed beslagen ten ijs. De wetsontwerpen en begrootingen had hij goed voorbereid en in het debat was hij zeldzaam slagvaardig. Soms was hij daarbij echter zoo sarcastisch, dat er conflicten dreigden Afgezien van het sarcasme had Verschuur een vaste tactiek, die daarop neerkwam, dat hij vaak meer notitie nam van zijn tegen standers dan van zijn vrienden Tegenover wenschen van de Kamer, ten aanzien van wijzigingen in ontwerpen, stond hij niet geheel afwijzend. Menig amendement werd door Verschuur geheel of gedeel telijk overgenomen. Verschuur ging steeds met een opgeruimd humeur naar de Staten-Generaal. Een enkele maal was hij dan wel eens van den geheimen wensch vervuld een Kamerlid, dat het hem te lastig gemaakt had. een afstraffing toe te dienen...... Wanneer Verschuur naar de Kamer moest besprak hij de ontwerpen of de voorloopige verslagen uitvoerig met de ambte naren die de zaak hadden voor bereid'. Hij wilde geen bezwaar maken indien de ambtenaren tijdens de debatten de tribune bezochten, doch briefjes van de ambtenaren Zondag a.s. éullen de klokken ln Engeland een uur vooruitgezet worden, meldt A.P. Maandag j.l. heeft het hoogerhuis de „tijdwet" goedgekeurd, die de vorige week reeds het lagerhuis heeft gepas seerd- Vólgens de wet zal tusschen 16 Maart en 2 November een uur daglicht gewonnen en tusschen 13 April en 10 Augustus twee uur. Mr. T. J. Verschuur z.g. tijdens de debatten wenschte hij liever niet te ontvangen. Zelf vroeg Hij slechts zelden een inlichting aan een ambtenaar, die op de tribune aanwezig was. Verschuur trad op als minister onder buitengewoon moeilijke om standigheden: de economische crisis brak eind 1929 uit en alle landen namen diverse maatrege len. Zijn departement was onvol doende geoutilleerd voor den nieu wen toestand. Verschuur zelf noemde zijn departement „op economisch gebied een snoepwin keltje". Zijn eerste zorg ging uit naar een betere economische voorlich ting, waarbij hij te maken kreeg met het departement van Buiten- landsche Zaken en dat van Finan ciën. Deze moesten echter zwich ten voor een uitdrukkelijk ultima tum zijnerzijds. Dan richtte hij zijn aandacht op de instelling van een Econo- mischen Raad die, naar het ge tuigenis van Hirschfeld, een groot succes werd, al vond men op an dere ministeries dat het departe ment van Verschuur „imperialis tische neigingen" had. Dit depar tement was intusschen veranderd in het departement van Economi sche Zaken en Arbeid. Ook kwam Verschuur nog wel eens in bot sing met den toen nog invloed rijken dr. Posthuma. Verschuur kwam wederom te genover een nieuwe situatie te staan door den val van het pond. Hij moest zijn maatregelen ne men. Het resultaat daarvan was de crisis-invoer- en crisis-uitvoer wet alsmede de clearingwet en de retorsiewet. Later kwam daar nog bij de tariefmachtigingswet. Hiermede had Verschuur een han delspolitiek apparaat geschapen, dat door zijn opvolger mr. M. Steenberghe werd voltooid en eveneens met groote bekwaam heid gehanteerd. Vele zorgen baarde Verschuur de landbouwcrisis, die hij te lijf ging met de landbouwcrisis-wet geving: de crisis-zuivelwet en de erisis-varkenswet, alsmede de landbouwcrisiswet. Aldus had Verschuur een groot werk vol tooid: den opbouw van het minis terie van Economische Zaken, de handelspolitiek en de landbouw crisis-wetgeving. De laatste legde wellicht het meest beslag op zijn werkkracht. Als men daarbij be denkt, dat hij ook nog als minis ter van Sociale Zaken de ordening van het bedrijfsleven aan de orde stelde, kan men eenigen indruk krijgen van het groote werk door dezen minister verzet. Critiek en zelfs laster werden dezen be windsman niet bespaard maar, zooals dr. Hirschfeld opmerkt, hij week ook daarvoor geen haar breed af van den rechten weg. Wij kunnen dr. Hirschfeld ver der niet volgen in zijn interessante uiteenzetting over Verschuur's actieve economische politiek. Wij besluiten met het volgend citaat: „Geen minister heeft ooit in Ne derland te voren een zoo groote bevoegdheid gehad op het gebied van de landbouwpolitiek. Stellig sproot dit voort uit den ernst van de landbouwcrisis, doch een man met minder groote talenten als minister Verschuur zou beslist niet een dergelijk vertrouwen heb ben gekregen van de Staten-Ge neraal". Nog steeds de tegenstelling A merikaKus land De veiligheidsraad heeft giste ren besloten, dat de commissie voor de atoomenergie de details van het atoomcontrole-program zal uitwerken en den zestienden September haar rapport zal in dienen. De instelling van een in ternationale atoomcontrole is dus minstens weer een half jaar ver traagd. De raad verwees het geheele probleem naar de commissie, na dat de Amerikaansche gedelegeer de Warren Austin en de Rus Andrei Gromyko in een zeer scherpen woordenstrijd opnieuw bewezen hadden, dat de Ver. Sta ten en Rusland nog altijd niet dichter tot elkander zijn gekomen wat de plannen over de atoom controle betreft. In België is door de middenstanders een 24-uurs staking ge» houden „voor de vrijheid legen staatsinmenging tegen fiscale dictatuur"Alle winkels, theaters en bioscopen wareti gesloten. Een der Antwerpsche straten. De nieuwe aanval van den dooi op het vorstgebied verliep met wat meer succes dan de vorige, hoewel ook ditmaal de aanval nog binnen ons land wordt afgeslagen. De dooi drong nl. door tot over Noord- Holland. het IJsselmeer en he' Zuidelijk gedeelte van Friesland en Drenthe, maar de Noordelijke provincies bleven in de vorst, S Weerverwacbting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt 5 geldig tot Woensiagavon-, Aanvankelijk nog zwaar be- wolkt met hier en daar mist en S t plaatselijk regen of sneeuw, la- t ter tijdelijk opklarend, afnemen- t de wind. In het Zuiden van Ihet land weer daling van tempera. S tuur, vooral ces nachts; in het j Noor. en van het land in den» waarbij tijdelijk regen viel en i nacht, lichte vorst, overdag tem- overal een dikke ijskorst ontstond. 1 perat'uur om het vriespunt, met j De temperatuurstijgingen waren j 5 ™aart de 20n schijnt. "12 Maart.; zon op 7.04 uur, hedenmorgen om ongeveer zes uur ten einde. Groningen meldde toen 0 graden, Den Helder 0 graden, terwijl in Zuid-Limburg de temoe- ratuur was opgeloopen tot onge veer 8 graden. Enkele uren later begon de koude lucht zich echier weer in omgekeerde richting te bewegen en hedenmorgen orn negen uur was de temperatuur in Eelde gedaald tot 2 graden en in Den Helder tot 1 graad. Te De Bilt kwam voor het eerst sinds 20 Januari het daggemid delde der temperatuur boven nul. In ons land viel op verschillende plaatsen zware regen, vooral in het midden en Zuiden van ons land- Te De Bilt viel in één etmaal 24 mm, hetgeen bijna de helft van het maandgemiddelde voor Maart is. De depressie veroorzaakte in Noord-Duitschland op vele plaat sen wederom zwaren sneeuwval bij temperaturen van 4 tot 7 graden onder nul Verwacht mag worden, dat de koude lucht achter de depressie om ook het Zuiden van ons land nogmaals zal bereiken, maar in middels hebben de dooi en de regen daar hun werk gedaan, zoodat het effect van de tempe- Spoedig zal een commissie, be staande uit Engelsche en Neder- landsche deskundigen, een begin maken met de bestudeering van de Nederlandsch-Duitsche grens. Deze commissie zal verder een onderzoek instellen naar de be langrijkheid van de Nederlandsche eischen voor grenswijziging. Al dus deelde volgens A.P. het Engel sche voorlichtingsbureau te Han nover Maandag mede. Het tooneelseizoen is reeds voor een groot deel verstreken en toch bracht de tooneelgroep „Come- dia" ons Zaterdagavond in den Utrechtschen schouwburg met Toergenjew's „Een maand op het land" nog een bijzondere artistie ke gebeurtenis. Dank zij de medewerking van den Russischen regisseur Prof. Peter Scharoff, die hiervoor spe ciaal naar ons land was geko men, een groot artist blijkbaar met een scherp gevoel voor fijne détails, waaraan het werk van Toergenjew zoo rijk is, werd een wereld uitgebeeld, zooals wij ons door diens romans en de voortref felijke studie van André Maurois over den grooten Russischen schrijver uit de vorige eeuw had den voorgesteld. Dit was werke lijk Toergenjew, de meesterlijke en onovertroffen schilder van de natuur ten voeten uit en het was wonderlijk, zooals zijn geest over de actrices en acteurs vaardig was geworden, waarbij de schit terende décors en prachtige cos- tuums de suggestie nog versterk ten. Toergenjew is tegelijk romanti cus en realist, een auteur, die zelf verklaarde niet te kunnen schrij ven, als hij niet lief had en de ge negenheid van en voor een vrouw was als parfum in zijn Je ven, waarbij hij helaas niet de liefde in haar wezenlijke geestelijke waar de erkende. In zekeren zin is zijn levensbeschouwing pessimistisch, maar toch blijft na lezing van zijn werken een schoone droom han gen waarin men niet alleen het ruischen van hoornen beluistert, maar ook iets aantreft van het goede, melancholische, maar voor al mysterieuze van een menschen- ziel. Het landschap is als een Idyl le, maar geen pastorale met elfen en herders, doch bevolkt door menschen van vleesch en bloed, wier karakters hij sober maar treffend typeert. Walt Whitman spreekt dan ook terecht van „den edelen en melancholischen Toer genjew". Onder de Fransche schrijvers in de jaren tusschén 1860 en 1880, met wie hij voort durend verkeerde, neemt Toer genjew een zeer voorname plaats in, maar ondanks zijn veelvuldig verblijf in Frankrijk, spelen zijn verhalen zich alle in Rusland af. In „Een maand op het land" zijn twee vrouwelijke hoofdperso nen, Natalja en haar pupil Vera, die beiden in liefde ontvlammen voor een jeugdigen huisleeraar. Zelf heeft Toergenjew de oudere Natalja, voor wie de liefde niet vreemd was, op het eerste plan gezien, maar toen hij bij de repe tities voor de eerste opvoering in 1879 de jonge actrice Maria fla- vrilovna Savina de rol van Vera zag spelen, was hij zoo verrast, dat hij bekende, aan haar niet vol doende aandacht besteed te heb ben. In dit meisje ontwaakt voor het eerst de liefde en psycholo gisch zuiver liet Lous Hensen thans kitkornen, hoe hierdoor plotseling een schroomvallig meis je veranderen kan in een zelfbe wuste vrouw, die fier voor haar rechten tegenover een oudere seksegenoote optreedt, al is deze ook haar opvoedster. De ster van den avond was echter Ank van der Moer, die als Natalja een rol had, die haar volkomen lag en met uiterst fijne schakeeringen en treffende overgangen in gemoed gesteldheid, gaf zij deze gepassio neerde vrouw, zonder eenige char ge, weer. Guus Oster gaf een voortreffe lijke creatie van den jeugdigen ieeraar Beliaew, in wien men veel van Toergenjew zelf terugvindt. Bescheiden, maar toch belang rijk en in juiste verhouding door den vertolker Henk Rigters ge zien, was het aandeel van Yslaew, den eigenaar van het landgoed, waarop zich gedurende een maand zulke bewogen gebeurte nissen afspelen, die zoo opgaat in den aanleg van een dijk, dat hem het eigenlijke conflict, waar mee zijn vrouw Natalje heeft te maken, ontgaat. Sympathiek is de verschijning van den huisvriend Rakitin en Han Bentz v. d. Berg vond den juisten toon. Naast de voortreffelijke drama tiseering van dit tooneelstuk tref fen ook de geestige en flitsende dialogen en het is zeker de men geling van kostelijken humor en bitteren ernst, die er zoo 'n groote bekoring van doet uitgaan. Hoe prachtig past niet het type van den dokter in dit gezelschap, met zooveel verve gespeeld door John Gobeau. Aan de toejuichingen scheen na afloop geen einde te komen. Professor Scharoff moest in de ovaties deelen en Ank van der Moer ontving met vele andere bloemstukken den Senaatsruiker. I. A. onder 18 37 uur; maan op 00.40 S uur, onder 9.14 uur ratuursdaling veel geringer is en weliswaar nachtvorst zal kun nen voorkomen, maar overdag de "temperatuur zal oploopen tot boven nul. Voor het Noorden van het land is de toesiand dus nog steeds on gunstig en moet de volgende aan val van den dooi afgewacht wor den. Deze is echter reeds in aan tocht in den vorm van een nieuwe Oceaandepressie, die nu nog ten Noordwesten van de Azoren ligt, doch. die binnenkort opnieuw een groote hoeveelheid warme lucht naar het Noordoosten zal stuwen. Eerste nacht zonder vorst In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam te De Bilt voor het eerst sedert 18 Jan- de mini mum-temperatuur boven het vries, punt. Aldus kwam een einde aan een lange onafgebroken reeks van 51 vors'dagen. Zulk een lange reeks was sedert het begin der waarnemingen in 1849 niet eerder voorgekomen. De ouderwe'sche winter 18901891 had een reeks van 49 vorstdagen 1939'40 een reeks van 40 en 1941'42 van 38; reeksen, die alle vóór 1 Maart eindigden. Afsluitdijk onbegaanbaar De hevige stuifsneeuw van de laatste 24 uren heeft den Afsluit dijk practisch onbegaanbaar ge maakt en verkeer kan dan ook niet plaats hebben. 4 millioen menschen vermoord Te Warschau is het proces be gonnen tegen den 47-jarigen Ru- dolf Hoess, voormalig comman dant van het concentratiekamp van Auschwitz. Hij wordt beschuldigd van de grootste misdaad, welke wel ooit aan een enkelen mensch tenlaste gelegd zal zijn, namelijk het ver moorden van ongeveer vier mil- lioen menschelijke wezens. De berechting geschiedt door de Poolsche nationale rechtbank. Dr. Tadeus Cyprian, de Poolsche as sistent-hoofdaanklager voor oor logsmisdaden, die in dit proces als leider van het openbaar ministe rie optreedt, verklaarde, dat aan de meeste Europeesche landen uitnoodigingen gezonden waren om delegaties van voormalige gei vangenen van Auschwitz aanwe zig te doen zijn voor het leveren van bewijs. Zaterdag j.l- is het Tweede Ka» merlid Jhr. Ruys de Beerenbrouek (K V P) Coor den luitenant--goor verneur.genieraal in aiudiëntijal ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4