MUENCHEN en MOSKOU spaarcampagne I r Argentinië gaat een vloot bouwen voor koopvaardij NIEUWS Onruststokers te Balikpapan over de DINSDAG 11 MAART 1947 PAGINA 5 TOEN CAPITULEERDE HET WESTEN Ook nu weer defaitisme Roosevelt wilde naar Nederland komen V Schadepost voor Rotterdam WIE KETST HEM Propaganda voor spaarbrieven Vakopleiding van automonteurs DOODSTRAF VOOR MEDISCH STUDENT Bomexplosies bij sovjet» legatie te Kopenhagen POLITIEKE- OF GANGSTERSBEWEGING? De conferentie van Moskou is begonnen; zonder illusies, zooals wij reeds schreven. Vier groote mogendheden beraadslagen, en achter de maskers van politici en diplomaten gaan gedachten en begeerten schuil, welke niemand zal uitspreken, maar wélke ieder wel, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan bevroeden; men beloert elkaar geestelijk öm de diépere roerselen der redevoe ringen te doorgronden. Vaak zal niet hetgeen gezegd, maar het geen achter het door de zaal klin kende woord wordt vermoed, de reactie van de tegenpartij bepa len. Het is merkwaardig, maar in deze dagen gaan onze gedachten naar een andere conferentie, waar ook vier groote mogendheden, echter zonder Rusland, bijeen wa ren om over het statuut van Duitschland, over het lot van Europa te beslissen. We denken aan het Miinchen van September 1938. Er zijn groote verschillen. Toen ging het er om een binnen enkele uren dreigenden oorlog af te wen den; nu bestaat er menschelijker- wijze gesproken geen dreigend oorlogsgevaar, waarschijnlijk is er momenteel zelfs geen mogelijk heid om een oorlog te voeren. Toen lag in den geest van alle deelnemers het eindresultaat vast; nu wacht men met spanning af, hoe de besprekingen zullen ver- loopen, in welke richting zij zich zullen bewegen. Toen moest het in zijn gevolgen zoo vérstrekken de besluit in enkele uren tijds worden genomen; nu spreekt men over vier, zelfs over vijf of zes weken; om een basis voor een heele reeks toekomstige conferen ties te vinden. Er schijnt minder tijdnood te zijn om een in haar grondslagen geschokte wereld op de been te helpen, dan in de kri tieke uren van 1938 om het wa pengeweld te voorkomen, of zoo als de loop der gebeurtenissen heeft getoond, eenigen tijd uit te stellen. En toch München, München, München De diepste beteekenis van het geen toen geschiedde, is geweest de capitulatie van Engeland, en in diens gevolg van Frankrijk, voor Duitschland. Zes harde oorlogsja ren en ongekende verwoestingen zijn noodig geweest om de ramp zalige consequenties van deze capitulatie ongedaan te maken. Of eigenlijk kan men van „onge daan" niet spreken, want nog steeds leeft de wereld in een cata strofe-tijd, en niemand ziet nog een uitweg naar een gunstiger periode. Hitler met zijn nationaal-socia- lisme is ten onder gegaan; maar het nationaal-communisme van Stalin is voor de wereld nauwe lijks minder gevaarlijk. Streefde Hitier een Europa onder de abso lute heerschappij van Duitschland na, Stalin is zeker niet minder op dringend voor een Europa onder de dictatoriale dominantie van Rusland. En de methoden, welke worden aangewend om dit doel te bereiken, zijn in beide stelsels practisch dezelfde: vijfde colon nes, spionnage, bedreiging, schrik aanjaging, terreur, leugen en be drog. In 1939 had men reeds zes ja ren het nationaal-socialistische systeem aan het werk gezien; en men capituleerde toch, wijl men rust wilde hebben; wijl men de kracht niet kon opbrengen om energiek weerstand te bieden. Nu is, uit de intusschen verschenen memoires, vooral die van Gisevius, gebleken, dat, als Neville Cham berlain toen „neen" had gezegd, Hitler had moeten capituleeren, in plaats van Engeland. De we reld zou dan een niet-overzienbare ellende bespaard zijn gebleven. Bestaat nu, na alle ervaringen der laatste tien jaar, nogmaals het gevaar, dat, dit maal, voor Moskou zal worden gecapituleerd Wij kunnen, helaas, deze vraag niet met een ondubbelzinnig „neen" beantwoorden. We zijn overtuigd, dat een Marshall niet bereid is te capituleeren, dat zelfs Bevin en Bidauit wel stand willen houden, temeer wijl toch geen oorlogsgevaar is te duchten. Maar wie dagbladen en tijdschriften van het Westen voortdurend aan dachtig volgt, bespeurt daarin een defaitisme, dat o.i. tot een reëele bezorgdheid aanleiding geeft. De teugellooze agitatie van de Moskousche pers en radio blijkt op de zenuwen van vele schrijvers, vooral als zij een be paalde ideologische instelling heb ben, te werken. Velen van hen zijn er reeds toe gekomen Europa ar te schrijven en als een mak kelijken prooi van Rusland te be schouwen. Dat geschiedt in Ame rika, mede onder leiding van den vroegeren medewerker van Roo sevelt, Henry Wallace, maar ook in Europa zelf, waar sommigen de wereld in twee sferen willen verdeelen: een Amerikaansche en een Russische. En de laatste zou Dr. Stanley K. Hornbeck, gewezen ambassadeur der V. S. te 's Gravenhage, heeft verklaard dat president Roosevelt hem een paar maanden voor zijn dood in April 1945 mededeelde, dat hij en mevr- Roosevelt zoo spoedig mogelijk na den oorloig een be zoek aan Nederland wilden bréngen. Toen de president stierf ver zocht de Koningin den ambassa deur bij zich en gaf in een onderhoud van meer dan een uur waarin zij wees op het ver. lies niet alleen van een leider iii de V. S. en wereldaangelegèn. heden, maar ook van een vriend can Hare Majesteit en haar land, uitting aan haar droefheid. dan geheel Continentaal Europa, misschien zelfs Engeland moeten omvatten. Het is de geest van München, eens te goeder trouw als de geest van verzoeningsgezindheid ge schetst, welke echter het tyran- nieke imperialisme van een Hitier niet in bedwang kon houden. Die geestesgesteldheid heeft de we reld tot over den rand van den afgrond gebracht. Het is te ho pen, dat in Moskou een andere geest zal leven, die der vastbera denheid. Slechts daarmede zal men tot een accoord kunnen ko men, dat ten minste een mini mum aan vrede waarborgt. Voor den oorlog bezat Argentinië geen koopvaardijvloot. De export producten werden met vreemde schepen naar de landen van foe s' emming verladen en ook de invoerproducten werden met bui- tenlandsche schepen aangevoerd. De Nederlanders wisten hun deel op de vaart naar de La Pla'a havens tg veroveren. Behalve de wilde vaart waren er ook nog twee Nederlandsche maatschap pijen, welke een vas'e lijndienst onderhielden n.l. de Ro'lerdam Zuid-Amerika Lijn onder Van Nievelt Goudriaan en de Kon. H611. Lloyd. De Nederlandsche vlag ver scheen dan ook dikwijls in de havens van Buenos Aires voor ver lading van graan, steenkool, etc. In de oorlogsjaren heeft Argen tinië zich op economisch gebied belangrijk weten te ontplooien. Naast een voortschrijdend indus trialisatie-proces werd ook ge werkt aan den bouw van een eigen koopvaardijvloot, jjet funda ment werd hiervoor gelegd in de oorlogsperiode toen er gebrek aan buitenlandsche tonnage bestond. Momenteel bestaat de Argen'ijn. sche vloot reeds uit 18 schepen met een tonneninhoud van 133.876 bruto ton De huidige régeering is er op uit om de vloot nog be langrijk uit te breiden, zoodat ca. De politie-autoriteiten verzoeken ten behoeve van den Ned. Op sporingsdienst voor oorlogsmis dadigers te Herförd (Did) te worden bekend gemaakt met cte volledige personalia en huidige woon- en verblijfplaats van den voormaligen Rapport-Führer Sat- hoff van het kamp te Vught. Genoemde Sathoff zou vermoede lijk ook als „beul" in het kamp zijn opgetreden. Het Hoofd van de PRA, Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage, ver zoekt inlichtingen) betreifftendei P. KUIPER, voormalig wethouder v. soc. zaken te 's-Graven hage, die in de periodie van Maart 1944 tot eind Febr. 1945 te Berlijn ge werkt heeft als Stabs- fjromtführer" bij de O.T. en in die hoe danigheid de sociale be langen van de O. T. ar beiders be hartigde», Voornoemd bureau is dagelijks gedpend van 9 tot 17 uur. Bij de Tweede Kamer Ui in gediend een oniwerp van wet strekkende tot instelling van een Naf'onalen Spaarraad en hel 'uilgeven van rijksspaarbrieven. De Nationale Spaarraad zal tol taak hebben, hel sparen zooveel mogelijk le bevorderen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het ontwerp bevat bovendien een maohtigine aan den Minister In de Ambachtschool aan de Baljuwstraat in Rotterdam werd het examen voor automonteur ge. houden, georganiseerd door de BOVAG, de bond van ondernemers van autogarages, een vrijwillige organisatie waarbij meer dan 97 pet. van alle garages en herstel- iwerkplaatsen in Nederland is aan gesloten. Voor dit examen, dat bedoeld was voor monteurs ulit Zuid.Hol- land, doch waaraan zelfs uit ver der gelegen provincies werd deel genomen bestond groot.e belang, stelling, niet alleen omdat een examen als dit in Nederland nog hooit gehouden is, maar ook omdat Van de zijde der regeering iwas boven het normale uurloon een premietoeslag van 0.10 per uur zou mogen worden toegekend. Het montagesysteem, dat, men in ons land, in navolging van Ameri ka volgde, was het t,ot storing aan* leidiing gevende onderdeel een voudig te vervangen door een nieuw, wat tengevolge had dat zelfs grootere reparaties door be. trekkelijk niet vakkundige men. schen kon worden verricht. De vakopleiding, zooals op deze cursussen wordt onderwezen, om. vait naast het verplichte vak auto montage ook de nevenvakken zooals smeden, lasschen, plaatwer ken, uftkot'teren eenvoudig tech. nisöh teekenen enz. Zoodoende be reikt men dat fo.v, niet direct uit voorraad te vervangen déelen of onderdeelen van verouderde wan gen-s die niet meer voorradig zijn, door den monteur zelf vervaardigd' van Financiën om over te gaan tot de uitgifte van rijksspaarbrie ven. De wet op den Nationalen Spaarraad en het uitgeven van rijksspaarbrieven heeft derhalve de strekking den wettelijken grond slag te vormen voor een breed op gezette actie voor het sparen, die naar het oordeel van den Min. zal moeten worden gevoerd. De Spaarraad Aan de opstelling van het onder havige ontwerp van de wet hebben verder de volgende overwegingen ten grondslag gelegen. Bij de te voeren actie voor het sparen in al zijn vormen is de Nationale Spaar raad als het centrale punt gedacht. De Raad zal onder meer tot taak hebben, de spaarcampagne bij dê bevolking aan te bevelen, en zal daartoe dienen te zijn samenge steld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij vertegenwoordigen. Zal de Spaarraad als instituut appelleeren aan den spaarzin van het geheele Nederlandsche volk daarnaast zal van de individueelé leden worden verwacht, dat zij ieder op eigen terrein zullen aan sporen, intensief aan de spaarcam pagne mede te werken. De dage- ijksche leiding bij het voeren van de spaarcampagne zal den Nationa len Spaarraad delegeeren aan het bureau van den Nationalen Spaar raad, dat onder leiding staat van den secretaris van den Raad. De door dit bureau te maken kosten komen ten laste van de Rijksbe- grooting. Daar kan worden aange nomen, dat met de inrichting van een klein bureau kan worden vol staan, zullt-i de hiermede gemoei de kosten laag kunnen worden ge houden. drijf vertegenwoordigen. aller eerst in aanmerking komen in de commissie van toezicht zitting te nemen. De artikelen 6, 7, 8 en 9 openen de mogelijkheid, dat binnen het kader van de spaarcampagne ten laste van het Rijk spaarbrieven in een nader te bepalen vorm worden uitgegeven, die het pu bliek de gelegenheid bieden, zijn besparingen op een aantrekke lijke wijze te beleggen. De Min. acht het wenschelijk omtrent de modaliteiten van zoodanige spaar brieven eerst het advies in te winnen van den Nationalen Spaar raad en niet tot uitgifte over te gaan dan nadat met den Spaar raad daaromtrent overleg is ge pleegd. Naar het oordeel van den Min. moet net zwaartepunt van de actie voor het sparen liggen bij het bevorderen van de besparing bij de beslaande spaarinstellingen De eventueeie uitgifte van spaar brieven heeft dan ook niet ten doel. dezen instellingen concurren tie aan te doen. Tot de bedoelde uitgifte zal derhalve slechts dan worden besloten indien uitzicht bestaat, dat langs dezen weg aan vullende (besparingen kunnen worden aangetrokken. 50% van den in- en uitvoer door eigen Argentijnsche schepen zal kunnen worden verladen. In verband me' deze expansie poli1 iek is het van beteekenis. dat in hei onlangs met Zwitserland gesloten handelsverdrag ui druk- kelijk bepaald werd, dat het d» wer.sch van de Argen t i i nsch» autoriteiten is. dat de be'reffend» goederen vervoerd zullen worde» in schepen, die de vlag voere» van een dér conlracteerende lan den, me' dien verstande ech'er, da: dit geen vertraging, of ver hooging van de kosten me4 zich brengt. Argen'inie is dus bezigzich op scheepvaart gebied onafhankelijk e maken van het buit r-land. Gezien onze belangen bij de cheepvaar4 op de La Plata havens is het niet van belang on bloot, kennis te nemen van de exo-msie- plannen, welke volgens bét be rende Vijfjaren-plan door de Argen'ijnsche regeering zün ont worpen. Expansie in Vijfjaren-plan Op Engelsche scheepswe: ven zijn hans in aanbouw een turbine en wee motorschepen met een inhoud van 27.700 bruto ton. In Zweden wordt een mo'orschip gebouwd groot 9 100 ton. Drie Victory schepen met een "onner'nhoud van 32.400 ton werden in de Ver. S'aten gekocht, terwijl con ra eten me* de Italiaansche firma Ansaldo' werden afgesloten voor den bouw van drie groote passagiers- en vrach'schepen met een tonnage van 25.000 ton. Twee koePéhepen, met een inhoud elk van 2500 b-uto on. zuilen gebouwd worden door de Italiaansche scheepsbouw Mij. „Cantieri Riuniti del Adr-':'ico'\ Na uitvoering van deze bouw plannen zal de to-tale 4or,na?o van de Argen ijnsche vloot 2?o 5 "6 'ons bedragen. Overeenkomstig bet Vijfjaren plan zullen ook de lijndmns'cn worden ui'gebreid. Voorloopig zijn geprojecteerd: a) Buenos Aires naar de haven» van Patagonië (passagiers en vracht); b) Buenos Aires naar de Atlan tische havens van de Ver. Staten; c) Buenos Aires naar Sar os en Rio de Janeiro; d) Buenos Aires naar Cuba en Mexico: e) Buenos Aires naar Martini, Guadaloupe, Haiti en de Domini- caansche Republiek. Twee regelmatige vracht diensten zijn ingevoerd tuschen de River Plate en Europa. Nieuwe plannen bes aan verder voor den bouw van 12 moderne motorschepen voor het verkeer op de River Plate. Deze schepen moeten een goéde snelheid be zitten, laag olieverbruik. koel» ruimte voor lading en gemakke» lijk navigeerbaar zijn op de rivier. Men hoopt, da* reeds 6 van deze schepen in 1948 aan de vloo zullen kunnen worden Toegevoegd. Het Vijfjaren-plan voorziet ook nog in verbetering der haven», werken en installaties Wanneer eenmaal al deze plan nen zullen zijn ui* gewerkt, dan lijkt het niet uitgesloten, dat de Nederlandsche scheepvaartbelangen op Zuid-Amerika terdege rekening zullen moe'en houden met de nieuwe modern gebouwde koop vaardijvloot van Argen'in'ë De Gron. kamer van het bijz. gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde den 24-jarigen medisch- student Jan Visser tot de dood straf- Veroordeelde heeft als SD-er in de prov. Groningen een weer- galooze terreur uitgeoefend, ten. gevolge waarvan verschillende menschen het leven verloren. Hij kreeg het recht van cassatie. Volgens politie-autoriteiten im Zondagavond een bom ontploft i» de garage van de sovjet-Russi sche legatie in Kopenhagen, meldt A.P. De bom was geplaatst in ee» Chrysler auto, die behoorde aan( dne Russischen gezant, Andrei Plakhine. De auto werd totaal verwoest. De Russen hebben aan het Deensche ministerie van buiten» landsche zaken medegedeeld, dat er Zondagavond verschillende ex* plosies hebben plaats gevonden in! de omgeving van de Russische legatie. bepaald, dat aan de geslaagden kunnen worden uit ruw materiaal. Ook de kosten van den Natio nale Spaarraad ziullen niet hoog zijn, aangezien den leden van dezen raad slechts reis- en ver blijfkosten en dergelijke ver goedingen zullen worden vergoed Aangezien een groot lichaam als de Nationale Spaarraad slechts weinig frequent zal vergaderen, zal deze op den dagelijkschen arbeid van het bureau weinig toe zicht kunnen uitoefenen Derhalve zal de Nat. Spaarraad uit zijn midden een commissie van toe- zich aanwijzen, waarin ook het ministerie van financiën is ver tegenwoordigd. Deze commissie van toezicht zal veelvuldig kun nen vergaderen en het bureau met leiding en advies ter zijde staan. Uiteraard zullen de leden van den Raad-, die het spaarbe- Balikpapan wordt reeds se. dert eenigen tijd minder veilig gemaakt door activiteit van ge wapende benden, welke zich, als gevolg van den heerschen- den voedselnood en, naar men aanneemt, op initiatief va.n een in December van Java nit bin nengedrongen T. R. I—kapitein, gevormd hebben. In burgerlijke en militaire kringen te Balikpapan heerschen twee opvattingen omtrent deze onrustverwekkende elementen. De burgerlijke autoriteiten beschou wen de benden als aanhangers van de Indonesische republiek, de militairen zijn van meening. dat het hier niets anders dan gang sters betreft, die een makkelijk le ven willen hebben door de bevol. king te terroriseeren. De min of meer fficieele aaiï» hangers van de Indonesische rep lp. bliek echter zijn de leden van d'8 Ikatan Nasional Indonesia, welk» volgens opgave van den leider Aminoedin tienduizend leden telt. Volgens het Nederlandsche be stuur omvat de partij evenwej niet meer dan tweeduizend aan, hangers- Deze Ikatan staat achter de republiek en steunt de basis, overeenkomst van Linggadjatl evenals de Sarekat Koaem Bo®» roeh (arbeiderspartij), wsarva# de leider Maweng'kan door de Ne» derlanders is gearresteerd onder verdenking een illegale militair» leider te zijn. In Balikpapan wordt het groot, ste aantal Japanscihe oorlogsmos* dadigers van den archipel voor de recht':: ank gebracht Van de 25» gevallen, die door den temporat- ren krijgsraad moeten worden behandeld, zijn. er acht voltooid. Hierbij zijn zes doodvonnissen^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5