ZOMER-consequenties record- WINTER van Brussel een doode stad Sneeuw voetbal'9 in het ongelijk De Sovjet-schaakphenomenen Sportvaria In- en uitvoer in Januari PAGINA DINSDAG 11 MAART 1947 TECHNIEK NA 5—0 TACTIEK NA 8—2 Wat blijkt als puntje bij paaltje komt1 OPDRACHTEN VOOR „DE SCHELDE Door staking der winkeliers HET TOURNOOI TE LENINGRAD HAMMOND TREKT ZICH TERUG BELGISCHE SENAAT VERWERPT LANDBOUW- BEGROOTING (Van onzen sportredacteur). Het gisteren gepubliceerde be sluit van het bestuur van den K. N. V- B. om de voetbalcom petitie normaal af te werken, maakt om ons tot een ietwat ongewone zegwijze te laten ver leiden op ons den indruk even laconiek en integer te zijn als bondspraeses Karei Lotsy zelf! Laconiek is het zeker. Er is den laatsten tijd nogal wat tam.tam gemaakt. .Waarom laat men de competitie niet ondanks sneeuw en ijs zooveel mogelijk doorgaan?" .Waar moet dat heen met onze 'gebrekkige mooi-weer-techniek?" Nederland zal altijd een tweede rangs voetbalnatie 'blijven als da zoo doorgaat!" ,,En in den as. zomer zullen we weer volop in de zweetvoetlbalellende zitten, en dat neg nota bene ten koste van an dere sporten!" Wij deden slechts een kleinen greep, en deze bloem lezing verraadt reeds den gemoeds toestand der betrokken scriben ten. De K. N. V. B. is er niet op in ga?aan.' Rustig en laconiek deelt hij zonder meer mede: de competitie wordt normaal afgc. werkt, ook de kampïoens- en pro- motiedegradatiewedstrijden. en er worden eenige voorzieningen ge troffen met betrekking tot de in. terlarvdwedstriiiden. Daarmee is de kous af- Er zal gevoetbald worden „tot het bittere einde", De integriteit vain dit besluit spreekt zonneklaar uit de aan gevoerde motieven Het Is geno men alleen en uitsluitend onwille van de sport en haar be en tars Voetbal is inderdaad DE voiks Sport bij uitstek in ons land; het overgroote deel der voetballers be. oefent geen andere sporten al was het alleen maar wegens de kos ten. Met een staken of slechts ge deeltelijk afwerken van de com petitie zou men velen tienduizen. den jongemannen bum eenige spor tieve genoegen en lichaamsontwik keling ontnemen. Behalve de spelers allereerst zou echter ook de sport zelif daarmee allerminst gediend zijn. De beoefening van de voetbal sport wordt in zekere mate te. vens gestimuleerd door de gunsti ge positie der vereenigingsfinan- ciën. In de achter ons liggende vorstperiode laat ons hopen dat de dooi ven thans definitief is! hadden de penningmeesters geen cent ,aan entrée.gelden. te in casseeren. Maar den trainers en terreinknedhts moest het salaris zonder mankeeren worden uitbe. taald, er waren andere onkosten, om no.g maar niet de bedragen te becijferen die vele clubs uitgaven ter instandhouding van het contact onder de leden (voor een verecnl- ging zeer belangrijk). Ontneemt men d;en vereenigingen de gelegen heid de geleden schade ï<n te ha len, dan beteekent dat in vele gevallen dat de penningmeesters drastigch moeten gaan bezuinigen: trainers en terreinknechts gaan de laan uit., onderhoud terrein en ac. commodaite wirdt verwaarloosd en wie worden uiteindeliik de dupe: de voetbalspelers zelf! Het besluit van den KNVB. is inderdaad het eenige redelijke dat genomen kon worden. De zomersporten komen daardoor in de verdrukking. Met de instelling van het gesloten seizoen heeft de K N-V.B. bewezen, reëele en spor tieve opvattingen te hiuïiigen. Nu dit jaar een gesloten seizoen een onmogeliikheid is. zullen de zo- mersmortlbonden dit voor hen ongelukkige feit ook reeel op nemen. Tenslotte komt zoo'r win ter miaar eens in de tweie eeuwen voor, en voor wie sportief wil zijn is het een vlotte geste zich te troosten met de stellig niet dog matische maar zeker wel sympa thieke gedachte: dan hebben we ook in de komende tweehonderd jaren wèl een gesloten voetbal seizoen Het is geen wonder, da,t de K.N.V.B. niet is ingegaan op de tam-tam, die hierop meer kwam da* men „sneeuwvoetbal" wil. de zien. Watt in deze tam-tam viel een merkwaardige tegen spraak melt zichzelf te beluis teren. Voetbal is ©en genoegen. Voet. bal bij strenge vorst en snijdenden ■wind en op bevroren sneeuw korsten is eivenmia een genoegen als in een guren herfstwolkbreuk. Bovendien gaat het genoegen van een partij voetbal vergezeld van de wedstrijdsfeer die weieens ste vig venijdi® en geladen is. We moeten niiet denken aan de gevol gen van een belangrijken wed. strijd tusschen forsche elftallen als van De. Volewijekers en Neptunus, NEC en. Go Ahead, BW en NAC, zelfs de meest faire rivaliteit moet tot ongelukken leiden» wanneer gespeeld wordt op de scherpe steenkorsten van een keihard be- tonsneeuwveld. Elders wordt nog op koolasch gespeeld. Dat moet men daar weten* Maar hier in Ne- derland geeft men toch geen hooge bedragen uit voor een zoo perfect mogelijke grasmat en draagt men den vereenigingen toch niet eiken zomer op 't kaalgetrapte straf schopgebied opnieuw te bezoden (verplicht!) om er in den winter onize armen en beerken op breken! Is Nederland het eenige land, waar men bij snee'uw en ijs niet voetbalt? Zweden heeft officieel een gesloten winterseizoen, P'us- la nd ook, in Engeland en België is eveneens groote stagnatie ont staan; en wie kan van hier uit be- oordeelen dat de terreins gesteld heid daar thans zooveel slechter en meer reden tot afgelasten ge vend is dan hier? Typisch is dat men vroeger over een competitie- storing in den winter het zwijgen bewaarde en men nu in een recordwner op allerlei ,,mis- standen" meent te moeten wijzen Dam goedt men het op de techniek. Het is wel zeer merk waardig: na de 82 van Hud- dersfield zei men: ..tactiek is de alleenzaligmakende factor"; na de 50 van Gent heet het: „met mooi-weer-tec'iniek blijven we altijd een achterlijk voetbal land". Het heeft veel weg van krijgertjes spelen De 50 van Gent is op *ich evenmin een maatstaf als de 82 van Hu'ddersüeld. In Gent is alleen weer eens be wezen, dat waar onze topklasse op internationaal gebied een behoor lijke plaats inneemt, de onderla gen in verhouding tot het buiten land achteraan komen. Dat is al tijd in eiken tak ven sport zoo ge. weest in Nederland; het is logisch te beredeneeren uit ons gering be volkingsaantal, geringier aantal sportlieden derhalve, geringere keu-s tenslotte. De 50 Zwaluwen ivan Gent hebben dit bevestigd; zij waren geen eenzame uitblinkers, doch simpele verfegeniwoordigers van een „onderlaag". De 82 van Huddersfield heeft alleen bewezen, dat geen land ter wereld tegen Engeland op kan, en dat wij het er precies eender heb ben afgebracht als het verre van zwakke Noorwegen, dat in 1938 met 71 klop kreeg. Men meet de kracht van een land op voetbalge en ijs de toets der internationa. Ie critiek glansrijk doorstaan. Dan blijkt ook, dat het Neder- landsche voethal heusch niet technisch inferieur is, en dat onze voetballers waarachtig in feite geen prutsers zijn. bied niet naar het resultaat tegen een in topvorm en voor prestige spelend Engeland. Wij wezen reeds op de tegen- strij digheid-met-ziehzelf Ivan de Huddersfieldsche tactiek-zeggers en de Gentsche techniek-klagers. Op dergelijke paradoxen is geen peil te trekken. Wij willen nog even stilstaan bij de echntlekers. Hun gedachtengang is aldus: ,,Als wij ons van sneeuiw voetbal blijven onthouden, zullen wij technisch inferieur blijven en als puntje bij paaltje komt erbar melijke prutsers blijken, zie Gent." Voorop stellen wij, dat voor den oorlog Nederland in de interna tionale voetbalwereld uitstekend meekoo. Nla de topklasse der Cen tra al-Europeesche landen nam ons land in de middelklasse (Scandina vië, Frankrijk, Duitbdhland, Bel gië, Zlwitserland e.a-) een goede plaats in de bovenste helft in. En als pui-tje bij paaltje kwam, als het vroor dat het kraakte en het sneeuwde dat men er blind van werd, en als er dan een interlandwedstrijd moest worden gespeeld, die niet kon worden uitgesteld, wel, dan speelde ons Nederlandsch Eelf- tal inderdaad als de topklasse var. ons nationale voetbal en gaf het even goed partij als on der normale omstandigheden, dan wist het Oranje-team zich ondanks gebrek aan „sneeuw- techi.iek" en „training op sneeuwongevallen" zich op zijn internationale niveau te hand haven. Zoo werd op 11 Maart 1938 de wedstrijd NederlandBelgië te Amsterdam gespeeld; een snijden de Noordoostenwind joeg de sneeuw over het veld, en men had groote moeite om althans de lijnen nog sneeuwvrij te houden: uitslag 1—1. Zoo webd: op 10 December 1933 te Atesterdam de wedstrijd tegen het beroemde Oostenrijksche Wunderteam van Hugo Meisl ge speeld. het was een 'der grootste historische en tevens voortreffe lijkste wedstrijden uit de ge schiedenis Van ons Oranje-elftal; voor den wedstrijd had men het Maar als er geen noodzaak aan wezig is, dan geen gediwongen sneeuw vo e*ba 1- comp et it ie met de nadeelen van verbanning van het genoegen, vergrooten van kansen op ongevallen en kW.eken van half-gevulde clubkassen. En komt er dan een abnormale winter eens én de zooveel decen nia, dan moet dat ookreëel ge accepteerd worden, en dan zit er omwille van de sport en haar beoefenaars zooals tlhans niets anders op dan doorgaan tot het eind, al wordt het een tropenzo- mer. Ongetwijfeld wordt het een langdurige geschiedenis. De vel- dien bevinden zich ovsr het alge meen in bar slechten toestand, de vorst zit wel een meter den grond in ADO heeft getracht met eigen leden het veld vrij van sneeuw te maken, met hut gevolg dat het terrein blank kwam te staan aangezien het water ner gens heen kon. Op het bondsbureau neemt men aan, dat op 30 Maart a.s. de com petitie normaal hervat kan wor den. Maar alleen bij droog voor jaarsweer, met veel zon. En daar ziet het vandaag nog niet naar uit. Het besluit van den KNVB kan ver-strekkende gevolgen heb ben en tot belangrijke conse quenties leiden. O.i. zullen er naar mate de tijd verstrijkt, moeilijk heden kernen om te worden op gelost! Voorloopig echter kunnen dn voetballers zich vermeien in :Ie gedachte ongestoord 'het hart te kunnen ophalen aan hun mooie sport. En dreigt er een spaak in het wiel, dan zal er wel weer een bestuursvergadering komen, met na afloop een communiqué, heel laconieklaconieker in ieder geval het is waar dan d«t ons verhaal.... De Invoer in Nederland beliep in Januari van dit jaar ln totaal een hoeveelheid van 762.000 ton (Dec 1.036.000), met een waarde van 201 mi'llioen (223 millioen). Uitgevoerd werd ln Januari in to taal een hoeveelhed van 280.000 ton (502.000) met een waarde van 108 millioen (128 millioen). In deze cijfers is niet begrepen de ln- en uitvoer van diamant, waarvan in Januari voor een bedrag van f 100.000 (Dec. 1.100.000) werd ingevoerd en voor 1 millioen (1.8 millioen) werd uitgevoerd. De belangrijkste posten bij den invoer waren (in 1000en tonnen): hout 99.2 (69.1); steenkool 96.2 (178.7); kunstmest 52.6 (48.4); ce ment 40.0 (30 7) ruwe aardoliën 37 4 (67.5) en staaf- enprofielijzer 32.9 (36 3). Voorts (in millioenen guldens): vliegmachines 10.7 '3.3)- garens 7.1 (8.4); manufacturen 6.2 (6 5); elektrische toestellen 5.5 (5.5) en kleeding en modewaren 3 9 (4.3). Aan personenauto's wer den inge-oerd 744 stuks tegen 1207 stuks in December. De meest opmerkelijke posten bij den uitvoer waren (in millioe nen guldens): visch-, schaal- en schelpdieren 6.2 (4.0); kuns',zijden garens 5.7 (4.6); katoenen manu facturen 5.1 (5.7: overige manu facturen 5,5 (4.0); radio-artikelen 5.1 (6.1): zetmeelproducten 4.9 (4.0): pootaardappelen 1.8 '16-7); consumptieaardappelen 1.6 (8.2) en zaaigranen en zaden 4.6 (3.0). De Kon. Mij „De Schelde-* kreeg enkele belangrijke opdrach ten en wel het bouwen van een hooge druk stoomketel van 80 kg/ cm' voor de electrische centrale Schiehaven te Rotterdam en van een ketel van 20 kg/cm2 voor d» Bataafsche Petroleum-maatschap pij, bestemd voor de fabriek Pan» sassari te Balik Papan op Borneo, men de grasmat van het Olym pisch Stadion tot aan den aanvang met riet bedekt had gehouden ter bereiliiging tegen sneeuw. Het vroor ruim vijf graden, het veld was keihard, en er woei een ijzige Noordoostenwind. Het Neder, landsoh Elftal speelde wonderbaar lijk 'en verloor uiterst eervol met 01 van deze .officieuze wereld kampioenen" zooals de Oostenrij kers toen genoemd werden. Een derde en laatste voorbeeld- Op 7 Maart 1937 klopte Nederland op een dikke sneeuwmat de zonen uit het land der gletsohers, Zwit. seriand, met 24. Als het moet, of als het niet anders kan, kan het Neder- landsche voetbal ook bij steeuw Brussel is uitgestorven. Het voor den wedstrijd had men het y nationaal verbond van zelfstan nog steeds unieke feit beleefd dat beroepen en bel dige beroepen en het nationaal christelijk midden- standsverbond, gaven het bevel t0t staking dat stipt opgevolgd is. Slechts de groote warenhuizen zooals ,,Bon Marché" waren ge opend doch het leek wel, of het publiek zich bij de winkeliers aangesloten had, want het aantal koopers was lang niet zoo groot als op andere dagen. In de omgeving van de regee- ringsgebouwen parouilleerden de gendarmen, geweer over der, schouder. Ook in de gebouwen van de „Société Generale" krioel de het van de gewapende gendar men. Het was een proteststaking van één dag, die, naar de stakers zelf Het 15e schaaktoernooi om het kampioenschap van de Sovjet-XJnie zal in de „schaakgeschiedenis" een ze"er belangrijke gebeurtenis zijn- In dezen strijd verkreeg zooals, reeds vermeld, Paul Keres den titel. Het talent van dezen groot meester, die reeds tien jaar geleden onjdetr 's-werelds beste schaakspe lers» gerekend werd, m'oet overal erkend worden. Keres' spel onder scheidde zich door een rust en een gratie, welke karakteristiek waren voor Capablanca op het hoogtepunt van zijn roem. De tweede plaats werd bezet door Isaak Boleslovky, den eenigen deelnemer in dit tournooi die geen enkele nederlaag leed. Nie mand was bjj machte zijn krach tige en aanhoudende verdediging te doorbreken of hem in zijn tactische vindingrijkheid te overtreffen. Hoe wel Keres 14 punten behaalde, ver dient Boleslavky, die direct achter hem kwam met 1 punt verschil, ook groote waardeering. Twee grootmeesters Vassilii Smyslov en Igor Bondarevsky bezetten de derde en de vierde plaats. In verschillende uitstekende partijen gaven beiden blijk van groote oorspronkelijkheid. Een sensatie was wel het succes van den kampioen van Leningrad, Alexander Tolush, die de vijfde plaats innam, Tolush is bij uitstek een meester in den aanval. Hij heeft meer dan eens groote ver gissingen begaan, doch hervond zich tenslotte weer in dit tournooi. De partijen, welke hij won van Lilien- thal en Alarthsev, toonden een brii- lante meesterschap. Die tegen A)a- tortsev bezorgde hem den prijs voor het fraaiste spel van deze wedstrij. den. David Bronsteini, de kam pioen van Moskou, heeft in de afge- loopen jaren groote vorderingen gemaakt. Dat hij in dezen strijd tegen de sterkste spelers no. 6 werd, verwonderde niemand. De plaatsen, ditmaal bezet door de grootmeesters Salo Flohr en Adre Dilienthal, be wijzen wel, dat zij niet alleen niet in staat waren hun superioriteit over grootmeesters te toonep, maar zelfs niet over de m'eesters. Iti Groningen had Flohr slechts één wedstrijd verloren, terwijl hij in dit Russische 'tournooi drie nederlagen Engelsche en Zweedsche voet- bailers komen naar ons land. Het Engelsche amateurselftal speelt op 17 Mei in Nijmegen tegen het Ned. Bondselftal. Malmo komt op 25, 26 en 28 Maart tegen Blauw Wit. Ned Elftal (Feijenoord-stadlon) en "V. U. C. Norrkoping speelt op 2 en 4 April tegen Ilau.w Wit en Be Quick (Gr.) en misschien nog tegen het Oostelijk elftal <N Het intern, tafèltenniscongres te Parijs besioot de Amerikaan, sche wijze van serveeren, de z.g. open-hand service, in te stellen voor intern, toumooien, waarbij bepaald wordt, dat de bal slechts uit de open hand naar het bat mag worden gebracht, zoodat wordt voorkomen, dat de spe lers reeds met de vingers een zeker effect aan den bal geven. <5' In de Groote Prijs van Egypte voor automobielen legden drie Italiaansche coureurs, allen in een Cis-wagen, beslag op de eerste plaatsen. Winnaar werd Cortesi voor Askaiu en Taruffi. leed, welke alle van de hand van meesters kwamen, nl. Lev Aronin, Ilya Kan en Anatolii Ufimtsev. Het opmerkelijke van dit tournooi is wel de vele onbesliste partijen, die ge tuigden van de verbetering van de techniek der verdediging. Tot nu toe werden de Sovjet meesters be schouwd als aanvallers van den eer sten rang. Nu hebben zij 'n grooten vooruitgang in de verdediging gede monstreerd. Een andere belangrijke factor is. dat Konstan tin Klaman en Petr Dubinin, die de laatste plaatsen be zetten ieder 6V& punt behaalden. Dit is een ongewoon resultaat, daar bij de tournooien in den regel groote afstanden zijn tusschen de sterke en de zwakke spelers. Het is niet zonder reden, dat de grootmeester Grigorii Levenfish, die 40 jaar ge leden zijn debuut maakte in de in ternationale schaakarena, na het tournooi van Leningrad, zeide, dat hij nooit in zijn leven in een tour. nóoi met sterkere deelnemers had gespeeld dan in dit geval. zeiden, absoluut geen uitwerking zou hebben. De café's die andeis wn 's morgens vroeg tot 's avonds laat de dorstige Brusselaars laaf den, vertoonden een triestigen aan. blik. De luiken waren voor de deuren en de gordijnen waren naar beneden gelaten. Het auto verkeer was, indien mogelijk, nog minder dan tijdens de besetting. De anders zoo drukke Nieuw, straat was uitgestorven. Ook de krantenkiosken waren gesleten. Alleen de apotheken en boek winkels, die gespecialiseerd zijn in tijdschriften, waren open ge bleven. Wee den ongelukkige, die zichzelf niet scheert, hij moest den géheelen dag met een stoppel baard rondloopen, want ook de kappers hadden bun deuren ge sloten. Veel last hadden de Brusselaren van deze staking niet. Want de huisvrouwen hadden er al voor gezorgd Zaterdag in te slaan. Het slechtst waren de oafé's er aan toe, daar zij een vollen dag ont vangsten moesten derven en zelf» de dorstjgste Belg kan er niet aan denken Dinsdag zijn schade van den vorigen dag in te halen Ter beurze maakte de staking der winkeliers bet voorwerp der gesprekken u,:t. De meeste effec tenmakelaars hadden geen order» geplaatst, zoodat de tfeurscommis- sie het verstandig oordeelde de noteerin.snen te schorsen Brussel was dood W. R. Hammond, Engeland's cricket, aanvoerder sedert 1938, trekt zich terug van testcricket al dus een verklaring van hem zelf, en als reden geeft hij op, drukke werkzaamheden. Hij wil oolk nie meer het aanvoerderschap van Gloucestershire 'bekleeden, hij zal alleen nog in cricket uitkomen, als hij daarvoor in de gelegenheid LS„ Hammond heeft 84 maal voor Engeland gespeeld en het record van het grootste aantal toets wed strijden op zijn naam- In d'e wed strijden heeft hij meer dan 7000 runs gescoord en 83 wickets geno men. Hij was aanvoerder in 19 toetswedstrijden. De Belgische senaat heeft bij staking ven stemmen (81 tegen 81) de begrooting van landbouw voo» 1947 verworpen. Er waren vijf senatoren op he* oogenblik der stemming afwezigs twee katholieken en drie socialis- ten. Na de stemming vroeg de minis ter van binnenlandsdhe zaken schorsing van de vergadering om de regeering in du gelegenheid stellen den toestand onder oogen te zien- Minister-president HuysmaoJ verklaarde, dat ce regeering met zal aftreden, omdat de stemming cyver de begrooting van landbouw niet op de agenda stond en vooB de regeering onverwachts was en omdat de oppositie gebruik wild« maken van de afwezigheid van den sociaüstischen minister van ar beid, Troclet, die ook senator is «J thans in het buitenland vertoef* in het belang van den staat. De stemming van heden, alduB Huysmans, heeft geen enkele po litieke betekenis en de begroohng van landbouw zal binnen enkel* dagen opnieuw in den senaat wol* dep ingediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7