Amerika 's hulp De N oodregeling-Ouder doms v oorziening aan Griekenland en Turkije PRINS BERNHARD zegt dank &ste JAARGANG VRIJDAG 14 MAART 1947 No. 20263 algemeen redacteur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOFDREDACTEUR De positie van invaliden, weduwen en weezen GEEN ITITKEERINGS- SCHALEN BRITSCH-NEDERLANDSCHE ALLIANTIE? i Treffend meeleven Marijke maakt het best WeerstrPsVing van Ruslands politiek Versterking van militair apparaat Deserteurs cler December-divisie 3 jaar gevangenisstraf geëischt NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT H. A- PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR' DR' J' WITLOX BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEE. 08804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND„ 0,26 P. WEEK de ministers over het algemeen als of andere familieleden inwonen of die in een tehuis zijn opgenomen. Aangezien in verreweg de meeste gevallen reeds een eigen inkomen aanwezig is, o.a- in alle gevallen, waarin men verplicht verzekerd is geweest, zal het bovendien niet rjigel, maar uitzondering zijn. dat 1 men enkel op de bij het wets- Voor de duurzame regeling r,ntwerp genoemde bedragen aan- door verzekering is, zoo lezen Fewezen is. wij hierin, - uiteraard het oog De v0orgestelde uitkeeringen, al deze op zichzelf nog zeer Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp van wet „noodregeling ouderdoms voorziening" gericht op het verkrijgen van 'n vast pensioenrecht. I)e vraag, welke daarbij de verhouding zal moeten zijn tusschen de ver plichte'verzekering en de werk zaamheid der bedrijfspensioen fondsen, is een gecompliceerd probleem. Het ligt in de be doeling van den minister van Sociale Zaken om hierover diep gaand overleg te plegen met de Stichting van den Arbeid. De verbetering van de positie van de invaliden beneden 65 jaar en van de weduwen en weezen maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. In de eerste plaats streeft zij naar een wettelijke regeling, waarbij be vorderd wordt, dat minder valide arbeidskrachten zooveel mogelijk weder in het arbeidsproces wor den opgenomen. Voorts wordt overwogen of het mogelijk is voor de invaliditeitsrentetrekkers en de weduwen en weezen. die rente trekken te komen tot een regeling van den kinderbijslag, analoog aan die van de kinderbijslagwet. Ook ligt het in het voornemen, daar naast de regeling van de renten zelf opnieuw te bezien. Verder zullen voornamelijk vele tijdelijk invaliden geholpen worden met de voorgenomen verlenging van den uitkeeringsduur van het zieken geld van een half jaar tot een jaar. iDe ministers achten het niet ge- I wenscht met &en voorziening voor j de ouden van dagen, waarmede onmiddellijk ook geholpen worden de trekkers van ir --liditeitsrente. die 65 jaar of ouder zijn <25 a 3(1.000 invaliden), te wachten tot de voorziening voor de invaliden gereed zal zijn gekn™"" De kleine zelfstandigen De ministers vestigen er de aan dacht op, dat het vraagstuk van de uitbreiding van de verplichte sociale verzekering tot kleine zelf standigen en óverige niet-loon- trekkenden een der hoofdpunten vormt van de komende herziening. De regeling van de premiebetaling door de kleine zelfstandigen maakt daarbij wel een van de moeilijkste onderwerpen uit. De technische commissie welke de herziening van de sociale verzekering voor bereidt. heeft dit vraagstuk m stud;~ Be uitkeeringen De bil dit wetsontwerp voorge stelde uitkeeringen zullen worden toegekend, zonder dat met andere inkomsten dan die van de ouden van dagen zelf rekening wordt gehouden zonder de alimentatie- bijdragen en anderen steun in aan merking te nemen. En zij zijn niet bestemd enkel voor wie nog zelf standig leven, maar ook voor de ouden van dagen, die bij kinderen zijn - sober, zullen velen ouden van dagen een stevigen ruggesteun geven. Zij zullen veelal ook de verhouding tot hun kinderen gun stig beïnvloeden. Eenerzijds zullen de ouders onafhankelijker kornen te staan ter wij anderzijds de kin deren, naar de ministers vertrou wen, door de wetenschap, dat bij dragen voluit aan de ouders ten goede komen en tot verruiming van hun levensomstandigheden zullen bijdragen, te eerder geneigd zullen zijn in dien geest te hande len. De ministers hebben zich ten doel gesteld in den regel voor ouden van dagen het aanvragen van aanvullenden onderstand, die uiteraard geoorloofd blijft, over bodig te maken. Het in het voorloopig verslag aangevoerde bezwaar, dat bij toe passing van uikeeringsschalen in grensgevallen soms vrij groote verschillen ontstaan, heeft de^ mi nisters ertoe geleid de uitkeerings- schalen alsnog te doen vervallen. Het spreekt van zelf, dat de eigen inkomsten en de ouderdoms- uitkeering tezamen het grensinko- men waarbij men niet meer voor ouderdomsuitkeering in aanmer king komt, niet mogen overschrij den- De bezwaren, aangevoerd tegen de voorgestelde indeeling in drie ,'emeenteklassen worden door de ministers over het algemeen als juist erkend. In verband hiermede is het aantal gemeenteklassen op vijf gebracht. Het verschil in uitkeering tus schen de onderscheidene gemeente- klassen bedraagt voor gehuwden büna 1 per week en voor onge. huwden bijna 0-50 per week- De ziekenfondsverzekering De vraag, of de personen, die ir h.At genot van een ouderdomsuit keering zijn gesteld, in de ver plicht® ziekenfondsverzekering dienen te woAlen opgenomen vormt een onderdeel van het alge- meene vraagstuk, of die verzeke ring behoort te worden uitgebreid tot buiten den kring der loon arbeiders. Deze vraag zal te zijner tijd bij de behandeling van de ziekenfondswet aan de orde komen. De regelingen, welke de vrij willige afdeelingen van vele alge- meene ziekenfondsen met het oog .op een subsidie uit 't verevenings fonds in de laatste maanden heb ben getroffen maken een voor ziening, als in paragraaf 6 van het voorloopig verslag bedoeld, minder noodzakelijk. Deze alge- meene ziekenfondsen verbinden zich namelijk allen, die ophouden verplicht verzekerd te zijn anders dan wegens overschrijding van de loongrens, zonder wachttijd of bijzondere beperking tot de vrij willige verzekering toe te laten, mits deze personen toetreden on middellijk na het einde der ver plichte verzekering- Naar aanleiding van het bericht via,n den Londenehen correspon dent van den New-York Times als zouden voorloopige peilingen zijn gedaan ten aanzien van een alliantie tusschen Groot-Brittannië en Nederland, vernemen wij te bëvoegder plaatse in •D|en Haa-g, dac dit bericht geheel onjuist IS- Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteravond over beide zenders de volgende toespraak gehouden: Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw, een woord van har- telijken dank spreken tot allen, die bij de geboorte van onze doch ter blijk hebben gegeven van hun medeleven en sympathie. Wü ontvingen zoovele brieven en telegrammen met gelukwen- schen, dat het helaas ten eenen- male onmogelijk was deze alle schriftelijk te beantwoorden. Daarom maak ik gaarne van de ze gelegenheid gebruik, om U te zeggen, hoezeer wij getroffen wa- Naar Charles Eaton, de voor zitter van de commissie voor Imitenlandsche zalcen van het Amerikaansche huis van afge vaardigden, heeft medegedeeld, werd verwacht, dat de waar nemende minister van buiton- landsehe zaken, Dean Acltcson, Vrijdag het uiteindelijke ont werp van den maatregel ter uitvoering van president Tru man's voorstellen inzake Grie kenland en Turkije bij de com missie zal indienenen. De leider van de Amerikaan sche delegatie bij de V.N., Austin, Prof. Picard en prof. Cosyns inspecteeren den kogel V"i nikkel chroom, waarin, zij hun diepzee-onderzoekingen denken te gaan uitvoeren heeft Donderdag verklaard, dat „een onmiddellijke goedkeuring van Truman's voorstel door het congres een nieuwe en doeltref fende actie zou zijn, die de Ame rikaansche politiek in de Ver- eenigde Naties uit alle macht zou steunen". In welingelichte kringen wordt deze verklaring van Austin als een poging beschouwd om de on rust te doen bedaren, welke de president, door zijn belofte tot onmiddellijke interventie in de Grieksche en Turksche zaken, met voorbijgaan van het bestaan der V.N.. te weeg heeft gebracht. Men heeft nl. te Washington uiting gegeven aan de vrees, dat de WN. van meening zouden zijn, dat de V.N, niet bij machte zijn internationale problemen snel en doeltreffend te behandelen en dat deze meening een verzwak king zou beteekenen van den Amerikaanschen steun aan de V. N. Men gelooft dan ook met goede reden, dat Austin's verklaring na een overhaaste bespreking met de hoogste autoriteiten aan het departement van huitenlandsche zaken is afgelegd. Deskundigen van het departement van huiten landsche zaken hebben medege deeld, dat tenminste de helft van de voorgestelde leening aatl Griekenlandnaar verwachting zal worden gebruikt om het Grieksche leger aan te vullen met 100.000 geoefende soldaten, die „op alle eventualiteit zijn voorbe reid". Het grootste deel van de voor gestelde leening aan Turkije zal worden gebruikt om het Turksche militaire apparaat „tegen iederen mogelijken inval" te versterken. Deskundigen verklaarden, dat de Amerikaansche adviseurs in Grie kenland waarschijnlijk krachtige maatregelen zullen moeten nemen om de huidige economische poli tiek van de Grieksche regeering te reorganiseeren en zij voegden er aan toe, dat één der eerste her vormingen waarschijnlijk een vol komen reorganisatie van het be lastingstelsel en de invoering van een geregelde inkomstenbelasting zal zijn. Volgens mededeeling van een officieelen Griekschen woordvoer der moet Truman's verzoek, om Amerikaansch militair en civiel personeel naar Griekenland te zenden, worden opgevat als om vattende het eventueel zenden van Amerikaansche troepen naar Griekenland. De toekomst van de Britsche militaire en politieke missies in Griekenland zou een onderwerp van nadere regeling tusschen Groot-Britannië en de V. S. uitmaken. Ook in Engeland is watersnood het gevolg van dooi. In Kent is de Darenth overstroomd. Een jongedame op den vochtigen weg naar „the Ploughde bekende „inn" van Eynsford. _cn door de vele blijken van be langstelling en de hartelijke ge- lukwenschen, welke ons van zoo- vele zijden bereikten. Men heeft blijkbaar begrepen, wat het ook voor ons beteekende. dat na zoo vele jaren scheiding thans we derom een dochtertje op vader- landschen bodem het levenslicht aanschouwde. Een bijzonder woord van dank wil ik richten tot de estafette- loopers en motorrijders, die zich de moeite hebben getroost, om, ondanks de felle koude de geluk- wenschen van dikwijls zeer ver afgelegen plaatsen aan ons over te brengen. Meer dan 5.000 telegrammen werden gedurende de eerste da gen na de geboorte op Soestdijk bezorgd en het aantal brieven is nog grooter. Daaronder bevinden zich brieven en telegrammen van autoriteiten, vereenigingen, in- stellingen, kerkelijke autoriteiten, particulieren, vrienden en ken nissen en vele anderen, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen in Oost en West, ook van Nederlanders in het bui tenland en op zee. De inhoud van al deze brieven en telegrammen geeft een treffend beeld van de wijze, waarop zoovelen hebben willen deelen in onze groote vreugde. Bekenden en onbeiten- den, jong en oud, hebben ons dit zonder onderscheid, ieder op de hem eigen wijze, willen toonen. Hun allen moge ik hier uit ons beider naam onzen zeer hartelij- ken dank betuigen. Indien alle goede wenschen, welke door de schrijvers werden geuit, in ver vulling mochten gaan, dan is voor onze jongste dochter zeker een prachtige toekomst weggelegd. U kunt er van verzekerd zijn, dat alle sympathiebetuigingen en alle geschenken en bloemen, waarmede U ons op dezen dag hebt willen verblijden, voor ons een blijvende en kostbare her innering zullen zijn aan den geboortedag van onze jongste dochter, die het uitstekend maakt en een blij middelpunt in ons gezin vormt." De krijgsraad te velde te Assen behandelde een 19-tal zaken tegen jongelui, die in September j.l. me van ton inschepin-gsverlof zijn. teruggekeerd en thuis bleven, toen de 7-December-divisie naar Indië vertrok. Zij werden in Febr. van dit jaar door de marechaussee aangehouden en naar Assen over gebracht, waar zij in arrest wer den gesteld. De auditeur-militair achtte een gevoelige straf noodig. Zij diie thans in Indië hum phent doen, mogen niet de kans loopen, dat zij bij hun terugkomst de ch- terblijvers op hun plaats vinden. Daarom moeten de deserteurs zoolang in de gevangenis^ blijven tot de militairen in Indie zullen worden gedemobiliseerd. Spr. eischte daarom een gevangenisstraf van 3 jaar. In 14 gev'llen was de uitspraak van den krijgsraad i conform den eisdh. Marshall's „groote taak" Volgens Amerikaansche functio narissen te Washington zal gene raal Marshall de Amerikaansche minister van buitenlandsche za ken, als gevolg van Truman's rede nu ,.de groote taak hebben, Stalin ervan te overtuigen, dat: 1) het voortze.ten van de Rus sische buitenlandsche politiek van infiltratie er. ondermijning van vrije maatschappijen, gren. zende aan de Russische invloeds sfeer. door de V.S. met alle hun ter beschikking staande hulp middelen zal worden tegenge. streefd en dat de V-S de aldus bedreigde landen financieel en materieel zullen bijstaan. 2) De Sovjet.unie door eerlijke en onpartij :'dge onderhandelingen een harmonieus machtsevenwicht tot stand kan brengen, waardoor vrede en veiligheid in de wereld bewaard kunnen blijt-en" T'et vredesverdrag met Duitsch- land zou derhalve naar de mee. ning van genoemde functionarissen niet Marshall's eerste taak in Mos kou zijn De democratische ser.ator Pat Maccaran verklaarde: „Als wij ons met Griekenland en Turkije gaan bemoeien, beteehent dit uiteindelijk oorlog." De repu- blikeinschie senator Taft zcide: „Het hangt van de omstandig, heden af, of onze interventie it Griekenland een oorlog met Rusland min of meer waar. schijnlijk za.1 maken." Van bevoegde zijde te Washing ton wordt vernomen, dat de Ame rikaansche regeering overweegt, Hongarije economisch te steunen- Op het departement van buiten land iche zaken wilde men geen verder commentaar geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1