LANGS DE NAAR WERELDREGEERING? IJN Een verloopen paardenmarkt ZATERDAG 15 MAART 1947 PAGINA t TRADITIE STERVENDE CULTUREEL ROOSTER PAUL JULIEN NAAR SCHIEDAM LOOP DER BEVOLKING HEROPENING SCHOLEN BIOSCOPEN ZONDAGSDIENST OFFICIEELE KENNIS GEVING Hinderwet HERMANDAD] ES- EN DITJES PRIJSPUZZLE TEGEN DEN NATIONALEN STAAT Een boek dat sensatie maakt OPENBARE LEESZAAL BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN De Schiedamsche paardenmarkt geniet elk jaar minder belang stelling. Toch zou er van een goede opleving sprake kunnen zijn, wanneer de zaken opnieuw teerden aangepakt, DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking schoenenboniien De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in de maand Maart bonnen voor gewone schoe nen worden uitgereikt aan. drie groepen, nl-: 1- Personen wier T D. eindigt op een der cijfers 1. 8. 4 of 0 en die bij eerste cijfer-aan- wijzingen niet in aanmerking zijn gekomen voor een schoenenbon en nog in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bonnen 614 en 612 bevinden; 2. Allen kin deren geboren in 1932 of later en in de maand Maart jarig zijn; 3. allien. kinderen geboren in Mei 1946. De uitreiking vindt plaats vol gens onderstaand schema: 17 Mrt. A t-m. Bon; 18 Mrt. Boo t.m- Don; 19 Mrt. Doo t.m. Fr. 20 Mrt. Fu t. m. Hars; 21 Mrt Hart t.m. K; 22 Mrt. geheele let ter L.; 24 Mrt. M t.m. Nis; 25 Mrt. No t-m. P-; 20 MrJ. Q t.m. Sa; 27 Mrt. Sch t.m. Ve; 28 Mrt. Vi t-m. W-; en 29 Mrt. X t.m. Z- De distributiestamkaart met in legvel dient men mede te brengen. Het bureau Broersvest 95 is ge opend van 912.30 en van 25 uur. Op Zaterdag van 912.30 u- ,,iierroo. dat is leuk, dat is aar dig- Dat kan éen ieder meedragen. Jong en oud. rijk en arm kan daar plezier van hebben. Dat is onver woestbaar onverslijtbar»r. Elk stuk wordt gegarandeerd en gecontro leerd". Rond den man met sloome duikelaars staat een dikke kring van kinderen. Met de regelmaat en de verstandeloosheid van een versleten gramofoonplaat brauwt de man zijn aanprijzingen; de hand maakt de eindeloos machi nale beweging: poppetje op het plankje, poppetje oprapen, pop petje op het plankje, poppetje oprapen. Intusschen duikelt de kunstzijden costuumvoering met het lood gevulde clownskopje over het plankje- Voor twee kwartjes is men eigenaar van een duikelaar. Er zijn klanten genopg, want de Schiedamsche jeugd vergeet den 2en Vrijdag in Maart niet. Zoomin als een kind zijn verjaar dag vergeet, zoomin verzuimen echte Schiedamsche kinderen dan naar de Groote Markt te gaan, want het is paardenmarkt. Wij schrikken een beetje om dat woord neer te schrijven. Een paardenmarkt doet denken aan edele rossinanten flank aan flank. De dravers op snelle klompen heb ben moeite de soepel strekkende en buigende beenen van de jonge beesten bij te houden. Overal ziet men het handslaan der koopers en verkoopers en in de café's is er drukke nering, om alle koopen, die bekrachtigd moeten worden. Zoo is de Schiedamsche paar denmarkt al lang niet meer. Nog zijn enkelen in het land den 2en Vrijdag van Maart niet vergeten, nog komt er wel eens een wagen met paarden afzakken, maar een markt met handel? Het zou wat als er veertien paarden worden aangevoerd, waarvan de een al grooter ruïne is dan de ander. Dan gaat het enkele goede paard, dat ertusschen verdwaalde vier maal over de hand en wordt het een handeltje, waar niemand meer uit wijs kan. Er zou wel wat aan te doen zijn, als het gemeentebestuur interesse voor een opleving had- Andere plaatsen hebben premies taitgeloofd voor degene, die het 20 Maart; R. K. Volksbond, L. Haven 71: Ned. Kath, Arb. Betve. ging; film-voorstelling. 21 Maart: Musis Sacr. L. Haven 1.13/115: Schied. Volksuniversiteit: 3e voordr. dr. H. Gerversman, 8 uur. R. K. Volksbond, L. Haven 71: Ned. Kath. Arb. Beweging: film. voorstelling en lezing. Vereenigingslokaal, N. Haven 155: Kath. Kring: Dr. J. Julien, le. zing met film 8 u. 22,Maart; Volksgebouw Tuinlaan 50: Arb. Toon. ver. Kunst na Ar. beid: to on eej-u it voer ing, 8 utir R. K. Volksbond, L. Haven 71: Harmonie „Wilton Fijenoord": muziek.uitvoering 7.30 uur- Vereenigingslokaal, N. Haven 155: Geref. Jeugdverband: film. avond- 23 Maart; Passage Theater: R»tt. Philh. Orkest; imet GenaTd Henge. veld, piano. Volksgebouw Tuinlaan 50: Arb- Tooneelver. Kunst na Arbeid: tooneel-uitvoering, 8 uur. De bekende radiospreker en 'Afrika-reiziger, dr. Paul Juiiën, zal evenals het vorige jaar we derom voor de leden van den Ka tholieken Kring een lezing komen geven. Vrijdag 21 Maart cm 8 uur houdt hij in het Vereeni gingslokaal van gebouw Irene een voordracht met lichtbeelden en film over „Geheime genoot schappen in Midden-Afrika". Nadere bijzonderheden over de zen avond vindt men in de adver tentiekolommen van dit blad. grootst aantal paarden aan de markt brachten. Premies van ƒ100, 50 en 25. Is dat een voorbeeld ter navolging? Wij kunnen het niet zeggen. Romantiek is niet zelden de tegenstelling van economie. Waar zouden wij de markt moe ten stoppen tegen den tijd. dat Kerkstraat Groote Markt en Ooievaarsstraat breede verkeers wegen zijn geworden? Niet lang meer zullen eens in het jaar de werklieden van gemeentewerken komen om de paaltjes te slaan en de touwen te spannen voor de jaarlijksche paardenmarkt. Elke traditie, die dood is, vergaat tot een stoffige herinnering. Dan zul len de marskramer en de man met molentjes, de zweepenkoopman en de tuigenhandelaar zich de reis naar Schiedam besparen, omdat dazr niets meer te verdienen valt. Zelfs niet één keer in het jaar!!! Januari 1U IT. Levend geboren 87 mnl„ 101 vrl totaal 188; overleden 21 reap 21, totaal 42; geboorte overschot 06, 80 en 146. Vestiging 105 mannen, 120 vrouwen totaal 225 vertrek 3 resp. 101. totaal 194, vestiginga overschot 12, 19 en 31 Total,, vermeerdering Is dus 78, 99 en 177. Totale bevolking einde der maand 34387 mannen, 34891 vrouwen dus 69278 personen. Maandag, 17 Maart zullen alle openbare scholen, met uitzonde rling van de school aan de Zwar- tewaalsehestraat, weer voor het onderwijs geopend worden. Passage: Voortvluchtig (strikt volw.); Monopole: De tooneel- brigade (Follow the boys) (18 jaar). S. Houthuysen Jr., Swammer- damsingel 43, Tel. 68516; W. T. P. Nijenhuis, B. K. laan 154, Tel. 69880; J. Ris, Tuinlaan 92, Tel. 67856; Apotheek Centrum, Hoog straat 118. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter open bare 'kennis, dat zij bij hun te- sluit van 11 Maart 1947 afwijzend betlben beschikt op het verzoek van de firma Heil wig Copiet, alhier, om vergunning tot oprich ting van een electrische meubel fabriek in, het benedengedeelte van het pand Boterstraat 65, aihier. Het twaalf jarig dochtertje van v. L., Achter de Teerstoof, dronk bij vergissing uit een flesch ammoniak. De G. G. en G. D. bracht het meisje over naar het Gemeente Ziekenhuis, waar het na behandeling werd ontsla gen. P., chauffeur van een vracht wagen uit de Haarlemmermeer vroeg gisteren op het kruispunt Warande-B. K. laan den weg. Om op zijn bestemming te komen, zete hij den wagen een eindje te rug, stak den richtingaanwijzer uit en draaide tegelijkertijd naar links. V. uit Eikerzee, die hem met een vrachtauto achterop kwam, kon bij deze manoeuvre niet tijdig genoeg meer remmen of uitwijken. De wagens botsten; het voorspatbord van den wagen van P. werd ingescheurd, zijn koplampen vernield, in den ach terband van V. kwam een diepe scheur. De groenteboer J. P. werd slachtoffer van een van de weini ge vurige paarden op de Paarden markt. Een vos gaf hem een zoo danige trap met het achterbeen, dat hg bewusteloos neerviel. De G. G. en G. D. was na een kwar tier ter plaatse, om den man naar het Ziekenhuis te vervoeren. De gevolgen bleken minder erg, dan men verwacht had. Er was slechts een bloeduitstorting in het been veroorzaakt- Zakkenrollers zijn weer buiten gewoon actief in de laatste we ken. Vooral in de tram. Dit is een waarschuwing tegen slordigheid. J. J, V. v. d. W. uit Schiedam miste na een rit met lijn 8 twee levensmiddelenkaarten. Voor deze week vestigen we micfdels een puzzle weer de aan dacht op een modern beroep, dat in naam en adres is verborgen. U. G. GOUW BIERVLIET Het stuurwielraadsel van de vorige week bracht een belangrijke hoeveelheid oplossingen. De goede beantwoording was: eenerlei; 1. bedaard, 2. gefaald; 3- inmaken; 4. genadig. Een prijs verwierven; Koosje Klein, Nieuwe Buurt 8, Schiedam; J. W. A. M. Mulder, Aleidastraat 11, Schiedammevr. Rebourdouille, Huize Liduina, Schiedam; E. Vering, meier, Huismanstr. 13, Schiedam. De nationale staat is de mo derne Bastille, ongeacht of de ci piers conservatief, liberaal of so cialist zijn. Dit symbool onzer slavernij dienen wij te vernieti gen, willen wij ooit weer in vrij heid kunnen leven. De groote re volutie voor de bevrijding der menschheid moet weer opnieuw worden bevochten. Aldus een van de vele karak teristieke, maar evenzeer aprio- ristische passages uit het, we zouden willen zeggen wereldbe kende werk van Emery Reves „De anatomie van den vrede", dat, tijdens den oorlog geschre ven en vlak na de capitulatie van Japan uitgegeven, aanvankelijk een enormen indruk maakte. Het boek is hemelhoog gepre zen, vooral in de eerste maanden na de verschijning. Naarmate het dieper werd doordacht, begon de critiek, soms fel afbrekende, los te komen. Maar lof, voorbehoud of misprijzing, het heeft in elk geval één groote verdienste, dat het over de geheele wereld de ge- dachtenwisseling heeft ontketend over een vraagstuk, dat sinds lang sluimerde, maar dat nu plot seling, door dit ééne boek, yolop aan de orde is gesteld: het pro bleem van een wereldregeering. Over één punt heerscht mo menteel wel algemeene overeen stemming: Reves' werk is intel lectueel niet diep; zelfs opper vlakkig. Zijn historische opvattin gen en oordeelen zullen door de geschiedkundigen worden afge wezen; zijn politieke conclusies zijn vaak hoogst twijfelachtig; zijn filosofische en godsdienstige meeningen kunnen slechts een sarcastischen, soms verachtenden glimlach opwekken. Maar hij heeft het probleem van den vrede in den meest simp- listischen vorm gesteld, en cên voor ieder begrijpelijk antwoord gegeven. Dat ééne, korte ant woord wordt steeds maar her haald, tot vervelens toe; en toch suggestief, wijl leder aanvoelt, dat als Reves' oplossing mogelijk was, waarschijnlijk een tijdperk van stevig gegrondvesten vrede zou aanbreken. De thesis van den schrijver is, dat oorlogen steeds uitbreken, als „sociale eenheden van gelijke sott- vereiniteit" met elkaar in contact komen; zij kunnen slechts voor komen worden, als „de Wet" wordt opgelegd door een hooger souvereiniteit, welke een breeder gemeenschap vertegenwoordigt. Dat is in het verleden steeds de ontwikkeling geweest van ge zin naar stam, stad, provincie, staat. Nu zijn we aangekomen in een tijdperk van ongekende tech nische ontwikkeling, waarin prac- tisch geen afstanden meer be staan; wij gaan dus naar de we reld als eenheid. De moderne oorlogen zijn alle ontstaan tusschen de moderne souvereine staten. Wil men der halve een einde aan den oorlog maken, dan moet men de natio nale souvereiniteit vernietigen en deze door een wereldregeering vervangen. Alle andere metho den bolschewisme, socialisme, fascisme, christendom, diplomatie en politiek waren in het verleden een mislukking; ze zullen het ook in de toekomst onherroepelijk zijn. „Pogen den oorlog door middel van politiek te voorkomen is het zelfde als een brand met een vlammenwerper willen dooven", meent hij. Er is maar één somber punt in de geheele synthese van Reves. Hij vreest, dat zijn wereldregee- ri"g niet vóór den volgenden oor log met Rusland kan tot stand komen. Eerst zal derhalve Ame rika Rusland en daarmede de wereld, moeten vernietigen, gelijk het Duitschland heeft vernietigd, en dan is het oogenblik aange broken voor de Pax Amerikana, pardon... voor de wereldregeering. Reves heeft zijn boek geschre ven, vóór de ontdekking van de atoombom was bekend geworden; hij kan van dit vreeselijk vernie tigingsinstrument slechts in een naschrift melding maken. De angst voor die atoombom heeft o.i. „De anatomie van den vrede" populair gemaakt, wij gelooven echter, dat als de schrijver zijn boek na Hiroshima en Nagasaki had moeten schrijven, hij het niet of anders zou hebben gedaan. Nooit is de souvereiniteit alom scherper gesteld dan juist nu. De oplossing van Reves is een voudig, misschien zelfs een goede oplossing. De moeilijkheid begint daar, waar het boek ophoudt. „Met begrip is actie eenvoudig", is de voorlaatste zin. Het kan zijn, maar dan moet men het begrip ten minste zuiver stellen. En nu is de diagnose van den schrijver o.i. volkomen on juist. De oorzaak van alle oorlo gen ligt n.l. veel dieper dan in den nationalen souvereinen staat. Zelfs in een wereld met een we reldregeering blijven oorlogen, nl. burgeroorlogen van minstens even groote verschrikking als de jongste wereldoorlog, burgeroor logen waarin zelfs raketten en atoomhommen worden gebruikt, mogelijk. De oorlog komt uit den mensch, uit zijn onbeheerschte hartstoch ten. Zoolang de mensch zich zelf niet bedwingt, zal de strijd tegen den evenmensch, hoe deze dan ook uitgevochten wordt, voort duren; onverbiddelijk, met aile middelen, op leven en dood. In derdaad een rechtsorde is nood zakelijk; maar zij zal niet worden geëerbiedigd en nageleefd, als die rechtsorde haar grondslag, sanctie en einddoel niet in een hooger orde heeft. Alleen in een diep beleefd geloof in God zul len mensch en wereld een wer- kelijken vrede kunnen vinden. Misschien moet men helaas! van een mislukking van de Christenen spreken, maar dat het Christendom als zoodanig zou fa len als beschavende macht, als middel om de instinctieve men- schelijke hartstochten te beteu gelen en den mensch van een dier in een redelijk wezen te herschep pen, is eenvoudig laster; bij den overigens goedwillenden schrijver waarschijnlijk voortkomend uit volslagen gebrek aan godsdienst en geschiedeniskennis. Nadat men eeuwenlang het Christendom heeft tegengewerkt en gepoogd uit te roeien, beschul digt men het nu van falen. Zou het niet juister zijn het Christen dom zijn volle kans te geven, aan God de plaats terug te schenken, waarop Hij als Heer en Meester recht heeft? Dan is Hij tevens de opperste wereldregeering; de eenige, welke mogelijk en effec tief is. „De anatomie van den vrede", door Emery Reves. Uit het Amerikaansch vertaald door H. Schut-van Nierop. N. V. uitgeversmjj. Elsevier, A'dam. L Hannes van Noort is een van, de mensdhen, die overgebleven, zijn uit het sprookje „Doorn roosje". Waar hij staat, slaapt hij. Hij slaapt als hij door zijn baas wordt uitgestuurd om een pakje weg te brengen, hij slaapt als zijn handen traag een mendekwast han- t eer en, hij slaapt als hij praat, hij slaapt als hij eetHij slaapt den ihêelen dag en wordt alleen maar wakker om naar bed te gaan. Hannes van Noort is een van de mensd.'.en, die Nederland helpen herrijzen Toen Hannes van Noort twee maanden 'tij zijn patroon ge slapen had, heeft deze de Arbeids beurs verzocht de nachtmerrie te mogen ontslaan. De arbeidsbeurs ontbood Hannes. Hannes verscheen geeuwend. „Welk beroep?" vroeg de ar beidsbeurs. „Sjouwer" gaapte Hannes. „Je patroon wil je ontslaan" zei de arbeidsbeurs. „Zyo" zei Hannes en glimlachte tevreden. ,,Hij is met te spreken over je arbeidsprestatie". „Ik doe toch niets verkeerds" ,.Je doet heelemaal niets" ..Nou ja en dit stukje van het drama is historisch, lieve lezer „Nou ja ik moet daar den heelen dag sjouwen als het nu nog eens een half uurtje was Hannes werd conform de eisch ontslagen. Hij krijgt nu steun. De steun, die betaald wordt van Uw en mijn belasting-centen. Hij ruste in vrede! SEBASTIAAN. Van Maandag, 17 Maart a.s. af zal de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek weer op de normale uren voor het pubLek geopend zijn. GEBOREN: Gerard, z. van G. Streunding en K. Bijl, Alb. Cuyp- straat 17; Adriana C„ d- van W. Muilwijk en J. P. van Nielen, Nassaulaan 75; Catharina W. M-, d- van W. F. Frederiks en E. V. L. de Jong, B. Ballotsingel 18; Margaretha, d. van H. G. de Jager en S- M. Stip„ Lekstraat 94; Jacoba d- van J. Slotboom en A. W. Nij- man. Schietbaanstraat 12; Alida, L. M., d. van W- A. J. van Noort en J. E. Braak, Broersvest 98; Astrid. L„ d. van J. Donkers en P. Blok land, den Bommelschestraat 33; Hendricus J. P. M.z. van H. F. van Esch ep C. C. Bos, Parallel weg 206; Johannes W„ z. van T. J. Holster en E. J. van Leest, Dr. Noletstraat 1. ONDERTROUWD: W. L. A. M. Botermans 23 J. en M. C. v. Wezen berg 21 j J. L. Brus 26 j. en J. M v. h Raaf 23 j. P. H. Fontain 33' j. en' L. Zuijdgeest 2i j D. D. Goedhart 43 J en J. Gerlagh 31 j. A. J Gosens' 22 j. en E C. Droog 19 j.J. C. J. v. Hagen 23 j. en C. W. Ma'tthijssen 25 j. N. Kop. pêseihaar 25 j en G. Tintel 23 j. M. A v. d Kraan 33 j. en A. Kort man 26 j F. C Noordegraaf 30 j. en Th. Wiekenkamp 28 J D. Powell 24 j. en G C. Hoveling 26 j C. Putters 32 j. en. N. Putters S j J A. L Ruedisuelf 20 j. en. S. M van Buren 20 j. G H, Schell 1 j. en J. M. J. Ham 22 j. G K Schrumpf 23 j, én H R van 4 Boor' 22 j. J Veenman 40 j. en G. R. Hania 321 E. N. Verwelj 21 J en M. J Winterswijk 19 j. GETROUWD: I. Ou wens 25 ,i en A v Wieringen 27 j. I Hujjzer 24' j.en Chr. K. K. Breuriinger 23 j. A Krabbendam 2 1 en T v. d. Most 23 i J. B Mèijboo'm 23 j. en M. E. Vink 25 J F P. Slinger land 22 j en E v. d. Stelt 19 j. H J. v. d Steen 28 j en P. Noten boom 25 j.J. v Kempen 27 j en J Hille 27 1. J A. V. Tol 39 j. en H. A Nf BeeÜteld 33 j M. L de Jager 24 j. en J. J. Heljster 22 J C. J Voortman 25 j en N v Doorn 22 'j. J. Huigen 34 j. en H. Roeters 31 j. J. L Walther 27 j en I. M Baierlein-Ferschltz 21 j J v Smfrren 21 j en D. O, Verkerk 17 G. Aanraad 28 j. en M J. A Schra 22 j (GEBOREN: Aaltje E. d. v A. Faasse en A. v. Rij, Tuinlaan 70 Thomas F. z. v J v. <j Kooij en M Reherman, Houtstraat 22 Jo hannes M z van J. M. Spoor en M. P. v. Dijké Tuinlaan 70 Geertrulda d. van 'H P. Verhagen en J. Ras, Boerhavelaan 1 Evert J. z. van J. G. v Leeuwen en P M. Voogt, 3t Liduina straat 82 Elsie A. 4. van J Kuijper en E I. Fox, Nas saulaan 75 Maria G. J. d v M. P. Polderdijk en H. v. Wijnen, Kortlandstr 13 levenl. kind v. A Veth en N. M v. d. Kruit, Jan Vermeerstraat 8. geslaagd. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor het diploma drogist slaagde mej R. v. d Graaff, alhiër. In Januari j'.l. slaagde zij reeds voor het le gedeelte. Zij is hierdooir da eers!e Vlaardingsche drogiste, dié dit diploma bezit. ZESTIG JAAR GERTROVWD Het echtpaar P. Vermeulen—van Oeveren, Marlsstraat 24, alhier, hoopt 23 Maart a.s. zijn 60-jarlg« echtvereeniging te vjeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3