MILITAIRE MISSIE Zondag SLECHT WEER? De NEDERLANDSCHE in BERLIJN NEDERLAND ANTWOORDT DE VER. STATEN £>l£ FM R£" wereld Waarom werd vice-admiraal Doorman ontslagen? Regen en sneeuw hangen in de lucht De in- en uitvoerbepalingen in NedIndië Sluikhandel en verarming De vermiste Dakota gevonden PAGINA 4 ZATERDAG 15 MAART 1947 DE MINISTER ANTWOORDDE NIET ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN VOOR EIGEN RECHTER GESPEELD WEER EEN DEPRESSIE IN AANTOCHT 2 Terwijl de door de regeering ingestelde commissie inzake de gedragingen van de Nederlandsche militaire missie in Duitschland haar onderzoek begonnen is, komt er ondanks het stilzwijgen, dat op Buitenlandsche Zaken in acht wordt genomen, steeds meer fraais los, dat deze zaak met den dag ■onwelriekender maakt. Het is in het kort samengevat een samenstel van domheden na het heengaan van vice-admiraal Doorman begaan, vergezeld van smokkelarij, zwarten handel en corruptie, welke den naam van ons land bij de geallieerde bezettingsautoriteiten in miscrediet hebben gebracht. Er zijn over deze onverkwikke lijke zaak door een tweetal Ka merleden aan den minister van Buitenlandsche Zaken vragen ge steld. welke door den minister feitelijk niet werden beantwoord. Want op de vraag van den heer Serrarens, waarom vice-admiraal Doorman vervangen werd door dr. Hüender, antwoordde de minister om redenen van beleid" wat dui delijk geen antwoord was en de minister kón daarop ook geen ant woord geven, omdat hij dan had moeten zeggen, dat de vice-admi raal Doorman door de verschillen de departementen, die zelfstandi ge ambtenaren wenschten te stu ren, te lastig werd bevonden- Misschien zelfs had hij dan moe ten antwoorden dat men dr. Huender op Buitenlandsche Zaken wenschte te loozen en dat daarom vice-admiraal Doorman, plaats moest maken. En toch had deze vice-admiraal als hoofd van de Ned. militaire missie in Berlijn kans gezien een allerprettigste ver houding te scheppen met de Al- lied Control Council, het huidige machtsapparaat in Duitschland, waardoor voor Nederland waarde volle voordeelen konden worden verkregen. De zaak was n.l. aldus, dat de geallieerden die losloopen- de Nederlanders, die zich met zwarten handel en dergelijke prak tijken bezig hielden onder verant woordelijkheid wenschten te zien van de Ned. militaire missie, wat door de toenmalige regeering, on danks de zeer acceptabele voor stellen van Doorman, botweg werd geweigerd- Ten slotte waren de geallieerden het beu en zij zonden op 15 Maart 1946 een brief aan de regeering, waarin zij kortweg me dedeelden. dat van nu af iedere Nederlander onder het hoofd der militaire missie zou staan en aan haar verantwoordelijk zou zijn. Het was ook al te dol dat er b.v- in Duitschland een achthon derd jongens en meisjes vertoef den. die aan de censuur verbonden waren, waarvan de militaire mis sie niets wist- Intusschen was deze maatregel de toenmalige regeering zeer on aangenaam en zij weet hem aan vice-admiraal Doorman. Feit ech ter was, dat ook de Russische ge neraal Smirnov reeds tegen kolo nel Van Rij had gezegd: deel uw regeering mee, dat er van officieel tontact geen sprake meer kan 3ijn, als aan dat wilde optreden ►an allerlei Nederlanders geen einde wordt gemaakt. Maar ondanks het feit, dat de vice-admiraal Doorman kans had gezien orde te scheppen en voor een goede verstandhouding te zor gen met de geallieerde autoritei ten moest hij vervangen worden, omdat er ambtenaren van ver schillende departementen mee ge moeid waren die men daar niet onder het gezag van de missie ge steld wenschte te zien. Het ontslag En zoo las deze vice-admiraal op een goeden dag in een Nederland sche krant, dat hij vervangen zou worden door dr. Huender. Hij in formeerde hierover bij Buiten landsche Zaken, die dit stellig ont kenden, dit zeer onkiesch noemde, maar een maand later was deze zeer bekwame man vervangen. Daaraan was echter iets vooraf gegaan. Er was een kapitein van de 9 t. in Berlijn verschenen, die opdrairtit had gekregen een rap port samen te stellen over vice- admiraal Doorman. In een ver trouwelijk gesprek met twee leden va de missie vertelde hij, dat hij bij deze opdracht in Den Haag sterk den indruk had gekregen, dat men het op prijs zou stellen, indien dij, rapport ongunstig zou uitvallen. Deze kapitein was een fatsoen lijk man die toen hij den gang van zaken daar in Berlijn had ge zien een behoorlijk en objectief rapport samenstelde en daarmee naar Den Haag ging. Aldaar aan gekomen vertelde hij van zijn er varingen in Berlijn, waarop men hem mededeelde, dat het wel bui tengewoon te betreuren was, maar er was niets meer aan te doen, want bet ntslag van admiraal Doorman was juist dien morgen geteekend- En in dien ontslagbrief stond, dat hem bij K. B. ,,op zijn ver zoek" ontslag was verleend. Vice- admiraal Doorman verlangde, dat de woorden ,,op zijn verzoek" zou den komen te vervallen, maar hieraan werd tot op heden geen gehoor gegeven. En Doorman ging. Dit besluit werd genomen door eenige leden der regeering buiten het voltallige kabinet om. En het gevolg was, dat een Amerikaansch kolonel nadien moest verklaren: „The Dutch mission is the weakest of all" en dat wij in korten tijd ons gezag volkomen kwijt waren- Zoo werd de man, die alleen reeds de achting der geallieerden genoot, omdat hij in 1944 uit S'a- nislau vluchtte en in Januari door de sneeuw naar Roemenië liep, die orde had gesteld op de Nederland sche belangen in Duitschland, een onkreukbaar militair uit een der eerste militaire families uit ons land, men herinnere zich slechts den „held van de Javazee" fijn gemalen door een ambtelijken mo len in Den Haag. Want vast staat de verontwaardiging van de chefs der geallieerde zones te Berlijn over zijn ontslag; vast 9taat ook de uitlating van zijn hoogsten ambte lijken chef in Den Haag „niemand weet een geldige reden aan te voe ren, waarom Doorman onslagen is". Hoe na zijn heengaan in Berlijn du zaken bij de Ned, militaire mis sie zich ontwikkelen, zullen wij in een volgende beschouwing nader belichten. Naar wij vernemen zullen de electrische treinen op de lijn Den HaagRotterdamUtrecht op 4 Mei gaan rijden. Is op dien datum de lijn Utrecht —Eindhoven de electrificatie niet gereed, dan komen hier Diesel- treinen. Morgen worden 30. Deen- sche rijtuigen teruggebracht en komen 20 Zweedsche er voor in de plaats Het Amstercamsche gerechtshof behandelde de zaak tegen den 31. jarigen Aimsterdalmschen schilder C. R. van S., die op 8 November veroordeeld werd tot een gevange. nisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest S. heeft op 1 Maart van het vo. rig'jaar den ex-pol. delinqulit, Hendrik Scheffer, doodgeschoten na hem vooraf van zijn voornemen iln kennis te hebben gesteld. Ver. da oh te gaf als reden voor zijn daad op. dat Scheffer schuld had aan de wegvoering van zijn z'wa. ger naar Duitschland, waar deze later is omgekomen. Toen hij Scheffer na de bevrijding op straat zag loopen, heeft hij beslo. ten hem uit den weg te ruimen. De proc.-fiscaal vond de door de rechtbank opgelegde straf z'cer laag en vroeg bevestiging van 't vonnis. Na het overtrekken van de actieve depressie begon gistermor gen de luchtdruk snel te stijgen, waarbij de wind omliep naar Noord. In den loop van den dag overstroomde de koude lucht nog maals ons land, hetgeen vooral in Zuid-Limburg vergezeld ging van sneeuwbuien. In den loop van den nacht klaar de de hemel op en kon de tempe ratuur nog enkele graden verder dalen. Vliegveld Beek meldde met 7 graden de laagste temperatuur. De stijging van den luchtdruk be droeg in De Bilt in 24 uur tijds 34 millibar. De nieuwe Oceaandepressie doet inmiddels haar invloed reeds in Ierland en Z-V/--Engeland gelden. De barometers begonnen snel te dalen, terwijl het er weer begon te regenen en op sommige plaat sen te sneeuwen. Ook in ons land -waren de eerste teekenen van de nieuwe depressie al waar te nemen in den vorm van snel drijvende wolken in de hoogere lagen. Ver wacht kan worden, dat de kern van de depressie wederom over onze omgeving zal trekken, waar door het weer morgen veel minder gunstig zal zijn dan vandaag met meer wind, veel bewolking en tijdelijk neerslag. De scheepvaart op het kanaal door Zuid-Beveland de belang rijke verbinding tusschen Antwer pen en Rotterdam, is Donderdag weer hervat. WONINGTOESTANDEN IN ROME. In een van de drukke centrale straten van de eeuwige stad, vlak bij het ministerie van financiën, is een ambtenaar van dat ministerie, wiens huis verwoest is, met vrouw en drie kinderen in een eigen gebouwde barak gaan wonen. Zonder het minste bezwaar blijkbaar. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat het antwoord van de Nederlandsche regeering op de mondelinge en schriftelijke vertoogen, die door de Amerikaansche regeering op 5 en 10 Maart j.l. tot het ministerie van buitenlandsche zaken werden gericht tegen de in- en uitvoerregelingen, die op 28 Januari j.l. door de Nederlandsch-Indische autoriteiten werden af gekondigd, en het aanhouden van het Amerikaansche koop vaardijschip „Martin Behrman" aan den Amerikaanschen zaakgelastigde te 's Gravenhage overhandigd werd. Het antwoord van de Nederlandsche regeering beperkt zich in afwachting van volledige gegevens over de „Martin Behrman" tot een uiteenzetting over de uitgevaardigde in- en uitvoer bepalingen. verschillig van welke nationaliteit, is steeds een fundamenteel begin sel geweest van de Nederlandsch- Indische wetgeving. 3. De Ned, regeering is er zich van bewust, dat de Ver. Staten bereid zijn een groot deel van de lasten te dragen ter leniging van he,t wereldvoedseltekort, hetgeen een zoo ruim mogelijken uitvoer wenschelijk maakt. De Ned. regee ring meent anderzijds echter de aandacht te moeten vestigen op de ernstige verarming van de Neder landsch-Indische gemeenschap tengevolge van oorlog, Japansche bezetting en de plunderingen na de Japansche overgave. Deze ver arming zou nog verergeren, indien het voortduren van dezen sluik handel wordt toegestaan. Immers, doordat deze onwettig verkregen ondernemingsproducten kunnen worden aangeboden niet belast met productiekosten, worden deze goederen ver beneden den wereld kostprijs ten verkoop aangeboden. Hierdoor wordt het economische leven ernstig aangetast. 4. Anderzijds worden onbruik bare voorwerpen van slechte kwa liteit, waaraan bovendien geen werkelijke behoefte bestaat inge voerd. De verarming, die hierdoor Naar wij vernemen, is het ant woord op het volgende gebaseerd: 1. De verwarde situatie in Ne- derlandsch-Indië na de Japansche capitulatie heeft op den economi- schen toestand aldaar een zeer ernstigen terugslag gehad. Dien tengevolge was het onmogelijk controle uit te oefenen over den buitenlandschen handel, zooals die door de Crisisuitvoerordonnantie van 1939, de deviezenregelingen van 1940 enz, was geregeld. 2. Door de bestaande moeilijk heden waren de rechtmatige eigenaren niet in staat hun rechten over het grootste deel van de on dernemingsproducten van Java en Sumatra uit te oefenen, terwijl on bevoegden bezit namen van deze producten en deze op onwettige wijze trachten uit te voeren. De in- en uitvoerregelingen van de Nederlandsch-Indische regeering van 28 Januari 1947 zijn gericht tegen dezen sluikhandel in gesto len goederen. Bescherming van den particulieren eigendom, on- Weerverwachting medegedeeld 3 door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Verder toenemende bewolking 1 met tijdelijk sneeuw of regen; 3 aanwakkerende wind, aanvan. kelijk tussahen Oost en Zuid; jj morgen tegen den avond weer j draaiende naar Noordelijke rich- tingen, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi- J 11 Maart; zon op 6.55 uur, onder 18.44 uur; maan op 4.27 uur, onder 11.32 uur. i j 17 Maart; zon op 6.52 uur, on. der 18-46 uur; maan op 5.12 uur, onder 12.30 uur. Gistermiddag werden met het vliegtuig Gelderland twee vluch ten met passagiers, post en levens middelen van Leeuwarden naar Schiermonnikoog gemaakt. Bij aankomst werd door den burge meester een oorkonde voor be wezen diensten aangeboden, als mede een groote koek. ontstaat, is van des te meer be- lai.j in een tijd, waarin buiten landsche deviezen volstrekt nood zakelijk zijn voor het herstel en den wederopbouw van het land, waarvoor de Nederlandsch-Indi sche regeering de verantwoorde lijkheid draagt. Deze verantwoor delijkheid kan niet worden gedra gen door de nieuwe staatkundige organisaties, wier gezag is beperkt tot bepaalde deelen van Indonesië. 5- De onwettige uitvoerhan del verergert de voedsel- schaarschte in Nederlandsch-Indië. daar bepaalde producten, waarvan in h.et geheel van Indonesië tekort bestaat, zooals suiker en palmolie, worden uitgevoerd. 6. De Nederlandsch-Indische regeering is ervoor verantwoorde lijk, dat internationaal gecontro leerde goederen worden geëxpor teerd in overeenstemming met de internationaal overeengekomen toewijzingen. 7. Uitgezonderd militaire goe deren en semi-militaire goederen, waarvan de invoer aan beperkin gen onderhevig is. is alle invoer toegestaan. De Nederlandsch-Indi sche statistieken van voor den oor log toonen aan dat het grootste gedeelte van den invoer van pro ductie- en consumptie-goederen bestond uit garens, comestibles, aardewerk en porcelein, glas en glaswerk, papier, hout, kurk, plantaardige verfstoffen meubi lair, enz. enz, die nog steeds vrij mogen worden ingevoerd. Samengevat blijkt derhalve, dat ingevolge de in- en uitvoer- en scheepvaartregelingen van 28 Ja nuari 1947: a- voor allen uitvoer uit het Nederlandsch-Indische douanege bied, dat de jure en de facto staat onder het gezag van de Neder landsch-Indische regeering, een vergunning van de directie van economische zaken is vereischt; b. alle uitvoer van bevolkings producten uit het Nederlandsch- Indische douanegebied, dat de jure doch niet de facto ónder het gezag staat van de Ned.-Indische regee ring, is toegestaan; c. alleen de invoer van militai re en semi-militaire goederen is verboden, waarbij de reeds be staande wettelijke beperkingen van kracht blijven. Van officieele republikeinsche zijde wordt ivemomen, dat de vermiste Dakota in de omgeving van Tjiandoer op republikeinrdi gebied gevonden is. Nadere gege vens ontbreken nog. Op aanwijzing van eten republikeinsdhen minister van defensie, mr. Aimir Sjarifoedr din, is een hulpactie ingezet. KATH. FILMACTIE Pater Hentzen aangewezen voor het Bisdom Haarlem In een door het Diocesaan Co. mite van de Katholieke Filmactie in het bisdom Haarlem gehouden vergadering is een definitief be stuur gekozen, dat zal bestaan uit de heeren A. J. Rozemeijer uit Rotterdam, voorzitter; C, A. Boyer uit Amsterdam, secretary en G. P. v. d. Valk uit Poeldijk, penningmeester. De voorzitter kon de verheifc gende mededeeling doen, dat cfe gevolgen van het filmcongres, dat op 13 Februari j.l. in Anji sterdam werd gehouden, reeds merkbaar zijn. Door Z. H. E. Mgr. J. P. Huibers is thans pater J. J. C. Hentzen, oud-pastoor van de Pascaliskerk te 's-Gravenhage tot geestelijk adviseur van dé K. F. A. in het bisdom Haarlem benoemd. Pater Hentzen is voor dit werk geheel vrijgemaakt. Vervolgens deelde de voorzit ter mede, dat de plannen van het oprichten van een film-instituut, zooals op het congres werd voor* gesteld, reeds in een vergevor derd stadium zijn. Hij verzocht de vergadering den heer J. P. Gribling uit Delft speciaal t<> belasten met het verder uitwer ken van de plannen. De heer Gribling werd daarop benoemd tot toegevoegd adviseur van het dagelijksch bestuur van het Dio cesaan Comité. In verband met de ziekte van den heer Boyer moet alle corres pondentie voor het Diocesaan Co mité voorloopig worden gericht aan den heer A. J. Rozemeijer, Larixlaan 163, Rotterdam-N. CoP respondentie betreffende het op te richten Filminstituut kan men zenden aan den heer J. P. Grib ling, Oude Delft 164, Delft. Professor Wetallus, de wereld, beroemde paedagloog en socioloog uit Emmer-Oompascuulm, dat we. reldberoemd is door ,de mogelijk, heid om er industrieën te vestigen beeft een plan. Hij wil den leer. plidhtigen leeftijd verhoog en tot 30 'jaar. „Maar hoe moet dat dan met het huidige tekort aan arbeidskracht ten?" hebben nurksdhe critici hem gevraagd. „Precies", antwoordde professor Wetallus. „Als honderdduizenden werklieden den states van schoot, kinderen hebben, zullen ze onder worpen zijn aan de schooldiscipli ne. Dat beteekent, dat de onder, wijzers, die goedbetaalde rijks* ambtenaren zijn geworden, de be„ toegdheid zullen hebben leiding te geven aan den arbeid van hun. leerlingen op de wijze, zooa'dB dja regeering dat wenscht. Binnen korten tijd zou dan de heele natqï één groote, gelukkige, hardwer kende school worden-"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4