Listigheid en papierlawine tegen Duitsche roofzucht Onze vliegtuigindustrie De textielstrijd in de bezetting Nieuwe Prij zenbeschikkingen ZATERDAG 15 MAART 1947 PAGINA 5 GEBUNDELD VERZET Duitsche theorie en praktijk Die arme Oostfront strijders DE BEREKENING DER WINSTMARGE Het probleem der vestiging Bouwplannen in drievoud Vliegtuig vermist Met 23 passagiers aan boord GEVANGENSCHAP DUURT VOORT Wegens gebrek aan autobanden Katoliek centrum van cultuur DE H. VADER NAAR CASTEL GANDOLFO? i Kan iemand z»ch voorstellen, dat een ambtenaar met getrok. ken revolver Duitschers belet geweren weg te sleepen uit een textielfabriek? Neen, nietwaar, men kan het, z-elfs neet verlan. gen, want de wapens van een ambtenaar zijn de vulpen, een aanvraagformulier (en niet te vergeten het stenciltjb van „Tot onze spijt"), een voorschrift e.d- Kan iemand zich voorstellen, dat de Duiischters hierdoor op een afstand zijn gehouden? Neen? En toch is het wel zoo. Bij de bestudeering van ibet proef, schrift: ,,De textiislvoorziening van Nederland gedurende den bezettingstijd", waarop die heer C, N. F. Swartouw tot doctor tn de economiscibe wetenschap pro- moveerde, ksken wij even ach ter de schermen van de textiel, distributie. Zeer summier zul len wij hier in een tweetal arti. kelen enkele onbloedige stunts weergeven. Er staat in de annalen van den strijd der rijksbureaux tegen tóen bezetter een drietal grootie acties geboekstaafd. Allereerst een klei. ne algemeene inleiding, om eenigs- ztins aan te toonen, waarom en hoe de talrijke maatregelen zoo fensgezind en doeltreffend kon. den worden genomen. In Juli 1940 werd door de geza. menlijke vier textieirijKsbureaux een Textiel.Directorium ingesteld, onder leiding van Prof. Dr. J. Wis- selink, thans nog in ongeveer de. zelfde functie in rijksdienst, met ais leden de directeuren der vier rijksbureaux. Dit directorium trok met vereende krachten van leer, wanneer Duitsche maatregelen zulks noodzakelijk maakten en ■werkte de plannen uit, volgens welke een uitgebreide sabotage en een stug lijdelijk verzet moest worden gepleegd. De positie vari de autoriteiten was in deze jaren zeer moeilijk. Eenerzijds moest alles zoo vlot mogelijk verloopen om ,in (3= eigen behoeften van de bevolking te voorzien; anderzijds moest alles in het honderd worden gestuurd om de Duitschers zooveel mogelijk te dwarsboomen. De groote slagzin van die dagen was immers; „Ont. houdt aan den Fuehrer, wat deze imbent, idiat des Fuehrers is". Merkwaardig is hierbij, dat mid. den 1942 diize geest steeds leven diger onder het volk werd en met den groenenden verzetsgeest mee uitidijcïe. De schrijver zegt hier letterlijk: .Hiermede (de vurzets. geest) ging gepaard een bewon derenswaardig nietjbegrijpen van de gegeven voorschriften, tegenge steld evenredig aan een bewonde. renswaardige scherpte in het op sporen van de mazen in het net." De groote leergierigheid van de betrokken handelaren en in. stanties was even frappant. Zon der dat bepaalde afspraken wer. den gemaakt gebruikten de rijks bureaux n.l. een code unlet be. langheb'benden, waaruit duidelijk bleek, dat het te doen was om leveranties aan de Duitscihers. Deze code was zeer simpel, n.l- op de betrokken formulieren s ton dun de misest ijselijke be. dreigingen, welke zoo typisch Duitsch waren, dat iedereen de zaak onmiddellijk door had. Na verloop van tijd hadden derge. lijke opdrachten altijd de mees te vertraging als er iets van terecht kwam! Een ander voor. beeld Is het ,,Handkontingent Reichskommissar", waaruit tóe Duitsche textielaanvragen in Nederland werden toegewezen. Toen men door had, dat hiervan niets werd uitgevoerd, struikel, den dl2 Nederlandsche instanties over elkaar in hun haast om zooveel mogelijk te plukken en aangenomen wordt, dat 75 pet. van dit contingent in Holland is geblevón. Terzelfder tijd dat Seyss Inquart in de Ridderzaal nog ijverig stond te brallen over de niet.inmenging d'?r Duitschers in Nederlands eco. nomie, toonden andere Duitschers naast hun wolfsangels ook hun wolfstanden. Zomer 1940 kwam op een der 'bespreking».n tusschen Nederlandsche en Duitsche instan ties het spreken kwam slechts van één kant tóe opdracht, oim uit den katoenvoorraad „iets" aan Duitsc'hland af te staan-. Iets. De katoenvoorraad liep in enkele maanden tij ds van 28.500.000 kilo tot ongeveer 10.000 000 kilo terug. Om tenminste den schijn nog' te redden, zegden de Duitschers toe in drie maanden tijös 3.000.000 kilo terug te leveren uit Rusland, waarmede alles toen nog koek en ei was (op papier). Wij schreven in den aanvang over stunts, maar vermelden er volledigheidshalve nu bij. dat de Duitschers hier wel het meeste plezier zulten hebben gehad. Van de beloofde hoeveel, beid kwam n.l. maar bitter weinig terecht en wat geleverd werd.... moest veel duurder betaald wor. den, dan de Duitschers aan ons hadden gedaan, dat was dan ,,Ger_ manische Wirtechaft". Deze aderlating en het voort, schrijden van den tijd hadden ech ter een nuttige uitwerking, want Kerstmist 1941 kwamen de Duit. sehers met een nieuwe surprise, ze wilden n.l. hun Oostfrontstrij ders eens een plezier doen met lekkere wollen kleeding.... uit Nederland. Nu hieven alle Neder, landscbe instanties een luid ge weeklaag aan, want beseften dte Duitschers wel, wat de gevolgen zouden zijn? Een vordering bij particulieren zou alle nu nog on. verschilligen in het harnas jagen en h':t was veel beter om citie aan. gelegenheid nu eens aan ole rijks bureaux over te laten. Grootmoedig stemden de heeren toe en toen begon het marchan. deeren. De mijnwerkers zorgden voor de kolen voor Duit-schland, die mochten toch wel wat warme kleeding hebben. De vissehers zou den het vertikken om nog langer voor tóe Duitschers te visschen, wanneer zje in katoenen heme en h'et zeegat uit moesten. Verder waren de Duitsche heeren zoo ge charmeerd op a-s. moeders en ba. by's, die mochten zeker ook wel iets hebben. En dan de ziekenhui, zen. daar was o Ik niet onderut.t te komen. Voor deze groepen mocht dan wat worclen gereser. veerd, maar de rest was voor het Oostfront en dat moest, dan maar bij de grossiers en fabrikanten worden weggehaald. Op het rijksbureau Dist-ex be. gon men vlug te noteeren. Alle betrokken handelaren kregen op drachten met zooveel vaagheid, tóat niemand meer wist, wat wol. Inn goederen waren en wat niet. Bovendien lekt. bier en daar iets door, de handelaren roken lont en begonnen vlug te spuien. De stren. ge winter legde het vervoer nog lam ook en zoo waren keurige staten, welk»? niet. klopten, het resultaat van ingespannen arbeid. E n caricaturist uit dien t.ijd zou onsterfelijken roem hebben ge. oogst met het volgend plaatje: Een groot gebouw met ,,Distex" ërop. op den stoep een verheugde, afscheid nemende Duitscher met handen vol oude puttees, knie. warmers, oo'rwarmers, polsmoffen, bontmutsen, sneeuwschoenen (di'a kregen ze zoowaar alle 68, zonde), enz- Door de ramen een kijkje in volle magazijnen met wollen sokken, hemden, dekens en vooral garens. Van de 150.000 kilo wol. len garens kregen de Duitschers n.l- slechts 45.500 kilo. Een tweede plaatje zou dan het Oostfront moeten weergeven in 1943 met bevroren, reikhalzend, uitziende Duitsche soldaten, want in dat jaar (let w' 1, ruilm een jaar na de inzam iting) werd één ma. gazijn, waarin de goedkren lagen opgeslagen, door Engelsche bom. men veuwoest. Het tweede imaga. zijn meer -had men er niet kun nen vullen was in den loop der jaren alweer voor andere doel einden te-eggehaald! Met datgene, wat het Oostfront beeft bereikt, zullen dus nog maar weinig Duit. schers rondloopen. Dezer dagen zijn in de Ned. Staatscourant een drietal be schikkingen, n.l. de Prijzenbe- schjkking Handelsmarges 1947, de Prijzenbeschikking Invoergoede- ren 1D47 en de Prijzembeschik- king Fabrikanten 1947 afkondigd. Tot dusverre waren de toege stane handelsmarges en lnvoer- goederen te gering; de handel kon er niet mee uitkomen als ge volg van de sterk gestegen kosten. Men heeft dus een tegemoetko ming willen geven en daarom een verhooging van deze geldsmarge met 20 pet. toegestaan. Daarnaast heeft men den handel de kans o.p prijsopdrijving willen ontnemen. In feite zal een verhooging der prijzen met het gevolg zijn, daar in de praktijk marges werden be rekend welke veelal belangrijk uitgingen boven hetgeen thans wordt toegestaan. Daarom moet eerder een prijsverlaging het ge volg zijn. In vele gevallen zijn de kosten met veel meer gestegen dan de 20 pet. verhooging wel'ke thans is toegestaan. Dat de marge toch slechts met 20 pet. is ver. hoogd t.o.v. de voorheen toege stane marge, vindt zijn verklaring in het feit, dat de prijstoeheer- sching een stimulans heeft willen geven voor het vaststellen van speciale winstmargeregelingen De Fransche scenario-schrijver- regisseur-acteur Noel-Noel, die in verband met de mjeek der Fran sche cinematografie ons land bezoekt. De plannen voor de nieuw te bouwen Nederlandsche vliegtuigen- fabriek liggen gereed, er is nog geen beslissing omtrent de plaats waar zij gebouwd zal worden, al dus ir. P. C. J. Vos, president-di recteur van de N.V. Vereenigde Vliegtuigfabrieken „Fokker" i.o. tijdens een persconferentie. De fa briek zal moeten komen bij een vliegveld en in een omgeving met een voldoende arbeidsreservoir. Het is dus mogelijk, dat de fabriek komt bij een bestaand vliegveld, bijv. Soesterberg of Valkenburg, maar dan moet er voldoende accom modatie voor de arbeiders gebouwd worden, of men moet een nieuw vliegveld aanleggen in de buurt van een der groote steden. Daar beide oplossingen groote kosten met zich brengen is het ook nog niet uitgesloten dat de fabriek toch op Schiphol komt. De betrokken autoriteiten zijn momenteel aan het onderzoeken of de proefvluch ten van de fabriek nog toelaatbaar zijn op een steeds drukker wordend vliegveld voor de burgerlucht vaart. De plannen voor de nieuwe fa briek omvatte o.m. den bouw van twee loodsen van 155 meter breedte en groote hoogte. Het bedrijf zal aan minstens 2000 werkkrachten arbeid verschaffen en zoo gebouwd worden dat uitbreiding in korten tjjd mogelijk is. Dit «lies Is echter nog toekomst- muzi«rW, aldus ir. Vos, zoolang de nieuwe behuizing nog niet gereed is zal het bedrijf worden uitge oefend in Amsterdam (Fokker) en Papendrecht (Aviolanda), De Schel de stopt haar afdeeling vliegtuig bouw en draagt in de fusie bij met werktuigen, personeel, ervaring en kapitaal. Drievoudige taak Men ziet de industrieele taak van de nieuwe n.v. als een drievoudige. Op de eerste plaats blijft natuur lijk staan het ontwerpen en bou wen van vliegtuigen naar eigen ontwerp. De Fokker F 25 „Promo tor", heeft eenige uren proef ge vlogen en de bouw van de eerste serie in opdracht van de Frits Die pen Vliegtuigen n.v. is thans aan gevangen. Tevens is de fabricage ter hand genomen van de S 11, een twee-persoonsvliegtuig voor de eerste opleiding van vliegers. De firma Diepen bestelde hiervan 100 stuks, de Rijksluchtvaartschool, de Luchtmacht in Indië en de Lucht macht in Nederland ieder tien. In onderling overleg met de bestellers werd een bouwmodel vervaardigd dat thans door allen is goedge keurd, waardoor in serie gebouwd kan worden, wat aanmerkelijke be sparingen geeft. Eveneens in over leg met eenige bestellers is een tweemotorig trainingstoestel ont worpen, terwijl aan het ontwerp van een trainer met straalaandrij ving gewerkt wordt. In overleg o.m. met de K.L.M, maakt men voorts studie van de bouw van Verkeersvliegtuigen. De sensatio- neele „Fantoom" is daarbij uiter aard ook een onderwerp van be sprekingen. De directie is als volgt samenge steld voor Fokker, ir. M. Beeling, voor Aviolanda, de heer P. A. v. d. Velde en voor De Schelde, ir. W. v. d. Laan. In overleg met de Re geering werd ir. P. C. J. Vos tot vierden directeur, tevens voorzitter van de directie, benoemd. voor bepaalde categorieën goede ren of bedrijfstakken. De Prijzenbeschikking Fabri" kanten 1947 zal vooral van betee- kenis worden voor de groep luxe en semi-luxe goederen, zooals ga lanterieën en voorts speelgoed, waarvoor tot dusverre ten deele een codeeringsysteem heeft ge golden. Dit systeem leidde n.l in de praktijk tot te hooge prijzen en het was niet mogelijk om er mee tot juiste prijzen te komen. Een vrijlating van de prijzen van de genoemde goederensoorten zou er toe kunnen leiden dat de des betreffende takken van indu£tile te hooge loonen zouden gaan be talen en ook voor de beschikbare grondstoffen ie hooge prijzen zou den gaan bieden, hetgeen dus een ernstige belemmering zou kunnen vormen voor andere takken van industrie, die de arbeiders of grondstoffen etc. dringender noo- dig hebben. Verwicht mag worden dat indien de fabrieken de voorschriften overtreden, de tuchtrechters strenge straffen zullen uitdeelen. Een iijnvliegtuig van ce Fran, sche luchtvaartmaatschappij „Air Frane.". werd Vrijdagavond met 23 passagiers aan boord, als ver. mist opgegeven. Het vliegtuig, dat op den gere- gelden dirnst NiceLyon vloog, had te Monteliimar, op 130 K M. afstand van Lyon, voor het laatst brandstof ingenomen en wordt sind dien verirtest. De reddingsploegen worden Vrijdagavond laat naar de Tour- niol-Pas in de Alpen gedirigeerd, waar men, naar bericht wordt, een hevige ontploffing heeft ge-< hoord. Het vermiste vliegtuig is een Dakota. Er is nog geen passa gierslijst beschikbaar. De Tour* niol-pas ligt op 25 K.M. ten Zui-i den van Valence en ongeveer even ver ten Noorden van Monte- limar, waar het vliegtuig voor het laatst benzine heeft ingeno men. Fransche Altpen troepen zijn in gezet bij het zoeken naar 't vlieg, tuig. In de concentratiekampen in het binnenland van Java zitten nog steeds honderden in ellende, die geen kans kregen naar de Ne'er, landsche zones te evacueeren. Eu de pogingen van Ned- kant gedaan om hun evacuatie te bespoedigen bij het Linggadjati.debat nam de Tweede Kamer nog een e be treffence motie.Romme an hadden slechts een mateg succes. ,,Antara" meldt er thans do re. den van: gebrek aan autobanden! Volgens dit bureau heeft n.l. het Indonesische militaire verbin ings. bureau schriftelijk aan den secre taris van de sub.commissi-. voor de evacuatie de moeilijkheden v =n het transport van de evacué's uit 't binnenland uiteengezet. Slechts 15 pet. van de 80 geallieerde trucs, dt)e destijds-ter beschikking zijn gesteld, is bedrijfsklaar. De overi. ge konden door het ontbreken vani banden niet worden gebruikt, zoon dat de door de Nederlanders be. loofde banden en and'ar materiaal met verlangen worden tegemoet! gezien. In het schrijven wordt bo-, vendien gezegd, dat de l a'sta maanden 35 000 Japanneezen en Ned. geïnterneerden zijn afge. voerd. Charlotte Kohier, die vandaag haar vijftigsten verjaardag viert Door het initiatief van eenige vooraanstaande personen in het katholiek vereenigingsleven is ge durende de oorlogsjaren in over leg met het Ned- Episcopaat de grondslag gelegd voor een Stich ting. welke beoog* de samenwer king te bevorderen van de lande lijke katholieke cultureele organi saties in Nederland- Het bestuur van de Stichting wordt gevormd door den Ned. Kaüh. Cultuurraad. De leden van dezen raad zijn met groote zorg gekozen, zoodat de verschillende geledingen van het Ned- katholieke cultuurleven diaar- in vertegenwoordigd' zijn. Het dagëlijksch bestuur iis als volgt samengesteld: dr. J. B. Knipping, voorzitter, drs. A. H. M. Albregt, mej. dr. Chr. Mohr- mann, Bern. Verhoeven, L. M- Weterings, secr.-penningim. Voor de practisdhe werkzaam heden iis een raad van overleg ge vormd bestaande uit vertegen woordigers van verscheidene or ganisaties- Bureau en secretariaat wan de stichting zijn gevestigd: Nieuw- straat 24, 's-HertogenJaosch- Het Hoogwaardig Episcopaat heeft als zijn wenisch uitgesproken dat voortaan geen nieuwe iniitia. tieven op katholiek terrein genos men zullen worden alvorens eersi contact is gezocht met het bestuu» van deze Stiohing en dat de be# staande kath. cultureele vereen* gingen en de kath- organisatie» voorzoover zij zich aan culture» werk wijden, haar taak in zoo votp ledig mogelijke samenwerking binjj nen het raam van het Kath olie® Centrum zullen verrichten. Naar in Vaticaanstad verluidA zou Z.H. de Paus voornemens ziji% tegen het ëinde dezer maand naa# Castel-Gan dolf o te vertrekken* teneinde aldaar eenige dagen rusS te nemen met het oog op de kd# mende plechtigheden in de St* Pieter: o-m de zalig- en heiiigver%. klaringen. Waarschijnlijk, zo<$ wordt gemeld, zal de H. Vaden behalve de Goede Week ook d» Paascb dagen op Castel Gandolfof doorbrengen. ZY Donderdagavond Is in de buurtt van het vliegveld Hum in hof, graafschap Hampshire een twee», motorig Havilandtoestel van <W British Overseas Airways nee* gestort. Drie leden der bemanning kwamen om bet teven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5