Vrees voor vredesfiasco Geen fouten van het verleden Uitslag van den Elfstedentocht Teekenen of niet teekenen? PRINS BERNHARD in Zermatt Overheidspersoneel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN en (onsumentencredief 69ste JAARGANG DINSDAG 18 MAART 1947 No. 20266 DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR 'dRR J. '\v Tt L De greep van het Bolschewisme Een lentebode De eerstaankomenden gediskwalificeerd Nieuwe geruchten over basis-accoord Met twee dochters Hij stuurde zelf de Dakota INDONESISCHE INTER- PRETATIE ONTVANGEN De lichting 1944 In Mei a.s. 10-000 man onder de wapenen John Lewis krijgt bevelschrift thuis Op zoek naar olie Shell speurt in Australië NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK De vraag zou kunnen worden opgeworpen, waarom president Truman zijn wereld-politieke of fensief tegen Rusland is begon nen enkele uren, nadat te Moskou de conferentie der Groote Vier was bijeengekomen om de grond slagen voor Duitschlands toekom stig statuut te leggen. Waarom hebben de Vereenigde Staten juist op dit moment op zoo sensationeele wijze de geheele wereld toegeroepen, dat zij het communisme den politieken en diplomatieken oorlog verklaren en desnoods want dit is de consekwentie van den eenmaal gezetten stap: er is geen terug meer tot het uiterste zullen gaan om de vrijheid der be dreigde volken te waarborgen Terwijl, meer onrechtstreeks, wordt toegezegd, dat ook pogin gen zullen worden gedaan om de reeds overweldigde volken uit den greep van het bolschewisme te bevrijden. De correspondenten, welke in Moskou zijn toegelaten om ver slag van de conferentie uit te brengen, geven als hun meening te kennen dat de Russen na alle voorgaande mislukkingen, waar aan zij zeker niet onschuldig wa ren, er alles op zouden zetten om in hun hoofdstad het zoo moei lijke werk tot een goed einde te brengen. Aan den vrede met Duitschland moet het woord Mos kou voor goed verbonden zijn. Een tweede indruk is, dat de menschen, met wie bedoelde cor- ïnspondentan in aanraking kon den komen, maar één gedachte hebben: vrede; en dat zij met de grootste angst in het hart vree zen, dat een nieuw fiasco den weg naar een oorlog met de Ver eenigde Staten zou banen. Zelfs de meest roekelooze dictatoren moeten met een dergelijk volks sentiment terdege rekening hou den. Waarbij natuurlijk nog komt, dat Rusland met een uiterst ver zwakt oorlogspotentieel uit den tweeden wereldoorlog is gekomen; met een waarschijnlijk jarenlang durenden voedselnood heeft te kampen; en voorts eindelijk eens zal moeten beginnen met de ver wezenlijking van de dertig jaar lang herhaalde belofte, dat het communisme het volk een mensch- waardig bestaan zal geven. Tot dusverre heeft Rusland met de ook van Hitier bekende bluf de wereld in bedwang gehouden. Dictaturen boezemen, als zij maar een grooten mond opzet ten, medelievenden democratieën steeds ontzag in. En nu breekt de grootste democratie ter we reld, zoo al niet geheel onver wacht dan .toch op radicale wijze, dien wazigen schijn, met de re solute, kort en bondige mededee- ling, dat de steeds zoo veraf schuwde foreign entanglements haar geen schrik meer inboeze men. Daarbij zal de overweging, dat als men Rusland, gelijk eens nazi-Duitschland, zijn gang laat gaan, het op den duur onvermij delijk tot oorlog moet komen, ze ker een rol gespeeld hebben. Het is de eenig-werkelijke kans den vrede te bewaren, als de mach tigste onder allen tot een accoord wil komen, niet op de basis van steeds meer en meer demoraü- seerende concessies, maar zich be wust van de groote doelstelling; vrijheid en welvaart der volken te verzekeren. Een Amerikaansch blad heeft de nieuwe politiek van Truman omschreven als een poging om ,,de na-oorlogsehe wereld te sta- biliseeren". De elders gemaakte vergelijking met de waarborgen, welke Engeland in 1939 aaij Po len gaf, en welke inderdaad Enge land dwongen Duitschland den oorlog te verklaren, toen Hitier, nadat deze een vriendschapsver drag met Stalin had gesloten, Polen lafhartig overviel, gaat o.i. niet op. Amerika's bedoeling is nu juist, dat een situatie, als we in de lente van 1939 meemaakten, niet kan ontstaan. Veeleer den ken we aan hetgeen in Septem ber 1938 in München had kunnen gebeuren. Ofschoon „wat had kunnen geschieden, als heeft de historische ervaring toch wel geleerd, dat men agressie steeds in den allereersten aan vang den kop moet indrukken. Is zij eenmaal ontketend, dan rolt zij voort als een lawine, en niemand weet, waar zij tot staan zal ko men, na een onberekenbare ellen de te hebben aangericht. Hier en daar gaan stemmen op, die Truman verwijten, dat hij machtspolitiek voert. In Amerika hoort men het in de omgeving van Wallace, die koste wat wil met Rusland tot een accoord wil komen; in Engeland in de labour- rebellenclub van Crossman, die Bevin voor de voeten werpt, dat hij zich eenzijdig aan de Vereenig de Staten bindt, en aldus de kan sen met Rusland verspeelt. Maar een land kan gedwongen worden machtspolitiek te bedrijven, als zijn tegenspeler zich door geen regelen van orde en wet in be dwang laat houden. Nu heeft Truman de lijn, welke hij op eco nomisch gebied reeds had aange geven: die van de onverbiddelijke internationale verbondenheid „wij zullen niet in de fouten van het verleden vervallen", ook op politiek terrein doorgetrokken. Momenteel zich uitsprekend voor twee landen; maar spoedig zal blijken, dat West-Europa in dezen gedachtengang even belangrijk is als het Nabije Oosten. De invloedrijke journalist Wal ter Lijppman wil nog een stap verder gaan: hij vraagt een mili taire garantie van de Vereenigde Staten voor Turkjje. Zulk een waarborg, meent hij, zou den Tur ken menige divisie, ons vele dol lars besparen. Dat zijn perspec tieven waaraan men nog niet toe is. Maar de steen is aan het rol len gebracht; waar zal hij blij ven liggen? Op den dag dat De Bilt den win. ter geeincugd noemde en nog vóór de sneeuwklokjes bloeien vertoon de zich gisteren in Schoonhoven de eerste groote lentebode: de ooievaar. Het bestuur der ver. „De Frie- sche Elfsteden" heeft een onder zoek ingesteld naar klachten, die tegen verscheiden deelnemers aan den elfstedentocht waren in gekomen. Buiten beschouwing zijn gelaten de klachten, betrekking hebbend op het zich laten dragen op plaat sen, waar de rijders het ijs moes- steeds een gewaagde speculatie is, ten verlaten. Een diepe teleurstel. Onze correspondent te Genève meldt ons nog: Prins Bernhard en zijn twee oudste dochtertjes, de prinsesjes Beatrix en Irene, zijn gisteren middag kort na vier uur na een uitstekende reis in Zermatt aan gekomen. Het weer was schitte rend, zoodat de prinsesjes gewel dig genoten van de pracht der Zwitsersche bergen. Het groote hotel Zermatter Hof, waar het prinselijk gezin zal verblijven, is eigendom van de ge meente, die hen, zooals men weet, tot dit vacantieverblijf uitnoo- digde. Mevrouw Penning zal hier de verzorgster van de beide prinses sen zijn. Prinses Juliana hoopt met haar jongste twee dochtertjes tegen het einde van de maand Maart in Zermatt aan te komen. Bij de landing gisterenmorgen Van de door Prins Bernhard zelf bestuurde Dakota op het vlieg veld te Sion werden de vorstelijke gasten allerhartelijkst verwel komd door de autoriteiten van het kanton Wallis en van de hoofdstad van dit kanton, Sion. De burgemeester van Sion, de heer Backer, sprak een woord van welkom en noodigde de Ned, Vernomen wordt, dat de com missieleden het standpunt van de Nederlandsche regeering nog niet ter kennis van Sjahrir hebben ge bracht, die Maandag naar Djogf- jakarta is vertrokken om ir. Soe- karno op de hoogte te stellen van de bezetting van Modjokerto. Ofschoon bovenstaand bericht geheel voor rekening van Reuter wordt gelaten, wordt de strek king ervan in Den Haag toch niet geheel ontkend. Van officieele zijde wordt naar aanleiding van dit bericht het volgende medegedeeld „Het antwoord van Sjahrir van 15 Maart is ter vertrouw de kennisneming aan de beide Kamers der Staten-Generaal toegezonden. Door dit antwoord is de kans op onderteekening van de overeenkomst op weder zijds aannemelijke voorwaar den zeer gestegen". Naar Aneta verneemt, is het Indonesische an'.woord op den brief van de comimissie.generaat, waarin deze om een Indonesische interpretatie van Linggadjafi ver zocht had. thans op paleis Rijs- tijdens den vliegtocht t wijk (Indië) ontvangen en reeds naar Den Haag doorgezonden- Reuter seint ons het volgende: De Nederlandsche regeering heeft volgens bericht uit be trouwbare bronnen te Batavia de commissie-generaal ge machtigd de overeenkomst voor een „vereenigde staten van Indonesië" en de Nederlandsch- Indonesische Unie, welke te Linggadjati Is geparafeerd in November 1946, te teekenen. De geciteerde bronnen hebben verklaard, dat de Nederlandsche regeering voldaan is door de jongste gedachtenwisseling met Soetan Sjahrir. gasten uit eenige ververschingen te gebruiken in afwachting van den trein, die om 2 uur naar Zer matt zou vertrekken. Van Nederlandsche zijde was jhr. mr. J. D. van Kamebeek, le gezantschapssecretaris van het Ned. gezantschap te Bern, in Sion ter begroeting aanwezig. De kapiteins-vlieger Sonder- man en Bosch hadden Prins Bernhard begeleid. ling was het te ervaren, dat vele rijders gezondigd hebben teg:n den regel, uitdrukkelijk vermeld in een aan ieder der deelnemers uitgereikt programma, n.l. „wed strijdrijders mogen niet opleggen, noch zich laten zuigen door niet- deelnemers". Van een aantal deelnemers aan den wedstrijd is gebleken, dat rii over een gedeelte van het traject hebben opgelegd, terwijl andere ziqh door niet-deelnemers den wind hebben laten breken. Door eenige rijders werd deze overtre ding ruiterlijk erkend- Het bestuur heeft derhalve be sloten aan de volgende vier rijders een prijs toe te kennen: 1. J. van den Hoorn (Ter Aar) groote gouden medaille- 2. A. Verhoeven (Dussen) kleine gouden medaille. 3. A- S- de Vries (Giethoorn) groote verguld zilv. medaille. 4. D- van der Duim (Olde'oorn) kleine verguld zilv. medaille. Alle overige wedstrijdrijders, die vóór 18,21 uur zijn aangeko men, zullen het elfstedenkruisie met inscriptie „wedstrijd 1947" ontvangen, uitgezonderd J. Wijnia (Edens) en W- Wijnia '(Edens), die beiden zoodanig in overtreding zijn geweest, dat zij volledig zijn gedisqualificeerd. Tegen de nummers 1 en 2 ivan den wedstrijd. J. Bosman (Breu- kelen) en K. Schippers '(Steenwij- kerwold), die niet erkend hebben een overtreding te hebben begaan, zijn bewijzen binnengekomen, met het gevolg, dat het bestuur deze rijders onmogelijk voor de prijizen in aanmerking kon laten komen. Het klassement van aankomst der eerste twaalf rijders op 8 Februari was als volgt: 1. Bosman, 2. Schippers, 3. J. Nauta, 4. J. Wijnia, 5 J. van den Hoorn, 6. W. Wijnia, 7. Vermeu len, 8. Verhoeven, 9. de Vries, 10. Leffertsma, 11. Schueler, 12. van der Duim. Van deze 12 rijders komen dus thans no. 5, no. 8, no. 9 en no. 12 voor prijzen in aanmerking. De soepelheid, waarmede de verstrekking van het consumen- tencrediet plaats vond, heeft over het algemeen instemming gevon den en van dezen maatregel welke voor velen een geheele of gedeel telijke extra-uitkeering is gewor- den, plukt men thans de eerste vruchten in den vorm van bon nen, die in hoogst noodige goede ren omgezet kunnen worden. Er klinkt echter een dissonant en wel bij de partij van het over heidspersoneel, dat meent te dezen niet gelijk als de andere werknemers behandeld te zijn. Wat toch is het geval? Op een desbetreffend verzoek van den Raad van Vakcentrales heeft de Minister van Sociale Zaken beslist, dat de kinderbij slag krachtens de Kinderbijslag wet voor de eerste twee kinderen bij de berekening voor het con- sumentencrediet buiten beschou wing kan blijven. Deze beslissing was voordeelig zoowel voor hen, die aanvankelijk niet voor een consumentencrediet in aanmer king kwamen maar door deze nieuwe bepaling wel als voor hen, die daardoor het bedrag, hetwelk zij moeten terugbetalen, zagen verminderen. Nu geldt voor het overheids personeel een eigen kinderbijslag regeling, welke reeds eerder van het eerste kind af begon te wer ken. Ambtenaren en werklieden in overheidsdienst vallen dus r.iet onder de gunstige bepaling, dat de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen buiten beschouwing blijft. Zij meenen nu op deze wijze onjuist behandeld te zijn en ach ten het niet meer dan billijk, dat ook voor deze groep boven bedoel de maatregel toepassing zal vin den. Dit verzoek schijnt alleszins gemotiveerd maar dan dient men o.i. ook nog andere groepen hier van te laten profiteeren n.l. die, welke niet behooren tot de werk nemers als kleine zelfstandigen en ondersteunden, die een of meer kinderen bezitten. Hun inkomen zou dan verminderd moeten wor den met minstens 4,80, zijnde de kinderbijslag, welke bij werk nemers niet in rekening wordt gebracht (bij één kind zou dit be drag uiteraard 2,40 kunnen zijn) Een en ander zou eventueel veel administratief werk medebren gen, maar mocht de minister van de rechtvaardigheid van bedoel den wensch overtuigd zijn, dan zou zulks toch geen reden mogen zijn om de gevraagde voorziening niet te treffen. In betrokken kringen worden voor de administratieve moeilijk heden diverse oplossingen aan de hand gedaan. Wij willen ons hier in niet verdiepen; de deskundige leiding zoeke te dezen naar den „steen der wijzen". Als de maatregel maar wordt getroffen. Ook in Bohemen staan uitgebreide landstreken door dooi en overstrooming onder water. De omstreken van Dobricho. vitce uierden door de sterk gestegen Beronka overstroomd. Het ligt, naar wij vernemen, in het voornemen van den Mi nister van Oorlog, ln Mei a s. tegelijk met de lichting 1947 ook 10.000 mannen van de lichting 1944 onder de wapenen te roe pen. De dienstbepalingen voor deze 10.000 zijn gelijkluidend aan die voor andere reeds opgeroepen dienstplichtigen; zij zullen o-a. ook eventueel voor uitzending naar In dië in aanmerking komen. Inderdaad zal een groot deel der 10.000 gevormd worden door tech nisch personeel doch tegengespro ken wordt, dat uitsluitend tech nisch personeel zal worden opge roepen. De goedgakeurde dienstplichti gen van de lichting 1944 die niet behooren tot de 10 000 welke in Mei worden opgeroepen, zullen worden beschouwd als bijzondere dienstplichtigen en als zoodanig voorloopig in reserve worden ge houden- Het hoogste Amerikaansche ge rechtshof heeft bepaald, dat aan John Lewis, den leider van dé „United Mineworkers Union", op 20 Maart een bevelschrift moet worden overhandigd, om binnen 5 dagen zijn kennisgeving, waarbij de vakvereeniging het contract met de regeering opzegt, in te trekken. Indien Lewis hiertoe in gebreke blijft, zal de boete van 700.000, welke aan de „Union" wegens ongehoorzaamheid aan het Hof is opgelegd tot $2.800.000 worden verhoogd. De Amerikaansche regeering had het Hof verzocht onmiddèllijk maatregelen te nemen om zijn uit spraak tegen Lewis en de „Union" kracht bij te zetten ten einde een mogelijke staking op 31 Maart te voorkomen. Dr. C. W. Creek, de chef-bodem, kundige van de Shell, heeft mede gedeeld, dat de Shell voornemens is 750.000 uit te geven voor het zoeken naar olie in Queensland, De maatschappij had voor dit doel reeds 250.000 uitgegeven, doch gedurende den oorlog moesten da werkzaamheden worden stopge- zet. De volgende maand zal men da onderzoekingswerkzaamheden her vatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1