STADSNIEUWS. C. G. GEMACHTIGD TOT TEEKENEN ARBEIDSORGANISATIE GRANAATEXPLOSIE EISCHT DRIE DOODEN De internationale DINSDAG 18 MAART 1947 PAGINA 3 AXJTO TE WATER iErgerlijke baldadigheid ORANJEVEREENIGING E. N. S. O. Vreemdelingen Verkeer I PLANNEN IN BOEK VORM HERMANDADJES OPHELDERING Scholen beginnen weer SPREEKUUR WETHOUDER WELKOME VERHUIZING OFFTCIEELE PUBLICATIE VADER EN 2 ZOONS OMGEKOMEN Vreemdelingen Verkeer II Van alle volkenbonds banden bevrijd Nog onzekerheid over den definitieven zetel GEM. LEESZAAL BURGERLIJKE STAND ZEVENTIEN BOEFJES EN BOEVEN IN ARREST TARIEFVERHOOGING ZEEHAVENGELD z Met de beide voorwielen in de ludht en bet chassis rustend op (den havenmuur lag hedenmorgen èen auto van de Gemeente-reini ging voor den boekhandel Mercu- tius, in het water van die Lange Haven. Voorbijgangers vroegen iich af, hoe de wagen in een der- gelijken stand was geraakt. Daar ter plaatse zijn immers geen boch ten of zijstraten. De gedachte, dat Onze lieve jeugd een dergelijk Stout stukje had uitgehaald, kwam in niemand op- Toch waren kwa jongens de oorzaak van een be langrijke schadepost voor de ge meente. Zooals men weet, kunnen vuilnisauto's van buitien af be stuurd worden. Terwijl nu de op halers in de Brandersteeg bezig waren de bakken te verzamelen, haaldSn enkele deugnieten de be- dieninigshandle over. Hierdoor ging de wagen aan het rijden. Het was te laat, toen de mannen het onheil ontdekten. Een race tegen de G-M.C. mooh niet baten, de wielen reden onverbiddelijk over den rand van de Lange Haven, bet zware achterstuk zakte weg tot op den bodem, alleen 'n takel wagen kon de drenkeling nog redden. Na ongeveer een half uur was deze present, maar het duur de een stief kwetierke" eer de vier wielen weer op hun element waren. In de etalage van den Kantoor boekhandel Mercurius aan de zijde van de Brandersteeg, heeft de Oranje Vereeniging een speciale etalage ingericht met als voor naamste stuk de oorkonde, die aan het gemeentebestuur is over handigd t©r gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke.^ Tal rijke niet gepubliceerde foto's en andere bezienswaardigheden ge'ven het geheel een karakter, dat een extra bezoek de moeite waard maakt. De Oranje Vereeniging hoopt op deze manier een groot aantal nieuwe leden te kunnen inschrijven. Over een dag of tien zal de tentoonstelling naar het Singelkwartier of naar de Gorzen verhuizen- In ieder geval komen beide wijken nog aan de beurt. De uitwisseling tusschen Schie dam en Wandsworth neemt dit iaar wijder spreidende vormen aam- Het ligt in de bedoeling, om nog deze zomer, zoowel in Sdhie. dam als aan den Engelschen kant voetbalwedstrijden te organiseeren voor jeugdelftallen. Eenige Schie- damsche jeugdelftallen zullen sa mengesteld worden voor het spe len 'van proefweds'rijden. Alleen spelers, die op 1 September 1946 nog geen 18 jaar waren, komen voor een eventueele uitzending in aanmerking. Wil Schiedam een actief aandeel nemen in d:e strijd om de vreemde lingen, dan zal een Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer in onze stad moeten worden opge richt. Het gemeentebestuur heeft voor deze vraagstukken alle aan. dacht, maar zal alleen geen resul taten kunnen boeken. Op de eer ste plaats zijn het de groo'e be. drijven en dé middenstanders, die hun belangen moeten zien en be- toar igen. Daarom zal het van groot belang zijn als Middenstands organisaties en groote bedrijven deze kwes'ie oogenblikkelijk onder oogen zien. Een initiatief van het gemeantebesiuur kan op korten termijn resultaat hebben, mi s al. Ie betrokkenen van ^evoren hun Sioudmg hebben bepaald. Het wordt hoog tijd, da' Schiedam uit de 19e eeuwsche rust raakt. Me' Ivele frissche ideeën kan het muffe zakenleven voordeel doen, want he' is hoog noodig, dat in die ge lederen een lentestormpje komt waaien, dat heilige huisjes en ver ouderde begrippen onderse boven waait. Nu is de tijd gunstig. Binnen enkele dagen zal een .populair geschreven boekje van de pers komen over de uitlbrei. dingsplannen van Schiedam. In een lantg gevoelde behoefte zial dan eindelijk voorzien zijn. De burgerij zal zich op de hoogte kunnen stel len van de toefcotenst van onze sta-d, Booals die door bekwame stedebouwkundigen en architecten is ontworpen. Misschien zal er eindelijk in den breeden kring van alle stadbewoners meer belang stelling voor het geheele vraag, stuk ontstaan. Uit de botsing der verschillende ideeën kan de beste vorm geboren worden. B. C. J., veertienjarig scholier uit Ketihel, liet op de Broersvest zijn fiets onbeheerd en ongesloten staan. Binnen tien minuten was een onbekende erop weg, niet van plan er mee terug tp komen. Van alle fietsen, die deze maand ge stolen werden, stond er niet een op slot. De rukwind van Maandag zag prooi in de carrier van melkboer V- A. H-, wonende aan den Snel- liussingel- Voor pand 100 B. K. laan greep hij den driewieler en morste 50 liter melk over het as- fait- Voerman P. L. uit Schipluiden was met volle concentratie bezig paard en wagen van den afrit op den Vellevestsingel te loodsen, toen een bout van zijn lemoen brak. De wagen werd stuurloos en sleur de in losbandigheid een hekje mee. Twee vrachtauto's wilden de 5 M- breede Beursbtrug tegelijker tijd oversteken- Met schade aan riempjes en dekzeil slaagde de manoeuvre wonder boven wonder. Naar laanleiding van de ..Langs de lijn" van Zaterdag jl. liet de directeur van het Gew. Arbeids bureau, afd- Schiedam ons weten, dat de laatste zin van het verhaal onjuist is. Iemand, die door eigen schuld zonder werk komt en vrij willig werkloos is, ontbeert elk steun. Hem wordt van onze be lastingcenten geen rooie duit ver. strekt. Donderdagmiddag, 20 Maart, om 1.45 uur, beginnen alle Broeders- scholen, behalve de St. Antomlus. U.L.O., Warande 157, De WethouUster van Onderwijs ien Sociale Zaken is verhinderd morgen. Woensdag, haar weke- lijksche spreekuur te houden. De A.A.T-t.roepen uit Schiedam gaan vertrekken.Sinds de compag nie het werk van de Ehgelsche RASC overnam, werden er ver. scheidene gebouwen bezet gehou den. De Jozeigezellen, later de Kiajotters, hebben van deze voort, gezette vordering den meestien last gehad. Jarenlang is men bezig ge weest'het huis vrij te krijgen- De toenmaligen praeses, nu pastoor Haseiaar, was de afwezigheid van een goed gebouw een voortduren de belemmering voor de ontplooi, ling van het jeugdwerk. Ook kap. v. Dijk stelde alles in het werk om het gebouw terug te krijgen. Het gemeentebestuur had eindelijk een oplossing gevonden. De militairen zouden gelegerd worden in het oude St. Jacobsgiasthuis. Met de restauratie van het linker gedeel te van het gebouw zou weer ge. wacht worden. Het jeugdwerk kwam B en W belangrijker voor, dan het Museum. Door deze ver huizing behoeven er in het. geheel igeen gedupeerden te zijn- Integen. deel, de Doelen, de huizen in de Warande en het Jozefgezellenihuis komen zonder meer vrij. Tot vreulgde van de oude bewoners. De juiste datum van het vertrek is nog niet bekend. Het is izeker, dat de compagnie naar Arnhem zal gaan, maar de verhuizing kan nog wel een week of drie, vier o- zich laten wachten. B, en W. van Schiedam bren. gen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen verzoeken van: 1. de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols A. de Koning alhier, om vergunning tot uitbrei ding én samenvoeging tot één proefbranderij van de branderijen inde panden Groenweegje 36 en 38, kadaster Sectie A No. 1761, Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie; van 15 Maart heeft de Nederlandsche regeering de Commissie» Generaal gemachtigd onverwijld tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati over te gaan. Blijkens dezen brief is een mate van overeenstemming bereikt, die de regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samen werking en dringende problemen van herstel en opbouw aanstonds zullen kunnen worden aangevat. De regeering rekent er op, dat door deze onderteekening tevens een einde zal komen aan de door haar betreurde incidenten als dat te Soerabaja. Datum en plaats van onderteekening zullen nader gezamenlijk door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie worden vastgesteld. met 5 electromotoren van resp. 8, 6, 3, 2 en 2 P-K., drijvende een macérateur, een welpomp, 'n ver plaatsbaar pompje en 2 wortpom. pen; en 2 Van Daelens' Vreenigde Olie. en 'Vetfabrieki.n, te Rotterdam, om vergunning t0t oprichting van een olie- en vetfabriek en hel opslaan van olie in vaten in het panlii Noordvestsingel 91, kadaster Sec lie H. No. 976 (ged-), met 2 smeltketels met gasverwarmtag en 2 electromotoren van resp. 2 en 0,5 P.K., drijvende een mengke. tel met gasvenwarmt.ng en een B°' tadux mengmotor. Deze verzo'eken zijn met de bij lagen op de Secretarie der ge. meente tier visie gelegd. Op Dinsdag 1 April 1947, des voormSidags 11.30 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toe s'aan van deze verzoieken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten- Hedenmorgen half acht wanen een;0'. mannen in Hoek van Hol land bezig met het trekken van palen op het strand, ter hoogte van de zgn. oude slag. Op een gegeven moment .zagen de man- men een stuk ijzer uit het zand steken en met een ijzerdraahl be. vestigden zij het bovengedeelte van dit stuk ijzer aan den tractor waarmede zij de palen hadden ge trokken. Toten de tractor zich in beweging zette, vond' een geweldige ont ploffing plaats, daar het stuk ijzer bij nader onderzoek aan een granaat bevestigd was. Drie man. nen, die vlak bij het ijzer ston den, werden 'n de lucht geslin gerd. Twee ervan werdien zwaar verminkt en <de toestand van dien derde, die op het moment der ex. plosie h'eit dichtst 'in de nabijheid stond, was nog vreeseijker. De 3 personen kwamen uit hetzelfdie gezin; het waren n.l. de 62-jarigie M. van Oosten en zijn twee zoons. Maarten en Willem. Buiten hen wend ook die 22-ja. rige P. P. uit Heinsoord getrof fen, doch deze kwam er met en. kele gekneusde ribben nog goed af. Twee andere arbeiders ktwa- men met den schrik vrij. Het soort Vreemdelingen Ver- keer, dat Schiedam nu kent heeft iets Marseillaansch'. Het heeft zijn spitsuur omstreeks middernacht en blijft beperkt tot het gebied, waar de Vlaardingerdijk aarzelt om den polder in te gaan. Wanneer het klokje van gehoorzaamheid twaalf uur slaat en een terugtocht naar de schepen nog verre van aan lokkelijk is. blijven de watertou- risten meestal nog wat in de buurt rondzwerven. De borrels, die in Verschillende café's worden ge schonken schijnen van elkaar be- concurreerende distilleerderijen te zijn, want niet zoodra ziet het be zoek van het eene café gasten uit het andere of de pappen zijn aan het dansen. Ben Brits .h-Indiëj kwam g'ste- fen ten einde raa bij de politie, om te vert, len, dat zes Noren hem om half twee 's nachts van hoed en portefeuille beroofd had den. De politie stelt een onder dek in. Van de daders geen Noor. (Van onzen Geneefschen correspondent). In Februari 1940 had de Baad van Beheer van het In ternationale Arbeidsbureau zijn 89ste zitting te Genève gehou den. Thans is hjj hier weder teruggekomen voor zijn 101de zitting. In den tusschentijd ver gaderde de Baad verscheidene malen te Montreal in Canada, waarheen de zetel der interna tionale arbeidsorganisatie in Juli 1940 tijdelijk was overge- gebracht, en voorts te Quebec, Philadelphia, New Tork, Lon den en Parijs. De terugkeer van den Raad van Beheer in het oude gebouw van het Internationale Arbeids bureau werd voor den nieuwen Directeur, den Ier Edward J. Phelan, aanleiding in een pers conferentie de aandacht te vesti gen op de principieele wijziging, die zich sinds 1940 in den status der Internationale Arbeidsorga nisatie voltrokken heeft. In 1040 maakte de Intern. Arbeidsorga nisatie een bestanddeel van den Volkenbond uit, een bestanddeel met weliswaar heel groote auto nomie, doch dat in sommige op zichten toch aan den wil van den Volkenbond ondergeschikt was. Thans, na het verdwijnen van den Volkenbond, is de Internationale Arbeidsorganisatie volkomen on afhankelijk, zelfstandig en vrij. Haar leiders zijn in onderhande lingen met de Vereenigde Naties erin geslaagd zich dezen status van volledige vrijheid te verwer ven. Van groote practische beteeke- nis is deze wijziging vooral op financieel gebied. Vroeger stelde de Raad van Beheer een ontwerp- begrooting voor de Internationale Arbeidsorganisatie op. De alge- meene Volkenbondsvergadering had echter het recht dit ontwerp- begrooting te wijzigen en op de voorgestelde uitgaven te bezuini gen. Wie getuige was van de hef tige discussies, die vaak tegen de aartsbezuinigers moesten worden gevoerd, zal begrijpen, met welke vreugde dir. Phelan deze bevrij ding van de financieele gebonden heid aan den Volkenbond vermeld de. Voortaan zal de Raad van Be heer van het Internationale Ar beidsbureau in volle vrijheid de begrooting definitief vaststellen en ook het aandeel bepalen, dat iedere staat, die lid der arbeids organisatie is, te dragen zal heb ben. Met groote belangstelling zag men hier te Genève de ine- tledeelingen van Phelan over den toekomstigen definitieven zetel der Intern. Arbeidsorga nisatie tegemoet. Thans verga dert hier de Baad van Beheer. Phelan en tal van hoogere en lagere ambtenaren van het In ternationale Arbeidsbureau zijn te Genève teruggekeerd en be volken weder hun oude gebouw. Op 19 Juni zal hier de groote jaarlijUsehe Internationale Ar- beidsconferentie beginnen, die vier weken duren zal. Mag dit alles als een voorbode van de definitieve vestiging van de Internationale Arbeidsorgani satie te Genève beschouwd worden Het antwoord van directeur Phelan op deze vraag was voor de Geneefsche autoriteiten eenigs- zins teleurstellend. Iets defini tiefs kon hij uiteraard niet ver tellen, aangezien het beslissende woord hieromtrent bij de Inter nationale Arbeidsconferentie ligt, die een beslissing zal hebben te treffen in overleg met de Ver is, dat de groote meerderheid der Europeesche regeeringen, werk gevers- en arbeiders-organisaties gaarne voorgoed naar Genève zou terugkeeren, acht Phelan het toch waarschijnlijker, dat de juridische zetel der Internationale Arbeids organisatie New York zal wor den of een dicht bij New York gelegen plaats in Canada, b.v. Montreal of Québec. Op deze wijze zal het regelma tige overleg tusschen het Inter nationale Arbeidsbureau en den Economischen en Socialen Raad der Vereenigde Naties het meest vergemakkelijkt worden. Dit is inderdaad een gezichtspunt, waarvan de redelijkheid bezwaar lijk te betwijfelen is. Phelan ge loofde echter niet, dat reeds de Internationale Arbeidsconferentie van dit jaar zich op New York als definitieven zetel zal vast leggen. Hij zou het verstandig achten, indien men eerst eens zou afwachten, hoe de kwestie van den New Yorkschen zetel der Vereenigde Naties zelf zich zal ontwikkelen. Doch aan deze voor Genève teleurstellende verklaringen voegde directeur Phelan onmid dellijk toe, dat dit alles nog allerminst beteekent, dat het hier aanwezige gebouw van het Internationale Arbeidsbureau leeg zou worden en dat hier geen groote internationale so ciale conferenties zouden plaats vinden. Phelan wees erop, dat tal van sociale vraagstukken een specifiek Europeesch be lang hebben en dat het dan ze ker gewenscht zou zjjn deze vraagstukken ook in Europa te bestudeeren en later te be spreken. Naar zijn overtuiging zal Ge nève dan ook op sociaal gebied een zeer belangrijk regionaal centrum voor Europeesche pro blemen worden. Het gebouw, waaraan de naam van den schep per en eersten directeur van het Internationale Arbeidsbureau Al- bert Thomas onvergankelijk ver bonden is, zal zijns inziens de arbeidsplaats blijven voor de voorbereiding van tal van sociale hervormingen, waaraan in het bijzonder in Europa groote be- In de maand Februari 1947 wer den uitgeleend 'n hoofdgebouw aan dia- Lange Haven 10-470 boe- kien (vorig jaar 11.661). Hiervan waren 806 (854) kinderboeken, 3665 (4158) studiewerken en 5999 (6649) romans. In hel filiaal in .de Gorzen werden uitgeleend 488 (266 boeken, waarvan 83 (44) kin. derboeken, 265 (45) studiewerken en 135 (180) romans- In Kethel werden uitgeleend 622 (638) boe ken, waarvan 92 (94) kinderboe ken, 54 (35) studiewerken en 478 (509) romans. In het Weeshuis dér Hervonmden werden uitgeleend 285 boeken, terwijl én het Inter, neeringskamp te Vlaardingen 265 boeken werden ui geleend. In to taal weitlen dus uitgeleend 12125 boeken, tegen 12565 boeken in d'e- zelfde maand van het vorige jaar. Het aanal houders van lees. kaarten bedraagt 2270 (vorig jaar 2899). eenigde Naties. Ofschoon bekend j hoefte zal blijken te bestaan. GEBOREN: Gijsberi J.. z. v. D. Kara en C. Verkaaik; Alma M., d. v, J. Zuidgeest en C. A. Gouka; Amoldus P. J., z. v M. J. de Groot en M M. Goulta; Dirk, z v. A. Nooteboom en M. v d. Eyk; WiJ- helmina L., d. v. W] D. v. Buuren en L Lenis; Arie J., z v A. J Ra» ven3bergen en A. K. HeindijkPe ter J., z v. A. Wiekenkamp en H. W. Bakker: Adriana W. P., d v G. Prins en M de Jager; Johannes A., z. v. Q Meijer en J, Koning; Maria, J., ,j .v J. v. Diggele en M Har- kema; Johanna I., d. v G. in 't Veld en I J v. Baarzel; Gerardus L. I. M.,'z.'v. L. G. J. Krikhaar en A. j. A. M. Kuyt; Petronella E„ d. v.'G. v. d. Steen en M. Pappers; Adriana P. j., d, v, L. J, Heijdra en A. C. JanssenHendrikus M. enJohann'es J. P., zns. v L. J. A. v d. Water en H M. J. v Leeuwen; Mathilde A. C, d. v. C, J M. Groe_ newegen en A. C. A, Schepens OVERLEDEN: B. J. v. d. Most. 63 j; F. L. F. Kustner, 63 j. Eenigen tijd 'geleden maakten wij melding van de euan houding van een elftal jongens, dat het Noordelijk stadsdeel onveilig had gemaakt, met het indrukken van etalageruiten. Het onderzoek in deze zaak is thans gesloten, doch de verwachtingen der politie, dat men n°S meer zaken op het. spoor zou komen, zijn niet in vervulling gegaan. Wel heeft men nog 9 an dere jóngens en 1 heelster aange. houden, 'zoodat in totaal 21 perso. nen bij deze affaire betrokken zijn geweest. Hiervan zijn er 17 ter be- 'schikking van de justitie gesteld. Het is gebleken, dat de belha mels van dezen troep gevormd iwerden door H S, J G, E R en N F de R, resp, 15 en verder 14 jaar oud. Deze jongens vernielden de ruiten, graaiden weg, wiat naar hun gading was en gingen dan naar de Hooglandstraat en omge ving. Daar deelden zij' royaal met hun kameraadjes, die dan op hun aanwijzingen eveneens een portie gingen halen op het bewerkte ob ject. Het is een volkomen raadsel Hoe deze gewone schooljongens# die nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest, hun ver. langen naar snoepgoed zoo helbtoen bevredigd. Als resultaat van de bespreking gen én de gemengde Ned. Belgi. sche commissie inzake havoiuuul» gelegenheden is nu door B en W« een voorstel bij den raad inge diend, om de voornaamste tarie. ven 'te verhoogen met ongeveer, 150 pet. Het maximum-tarief van 4 5 et. per JVL3. scheepsinhoudl, wordt op 8 et. gebracht. Met de buurhavens Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen-Oost en da gemeente Vlaardingen is eveneens overleg gepleegd. Aldaar zulleït de tarieven eenzelfde percentage, verhooging ondergaan als te Bot' teddam. De schepen, die de paarden voor Polen aan boord hebben, gaan Rotterdam verlaten. Gisteren vertrokken reedis ae Calvin Victory" en de „Pass. Christian Victory" naar Edbjierg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3