Coulissenspel in Indonesië Regeering geeft inlichtingen KARDINAAL GRIFFIN over de moreele crisis Nieuwe bonnen NEVEL OM BELGIE'S NIEUW BEWIND De verwerping van de fusie Frankrijk waarschuwt Europa DE BOER HEEFT ONTSLAG GENOMEN HET DAKOTA-MYSTERIE Eerste Kamer behandelt verkeersproblemen Molotof krijgt antwoord Democratie wordt ondermijnd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vï over onderhandelingen in Indië Een aanhangwagen per twee uur Met communisten Fel requisitoir van liet N.V.V. Lewis geeft toe Minister Vos aan het woord 69ste JAARGANG DONDERDAG 20 MAART 1947 No. 20268 Besluit profVerzijl en Posthuma VERLIEZEN IN INDIE In l/2 jaar 453 man f OPENING VAN ZAKEN! t:i NAAR DE TIEN MILLIOEN DE GRUWELEN IN OOST-EUROPA Vijf rantsoenen tabaks artikelen PARLEMENTSONTB IN- DING NOODIG? NIEUWE MISSIE-B US SCHOP Een republikeinsche Derklaring is niet te regeeren B.B.C.-ORKEST NAAR NEDERLAND? BEVIN STELT VRAGEN Een telegram aan Churchill ter Yalta-conferentie PSEUDO-HONGERSNOOD IN JOEGO-SLAVIë? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant' zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt ->,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. 'Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. 1 an officiëele zijde te Batavia is thans bevestigd, dat de heer De Boer een verzoek om ontslag als lid van de Com missie-Generaal naar Nederland verzonden heeft. Welingelichte kringen te Batavia leggen er den nadruk op, dat het ontslag- vragen van den heer De Boer, dat gepaard gaat met het heen gaan van de professoren Verzijl en I osthuma, niet zoozeer beschouwd moet worden als een uiting van critiek op de ont wikkeling der onderhandelingen niet de Indonesiërs, als wel als een protest tegen de houding welke door zekere politieke kringen in Nederland is aangenomen ten aanzien van de door de Commissie-Generaal gevoerde politiek. Van betrouwbare zijde, aldus een „A.P."-bericht uit Batavia, werd Woensdag vernomen, dat twee hooge adviseurs de Neder- landsche commissie-generaal zul len verlaten als gevolg van de Nederlandsche beslissing om on middellijk de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati te onder teekenen. Het zijn professor S. Posthuma, financieel en economisch advi seur, wiens benoeming tot lid van de commissie-generaal werd ver- Wacht, en professor J. H. W. Ver- Bijl, politiek en juridisch adviseur. Van gezaghebbende zijde werd Vernomen, dat beide heeren de commissie-generaal Dinsdag tij dens een besloten zitting in ken nis hebben gesteld van hun be sluit. De minister van oorlog, heeft in de Tweede Kamer mededee- ling gedaan van het aantal ge sneuvelden of aan bekomen ver- Wondingen overleden militairen op Java, Sumatra en buitenge westen. De verliescijfers waren tot 1 Aug. 1946: van de Kon. land macht: 9 officieren en 78 minde ren, van het K.N.I.L.: 8 officie ren en 105 minderen (51 Neder landers en 54 Indonesiërs) en van de Kon. marine: 4 officieren en 44 minderen. Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart 1947 waren de verliescijfers: Kon. landmacht: 4 officieren en 105 minderen, K.N.I.L.4 officieren en 72 minderen (45 Nederlanders en 27 Indonesiërs) en Kon. mari ne: 3 officieren en 17 minderen. In totaal zijn over een periode van anderhalf jaar op een totaal sterkte van rond 100.000 man ge sneuveld of aan hun wonden over leden: Kon. landmacht: 13 offi cieren en 183 minderen, K.N.I.L. 12 officieren en 177 minderen (96 Nederlanders en 81 Indonesiërs) en Kon. marine: 7 officieren en 61 minderen. Het kan niet worden ontkend, dat er momenteel in alle kringen van ons volk een groote onge rustheid bestaat over hetgeen zich in Indië, heiaas grooten- deels achter de schermen, af speelt. De beweegredenen, waarom de regeering plotseling bereid is te onderteekenen, terwijl toch haar interpretatie niet door de weder partij wordt overgenomen, kwam reeds min of meer als een lichte donderslag bij helderen hemel. Nu komen de berichten binnen over ontslagaanvrage van advi seurs en zelfs van een der leden van de Commissie-Generaal. Sjahrir zou hebben verklaard, dat er van onderteekening geen sprake zal zijn, tenzij de Neder landers zich onmiddellijk uit Modjokerto terugtrekken. De regeering verklaart, dat zij de volgende week wel eens met een uiteenzetting zal komen in de Tweede Kamer. Hopelijk zwicht zij voor den aandrang om dat eerder te doen. Algeheele opening van zaken is ten spoedigste gewensc.ht. Het Nederlandsche volk wil weten waaraf en waaraan en vooral ook de zekerheid hebben, dat de Nederlandsche eer en waardigheid ook tegenover de Indonesiërs, wier gerechtvaardigd streven door allen wordt gebil lijkt, worden hoog gehouden. Door Argentinië is aan van Doorne's aanhangwagenfabriek te Eindhoven opbracht verstrekt tot levering van 100 D.A.F. aanhang wagens voor 5 ton nuttige last. Deze aanhangwagens worden in groote series gemaakt en iedere 2 uur komt er van dit type een wagen compleet gereed. Volgens .de berekeningen van het Centr. Bureau van de statistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari jl. 9-534.000. In 1946 was er een bevol- kingstoeneming van 239,000 en sedert 1 Januari 1940 van 700,000. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter giste renmiddag mededeeling gedaan van een schrijven van den mi nister-president, waarin deze verklaart, dat de regeering de Kamer zoodra mogelijk hij voorkeur in de eerste helft der volgende week mondeling Wenscht in te lichten over het verdere verloop der politieke onderhandelingen met de Indo nesiërs. De heer Romme (K.V.P.) zeide te gelooven, dat het „zoo dra mogelijk" van het geven van inlichtingen niet alleen in relatie staat tot die inlichtingen, maar ook tot het belang van de zaak waarover ze loopen. Als de regeering „bij voor keur" de eerste helft der volgen de week daarvoor aanwijst, ben ik geneigd te zeggen: bij ernstige voorkeur: deze weel:. Er is al eens gesproken over tekortkoming in de publiciteit. Misschien is het verstandig er voor te waken, dat dat niet meer dan eens behoeft te worden ge zegd. Dat de regeeringsverklaring ten spoedigste in de Kamer wordt gegeven, lijkt mij in ieder geval geboden. Spr. verklaarde het zeer op prijs te stellen als de voorzitter de strekking van het geen hij gezegd heeft, met name het met nadruk uitspreken van een grootere voorkeur voor deze week in plaats van de volgende week als dat mogelijk is, aan de regeering wilde kenbaar maken. De heer Schouten (A.R.) sloot zich bij de strekking van dit be toog aan. Het is dringend nood zakelijk, dat de regeering ten spoedigste inlichtingen verschaft. De Kamer moet zich nu verge noegen met persberichten; dat is een hoogst onbevredigende situa tie. Op de meest vriendelijke, maar ook op de meest dringende wijze zou de voorzitter aan de re geering moeten mededeelen, dat zoo eenigszins mogelijk bevorderd worde, dat de Kamer op den kort- sten termijn, waaronder spr. zelfs morgen (Donderdag) zou willen verstaan wordt ingelicht over den stand van zaken. De heer Wagenaar (C.P.N.) sloot zich aan bij het voornemen van den minister-president. Hij heeft er geen behoefte aan. dat de minister-president de verklaring reeds deze week aflegt. De voorzitter zegde toe, dat hij zich met den minister-president in verbinding zal stellen. GRIEKSCH S. ALEXANDRA Bij Terschelling op een mijn geloopen Het Griekscfie s. „Alexandra" (4355 br-r.t.) in ballas op reis van Delfzijl naar Amsterdam, is tegen middernacht, ter hoogte van Ter. schelling, op een mijn geloopen en verkeert in zinkenden toestand De reddingsboot van Terschel ling, welke vannacht om half twee is uitgevaren, had vanmor gen om half zes, tengevolge van den mi-t en de duis ernis, nog geen C 'intact mët het 'schip kun nen krijgen. De bemanning van de ..Alexan. dra" bestaat uit meer dan 30 koppen. Ook Eton, in Engeland, is overstroomd. Voor het eerst sedert vele jaren moest het bekende Eton College gesloten worden. Inmiddels vermaken de ,jboys" zich met een race op de vloedplanken. Kardinaal Griffin, aartsbis. schop van Westminster, hield vandaag bij gelegenheid van de wijding van den nieuwen aarts, bisschop van Birmingham een rede, waarin hij o.a. de moreele crisis ter sprake bracht, welke Engeland en de wereld thans doormaken. Met bijzondere ingenomenheid begroette de kardinaal de jong ste plannen van president Truman tot hulpverleening aan Griek-en. land en Turkije. Hij memoreer ;,e in dit verband bet „Atlantic char ter", een document waarover de politici van thans maar liever zwij. gen, en dat zekere grondbeginselen heeft afgekondigd, welke men sindsdien vergeten of verworpen heeft. ,,In vele deelen van Oost Euro. pa", aldus kardinaal Griffin, -leeft een menschdom zonder vrijheid tot handelen en tot, spreken, zen der vrijheid zijn g-eloof in praktijk te brengen. De landen in Oost- Europa zijn niet vrij. Let-land. Li- tauen, Estland zijn door Rusland geabsorbeerd. Het „Atlantic char ter" is cr een bespotting geworden Mij dunkt, het is tijd, dat wij thans openlijk eenige beginselpn opnieuw vaststellen en bevestigen, waarop de internationale betrekkingen moeten zijn gebaseerd. In dit verband begroet ik met geestdrift de verklaring van Amerika's pre sident ten aanzien van Griekenland en Turkije en de maatregelen, welke hij zich te nemen voorstelt" „En het is, dunkt me, tijd, dat ook Engeland de gruwelen aan de kaak stelt, in zoo véle deelen van Oost Europa, waar millioenen menschen nog in concentratiekampen zuchten en in dwangarbeid hun daf-en slij ten, waar de aloude christelijke tradities worden uitgeroeid en de menschen vervolging lijden o.m hun geloof en godsdienst. De crisis, welke het Britsohe rijk eh de wereld doormaken, is een moreele crisis. Ze is ontsaan, om dat de menschen God en Zijn wet verwaarloosd hebben en hun pro. blemen t.rachtcn op te lossen op zuiver materialistischen grondslag. En de crisis buiten onze grenzen ontstond, omdat men totaal geen rekening hield met de rechten van den mensch en de rechten van bet gezin. Er is voor God geen plaats in het communistische totalitaire regime Daarom kan er ook geen broederschap zijn, die het funda ment is van alle goede trouw in de internationale relaties". De volgende bonnen zijn geldig: voor het tijdvak van 23 Maart t/m 5 April: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no, 3) 65-2 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerw. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no, 3) 66-2, 66-3 Alg. 250 gram suiker, boterhamstroo.sel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerw. Bonkaarten MA, MD 704 (strook no. 3) 65-4 Suiker 250 gram suiker, boterhamstroo.sel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerw Tabakskaarten enz, QA, QB, QC 703 65-1 Tabak 3 rants 65-2, 65-3 Tabak 2 rants 65-1 Versnap, 65-3 Versnap, tabaksart. tabaksart. 200 gr, chocolade en/of suikerw, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 100 gr chocolade en/of suikerw. of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. Onze Brusselsche correspondent seinde ons gisteravond: Hoewel Spaak nog twee defini tieve toezeggingen wachtte van door hem aangezochte personen, deelde hij ons vanavond de vol gende samenstelling van zijn ka thol ek - socialistische regeermg mede: Acht socialistische ministers, namelijk: Spaak: premierschap en bui'en- landsche zaken, Vermeylen: binnenlandsche za ken. Merlot: begrootingen, Huysmans: onderwijs, Delattre: kolen en drijfkracht. Degroot: economische reoutiliec- ring, Trocklet: arbeid. Vanacker: P-T.T Negen katholieke ministers, na melijk: Eyskens, financien, Verb st: volksgezondheid en ge zinnen, Wigny: koloniën, Behogne: open,tare werken. Struye: justitie, Waarschijnlijk Vanderstraeten Waillct: buitenlandsche handel, Waarschijnlijk Devieusart: nij verheid, handel en middenstand, Orban: landbouw, De Man: wederopbouw, Twee technici: Defraiteur, defen sie en Moens de Fernig, bevoorra ding en import. Deze twee laats'en In het moederhuis der missiona rissen van het H. Hart te Til burg is bericht ontvangen, dat tot opvolger van Z- H- Exc. mgr. W. Panis tot vicaris van het apostolische vicariaat van Menado benoemd is de zeereerw. pater Nic. Verhoeven. De nieuwbenoemde apostolische vicaris werd 2 Juni 1896 te Oister- wijk geboren. Hij maakte zijn gymnasiale studies aan de Aposto lische school te Tilburg, studeer de filosofie en theologie te Arnhem ei te Stein en werd 15 Aug. te Utrecht priester gewijd. In Octo ber 1923 vertrok hij naar de mis sie van Ned. Nieuw Guinea, waar hij to' Mei 1935 werkzaam was. Bij zijn terugkeer in Nederland werd hij gekozen tot provinciaal der Ned. Provincie d«r Missionarissen van het H. Hart. Het van het Fransche pers bureau Agence France Pres;se komstige bericht, dat de vermis Dakota op het vliegveld van Kalidjati op republikeinsch ge bied zou zijn gevonden, vrero gisteravond van officieele republi keinsche zijde tegengesproken. Soebai-,een telefoongesprek met Kalidjau 15 kilometer van bet vlieet.U waar niets omtrent woordvoerder 'Jederlendeeh wn- er van® de' Dakota aoKV"i missing van Kalidjati m 1 vliegveld van werd waargf^ - uïnrVm crcziv. 3) Daar de plaats van het on geluk nog niet bepaald was, kon de desbetreffende T.R.l.-com- mandant aan den commandant van de W-brigade geen vergun ning verleenen zich naar de plaats van het ongeluk te bege ven. B Op 18 Maart verzocht de voor zitter van de arbitragecommissie te T.jiandjoer aan den brigade commandant te Poerwakarta om inlichtingen. Op aanwijzingen van Nederlandsche zijde, als zou het vliegtuig ..waarschijnlijk te Pasir Gambit zijn neergestort, is op 16 Maart een reddingsploeg van 18 man uitgezonden, me evenwel g*een succes n?ia en daar op verder naar Sanggaboewana trok. Maandag j.l- zün, na een sta king van drie en dertig dagen, oe Parijsche dag- en weekbladen weer verschenen. Op zich zou het een herademing voor het Fran- sche volk moeten zijn, dat het eindelijk niet meer aan vaak fan tastische geruchten over de be- 1 angrijke wereldgebeurtenissen is prijsgegeven, maar ten minste een aigëmeene, meer betrouwbare voorlichting krijgt. En ook zij, die hier gaarne de Fransche kran ten volgen, zouden er zich over moeten verheugen, dat zij nu weer het Fransche standpunt, dat, welke ook de basis zij, steeds door heldere logica uitmunt, kunnen leeren kennen. We vreezen echter, dat die vol doening geheel onderdrukt wordt door een andere, onaangename impressie. De bladen, welke we tot dusverre hebben gelezen, zijn alle in mineur afgestemd: artikel na artikel werkt deprimeerend: crisis, corruptie, uitzichtloosheid. Er ligt een sfeer van ontmoedi ging over de bladen, niet alleen om de zware, voor vele kranten vernietigende financieele aderla ting ten gevolge van de staking, maar vooral wijl de geheele Fran sche situatie, op politiek, finan cieel, economisch, sociaal en voedselgebied, inderdaad kri tiek is. De Vierde Republiek is er tot dusverre niet beter aan toe dan de Derde in haar dagen van neer gang en ondergang. Natuurlijk speelt de na-oorlogsche ontwrich ting en pauperiseoring in de som bere evolutie, welke Frankrijk dat hierbij geen lucht eenige nomen doch vliegtuig is gezien. inisterie Het republikeinsche m bg_ van voorlichting heeft k[)ta Uekking tot de vermiste u het volgende medegedeeld. „Naar aanleiding van net *icht als zou het hoofdkwal tier Van 'de T.R-L geweigerd hebben de plaats van de neergestorte Dakota aan te duiden, wordt op het volgende gewezen: 1) De T.RI. heeft geen aan wijzingen kunnen geven, terwijl een onderzoek heeft uitgewezen, dat het vliegongeluk niet in de nabijheid van den sector-Ban- doeng kon gebeurd zijn, D Alle sectoren hebben op dracht gekregen naar het wrak te zoeken- De ijsmassa's in de Overijsselsche Vecht hebben de noodbrug bij Hardenberg, voor Twente een belangrijk verkeerspunt, onbruikbaar gemaakt. Slechts voetgangers kunnen van de brug gebruik maken. doormaakt, een belangrijke rol. Bijna de geheele wereld is aan den rand van den financieelen en economischen afgrond gekomen, en het zal jaren van onverpoos den ingespannen arbeid kosten om de gevolgen van de nazi agressie te boven te komen. Maar men ontkomt toch ook niet aan den indruk, dat de politiek als zoodanig, zooais die in Frankrijk en helaas niet alleen in Frank rijk wordt bedreven, een toe stand, welke op zich niet meer in menschenhand ligt. voortdurend aanzienlijk verergert. In Frankrijk is de verwording der democratie wel tot een hoog tepunt gestegen. In de bakermat der democratie, Engeland, heeft men steeds twee „partijen" gehad: de regeering met haar volgelin gen, en tegenover haar de oppo sitie, maar dan H. Ms. loyale op positie. Ook nu treft men daar tegenover elkaar feitelijk twee partijen: de labours en de conser vatieven; de liberalen spelen er geen rol meer. In de V. S. staan slechts twee partijen tegenover elkaar: democraten en republi keinen, en deze werken momen teel op een zeer breed terrein uitermate loyaal samen. In andere landen, waar in den loop der jaren een veelheid van partijen is ge groeid, vond men de oplossing in coalities, op een werkprogram vereenigd, maar de loyaliteit der oppositie liet meestal veel te wenschen over. In Frankrijk is de regeerings- coalitie echter in den regel zeer labiel geweest, regeeringscrisissen waren dan ook aan de orde van den dag. Maar de werkelijke el lende begon daar gelijk ook in België, waar men intusschen tot beter inzicht is gekomen toen de communisten tot de regeering werden toegelaten. De communis ten zijn nu eenmaal, afgezien nog van alle andere tegenstellingen, 'n actief-antidemocratische partij als men deze dictatoriaal inge stelde groep in een democratisch stelsel inschakelt, zal zij vanzelf de democratie ondermijnen. En deze desintegratie zal zich te sneller voltrekken, naar mate de „coalitie" innerlijk verdeelder is, en de oppositie harder en roeke- loozer toeslaat. De moeilijkheid voor de vor ming van een werkelijke Fran sche regeering ligt in deze diep- betreurenswaardige verdeeldheid. Als men dan ook zeer goed inziet, dat een regeering met de commu nisten Frankrijk steeds gevaarlij ker op het hellende vlak brengt, dan mist men anderzijds den moed om vastberaden met de communisten, en derhalve met den ondergang te breken. Wel kon men op imt congres van de M.R.P.. de katholieke volksbewe ging, dat de vorige week gedu rende vier dagen te Parijs is ge houden, waarschuwende stemmen hooren; wel werd daar den com- munisten aangezegd, dat aan alle geduld een einde kan komen, maar een streep onder de reke ning werd niet gezet. Men lieeft het nog niet gedurfd. Erkend is, dat er geen regeeringssolidanteit bestaat hoe zou deze mogelijk zijn? en dat daardoor bet ge zag der regeering practisch is weggevaagd, maar men ziet nog geen alternatief. M.R.P. en communistische par tij zijn de antipoden. Tusschen hen zweven vele groepjes, die momen teel op de wip zitten en daardoor de balans kunnen doen door slaan. Dat levert ministerzetels op. maar is voor Frankrijk ramp zalig. De macht der dictaturen, is op het congres gezegd, komt uit de zwakheid der republieken voort. Het is een hard, maar waar woord. De zwakte echter van een staat is het gevolg van de zwak heid of de onbekwaamheid of, meestal, het egoïsme van de bur gers. Daarom is het niet te ver wonderen, dat in Frankrijk, evenals trouwens ook in Enge land om den sterken man wordt geroepen. Zou het echter niet veel beter zijn, dat om sterke burgers werd geroepen? Dinsdag kwamen in Krasna- po.sky te Amsterdam, zooals giste ren reeds in het k-rt werd óe~ meid, de hoofdoesiuren van de bij het N.V V. aangesloten bonüen ij een ter bespreking van de vlaag ol gezien den gang van zaken, die zich bij <L iusiebesprekingen en daarna heeft voorgedaan, de fusie met de E.V-C, al of niet kan woiden aanvaard. Van de 27 aangesloten organisa ties waren er 25 vertegenwoor digd door in totaal 253 afgevaar digden. Niet vertegenwoordigd waren de algemeene Apothekers assistentenbond. tellende 890 Lüen en de vakbond voor Tandtechnici, groot 215 leden Na uitvoerige discussies werd een resolutie aangenomen, lui den,de: „De hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten vakbonden, 'e Amsterdam in vergadtring bijeen op Dinsdag 18 Maart 1947. ste.len vast: dat het N.V.V. voor en onmid dellijk na dé bevrijding zoo mo gelijk nog krachtiger en consequen ter dan voor 1940 één algemeene politiek-onafhankelijke confessio neel niet verd.eide vakbeweging beeft nagestreefd, hetgeen oa- bleek uit de samensmelting met de Nederlandsche Vakcentrale; dat daarom de oprichting en vooral di instandhouding eener vierde zoogenaamde „eenheidsvaic- centrale" volkomen overbodig en voor de strijdbaarheid der werke.s zeer schadelijk was; dat het bestuur van het N.V-V., gedreven d;or den oprechten wil om de verdeeldhrid in de vakbe weging te overwinnen, gedurende meer dan een jaar met groove err.st en soepelheid fusie-onderhan delingen met de E.V.C.-leiding heeft gevoerd; dat tijdens deze onderhandel.n- gen de E.V.C.-leiding zoowei an. lagere instanties der EVC. bij herhaling poogden het N.V.V. en zijn organisaties afbreuk te doen. in de oogen der arbeiders te dis- kwalificeeren en oneenigheid 111 zijn rijen te verwekken, bij welke pogingen het uitlokken van onver antwoorde stak'ngen, woordbreuk va'.sdhe voorstelling van zaken, het overbieden v,an door de N.V-V organisaties gestelde eischen, het doorkruisen van hun acties en soortgelijke middelen niet werden geschuwd; dat door het N.V.V.-bestuur steeds het uiterste is gedaan om de fusiebespre'kingen niet te laten afspringen, ofschoon het weder zij dsche vertrouwen en de goede wil, die den onm sbaren grond slag vormen voor een geslaagde fusie door het optreden van de leiding der E.V.C. steeds verder werden ondermijnd'. dat intusschen de groep der in de E.V-C georganiseerde C-P.N.- communislen op aanwijzing v-n •hun partijleiding zich door onde mocratische manoeuvres vrijwel geheel van de leiding der E.V.C. heeft meester gemaakt, waartoe o.a. gebruik gemaakt werd van de door de C-P.N. uit haaT leden ge vormde «bedrijfsgroepen", dat daardoor de E.V-C- thans, naar onlangs nog onomstooteiijk ia Rotterdam is gebleken, tot een partijpolitiek instrument is gewor den, hetgeen reeds tot felle onder linge twisten heeft geleid en als gevolg daarvan tot een aanzien lijke daling van het ledental; dat onder deze omstandigheden het aangaan van een fusie met de E.V-C ook het N.V.V. tot het t0o- neel van scherpen georganiseerden politieken strijd zou maken, waar door zijn strijdvaardigheid en de aantrekkingskracht op de ongeor ganiseerden zouden worden ver lamd. Op grond van al deze overwe gingen ziet de hoofdbesturenver- gadering zich genoodzaakt de fusie met de E-V-C. af te wijzen. Van het aantal geldige stemmen, zijnde 298308, werden er voor de motie 289231 uitgebracht, tegen 9077 setmmen, die van den Alg. Bond in 4e textiel- en kledingin dustrie Dus wel een overweldi gende meerderheid alsmede Wigny en Degroot zijn extraparlementa.ren. Dadelijk valt op. dat van dc acht socialisten er zeven reeds minister waren en leidende figuren in hun partij zijn, terwijl er bij de negen katholieken slechts eé.n oud-minister voorkomt en oe meeste dezer nieuwe ministers slechts tweede rangsfiguren znn in hun partij. Dit stemt tot na denken en maakt de grootste voorzichtigheid geboden- Wij kunnen niet zeggen, dat dc nieuwe regeering door de bevol king met enthousiasme zal wortier. begroet. De malaise, veroorzaakt door het wanbeheer der linkscne regeeringen, drukt zoozeer op het land, dat men thans wacht on wat de politiek der nieuwe regeering zal zijn. Tot nog toe werden aiJe groote problemen verdaagd. Mrn werkte met lapmiddelen. Zal de nieuwe regeering zooveel kraent en gezag hebben, dat zij thans da den zal stellen? vraagt men zich af. Veel hangt oo'k af van de at mosfeer. waar;n de katholieken en de socialisten zullen samenwerken. Lang niet alle katholieke par e- mentsleden zijn met de nieuwe formule ingenomen, wat ook het geval is met veel socialisten, die het niet onder stoelen of banken steken, dat zij walgen van een samengaan met wat zij „de Cleri- calen" noemen. De vorige regeeringen hebben zooveel flaters begaan, dat dc prijzen voor den levensstandaard astronomisch hoog zijn geworden en nog steeds oploopen. Men be twijfelt, of de nieuwe regeering zoo maar plotseling een toover- formule zal vinden om de prijzen op een naar omstandigheden nor maal peil te brengen. Dan is er ook nog de netelige koningskwestie dezelfde, waarvoor de katholieken destijds de regee ring hebben verlaten. De socialis ten hebben in deze aangelegen heid hun afwijzende houding met verlaten en er zijn in den lande veel katholieken, die het betreu ren, dat de oplossing van d.t pro bleem maar steeds wordt verscno- ven, waar zij meenen, dat de ka tholieke politici als conditio sins qua non een oplossing van dit pro bleem hadden moeten eischen, alvorens in de regeering te treden Zooals men ziet, hangt er nog een zware nevel om de nieuwe regeering. De volledige opklaring ervan zien velen in een parlement^ ontbinding en alleen daarin. Morgen (Donderdag) zullen de nieuwe ministers den grondwette lijken eed bij den Regent afisggen Het is de teöneiing van Spaa«i Dinsdag met zijn nieuwe beman ning van het staatsschip vpor net parlement te komen John Lewis, de leider van de Amerikaansche mijnwerkers, heeft de bekendmaking, volgens welke het contract van de mijnwerkers met de regeering als per 31 Maart j.l. geëindigd moest worden be schouwd, ingetrokken. Deze onvoorwaardelijke intrek king is geschied overeenkomstig een bevel van het Hooggerechts hof, volgens hetwelk de boete van 700.000, aan de mijnwerkers-unie opgelegd, tot 2.800.000 verhoogd zou worden, wanneer Lewis de bekendmaking niet zou intrekken. Gisteren heeft Minister Vos in de Eerste Kamer, wederom gepresi deerd door prof. mr. R. Kranen burg', zijn rede voortgezet over het verkeer. Hij antwoordt den heer Van Velthoven dat men de verkeerskwesties niet alleen moet beschouwen van zuidelijk stand punt uit. Spr. heeft het heele land te dienen en kan niet alle auto's naar één provincie dirigeeren. De zuidelijke provincies hebben geen klagen. Het ligt in de bedoeling bij de eerstvolgende dienstregeling der Spoorwegen het lange-afst.and- verkeer te verbeteren, zoowel wat frequentie als rijtijd betreft. Het vervangen van treinen door bus sen op korter trajecten behoeft geen verslechtering te beteeke- nen. De noodzaak van streekver- voerondememingen wordt alge meen aanvaard. Van dit stand punt moet men uitgaan bij de beoordeeling van het werk der commissie gedurende den oorlogs tijd. Het verwijt, dat de commis sie volgens bepaalde onjuiste in zichten werkte, moet spr. ver werpen. In overweging is aan de vrije organisaties een erkenning te doen toekomen om haar een nlaats in de ordening te geven Na verbetering' van de wets- techniek voor onderdeelen hoopt de minister te komen met voor stellen betreffende de coördinatie. Het binnenlandsch vliegverkeer heeft wel degelijk toekomst; men moet dit ook zien als aanvoerver- keer voor de internationale vlieg velden. Ook het scheepsvervoer heeft een belangrijke beteekenis. In het vervolg van zijn ant woord op de critiek t.a.v. de ver- keersbegrooting heeft minister Vos tenslotte nog verklaard, gaarne stappen te willen doen tot saneering van de binnenscheep vaart. Ook met betrekking tot sociale voorzieningen liggen hier echter vele moeilijkheden. De begrooting werd tenslotte z. h. s. goedgekeurd. Het BB.C.-symphonle orkest onder leiding van Sir Adrian B:ult, zal in Juni openbare con certen geven in Amsterdam en Scheven ingen- en studio- en open bare ccncerlen in Brussel en Pa rijs. Dit berich tis afkomstig var. De British Press Association. Het orkest heeft het laatst een tourree op het vasteland gemaakt in 1936 Te Moskou was gisteren het rapport van een geallieerden be. stuursraad in Duitschland, betref fende de economische richtlijnen en herstelbe alingen, weer aan de or-e. „Wij zijn bereid", aldus Bevin, die de jongste rede van Molotof beantwoordde, „ons aan te slui en bij een overeenkomst inzake toe. zicht der „vier" op heel de Duil- sche industrie. Wij wenschen ech ter geen uitzonderingstors and voor een der gebieden, welke tot de Bri sche zóne behooren en d'arom dient de toestand in het Ruhrgebied ongewijzigd te blij ven". En wat he' gebied van de Saar betreft, territoriale wijzigin gen aldaar konden later worden besproken, meende Bhvin. De hers elbetalingen in dat ge bied moesten aangepast worden aan Duitschlsnds algemeene in- en uitvoerbalans. „Het valt mij zeer moeilijk", aldus Bevin, ,,aan Frankrijk te weigeren waf het verlangt. Ik heb echter geen keus. Ik kan Bidault's voorstel, om bij voor- baa' het exportcijfer voor den Duitschen steenkoolexport vas te stellen niet accepteeren. Die export hangt af van het alge meen peil der Dut sche indu. strie,." Vervolgens uitvoeriger ingaande op de Rus.ische herstel-eischen, maakte Bev.n bekend, da. tijdens de besprekingen te YaRa door te Britsche regeering aan Churchill instruc ie was gegeven, het vast stellen van een cijfer voor Duit- sche herstelbetalingen nie goed te keuren, alvorens c'eze £aak ter plaatse zelf zou zijn bestudeerd. De Bri sche regeering achtte 20 milliard dollar een veel te hoog cijfer. D; beschuldiging van Molotof, dat c'e Britsche en Amerikaansche zönes een jachtgeb'ed voor he Angelsaksisch kapiLal zouden-zijn geworden, werd door Bevin van de hand gewezen. De Britsche minister verzet e zich ook tegen Molotof's voors el inzake herstelbetalingen uit de loopende Dui sche productie ge. durende 20 jaar. Vervolgens nam Molotof weer het woord. Hij meende, dat de tijd gekomen was, om de kwestie van een cen'rale Duitsche regee ring te bespreken. Hij was het er niet mee eens, dat de herstelbe a- lingsclausules van het verdrag van Potsdam 'e beschouwen waren als tegenwicht van de besluiten van Yalta. Hij drong aan op een ver hooging van de s'eenkoolpro:7uetie der Britsche zóne en meende, d~t de gerechtvaardigde eischen van de Fransche regeering mossten in. gewilligd worden. Marshall herinnerde Molotof er aan, da' Rusland nu om 'n nieuw herstel'betaVngsprogram verzocht, terwijl de Sovjet-Russische afge vaardigden te Potsdam zich klaar, bliikelijk op het standnunt hadden gesteld', dat hers elbetalingen uit d'e loopende productfce onge- wensebt waren. Molotof repliceerde, da' de ovreenkomst van Potsdam her stelbetalingen ui' de loopende pro ductie niet uitslui' John Ca,bot, Amerikaansch zaak gelastigde te Belgrado, heeft een bezoek gebracht aan den Joegosia- "ischen onderminister van buhen- la cd sche zaken, generaal Wladirr.r Vel.bit, en dezen, nsar men rment te weten, in kennis gesteld van het Amerikaansche besluit om de verzoeken vsn de Joegoslavische regeering en UNRRA om een nood toewijz'ng van 100 000 ton tarwe te weigeren. Het verzoek was gedaan om een grsoten hongersnood, welke voor den volgenden oogst zou dreigen, af te wenden. Tegelijkertijd, aldus wordt ver nomen, heeft de Amerikaansche re geering twee der drie scheepsla dingen aardappelen, welke de UNRRA onlangs voor Joego-Slavië had gekocht, nsar Duitschland ge dirigeerd De Amerikaansche autoritei.en gaven o.m. als reden voor hun weigering op, dat de regeering er niet geheel van overtuigd was, dat er in Maart of April hongersnood in Joego-Slavië zou zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1