TROEPENUITZENDING NAAR INDIE i\a iwee jaar: „ae HET SCHANDAAL VAN DE PREFECTUUR VAN POLITIE BIJ HET 14e EEUWFEEST VAN ST. BENEDICTUS niemvtjes Rotsfabrieken worden opgeblazen DONDERDAG 20 MAART 1947 PAGINA S De politie-ambtenaren EFvN DUUR DOUCEURTJE AMERIKA'S BASES OP DE PHILIPPIJ NEN OP DE THUISREIS GESTORVEN DE OPBOUWKNOEIERIJEN TE GENNEP PARAGUAY IN STAAT VAN OORLOG ATOOMBOM VERFILMD WILLEM PIJPER OVERLEDEN In het begin van het jaar daal- W. PIJPER DE SOVJET.SPIONNAGE IN CANADA Fournet werd in zijn bureau overvallen. Waar is Joinoviei? werd hém gevraagd. Hij nam de telefoon, belde de vrouw van Joinoviei op en zei haar, dat haar man gearresteerd zou worden en zich dus vóór een bepaald uur moest melden. Dat was natuurlijk om Joinoviei de vlucht te doen nemen. Piednoir was een politie agent die zich wegens zijn hou ding in de verzetsbeweging divi siecommissaris van het voornaam ste Parüsche arrondissement had laten bombardeeren, dank zij den middelen, door Joinoviei tot zijn dienst gesteld. Maar het onder zoek leidde ook naar de gevange nis van Fresnes. In Fresnes werd een ware over val door de veiligheidspolitie on dernomen, zonder dat de deel nemers vóór aankomst aldaar op de hoogte waren gesteld. De tele foondraden waren doorgesneden. De ontdekkingen daar leidde tot de ontzenuwing van een geheel complot, dat een enorme organi satie aan het licht bracht om val- sche documenten te vervaardigen ten einde ministers en invloed rijke personen uit de verzetsbe weging te compromitteeren, als zouden ze gecollaboreerd en dub bel spel hebben gespeeld. Gelijk tijdig werd in de banlieu een ge heime wapenbergplaats ontdekt, met kisten vol mitrailleurs, enz. Het is mogelijk, dat de gevange nis van Fresnes een van de knooppunten van het complot is. De directeur van de gevangenis is dan ook direct van zijn post ontheven. Een groot aantal arres taties is gevolgd, maar evenals bij de prefectuur van politie, is nog niet precies uit te maken, welke arrestaties op ergerlijk plichtsverzuim en welke op mede werking in de zaak Joinoviei be rusten. De minister van binnen- landsche zaken heeft echter het volle licht beloofd. Intusschen heeft Joinoviei wel gelegenheid gehad een ad vocaat te vinden, die de verze kering gaf, dat Joinoviei zich niet aan het gerecht zai ont trekken en vrijgesproken zal worden. De Parijsche bladen hebben bij hun herverschijning niet te vree zen gehad, dat het publiek ver leerd zou hebben naar de kranten te grijpen. De zaak gaf de laatste dagen reeds tot de meest ver ontrustende geruchten aanleiding. resteerden wist vrij te krijgen. Van den anderen kant stond hij in dienst van de Gestapo. Met den tijd verzette Joinoviei de bakens en exploiteerde ge ducht de relaties die hij bij de po litie en elders had gemaakt. Hij werd een van de grootste zwart handelaren, en wist zelfs gedaan te krijgen, dat, terwijl het door Frankrjjk opgekochte Amerikaan- sche materiaaloverschot slechts verhandeld mocht worden voor export, voor hem een uitzonde ring werd gemaakt. Daarbij zijn niet minder dan 5000 jeeps spoor loos verdwenen. Trouwens de ge- heele historie is doorspekt met verdwijningen van materiaal, dossiers en ook stukken van ge rechtelijk onderzoek. Joinoviei is tot dusver niet ge arresteerd, maar men is overtuigd dat h|j zich te Parijs verborgen houdt. Hoewel reeds in December 1945 een felle perscampagne werd ge voerd over een schandaal dat bij de Prefectuur van Politie zou be staan, werden steeds alle naspo ringen vertroebeld. Joinoviei had zich op den goudsmokkel gewor pen en groote sommen werden „verplaatst". Financien en de douane bonden den strijd aan. Maar men stuitte op allerlei moei lijkheden; 't scheen wel, alsof par ket en politie door een onzicht bare macht tot werkeloosheid werden gedoemd. De handlangers van Joino viei, hun verkregen rechten bij de verzetsbeweging exploitee rend, werden op de hooge pos ten geplaatst, maar de hooge ambtenaren van binnenlandsche zaken, die weinig vertrouwen hadden in die merkwaardige bevorderingen, lieten de zaak niet los. Einde Februari had er een conferentie plaats tusschen de ministers van justitie, finan cien en binnenlandsche zaken. Onderwjjl waren andere zaken aan het licht gekomen. Men had de nauwe banden ontdekt die een devisiecommissaris, Fournet, en een hoofdinspecteur Piednoir aan Joinoviei verbon den. Augustus 2.5 millioen en in Sep tember bijna 2 millioen kilo's, in dat jaar in het geheel bijna 8 millioen kilo's; hij maakte een winst van twee milliard francs. Men weet. dat hij op een goe den dag voor meelleveringen 120 millioen francs ln biljetten van 5000 francs ontving. Hij deed dien papierrommel ln zak ken, zooals vroeger de lompen en droeg ze op zijn schouder naar zijn auto. Het is duidelijk, dat Joinoviei zich niet onbetuigd liet in den zwarten handel; en daarvoor had hij zich van medeplichtigheid bjj de politie verzekerd. Bij personeel van toen weinig beteekenis. Toen het hem duidelijk werd, dat de moffen het onderspit zouden del ven, bereidde hij het dubbele spel voor, juist met behulp van de lagere politieambtenaren, die zijn geducht gesmeerde factotums wa ren. B|j de politie had toen het ver zet reeds een goed georganiseer- den vorm gekregen en daardoor kon Joinoviei binnendringen in de verzetsbeweging „Liberation" en „Honneur et Police". Het wit voetje, dat Joinoviei bij de Duit- schers had, stelde hem in staat met auto's afgeworpen wapens voor de verzetsbeweging op te halen, welke hij ook met geld steunde, terwijl hij eenige gear- hoofdzaak aan het gebrek aan krachten. Tegen opvoering van het aantal bij leger en vloot heeft de regeering niet het minste be zwaar. Voor de voorlichting van den troep acht de minister thans „Het Lichtspoor" het aangewe zen orgaan; de voorlichting dient overigens geen propaganda te zijn voor de regeeringspolitiek. Verliescijfers Met de verliescijfers wordt geen geheimzinnigheid betracht. Direct na het optreden dezer re geering werd met geregelde pu blicatie begonnen. Verschillend cijfermateriaal overleggend (in l\'-i jaar zijn 453 militairen ge sneuveld, onder wie 32 officieren en 81 Indonesiërs) bracht de mi nister eerbiedige hulde aan de gevallenen en betuigde hij deel neming in het leed van hun nabe staanden. Verzorging oorlogs- slachtoffers Binnen enkele dagen is de in diening te verwachten van het desbetreffende ontwerp. Het zal terugwerkende kracht inhouden tot April '39. Dat de zaak zoolang heeft getraineerd ligt aan de com binatie der materie met de ver zorging der verzetsslachtoffers alsook der koopvaardijslachtoffers Postverbinding met Indïê In antwoord op de opmerkin gen van de heeren v. Vliet (KVP) en Vermeer (PvdA) erkende de bewindsman, dat de postverbin ding met Indië zorgen baart. Niet minder dan 4 500.000 brieven worden per week per vliegtuig vervoerd; de postpakketten gaan per zeepost en door onoordeelkun dige verpakking en het verzen den van artikelen aan bederf onderhevig gaat hier vaak een en ander verloren. De grootste moeilijkheid is echter het trans port in Indië. Het hoofdpostkan toor te Batavia is in handen van de republiek en onze postdienst is in een ontoereikend gebouwtje ondergebracht. De minister denkt er nochtans niet over de post ta limiteeren vor- .«m-aipe,,. V-i wordt er ->ver gedacht het ge bruik vai vouwbladen (aan for maat er omvang gebonden) voor te sch' (jven. Bs suggestie van den heer v. '/liet, voor de dagbladen njet het gewicht doch het aantal te doen gelden, zal met de Niwtn Worden besproken. Oproeping lichtingen De lichtingen '41, '42 en '43 worden niet opgeroepen, tenzij vermoedelijk wat artsen en tand artsen betreft en wellicht ook in genieurs. Van de lichting '44, 80.000 man 'groot, zullen hoog stens 10.000 man worden opge roepen ter aanvulling van be paalde groepen, wtj lasschen bier even in het antwoord van Z. Exc. aan den heer Van Vliet, dat voop groote gezinnen helaas de oproe ping niet tot 2 zoons kan beperkt worden ten einde de sterkte van den troep niet in gevaar te bren gen. Demobilisatie-commissie Denzelfden afgevaardigde deel de de minister mede, dat het rap port der interdepartementale com missie voor de demobilisatie der Indië-troepen vrijwel gereed is. Alle maatregelen op elk gebied voor de gedemobiliseerden te tref fen acht Z. Exc. eereplicht. Protest Vermeld zij ten slotte dat mi nister Fiévez een verontwaardigd protest uitbracht tegen de actie van de „Waarheid", waardoor een blaam wordt geworpen op de Ne- derlandsche troepen en noodeloos angst gewekt bij hun families. En tegenover den stapel brieven van den communist Schoonenberg (in den stijl van; „daar schieten ze m'n inktpot van m'n tafel, ik ga nu met potlood verder") las Z. Exc. één brief van beklag voor uit den Oost waarin de „leugens en onjuistheden" van de „Waar heid" met de feiten aan de kaak werden gesteld. L. H. Een inwoner van Vught deed afstand van zijn huurrecht op een pand in 's.Hertogenbosch, maar liet als schadevergoeding den nieuwen huurder 5000 betalen. De tucht, rechter voor de prijzen echter was het met dezen gang van zaken niet eens en veroordeelde den Vui-'htenaar tot 10.000 baete. Te. ivens werd publicatie van het von nis gelask Geestelijke verzorging, daarbij zijn groote bewondering tot uitdrukking brengend voor het prachtige werk der geestelijke verzorgers, ondanks hun gering aantal en velerlei moeilijkheden, speciaal van verkeer. Geheel vrij willig deelen zij het lot der solda ten en verdienen daarmee den dank van geheel ons volk. Dat er momenteel tegenover 75 aal moezeniers slechts 39 legerpredi- kanten werkzaam zijn, ligt In Zooals gemeld, werd op 26 Februari in «en no'a van de Britsche ambassade te 's-Gra- venhag e de aandacht geves igd op het aanhouden en opbrengen van Britsche schepen in de Ne- derl.-Indische wateren. Over 't Ned. antwoord op deze nota, welk anlwoord thans is over handigd. deelt men ons van be voegde zyde bet volgende mede: In den nacht van Dinsdag op Woensdag is aan boord van het m-s. Boissevain, dat op thuisreis is uit Indië, in den leeftijd van 43 jaren overleden pater A- de Jong M-S-C. Na een missie-arbeid van bijna 17 jaren in Ned. Nieuw- Guinea zou hij in bet vaderland zijn verlof komen doorbrengen. „Op 8 Januari 3.1. wend de „Em pire Mayrover'' °P de reede van Cheribon aangehouden en ter con. ;role naar Semarang gebracht. Na beëindiging van de controle werd het schip vrijgegeven. Op 14 Januari d.a.v. werd ce „Hat Sing" eveneens op de reede van Cheribon aangehouden. De lading, bestaande uit ondernr mingsrubber, werd, na controle te Semarang, ln afwachting van de beslissing van den procureur-ge neraal, uitgeladen en opgeslagen. De „Ki a Kami Maru" werd op 29 Januari aangehouden en voor verder onderzoek naar Tandjong Priok opgebracht. Dit schip Was niet in het be^i* van de vereisch. '.e scheepspapieren en geladen met 240 ton ondernemingsrubber en 25 ton peper. De „Empire Mayrover" werd op De rechtbank te Roermond heeft den 43 jarigen aannemer J. V. uit Hilversum wegens het innen van voorschotten voor den wederop bouw van twee niet toestaande panden ie Gennep, veroordeeld tot 9 maanden met aftrek van voor. arrest. De eiseh was 1 jaar. Dit ls de eerste zaak '.egen V.l de hoofd schotel der knoeierijen bij een we deropbouw te Gennep, waarbij V. eveneens betrokken is, zal later voor de Roermondsche rechtbank dienen. De Paraguaysche regeering heeft het geheele land ln staat van oorlog verklaard. In Braziliaansche persberichten uit Ponta Pora wordt gezegd, dat de opstandelingen meester zijn van het gebied langs de Braziliaansche grens, doordat zij de verschillende aldaar gelegen steden veroverd hebben. Fransche militaire ingenieurs zijn systematisch Hitler's bomvrije ondergrondsclie fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwang arbeiders in de rotsen zijn uitge houwen, aan het opblazen. Een fabriek voor het maken van viteg- tuigonderdeelen te Schwaz (Tyroi) was ingericht in een mijn en werd beschermd door een laag van aarde en steenen van respactabe.e dikte. Zij bestond uit vier verdie pingen in een geraamte van gewa pend beton. Zevenduizend arbei ders waren daar werkzaam. Er waren goed ingerichte slaapver blijven voor het leidend personeel Een andere rotsfabriek bestond ■uit zeven galerijen, van negentig meter lengte en acht meter breedte. In Amerika verfilmt men thans de geschiedenis van de atoombom onder den titel ,,The Beginning or the End" Het „atoomtecnruscne gedeelte staat onder leiding van dr. H. T. Wensel, één van de atoom-autoriteiten der V S. Bij de filmopnamen word de grootste geheimhouding betracht Bezoe kers worden niet in de studies toe. gelaten. Godfrey Tearle, een Engelsch acteur, speelt de rol van president Roosevelt, terwijl prof. Einstein aan deze film zijn medewerking verleent en op het witte doek te zien zal zijn van zelfbeheersdhirt» en matig heid, dat aan gevoel en verbeel ding zeer duidelijk slechts een on dergeschikte plaats toekende. Dit persoanlijkheidsideaal was in aanleg het trotsche ideaal der Stoïcijnen, die nooit van tie veel droefheid of te veel vreugde be zeten wilden zijn, omdat zij op de eerste plaats, zelfhet leven en het, eigen hart bezitten wilden, en volkomen beschikbaar wilden zijn om te doen wat het heldere ver. stand als plicht erkende. Dit ideaal had Benedictus ech. 'er gegrepen, toen Rome reeds op gehouden had, een reden tot zelf verheffing te zijn. En het was in hem gegroeid tegelijk met 't per soonlijkheidsidee al van Hem, die in de Bergrede had zalig geprezen wie niet geschapen waren om heerschers over de aarde te zijn. Het indivHualis'isch ideaal van de Stad was bovendien in Bene dictus ondergeschikt aan het veel wijdere ideaal van te leven voor God. en om Hem van alle onge regelde gehechtheid vrij ie zijn. Toen Benedictus s'icf, waren de kiemen gelegd ln den Euro- peeschen bodem, die echter eeuwen noodig hadden om t0t bloei te komen. In de eerste eeuwen na zijn dood was er nog ce felle con ro- verse tusschen de krachtige, ru'we G-ermaansche heerschers, en de verfijnde maar onderworpen Ro. meinen, d'e wel opgehouden had den, over ce wereld te heerschen, maar die toch beschik en over een cultureeleu rijkdom, welke niet bestemd was om verloren ie gaan. In de worsteling om 't evenwicht, 'tie eeuwen duurde, vluch.te de beschaving binnen de muren van te kloosters, vooral van die der Benedictijnen, die het oude erf goed bewaarden. Van daaruit ging <ïe culuur der onderworpenen naar de onderwerpers. Zij be vruchtte hun kracht en werd de introduce voor het Christendom, aan de Westersche hoven op de eerste plaats, waar men gaarne zijn kinderen toever rouwde aan de Benedictijnen, deze voorname dragers van een beschaving, waar voor de Germanen van heel West- Europa een diepen eerbied had den. Deze eerbied voor wat de zonen van B nedlctus aan cul uur te ge ven hadden, bracht de bereidwil ligheid voort om te gelooven w»at zij geloofden, en schiep de nood- zakehike voorwaarde om he' le venswerk van Benedictus. waartoe hij zelf niet meer was geweest dan God» Instrument, te voltoofen. Want dit jg njet 0p de eerste plea's het werk van BenC"ictus, dat hij voor een belangriik di-ei de Wastersohe cultuur heeft doen n-firdep w*t ?ii is geu'e-s'. maar d't bij ronder h-t zelf te kunn-n weten. God® v-" ''07a ïns'rument is geweest bij d- kerst nin7 van Wes'.-Europa, IN TE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag overleed te Leidschen- dam de Nederlandsche componist Willem Pijper. Willem Pijper werd 8 September 1894 te Zeist geboren. Hij studeer de 191216 aan de Toonkunst, muziekschool te Utrecht onder leiding van dr. Joh. Wagenaar. Hij was achtereenvolgens: muziekcri ticus van het ,,Utrechtsch Dag blad" (191222), leeraar voor harmonie aan de toonkunst mu ziekschool te Amsterdam (1920 22), hoofdleeraar voor compositie aan het Amsterdamsch. Conserva torium (192530) en redacteur van het tijdschrift „De Muziek" Door de nieuwe prijsstijging voor vele goederen in de Ver. Staten wordt opnieuw de kwanti teit goederen verminderd, die an dere landen zullen kunnen kno pen met de dollars, die zij bezit ten of leenen. Verder heeft de prijsstijging nieuwe waarschuwingen gebracht van economen, die zeggen, dat een prijsdeflatie onvermijdelijk zal volgen. De laatste dezer waar schuwingen komt van de regee ring zelf en wel van het bureau voor agrarische economie van het departement van landbouw- Dit bureau voorspelt, dat er in bet twee de halfjaar van 1947 in de Ver. Staten een daling der prijzen met 15 tot 20 pet. zal komen. Slechts enkele goederen zullen hiervan geen hinder hebben. Economische waarnemers be richten echter, dat sommige za kenlieden blijkbaar van oordeel zijn, dat de praatjes mei betrek king tot deflatie ongegrond ziin. aldus meldt A.P. Voornamelijk zijn de prijzen gestegen voor landbouwgoederen en metalen. De hooge landbouw prijzen zijn grootendeels een ge volg van de aankoopen, door het buitenland, dat levensmidelen noo- ig heeft, om het te kunnen uitzin gen, totdat de oogst van dit jaar is binnengehaald. De stijg'ng van de metaalprijzen is voornamelijk een gevolg van de tekorten en van de dispariteit tusschen de Amerikaansche en wereldprijzen. Mogelijke gevolgen Voorspellingen over moei!ij sc heden, die een gevolg zullen zijn van de prijsstijging, varieeren van profetieën over ernstige economi sche stoornissen tot kleine rectifi caties van prijzen en loonen. Het ernstigste gevolg van de prijsstijgingen voor de Amerikaan sche indus!rieelen Ls het feit, o,at de arbeidersleiders meer en meer de meening toegedaan zijn, dat hoogere loonen betaald zullen moeten worden als compensatie voor de toenemende kosten van levensonderhoud. O Benoemd zijn tot hulp-aalmoeze» tier by het leger, geiykgeateJd Met den rang van kap.teln, da eerw heeren: J M P M Baeten, A Th. Benne, A G. Hermans, J L. Knoops, J. H. N. Konings, C, J van der Linden, A. F. Rademaker, H. A Rejjgersberg, De brug bij Heusden over de Bergsche Maas, waarvan het wegdek nog vernieuwd moet worden, blijft opengesteld voor één richting verkeer. 0» De Stcrt. van Woensdag bevat om. een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor den groothandel ln ijzer, yzer- waren, aanverwante artikelen en sanitair. Voorts is opgenomen een wy'zlging van de regeling van loonen en andere arbeids. voorwaarden voor het bouwbedryf (B. en U. en W. S. W.) y De dienst Wederopbouw Wie. ringermeer zal dezer dagen den bouw aanbesteden van 70 woon. ruimten voor pachtersgezinnen op verspreide plaatsen in den Wieringermeerpolder, (192532). In 1930 werd Pijper directeur van het Conservatorium en de muziekschool van Toon kunst" te Rotterdam. In 1946 benoemde de minister van O. K. W. hem tot gedelegeer de van de rijkscommissie van ad vies inzake het orkest- en opera wezen belast met het toezicht op de van rijkswege gesubsidieerde symphonie-orkesten. Een groot aantal jonge Neder landsche componisten hebben hun opleiding geheel of gedeeltelijk aan Pijper te danken. Van zijne composities noemen wij: Orkeststuk met piano (1915), Symphonie no. 1 (1917) Sympho nie no. 1,(1917), Symphonie no 2 11921), Symphonie nr. 3 (1926), Zes symphonische epigrammen (1928), Symphonisoh drama ln ne gen tafereelen (1933). Tijdens het spion'nageDroces te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2