GEEN UITSTEL VAN ONDERTEEKENING Hier staan wij - we kunnen niet anders! D De zaak-Belirman geregeld G< Toekomstige staatsvorm en bestuur van Duitschland SCHULD EN BOETE E De onderhandelingen tusschen C.-G. en Indonesische delegatie WERELDJAMBOREE 1947 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN GNGSLAGEN Reeds drukke toebereidselen Geen groente naar Duitschland <59ste JAARGANG ZATERDAG 22 MAART 1947 No. 20270 Regeeringsverklaring IN DE TWEEDE KAMER I Het schip zal de reis voort zetten met oorspronkelijke lading Verschijningen O. L. Vrouw van Banneux erkend EXAMENS EN KOLEN- GEBREK Minister zal soepelheid verzoeken MOOYMAN NOG OP VRIJE VOETEN DE DREIGENDE CRISIS IN FRANKRIJK HET HUWELIJK SPRONG AF EEN PLAN VAN BEVIN AFSCHEID TWEEDE DIVISIE DE ZEEP TE GOEDKOOP? DE KWESTIE DER HERSTELBETALINGEN Eindelijk open kaart gespeeld STROOP IS ONVER KOOPBAAR Fabriek moet sluiten Alleen geld op be,sis der calorieën waarde DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, °-26 Per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WXTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bg de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledex woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van overzeesche gehiedsdeelen, de heer J. A. Jonkman, een wel zeer omvangrijke regeerings verklaring afgelegd omtrent de verdere ontwikkeling van de politieke onderhandelingen met de vertegenwoordigers der Republiek Indonesië. Nadat de verklaring was voorgelezen, stelde de voorzitter voor, de beraadslaging er over te houden op Dinsdag a.s. Een voorstel-Schouten om onmiddellijk deze beraadslagin gen te houden, werd verworpen met 5/13 stemmen, n.l. aie der A. R. en den C. II. heer Schmal, nadat de minister president had verklaard, dat de regeering met het oog op de verhoudingen in Indië in 's lands belang niet bereid is de onderteekening van de basisovereenkomst op te schorten lot na het Kamerdebat, zooals de heer Schouten had gevraagd. Hoewel de regeering er in vol len ernst de voorkeur aan zou hebben gegeven de verzochte jn- lichtingen n a de onderteekening van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati te geven en de g. a. die inlichtingen dan ook niet uit drukkelijk vóór de onderteeke ning verlangden, heeft zij toch gaarne aan den in deze Kamer ""luiten wensch, haar overgebracht *~oor u, gevolg gegeven, omdat zij geenszins den indruk zou willen doen ontstaan, als zou zij haar plicht de Kamers zoo goed en zoo snel mogelijk in te lichten, niet ernstig opvatten. Door de aanneming van die m°" tie-.RammitVan der Goes van Naters heeft de Kamer zich ver- eenigd met het te dezen door de regeering voorgenomen beleid, van oordkei, dat de wederzij dsche verbintenis, welke de regeering net dienstig achtte met vertegen, woordigers van de Republiek In donesië aan te gaan, bij juiste uitvoering daarvan inderdaad de mogelijkheid opent om het nood zakelijke duurzame samengaan tussch»:n Nederland en Inatonesië op den grondslag van de beginse. leu der Kon. rede van 7 December 1942 te verwezenlijken. Briefwisseling tusschen C. G. en de Indonesi sche delegatie De commissie-generaal heeft, in Indonesië teruggekeerd, bij brief van 3 Februari de Indone sische delegatie op de hoogte ge bracht van den gang van zaken in Nederland, heeft haar bevoegd heid en bereidheid overgebracht de reeds geparafeerde ontwerp overeenkomst nu ook te ondertee kenen en heeft de Indonesische delegatie gevraagd of ook deze hiermede haar instemming kon betuigen. In haar brieven van 14 en 21 Februari d.a.v. heeft de Indone sische delegatie in hoofdzaak ge antwoord: Ten eerste, dat zij slechts ge machtigd was de ontwerp-over eenkomst te onderteekenen, zooals die luidde op grond van de zeven- lien artikelen, alsmede van de schriftelijke correspondentie (te de drie brieven d.d. 20 en rf N°vember over den buiten- deeUDCilen-idienst) en van de ge- E'ovnl JL "J, de notulen, welke in- ,dle notulen bindend biij- K.en te zijn voor een of beide par tijen, terwijl deze notulen overi gens beschouwd kunnen worden vil len bijdrage tot den uitslag van den tekst der overeenkomst; r.n ten tweede, dat zii ëpen ce- g?n| in"te^stemmen met'd™0^ klaring der Ned de ver' al aangezien dan d^eve"eeV0ori. „ftll UTATHon D.tfA.n'tOUTSt zou worden achtergesteld unilaterale verklaring. bÜ die De interpretatie dor ontwerp-overeenkomst De Commissie-Generaal meende tenslotte te mogen veronderstellen, dat beide delegaties eenstemmig van oordeel zouden blijken te zijn dat een groot aantal nijpende Pr°" blemen van de Indonesische volks huishouding zoo dringend om een snelle oplossing vragen, dat deze besprekingen niet in nieuwe lang durige onderhandelingen, doch zoo mogelijk in onderteekening moe?ten uitmonden. ril" - erop delegati. tekst van het door die Commissie. Generaal op 15 dezer van de Indo nesische delegatie ontvangen -ant woord werd aangeboden en in den ochtend van Dinsdag den 18en zijn deze brieven op de griffies der Staten.Generaal bezorgd. Die Commissie-Generaal, de haar verstrekte machtiging blijkbaar alleszins aannemelijk en uitvoer, baar achtende, heeft die al spoe dig gepubliceerd, en de regeering verwacht binnenkort de ondertee kening van de geparafeerde over. eenko-mst van. Linggadjati. Bij deze schets van het verdere verloop der politieke onderhande lingen moge ik nu nog enkele op merkingen ma kerf. De regeering heeft onmiddellijk na ontvangst van het antwoord van de Indonesische delegatie van 15 Maart besloten de Commissie- Generaal tot onverwijlde onder teekening te machtigen. ten eerste omdat zij dat ant woord bevond te getuigen van het oprechte verlangen tot vernieuw de samenwerking waarvan de aan hef der ontwerp-overeenkomst ge waagt; ten tweede omdat dat antwoord aanvaardt, wat de regeeringsver klaring van 10 December uitdruk kelijk verlangde, dat onderteeke ning dn Ned, regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaar de zich te verbinden; ten derde omdat de regeering er van overtuigd is. dat het voor het welslagen der politiek van de re geering: den grondslag te leggen voor een vernieuwde duurzame samenwerking tusschen de volke ren van Nederland en Indonesië, noodzakelijk is de overeenkomst van Linggadjati zoo spoedig moge lijk op voor beide partijen aanne melijke voorwaarden te sluiten, zooals zij nog onlangs bij de be handeling van het XlIIe hoofdstuk der rijksbegrooting 1947 in de Eer ste Kamer uiteenzetten mocht; en bovendien onder meer: ten vierde omdat op de basis van het politiek accoord de bevrijding der overige geinterneerden zal kunnen woren bespoedigd en voltooid; Ten vijfde en ten zesde omdat alleen die samenwerking de mi litaire en financieele spanningen en lasten van Nederland en Indo nesië kan verlichten en draaglijk maken kan; Ten zevende, ten achtste en t.en negende, omdat die samen werking onontbeerlijk is om de voedselvoorziening weer veilig te stellen, den regelmatigen uitvoer te herstellen, de economische re constructie volledig aan te pak ken en om het bij een tiende over weging te laten, om verdere ver warring, die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voorkomen. De motie Romme-V an der Goes van Naters En dan is er nog één punt, dat de regeering ernstig heeft over wogen. Hoe verhoudt zich deze oplos sing tot de uitspraak door deze Kamer in de motie Romme-Van der Goes van Naters neergelegd? En in het bijzonder, komt dan de wederzijdsche verbintenis tot stand, welke, naar zij aannam, door het door de regeering voor genomen beleid werd nagesteefd De regeering beantwoordt deze vraag aldus. Tijdens de beraadslaging over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de regee ring voor oogen, dat partijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpre tatie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden. Ook hier echter bleek de weg ongebaand en het te zoe ken pad op begaanbaarheid te moeten worden beproefd. Vier richtingen konden worden ingeslagen. De gekozen oplossing De Ned. regeering hesf' haar interpretatie van de overeenkomst in de toelichting van de Commis. sie.Gener al beschreven en in de regeeringsverklaring en de minis, terieele redevoeringen uitgespro. ken en de Indonesische delegatie verwijst voor haar interpretatie naar dezelfde bronnen: de 17 ar. tikelen, de officieele correspon dentie, de notulen, zonder zich aan de door ons daaruit al geputle interpretatie te binden Deze weg is thans gevolgd. Overzicht van de Tweede Kamer tijdens het voorlezen van de regeeringsverklaring over het Linggadjati-accoord door minister Jonkman. heeft de Indonesisiche woord., "7den 15en Maart geant- krachtens d_ vermeldde, dat zij ring van het vï?1.1? v:m goedkeu ring in de plenai^ jan de regee- Komite Nasional ve van het haar volksvertegen Maart door gemachtigd de gepa.rafe'g'ng was werp-overeenkomst te teek ZU eindigde haar brief met uitnoodiging derhalve onver! wijld t»* onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Machtiging tot onder- teekening Zondagavond 16 Maart is het te k gram, behelzende dit antlwo van de Indonesische delega ie, hier on vangen. Maandagmicdag 17 Maart heeft de miinisterraad daarover verga derd en is de Commissée.Gtcneraal tot onder eekening gemachtigd, in aansluiting op dat antwoord en na te hebben bevestigd, dat het in derdaad de bedoeling der Ned. regeering is niet tot onderteeke ning over tie gaan dan op du wijze, in da' antwoord nog eens weerge geven. Denzdfden dag heeft mijn mi nisterie de brieven opgesteld, waarbij aan u en aan den heer voorzitten $er Bietste Kamer: den Het Amerikaansche minis'erie van buitenlandsche zaken ver. klaarde, dat de „Mar in Behr- man"-kwestie in der minne is geregeld. Er is overeengekomen, dat het schip met een lading, zooals 't oorspronkelijk wensch. te in te nemen, zijn reis zal voortzetten en dat een schade vergoeding zal worden betaald. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken deelt '1 volgende mede: Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, zich be wust van de groote belangstelling die door' de kwestie met het Ame. riiraansrhe stoomschip „Martin Behrman", waarop door de Ned.- Indische 'autoriteiten te Batavia beslag werd gelegd, is gewekt, dieelt ter zake 'het volgende mede: Het ministerie is aan de hand van de ter beschikking staande gegevens van oordeel, dat Ne- Jterlandsch.lndische regeering met ■trekking tot de „Martin Rehr- en zijn lading volgens haar we lelijk recht heeft gehandeld. Ves,rue;tegenstaande heeft de Ne- regeiring zich na bespre. "1? de Amerikaansche re- ge® g', e 1J? den geest der tra- ditioneele vriendschappelijke be. trekkt.ngen zijn gevoerd bereid rklaard een regeling te treffen die de „Martin Behrtnan.. in staat stelt naar de Ver. Staten te ver trekken, met een lading, zooais het schip oorspronkelijk wensch- te in te nemen, terwijl de ,,is_ brandtsen Company" als reeder een billijke schadeloosstelling 2aj ontvangen. Bovendien zullen de extra-kosten, die u't het opont houd voortvloeien, aan diie maat. schappij worden terugbetaald. De regeling brengtt het Neder- landsch-Indische recht niet in het geding, doch maakt de schade voor de „Isbrand'sen Company" tenge. v°lge van het feit, dat de nieuwe voorschriften voor den handel nrf.U n afgekondigd toen het schip no—•iUveg was naar Cheribon, zoo gering Han "lugel'.ik". s tshrandtsen, de president- Het Pw. Maria Coinrté te Poeldijk heeft uit Maastricht vernomen dat op 19 Maart een bericht van mgr. Kerkhofs is binnengekomen, waar* uit blijkt, dat de Verschijningen te Banneuxzijn erkend, alsmede dat Maria daar tot Mariette Béco heeft gesproken. De Verschijningen had_ den plaats in 1933 van 8 Januari tot 3 Maart. De Beredienst van de Maagd der Armen weird in Februari 184i «kpnd. directeur van de gelijknamige maatschappij, legde, volgens ,,A. P.", een verklaring af, dat indien eenzelfde lading beteekent, dat de Nee erlanders ons gewoon maar andere vracht «in Ba avia aanbie den en wij moeten goedvinden, dat de oorspronkelijke lading op autori aire wijze door Nederlan ders wordt afgenomen, dan is het Nederlandsche aanbod onaanvaard baar voor ons. Indien de Neder landers weer de oorspronkelijke Indonesische vracht, welke zij van de Martin Behrman" afgehaald hebben, aan boord van het schip brengen, dan zal d'e aanbieding in overweging worden genomen. De lading van het schip De mededeeling, die door eeni 86 persagentschappen bekend is gemaakt en volgens dewelke ae 'Martin Behrman" met zijn oor spronkelijke lading van Tandjong Ffiok zou afvaren, is onjuist, zoo wordt van de zijde van het mi nisterie van buitenlandsche zaker. te 's-Gravenhage medegedeeld, Juist is, dat dit schip van een andere lading zal worden voorzien, zoodat door de bevrachters geen virohtpenningen zullen worden gederfd AT moet voor iederen onbe- vooroordeelden, objectieven hoorder of lezer van de vrij lange regeeringsverklaring van 21 Maart de hoofd- en eind indruk zijn. Alle geredeneer kan niet wegvagen of uitwisschen, dat de bedoeling van Kamer en Kabi net na het Linggadjati-debat, be sloten met de motie-Romme, deze was: dat ook de Indonesische delegatie, zij het zoo noodig na nader contact, niet alleen de in terpretatie zou erkennen als ,,de weergave van datgene, waaraan de ITederlandsche Regeering zich harerzijds door de onderteekening van de basis-overeenkomst ge bonden acht" dit stond vast maar dat die Indische delegatie ook die interpretatie zou aan vaarden of dat men althans tot een gezamenlijk aanvaarde, wel licht eenigszins gewijzigde, inter pretatie zou komen. Dit geeft de regeeringsverklaring trouwens uitdrukkelijk toe: „Tijdens de be raadslaging over de ontwerp overeenkomst stond ook de Re- geering voor oogen, dat partijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke inter pretatie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden". Maar dan volgt de verzuchting: „Ook hier echter bleek de weg ongebaand Uit het antwoord van de Indi sche delegatie op het contact, dat de Commissie-Generaal na en in overeenstemming met de resulta ten van het Kamerdebat in op dracht van de Regeering met haar nam, blijkt zoo afdoende mogelijk, dat uitdrukkelijk om instemming gevraagd werd. Im mers het antwoord luidde, volgens weergave in de Regeeringsver klaring: lo. „dat zij slechts ge machtigd was de ontwerp-over eenkomst te onderteekenen, zooals die luidde op grond van de 17 ar tikelen 2o. „dat zij geen gevolg kon geven aan de uitnoo diging in te stemmen met de ver klaring der Nederlandsche Regee- ring Waarlijk, de Regeering heeft de bedoeling van de Kamer uitstekend begrepen en overge bracht, Maar zij is gezwicht voor de Indonesische weigering, al of niet terecht, dat kan hier in het midden blijven, en heeft zich te vreden verklaard met het niets of alles zeggend Indonesisch stand punt,: ik heb geen bezwaar, te erkennen, dat gij het zoo inziet, maar ik ben er niet aan gebonden. Zoo is het en niet anders. Als het dan volstrekt onvermijdelijk is, dat wij ermee inloopen, dan stellen wij er toch den hoogsten prijs op, klaar en onverbloemd te doen blijken, dat wij dit doen met open oogen! zij een tiental motieven. Zij ko men hierop neer: de toestanden op allerlei gebied zijn van dien aard, dat onderteekening onver mijdelijk is. Het venijn ligt wel licht in den wat ironisch ltwispe- lenden staart: „en om het bij een tiende overweging te laten: om verdere verwarring, die onze be trekkingen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voor komen". De Regeering is van de vol strekte noodzaak van onmiddel lijke onderteekening zóózeer over tuigd, dat minister Jonkman zijn uiteenzetting begon met de ver bluffend openhartige verklaring: wij hadden liever maar eerst on derteekend, alvorens aan de Ka mer inlichtingen te verstrekken. Bij de korte discussie gaf minis ter-president dr. Beel kort en bondig de zeker van. diepe over tuiging en groote vastberadenheid en flinkheid getuigende verkla ring: de Regeering is niet bereid, gezien het landsbelang, de onder teekening op te schorten en de Kamer legde zich daarbij neer. Niets kon duidelijker aantooncn, ir.i welk een uiterst pijnlijke situa tie wij geraakt zijn. Meteen blijkt hieruit, dat het pleit feitelijk reeds is beslist. Tot dezen geforceerden gang van zaken heeft ook de Commis sie-Generaal het hare bijgedra gen. Immers: bij de machtiging tot onderteekening had minister Jonkman een aanteekening ge voegd met het doel „de reactie van de C. G. op de verstrekte machtiging af te wachten alvo rens die hier openbaar te maken". De C. G. echter heeft de haar ver strekte machtiging „al spoedig gepubliceerd"! Zij blijft speciali teit in min of meer voorbarige publicaties! Ten slotte nog de uitdrukking van onze groote spijt, dat we niets hebben gehoord over de motieven van het aftreden van niet min der dan drie leden of toekomstige leden van de Commissie-Generaal. Niet minder dan de helft, en dan moet men er dr. Van Mook nog bij rekenen. De gekste beweegre denen worden door elkaar gehas peld, maar de Regeeting zwijgt. Moge het toekomstig debat al thans te dezer zake volslagen helderheid brengen. Voor het overige hebben wij er geen groote verwachting van. Blijkens de korte discussie van heden is de meerderheid bereid zich languit neer te leggen bij het resultaat van een lange ontwikkeling vol fouten, ten deele door alleronge lukkigste omstandigheden eeni- germate geëxcuseerd. Wjj zijn alleen nog benieuwd naar de meer of mindere sierlijk heid, waarmede dit gepaard zal gaan. Het gaat hier om een zaak van een ernst als men nauwelijks peilen kan en toch is het uiterst moeilijk geen satyre te schrijven. Zooals wij melAden heeft he' Tweede Kamerlid Deering den mi. ntister van Onderwijs eenige vra gen gesteld in verband met de moeilijkheden, die coor de schaarschte aan brands'offen zijn ontstaan voor hen, die dit jaar 'n examen hopen af te leggen. Minis er Gielen heeft daarop thans geantwoord, dat de moeilijk heden bij het onderwijs tengevol. ge van de schaarschte aan brand stoffen .hem bekend zijn. Het ver heugt hem, hieraan de opmerking tie kunnen toevoegen, dat me de door de toewijding der leer krachten de meeste scholen er in geslaagd zijn de examenklasse aan het werk te houden. De minister ls van meening, dat met bedoelde moeilijkheden bij de aanstaande examens rekening dient te worden gehouden. Hij is voornemens de voorzitters van de diverse examenscommissies in de zen zin aan te schrijven, en meent dat hieraan de voorkeur moet worden gegeven boven een zoo c3 skundig mogelijke beperking, als door den steller der vragen bedoeld. Bij het schriftelijk gedeelte der examens zal in de daarvoor in aanmerking komende gevallen soepelheid worden betracht. Te. gen het uitstellen van de examens bestaan in het algemeen uit orga nisatorisch oogpunt bezwaren. Waar dit mogelijk is, zal de mi nister gaarne ui'stel bevorderen. Naar aanleiding van berichten, welke melden dat Gerardus Mooy- man dezer dagen zou zijn ge arresteerd, vernemen wij van de zijde van het directoraat-generaal voor bijz. rechtspleging, dat deze berichten onjuist zijn. Men heeft Mooyman nog niet opnieuw kun nen arresteeren. Vincent Auriol, president van Frankrijk, heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de leiders van verscheidene parlementsfracties teneinde de dreigende kabinets crisis ai te wenden. Paul Rama- dier, eerste-minister, voerde be sprekingen met leden van de socialistische parlementsfractie om maatregelen in verband met de dreigende crisis te overwegen. De besprekingen der socialisten wor den bijzonder belangrijk geacht met het oog op de mogelijkheid dat aan Léon Blum wellicht weer zal worden verzocht een geheel uit socialisten bestaand kabinet te vormen. Maandag komt de landelijke raad der E-V.C, bijeen om zich ernstig te beraden over het feu. dat de N.V-V.-partner den trouw ring heeft teruggestuurd- Schoon moeder ,,De W.-arheid" is woedend en gaat te keer over de lichtzin nige wijze waarop het -welzijn van Nederland door het niet nakomen der trouwbelofte wordt verwaar loosd. We hel'iben de begrafenis der fusie zien aankomen en verschei dene malen aangekond gd. Het N.V.V heeft inderdaad het Tro- jaansdhe vakveTeenigingspaard nitt binnengehaald. Het NV.V. dat, zooals „Het Vrije Volk" o..- langs schreef zich geen beentje zou laten lichten en zijn been zju stijf houden, heeft die belofte ge stand gedaan. Maandag komt nu de E-V-C- bijeen „Het Vrije Volk" heeft echter* al de opmerking gemaakt: Ze kunnen zoo hard vergaderen als ze willen, verandering in de situatie kunnen die besprekingen niet meer brengen. Het besluit van bet N.V.V. is definitief De E.V-C. kam derhalve hoogstens over een eerste, tweede of derde klas We. grafenis praten. Misschien gaat het wel heelemaal van de armen. De fusie-zaak is dus weer afge daan. Echter sterker dan ooi!t zal ae Kath. Arbeidersbeweging haar invloed in het algemeen belang moeten handhaven en versterken- Daarvoor zijn menschen en midde len noodig. En evenmin als de Kerk in Haar beleid tegenover -passies en 's werelds aanlokkelijk heden ka,n. volstaan door ,,Lof met rozenhoedje" evenmin k;n d: K.A. B. haar taak verrichten met kankerende of papieren leden. De Katholiek, die om vern eu- wing schreeuwt, zal, wanneer hij de nieuwe gemeenschap wil zien, zijin portie moeten leveren. HENK VAN DER MAZE Ter Moskou sche conferentie heeft de Brltsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, gisteren een voorstel Ingediend inzake een centraal bestuur in Duitschland en de bevoegdhe den der Duitsche provincies of landen. Volgens dit plan zou Duitsch land een republikeinschen re- geeringsvorm krjjgen met een president, een wetgevende ver gadering, die uit twee kamers bestaat, en een hooggerechts hof tot waarborging van de con stitutie. Van de twee kamers zou een het geheele Duitsche volk verte genwoordigen. Deze zou door het volk gekozen worden en verant- N zoo kwam de Regeering tot het wel hachelijk besluit: laten wij eerst maar onder teekenen; dan kunnen wij verder zien. Voor die volmacht tot on middellijke onderteekening geeft In 1947 zal, zooals bekend, de wereld-jamboree van de padvin dersbeweging gehouden worden in Frankrjjk. Het kampement daar voor zal worden ingericht in een boschstreek nabij Moisson. We vernemen 'hierover, dat men reeds ter plaatse druk bezig is met het in orde brengen van het uitgestrekte terrein, dat plaats zal bieden voor 50.000 padvinders uit alle deelen der wereld. Fr zal o.a. een postkantoor ge bouwd worden en er zullen moeten komen de noodige straten, water leiding en electrische verlichting voor het kamp en de terreinen, waarmee men thans een aanvang heeft gemaakt. De kosten worden geschat op ruim 2000 francs per deelnemer per dag. De uitgaven van de heele wereldjamboree wor den geraamd op rond 340 millioen francs, waartegenover een bedrag- van ongeveer 260 millioen francs aan inkomsten staan. De 80 mil lioen francs, welke tekort zijn, zullen door de Fransche padvin dersbeweging worden opgebracht. In Rosny-sur-Seine wordt nu al hard gewerkt aan den bouw van van een station met ruim empla cement, waar de vele treinen, die uit alle deelen van Europa de deelnemers aanvoeren, zullen wachten gedurende den duur van de jamboree. Deze zal ongeveer vijftien dagen in beslag nemen. Uit Engeland verwacht men 3000 deelnemers, uit Amerika 1500, uit Denemarken 700, uit België 1000, uit Tsjecho-Slowakrje 900, uit Polen 500, uit Britsch- Indië 200 en zelfs China komt met een groep van rond 20 deel nemers. In verschillende Europeesche landen worden thans reeds Espe- ranto-cursussen georganiseerd, om op deze wereldjamboree in een wereldtaal met elkaar te kunnen kennismaken. uur Vrijdagavond a-s-, om 7-15 zullen de man-chappen van de 2e Divisie in de Kathedrale kerk te Utrecht officieel afscheid nemen voor hun vertrek naar Indonesië- De tweeduizend militairen zullen worden toegesproken door Z. Em. Johan kardinaal de Jong en door den majoor-aalmoezenier G. F. H. Véld-hui'. Een aantal leden van den ministerraad zal bij dit afscheid aanwezig zijn. Een drietal secties van de vak groep groothandel in kruideniers waren heeft in een speciale ver gadering uitvoerig de prijspolitiek besproken t.a-v- huishoudzeep, toiletzeep en waschpoeder. In een motie legden zij bun oordeel vast, dat de nieuwe winstmarges voor deze artikelen beneden het kosten- peil van den handel liggen, waar om op onmiddellijke herziening yordt aangedrongen. Een Engelsch blad vat de bespre kingen, welke tot dusverre te Moskou zijn gevoerd (ten minste voor zoo verre zij Duitschland be treffen) aldus samen, dat zij er op gericht zijn het verslagen en bezette land „zwakker, vrijer en minder bevolkt" te maken. Dit geconcentreerde overzicht zou vol lediger zijn. als er aan toegevoegd was, dat de herstelbetalingen een der hoofdschotels van de confe rentie vormen; Duitschland zal (3us ook armer moeten worden. De door nazi-D-uitschland ge wilde. doelbewust voorbereide uitgelokte en ontketende tweede wereldoorlog dat deze vier adjectieven juist zijn, zal wel door niemand worden ontkend r heeft groote deelen van Europa tot den grond toe vernield; bovendien hebben de Duitschers de door hen volkomen in strijd met elk recht bezette gebieden radicaal leeg geplunderd en aan armoede, zelfs pauperisme prijs gegeven. Het is een strikte eisch van rechtvaardig heid dat Duitschland deze schade tot de uiterste krachten van zijn vermogen herstelt. In deze woor den ligt een begrenzing van het recht der slachtoffers en van den plicht der misdadigers. Anderzijds echtèr is het ook een eisch van het gezond verstand, en ten slotte een eigen belang van de overwin naars zelf, dat zij de op zich ge rechtvaardigde eischen zien in het groote wereldverband; het is een dwaasheid zelf ten gronde te gaan, omdat men het uiterste van den schuldenaar vraagt- En tem slotte kan de naastenliefde tot zelf- be-heersching dwingen. Zelfs als deze beginselen den staatslieden op de Moskousche conferentie duidelijk voor den geest stonden, zou het nog moei lijk uit te maken zijn, hoeveel het schuldige Duitschland aan boete kan presteeren. en welk het aan deel van ieder der getroffenen is. Bovendien is dit vraa-gstuk ver bonden met een aantal andere fundamenteele problemen als o m- de grenzen van het toekomstige Duitschland, economische en zelfS politieke eenheid, peil- en pro ductie-vermogen van de industrie, het internationalisecren van be paalde industrieën in de Weste lijke zönes. In dit geheele complex van pro blemen gaapt een waarschijnlijk onoverbrugbare afgrond tusschen Oost en West; en van Engelcche zijde wordt deze tegenstelling al dus geformuleerd dat de Sovjet- Unie zijn Westelijke botidgenooten wil dwurgen uit eigen middelen haar de herstelbetalingen te doen, welke Duitschland eigenlijk zou moeten opbrengen, maar niet kan presterren. Dit geschiedt natuur lijk langs een omweg; m dien vorm, dat verondersteld wordt, dat de Duitschers zelf betalen. Aan gezien de Russen het echter het grootste deel van Duitschland on mogelijk mz-ken te leven, als geen levensmiddelen worden ingevoerd, en Engeland en de Vereenigde Staten dit voedsel en nog heel veel meer uit hun middelen moeten betalen, wijl Duitschland veel te weinig uitvoert om den invoer te kunnen honoreeren, komt de volle last van de herstel betalingen aan Rusland op de schouders van de Engelsche en Amerikaansche belastingbetalers- Logisch zou zijn. dat de herstel betalingen afgezien dan van de geroofde goederen, welke aan de wettige eigenaars worden terug gegeven; dus de t ivere restitutie pas begonnen, wanneer Duitsch land het allernoodzakelijkste uit den eigen export heeft betaald. Als Rusland bepaalde artikelen noodig heeft (en deze bittere noodzaak wordt algemeen erkend) zou de normale weg zijn. dat Rus land een leening. natuurlijk van de V. S„ kreeg. Ten slotte is de Sovjet-unie rijk genoeg poten tieel een de.r rijkste landen ter wereld om, als het waarborgen geeft dat het zijn agressieve poli tiek zal stopzetten, een aan trekkelijk object voor het Ameri kaansche kapitaal te zijn. Het is verre van onmogelijk, dat Marshall deze kwestie zeer binnenkort in een intiem onderhoud met Stalin aan de orde zal stellen. Op de conferentie zelf is het conflict om de herstelbetalingen nu in vollen omvang losgebarsten. Door het Westen wordt verklaard, dat geen overeenstemming moge lijk is, zoolang de Russen het be ginsel van een self-supporting Duitschland niet erkennen, en er niet mee instemmen, dat het ge allieerde bewind op een gemeen schappelijke politiek berusten zal. Molotof 'heeft daartegenover kort en bondig een geheim protocol van de overeenkomst van Yalta ge steld, waarin inderdaad aan Rus land vijftig procent van de twintig milliard dollar schadevergoeding worden toegezegd- Amerika en Engeland houden echter vol, dat Yalta door Pots dam, toen de Duitsche situatie meer overzichtelijk was. is ver vangen, terwijl Bevin bovendien kon aanvoeren, dat Engeland dit protocol nooit heeft aanvaard. In Potsdam is nooit een totaal-cijfer voor de Duitsche herstelbetalingen genoemd, maar toch heeft Rusland steeds een bezettingspolitiek ge voerd, welke naar het cijfer van Yalta streefde. Misschien zouden Londen en Washington er over gezwegen hebben, als zij zelf er niet. óe volle lasten van te dragen hadden. Echter, het is goed, dat eindelijk van weerszijden open kaart wordt gespeeld, van den be ginne af: want bij verdoezeling van de werkelijke situatie kan men geen stap verder komen. woordelijk zijn voor de nationale wetgeving. De andere, die de Duit sche provincies vertegenwoordigt, zou haar veto kunnen uitspreken inzake constitutioneele aangele genheden. In overeenstemming met de politiek van decentralisatie van het politieke leven in Duitschland, moet een grondwet worden opge steld, die voorziet in een verdee ling van de bevoegdheden tus schen de Laender en de centrale regeering. De centrale regeering moet wetgevende en uitvoerende macht bezitten ter verzekering van de noodzakelijke politieke, juridische, economische en financieele een heid, overigens moet alle macht bij de Laender berusten. Voorloopig echter moeten ze kere economische bevoegdheden onder toezicht van geallieerde in stanties centraal worden uitge oefend. Volgens de door het C.B.S. samengestelde voorloopige cijfers werd in Februari 1.312 millioen kg ingevoerd (v.m. 762 millioen) met een waarde van 312.7 millioen gulden (v.m. 201.4 millioen). Gisteren vertrok per K.L.M. naar Helsinki Z. H. Exc. Mgr. G. Cobben S.C.J., Apostolisch vicaris van Finland. Z. HExc kwam uit Parijs, waar hij deelnam aan de bijeenkomst van de Sêcours Catholique, in samenwerking met 27 landen. Op Schin- hol werd mgr. uitgeleide gedaan door pater rector H. Finke, lid van het hoofdbestuur van de P. i :ers r.in het II, Hart, We 'hebben Dinsdag gemeld, dat de heer Maenen den minister van. Econ. Zaken had gevraagd, te wil len bevorderen dat strco-p en jam ten spoedigste zonder bon ver krijgbaar zouden worden gesteld of dat daarvoor althans een aparte bon los van den suikerbon zou worden aangewezen. Zulks omdat het publiek op den thans gecombineerden bon bijna uitslui-. tend suiker en versnaperingen, al thans zeer weinig stroop en jam koopt en de fabrieken met de voorraden blijven zitten. Het eerste slachtoffer is thans reeds gevallen. De stroopfabriek van de fa- Engslschmidt te Maers- sen heeft Donderdag moeten slui ten- Een deel der arbeiders is cp wachtgeld gesteld, de anderen zijn ontslagen. En de stroop wacht in. de magazijnen op de koopers, die niet komen, waarbij nog komt, dat 'n deel van deze stroop, die in car ton verpakt is, slechts tijdelijk houdbaar is. Doordat men nl geen parafine heeft om de verpakking luchtdicht af te sluiten, verdroogt op den duur de stroop in de car- tonnen bekers. In d-e te Apeldoorn gehouden jaarvergadering van den Geióer- schen bond voor groothandelaren in groenten en fruit, deride de voorzitter van de oncervaktroep blnnenlandsche groothandel in groenten en fruit, de heer R. Mei, o.a. mede, dat er geen sprake van is, dat de prijizen van kcol, worte len- uien en bewaargroenten per 1 April a.s. worden vrijgegeven. Wel zal waarschijnlijk op dien datum de gewone, perodieke verhooging van 1 a 1 50 per kg ingaan. Voorts vestigde snr. er de aan dacht van de betrokkenen op, dat in het komende seizoen geen ex port aan sla, komkommer, tomaten en bloemkool naar Duitschland mogelijk zal zijn. zelfs niet van zg. doorgedraa-de producten De bezettins.autorite'Aen stellen n.l, alleen celd beschikbaar op basis der calorieën-waarde, welke voor de genoemde pro-'"tien, dia wel rijk aan vitaminen zijn. uiterst gering is. Even voor 1 uur gistermiddag is on Schiphol de gouverneur van Suriname i". J. C- Brons, aa"- ""korren. TA r~"virnrur zal poli tieke en o - ro-gel gen- - -7 o--er- Ti,'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1