So v j et-gewroet in Hon garij e WETGEVING OP PACHT- GEBIED HERDENKING VAN HEN DIE VIELEN DE NIEUWE BONNEN lady mabel Magnetische Sluipmoordenares van de zee r AL WEER MIS met textiel "Si "sz DE VLOEK DER STERVENDE Van bezetting naar vrede DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ]\Toodregeling v0or ouden van dagen gearresteerd Minister Mansholt installeert advies-comm issie Yoedsel voor Europa H. Stoel en arbeid de koningin dankt Het demagnetiseeringsstation aan de Waalhaven Fietsbanden voor elk gezin Ruim IV2 millioen punten verdwenen Ned. elftal tegen België Massamoord óp krankzinnigen 69ste JAARGANG DONDERDAG 27 MAART 1947 No. 20274 Het oude lied der „nieuwe" democratie g» ^tgbeeZetnS" BURGEMEESTER van BAARLE-HERTOG KOFFIE, THEE EN EIEREN PRINSES JULIANA WEER IN FUNCTIE Groote vloot naar Canada AM ERIK. EXPORT VAN AUTOBANDEN VRIJ PLECHTIGHEDEN OP 3 MEI DE PAUS ONTVANGT YAKVEREENIGINGS- LEIDERS ENGELSCHE OVER HEID houdt voedseluitdeelMig voor armen MILITAER GEHEIMNTS" Door vele duizenden meters kabel jaagt de stroom VJ EIEREN VAN WATERWILD A.N W.B- zond belangrijk adres DE „KAREL DOORMAN' NAAR LONDEN OP ZOEK NAAR NAR COTICA TE MARSEILLE Ml KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ntjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. E>e abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Volgens den Boedapester cor respondent van den Londensche „Observer" zou de Hongaarscne minister-president Ferenc N eindelijk bezweken zijn voor bijna onweerstaanbaren dra gge_ het linksche blok en er" Mpl stemd hebben voor schrij. nieuwe verkiezingen lge parle. Ven, ofschoon het n mB dat ln0JS wfrd, grondwet- bew'et bericht is nog niet officieel w«tigd; het kan dus voorbarig «KV onjuist zijn, in afwach ting echter van nadere informa ties kan men wel constateeren, dat het niemand verwonderen zou, als de zaken dien loop na men, want Hongarije leeft se dert maanden in een ononderbro ken acute politieke crisis. Reeds enkele malen heeft de minister president door zijn vasthoudend heid de situatie gered; maar het moeten wel kabel-zenuwen zijn, welke ten slotte niet onder de voortdurende communistische agi tatie bezwijken, in een land, dat, ofschoon het een vredesverdrag heeft toegewezen gekregen, nog midden in een oorlogschaos leeft bovendien een Russische be zetting hceft te verduren. Nu is A een zeer nauw ver band tusschen den crisistoestand, de RusslSf e bezetting en het vredesverdrag. Want_ krachtens de bepajin^?n van dit laatste moeten de Russische troepen bin nen drie ,maanden' nadat de rati- ficatie°°5 den., door Rusland, Engeland en de V.S. in het archief te Moskou zijn gedeponeerd, Hon garije hebben ontruimd. Slechts enkele contingenten mogen blij ven °m de verbindingen met Oos tenrijk te waarborgen. Wordt echter, zooals te verwachten valt, het staatsverdrag met laatstge noemd land rond Augustus van kracht, dan zullen ook de verbin- dingsc01rln£?nten in den loop van den herfst Hongarije moeten ver laten. zoodat dit land dan in den loop van dit 3aar geheel van Rus- gen zal zijn bevrijd. jjiemand, die de Hongaarsche mentaliteit ook maar eenigerma- te kent, twijfelt er aan, dat met het vertrek der Russische troe pen ook een absoluut einde aan eiken communistischen invloed in Hongarije zou komen. En juist dat ligt natUur«jk allerminst in de bedoeling ,.van de Russen. Overal, waar zg maar even vas ten voet kond"! krijgen hebben zij hun ideologie ®n stelsel met d« beruchte methoden ingevoerd; en het was een werkelijk sensa tioneel verrassing- toen zij in Hongarije onbeinvloed vrije ver kiezingen toelieten, m het ge volg, dat de communistische par lementsleden een kleine minder heid vormden. Met de ontruiming in het zicht pe burgemeester van r> Hertogen zijn broer, werdén Woensdag in het gerechtsrol, te Breda tijdens de zittinl van den econ.Politierechter eea resteerd. Zij hadden mede verant woording af te leggen met be trekking tot de onlangs te Raarn donk ontdekte graanfraude. 2 «werden voor nader onder, zoek maar Raamsdonk overge bracht. pogen zij nu hun „fout" van 1945 ongedaan te maken. En zoo is een machtstrijd om de toekomst van Hongarije ontketend, welke met den dag scherper vormen aanneemt. Uiterlijk houden de Russische bezetters zich op den achtergrond, en létten zij het aan het linksche blok over de laatste maanden van hun bezetting te benutten om de linksche, i.e. de communistische positie te verster ken, en zelfs overheerschend te maken. De socialisten hebben zich practisch aan de communisten overgegeven, zoodat de 70 com munisten, met de 69 socialisten en de hun verwante 23 nationale boeren een coalitie vormen, die in wezen zuiver communistisch kan genoemd worden; ten minste in het parlement, want het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat als er nogmaals inderdaad vrije verkiezingen werden gehou den, de volksmeening dit politieke gekonkel zou bekrachtigen. Tegenover dit linksche biok met 162 zetels staat echter de partij der kleine bezitters (ook vaak kleine-boerenpartij genoemd) met 203 afgevaardigden. Dit anti-communistisch bolwerk, dat overigens verre van reactionnair is, moet gebroken worden, en de geheele tactiek van links is er op gericht door allerlei middelen, waarbij verdachtmaking en ter reur een hoofdrol spelen men denke bijv. aan het gerucht rond den inmiddels door de Russen ge arresteerden oud-secretaris-gene- raal dezer partij Kovacs te ondermijnen. De innerlijke eenheid is daardoor wel verzwakt, wat natuurlijk voor de tegenstanders een argument was om ontbinding van het huidige parlement te be pleiten. Na welker voltrekking de communisten er wel voor zullen werken, dat op de wijze van Bul garije en Polen de Oostelijke de mocratie in het land triomfeert. Nu reeds schijnt de geheime politie, welke volkomen onder communistischen invloed staat, bezig te zijn de kieslijsten te zui veren, onder voorwendsel dat de lijsten van 1945 te veel namen van nazis en fascisten bevatten. We kennen dit systeem. De groote fout van Nagy is gewëtest, dat hij zich te zwak heeft getoond om dit gepoe- of gestapo-organisme aan banden te leggen. Daarente gen heeft hij reeds aangekondigd, dat hij zijn eventueele verkiezings campagne met volle kracht tot het bittere einde zal voeren. Met de ervaringen der laatste jaren voor oogen is het niet ongerecht vaardigd te vreezen, dat het in derdaad een bitter einde zal zijn. Minister Mansholt heeft giste ren de Commissie voor de paehtwetgeving, welke tot taak heeft de overheid den weg te wijzen, hoe in de huidige maat schappelijke en economische verhoudingen het eigendoms recht van verpachter en 't ex ploitatie-recht van den pachter met elkaar in overeenstemming kunnen blijven, geïnstalleerd. De secretaris-generaal van het Dep. van Justitie, mr. J. C. Ten- kink heeft eerst de commissie toe gesproken bij verhindering van mr. Van Maarsaveen en ha„r taak nader toegelicht. In zijn instal latie-rede heeft minister Mansholt vervolgens verschillende land- bouw-problemen behandeld. Hij wees er o.a. op dat 't bodemge- bruik in verscheiden streken van ons land niet zoodanig is, dat het landbouwbedrijf kan worden uit geoefend op een wijze, zooals de moderne gerationaliseerde land bouw eischt. Om het den Nederl. landbouw mogelijk te maken de concurrentie het hoofd te bieden, is het gewenscht den achterstand op het gebied van het grondge bruik ten spoedigste in te halen. Het spreekt vanzelf, dat hier niet alleen gedacht is aan een zuiver technische verbetering van onzen landbouw, maar dat in een agra risch dicht bevolkt land- als het onze met zoovele middelgroote en kleine bedrijven de verbe tering van de bestaansmogelijk heden van deze categorieën van bedrijven in het oog moet worden gehouden. De minister somde vervolgens op hoe de rationaliseering van t grondgebruik kan worden bevor derd, o.a. door ruilverkavelingen, herverkavelingen en een leiding bij verpachting bij overdracht en overgang van grondeigendom. In het bijzonder dient overwogen te worden in hoeverre leiding moet worden gegeven bij de verpach ting van losse perceelen, opdat men tot een gebruiksverkaveling geraakt, die beantwoordt aan economische en sociale eischen. Van groote beteekenis is verder de vaststelling van den pachtprijs Het toezicht hierop moet men niet zien als een tijdelijk crisis verschijnsel. In den landbouw is namelijk sprake van een chroni sche wan-verhóuding tusschen vraag en aanbod, van een blijven de schaarschte der cultuurgron den. De voorzitter van de commissie prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar te Amsterdam, heeft de sprekers beantwoord. In Den Haag arriveerde gisteren een zending Skoda-personen- autos, een kleine bijdrage voor de oplossing van het vervoers probleem. Nieuwe bonnen voor het tijdvak van 30 Maart t.m. 12 April- Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook no. 4.) 67—1 3rood 67—2 Brood 67—1 Boter 672 Boter 67—3 Boter 800 gr. brood 400 gr. brood. 125 gr. boter. 125 gr. margarine of 100 gr- vet. 250 gr- margarine of 200 gr. vet. 4 liter melk. 7 liter melk. 100 gr. vleesch. 400 gr- vleesch. 67—1 Melk 67-2. 67-3 Melk 671 Vleesch 672 Vleeich 67-1 Algemeen 200 gr. kaas. 67-2 Algemeen 2 eieren- 67-3 Algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bak- ot kindermeel i| et uit rijst be reid). 67-4 Algemeen 125 gr. koffie. 67-5 Algemeen 50 gr. thee. 67—d Reserve 1600 gr. brood. 67k Re erve 80C gr. brood. Bonkaarten KD, KE (Strook no- 4.) 703 Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana in haar functie als voorzitster, de ledenvergadering van de Ver. het Ned. Roode Kruis, welke gehouden werd in den Utrechtschen Stadsschouw burg, gepresideerd. 681 Brood 68—1 Boter 68—2 Boter 800 gr. brood- 250 gr. boter. 125 gr margarine of 100 gr. vet. 12 liter melk. reid) of kinder biscuits. Bonkaarden MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 67—4 Brood 800 gr. brood. 67—4 Boter 250 gr. boter. 57-4 Margarine 250 gr. margarine of 200 gr. vet 674 Melk 5 liter melk. 674 Vleesch 300 gr- vleesch. 675 Vleesch 100 gr. vleesch. 67—4 Kaa.s 200 gr. kaas. §7i Eeieren 5 eieren. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden ver nietigd. 68-2 68-3 Melk 68—1, 682 Vleesch 100 gr. vlee'Ch. 68-1 Algemeen 100 gr. kaas- 68-2 Algemeen 2 eieren. 68—R Reserve 800 gr. brood. 68—S Reserve 100 gr. bloem of zelfrijzend bak- of kindermeel (niet. uit rij<-t pe- reid). 68—U Reserve 600 gr. bloem of zelfrijzend bak- of kindermeel (niet uit rijst- be- Een groote vloot van vracht schepen is thans onderweg naar Montreal om, zooais in scheep- vaar'.kringen wordt voorspeld, de grootste voorraden aan voedings middelen, sedert het einde van den oorlog, te gaan inladqn voor Groot-Brhannië en het vasteland van Europa. In Canada zijn reus achtige voorraden opgeslagen in afwachting van de opening der scheepvaart op de St- Lawrence rivier, in begin April. IJsbrekers zijn vaargeulen aan het vrij ma ken in de meren, zoodat met het transpor; van graan een aanvang kan worden gemaakt. In verband met. de gestegen bin- nenlandsche productie wordt in de Ver. Staten de export controle op nieuwe en gebruikte autoban den per 1 April opgeheven. De commissie „Nationale Her denking 1940—1945" heeft, in overleg met de regeering, richt lijnen vastgesteld voor den na- tionalen herdenkingsavond op 3 Mei 1947- Deze richtlijnen z(jn aan alle burgemeesters toege zonden. Het is de bedoeling op den avond van den derden Mei alle gevallen Nederlandsche en geal lieerde soldaten, zeelieden en ver- zetsmenschen, die hun leven voor ons land gaven, te herdenken. Van zes uur 's middags af wor den overal in het land de vla gen halfstok gehangen. De „stille tochten" zullen omstreeks half acht op een half uur gaans van de her denkingsplaatsen beginnen. Een kwartier later beginnen de klok- ken te beieren tot een halve mi nuut voor acht, waarna om acht uur in den avond, na een daar toe te bepalen signaal, twee mi nuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Bij de herdenkingsplaatsen wor den geen toespraken gehouden; vlaggen, vaandels of kransen wor den niet meegevoerd. De eemge eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen op de gedenkplaatsen. Het verzoek wordt gedaan alle openbare vermakelijkheden te sluiten. In diverse steden zullen in allerlei kerken herdenkings- zangdiensten worden gehouden. De laatste lesuren der scholen zuilen Zaterdagsmorgens besteed worden aan de geschiedenis van het Ned. verzet. Op drie Mei zullen op de kerk hoven der geallieerden herdenkin gen worden gehouden, die per ra dio worden uitgezonden. In de radio Het radioprogramma voor den avond zal over beide zenders Hil versum en via P. C. J. hetzelfde zijn. Om zes uur wordt de na tionale herdenking aangekondigd, waarna het omroeporkest met het omroep koor tot kwart voor ze ven zullen concerteeren. Nadien, tot zeven uur, spreekt een autori teit een herdenkingsrede uit, om lijst met Valerius-iiederen. Van ze ven uur tot half acht vplgt een orgelconcert, waarna tot tien voor acht een klankbeeld der herden kingsdiensten op de geallieerde be graafplaatsen zal worden uitgezon den. Hierna volgt een reportage van de herdenking op den Greb- beberg tot eenige seconden voor acht, wanneer het signaal „geeft acht" van de Waalsdorpervlakte te Den Haag zal worden uitgezonden. Na de dan volgende twee minu ten stilte weerklinkt het Wilhel mus. Tot kwart over acht kan men een reportage over de her denking op Waalsdorp volgen, na dien voordracht van enkele ge dichten, waarna tot negen uur in den avond toepasselijke muzieK wordt gespeeld. In diverse garnizoenen zullen in den loop van den dag herdenkin gen worden gehouden. In den middag van den derden Mei zal in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage een bijzondere plechtig heid plaats vinden, waaraan kop stukken van het voormalig verzet, ministers en vertegenwoordigers van het corps diplomatique zullen deelnemen. Een Engelsche en een Poolsche pianist zullen tijdens de ze samenkomst spelen, de Fran- sche kunstenaars Madeleine Re- nauld en Jean-Louis Barnaul zul len verzetspoezie voordragen. Z. H- ce Paus orttv.ng een dele gatie van de internationale federatie van Christelijke vakvereenigngen in audiëntie. De vice.president van de federatie, Gaston Tessier, se cretaris-generaal van de Fransehe feieratie, secretaris.generaal P. J- S. Serrarens (Nederland) en Auguste Cool, president van de christelijke arbeiders organisatie in Belgie. bespraken met den H- Vader ce' werkzaamheden van de internationale federatie- De Paus toonde een levendige belangstelling in den arbeid von de fe.eratie en gaf zijn apostoü- sehen zegen aan de drie gedele. geerden en de arbeiders, die zij vertegen wo ordigen ?«Cnd voor een 800 jaar tjvÜ Uitgesproken vloek deed /i che overheid dezer da gen Vprstrekking van meel aan de armen van de dorpjes Tich- pheriton en Lane-end plaats vinden. haar sterfbed verzocht V V Mabel de Tichbome in het jaar ii50 haar echtgenoot de jaariijksche opbrengst van een deel zijner landerijen aan de armen van de genoemde dorpjes te geven. Hij stemde toe. doch bepaalde, dat hij zooveel land ter beschik king zou stellen, als zijn vrouw met een brandende fakkel in de hand kon afbakenen. Lady Mabel verliet haar bed en kroop stervende over een deel der landerijen rond. Voor zij stierf droeg zij haar echtgenoot en diens erfgenamen op de verdeeling ieder jaar te houden. Wanneer men in gebreke zou blijven, zou het geslacht Tichbome door de geboorte van uitsluitend dochters uitsterven De uitdeeling vond plaats tot 1794, toen de overheid haar ver bood. Er werden inderdaad daar na alleen maar dochters geboren vloek k°on wordenWeïking TV*"1 de verstrekking afSewend door <•- hervis an de armen hervatten, aldus de weer te legende. Dit jaar weigerde het ministe rie van voe^eivoorziening a» voor de uitdeeling benoodmde extra-rantsoenen ter beschikking te stellen. Sir Anthony Doughty Tichbome heeft toen een beroep op de lezers van de „Times" ge. daan, die voor 5.000 rantsoenen zorgden. Het ministerie heeft later het verbod ingetrokken en de vloek van de stervende Lady Mabel kon opnieuw worden afgewend H.M. de Koningin heeft aan de Commissarissen der Koningin het onderstaand schrijven gericht; „ik ben bijzonder getroffen door de gelukwenschen, die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindochter Marijke uit alle gemeenten des lands werden toegezonden, zoowel door ge meentebesturen en gemeentera den als van de zijde der bevolking Daar het mij niet mogelijk is al degenen, die mij gelukwensch- ten, persoonlijk te bedanken, zou ik het op prijs stellen indien U gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van uw gewest miin harteliiken dank over zoudt wil len brengen. Get. Wilhelmina. - tp „Attentie! Attentie, nan"! Bijdraaien en op West- koers door het kanaal In den commando-post t an het demagnetiseeringsstatjon (kortweg D.G. geheeten) be dienen de heide luitenants ter zee Mulder en Cnossen om beurten de microfoons. Bulten bulderen schor en monotoon de grijze luidsprekers de instruc ties naar den kleinen Indie coaster ,,ï$entpnan", Wfilkc zaam het bijna 300 meter lange kanaal binnenvaart. Nauwelijks is de 200-tonner binnen de open meetbaan, of op het sehakel- hord in den commando-post flitsen de groene en roode lampjes knipoogend aan en uit, terwijl de naalden der ampère meters heen en weer schokken. Drie machtige grijze generato ren jagen loeiend hun stroom van 800 ampère elk door de vele dui zenden meters kabel van de !ei- dinglussen op de spiegelgladde plankieren en in de houten kap- goten in den „toren". De coaster glijdt onder den boog door van den toren, welke 44 meter boven den waterspiegel meet. In de duistere meetkamer tee kenen de vol-au,tomatische, zelf- registreerende fluxmeters de magnetische afwijkingen van het schip langs fotografischen weg op gevoelig zilverkleurig papier over. In de donkere kamer wordt dit terstónd ontwikkeld en wor den de afwijkingen geconstateerd. De „Bentenan" vaart heen en weer door het kar» a.l. Met eiken gang vermindert hear gevoelig heid voor de magnetische mijn, de sluipmoord?--res ter zee, door de Duitschers i. (gevonden om de kracht van de Britsche marine en koopvaardij te breken. De magnetische mijn en haar bestrijding. De magnetische mijn, een groot cylindervormig geval, zinkt na de afwerping naar den bodem der zee. Zij explodeert niet door aan raking met den scheepswand en wordt er ook niet, zooals vaak abusievelijk wordt verondersteld, door aangetrokken. Zij is echter gevoelig voor het magnetische veld van een schip en zoodra dit erover vaart, treedt het mecha nisme in werking De mijn explo: deert op den zeebodem, werpt een waterzuil omhoog en door den enormen druk scheuren en bars- Een der luitenants ter zee „peilt" het magnetische veld van de Bentenan ten de platen van het schip, dat in vele gevallen zelfs breekt. Een groote organisatie van na tuurkundigen werd in Engeland in het leven geroepen en na 3 i 4 maanden had men, na uitvoe rige proefnemingen het bestrij dingsmiddel gevonden. In Groot- Brittannië en in alle Dominions werden de zg. „ranges" (meet- banen) gebouwd, waar schepen in geallieerden dienst gedemag netiseerd („degaussed") werden. Het vervelende voor de Duit- sche admiraliteit was evenwel, >iat zij haar vloot moest beveiligen te gen haar eigen wapen. Langs de Duitsche kust en in de groote ha venplaatsen in den onoverwinne- lijken Westwal werden demagne- t'iseeringsstations opgericht. Ook Rotterdam werd tot exploitatieter rein gekozen. Op pier 8 in de Waalhaven werd een breede strook grond „Militar Geheimnis". Onder komens en schuilkelders werden gebouwd, een Dieseltrein van de Nederlandsche Spoorwegen wordt prijs verklaard en ondergebracht in de meer dan honderd meter lange loods. De Diesellocomotief moest den stroom opwekken voor de kabels, welke in enorme lus sen worden gelegd langs het zorg vuldig magnetisch Oost-West ge bouwde kanaal en in de houten goten van den toren. Laatste phase van den oorlog De Duitsche ingenieur, leider van het station, laat springlading aan brengen onder toren, plankieren en trein. Hij wacht, op bevelen van de Duitsche legerleiding. Het be vel tot opblazen komt niet af. Men schijnt den post aan de Waalha ven vergeten te zijn in den alge- meenen chaos en de geheele in stallatie valt den geallieerden on beschadigd in handen, de eenige in geheel Europa die gespaard is gebleven. Sedert Augustus 1945 voeren de beide luitenants ter zee Mulder en Cnossen het bevel over een keurpioeg technisch personeel. De Diesellocomotief is teruj gege ven aan de N. S. Haar taak is overgenomen door drie electrische generatoren, welke in recordtijd zijn gebouwd. De behandelingsmethoden zijn veranderd. Niet langer wordt een kostbaar neutralisee-vnd kabel- stelsel aan boord van de te behan delen schepen gelegd, een schip van 10.600 ton heeft den geallieer den gedurende den oorlog bij zoo'n behandeling altijd nog 30.000 gul den gekost, doch volstaan wordt met het verwijderen van het magnetische scheepsveld door bet inschakelen van stroom. Dit de- magnetiseeren is een accuraat werkje, daar rekening moet wor den gehouden met den asvmmetri- sehon bouw van het schip. De „koers van de werf" de richting waarin het schip is gebouwd is beslissend. Schenen van verschil lende typen krijgen verschillende behandelingen. In den tijd vlak na den oor log heeft het demagnetiseerings station zich gekenmerkt door groote activiteit. Sinds Augustus 1945 zijn 1400 scheper, behan deld. Maximaal kunnen 15 sche pen per dag worden gemeten en gedemagnetiseerd. Het meten zelf vraagt slechts luttele mi nuten. De behandeling varieert van 20 minuten tot 2 a 3 uur. Er kunnen geen schepen worden gedemagnetiseerd, welke een groo- tere breedte hebben dan 18 me ter. Tot dusver is de behandeling geheel gratis, doch zij is niet lan ger verplicht. Voor schepen, welke Door admiraal Helfrich, bevel hebber der zeestrijdkrachten in Nederland en door kapt. It. ter zee F. II. M. van Straelen, commandant van de marine te Rotterdamzijn uij in de gelegenheid gesteld een repor tage te maken over het demag netiseeringsstation aan de. Waalhaven te Rotterdam waaromtrent tol heden nim mer iets in de pers is ver schenen. zich houden aan de geveegde rou tes, is het gevaar gering. De Noordzee is echter practisch nooit in haar geheel te vegen. Al is er voor bebakening gezorgd, een de fect aan de stuurinrichting, mirt of storm, zijn voldoende factoren om een schip uit den koers te doen raken en in een mijnenveld te doen belanden. Dit hebben bin nen een bestek van 6 dagen ach tereenvolgens het Grieksche stoom schip „Alexandra", het Engelsche stoomschip „Empire Springford en het Noorsche stoomschip „Gar nes" ondervonden, welke bij Ter schelling het slachtoffer zijn ge worden van de magnetische mijn Dit zijn meestal srhepen op de wilde vaart. Er zijn echter nog velerlei andere typen, welke in aanmerking komen: de kabelsche pen, welke zorgen voor het herstel van de telegrafische verbindingen tusschen Engeland en het vaste land en welke zich niet aan de afgebakende routes kunnen hou den, de lichtschepen (Vrijdag is het lichtschip „Texel" behandeld), de reddingsbooten, de mijnenve gers en andere marine-eenheden, de hoppers en de loodsbooten. Ook schepen van andere dan Nederlandsche nationaliteit maken van dit station gebruik. Tamelijk veel Zweedsche en Engelsche en zeer vele Russische schepen (de gevaarlijke Baltische Zee) zijn reeds in behandeling genomen. Aldus behartigt de Nederland sche marine op uitzonderlijke wijze de belangen van de geheele Europeesche Scheepvaart. 1 Het zoeken, rapen en buhen openbare wegen vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholekaters, grutto's, tureluurs, meerkoeten 'en waterhoentjes is toegedaan van heden tot en met 19 April. Het ten verkoop in voor raad hebben, verkoopen enz- tot en met 21 April. Het zoeken, rapen te koop aanbieden van eieren van 'zwanen, ganzen, eenden (alle soor ten), duikers, watersnppen en goudplevieren is niet toegestaan. De A.N.W.B. heeft een adres gericht tot den minister van econ. zaken, waarin wordt voorgesteld, in b.v. de komende periode van tien maanden, aan elk gezin, waarin sinds het vorig jaar nog geen distributie-toewijzing voor fietsbanden werd ontvangen, een binnen- en buitenland ter be schikking te stellen. Een en ander zou kunnen geschieden volgens het bij de schoenen-distributie gevolgde systeem. Op deze wijze zal, aldus dit adres, althans eeni- germate aan de dringende behoef ten van de bevolking worden te gemoet gekomen. Hoogst onbe vredigend immers moet het wor den geacht, indien voortgegaan zal worden met steeds opnieuw banden ter beschikking te stellen aan dezelfde groepen ambtenaren en werknemers. Er zijn tal v3n personen, die. hoewel niet in loondienst, ook een rijwiel drin gend noodig hebben. De voorgestelde maatregelen, waarbij 1.5 a 1,7 millioen gezin nen geholpen zouden kunnen worden, zouden beteekenen. dat maandelijks 150 a 170.000 binnen- en buitenbanden beschikba r zou den moeten worden gesteld. Met eenigen goeden wil zal. naar de meening van den A.N.W.B., de resteerende productie voldoende kunnen zijn om voor de reeds zoolang bevoorrechte categorieën, die volgens de bestaande normen moeten worden voorzien, een re gelmatige aanvulling van banden te verzekeren. Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op uitnoo- diging van de Britsche admirali teit van 14 tot 19 April een be zoek brengen aan Londen. De be teekenis van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aanse- legenheid; het draagt een natio naal aspect, doordat in het pro gramma is opgenomen de aan bieding van een cheque voor het fonds tot herplanting van boomen op Walcheren, door den comman dant van het Engelsche korps mariniers aan den bevelhebber der Ned. zeestrijdkrachten, luit- admiraal Helfrich. In de Amsterdamsche haven arriveerde de nieuwste aanwinst van de Mij. „Nederland", het s.s. „Roepat", Het is een nieuw type Amerikaansch vrachtschip met kleine passagiers-accomo- datie van het zgn. C 3 type. Een onderzoek van den Centr. dienst voor de economische con trole bij 40 Amsterdiamsche con. fectiebedrijven heeft aan het licht gebracht, dat tusschen 15 Nov 1945 en 31 Januari 1947 op een totaal van 45.683-592 textielpunten er 1-753 074 niet aanwezig bleken, Vastgesteld kon worden, dat 635.170 punten waren ingenomen. Het ontbreken van het overige deel wordt verklaard door de vol gende oorzaken: 1 onvoldoende administratie; 2- herbevoorrading op ingenomen punten, welke daartoe niet bestemd waren. 3. diefstal; 4- onbekende oorzaken. Eenige honderdduizenden punten verdwenen door diefstal, of op zoodanige wijze, dat zij vermoede lijk op de zwarte markt zijn ge komen Aan herbevoorrading door m ddel van ingenomen punten, welke daartoe niet bestemd waren, rmak'en zich 16 bedrijven schul dig. Zij vergrootten daardoor on. rechtmatig het puntenkapitaal, dat hun werkvoorraad vormde. Hoewel aflevering zonder voor afgaande of gelijktijdige inlevering van punten verboden is, hadden 12 hunner zich daaraan weinig gele gen laten liggen. Tegen ae oepa- ling, dat na 1 November 1946 niet meer geleverd mocht worden aan afnemers, die op dat oogenblik hrn puntenachterstand nog niet hadden ingehaald, zondigden 18 bedrij zen- In totaal werden 30 proce sen- verbaal opgemaakt. Slechts bij 5 confectiebedrijven kon worden geconstateerd, dat zij bun taak geheel in overeen tem ming met de distributievoorschril- ten vervuld hadden. De „Bentenan" in de „range" om gedemagnetiseerd te worden Het definitieve Nederland ch elftal, dat tweeden Paaschdag in het Olympisch stadion te Amster dam speelt tegen België, i? ais volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogel ach ter: Van Bun (MW) en v. d- Lin den (AjaxL midden: Stroker (Ajax Möhring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord); voor: Lakenberg (N E C). Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Berg man (Blauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Potharst (Ajax), Smit (VUC) en Drager (Ajax). Dit elftal verschilt slechts op twee plaatsen van het team, dat gisteren den oefenwedstrijd speeide tegen Malmö. Men heef: voor de recht halfplaats toch blijkbaar den voorkeur cegeven aan den Aiax ed Stroker boven den Nijmegenaar Spierenburg, ierwi.il Lakenberg als recht buiten de plaats zal in'emen van Drager- Volgens het Duitsche Nieuws bureau in de Amerikaansche zoqe zijn Hans Borgass en Adoif Wahlmann, 2 doktoren van de Hadamar-inrichting voor geestes zieken, door het Duitsche ge rechtshof te Frankfort ter dood veroordeeld Zij zijn schuldig ver klaard aan het toepassen van den „moord uit barmhartigheid" op honderden patiënten. Negen ver' pleegsters kregen gevangenis straffen, die varieerden van 8 tot 2% jaar. De ontdekking door de douane te New York van een groote hoe veelheid heroine aan boord van de Fransehe vrachtboot „Samt Tropez" heeft de Amerikaansche politie doen vermoeden, dat het hoofdkwartier van een interna tionale combinatie van handelaars in verdoovende middelen, die waarschijnlijk relaties te Liver pool en New York heeft, zich te Marseille bevindt. De Fransehe politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. In een restau rant te Marseille is een weelderig ingerichte opiumkit ontdekt. Een groote hoeveelheid pijpen en opium is in beslag genomen. Kort daarop is een Ch:n°es gearres teerd, die in het bezit was van verschillende 'soorten verdoe n-, de middelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1