Nieuws uit Stad en Omtrek Achter het ijzeren gordijn Engelsch toeristenplan bomijs Economische toekomst van Indonesië R OOVENAAR Man en vrouw door stroom gedood Zn ffrvV Eigen transport heeft voorrang Explosie in mijn BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO programma De speurende PAGINA 3 DONDERDAG 27 MAART 1947 DIT IS DE LENTE OFFICIEELE KENNIS- KEVING Hinderwet SUPPORTERSVER EEN. HERMES-D.V.S. RAADSVERGADERING YL AARDINGEN GEVEILDE EN VERKOCHTE GOEDEREN D. W. S.-NIEUWS BIJ DE OUDE VISCHMARKT Hrttinltt b"ker' 1* het K-SL brand w» NIEUW NAZI-GEVAAR ONDERDRUKT UITBREIDING GRENS STROOK DUITSCHE VROUWEN IN RUSSISCHE SLAVERNIJ ONBEKENDHEID MET GEVAAR DE OORZAAK Meer dan 100 dooden? GRATIEVERZOEK AFGEWEZEN de ramp in de „HENDRIK" MLSSERT'S SECRETARESSE Ned. Indië kan niet van wereldschaarschte profiteeren 38. Boudeivijn verliest zijn schoen BTjRGj gero EHlTJJKE STAND door Emart Kinsburn INTERNATION. BENDE SMOKKELAARS MARINEVLIEGTUIG NOG NIET GEVONDEN willen Gisteren h.tld.n «j» hemel- Er stond een bries, die je rue rechtte als een mast voor den Wind- De spaken zongen zoemend ihet eentonig tevreden lied van vlotte wielen over goede wegen- Het voorjaar was in het land met alle attributen. Op de zand vlakte groepten de kinderen zich tot een bont schilderij van spelen, zooals ons Breughel naliet. Oude verdwenen nieuwe verschenen. Ver, langs de Julianalaan vlucht ten de hoepels rollend voor de slagen van het hout; vlak voor mij gooiden jongens een droom van eeuwen in de lucht; uit schriftpapier vouwden zij een vogel na en juichend werd de lange vlucht bewonderd. Een groote poel geeft rijk. 6®" tegenheid tot zeilen. De durf-a hebben hun kousen en sch°®n Uitgetrokken er, baden P°° in Maart. Hun witte beenen gum men koud. Een Indianen-hoofdman heeft de Strijdbijl opgegraven en zijn stam geroepen rond de raadsro s. Veel- kleurig is zijn 'hoofd ooi, vasbbe- raden zijn gezicht. De pijl en boog omklemt hij, om hij kleinst ge rucht van onraad den vijand aan te grijpen. Vreedzamer, maar met felle landhonger, buigt een groepje kop aan kop zich over het zand. Een luttel gronds wordt met het mes betwist en na gelukte worp uit eengereten. Het wisselt eigenaar bü iederen keer, dat het glmster- lemnret den rullen .ëy0"" ver wondt. Een slecht genuine bal be landt juist op den bol van den groot.grondbezitter, die zich den tijd gunt hem met even verre trap te retourneeren* Dan eischt de wedstrijd van de cracks in spe weer alle concentratie, die een voetbal-kerel past. Hangs heel den weg naar den Maaskant zyn mannen van den plantsoendienst bezig een nieuwe laan te vormen van jonge boomen. nu nog bladloos om zich vast te wroeten in den grond. In het Sterrenbosch rijden moe ders met kinderwagens. De zon strooit spiegelscherven op de Maas, waarmee de golven en de wind ons in de oogen plagen. Het regent liöh.t, dat plenst als spat ten gloeiend zilver. Wanneer een haastig scheepje den neus rond de boeg van een zcestoomer steekt, is weer een nieuw geluid gevoegd by al het lawaai, dat toch de rust niet kan verstoren. Eenmaal voorbij, golft het water uit tot rollende terras sen, als 'n schets van sahwahs in beweging, 'n kartellijn van lucht bellen struikelt aan de randen. En nog geen tien minuten ver 8tiigt de leeuwerik juichend als een kind de zon tegemoet. Zijn lied zijn stamelende klanken, rol lers, hikkend gefluit, omdat 't zijn eigen biyheid niet kan bijhouden. Waarom die drukte denkt de Fuut, duikt foppend onder in het water van de Poldervaart en laat ons gissen, waar hij flegmatiek de smalle kop weer uit het water op zal steken. Dat spel herhaalt zich tien of twintig keer, zoo lang als men jaloersch wil worden op den frisschen duik in het roods watev, dat rimpelend leeft, al is er op den bodem nog geen spiertje groen te bekennen. De boeren steken de voren weer tot rechte zwarte lijnen en de mestkar rolt met geratel en geuren langs de lucht van mest, die zelfs tot in dB stad te ruiken is, nu de voorjaarswind de stedeling dat beetje buitenleven nog wel gunt. Dit is de lente, luidde onze ■boude titel- Alsof we ooit be schrijven konden» wat voorjaar B en W van Schiedam hebben by hun becluit van 25 Maart 1947 vergunning verleend aan A- J. de Vries, alhier, tot uitbreiding van de houtdraaierij, -zagerij en -soha- verij in het pand Schie 56. SCHIEDAM, 27 Maart 1947 werkelijk is, voor wien de neemt om te gaan genieten. Maar zelfs de man, die om vyf uur van een muf kantoor kwam, zag, hoe Jan Klaassen en Katrijn de kinderen op de Wes vest smakelijk eten wenschten vanuit hun poppenkast. Zy zagen, hoe de reigers bouwden aan de nesten met aristocratische onverstoor baarheid Zü moeten gevoeld heb ben dat' het voorjaar was; een liever voorjaar na een strengen winter. en Een flinke overwinning is hier te verwachten. DWS III heeren krijgt op eigen terrein bezoek van Dynamo III. DWS IV heeren gaat °P bezoek bij Vires II in Gouda. De supportersvereen. Hermes— DVS begint te herleven en uit te groeien, nu de voornaam-te hinder nissen, als ileohte verbindingen en durt vervoersmiddelen zijn geno men. Zondag a-s. zullen weer als vanouds extra-trams van Schiedam naar Feijenoord rijden. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar -aan het bekende adres. Vrijdag komt de Schiedamsche gemeenteraad om half acht des avonds bijeen. Het hoofdpunt van de agenda vormt het voorstel van B en W tot vervroegde algeheele aflossing van de leening, waarover wij reeds eerder berichtten- Voorts komt onder de voorstel len een ontwerp-plan tot inrichting van een kinderspeelplaats op het terrein aan het Edisonplein voor. Het Oosten van Schiedam kan zich arm aan speelgelegenheid voor de kinderen noetmen en de kosten van 14-000 konden moeilijk beter worden besteed. De bedoeling is het plein dieper te leggen dan de straathoogte en het te omringen met een haag van groen met boomen. Een drietal trapjes zal tot de eigenlijke speel plaats toegang geven. Deze is af gedekt gedacht met betontegels in grijs en rood. Door een afzonder lijke aansluiting op de rioleering zal het verdiepte gedeelte worden ontwaterd. Een ze. tal banken zal in den omtrek worden geplaatst. Het kantoor van den dienst van gemeentewerken voldoet niet meer aan de eischen en zal dus uitge breid en verbouwd moeten worden Voor de noodzakelijke verbouwing de vergrooting van het kantoor en het maken van een reserve- teekenzaal boven den vleugel, waarin op den beganen grond de administratie gevestigd is, worden de kosten op 77.000 geraamd- Ten overstaan van notaris Rut gers werden hier de volgende goe deren geveild: 1) Het woonhuis, Waalstraat 64. alhier, groot 53 ca. Ingezet op 2250.— Max. prijs 2950.—. 2) Het woonhuis. Waalstraat 66. alhier, groot 114 m2, Ingezet op 2600.Max. prijs 3200.—. 3) Het woonhuis, Koningstr. 5, alhier, groot 60 m2, Ingezet op 1800.—; Max. prijs 2400. 4) Het woonhuis Gedempte Biersloot 99, alhier, groot 36 m2. Ingezet op 1800.—; Max. prijs 1950.—. SPREEKUU3E BURGEMEESTER De Burgemeester is verhinderd a.s. Vrijdag 28 Maart spreekuur te houden. VITAMINE D-2 TABLETTEN De Burgemeester van Vlaardln- gen maakt bekend, dat de ver strekking van vitamine D-2 ta bletten voortaan niet meer zal plaats vinden door de afd. Alge- meene Zaken der secretarie, doch door de Consultatiebureaux van het Groene Kruis in deze ge meente. SCHEEPSBOUW De in 1940 voor de N.V. Scheep vaart en Visscherij My. „Irene" te Vlaardingen gebouwde motorlog ger, welke dienst heeft gedaan als sleeper, onder den naam Ingrid, zal binnenkort aan de visscherij gaan deelnemen onder den naam „Tonny" en de merken VL 74. DIEFSTAL Z. uit Maassluis deed aangifte van verduistering van ruim dui zend gulden. Hiervoor werd aan gehouden C. de V. uit Gouda, die reeds een bedrag van 400 had verbruikt. De rest was in zijn wo ning verstopt. Ook bleek, dat de V zich vorig jaar had schuldig gemaakt aan diefstal van 175 van K. alhier. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam ge bracht. WONINGBOUW B. en W. bieden den Raad plan nen aan voor den bouw van: 13 woningen aan de Valeriusstraat, hoek Dirk Schaferstraat; 7 wonin gen aan de Valeriusstvaat, hoek Richard Holstraat; 10 woningen aan de Haydnstraat, hoek Swee- linckstraat; 16 woningen aan de Vetteoordstraat, hoek Valerius straat en 17 woningen aan de Sweelinckstraat, Het College stelt voor tot den bouw dezer woningen over te gaan. Na ruim 12 weken ru-t is er door het Ned. Handbal Verbond weer een volledig programma sa mengesteld. Dit beteekent, dat- wanneer het Boshoekterrein zulks toelaat, ook de DWS-elftallen weer in actie komen. Het eerste heeren elftal start in deze tweede helft tegen Olympia uit Den Haag. Deze wedstrijd zal door DWS ge wonnen moeten worden, wil zij den strijd met Heli ai om de eer te plaats kunnen blijiven voeren. Te vens zal deze wedstrijd een uit stekende vooroefening zijn, voor den wedstrijd tegen het Zwitser sche elftal „Bern" die ge peeld wordt oip Zaterdag 15 April op het SW-terrein. De DWS-dames moeten naar Den Haag om daar Animo bekampen Hoewel de dames noodgedwongen langen tijd op haar lauweren heb ben gerust, bestaat er toch wel een kleine kans op overwinning DWS III dn mes trekt naar Gou da om het sterke Vires partij te geven* Al te hooge verwachtingen zijn hier ongegrond. DWS II heeren fpeelt eveneens Op Bo-'hoek en ontvangt Animo II' (Van onzen Londenschen correspondent). Eenige malen heb ik gewezen op de voosheid van de met eenige bombarie gepropageerde plannen om dit jaar een groot aantal bui- tenlandsche toeristen naar Enge land te trekken. De „target" was gestel'd op een kwart mdllioen. Er worden „targets" gesteld op elk ■gebied. Een target" is een doel wit., en het. stellen van zulk een doelwit strookt met het vertoon van georganiseerde doelmatigheid, dat. zoo kenmerkend is voor den tijd, waarin wij min of meer le ven. Geen der gestelde „targets" wordt ooit bereikt, en de oorzaak hiervan is steeds, dat het vriest of dooit, of dat er sneeuw valt of overstroomingen zijn, of dat er een staking uitgebroken is in Amerika, of dat er een oogst mis lukt is in Honduras. Bovendien zijn er volgens „Punch" geen pij len en ook geen bogen om op de „targets" te schieten, maar vol. gens de meer officieele voorlieh. tingsbronnen is dit maar bijzaak. De hoofdzaak is dat er een „tar get" gesteld wordt. Hierdoor im mens wordt de in::ruk gevestigd dat de overheid diatgene is waj men in het NederLndsch ..dili gent'' noemt. De buitenlandsohe toeristen target voor 1947 was gesteld op 250,000 Welk een terugkeer tot normaliteit! Hoe reusachtig moest alles er in de laatste twintig maan den op vooruitgegaan zijn, dat En geland zich gereed kon maken 250,000 buitenlandsohe toeristen te Van den heer Cor Don ontvingen wij de volgende ontboeze ming naar aanleiding van het verdwijnen van de oude Visch- markt. OOST EN WEST Voor de Kon. Ver. Oost en West sprak gisteravond de heer jhr. dr J. C. Mollerus over de 140.000 fan. die hy per vliegtuig heeft gereisd Hij liet er tijdens de lezing geen twijfel over bestaan, dait hijzelf inderdaad deze tochten gemaakt had Zijn vijfhonderd drie en tach tigste Nederlandsche gehoor kon. geen aanspraak maken op omvang „fantastisch', maaf nie temin heeft het, evenals zyn izuu buiteniandsche auditoria welwu 'end geluisterd naar de zeer na- °y"kkelijke manier, waarop spr- deert zjin reiservaringen ver-lag rhiwhcSü1 Seheel werd met scha duwbeelden verlucht. hERMA ND AD J ES n ^Iha' ra £is"p' ligSende in de Voorna .en is een hoeveelheid ge reedschappen gestolen Xor het vernielen van een voorruit zyn de dieven binnengedrongen. In een ffLef1 den Vlaardin- ger-dijk was£ on een brandje ontslaan, dat "°°y middel van eenige emmers water kon wonden Gisteravond moest een motor, yjider overhaa; t remmen voor een 8?PPende auto. De o^Pte en viel. Hij is echter weer ?Pgestaail en werd even later troji'nde naast zyn^ motor aan J1- Hij had eenige schramm eus en bovenlip. Helaas, jij bent ten doode opgeschreven. De raad besloot en dus word jij gesloopt. Hoevelen hebben nog vergeefs gehoopt, Dat je in ouden luister zou herleven. Je dak, gekraakt, leunt moe op de pilaren Boven de hallen van verbrokkeld steen Een prooi der jeugd, waar rond omheen Verlegen huisjes zich verontwaardigd scharen. 't Is lang geleen, dat wekelijks in de haven De schokkers lading losten, zoo uit zee, Pie Kersen afsloeg en door Jaan de Ree Werd uitgelegd. Beide zijn ten grave. Doorheen de straten galmd 't ommeklinken. Elkeen verstond van ver de stem van Blok, Die 's avonds zoot jes aanwees met een stok. Toen kon jij, Vischmarkt, nog zoo heel gezellig stinken. 'tWas een vermaak al naar de buurt te kijken, 't Druk gedoe, waarbij heer Robrecht schreef. Het brokje romantiek, dat hiervan bleef. Moet nu voor koele zaak'lijkheid ook wijken Een zwak pleidooi is voor je uitgesproken. Je historisch plekje wordt parkeerterrein Voor dist'lateurs en handelaars in wijn. Dus schreit Vrouw de Nijs, nu je wordt afgebroken. ontvangen. Alleener waren weer geen pijlen en bogen- De voedseltoestand verergerde met de maand- De transportdiensten, in en naar Engeland, waren nog uiterst beperkt. Er was overal, ook in het toeristenbedrijf, een nijpend tekort aan personeel. Er was geen materiaal om hotels, die gedurende den oorlog „gerequi. reerd" geweest waren, zoodanig op te knappen, dat zij toeristen in grooten getale behoorlijk ontvain- gen konden. En bovendien is heel Engeland in de meeste op zichten nog zoo weinig opgeknapt, dat de 250.000 buitenlandsche toe. risten, die allicht verwachten zouden wonderen te zien in het land, dat onder Winston Churchill wonderen gedaan had eenigszins teleurgesteld zouden zijn, over wat zij in werkelijkheid zouden aanschouwen. Op dit alles heb ik gemeend te moe en wijzen, en de officieele. door de regeering gesubsidieerde Travel Association, zond aan de redactie een brief wvarin zij mijn beschouwingen misleidend noem de Ik correspondeerde er over met den „press officer" der Asso ciation. Press officers zijn tegenwoordig nog talrijker dan targets. Zij zijn nuttig voor zoover zij met voor lichting van de pers belast zijn Maar hun teak wordt meer en meer die van gangmakers, van propagandisten Daarvoor worden zij betaald. En aatigezien, ziJ op hun gebied bekleed zyn met een zeker officieel gezag, zijn zij ln toenemende mate een journalis tieke plaag geworden. De bewuste press officer verze kerde mij, dat de target van een kwart millioen na' rijp beraad en op grond van nauwkeurige bere. keningen van de capaciteiten van hotels en vervoermiddelen was vastgesteld, en dat, ofschoon nog niet alles rozengeur en maneschijn was, toch grooten vooruitgang viel waar te nemen, en dat zekere reisclubs, die bezoeken hadden „uitgewisseld" (alsof dit iets met toerisme heeft uit te staanhet hier prachtig gevonden hadden- En thans schrijft de politieke medewerker van de „Daily Ex press": ,,Men' verwacht dat het kabinet alle speciale vacantie- en sport- treinen dit jaar zal doen verval, len. ,,Het overweegt ook een voor stel Amerikaainsehe en andere bui tenlandsche toeristen ervan te weerhouden dit jaar naar Enge land te komen. Aangevoerd wordt dat de 60.000 tot 70,000 die ver wacht werden, een te grooten druk op het transport zouden uit oefenen" Het hoofdkwartier van het Amerikaansche bezettingsleger te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe poging tot op richting van een ondergrondsche nazi-organisatie is verijdeld. Vier leiders, vroegere hooge officieren van de SA, zijn gearresteerd. De aanvoerder van het viertal, dat voor een militair tribunaal te Muenchen zal verschijnen, was brigadier-generaal Albert Wie zonke. Hun programma schijnt een bijna woordelijke copie te zijn van het programma der nazipartij. Hun doel was onder meer „terug werven van alle aan Duitschland ontnomen gebieden, genadelooze vernietiging van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luft waffe, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Duitsch land". De organisatie wilde het huidig bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland om ver werpen en tegen de bezet- tings macht sabotagedaden ver richten. Tot de maatregelen, die men wil nemen om den veesmokkel te bestrijden, zal behooren een uit breiding van de grensstrook. Deze bedraagt thans 5% km. Het zou nu de bedoeling zijn, dat deze wordt uitgebreid tot 15 of 20 km. In Noord-Brabant zou de Noord grens dan gevormd worden door de kanalen, terwijl in het Weste lijk deel der provincie de grens strook wordt doorgetrokken tot Dintelsas. In deze strook zal het vee weer geregistreerd moeten worden in veeboekjes en zal het „schetsen" weer worden inge voerd. Tienduizenden Duitsche vrou wen werden naar de Sovjet- Unie gedeporteerd en verrichten er slavenwerk in de kolenmij nen steengroeven en fabrieken Over deze toes.anden achter het ijzeren gordijn zijn van elkaar onafhankelijke verslagen bin, nen gekomen van twee meisjes uit Oost-Pruisen. Zij waren lid geweest van de vrouwelyke Hi.. Ier jeugd (B D M). waartoe on. der Hitier alle Duitsche meisjes van 10 tet 21 jaar moesten toe treden, doch geen van beiden had er een hoogere functie m bekleed. Het eerste meisje komt uit Roessel, een stad die in 1945, toen de Russen opruk en, door den bur. gemeester ontruimd werd. Deze 22-jarige Duitsche bevond zich bij een grooten troep vluchtelingen welke de Westelijke gebieden pro. beerden te bereiken, doch gevan gen genomen werden door de ze. revierende Russen. Allen moesten toen puin ruimen, In April 1945 werden echter alle vrouwen tus- schen 14 en 60 jaar met 50 tege. lijk in beestenwagens naar Tsjel- jaib'.nsk in het Oeralgebergte ge steurd. De reis duurde drie we ken; er was nauwelijks voedsel en 2/3 van de tweeduizend vrou wen stierf onderweg. Al naar hun lichamelyken toestand wer den de overlevenden iaën in drie groepen verdeeld: de eerste twee groepen moesten onder in de m:j. nen werken, de derde groep bo. vengrondsch mijnwerk verrichten. Het kamp te Kopetsk was, aldus het meisjte, geheel van de buiten wereld afgesloten en gelijk een concentra'iekamp omgeven door prikkeldraad en wachttorens met zoeklichten. Er waren i0 a 12 werkuren per dag. Na een h°lf jaar werd het meisje in 'n „werk. bataljon" geplaatst, waar de werk- condiKes nog harder waren. Toen zij malaria en een ernstige har', kwaal kreeg, werd zij als arbeids ongeschikt op 9. September 1946 naar Duitschland teruggezonden Haar moeder en zus er bleken in. middels gedeporteerd te zijn naar Rusland, waar zij door te zwaren arbeid stierven. Het tweede meisje woonde in 'n dorp bij Allen.stein. Toen de Rus sen kwamen, werden vrouwen en meisjes in kruisverhoor genomen over hun politieke houding. Dit gebeurde des nachts en zij on vingen Slaag, wanneer zij niet toegaven, lid van nazi-vereenigin, gen te zijn geweest, zoodat allen te recht of ten onnechte beken den. In Maart 1945 werd het meisje met 4000 mannen en vrouwen naar Bakoe in den Kaukasus mge. scheept. Sommigen der gevange nen waren vroegere Duitsche sol daten, anderen burgers. Het meis. je werd '.e Krasnowsk in een steengroeve te werk gesteld. ?n Augustus 1945 warden ook hier de overlevenden in drie groepen verdeeld, al naar gelang hun ver- onders elde politieke gezindheid De eerste groep, die zoogenaamd uit naziis bestond, werd in een kamp opgesloten, waar ook de vrouwen s'.reng en ruw behandeld werden. De tweede groep, waartoe het meisje behoorde, werd voor vrywilligen arbeid" naar Stalin grad ges U'urd. De derde groep, besteande uit lieden, die onge- schikt waren om te werken werd weer naar Dui.schland versohe.pt Volgens het meisje stierven 500 van de 4000 gevangenen vanwege het onbarmhartige werk en de slech e behandeling. In Stalingrad moesten de Duitsche vrouwen puin ruimen. Zij waren er in een kamp, maar mochten somtijds me: spe ciaal verlof de stad in. Vanaf 1 Januari 1946 kregen zij 35 roebel per maand uitbe aald, doch moes ten per dag 5 roebel voor hun voeding opbrengen, zoodat de ge. vangenen eerst alles wal hun nog restte aan kleeding en ander bezit moes'en verkoopen en d-arna bleet hun niets anders over, dan te be delen Einde 1946 werd het meis je ernstig ziek, waarop men haar vrij lie: en weer naar Duitschland transporteerde. Bet'de meisjes verklaren, dat zij slechts een maal naar huis mooh. ten schrijven, of de briefkaarten die naar Oost-Pruisen gesteurd werden, ooit hun verwanten be reikten weten zij niet. De ondervindingen van deze jonge vrouwen, die typeerend zijn voor die vm vele andere duizen. den, beliohten een zijde van het probleem der Russische arbeids deporta'ies. Het is wel bekend, dat behalve Du'-tschers, vele Polen, Litauers, Letlanders, Es'landers en Roemenen en Russen eveneens gebruikt worden om onder on- menschelijke condities slavenwerk in de Sovje'.Unie te verrichten. Even nadat de buren van het eohtpaar R- aan d'en Mariëndijk te Honselersdyk hadden hooren gil len, kwam een klein kind van dit echtpaar bij de buren vertellen, dat. moeder haar handen had ver brand. De buren gingen onmiddel lijk kijken en troffen tot hun niet geringen sdhrik zoowel R- zelf als zyn vrouw buiten levenloos lig gen in de nabüheid van een droog lijn voor waschgoed. Zy waarschuwden terstond eenige doctoren, die spoedig ter plaatse waren. Dezen hebben gedurende geruimen tijd tevergeefs getracht, de levensgeesten op te wekken. Ze konden slechts den dood con- stateeren. Wat is vermoedelyk de oorzaak van dit ernstig ongeluk? De politie, de heeren van Leeuwen en Kaat. hebben, toen zij van het ongeluk in kennis waren gesteld, onmiddellijk ter plaatse een on derzoek ingesteld in samenwer king met den waarnemend chef van het G-E-B. van Naaldwijk, den heer Alsemgeest, die daarvoor door de politie was ontboden. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het geval zich vermovdelijk als volgt heeft toeg;dragen: R. had zelf een leiding aangelegd van zyn woning naar het ketelhuis op den tuin. Deze aanleg was provisorisch Naar U.P. uit Centralia, Illinois, meldt, heeft in een van de schachten der Centralia Coal Cv. een gas-explosie plaats gevonden, waardoor 135 mijnwerkers zyn in gesloten. De politie meldt, dat tot dusverre 20 k 25 lijken geborgen zijn, doch volgens de laatste nog onbevestigde berichten zou het aantal dooden veel hooger zijn. De Amerikaansche senaat heeft een onderzoek bevolen naar de mynramp in de Centralia.mijn in Illinois, in verband met ce bewe ringen, dat de voor de mijnen vastgestelde veiligheidsmaatrege len niet zijn opgevolgd, mel.t U- P Hopkins, advocaat der United Mine Workers Union, heeft n-1- de beschuldiging uitgesproken, dat een min.ster van btenenlandsche zaken Krug, op dit tekort aan veiligheidsmaatregelen gewezen werd, doch dat deze minister hier op niet had gereageerd. Vier en twintig uur na de ramp waren er nog 112 man in de schacht opgesloten; men vreest, dat allen dood zyn- De minister van justitie maat.t bekend, dat door H.M. de Konin gin afwijzend is beschikt op het gratieverzoek van F. H. Meijer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Byzonder ge rechtshof te Amsterdam. Naar wij vernemen, is een van de mijnwerkers, die bij het onge. luk in staatsmijn Hendrik werden gewond, in het ziekenhuis te Heer len aan de gevolgen overleden- Het aantal slachtoffers be: raagt thans derhalve veertien. O Z. H- de Paus ontving gister in audiëntie den Ned. gezant by he£ Vaticaan, jhr. mr- M- W. van We ede gebeurd; bovendien was daarby gebruik gemeakt van ondeugdelijk materiaal. Hij heeft daarbij een kram geslagen in de deurpost voor da droogiyn. Deze kram stond in aanraking met de buis van de zelf aangelegde leiding. De vrouw heeft vermoedelyk iets op de droogiyn willen hangen en is daardoor in aanraking gekomen met den electrischen stroom- R- zelf heeft haar willen helpen, heeft dit ook gedaan, evenwel zonder daarby te bedenken, dat hy eerst den stroom moest afzetten en is op die'wyze self ook het slachtoffer geworden. De heele oorzaak van dit ernstig ongeluk is derhalve zeer vermoedelyk te wijten aan onkunde met het ge vaar van electrischen stroom. R. was 43 jaar, zijn vrouw 39 jaar- Het echtpaar laat twee kin deren achter, waarvan het jongste 7 maanden. Het tribunaal te Utrecht heefl geadviseerd tot 4 jaar 'nicrneenn tegen de 60-jarige mej. Chr. W Bilderbeek, oud-privé-secretaresse van Mussert, en voorts tot ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven, verbeurdverklaring van haai vermogen tot een bedrag van 2900 en van Duitsche effecten tot een waarde van 5000. Het nieuw benoemde hoofc. der economische afdeeling van het de partement van overzeesche ge- biedsdeelen, prof. Ir- E. de Vries heeft vandaag in een interview met A P- ce hoop uitgesproken, dat zoowel de Indonesiërs als de Nederlanders ten volle de noocza. kelykheid van economische samen, werking zullen beseffen, nu de basis voor politieke samenwerking door de onderteekening van Limg- gac'jati gelegd is. De eerste jaren, zoo zei hij, zal de economische situatie in Indië uiterst moeilijk zyn als gevolg van de verarming, welke de laatste vijf jaar ontstaan is door het ach terwege blyven van een export en import- Indië heeft de na-oorlog- sche groote vraag, zooals de Bel. gische Congo die byv- gehad heeft, gemist Wanneer het herstel zyn voltooiing nadert, zal de groote wereldschaarschte belangrijk zijn afgenomen. Indië zal hiervan dus niet meer kunnen profiteeren, maar, zoo voegde prof- de Vries er aan tee, voor de Indische uitvoer- producten zal altijd vraag blyven bestaan- Zoo ging het een tydje door- „Ik zou je wel graag een sigaar willen presenteeren", zei Karei opeens, „Maar die heb ik niet, daar ben ik een paar eeuwen te vroeg vooi gebtiren!" wou net een kistje gtan halen, toen zijn Boudewyn voor hem tegenspeler een geweldigen dommen zet deea, en meteen mat stond- Maar dat had hij niet moeten doen, want Karei kon niet tegen zijn verlies en werd zoo verschrikkelijk boos, dat hij Boudewyn meteen op Het was dat siuiten. En het ergste die, toen hij hard weg wilde iou. pen, z'n éénen schoen verloor, zoo dat hij op die manier ook met verdwijnen kon. En daar wera r.y dan, evenals in het begin by den Sultan, tusschen twee gewe'.dena ren weggevoerd. VRIJDAG 28 MAART. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V 8.00 Nieuws; 10.30 Morgenwyding; 11.00 Gram,; 11.15 Kwartet; 11.45 Ber uit In'dië12.00 TriO; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Gram.14.20 Boekbespr.14 40 Sextet; 15.30 Gram.; 16.00 Voor. dracht'; 16 30 Kwartet; 17.15 Gram.; 17.45 Marine-kapel; 18.30 V. d. Ned. st.rijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Caus. 19.30 Zang19 45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.08 Zang; 20.40 Caus.; 21.00 Orkest; 22.00 Nieuws en repor. tage; 2.45 Avondwijding; 23 000 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M 8.00 V.AR.A. 12.00 A.V.R.O., 16 00 V A.R A. 19.30 V.P.R.O 21100 VlA.R.A. 8.00 Nieuws; 10.00 Mor. genwyding; 11.00 Gram.; 11.15 V. d vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Waltz, time; 12.30 Skymasters; 13 00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Kookpr. 14.20 Orgel; 14 50 Voordracht; 15.10 Gram.. 16 30 V d. jeugd; 17.00 Eddy Walls;' i8.00 Nieuws; 18.20 Jan Corduwener18.40 Gram.19 00 N.V.V.19 15 Caus.; 19.30 Cursus; 20,00 Piano; 20.30Caus.; 21.00 Gram; 21.30 Buitenl. overz.; 21.45 Hawaiian.muz.22.15 Jazz; 22.40 Avondwjjding; 23.00 Nieuws Die eerste moei'.yke jaren kun nen alleen overbrugd wot en door technische en financieele hulp. d e alleen de Ver. Staten in staat zyn te leveren. Voordat de V- S- be. reid zullen zyn tot eenige beleg ging, aal er orde moet;n heerschen en politieke amenwerking moeten zyn, alc'us Prof. de Vries- In principe staan wij gunstig tegenover buitenlandsche beleg gingen, vervolgde hy, maar in de practijk moeten wy op onze hoede zijn en verhinderen, dat de bui tenlandsche beleggingen sleutelpo sities in het Ned.«Indische econo mische leven gaan innemen. Wy gelooven in de twee belang, rijke principes, welke de econo mische en sociale raad van de U- N, O- heeft neergelegd, zoo ver klaarde prof- de Vries. Dit zyn: Amerik. leening via IS ederland 1. De buitenlandsche beleggin. gen moeten gebaseerd zijn op een gezonde financieele huishouding en op een gezonde rechtsorde in het betrokken land 2 Buitenlandsche beleggingen mogen geen politieke beinvloeding beteeken en. wy kunnen verwachten, dat Japan een betere markt zal gaan worden voor, in de eerste plaats, de suiker van Java als gevolg van de omstandigheid, dat het Formo sa kwyt is. Maar aan den an'eren kant bestaat het gevaar, dat Japan weer teruggrijpt op zyn dumpings methoden van voor den oorlog, het geen een handicap zou beteekenen voor de industrieele ontwikkeling van Java- Van den handel met India (Br. Indië) had prof. de Vries geen hooge verwachtingen. Hij vestigde er de aandecht op, dat zoowel een eventueele lee ning van de Amerikaansche re. geering als van de internationale bank ten behoeve van een opbouw in Indonesië, verleend zal moe ten worden door bemiddeling van Nederland. Wel zyn particu liere leeningen rechtstreeks mo. gelyk van M. Hendrika Johanna d straatl2; r-ueri- en L. Roos, Vollar hannes 'z. v„risj8aan Frederik Jo- v. I t-- Heel en E- G nella Johannaallelweg 228; Pieter- C- de Winter van E. Plooy en duina Maria j^erhavelaan 1; Li- den Brinker en' t-^etha d. van L Cuyp teaat; Lidi® W Witkam, Alb. L van Rosen end'r Y?n straat 44; Joanna Volta" J de Jonge en a F>eriUe: d'Jan saulaan 75- F Tak, Nas- OVERLEDEN: N. H io> Uit het vertrek, waarin Koen het eerst binnengekomen was, baalde Cunha een paar riemen. z.e gingen naar buiten, waar de nieuwe geleider van Koen door gammele hekje de straat op ging. Koen versnelde zijn schre den en kwam naast hem loopen. Cunha schuifelde langs de zooge naamde avenida naar een ouden steiger, die er al even verraderlijk uitzag, als al de andere houten bouwsels, waarmee dit raadsel achtige wezen iets te maken had. Aan het andere einde van den steiger klauterden ze langs een loodrechte ladder naar een bootje, dat halfvol water stond. Cunha was zoo hoffelijk vóór te gaan en de boot leeg te hoozen, zoodat zijn passagier er geen natte voeten in haalde, Toen hij met hoozen klaar was, liet Cunha zich met een zucht van verlich ting op een der roeibanken neer ploffen. Kun je roeien, vroeg hij. Welja, was hfet antwoord. Dan moest je da riemen maar nemen, geeuwde Cunha, want ik pak nooit een riem beet, als er iemand anders is, die het doen kan. Hoe dat zoo? Louter luiheid, dunkt me. Wat komt de reden er op aan? Tegen een dergelijke logica en oprechtheid kon de goudzoeker niet op en hij begon hartelyk te lachen. Toch trok hij zijn jas uit en zette zich aan de riemen. Ik stuur wel, zuchtte Pedro, zich op zijn gemak achterin neer zettend met de verrafelde roer- iinen in zijn hand. Na een poosje riep Pedro plot seling: „Inhalen." Koen begreep het bevel en rust te uit van zijn werk. Op eigen vaart gleed Bet bootje langszij van een keurig klein motorjacht met de lijnen van een raceboot, Hat in een der dokken voor anker lag. Ze klommen aan boord en Pe dro maakte het bootje aan den achtersteven vast. Koen draaide een geribd fluweelen kussen om en ging op de lage. halfronde bank in den roef zitten. Pedro morrelde wat aan den motor, die. dat zag zelfs de goudzoeker, groo te kracht kon ontwikkelen en sloeg hem eindelijk aan. Daarna nam Cunha hem nogmaals van bet hoofd tot de voeten op. Ik denk zoo, dat ik het an ker zelf wel zal moeten ophalen, zei hij met een zucht. Je zou je kleeren vuil maken. Maar je han den zien er stevig en degelijk uit. Hij keerde op zijn post terug en schakelde den motor in. De snel le boot gleed voorwaarts en spoe dig liet ze een schuimend wit kielzog achter, dat zich aan den boeg krulde als aarde onder een ploegschaar. Pedro Cunha stuur de de boot naar het Paranros Eiland en vandaar de Naranha ri vier in. VI. DUIVELSCH. De schemering begon te val len. 'n Ronde gloed verlichtte de toppen der bergen in het Westen en hulde het water, de modder- banken en de dichte biezen in een onwezenlijke kleurschakeering. Watervogels vlogen er laag over heen en verhoogden door hun ge- krijsch de eenzaamheid van het landschap. De motorboot snelde vooruit in den komenden avond. De verschillende rivieren, die haar weg naar ^e Baai van Sao Vicente zoeken, slingeren zich te gen 't einde van haar tocht door elkaar heen. Er zijn ontelbare in hammen. kreken en zijarmen. Men moet er heel goed den weg weten om niet verdwaald te ra ken. Een onbekende eou dagen lang door die donkere kanalen kunnen dwalen, alvorens een weg naar open water te vinden. Een vreemd gevoel van angst be sloop dan ook Koen Lamers, toen Pedro, roerloos achter het stuur rad gezeten, zijn weg in dien wir war zocht. Hij kon die eenzaam heid niet langer verdragen. Hij stond op en kwam naast den stuurman zitten. Het ziet er uit ali een oer woud zei hij, zich afvragend, of Pedro hem begreep. Ik mag het zoo wel, ant woordde Cunha op heel anderen toon dan tot nog toe. Vooral rond dezen tijd van den dag. Het is zoo griezelig en somber als een kerk hof van den duivel zelf. Maar ik mag het wel; ik ben ook griezelig eenzaam en verlaten. Onder deze vreemde omstan digheden vond' Koen slechts troost bij de revolver, die hij in zijn zak voelde zitten. Wat stond hem te wachten in deze verlaten wildernis van water, biezen en riet? Waar ging hij heen? Naar wien toe? Blijkbaar was die halve- gek aan het stuur slechts een schakel tusschen hem en den Grooten Onbekende van Lasateur niet meer dan een tandrad in de machine der mis daad, of een voorpost. Tegenover wien zou hi.i komen te staan en waar zou die ontmoeting plaats grijpen? Pedro haalde een flesch te voorschijn en dronk, tot er geen druppel meer in zat. Hij gooide de flesch in het water, nam zijn hoed af om den wind door zijn haren te laten spelen en bukte zich over de machine. Hij zette meer vaart. De boot schoot met vervaarlijke snelheid tusschen de rietkragen door. Een lange,schorre kreet ont snapte aan de keel van Cunha. Nou ben ik echt des duivels, riep hij als een krankzinnige uit en joeg de boot door de duister nis over het verraderlijke zwarte water. Koen stond met moeite op en strompelde door den schommelen den roef heen, om een eind te maken aan die krankzinnige jacht Doch de handige manier, waarop Cunha uitweek voor een gevaar lijken boomstam toonde hem, dat de man het roer volkomen in zijn macht had. Voordat Koen weer kon gaan zitten, begon Pedro heesch te zingen. Het was een af schuwelijk lied, dat Koen nooit meer vergeten zou: Midden in den nacht ben ik ge boren op een kerkhof in de hel. Mijn 00a was een helhond en [mijn vader een monster.. Op die wijze ging het door. het eene couplet na het andere. Cun ha zong ze krijschend achter el kander onder begeleiding van hst motorgeronk en den gierenden wind. En toen opeens vlogen ze. met zoo'n geweldigen zwaai dat Koen zich moest vasthouden om niet overboord te slaan, een in ham binnen, waar in het chaoti sche duister enkele lichtjes flik kerden. Voor het eerst sedert hij zich dan dit avontuur gewaagd had, kreeg Koen een angstig voorge voel. Wat was dit voor een piek, zoo verborgen tusschen riet en water, waarheen die duivelsche stuurman hem bracht? Tegenover wat voor menschen zou hij zich als Jozef Karstens moeten voor doen? Zou hij zijn bedrog met succes kunnen volhouden? Hi.i had zijn rol ijverig geleerd. Hij had zich vertrouwd gemaakt met de schetsen en de beschrijving der vier aquarellen, door Kar stens achtergelaten bij zijn laat ste poging, om zijn schuldigen patroon aan de gerechtigheid over te leveren. Hij had Buenos Aires als tourist wel eens bezocht. Hij had zich vrij zeker gevoeld, tot nu toe. Maar die twinkelende lichtjes in dat niemandsland, die griezelige eenzaamheid, die krij- schende watervogels, die fluiste rende rietstengels en dat gezicht van den grotesken krankzinnige die pure brandewijn als wate' Volgens berichten uit Bordeaux is de Fransche politie er in ge slaagd een internationale smokke laarsbende op heeterdaad te snap pen, terwyl ze bezig was met eeu transport van goud, k leedi n„, schoenen, auto-onderdeelen en buitenlandsch geld. Haar hoofdkwartier had de bende in een zeer luxueuse villa te St .Jean-de-Luz, in de naoijheid der Spaansche grens. De troep be stond o.a. uit een voormaligen ge zant van Liberia, Oton Bauger, een Fransch zakenman uit Parijs, Rodil d'Ajoux, twee Fransche secretaressen, twee Basken au 1 n Fransch inspecteur van poiu.e, Henri Badoc. De smokkelaars maakten ge bruik van een klein scheepje, dat ze te Virgin Rock bij Biarritz laadden en waarmede ze dan naai de Spaansche kust zeilden, om daar hun lading te lossen. Behalve Oton Bauger en zyn secretaresse, wien men voorxoopig bewegingsvrijheid laat, zijn alle gearresteerden achter slot en grendel gestopt. Uit Darwin wordt gemeld, dat twee Nederlandsche vliegtuigen van Soerabaja zijn gekomen om deel te nemen aan de opsporing van het vermiste Nederlandsche marine-vliegtuig, waarnaar reeds door vier toestellen van de R.A.F. gezocht werd. Tot dusver is nog geen spoor van de Dakota gevonden, die 1® een der meest onherbergzame d'c- len van Australië is verdw*a»>.'f dronkz dat alles vervulde hem met Ket is nog steeds slecht li'tr- -ekelijke ontzetting. (Wordt vervolgd) de regen is weliswaar opgehoudss» maar het zicht blyft slecht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3