FRANCO Staatshoofd in Spaansch koninkrijk De plannen met deviezenpot Advies aan vacantiegangers Gedokter aan Duitschland Gekonkel van groot-kapitaal Staking in het Ruhrgebied Later een Koninlijkeopvolger KATHOLIEKE SCHIPPERS VERGADEREN Saboteurs worden beschermd Aprilgrap verwekt opschudding in Eindhoven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NA FRANCO 'N vorst of EEN REGENT Voorwaarden voor Amerik. leening Olieleiding werd opgeblazen Juli en Augustus Nieuwe „operatie" Bevin Ike dankte de Norbertijnen van Westen en Oosten zijn schuldig Visschersvloot vaart uit Post naar België Mijnwerkers gaan niet Tiaar beneden 69ste JAARGANG DINSDAG 1 APRIL 1947 No. 20278 GEWELDIGE BRAND TE voor gezinnen kinderen met 40 Amerikanen een maand verborgen HAIFA ASUNCION GEBOMBAR DEERD DD1TSCH PLEIDOOI VOOR NEDERLANDSCHE HAVENS BENEDICTIJNER-ABDIJ TE DOETINCHEM NOG EEN EI VOOR PASCHEN Tegen einde Mei de^ „Hollandsere nieuwe Nieuw hoofdbestuur VRIJSTELLING DIENST VAN MGR. ALCUINUS VAN MILTENBURG bezoekt ons land DE H. VADER NIET NAAR CASTEL GANDOLFO OP DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersves el. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Naar Reuter uit Madrid seint, heeft generaal Franco Maan dagavond aangekondigd, dat aan het Spaansche parlement een wetsontwerp zal worden voorgelegd, volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, inge richt als koninkrijk, met hem (Franco) zelf als staats hoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat „gneraal Franco zich te allen tijde het recht voorbehoudt, een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet voorts in de instelling van een „raad van het koninkrijk omvattende een twaalftal leden, en van een -d'egentschapsraad", bestaande uit drie leden van den „raad van liet koninkrijk". ?e.ya) Van overlijden of on geschiktheid van het hoofd van f zal een persoon van ko ninklijken bloede, gekozen door den raad van het koninkrijk, hem ats hoofd opvolgen. Deze persoon moet aan de gestelde eischen president van het parlement, den kardinaal-primaat en den chef van den generalen staf, deze in nemen. De rede van generaal Franco hield in het algemeen een verde diging van zijn economische en so ciale politiek in. Slechts aan het eind van zijn rede vermeldde hij kortweg, dat het nieuwe grond wetsontwerp aan het parlement was voorgelegd en onmiddellijk behandeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tijden in de wereldgeschiedenis achter den rug, een helderen horizon voor ons en ons stelsel stevig ver ankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in, waarbij de op volging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent geen wijzi ging van onze politiek. Indien geen persoon van vorste- lijken bloede geschikt bevonden wordt, kan de raad van het ko ninkrijk een ieder voordragen als regent. Ieder candidaat voor het ko ning- of regentschap moet Span jaard zijn, katholiek, van het mannelijk geslacht en minstens 30 jaar oud. Reuters correspondent, Henry Buckley, geeft nog den volgen den commentaar: Wat bij dit wetsontwerp het meest in het oog springt is. dat het de toe komst van Spanje geheel in handen van generaal Franco stelt. Er wordt niet in vermeld, of Franco, als hoofd van den staat ook hoofd van de regeering blijft. Franco behoudt volgens het ontwerp den titel van Cau- dillo. Men kan er niet uit le zen, dat hij den titel van ko ning zal aannemen. De identi teit van den koninklijken op volger wordt niet aangeduid, ofschoon de tekst luidt: „De opvolger zal iemand van ko ninklijken bloede zjjn, die de meeste rechten kan laten gel den". Het wetsontwerp bepaalt tevens, dat de koninklijke op volger de fundementeele wetten van den huidigen staat moet eerbiedigen. Het is niet erg waarschijnlijk, dat Don Juan., derde zoon van ex- koning Alfonso van Spanje, door de Spaansche monarchisten als troonopvolger erkend, zich met dit ohtwerp accoord zal verkla ren. Ook wordt niet vermeld., of het wetsontwerp, nadat het door het parlement zal zijn goedge keurd, door een referendum zal worden bekrachtigd. overgaan; en wi.i worden er in dit opzicht in het geheel niet door overrompeld. Zelfs in het geval dat er van een prijsstijging geen sprake was, zou beperking van de consumptie ten opzichte van de productie noodzakelijk zijn ge weest. Wij hebben er al indertijd op gewezen dat de door de regeering gekoesterde verwachtingen om trent een internationale prijsda ling ons o.a. voor de handhav.ng van de prijspolitiek als een zeer speculatief element voorkwam. Afgezien hiervan zouden wij I het juister gevonden hebben, dat in de plaats van de vele geruch ten welke de laatste dagen de ronde hebben gedaan, de regee ring de huidtge situatie tot de juiste proporties had terugge bracht. Gaston Sjahrir houdt na de onderteekening van de overeen komst een rede voor de Salai agoeng, het voormalige gemeen te huis van Batavia.tot de Indonesiërs. o Generaal Franco voldoen en zijn verkiezing, moet met een meerderheid van twee derde in het parlement goedge keurd worden. De raad van het koninkrijk zal gepresideerd worden door den voorzitter van het parlement en bestaan uit den kardinaal-primaat, den chef van den centralen gene ralen staf, den president van den staatsraad, den president van het hooggerechtshof en zes afgevaar fligden uit het parlement. Het hoofd van den staat moet overleg plegen met den raad van het koninkrijk in aangelegenheden, die aanwijzing van zijn opvolger, het verklaren van een oorlog of het sluiten van een vrede en het weder indienen van een wet be treffen. Indien de plaats van het hoofd van den staat openvalt, moet de regentschapsraad, bestaande uit den In de Drunensche duinen kwam in den herfst van 1944 een geal lieerd zweefvliegtuig terecht en terwijl de Duitschers overal nog de grootste activiteit aan den dag legden, moesten veertig geallieer de soldaten, die uit dit vliegtuig stapten, voor de Duitschers wor den verborgen gehouden. Na eeni ge moeite gelukte dit. De Duit schers vonden wel spoedig het zweefvliegtuig, maar nooit hebben zij de inzittenden kunnen opspo renterwijl ze onder een en hetzelfde dak met hen huisden. Het St. Nor bertusk looster te Elshout verleende nl. oogenblik- kelijk huisvesting aan de veertig zweefvliegers, die zorgvuldig en heimelijk verstopt moesten wor den, want in hetzelfde klooster waren de Duitschers heer en meester. Ruim vier weken verble ven de geallieerden in het kloos ter. Hoe gevaarlijk die toestand eigenlijk wel was, begrijpt mem eenigszins als men weet, da n de eetzaal der broeders de Du - schers woonden, terwijl vlak ven hun hoofd op de eerste ver dieping 40 Amerikanen moesten eten, slapen en werken. Broeder kok is zelfs zoo brutaal geweest puitsch proviand voor de Ameri nd®11 gebruiken en de Duit schers zij 't onwetend werk- voor aeden te iaten verrichten de geallieerden. Overste e^a£en hebben broeder EiI?nhroeder kok van ged raal Eisenhower een nrarhtiff uitgewerkte oorkonde ontvangen namens president Truman en h^t Arïlerikaansche volk ais dank voor bewezen diensten. Bevin heeft de conferentie van Moskou een nieuw plan voorge legd onder den titel „De toekomstige behandeling van Duitschland." Volgens dit plan moeten de be zettende mogendheden het als haar voornaamste taak beschouwen het volgende te bereken: 1 Politieke omstandigheden, die de wereld voor een nieuwe agres sie zullen behoeden. 2 Economische omstandigheden, die Duitschland in staat stellen zich zelf te bedruipen, de kosten, die de bezetters te zijnen behoeve hebben gemaakt, terug te betalen, oorlogsschade te vergoeden en een industrie op te bouwen, waarvan de Duitschers zelf en ook het bui tenland kunnen profiteeren, zon der den grondslag te leggen voor een.nieuwe agressieve politiek. 3 Een constitutioneel apparaat, dat de beide eerste punten kan waarborgen en aanvaardbaar is voor het Duitsche volk. 4 Een zoo groot mogelijke ver antwoordelijkheid bij de Duit schers zelf. Voor de ontwikkeling van de Duitsche democratie noemt het Dlan vier stadia, n.l. a. Een cen trale bestuursorganisatie op eco nomisch gebied; b. Een vertegen woordigend lichaam, dat den be stuursraad van advies zal inzake een voorloopige ëtondwet, c. Verkiezingen krachtens de voor loopige grondwet en verY°^? een voorloopige centrale regeering die het werk van de centrale be stuursorganisatie overneemt Aanvulling van de voorloopig grondwet, ratificatie door ne Duitsche volk en goedkeuring door den bestuursraad. Tenslotte de verkiezing van een nieuwe re- kwesties aan zich houden, zooals demilitarisatie, zuivering, indus- trieele decentralisatie, veiligheid en herstelbetalingen. Plannen voor de repatrieering van Duitsche krijgsgevangenen moeten tegen 1 Juni 1947 aan de bezettende mogendheden worden voorgelegd. De repatrieering moet voor eind 1948 voltooid zijn. Voor 1 Januari 1948 moeten de agrari sche hervormingen door geheel Duitschland zijn uitgevoerd Wat de economische eenheid betreft, gaf Bevin vier punten, die door Engeland van essentieel be lang worden geacht:, 1 Vrijheid van beweging en handel; 2 De opbrengst van den export uit de loopende productie moet in de eerste plaats worden besteed ter betaling van den in voer; 3 Een billijke verdeeling van de financieele tekorten, zoo wel die van het verleden als van de toekomst; 4 Instelling van cen trale Duitsche bestuursorganen. De laatste dagen circuleeren er in de pers allerlei berichten over een op handen zijnde uiteenzetting of nota van regeeringswege over de huidige deviezenpositie van ons land. Voorts gaan hiermede gepaard enkele suggesties omtrent germ- gere rantsoenen of zelfs geiheel stopzetten van den invoer van be paalde artikelen en goederen, Of.-ohoon een uiteenzetting als bovenbedoeld waarin uiteraard de moeilijkheden met het verkrij gen van de noodige deviezen den boventoon voeren voor de hand liggend kan worden genoemd, is hef wel zeer verwonderlijk, dat daar nu opeens over wordt opge- pijpt, alsof er plotseling een nieu we wending heeft plaats gevonden. Wij hebben al enkele maanden achtereenvolgens op de zeer on gunstige ontwikkeling van de de viezenpositie gewezen. Ietter die zich de moeite getroost om zoowel het verloop van den grooten in voer en den nog geringeren uit voer van ons land gade te slaan, alsmede het uitblijven van dollar- credieten, moest tot de conclusie komen dat dit niet blijvend kon doorgaan Een pot, waarvan voort durend afgaat en niet voldoende- bijkomt, moet het uiteraard op den duur afleggen. Nu is dit punt thans in het geheel nog niet bereikt, maar aangezien regeeren vooruitzien, beteekent, is het inderdaad juist, dat thans reeds maatregelen wor den getroffen om de deviezenba- lans eenigermate in evenwicht te brengen. Dit zal eenerzijds via de goede renzijde moeten geschieden doq den import zoowel van consumr!"\ tieigoederen als van kapitaalgoede ren in te krimpen. Overeenkomstig de huidige schaarschte zal nog veel stringenter dan tot nu toe het geval was. het deviezenregime moeten worden doorgevoerd, m.a.w. het prioriteitenschema zal op ver schillende gebieden moeten wor den herzien. Wat de geldzijde in casu de deviezenvoorziening betreft, wordt thans hard gewerkt aan een pro ject dat ons op korten termijn aan'een dollarleening op de Ame- rikaansche markt zal moeten hel pen. De regeering heeft in deze niet stil gezeten. Alvorens echter de Amerikanen tegenwoordig tot het verstrekken van een leening wenschen over te gaan, moeten dermate gegevens omtrent aan wending, enz. worden overgelegd, dat men veeleer van een boekwerk kan spreken. Onze ambassade in de V.S. heeft bij de huidige lee- ningsplannen een werkzaam aan deel gehad; haar financieele at taché Dr. Soutendijk vertoefde voor eenigen tijd in ons land. ten einde persoonlijk de gegevens in overleg met de Nederlandsche in stanties te bespreken met het oog op de Amerikaansche wenschen. Men is thans van plan over te gaan tot de uitgifte van kleine leenin gen. teneinde dt Amerikaansche markt voor buitenlandsche leenin gen niet te forceeren. Met behulp van deze leening, waarvoor het prospectus inmiddels is gereed ge komen. alsmede met de naar schatting nog ruim 125 millioen dollar, waarover wij thans nog beschikken, aangevuld met de op brengst van de verkoopen van Amerikaantjes en het treffen van beperkingen aan de goederenzijde meent men voorshands te kunnen volstaan. De omstandigheid, dat dit thans aan de orde wordt gesteld, staat in verband met twee oorzaken. Allereerst de volkomen onver wachte sterke stijging van de wereldmarktprijzen, terwijl men op grond van de herfstgegevens een voortzetting van de daling had verwacht. Daarnaast de als gevolg van het op gang komen van het internationale betalingsverkeer snellere afwikkeling van de dol larbetalingen, waardoor men eer der door de dollars dreigde heen te geraken dan aanvankelijk te verwachten viel. Dat er maatregelen moeten wor den getroffen lijkt ons niet meer dan logisch: wij zouden er zelfs al veel eerder toe hebben willsn Verzetslieden hebben heden morgen in de buurt van installa- ties van de Shell Company, in de baai van Haifa, een olieleiding opgeblazen. Drie geweldige ex plosies, die de stad in haar grond vesten deden beven, veroorzaak ten een enorme, torenhooge, steekvlam, die mijlen ver in den omtrek te zien was. De brandende olie uit de ver woeste leiding heeft olietanks in de omgeving aangetast, die daar na explodeerden. Alle beschik bare brandweerkorpsen zijn uit gerukt om de geweldige vuurzee te bestrijden. Al vele jaren is o.a. de Algern. Ned Ver. voor Vreemdelingenver keer doende ons er toe te bewegen niet alleen in Juli en Augustus vacantie te nemen. Eerst heeft men telkens weer geprobeerd b« ue scholen een vacantie „spreiding te laten toepassen. Nu dit nog steeds niet lukte, wendt zij zich dit jaar tot de grooten. d.w.z. tot al dê'genen, die geen schoolgaande kinderen hebben en daarom nie*. aan de maanden Juli en Augustus gebonden zijn. Mede in hun eigen belang ge makkelijker onderdak, meer ser vice, minder drukte e.d. advi seert de vereeniging hun op va cantie te gaan in Mei. Juni, de eerste helft van Juli of September. Immers nu ook dit jaar van vacantie in het buitenland nog met veel zal komen, dreigt het vooral in de tweede helft van Juli en in Augustus overal weer meer dan vol te worden. Heel belangrijk bij dit alles is natuurlijk de factor weer. En juist deze is buitengewoon gunstig voor het advies van de A.N.V.V Immers De Bilt geeft voor de laatste 10 jaren gemiddeld de voe gende cijfers: Regenval in millimeters: Mei 45, Juni 56, Juli 70, Augustus 80, Sep tember 68. Aantal uren zonneschijn: Mei 224, Juni 214, Juli 204, Augustus 193, September 152. Men ziet het: vooral Mei en Juni geven over het algemeen prachtig vacantie weer, èn ze heb ben het voordeel van de lente- frischheid in de natuur. De A.N.V.V. heeft een schrijven gezonden aan den minister-presi dent, de Kamers van Koophandel en verschillende werkgevers-orga nisaties, waarin zij haar standpunt uiteenzet en de medewerking van deze instanties verzoekt voor her slagen van het plan vacantiesprel- ding 1947. Deze plannen worden volkomen gesteund door de Nea. Spoorwegen en de Horeca. De hoofdstad van Paraqiiay Asuncion, is door een aantal vlieg tuigen van de Paraquayeesche op standelingen twintig minuten lang gebombardeerd. Drie personen zijn bij den aanval, die gericht was te gen een militairen post te Campo Grande, om het leven gekomen. Dr. Konrad Adenauer, voorzit ter van de Christelijk Democrati sche Unie in de Britsche zone van Duitschland. heeft op een perscon ferentie te Keulen verklaard, dat ondanks dringende verzoeken van de bevoegde Duitsche aan de En- gelsche autoriteiten niet op tijd graanreserves zijn gevormd. Volgens Dr. Adenauer heeft men niet voldoende gebruik ge maakt van de Nederlandsche havens en de waterwegen van den Rijn om het spoorwegnet in de Britsche zon« te onilaslen. gggring. j i De bestuursraad zal een aantal Ken gedeelte van het landgoed Slangenburg bij Doetinehem is eigen" dom geworden van de Paters Bene dictijnen. Het zal worden bestemd voor de vestiging van een groote Abdij, doch daar met den bouw hiervan binnen afzienbaren tijd niet kan worden begonnen, zal het kasteel Slangen burg, dat later in zijn geheel zal worden ingericht als gastenhuis, voorloopig dienen tot huisvesting van een veertigtal monniken. Deze week zal op de bonnen lijst nog een bon voor 1 ei wor den aangewezen. Men zal er ecli ter rekening mee moeten houden, dat de eierenpositie niet toelaat, dat een ieder alle bonnen voor Paschen gehonoreerd kan krijgen. Het komt uiterst zelden, prac- tisch nooit voor, dat een in Mos kou resideerende, dus zuiver oi- thodox-communistische Russische journalist in buitenlandsche bla den schrijft om het Russische standpunt in een of andere kwes tie te verdedigen. Er moeten dan ook wel bijzondere redenen ge weest zijn, waarom Leonidov, vaste medewerker van het be kende Moskousche tijdschrift „New Times", dat in geheel Europa wordt verbreid, zijn toevlucht heeft genomen tot de „Manchester Guardian" om in dit liberale En- gelsche blad Moskou's visie op het vraagstuk van de denazificatie op zulke scherpe wijze aan de orde te stellen. Leonidov herinnert op de eerste plaats aan het feit,, „dat buiten Rusland zoo vaak over het hoofu wordt gezien", „dat er nauwelijks één gezin in de Sovjet-Unie 'S, dat niet een dierbare of een vriend in den strijd tegen de na- zis heeft verloren. Daarom is de kwestie van de denazificatie, om een van de belangrijkste onder werpen van de conferentie te ne men, er eene, waarbij elk Rus sisch gezin rechtstreeks is betrok ken. niet minder dan bijv. bij .het vraagstuk der herstelbetalingen. De schrijver somt dan enkele gevallen van Duitsche groot-in dustrieelen: Heinrich Dinkelbach en Alfred Hugenberg, met verwij- Op 13 Mei a.s zal de Nede:rland_ rdus in de tweede heRt van maand Mei de eerste U°u nieuwe mogen verwachten. De vloot zal zee mogen kie"e met een onbeperkt aantal netten aan boord, zulks in tegenstelling met de bepalingen der laatste jaren, ja zelfs nog van voor den oorlog. Of echter de prijs van het on volprezen zeebanket wat schappe lijker zal zijn dan verleden jaar in het begin? De haring zal niet aan vastgestelde prijzen zijn ge bonden, doch voorloopig vrij blij* ven tot 29 Juni, Oud-burgemeester van Den Haag, mr. S. de Mortchy, steekt op het Alexanderveld de eerste spade van het grondwerk voor het jiieuw te bouwen stadhuis, zing naar vele niet met name ge noemde personen op, die hetzij van alle smetten zijn vrijgesproken, hetzij geheel vrij rondloopen, zon der dat hun geval zelfs in behan deling was of komt; terwijl zij toch actief en grootelijks hebben bijge dragen om Hitler's oorlogsma chine op gang te brengen en te houden. Zij werkten mede „aan de grootste samenzwering tegen de menschheid, welke de geschiede nis ooit heeft gekend." Dan onthult Leonidov in enkele vragen de bezorgdheid van het Russische volk. „Is het waar, dat Dinkelbach de bescherming geniet van de mach tige British Iron and Steel Fede ration, welke tegenwoordig zoon diepe belangstelling voor het Roer gebied toont? Is het waar, dat er een plan bestaat om de Britsche, de Fransche en de Duitsche staal industrie tot een soort Westelijk blok te combineeren, en dat Din kelbach en zijn vrienden de groote promotors aan Duitsche zijde van dit plan zijn?.... Waarom kan de nog steeds vrij rondloopende Hu genberg memoranda publiceeren, waarin hij een soort Engelscb- Amerikaansch-Duitsche politieke alliantie naar het beruchte model van München propageert?" In hoeverre de geheimzinnige bindingen tusschen het Wester- sche kapitaal en de Duitsche in dustrie de politiek ten opzichte van Duitschland beïnvloeden, is een probleem, dat nog anderen dan den Russen belang inboezemt. Ook hier wordt in ernstige krin gen gefluisterd, dat dit sombere, alleen op winst gerichte gekonkel van het Angelsaksische en ook Fransche groot-kapitaal voortdu rend de belangen van de slachtof fers der nazi-terreur belaagt; en het zou te wenschen zijn, dat de werkelijke staatslieden in dit op zicht eens de weinig democratische geheimdoenerij opgaven en open kaart speelden. Dat intusschen Rusland derge lijke veronderstellingen of en in hoeverre zij juist zijn, blijft een moeilijke zaak niet zonder meer voorbijgaat, is begrijpelijk; want in Moskou denkt men nu eenmaal dat alles alleen „tegen die Russen' gericht kan zijn. Zoo lang er geen j klare taal is gesproken, blijft de atmosfeer vergiftigd. Al moeten we er onmiddellijk aan toevoegen, dat die vergiftiging heusch niet alleen uit het Westen komt. Leonidov besluit zijn artikel: „Volaens ons is er een heel een voudige oplossing: geen schoon- I wasseherij, maar waarachtige de* j nazificatie, aconomisch, zoowel als pohtiek en militair." De „Manchester Guardian" ant woordt in een uitvoerig artikci, waarin de beschuldiging wordt te ruggekaatst: in de totaal leegge plunderde Russische zóne worden actieve ex-nazis door het Russi sche bestuur in de hoogste posities gehandhaafd, als zij zich maar bij de communistische partij willen aansluiten. „Beschuldigingen, als door Leonidov naar voren ge bracht zijn een rookgordijn om üe 'Russische daden in de Russische zóne te verdonkeremanen. Maar ze zijn weinig dienstig om een vriendschappelijke geallieerde sa menwerking en het formuleeren van een gemeenschappelijke poli tiek voor Duitschland te bevorde ren. Er moet werkelijk iets onge woon zwaks in het Russische sys teem zijn. indien het zijn bevolking niet de waarheid over de buiten wereld durft voorzetten, en het sprookjes moet vertellen om ver dachtmaking van de goede trouw van zijn bondgenooten te propa- geeren." Het is een wel smakelijke dis cussie, welke aldus tusschen bond genooten wordt gevoerd. Het is echter van belang er nu en dan kennis van te nemen, want zij vormt een der belangwekkendste achtergronden van de Moskousche conferentie. Kan het bevreemden, dat bij zulk een wantrouwen aan de groene tafel weinig of niets wordt bereikt? Met ingang van 1 April wordt de briefporto met België t.m. 20 gram 10 cent. Voor elke 20 gram daarboven komt er 10 cent bij. Briefkaarten naar België kosten T/, cent en het postwisseltarief tusschen Nederland en België wordt gelijk aan het binnen- landsch tarief. Belangrijk besluit t.a.v. de Stichting Ned. Particuliere Binnenvaart De R. K- Bond van Reeders en Schippers .,St. Nicolaas" heeft dezer dagen in Rotterdam een algemeene bondsvergade ring gehouden, welke werd bij gewoond door vertegenwoordi gers van de afdeelingen Rotter dam, Terneuzen, 't Zuiden (ge vestigd te Made), Dordrecht en Nijmegen. Als voornaamste punt bevatte de agenda de verkiezing van een nieuw bondsbestuur- Tengevolge van d« door de Duitschers getrof fen maatregelen hadden tijdens de bezetting alle afdeelingen, met uitzondering van die te Terneuzen, vrijwel opgehouden te bestaan. Sinds de bevrijding, toen her oprichting mogelijk werd. is er nog geen gelegenheid geweest, vertegenwoordigers van de afdee lingen in het voorloopig benoemde hoofdbestuur op te nemen. In dit gebrek is thans voorzien- In het ter vergadering gekozen nieuwe bestuur zijn alle afdeelingen ver tegenwoordigd. Tot bondsvoorzit. ter werd gekozen de heer J. Nef- kens, voorzitter van de afdeeling Rotterdam, tot 2den voorzitter de voormalige bondsvoorzitter, de heer H. Holthuizen, die tevens als commissaris zitting heeft in het dagelijksche bestuur van de Ned. Particuliere Rijnvaartcentrale en tot secretaris-penningmeester de heer F. N- Fiolet, Claes de Vriese- laan 31a te Rotterdam- Tijdens de besprekingen kwam vooral tot uiting de eenheid van denken, welke bij de afdeelingen ten aanzien van verschillende kwesties bestaat. Het bondsbestuur kreeg daarbij de opdracht om vooral de belangen van de kleine scheepvaart naar best vermogen te behartigen, een taak, waarvan het nieuwe bestuur zich met alle energie en geestdrift zal kwijten. Van groot belang was het be sluit. dat de vergadering nam be treffende de houding, welke ,,St. Nicolaas" in de toekomst zal aan nemen ten opzichte van de Stich ting Nederlandsche Particuliere Binnenvaart. In deze stichting welke reeds vóór den oorlog be stond. werkten de schippers- organisaties van alle richtingen in de beste verstandhouding samen Elk van deze organisaties was met twee afgevaardigden in het be stuur der stichting vertegenwoor digd- Na de bevrijding is opge richt de A S-V. (Algemeene Schip, persvereeniging), een z g. neutrale organisatie, welke openstaat voor alle stroomingen. In haar statuten is echter een bepaling opgenomen, dat op de door haar te houden vergaderingen niet mag worden gesproken over God of godsdienst Van katholieke zijde is men zeer terecht van meening, dat in een organisatie, welke openstaat voor alle stroomingen, behalve de gods dienstige, een katholiek nimmer op zijn plaats kan zijn. Niettemin zou ook de A S-V. op voet van ge lijkheid in de stichting worden opgenomen. De A S-V. bleek ech ter geen genoegen te nemen met het volgens de statuten van de stichting vastgestelde aantal van twee afgevaardigden in het be stuur en eischte vier zetels voor zich op. Ondanks het verzet van St. Nicolaas" is de stichting voor üe overdreven eischen van die AS.V., welke in dit opzicht een echte E-V-C-mentaliteit tentoon; spreidt, gezwicht en heeft bij meerderheid van stemmen besloten vier vertegenwoordigers van de A S.V. in het bestuur op te nemen. Op de algemeene bondsver gadering van „St. Nicolaas" is thans besloten, niet langer met de stichting Ned. Particuliere Binnenvaart samen te werken, indien vier vertegenwoordigers van de A-S-V. in het bestuur worden opgenomen. Dat zou wijziging van de statuten der stichting noodzakelijk maken en samenwerking was wel mogelijk op grond van de oude, doch zal dat niet zijn op grond van de nieuwe statuten. Tot slot werd ter vergadering de positie der oorlogsslachtoffers on der de schippers besproken. De regeering overweegt namelijk ten aanzien van de eigenaars der z-g. „gekopte" schepen (schepen, die op de bekende wijze door de Duitschers werden „onthoofd" om dienst te doen bij de beraamde invasie van Engeland) een nieuwe schaderegeling te treffen, welke zich zeer ongunstig voor de schip pers dreigt te ontwikkelen. Het hoofdbestuur kreeg opdracht er bij de regeering ten krachtigste op aan te dringen de thans bestaande gunstige regeling te handhaven. Na de onderteekening van de Linggadjati-overeenkomst had een receptie plaats. Z. Exc. Mgr. Willekens in gesprek met Sjahrir. Woensdag a-s- zullen te Bochem afgevaardigden van vakverenigin gen van mijnwerkers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijn werkersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarste. zullen bespre ken Naar verluidt, zijn Britsche functionarissen van meening, dat er 50 p-ocent kans bestaat, dat «>en dergelijke stak ng zal wor 'en na geroepen- Het zou re eerse king op groote schaal zijn sinds H;Ter aan de macht kwam; 300 000 mijnwerkers zouden er bij betrok- I ken zijn en bijna 250,000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan- Ongeveer 2-000 mijnwerkers te Dortmund hebben gisteren tegen het advies van hun vakvereeniging in besloten niet aan het werk ie gaan Een groote hongerdpenonstratte te Keulen, die gisteren zou worden gehouden is, hangende ce bespre kingen, uitgesteld- Dr. Konrad Adenauer, voorzit ter van de christelijk-democratl- sche unie in de Britsche zone van Duitschland, heeft op een perscon ferentie te Keulen verklaard, dat, ondanks dringen'e verzoeken van de bevoegde Duitsche aan de En- gelsche autoriteiten niet op tijd graanreserves zijn gevormd Vol gens dr- Adenauer heeft men niet voldoende gebruik gemaakt v n de Nederlan 'sche havens en de wa terwegen van den Rijn om het spoorwegnet in de Britsche zone te ontlasten- „Een zwarte dag voor Eind hoven", „Atoomnevel bedreigt de lichtstad met vernietiging", „Onverantwoordelijke nalatig heid van ingenieur stelt 100.000 menschenlevens in de waag schaal". Met groote forsche letters prijk ten al deze verschrikkelijkheden gisteren op de voorpagina van het Eindhovensch Dagblad. En in de halve pagina tekst eronder ston den deze erge dingen toegelicht, ja zelfs had de redactie op .een andere pagina daar nog meer dan 3 kolommen voor noodig. 't Zou werkelijk allerergst ge weest zijn, als 't allemaal waar was. doch het heele geval was een Aprilgrap, die intusschen onder een groot deel van de bevolking van Eindhoven en ver daar buiten opschudding heeft veroorzaakt. De telefoons, o.a. op het hoofdbureau van politie en bij Philips stonden niet stil en talrijke inwoners kwa men er persoonlijk inlichtingen inwinnen naar aanleiding van het bericht. Dit was zelfs spoedig door gedrongen tot de R-A.F. te Pen Haag. die de politie telefonisch mededeelde, indien de berichten juist waren, niet over Eindhoven te willen vliegen. In bepaalde straten, gelegen in de omgeving van de Philips-com- plexen wilden sommige bewoners de perceelen zelfs verlaten en naar de peripherie van de stad trekken. Ofschoon de grap geen alge- meenen uittocht veroorzaakte, was het toch noodig, om de allerwegen ontstane verwarring op te heffen, dat de radio gisterenavond een opheldering omtrent het bericht gaf. Dezer dagen arriveerde in ons land mgr. Alcuinus van Milten burg Ó.F.M., missie-overste van de zelfstandige missie van Sind en Baluchistan (Voor-Indiëh Mgr. v. Miltenburg zal eenigen tijd in zijn vaderland hij werd geboren to Harmeien (Utrecht) doorbren gen en dan zijn reis voortzetten naar Amerika om ook daar de aandacht der katholieken te ves tigen op de missie van Sind en Baluchistan. De missie van Sind en Baluchis tan werd in 1935 door de Ned. Minderbroeders overgenomen van de Spaansche paters Jezuiten. Er zijn ongeveer vijftig Ned. Minder broeders werkzaam, terwijl in het klooster Portiuncula te Karaclii inlandsche seminaristen worden opgeleid. Een inlandsche zuster congregatie (Zusters Francisca nessen van Christus Koning) staat de missionarissen bij in hun bc- keeringsarbeid. Volgens den algemeen gelden den regel moet de dienstplicht door iederen zoon uit een gezin worden vervuld. In tegenstelling met andersluidende geruchten kunnen we mededeelen, dat hier van in het algemeen niet wordt! afgeweken. Wel kan het voor- komen, dat in speciale gevallen (wanneer de zoon bv. kostwin ner i?ide derde of vierde zoon vrijstelling van den dienst kan verkrijgen. In deze speciale ge vallen' wordt deze kwestie echter vopr elk gezin apart bekeken, Reuter seint ons uit Vaticaan stad: Z. H. de Paus, die voorne mens was zich dezer dagen naar Castel Gandolfo te begeven en er de Paaschweek te blijven, zal op dokters advies van dit voornemen voorloopig afzien in verband met de weersomstandigheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1