Merkwaardige verjaardag Texas r-tstsrs DE BELASTINGHERZIENING AANVAARD DE WERKMAN MENSCH IN HET BEDRIJF DE RAMP IN STAATSMIJN HENDRIK Toespraken tot een gemengd gehoor in HHHK r J Ruit-nieuwtjes Interpellatie over de corruptie Pistol-Packin' Padre Wanneer dat hier gebeurd was WOENSDAG 2 APRIL I94T PAGINA 8 OVERZICHT TWEEDE KAMER Een kostbaar boek van Newman KADER WORDT GETRAIND Nog drie slachtoffers ten grave gedragen rantsoenbonnen voor reizigers in belgie PAUSELIJKE ONDERSCHEI. DING VOOR DANIEL ROPS LEVENSLANG VOOR ROOFMOORDENAAR Hij schoot de misdaad I Morgen wordt- de 50ste sterfdag van Johannes Brahms herd<TcJit DEMONSTRATIES EN STAKING IN DUITSCHLAND neer NEERLANDS INDUSTRIALISATIE DE „VIER" KOMEN NIET VERDER OORLOGSVRUWILLÏGERS ZWAAIEN AF „COMEDIA" NAAR INDONESIË VRIJ KOUD STAATSLOTERIJ f ,i u i-aj ■MmSKm' Zooals zijn gewoonte is, heeft minister Lieftinck bij de ver dediging van zijn beleid ditmaal in hoofdzaak betreffende enkele noodzakelijke correcties, op korten termijn aan te brengen in de belastingwetgeving in afwachting van een ingrijpende herziening niet op een uurtje gekeken. Het werd half acht eer de voorzitter sloot. Er bleef geen détail onbesproken van het complex maatregelen, dat bedoelt het wegnemen van economische beletselen voor het bedrijfsleven, alsook van de ergste insluipsels uit den Duitschen tijd. Wat deze laatste betreft had de, heer v. d. Heuvel (a.s.) er slechts een tweetal ontdekt. (afsnijding van den top der vennootschapsbe lasting en eliminatie der vermo gensbelasting voor lichamen), maar de minister noemde voor de vuist weg nog een 6-tal andere: 1. terug buiging van het fiscale winstbe grip naar het begrip der oude winstbelasting; 2. matiging van het tarief voor ongehuwden; 3. vei-j vanging van den Duitschen kin deraftrek, ook voor hoogere inko mens van belang; 4. verwijdering van den Duitschen zak in de in komstenbelasting; 5. herstel en uitbreiding ten aanzien van de eerste levensbehoeften; 6. ophef fing van de subjectieve vrijstelling bij de ondernemingsbelasting it, den agrarischen sector. Er is nog wel meer op te ru men, maar in dit hachelijk uui blijft zekere continuïteit gewenscht en op 't oogenblik kan het volgens* Z.Exc. niet anders. Bij de ingrij pende herziening, waaraan ge werkt wordt, komt een en anüei terecht. En de minister onthulde dat dan bij 2 voorname punten aan dacht zullen vragen: de wenscue- lijkheid van aansluiting bij België en Luxemburg, alsmede de rege ling der verhouding tusschcn Rijk en gemeente. In den tusschen- tijd zullen nog wel enkele tech nische wijzigingen aan de orde worden gesteld, o.m. waarschijn lijk voor het eind van dit jaar een herziening der successiebelasting, als reeds bepleit Natuurlijk droeg Z.Exc. ook zijn steentje bij voor het probleem; fiscus en economie, ter zake tien heer Teulings, voorzitter der com missie van voorbereiding, dankend voor diens steun op dit punt en de mentaliteit des heeren v. d. Heuvel (a.r.) schetsend als van iemand, die huiverig voor 't eind station al bij voorbaat in theorie afkeerig is van het tweede station den toren van Voorburg aanzien de voor de basiliek van het Krem lin! Ook nam de minister was dit niet ten onrechte? den anti- rev. woordvoerder kwalijk, dat bij bii Z.Exc. had geïnformeerd oi deze ter zake belastingpolitiek mei de inzichten der P. v.d. A. accooro ging. Daarmee zou de grens van het parlementaire vragenrecht zijn overschreden. En de bewinds man, die zich volstrekt niet in nevelen pleegt te hullen, weigerde dan ook verdere inlichtingen ter zake aan de heeren v. d. Heuvel en v. d. Feltz (c.h.), die een vol ledig panorama wenschen met alie stations tot het eindstation toe. Voor het overige gaf Z.Exc. toe, dat het onderhavige ontwerp een typisch voorbeeld is van een soe.- econ. belasting, zij het dan als een bescheiden eerste stap. Niet onaardig was de opmerking van den a.r. afgevaardigde die verklaarde het met mr. Teuliagj eens te zijn. Deze gmg met den minister accoord, maar niet rr.ei den heer Hofstra, die op zijn beur, toch wèl instemde met den be windsman. Uit welke driehoeks verhouding (was het geen vier hoek?) de heer v. d. Heuvel bev grijpelijk niet goed wijs kon. Er werd intusschen bij de replie ken nog wel wat water bij dan wijn gedaan en de heer Hofstra (P. v. d. A.), wiens requisitoir te gen de ondernemers zelfs door den minister niet in bescherming was genomen, kwam een en ander re- dresseeren. Nadat mr. Teulings met den minister de distinctie had opge steld. dat het niet gaat om do ondernemers, die immers in de in komstenbelasting deelen als ieder ander, te bevoordeelen maar om de ondernemingen en den onder nemingslust te sauveeren. Ter zake brachten de kath. en a.r. al gevaardigden den minister dank. voor zijn toezegging de industrie tegemoet te zullen komen bij de verlenging van de oude outillage door nieuwe, waartegen thans dour de betrokkenen wordt opgezien wegens den greep van den fiscus. Ten aanzien van de omzetbelas ting zij nog vermeld, dat de minis ter er niet aan denkt tijdschriften en boeken uit te sluiten. (Z.Exc. snrak niet van kranten, ofschoon er uit de Kamer wel degelijk ge wag van was gemaakt), want de rond 10 millioen opbrengst kan niet worden gemist. Amen dementen Dat voor de vennootschapsbelas ting wijzigingen in de voorstellen zijn gebracht bij het overleg tus schcn minister en Kamer, vond d Rotterd. Bank in haar verslag een „woordbreuk" bij den minister doch deze protesteerde terecht kwalificatie en had daarbij uiteraard de instemming van heel de Kamer. Maar het heeft volgens den heer Bierema (P. v.d. V.) toch zijn voordeel als er nu weer geen nieuwe correcties vol gen. Ook de minister had bezwaar tegen het verschuiven van den datum, waarop de tariefverlaging ingaat, zooals de heer Hofstra voorstelde, ten einde den druk op N.V. èn natuurlijke personen op hetzelfde oogenblik te doen in gaan. Zijn amendement werd ver worpen met 40—29 stemmen, waarbij de P. v. d. A. mét de communisten tegen haar minister stelling nam. Ook met een tweede voorstel, er toe strekkend binnen 5 jaar te ko men met een herziening van het fiscale winstbegrip (oorspronke lijk was 3 jaar gedacht doch de minister drong op 5 aan), had de P. v. d. A. geen succes. Het werd met 38 tegen 34 stemmen afge wezen. Een wijziging om de Kroon te ontheffen van een belemmering, die in verschillende gevallen be zwaar kan opleveren, zag de heer Hofstra intusschen z.h.s. aange nomen. Het voorstel der commissie van '-oorbereiding inzake het befaam de artikel 7. beoogend in een ook voor niet-deskundigen begrijpt liike redactie te bereiken, dat >or dit jaar iedere be'astineulichtige naar hetzelfde tariefsysteem be last wordt en wel aldus, dat voor 19*7 het belastingbedrag wordt ge steld op het gemiddelde van het volgens het oude en het nieuwe tarief verschuldigde, werd na een kleine aarzeling door den minister overgenomen. Op een suggestie van baron v. d. Feltz (c.h.), waarbij den onge huwden een verlaging van het ta rief der inkomstenbelasting werd toegedacht (gelijk aan het ooi- spronkelijk voorgestelde) wenschte de minister onder geen conduie in te gaan. Het amendement weid daarom maar ingetrokken. Pogingen om het voorgestelde verhoogde tarief der successiebe lasting te wijzigen eenerzijds wilden C.H., A.R. en P. v. d. V. het tarief voor groep I (kinderen en echtgenoot) verlagen, ander zijds zag de P. v. d. A. er gaarne een schepje opgelegd leden naar beide kanten schipbreuk. De elf millioen opbrengst uit de rechte lijn kan de minister niet missen en op aanmerkelijke ver hooging behoeft in het kader van dit ontwerp niet te worden aan gestuurd, vooral nu nog de be langrijke vermogensheffing ineens voor de deur staat. Komt die niet tot stand dan zien we nader. Het voorstel der P. v. d. A. ver dween onder tafel, dat van de .verlagers" werd met 3729 stem men verworpen, waaruit niet ge concludeerd worde, dat de K.V.P. op het standpunt der andere te genstemmers zou staan (Hoorden we goed dan gaven zelfs een paar Katholieken aan het amendement hun stem). Het ontwerp in zijn geheel werd zonder stemming goedgekeurd met aanteekening alleen van de gebruikelijke tegenstem der com munisten. Al is de minister geen bewonde raar van de ondernemingsbelas ting, die noodzakelijk op de hel ling moet, afschaffen kan hij haar vooralsnog niet, omdat haar op brengst in hoofdzaak den gemeen ten ten goede komt. Ook de minis ter-president heeft tegen opheffing overwegende bezwaren.- Die zijn als volgt samen te vatten: 1. Het is zeer moeilijk deze be lasting naar andere belastingen over te brengen: 2. Er zou op korten termijn wij ziging moeten worden gebracht in de verhouding van rijk en ge meenten; 3. Een concessie is reeds door do regeering gedaan met den aftrek voor het ondernemersloon. Het amendement v. d. Heuvel om deze vrijstelling tot 3000 van het ondernemersloon „werkelijke beteekenis" te geven, vond maar geringen steun. Het zou volg'.ns den minister een groot aantal boerderijen en andere bedrijven buiten de belasting brengen en een ruïneuze vermindering van de opbrengst met 20 millioen ten ge volge hebben. Met 47—20 stemmen (A.R.. C H. en P. v. d. V.) viel het. waarna ook dit ontwerp z.h.s. werd aangenomen. Interpellatie Joekes Den heer Joekes (P. v. d. A.) werd toegestaan, na het Paasch- reces. dat tot 16 April duurt, de ministers van Economische zaken. Landbouw. Visscherij en Voedsel voorziening. Financiën en Justitie te interpelleeren over de fraudes en knoeierijen bij de vervaardi ging en verdeeling. alsook bij_ den invoer en uitvoer van allerlei ar tikelen, waaraan de bevolking groote behoefte heeft. Eindelijk! zouden wij zeggen L. H. De eeuwenoude om muring van het Va- ticaan vertoont ver schijnselen van ver valEen close-up van den muur bij de Piazza Risorgimen- to, die wel duidelijk laat zien hoe diep de befaamde tand des tijds in het oude bouwwerk ingevreten heeft. Zoo juist verscheen een werk. dat èn om den schrijver, èn om den vertaler meer dan gewone belangstelling vraagt. De titel luidt: „Toespraken, gericht tot een gemengd gehoor", door John Henri Newman. Vertaler is de Newman-kenner bij uitstek, prof. Fr. Aurelius Pompen O.F.M. te Nijmegen. (Uitg. Paul Brand. Bussum). Het werk is het eerste deel van de reeks „Werken van Newman". De toespraken zijn gehouden in werd gegund. Deze gezamenlijke toespraken waren tot heden niet in het Nederlandsch verschenen. De inhoud is zeer gevarieerd, over heiligheid, Gods wil, volhar ding en genade, natuur en gena de, geloof in eigen oordeel, geloof en twijfel, het geheim van Gods afdalende minzaamheid, de on eindigheid van Gods hoedanig heden, het zielelijden des Heeren in Zijn passie, Maria's heerlijk heden enz. Foto's van Newman voor zijn bekeering en van het tooneel van de meeste dezer toespraken, het eerste oratorium te Birmingham, illustreeren den tekst. Wii twijfelen niet of deze kost- 1848 en 1849 in het oratorium van hoogleeraar zal met groote dank- Birmingham, gelegen in 'n volks- bare gave van den Nijmeegschen Dinsdagmorgen is het stoffe lijk overschot van de houwers W H. Hengen, C. van Roosma len en den hulphouwer N. J. Quaedvlieg, die bij het ongeluk in de staatsmijn Hendrik om het leven zijn gekomen, te Brunssum onder groote belangstelling ter aarde besteld. Om kwart over negen verliet de lijkstoet het terrein der mijn te Rumpen. Op de gebouwen en de schacht van de Hendrik en van de huizen en de openbare ge bouwen hing de vlag halfstok. Arbeiders-organisaties gingen met rouw omfloerste vaandels mede in den stoet. Voorts zagen wij o.m. dr ir. C. H. Groothoff, president directeur der staatsmijnen en be heerder der Ned. steenkolenmij nen, mr. dr. F. J. Houben, com missaris der Koningin in Lim burg, den heer J. Mous, directeur der staatsmijnen, ir. F. Wijffels, inspecteur-generaal der mijnen, mr. A. Lempers, burgemeester van Brunssum, ir. L. Brand en ir. J Bergstein, deken J. Custers uit Schinnen als vertegenwoordiger van den Bisschop van Roermond, alsmede aalmoezenier G. Feyten, den heer Fr. Dohmen, voorzitter van den Ned. R.K. Mijnwerkers- bond, den heer J. Starmans, als vertegenwoordiger van de R.K. ver. van mijnbeambten, den heer J. Krooshof, voorzitter van den Prot. Chr. mijnwerkersbond, den heer J. Schreurs, die met den heer Dohmen den M. I. R. vertegen woordigde en de heeren Stroom, Stokvis en Daemen als vertegen woordigers van den onderne- der staatsmijn Hen- mingsraad drik. De zieledienst werd opgedragen door pastoor W. Moonen met as sistentie van pastoor Haan als diaken en pater F. Crutz O.Carm. als sub-diaken. Na de H. Mis vond op de R.K. Begraafplaats de ter aardebestelling plaats. Op ver zoek werd aan het graf niet ge sproken. Over eenigen tijd zal op het terrein der Hendrik een groote herdenkingsplechtigheid worden gehouden ter nagedachtenis van de dertien mijnwerkers, die bij de ramp het leven verloren. De berging van de laatste twee slachtoffers is op het oogenblik nog niet mogelijk omdat de gale rij, waarin de transportband is verbrand, thans onder water is gezet en daardoor is afgesloten. Deze afsluiting zal geruimen tijd moeten worden gehandhaafd zoodat men het stoffelijk over schot der twee mannen, dat zich naar men aanneemt in de steile gang achter deze galerij bevindt, voorloopig niet kan bereiken. buurt. Zij zijn dus gehouden voor eenvoudige menschen, onder welke zich geleidelijk ook vele niet-katholieken bevonden. New man noemde ze „toespraken" we gens zijn aanvankelijken. later afgelegden huiver voor het woord „preeken". De eerste uitgave van 1849 was binnen één jaar uitver kocht, waarna de eene herdruk op de andere volgde. Op 70-jarigen leeftijd onder wierp Newman deze toespraken aan een nauwkeurige revisie met het oog op de standaard-uitgave van zijn verzamelde werken. De vertaler hield zich aan deze uit- gave. Prof. Pompen verklaart werken van dezen modernen Kerkvader te hebben behandeld met de zorg, waarmede men een kunstwerk behandelt. Hij hield zich zoo dicht mogelijk aan het origineel, ook wat betreft den m- gewikkelden, langademigen pe- riodenbouw, die typeerend was voor Newman. Hetzelfde geldt voor de tamelijk sterk van het Nederlandsch gebruik afwijkende interpunctie. Dit alles bewijst de uiterste zorg, waarmee deze vertaling is bewerkt. Zij verdiende dat, om dat het hier een uiting gold van een der fijnste geesten van alle tijden. Zij is een vrucht van de gedwongen vacantie, door onzen bezetter baarheid worden aanvaard. Met ingang van 1 Mei a.s. zul len in België speciale bonnen voor maaltijden in hotels en restau rants worden afgegeven aan alle niet-ingezetenen, die minstens 48 uur in het land zullen verblijven. Vreemdelingen, die zich langer dan drie dagen ln België ophou den, ontvangen tegen overlegging van hun paspoort een blad „maal tijdbonnen" voor zeven dagen. Na dit tijdsverloop kan men op nieuw bonnen aanvragen. De bekende Fransche katholieke schrijver Daniel Rops is door Z- H den Paus benoemd tot Com mandeur ln de orde van St Gre- gorius den Grooten. Kardinaal Suhard heeft den schrijver de oor konde met de versierselen der orde overhandigd. Daniel Rops is een der grootste schrijvers Pompen De Amsterdamsche rechtbank heeft den 23-jarigen Hilversum- schen zwarthandelaar C. K. Mol, die op 12 Sept. j.l. zijn 33-jarigen stadgenoot C. van Wegen na zorg vuldige voorbereiding in de ga rage van zijn woning aan de Snel- liuslaan te Hilversum met een re volverschot doodde, teneinde in het bezit te komen van zijn tasch met sieraden, veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De eisch luidde 20 jaar. uit het hedendaagsche Frankrijk. Uit zijn romans en essays blijkt een hartstochtelijke belangstelling voor den geestelij ken nood van zijn tijdgenooten, en steeds zijn bij hem het maatschap pelijk probleem en het katholicis me onafscheidelijk verbonden. Van zijn werk noemen we,.Notre inquiétude", „l'Ame obscure „Le monde sans ame". „Mystique de France", zijn beide in het Neder landsch vertaalde werken ,Mo rt oü est ta victoire" en ,.1'Epée de feu" en zijn jongste werk, het prachtige bijbelverhaal „Histoire sainte" en „Jésus et son temps". Jesus et son temps" kreeg in 1946 de hoogste oplage van alle Fran sche uitgaven, n.l. 247 000 exem plaren. Het lang» viaduct onder het Heerlensche stationsemplacement door, de moderne kantoren van de Oranje-Nassau Mijnen voorbij, dan een zijlaantje van den druk ken Sittarderweg in en we staan voor het voorname, ouderwetsclie heerenhuis, waarin de Nederland- sche Steenkolenmijnen het Psy chologisch Centrum hebben onder gebracht. In een kamer op de eerste ver dieping worden wij door dr. He- rold ontvangen. Hij is druk be zet, maar heeft toch vanmiddag een uur weten te reserveeren om ons het een en ander te vertei len over de bedrijfskadertraining, welke hij bij de Nederlandsche mijnindustrie organiseert. Verleden jaar ben ik zes maanden in de Vereenigde Stater, geweest om dit stelsel te bestu- deeren", vertelt hij. „Ik heb daar allerlei groote bedrijven en univer siteiten bezocht. Het systeem wordt er in talrijke ondernemin gen en andere instellingen toege past o.a. in de geheele staalin dustrie rondom Pittsburgh, in de kolenmijnen van Pennsylvania, in de rubber-, papier- en vliegtuig industrie. Waar het werd. inge voerd, voldoet het uitstekend. Over het algemeen hebben de Neder landers een verkeerde voorstelling van Amerika; of liever, hun voor stelling van dat uitgestrekte land is verouderd en heeft geen gelij ken tred gehouden met de ont wikkeling, welke zich daar vol trokken heeft. Weliswaar blijft Amerika een uitgesproken kapita listisch land, maar de kapitaalbe zitter begrijpt daar tegenwoordig, dat hij den arbeider zijn eigen plaats in het bedrijf moet toeken nen. Ik heb ondernemingen ge- zien, waarvan directie en perso neel als het ware één groote fa milie vormden. Laat ik u verte - len, dat een diner, waaraan vak- bondleider en aandeelhouder sa men aanzitten en met elkanaer een geanimeerd gesprek voeren, in de Vereenigde Staten in som mige bedrijfstakken een gewoon verschijnsel is. Doordat de recht vaardige stem van het werkvolk bij het kapitalisme gehoor gevon den heeft, zijn de interne be- drijfsverhoudir gen vooral daar aanmerkelijk verbeterd. Een ge volg hiervan is geweest, dat men reeds voor den oorlog naar be tere bedrijfsmethoden op zoek is gegaan want men voelde, dat men er met het Taylorstelsel met langer kwam. U kent dat systeem toch?" „Zeker, voor mij heeft deze methode, welke tot het werk aan den loopenden band heeft geleid, steeds als een uiterste consequen tie van de liberale leer gegolden. Zij beschouwde den mensch lou ter als een stuk werktuig, dat zoo efficiënt mogelijk gebruikt en uitgebuit moest worden; als het versleten was, kon het afgedankt en weggegooid worden". „Juist" zegt dr. Herold met overtuiging, „zoo was het daar. Tegen dit systeem is de bedrijfs kadertraining een reactie. Men begreep, dat men niet voldoende rekening had gehouden met de persoonlijke waardigheid van den arbeider. Dat is nu op zeer veel plaatsen veranderd. De ervaring heeft in de Vereenigde Staten uitgewezen, dat de productie aan zienlijk stijgt, wanneer men meer methodisch den werker als een ge waardeerd lid van de gemeenschap behandelt. F.n wat tevens een groot voordeel is, de werkman gaat i/ieer voor het bedrijf voe len. De productie gaat hem ter harte, want hij beseft, dat hij daarvoor medeverantwoordelijk is De Europeesche arbeider bezit daar doorgaans te weinig gevoel voor. Wellicht zal de bedrijfsor ganisatie ook aan deze kwestie meer aandacht gaan schenken". dige, dagelijks in het bedrijf voor- komende problemen, welke be trekking hebben op het geven van leiding, een conferentie-methode, die, geleid door een ervaren trai ner, frischheid aan oude en orde in nieuwe denkbeelden brengt. Dat is de beste omschrijving, die ik er van geven kan. Zij is er op gericht de taak van hen, die met ondergeschikten te maken heb ben te verlichten. Zij beperkt zich' niet tot directeuren, bedrijfs leiders en opzichters, want ervaren arbeiders, die leerlingen onder zich hebben, worden ook getramd. Met technische bekwaamheid heeft dit alles niets te maken. Deze wordt verondersteld. De ondervinding der psychologie heeft uitgewezen, dat een chef er met vakkundige vaar digheid alléén niet komt; hy. moet tevens over andere kwaliteiten beschikken. Zoo moet hij b.v. we ten. hoe hij zijn ondergeschikten vlug en goed iets kan bijbrengen, hoe hij met zijn menschen ver standig en sympathiek moet om gaan, hoe hij hun werkmethoden verbeteren kan, zoodat overbodige handelingen achterwege blijven, transporten veiliger en meer ver eenvoudigd geschieden, enz. Dan is het u meteen duidelijk, dat deze training drie onderdeden omvat en wel: 1) de werkinstructie, 2) de arbeidsverhoudingen, 3) de werkmethoden. Het scheppen van Dr. Herold Blaman, Anna, Vrouw en vriend (Meulenhoff A'dam 1947 2e druk Deprimeerend cynisch boek. Streng voorbehouden (II). Davis, Kenneth S., Soldaat der de mocratie. (Allert de Lange, Am sterdam 1946), Biografie van Dwight Eisenhower. Edgerton, Lucille Selk. Ans kwam zag en overwon. (Z. Holl. Uitg. Mij., Haag, 1947). Aardig, maar luchthartig verhaal, uitsluitend voor gevormde lezers (III). Roelofs, Jac., Met de „Hollandsch- Diep" op avontuur (Meulenhoff A'dam 1947) 2e druk. Verhaal van een avontuurlijke zeereis; voor oudere jongens, van Walder, Th., Het begon in Baltimore (Ned. Uitg. Mij. Baarn 1947) Liefdesgeschiedenis van Napoleon's broer. Volwassenen (IV). Vroman, L., Gedichten. (Querido A'dam 1946). Aparte poezie, die aan spel en tooverformule n bij zondere plaats toekent. Voor volwassenen (IV). Wirtz, H. Franciscus, redder van dezen tijd (Bergmans, Tilburg). Bezield pleidooi voor de redden de waarde van Franciscus' geest voor dezen tijd. (IV-V). verklaring der cijfers: I is verbo den; II is streng voorbehouden; III ff voorbehouden; IV is voor vol- wassenen; IV-V voor de rijpe jeugd; V is-voor allen. de iuiste arbeidsverhoudingen is verreweg het voornaamste der tie^e^onde^ge^hikt^ nade^tot Jesuieten doceeren deze stof zeus op hun universiteiten in NeW- York, Scranton en Milwaukee Blijft deze training slechts aan «roote ondernemingen voorbehou den'" Neen", zegt dr. Herold, het liet in de bedoeling, dat z.j ter® beschikking van het geheele bedrijfsleven wordt gesteld, via een Nederlandsch Psychologisch Instituut dat door het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde en de Fundatie Werkelijk Dienen (waarvan minister Neher voorzit ter is) in overleg met de Stich ting van den Arbeid in het leven geroepen zal worden, zal deze thode in alle industrieele onder nemingen gepropageerd worden. Wij achten deze materie en alles wat ten grondslag ligt aan deze opleiding zoo belangrijk, dat wij er een afzonderlijk tijdschrift voor oprichten, dat „Mensch en Onder- neming" zal heeten. Binnenkort gaat het eerste nummer hiervan verschijnen". tegen deze Een groote menigte jongelieden marcheerde gisteren door de stra ten van Brunswijk. Auto s werden omvergeworpen en ruiten van mi litaire gebouwen ingeslagen. Dit was een der eerste hongerdemon- straties, die buiten het Ruhr gebied zijn gehouden. De eigenlijke be tooging, waaraan fabrieksarbei ders deelnamen, verliep ordelijk. Te Hannover demonstreerden 10.000 personen in den stroomen den regen. Naar verluidt, is deze demon stratie georganiseerd door een der politieke partijen. Zij verliep zon der incidenten. De Britsche nieuwsdienst meldt nader uit Hamburg, dat Britsche wielrijders en Duitsche politie lenden door de demonstranten te ders te Brunswijk legden tegen W deTeL|ranten aldus de Britsche nieuwsdienst. Tusschen 10.000 en 12,000 Din-- schers hebben Dinsdagmorgen voor het Operagebouw te Duisoui g in den motregen gedemonstreerd tegen de voedselschaarschte. In de stad is tevens een alge- meene staking uitgebroken. Trams reden niet meer en winkels en la brieken bleven gesloten, doch essentieele diensten en bedrijven, als waterleiding en gas en electri- citeitsbedrijven functioneerden. Er deden zich geen incidenten voor. In Hamburg demonstreerden 20Cf tot 300 havenarbeiders. Pater Henry V. Hug, de nu veertigjarige pastoor van de Sint Agneskerk te San Antonio, heeft het postuur van een .athleet. oogen die iemand even snel kunnen doen bevriezen als de Noordenwind uit Texas en een hand, die gesmeed lijkt te zijn om den greep van een revolver. Die hand is echter geen toeval, want de stevige priester draagt inderdaad een pistool, wel- is waar netjes verborgen onder zijn soutane, maar niettemin steeds aanwezig. Het lijkt wat vreemd, maar dan moet men San Antonio toch kennen, en vooral haar Wes telijk deel. Zoekt men een achterbuurt in het kwadraat, dan is men in West San Antonio er aardig dicht bij. Tot voor kort woonden daar 200 families, meest Mexicaansche, wier eenig levensdoel armoede en lui heid scheen te zijn. De ouderen waren voor het meerendeel abso luut niet vertrouwd met het A, B, C, en hun lAideren waren de trot- sche houders van het record: jeugdmisdrijven. Een berooving. sluipmoord of tik met een hard voorwerp waren hun gezelschap spelletjes. In 20 jaar had de St. Agneskerk 5 pastoors zien komen en 5 zien gaan, hetgeen op zich al een pres tatie was. En toen stuurde de Aartsbisschop in wanhoop een boodschap naar Yoakum (Texas) voor den priester, die zijn loop baan als paardentemmer begonnen was. Hij was hem begonnen, maar het leven onder God's wijden hemel, de wonderen der natuur, de barre elementen maakten hem niet alleen hard en vitaal, maar ook een groot bewonderaar van den Schepper en nog in Zijn jeugdjaren, begon hij zijn studies aan een seminarie. Na zijn H. Wijding werkte hij een tijd als missionaris om daarna te Yoakum een standplaats aangewezen te krijgen. Pater Hug deed zijn intrede m San Antonio op den feestdag van den patroon dier stad, maar waag het niet hem hierop attent te ma- 1 ken. De gespierde priester leent Je Dat parochianen hun herder bejubelen bij diens 40sten verjaardag, is geen zeld zaamheid. Het merkwaar dige zit hier in den herder en diens parochianen; t.w. aen pastoor met een pistool onder zijn soutane en paro chianen met messen en ploertendooders in hun broekspijpen. De „Catholic Digest" vermeldt deze merkwaardige geschiedenis uit het Amerikaansche pa rochieleven en wij meenen haar onzen lezers niet te moeten onthouden. eens uit. Anderen mogen hem als een nieuwen H. Antonius beschou wen; hij herinnert je er maar aan dat heiligen geen pistolen dragen, In drie jaren heeft pater Hug niet alleen genomen, wat San An tonio hem bood; hij heeft het met rente teruggegeven. Zijn entrée was al direct veelbelovend. Kort na zijn aankomst reed hij een jonggetrouwd stel naar het station Toen het paartje naar het plaats- kaartenkantoor liep, sprong een heerschap uit de duisternis naar voren, knuppelde de vrouw neer en maakte aanstalten dezelfde narcose op haar echtgenoot toe te passen. Bij het geluid van pater Hug's voetstappen en het aan schouwen van diens meer dan normale afmetingen, koos de km?P_ pelaar het hazenpad. Pater Hug was hem echter te vlug af. Hij greep hem en sleepte hem naar het bureau van den sheriff, die hem met oogen als theeschoteltjes aanstaarde. Het heerschap, dat zoo oneervol afgeleverd werd had nl. een waschlijst misdaden op zijn naam staan en gold als 'n „kwaje" Bii zijn -te H- Mis waren van de 2000 St. Agnes-faimlies 6 per sonen aanwezig. De omstandighe den animeerden het kerkbezoek dan ook niet. Op weg erheen had men veel kans uitgeschud te Wpr" den ea binnen was het ook nijt veilig, daar een steen door de ruit geen zeldzaamheid was. Maar nu. ach, het zijn heerenDit heeft echter moeite gekost, maar pater Hug heeft dan ook geen tijd ver- knoeid. Huisbezoek was niet noo- dig. want iedereen schooide op de straten. Dus wandelde de nieuwe pastoor ook op straat, vechters uit elkaar halend en groote scheer messen, afgezaagde 22 m.m. buk sen, ploertedooders en messen ver zamelend met een onverstoorbaar gezicht. De parochie geraakte aan dit alles gewend, doch toen hij met de grootste schurken voor het eerst dobbelde, beseften ze wat hun te wachten stond. Enkele weken nadat hij zijn missiewerk aldus was begonnen, ging hij den sheriff weer eens op zoeken. Met zich nam hij een wagen, daarop enkele manden en daarin zijn oorlogsbuit, een elck wat wils. Dit was den sheriff te erg en van den schrik kreeg hij een fantastisch idee, een kolfje naar de hand van pater Hug. En zoo geschiedde het, dat de pas toor enkele dagen later, breed uit op den stoep van zijn kerk staand en glimlachend in de van schrik en verbazing opengesperde mon den zijner parochianen kijkend, op zijn zwarte soutane de glim mende sheriffsster ontving en bo vendien in zijn hand een met parelmoer belegde revolver. En hij schoot, maar met zUn voorbeeld als revolver en PSJJC logische patronen. Nu is hij oy zijn leven al een legende en ny heeft er recht op. Met eriiDen won hij het volk. rj<?n typisch voorbeeld is het begraven Vroeger repten de dragers zien vlug even naar de kerk en in ijltempo ging het dan naar de be graafplaats. Hoe vlugger hoe be ter. Nu krijgt ieder zijn Requiem en plechtige ter aarde bestelling en het volk waardeert dit. Den eersten keer, dat pater Hug het H. Oliesel aan een stervende moest toedienen, liet hij hem practisch ontvoeren, naar een ziekenhuis brengen en de man hoopt nu 100 jaar te worden. En zoo vocht deze apostel zich een weg naar de harten der men schen. Er kwam een kliniek, les senaars voor de school (de oude waren door de leergierige jeugd meegenomen voor den kachel), een filmzaaltje, een verkennersaf- deeling en geheel San Antonio staat achter hem. „Ik geef ze spe len voor misdaden, clubs voor benden", aldus deze herder en hij kijkt met vreugde naar zijn eivolle kerk als hij nu het Misoffer op draagt. Er was hier een geweldige taak en God vond zijn mannetje, zooals Hij ieder van ons voor een taak weet te vinden. ,.Hoe komt. het dat dit stelsel zoo snel verbreid werd?" „Door den oorlog. Deze stelde de regeering voor ernstige proble men. Millioenen geschoolde ar beiders werden in snel tempo ge mobiliseerd. terwijl daarentegen de productie in de voor den oor log belangrijke bedrijven zoo hoog mogelijk moest worden op gevoerd. Daarbij kwam, dat de oorlogvoering omschakeling op an dere machinerieën, verwerking van andere materialen en vesti ging Van nieuwe industrieën no"a" 6,„i. 1.1. i:;l Aa nl Hoe komen we aan goede ingenieurs? De ministers van Onderwijs en Econ. Zaken hebben een commis sie ingesteld, welke op korten ter mijn van advies moet dienen over de wijze waarop en de mate waal- in moet worden tegemoetgekomen aan de vraag naar goed onderleg de ingenieurs in verband met de verdere intensieve industrialisatie van Nederland. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. dr. G. Holst, voor zitter van curatoren der T. H. te Delft. Zooals men weet, is sinds ge- ruimen tijd voor de oplossing van bovengenoemde vraag reeds ge sproken van de stichting centi tweede technische hoogeschool, welke dan in het Zuiden des lands zou worden gevestigd. Of de com missie ook tot die conclusie zal komen? Naast ambtenaren en hoogleeraren zitten er ook ver scheidene industrieelen in. Gisteren hebben te Moskou de „vier" 3 uur en twintig minu ten in besloten zitting geconfe reerd over den vrede met Duitschland en over het peil der Duitsche industrie. Na afloop^ werd officieel meegedeeld, dat geen enkele beslissing genomen werd. De impasse na de vruchte- looze semi-geheime zitting van meer dan drie uur heeft in wel ingelichte kringen volgens A.P. de verwachting gewekt, dat de ontmoeting tusschen Stalln en Marshall bespoedigd zal worden Amerikaansche zegslieden heb ben immers steeds verklaard, dat Marshall niet om een onder houd met Stalin zou verzoeken, tenzij het duidelijk zou worden dat alle mogelijkheden van de conferentie zelf uitgeput waren. Deze situatie nu schijnt gister avond ontstaan te zijn. Laat op den avond werd bericht dat de dis cussies over de herstelbetalingen herhaaldelijk bitter en op het on beleefde af waren geweest.' zakelijk maakte, terwijl de "ie?" we arbeidskrachten bovenalen recordtempo moesten worden op geleid. Aan de invoering y3™ bedrijfskadertraining was ne e danken, dat men hierin voortref felijk slaagde. Deze me LL vat zooveel goeds, dat ze ook m vredestijd met succes kan worden toegepast. Engeland heeft haar van Amerika overgenomen en via de Britsche filialen is ze 1 Philips en Unilever in ons land ingevoerd, doch de Steenkolenmijnen hebben haar rechtstreeks uit de Vereenig de Staten geïmmrteerd_ De metho de is bewerkt en geheel aan de Nederlandsche verhoudingen aan gepast". „Wat verstaat u precies onder bedrijfskader training?" „Ik sprak u reeds van een me thode. Zoo moet u haar beschou wen: als een trainingsmethode. Al len, die in het bedrijf met leiding over anderen zijn belast, knj'gen ieder persoonlijk de gelegenheid te experimenteeren met eenvou- Gisteren, zijn de oorlogmijwil- ligers afgezwaaid. B"inisterS genheid heeft de v»n oorlog de volgende dagorder te hunner kennis j jen' Gü hebt ons vaderland goede diensten bewezen door het in het moeUUfc* tijdperk mogelijk te ma ken een gewapende macht te vormen, die den geallieerden be langrijke diensten bewees in de laatste phase van den strijd om de vrijheid en vervolgens mede hielp orde en veiligheid te bewaren in een nog veelszins ontwrichte maat schappij. Ik betuig u hiervoor mijn dank. Gij hebt het leger iets ge geven, maar, naar ik hoop, hebt gij in uw vrijwilligen diensttijd ook iets ontvangen, dat u zal hel pen een eervolle plaats in de maat schappij in te nemen. Het gaat u allen wel. Het gezelschap Comedia zal in Juni a.s. voor een verblyf van 3 maanden naar Indonesië Vertrek ken en daar in verscheidene ste den optreden. Enkele der mede spelenden die zullen vertrekken, zijn: Mary Dresselhuis, Gijsbert Tersteeg, Fons Rademakers, Co£ Hermus, Ellen de Thouars en Jack Dixon. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen, in den nacht en vroegen ochtend hier en daar nevel of mist; nog enkele ver spreide buitjes, voornamelijk in den namiddag in het Zuid oosten van het land; vrij koud; zwakke tot matigen wind hoofdzakelijk tusschen Noord en Oost. 3 April: Zon op 6.13 uur, on der 19.15 uur; Maan op 16.32 uur, onder 6.00 uur. Trekking van 2 April. Prijs van 5000 no. 3668; f 2000 n°- 17556; 1500 no. 21983; 1000 nos. 3752, 4487 9263; 400 nos. 10946, 18';38, 18822- 200 nos. 7119, 9388, 19742; ÏOO' nos. 2869, 8480, 12546, 15565, 20346, 21589. :>:v' Op Ypenburg werden proeven genomen met een brandweer- il uit go, i:st voor het blusschen van vliegtuig- branden. wagen speciaal De rechtbank te Almelo heeft den 19-jar landbouwersknecht P uit AmbtJDelden, die op sa Juli 1946 het 3.jarig zoontje der familie S. waarbij hij werkzaam was, heeft vermooid om zich op de moeder van het kin^ te wre ken,, veroordeeld tot 4 jaar ge vangenlsstraf en ter beschikking steinng van de regeering De eisch was 6 jaar Op 8 April zal men beginnen met het herste( van een gedeelte van de Noordel. rijbaan van den 'Breg_ Den HaagUtrecht. Be- Paalde gedeelten van deze weg helft zullen daarom tot 21 Juni Voor verkeer gesloten zijn. O Op een wegenkruispunt in Wier den (O.) is de 38-jarige tuinman G. N. door een vrachtauto ge grepen en op slag gedood. De hoofdlegerpredikant in Ned.. Indië. ds. J C. Koningsberger, lijdt aan bacillaire dysenterie Hij wordt thans verpleegd in het hospitaal te Batavia en zal bin nenkort met ziekteverlof naar Nederland komen. Met eenige plechtigheid is giste ren te Breda het eenjarig bestaan gevierd van het commando lucht vaarttroepen. Er werd gedefileerd voor het stadhuis. <J> De gemeenteraad van Warmond keurde met algemeene stemmen de gemeentebegrooting 1947 goed, die het in dezen tijd zeldzame verschijnsel vertoonde van een batig saldo van 5000. A Ais opvolger van mr. J. Dijck- meester, die op zijn verzoek eer. vol ontslag kreeg, isbenoemd tot voorzitter van den Octrooi- raad mr ir C. J. de Haan. <0 Benoem tot ridder in de orde van Oranje.Nassau P van Ge- mert, te Eindhoven hoofdinspec teur der Coöp, Centr. Boeren leenbank. <J> Tot voorzitter der Centr. Com. missie voor de volksgezondheid is benoemd dr J. Brutel de la Rivière, voorzitter van den Ge zondheidsraad, als opvolger van dr. C v. d. Berg, die op zijn verzoek eervol ontslag kreeg en thans pl.v, y.oorzïtter wordt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2