Scherpe de standpunten jet-hoofdstad m Sovj a, s issasvsr™. Nederland heeft gebrek aan ingenieurs „UTILITY-RIJWIELEN" v_ De fusie wordt een drama Moedig gedrag te velde De gevechten bij Dordrecht en Rijswijk Ramadier over De Gaulle RUSLAND IN 'T DEFENSIEF HOE WE SPAARDEN IN 1946 Textiel NAAR VERSOBERING VAN MENU'S IéL!T> DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een spel van compromis i ■ersmart De EVC naar Beel Zender Kootwijk konit terug Oorzaken der terugbetaling EVC-ers bezweren NVV-ers Hij krijgt een briefke thuis Ofschoon cle bezetting lang voorbij is Zonnevlek weer zichtbaar '69ste JAARGANG VRIJDAG 4 APRIL 1947 No. 20281 Meer gelegenheid tot opleiding noodzakelijk JOODSCHE TERRORISTEN TER DOOD VEROORDEELD Toch nog hoop op de versnia.de excellentie? Uit Russische zone vrijgegeven Twijfels over spaarzin ESPERANTOVLAGGEN voor Olympisch Stadion j Nederland is helft van zijn fietsen kwijt Berend wil desnoods weer draaier worden De generaal heeft volle vrij heid van spreken Onverschrokken optreden tegen overmacht] gen vijand Zooals gemeld zjjn door H. M de Koningin onderscheidingen verleend voor moedig gedrag te velde voor het meerendee! in de oorlogsdagen van 1940. NOG NIETS VERLEERD HET PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND 20 nieuwe punten geldig DE TELEFOONSTAKING IN DE V. S. VLEESCHLOOZE DAGEN IN RESTAURANTS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele. kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Moskousche 5a£fweken duurt nu reeds Mjna^werpid en de pers van de geh^ Kno_ stelt zich de vraag, debatten Veel redevoer 8 jjjm pes— eigenlijk ^.^^ortweg verklaren, dat'alles volkomen vruchteloos is geweest en dat het doelloos is de besprekingen langer voort te zet ten. Anderen zijn minder somber, en zien onder de schijnbaar onver- eenigbare tegenstellingen nog een bezinksel, waarop na veel moeite en na waarschijnlijk heel langen tijd toch een accoord tot stand zal kunnen komen. Echte optimis ten, d.w.z. menschen, die ver wachten, dat een waarachtige vrede tot stand zal komen, heb ben we niet aangetroffen. Het voelt Duitschland tot een collectie overbevolkte krotten of een asyl voor paupers in het hart van Europa te maken. Voor Rusland 1S| I?Uitschland niets, het kent slechts één wensch: herstelbeta lingen. Om dit verlangen te be grijpen, behoeft men niet terug te grijpen op de Amerikaansche ver onderstelling, dat Rusland de doelbewuste politiek voert het Duitsche herstel te belemmeren in de wetenschap, dat Europa zich niet zonder Duitschland kan her stellen; de zaak ligt o.i. veel een voudiger: Rusland dreigt ten ge volge van den door Duitschland gevoerden oorlog te gronde te gaan; het is een kolos, inderdaad, maar een kolos op leemen voeten. Het heeft de tien milliard dollar, liefst in producten, hard noodig om zijn evenwicht terug te vin den, en aldus zijn plaats in de wereld te kunnen behouden. Daarom vecht Rusland te Mos- of moderne sceptimisme realisme i Als men de Moskousche zaken zoo objectief mogelijk beschouwt, keert men steeds weer terug tot dat ééne uitgangspunt, waarop we reeds wezen: dat de YleY deel nemende landen allerminst aan Duitschland of Oostenrijk den ken, maar ieder alleen en uitslui tend aan zich zelf. En deze ex clusiviteit is zoo hoog opgevoerd, dat Amerika's gedelegeerde, ge neraal Marshall, zijn collega's hij richtte zich speciaal tegen Rusland, maar zinspeelde ook duidelijk op Frankrijk er van beschuldigde ultimata te hebben gesteld. Het woord klinkt wat oorlogs zuchtig, en Marshall gaf dan ook te kennen, dat hij voor dergeiijke bedreigingen niet zal terugschrik ken. Maar in volle werkelijkheid had hij gelijkalle gedelegeerden hebben in den loop der weken, maar vooral de laatste dagen, eischen gesteld, welke een ulti matief karakter dragen. Op een bepaald punt moeten zij gelijk krijgen, anders zijn zij niet bereid het nieuwe statuut voor Duitsch land te onderteekenen. Rusland vraagt onverbiddelijk van Duitschland een herstelbeta ling van tien milliard dollar, en wel uit de loopende productie. Dit is de conditio sine qua non voor een verdrag, dat overigens in vele opzichten zeker niet aan Ruslands desiderata zal beant woorden. Frankrijk heeft zijn eischen bescheidener gesteld; eenerzjjds verzet het zich tegen de politieke eenwording van Duitschland, anderzijds weigert het een vredesverdrag te onder teekenen, dat het niet een vast gesteld percentage van de Roer holen waarborgt. Engeland schijnt stroever; het wil niet afstappen van de economische eenheid van Duitschland met gelijkmatige verdeeling van de lasten onder de bezetters. Amerika ten slotte dringt bovenal op spoed aan en Marshall heeft reeds aangekon digd, dat, als niet snel vorderin gen zichtbaar worden, hij medio April naar de Vereenigde Staten terugkeert De standpunten staan dus scherp over elkaar, ook nog op een ander punt. Marshall heeft verklaard en Engeland en Frank rijk Zullen daarin ver met hem xneegaan' dat hij er niets voor diep I kou een verbeten strijd om her stelbetalingen; maar deze strijd is zuiver defensief. Gelijk de ge- heele politiek van Sovjet-Rus- land, naar veler opvatting, zuiver in het defensief is geraakt: te behouden, wat het heeft; zelfs: te redden, wat nog te redden valt. Tegen het offensief van de Ver eenigde Staten, die, de zwakke Uw welbeminde. gJoonV' Hij is aan het Kruis geklrmk»„ Die ons zooveel heelt zelfs Zijn hemel onaTen^on En Hij heeft zooveel gestreden zoo onnoemlijk veel geleden maar, toch ondank was Zyn ^on Zte, voor onze vele zonden, .Vri men Hem de rauwste slaat men wonden, voi van haat en vol van hoon. En dit arme Goddelijk fp™"n, O, Gij zegenrijke Vrouwe vol van weemoed en van rouwe om n welbeminde Zoon 1 punten van Rusland kennend, nu hun kans zien, door het bedwin gen tot het uiterste van hun te genstander een rustiger periode in de geschiedenis in te luiden. Daarom ook is het de vraag, of Molotof op het nieuwe Engel- sche voorstel zal ingaan om Rus land wel zijn herstelbetalingen toe te staan, maar als prioriteit no. 3. Absolute voorrang zouden hebben de aankoop door Duitsch land van de in te voeren levens middelen en de terugbetaling van de door Engeland en de V.S. aan Duitschland gedane bezettings voorschotten; Rusland zou aldus over vijf of zes jaar a.an de beurt komen; op .voorwaarde natuur lijk, dat eerst de economische eenheid van Duitschland zou worden hersteld. Mogelijk ligt in dit voorstel een basis voor een compromis, boven al als Amerika de wachtperiode voor Rusland door een Nrediet zou willen overbruggen. Maar juist de politiek van Washington is in dit, gelijk in zoovele andere opzichten vooloopig volkomen on overzichtelijk. Zou het echter niet tot een compromis komen, en dat l\jkt momenteel waarschijn lijk, dan wordt Europa in twee deelen gesplitst; waarbij het Westen zeker niet zal nalaten op alle mogelijke wijzen aan de Oos telijke helft te knabbelen om de Russische invloedssfeer steeds meer terug te dringen. XV Bi' êêm - «M Het prinselijk gezin te Zermatt. Bij aankomst, van prinses en prins en prinses Margriet, die van het vliegveld Sinten kwamen, waren de prinsessen Beatrix en Irene natuurlijk aanwezig. Minister (Melen heeft gisteren, mede namens zijn ambtgenoot van economische zaken dr. Huysmans, die mede aanwezig was, de commissie van advies betreffende het ingenieurs- vraagstuk geïnstalleerd. Minister Gielen verklaarde daarbij, dat de commissie ten dotl heeft op korten termijn raad te verschaffen omtrent een vraag stuk, dat van groot belang is v aor den wederopbouw van Nederland n.l. hoe tegemoet moet worden gekomen aan de vraag naar goea onderlegde ingenieurs in verband met een intensieve industrialisa tie. Binnenkort zal Nederland moe ten kunnen beschikken over een zeer groot aantal goed onderlegde ingenieurs. Na den oorlog 1S aan de T. H. te Delft een abnormaal groot aantal studenten aangeko men. Afgescheiden van de vraag of deze aanwas als een na-oor- logsch verschijnsel tijdelijk moet worden geacht, rijzen twee vra gen 1. 2. De Finsche 3000 ton viermaster Passet" is in 82 dagen van de Baltische Zee naar Kaapstad gevaren. Bij aankomst hingen de zeilen grootendeels in flarden; 53 dagen leefden bem.anning en passagiers op sardines. De commissie zal zich thans 'met deze vraagstukken, bezighouden. Zij zal daarbij in haar beraadsla gingen tevens de vraag kunnen betrekken, op welke wijze htt rendement van de hoogere techni sche studie moet worden ver hoogd en of er, gezien de belan gen van de industrie, aan nieuwe of aan combinatie van bestaands studie-inrichtingen moet worden gedacht. De ministers achten het te be handelen vraagstuk van dusdanige urgentie, dat zij gaarne zouden zien, dat de commissie binnen drie maanden haar rapport uitbracht. Prof. Holst, president-curator van de T. H. heeft daarop 's minis ters installatierede beantwoord. Het militair tribunaal te Jeruza lem heeft Meir Feinstein en Daniël Azoelai. 2 Jolen, die schuldig zijn bevonden aan een gewelddadigen aanval op 30 October, ter dood veroordeeld Toen het vonnis was uitgesproken, riepen zij van de getuigenbank uit: „Juda zal in bloed en vlammen herrijzen". De E.V.C. deelt ons mede, dat in verband met het feit, dat naar haar meening de huidige situatie een aantal economische en sociale maatregelen in het belang van herstel en behoud van de volks kracht en haar economische grondslagen noodzakelijk respec tievelijk wenschelijk maakt, het hoofdbestuur der Eenheidsvak- centrale zich in een schrijven tot Z. Exc. mr. dr. L. J. M. Beel heeft gericht. In dit schrijven werd den minis ter-president verzocht zoo spoe dig mogelijk een delegatie van drie deskundigen der E.V.C. te ontvangen teneinde de door de E.V.C., in verband met het vo- rengaande voor te stellen maat regelen te bespreken. Het. Commissariaat Generaal voor de Nederlandsche Economische Belangen in Duitschland deelt mede, dat in Nederland zijn terug gekomen 15 wagons met door de Duitschers gestolen onderdeelen van den radiozender Kbotwijk. Deze werden door de Russische autoriteiten gevonden en voor res- ti'utie vrijgegeven.. Dit is het eerste belangrijke res- titutiegeval uit de Russische zone. Nu bovendien vijftien andere aan vragen, waaronder zeer belang rijke, door Russische au'oriteiten zijn vrijgegeven, is de hoop gewet tigd, dat nu ook daar de restitutie, voor zoover de goederen nog te vinden zijn, op gang komt. Hoewel het transport nog groote moeilijkheden oplevert, kunnen de bovengenoemd objecten vrij spoe dig in Nederland verwacht worden. Verschenen is het verslag over 1946 van den Nederlandschen Spaarbankbond (Vagroep Alge- meene Spaarbanken!, gevestigd te Amersfoort. Wij on'leenen hieraan het volgende: In totaal werd in 1946 bij de spaarbanken (bankspaarbanken niet meegere kend) voor een bedrag van 294.823.000 (442.377.000) ingelegd en terugbetaald voor een bedrag van 377.017.000 (176.718.000). Er was derhalve een surplus aan terugbe'aling van 82.194.000 tegen een surplus aan inleggingen in 1945 van 265.659.000. Inch den op het einde des jaars bij te schrij ven interest kan het inleggerste goed dezer spaarbanken aan het einde van 1946 worden aangeno men op ongeveer 990 millioen. Uit naam van de Nederland- sche Esperanto-Beweging heeft de heer P. W. Baas gis- teren in het Olympisch Sta- dion te Amsterdam aan den bekenden athleet Chris Ber- ger. die den directeur verte- genwoordigde twee Esperanto- vlaggen, die voortaan gshe- schen zullen worden bij inter- nationale wedstrijden, overhan- digd. Onder verwijzing naar de vijf ineengestrengelde cir- kels, het Olympisch symbool, trok de heer Baas een verge- lijking met de vijfpuntige groene ster, het Esperanto- embleem. In beide gevallen is J sprake van de verbroederings- gedachte. In het eerste geval beperkt de conversatie zich slechts tot den Olympischen j groet: het uitstrekken van den j rechterarm. Esperanto kan hier een aanvullende taak ver- richten. Maandag a.s. zullen de vlag- gen ter gelegenheid van den t internationalen voetbalwed- strijd Nederland—België voor J den eersten keer wapperen. Bij de groep bankspaarbanken bedroeg de acn'eruitgang van het inleggersgeld over 1946 ƒ35 mil lioen. Ter vergelijking geef: het verslag de cijfers van inleg en terugbetaling gemiddeld per jaar in de periode 1937/39. welke toen resp. beliepen 237 millioen en 244 millioen. Het bedrag van den. inleg in 1946 kan dus zeer bevre digend genoemd worden, hoewel de terugbetalingen in dit jaar belang rijk hooger zijn geweest. Een verklaring voor de hooge ierugbe'alingen kan o.a. gevon den worden in hei overschrijven van belangrijke bed-agen naar hei Grootboek 1946 (ca. 44 millioen), inschrijvingen op de 2*2 pci. spaarceriificaien (ca. 6 millioen) en overschrijvingen naar den fiscus voor achterstal lige belastingen of zekerheids- stellingen. Er wordt wel eens gezegd, dat de spaarzin bij het Nederlandsche volk zou zijn verminderd. Het be stuur van den Ned. Spaarbank- bond meent ech'er, dat de cijfers deze conclusie niet wettigen, het geen evenwel nog niet wil zeggen, dat men over de bereikte resulta ten tevreden kan zijn. Er zijn im mers een aantal factoren, die op het sparen een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend. In de eerste plaats is het thans voor velen moeilijk iets van het inkomen opzij te leggen, maar vervolgens oefenen ook verschillende over heidsmaatregelen een nadeeligen invloed uit. Als voorbeelden van deze laatste worden genoemd het opheffen van het bankgeheim, het optreden van de fiscale recherche, de verlaging van de rente en de vermogensheffingen. Blokkeering en herblokkeering van vrije mid delen hebben veel kwaad gedaan, alsmede de invoering van het Consumentencrediet. De fiets speelt in ons land als vervoermiddel een grootere rol dan in eenig ander land met uit zondering van Denemarken. Ech ter is in de oorlogsjaren het aan tal rijwielen, dat wij bezitten met ongeveer de helft verminderd, ter wijl van de overgeblevene een deel het binnen zeer afzienbaren tijd eveneens zal begeven. Maat regelen tot opvoering van het aan tal rijwielen moeten dan ook van direct belang worden geacht voor de economische welvaart van ons land en zijn even noodzakelijk en nuttig als die tot herstel van spoorweg-, tram-, auto- en bus- verkeer. De productie der Ned. rijwiel industrie is echter gedurende het laatste half jaar met slechts en kele procenten gestegen tot onge veer 25 procent van de vooroor- logsche capaciteit, zoodat zij twee jaar na de bevrijding feitelijk nog steeds niet op gang is gekomen. Indien op deze wijze wordt door gegaan zal zelfs nog in geen jaren behoorlijk kunnen worden tege moetgekomen aan de behoefte. Deze toestand is voor den A. N. W. B. aanleiding geweest zich op nieuw te wenden tot den minister van Econ. Zaken. De bond meent, Eer tet no°bzakelijk is, spoedig te rijwi ?n tot de fabricage van een met e,~ 'n standaarduitvoering, seerde°o^el mogelijk genormali- deze wijzp Y ®len' ten einde op male gediffSJdan bij de nor' mogelijk zou zy^tletfde productie i zien in het nypend» k"nn.ep yoor- JPende rijwieltekort. Gisteravond belegde de E.V.C. in de Apollohal te Amsterdam een druk Btezochte vergadering onder motto Wij en de fusie". Alvorens de heer B Blokzijl, voor zitter van de E.V.C., bet woord nam, sprak het hoofdbestuurslid, de heer H. Hennink, die o.m. zeide ..Er zijn groote taken weggelef?u voor de vakbeweging en de E.V.C. wenscht aan deze taken deel te nemen. Doch denkt men werkelijk, dat een organisatie, die loopt naar de 290.000t kan worden ontvangen door een achterdeurtje?" De heer Hennink zeide verder. ,,dat er een grooter wordende ver bondenheid valt te constateeren tus- schen NV V. en Katholieke Vak beweging, die een niet.socialistische regeering nen". De beer B. een overzicht handelingen, door dik en dun, steu» Blokzijl gaf hierna van de fusie-onder, welke", aldus spre- der' fusie door het N-XT'den^nn wy hiermee duistere doeleinden zou den nastreven. Natuurlijk, J diepgaande meeningsverschillen ge Weest In totaal zijn echter slechts drie (eden door de respectieve al- deelingen geroyeerd. Den van de redenen die het hoofdbestuur van het N V.V, geeft oor het afwijzen der fusie" al- dus de heer Blokzijl - „is, dat de p,en communistische organi- satie is "ü'iy^V'"k?'mera<ien. Het is een ernstige zaak waarvan op het oogen blik een spelletje dreigt te worden gemaakt Wendt al uw krachten aan om het roer van het NVV om te gooien". Wanneer" - zoo besloot de heer Blokzijl zijn rede zich richtende tot het N.V.V. - „wij, E.V.C..bestuur ders, de fusie in den weg staan, neem dan het fusierapport en voer het uit met de E.V.C., dan keeren wij terug naar onze draaibanken. Met den voorloopigen aanmaak door de gezamenlijke groote rij wielfabrikanten, in samenwerking met de te stichten industrieën voor onderdeelen van de bedoelde rijwielen in standaarduitvoering, die men „utility-rijwielen" zou kunnen noemen, kunnen, naar de meening van den A. N. W. B. uiter mate nuttige ervaringen worden opgedaan ten aanzien van de ver vaardiging van tevoren niet in Nederland gefabriceerde onder deelen. Men stelt zich hierbij voor, dat na eenige jaren, wanneer het rijwiettekort zal zijn opgeheven, de fabrikanten weer op hun eigen merkrijwielen kunnen terugval len. is deze toename voldoende Yüt?r de behoefte in verband met de industrialisatie; kan het tegenwoordige Dell. het noodige aantal studenten op behoorlijke wijze opleiden? Deze beide vragen moeten ont kennend worden beantwoord. Het totale aantal ingenieurs met een Delftsch diploma bedraagt in Ne derland ongeveer 7000. waarvan ongeveer 5000 een ingenieursbe trekking uitoefenen. Hiervan zijn nog geen 2000 in de produceerende industrie werkzaam. Deze zijn on evenredig verdeeld, d.w.z. oneven redig naarmate van de thans no staande behoefte. Een globale be rekening bewijst, dat het getal technische studenten op den duur 6 a 7000 zal moeten bedragen. Het spreekt vanzelf, dat de T. H. te Delft onvoldoende is ge huisvest en geoutilleerd om een dergelijk aantal studenten behoor lijk te kunnen opleiden Op korten termijn zal hierin derhalve moe ten worden voorzien Hierbij rijst de vraag, of Delft naar die be hoefte uitgebreid moet en kan worden. Mogelijk komt men tot de slotsom, dat een gedeelte van de hoogere technische opleiding el ders moet worden geïnstalleerd, het is ook niet a priori uitgeslo ten. dat het inrichten van een tweede technische hoogeschool in ons land als de beste oplossing zal moeten worden beschouwd. Bij deze vraag is de plaatsbepaling natuurlijk van zeer groot belang. Ramadier, de Fransche minis ter-president, die Maandag met generaal de Gaulle een onder houd heeft gehad, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Fransche regeering in geen enkel opzicht voornemens is generaal de Gaulle iets in den weg te leggen. De Gaulle heeft het volle recht op vrijheid van spreken, evenals ieder ander Fransch burger en misschien nog wel meer, aldus Ramadier. „Zelfs indien hij de re geering critiseert, is het onze plicht zijn recht van spreken te beschermen". Daar de redevoeringen van de Gaulle echter gewoonlijk ter ge legenheid van een nationale her denkingsplechtigheid worden ge houden en het gezag van den staat dan gevaar loopt gebruikt te worden om ais dekmantel te die nen voor een bepaalde politieke richting, achtte de regeering het de eenvoudigste oplossing, aldus Rarnadier, om de kwestie open en eerlijk aan den generaal voor te leggen. Ramadier achtte het juist om een verklaring van de regee ring in dezen bij de Gaulle thuis in te dienen, daar hij een voor malig regeeringshoofd is en als zoodanig ancienniteitsrechten ge niet. Naar in de omgeving van de Gaulle verluidt, zal de generaal in de naaste toekomst ook te Bor deaux en Marseilles spreken over wat hij noemt „de gebreken der constitutie, het Fransche rijk, de Fransche veiligheid en de uitwer king van partijpolitiek op Frank rijk". Als woordvoerder voor een veelvuldig heerschende opvatting in verschillende politieke kringen heeft het dagblad Libre Soir" de Gaulle's afkeer van de bestaande politieke partijen het meest ver ontrustende verschijnsel genoemd. Volgens dit blad zou de Gaulle om te slagen op een nieuwe partij moeten steunen, die logischerwijze zou moeten beginnen met alle an dere partijen te verstrooien. „Zoo gaat het totalitaire systeem te werk", aldus het blad. Ir. W. den Boer van het wapen der artillerie heeft op 10 Mei lci40 te Dordrecht, toen vijandelijke valschermjagers het hem onmoge lijk hadden gemaakt zijn oorlogu- bestemming te bereiken, zich on verwijld ter beschikking gesteld van den kantonnementscomman- dant te Dordrecht. Hij hield diu.ii dag den overmachtigen en beier bewapenden vijand, die de groote verkeersbrug over de Oude Maas te Dordrecht had bezet, met een door hem in der haast verzameld aantal soldaten in bedwang. Ou der hevig vijandelijk vuur heef! hij, toen niemand daartoe vrijwil lig genegen was, met een adju dant-onderofficier een dekking biedend gebouw verlaten voor het aanvoeren van de verpleging. Ten slotte heeft hij op 11, 12 en 13 Mei 1940 op onverschrokken en voor beeldige wijze, zonder zich eenige rust te gunnen, den vijand verdei bestreden. De dienstplichtige sergeant Zwaans heeft op 10 Mei 1940 loen een vijandelijk transportvliegtuig Duitschers plunderen in de grensstreek Venlo is deze week verschillende malen het doel geweekt van Duit sche roovers, die in het donker over de grens glipten om in de goed gevulde Nederlandsche wm- kels en bedrijven hun kanS te wagen In den nacht van Dinsdag op Woensdag slaagden zij erin na eenige mislukte pogingen elders, een coöperatie-winkel binnen <-e komen aan den Herungerweg, waarvan de uitstalkast bij gebrek aan glas gedeeltelijk met ceiton was dichtgemaakt. De duit bestooo uit een flinke pariij lakens, moe; goed, kof re en diverse andere op de Duitsche zwarte markt waardevollè artike len. Buurtbewoners hebben het Duitsch sprekende gezelschap wel opgemerkt maar, onbekend mei het gebeurde, verzuimden zij aan vankelijk de politie te waarschu wen. Zoodra de diefstal bij de re cherche bekend werd, heeft men de grensposten en de Duitsche politie gealarmeerd. De Schupo's hebben tenslotte in Heringen twee daders gearresteerd, terwijl twee anderen bij de arres tatie wisten te ontvluchten met achterlating van den buit, die in beslag werd genomen. Eenige vreemde voorvallen In den nacht van Woensdag op Don derdag wijzen eveneens in de richting van de Duitsche grens bewoners. Uit een bedrijf aan den Straelscheweg werd een wagen met groente gestolen. Later vond men den wagen met de nog vrij wel complete lading in een grep pel aan de Duitsche grens. In dezelfde omgeving werden dien nacht eenige melkkannen ont vreemd, die de politie later op Duitsch grondgebied heeft terug gevonden. De Venlosche politie heeft het nu noodig geacht, de bevolking te waarschuwen en aan te raden haar in geval van onraad onmid dellijk te alarmeeren. Volgens inlichtingen uit de naaste omgeving van de prinselij ke familie in Zermatt. zullen Prins of Prinses waarschijnlijk niet per soonlijk naar Athene reizen om de begrafenis van koning George van Griekenland bij te wonen. De mo gelijkheid bestaat, dat een bijzon dere afvaardiging van het Ko ninklijk Huis naar Athene gaat. Donderdag heeft Prins Bernhard voor de eerste maal met zijn ge- heele gezin een grooten ski-tocht ondernomen. landde, slechts vergezeld van een militair, die evenais hij slechts be wapend was met een revolver, zich onmiddellijk naar dit vlieg tuig begeven. Ondanks hevig mi- trailleurvuur kon hij na gebruik van zijn revolver, dank zij vooral het optreden van een van elders toegesnelden. met een geweer be wapenden Nederlandschen miu- tair. de bemanning, bestaande uit elf Duitschers. gevangen nemen. De dienstplichtige soldaten Van der Hooft. Mann en Vlot hebben in den vroegen morgen van 16 Mei 1940. behoorende tot een kleine afdeeling van de veergroep 2c. den 'overtocht van deze veergroep ovei het Dordtsoho Kil naar Willems dorp gedekt. Zij hebben stand ge houden tot. zij sneuvelden. De eerste luitenant baron van Voorst tot Voorst en de reserve- eerste luitenant Driebeek hebtwi op 25 October 1944 nabij Tilburg hun voertuig, tijdens een verken ning. onder vijandelijk vuur ver laten. om een militair, die met zi.;n verkenningsvoertuig onderste bo ven in een sloot was terecht geno men van den verdrinkingsdood te redden. De als zoodanig tijdelijk be noemde reserve eerste luitenant "s-Gravendeel en de sergeant-ma joor instructeur van de Kasteel hebben op 13 Mei 1940 resp. ais commandant van 2 secties infan terie en als sectiecommandant te gen den vijand gestreden. Eerst.gi noemde heeft aldaar ten Zuiden van de brug over de Bergscha Maas op onverschrokken wijze stand gehouden en het teruggaan van zijn onderdeel onder 'svijands vuur geleid. De tweede ging als laatste verdediger van de toegan gen tot de brug over de Bergsche Maas terug, nadat zijn onderdeel onder overmachtig artillerie en mortiervuur zoo lang mogelijk had stand gehouden. De tijdelijk aangestelde adjudant onderoifficier Goedmakers heeft op 12 Mei 1940 vrijwillig, ouder zwaar vijandelijk vuur, uit het centrum te Dordrecht een belang rijk bericht van zijn regiments commandant aan den bataljons commandant, die zich op het sta tion te Dordrecht bevond, overge bracht, nadat een motorordonnans ten gevolge van dit vuur halvct- wege was teruggekeerd. Toen de motorrijder, die Goedmakers ver voerde sneuvelde en het motoi rij wiel was vernietigd, keerde Goed makers te voet terug en meldde zich weer bij zijn opdrachtgever, waarna hij ook verder actief en veelal vrijwillig aan den strijd te Dordrecht deelnam en daarbij e< n lichten mitrailleur bediende. De dienstplichtige korporaals Bakker, Bouman en Jansen 'neb ben op 10 Mei 1940 deel uitge- maa'kt van een kleine afdeeling vrijwilligers, die op onverschrok ken wijze optrad tegen een in ge tal en bewapening veel sterkere afdeeling vijandelijke valscherm jagers oo verschillende plaatset. in de buitenwijken van Dordrecht, waarbij een groot aantal Duit schers sneuvelden of gevangen werden gemaakt. De dienstplichtige sergeant Rock heeft zich op 10 Mei 1940 naöij Rijswijk (Z.H.) tijdens de aldaai aan de Vliet plaats vindende ge vechten vrijwillig en onder vij andelijk vuur begeven naar een voor het eigen front liggenden zwaar gewonden Nederlandschen soldaat. Hij bracht dezen in veilig heid. De dienstplichtige sergeant Voi- keri heeft op 10 Mei 1940 ter on dersteuning van den reserve twee den luitenant Maduro gedeel telijk op eigen initiatief de door 12 Duitsche parachutisten bezette villa „Leeuwenburg" (Dorrepaal) te Rijswijk bestormd. Hij heeft hiertoe met zijn groep en aan het hoofd daarvan onder mitrailleur- vuur van den vijand de brug over de Vliet overschreden en is de villa als eerste aan de voorzijde binnengedrongen. Hij nam, tege lijk met de groep van den luilev nant Maduro, de Duitsche bezet ting gevangen. De dienstplichtige korporaal Var der Put hheft op 10 Mei 1940, als korporaal-radio-telegrafist, met zeer goed inzicht in de situatie, met enkele manschappen een huis bézet en vandaar het opdringen van parachutisten niet alleen be let. maar zelfs in eersten aanloop voorkomen. Later heeft hij, in da nabijheid van het vliegveld Ypen- burg. op onverschrokken wiize verder aan den strijd tegen deze valschermj agers deelgenomen. Met ingang van 1 April jl. zijn van de nieuwe textielkaart VA 705 geldig verklaard van elk dor strooken A. en B: 1. de 5 bonnen ter waarde van 1 punt en 2. de bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „reserve A" en „re serve B" zijn niet geldig voor den aankoop van textielgoederen. Het verbod tot het in ontvangst nemen van losse punten der cex- tielkaarten geldt niet voor de thans geldig verklaarde bonnen der textielkaart VA 705. Het publiek wordt aangeraden om, teneinde verlies van de kaait te voorkomen, uitsluitend de gel dige bonnen bij het doen van san- koopen mede te nemen. De afdeeling aardmagnetisme van het KNMI deelt ons mede, dat aan den oostelijken rand van de zon een buitengewoon groote zonnevlek is verschenen. Het is dezelfde vlek, die een maand ge leden de aandacht trok en met het ongewapende oog zichtbaar was. De commissie voor arbeidsza ken van het Huis van Afgevaar- dmgden heeft Woensdag met 16 tegen 3 stemmen oen wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de regeering gemachtigd wordt de telefoonsta ring. die Maandag begint, te ver ijdelen. De commissie stelt voor presi dent Truman volmacht te geven een arbeidsgeschil te voorkomen, als het de openbare nutsbedrij ven het verkeerswezen of de communicatiemiddelen in gevaar brengt, aldus meldt A-P. Minister Mansholt opent de derde „Hofstadbloem", de groote Haagsche bloemententoonstelling. Ook mr. Neville Bland, de Engelsche ambassadeur, was aanwezig. De uiterst moeilijke deviezen- positie van ons land drijft naar versobering op elk gebied en ook ons distributiepakket zal daaraan niet ontkomen. De vermindering van ons vleeschrantsoen, welke in twee étappen zal geschieden wordt na Paschen reeds een feit, wan neer het extrarantsoen van vijftig gram per week niet langer meer zal worden gegeven. In deze omstandigheden ligt het voor de hand, dat ook wordt over wogen een versobering in te voe ren voor de maaltijden in hotels en restaurants. Het gaat immers niet gan, wanneer voor de bevol king de rantsoenen worden ver laagd. dat de beter gesitueerden dan buitenshuis zich aan alles volop zouden kunnen te goed doen. Daarom wordt thans overwogen i oor de h(els en restaurants we derom twee vleeschlooze dagen in le voeren. Besprekingen hierover zijn met belanghebbenden, zooals Horeca, gaande. Men wil de beperking van het vleeschverbruik niet vinden in een verlaging van de toewijzingen zonder meer omdat men dan geen controle zou hebben, doch acht deze laatste beter mogelijk bij de invoering van vleeschlooze dagen. Verder is er ook een algemeene versobering van de maaltijden in de eetgelegenheden in overweging door het aantal gangen tot drie te beperken. Waaruit deze dan zullen mogen bestaan is nog een punt van bespreking. Voor koffie en thee is voorals nog geen beperking van de toe wijzing te wachten. De verstrek king hiervan hangt geheel af van de deviezen, welke voor den in- voei van deze artikelen Worden beschikbaar gesteld en dit hangt nog steeds in de lucht, zoo ver zekerde men ons.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1