Nieuws uit Stad en_ Omtrek Zitting van het Tribunaal Tliorez-mannen verklaren oorlog aan De Gaulle K ÏoOVENAAR wat zullen wij met Pasclien eten? Wie kunnen er aan den slag? HULSCH SPORTBEZOEK MET PASCHEN kapitein dumpeladoris SMK DADIO De Gevaarlijke mijnen De gevaarlijke tunneltraverse doodeluke val lx programma speurende PAGINA 3 VRIJDAG 4 4PRI£ 1947 IJzeren kruis 2e klasse kdeeiittidDoh^h SïïS^t^ EERSTE PLECHTIGE H. MIS. WOLVEN BROERTJES! Wat statistieken leerden ORANJEVEREENIGING INLICHTINGEN GEVRAAGD SURINAAMSCHE BEGROOTING W aarschuwingslampen aan het Breeplein TENTOONSTELLINGSSCHIP ROODE KRUIS POPULAIR CONCERT U. S. O. STOOMTRAM EISCHT WEER 'N SLACHTOFFER NEDERLANDSCHE MAIS- AANKOOPEN Nederland heeft in de Ver. Sta ten 180.000 bushels mais aange kocht, waardoor d,e toewijzing voor Mei volgeboekt ia. ZWEEDSCHE SPOOR WAGENS IN ONS LAND EEN TOURNEE VAN DEN GENERAAL De latente crisis in Frankrijk VAN DUINKERKEN UIT ELSEVIER INTERN, ontmoeting JOEGOSLAVEN SLOOPEN ITALIAANSCH SCHIP PAASCHBROOD EN EIERSCHOTEL ENGELSCHE HOCKEY-ERS IN ROTTERDAM In het kader van de sportont- moetingen Rotterdam—Huü ko men vier dames hockey-elftaüen en één heerenelftal naar de Maas stad. Maandag zullen de hockey wedstrijden plaats vinden op het terreincomplex Laag-Zestienhoven tusschen Overschie en Schiebroek. De wedstrijden vangen aan om 11 uur en zijn geëindigd te ca. 5 uur. De belangrijkste ontmoetingen vinden plaats te 1 uur, wanneer „DE LIJDENDE CHRISTUS" 5, Verdacht ongeluk nederlandsche veld loopkampioenschap door Emart Kinsbum INTERACADEMIALE BETROUWRAARHEIDSRIT VLAARDINGEN DELFTSCHE GROENTEN- VEÏLTNG Onder voorzitterschap van mr. Cos hield het Schiedamsche Tribu naal gistermorgen ^Um^ Mr- Ho- vingh verving mr- Sipkes ais se cretaris. Leden waren cie heeren v. Litlh en Witkamp- P. P M v- d. Kan werd onmid dellijk' in vrijheid gesteld, omdat de door hem in interneering door gebrachte straftijd voldoende wordt geacht voor de- uitboeting van zijn politieke misstappen. J M- v. d- Velden werd veroor deeld tot 2 jaar en 6 maanden in terneering. zoodat deze eindigt op 5 Nov- 1947 „In 1941 was A. C. v. d. Nagel lid geworden van de Waffen o o- Ya eenmilitaire opleiding i Duitschiand was hij naar i hingrad-front gezonden endaar ingedeeld bij het Vrijwilh|e"; legioen Nederland. Na zware vechten vertrok hij naa' L.en- voor het op/Aden van waneustUs T Augustus sche vrijwilligers. In Lenin- 1943 was -hij weer naar kte den gradfront gedirigeerd, ulteindte_ terugtocht mee en ■sS.c0.nKpagnie Srfütaer SBovS dien w'erd hem ten laste gelegd, dat hij voordeel had getro-kken uit den door den bezetfer ge^hapen feitelijken toestand, doordat a»ti zijn vader extra kolen en levensmiddelen- verstrekt waren. Verdachte was naar zijn zeggen tot de inlijving bij de Waffen SS gekomen v.w, de zeer slechte ver houding met zijn stiefmoeder. Reeds in Augustus 1940 had hij pogmgen gedaan om in de Waffen SS te worden opgenomen. De mu taties waren periodieke verhoo- gin-gen geweest, waarbij die tot Un -"erscharf ührer een gevolg was van de zeer zware verliezen, die het onderdeel had geleden. De Duitschers gl-hruikt-en de promotie om den moed erin te houden. ±1J had het IJzeren Kruis lweede klasse gekregen wegens het ver- Voer van gewonden onder trom melvuur. Tegen tiet eind van den oorlog was hij gedeserteerd naa de Engelsciien. Op de vraag van den president of hij er nooit aan g dacht had, dat hij wei eens te gen zijn eigen landgenooten mge zet had kunnen woraen, ant- woordde hij, -dat hij dan-geweigerd zou hebben te vechten- Verdachte vroeg om een kans te krijgen een nieuw leven te be ginnen Hij kon in de mijnen wer ken. '„Het gaf geen terug voor ons" repliceerde hij op de opmer king van mr. Cos, dat hij toch wel had kunnen d-eserteeren, toen hij met verlof was. Mr. Kok, de raadsman noemde dit een voor beeld van de gevolg-L eener slechte verstandhouding in het hu welijk Mislukte huwelijken druk- dezen joSenVen zijn stiefmoeder WVóóreri940SPwSede gelegenheid om van huis weg te loopen zeer d.' Most bij de invasie van Frank rijk in Nederland moest helpen M 'het schoonhouden van Dui s »,n de Engelschen ««a,„ „er land, waarbij de esK Schiedam trokken, had byl een gesprek geh°°[d Schoenmaker. ETn wn dezen had gezegd: „Laat ben van umaar met viif was door verdachte aan een offi. nlr der W-A. doorgegeven, welke nn ziin beurt zorg droeg voor het de hoogte stellen van hoogere instanties- -R? heide agenten waren ten slotte bij v. Genegten ter ver antwoording geroepen. Verdachte ontkende pertinent, dat hij de uitlating van de agen ten aan zijn meerdere had door gegeven met het oogmerk hen in last te brengen. Zijn dienstneming bij de transportcolonne was een gevolg geweest van de voorspie gelingen aan de W-A. gedaan. Er was hun namelijk verzekerd, dat de transportcollonnen dienst zouden doen voor de evacuatie van Nederlandsche burgers in het geval van een invasie van de ge allieerden in Nederland- Mr. Bouwer, de raadsman stel de verd- voor als den man, die niet om sociale redenen, maar om interesse voor het Nationaal So cialisme tot de N.S B. is toegetre den Alle feiten zijn tot dat eene lidmaatschap terug te brengen, omdat dit automatisch gedwongen dienstneming in W-A. en andere formaties met zich bracht- Ver dachte hoopt weer als fatsoenlijk Nederlandsch burger aan den slag te kunnen gaan. Twee jaar is naar de meening van den raadsman voldoende straf. Daarom verzocht iiij om onmiddellijke invrijheid stelling. Dit verzoek wordt afge wezen. Uitspraak op Donderdag 17 April- Onze stadgenoot Pater Ludwinus van Dongen van de Congregatie der Paters S.C.J., die op 1 Maart j.l. te Valkenburg werd gewiju tot priester, zalop2en Paaschdag om half tien zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de Parochie kerk van den H. Joannes de Doo- per, Lange Haven. Er is gelegenheid den neomist te feliciteeren van 12 uur in het ouderlijk huis, Schie 15, dus niet in het Patronaatsgebouw. Vele zieke vriendjes en vrien dinnetjes hebben mij gevraagd of ik in jullie wolventaal den dank wilde overbrengen aan alle oude en jonge wolven der K.J.B., die Zondag j.l. zoo spontaan en edel moedig met hun topzware palm- paschen de zieken weer een blij den dag bezorgden. Maar hoe moest ik dat aanleggen? De wol- venfamilie is zoo groot en uitge breid, dat het bijna onmogelijk is ze allen te bereiken; overal in de stad zijn hun nesten en holen, in kelders, keukens, op zolders enz. Ik zat danig met mijn handen in 't haar Ten einde raad gekomen kwam Baloe met den wijzen raad dat ik het eens met den krantenbaas" moest probeeren. ïk bofte en met dit bericht hopen wij jullie allen te bereiken. Oude en jonge wolven, de zieken zijn jullie dankbaar en bijzonder ge troffen door de fijne welpengeest. Op hun beurt wenschen zij jullie allen een zalig Paschen en een goeden jacht MOWGLI. Julius Krug, de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, heeft bepaald, dat 518 door de regeering beheerde vetkoolmijnen voor onbepaalden tijd gesloten zullen blijven, omdat men den toestand in deze mijnen voor ge vaarlijk houdt. Ongeveer 40.000 arbeiders zijn in deze mijnen werkzaam. Krug deelde mede, dat 2.013 mijnen Maandag weer geopend zullen worden na een rouwperiode van 6 dagen, door Lewis, den leiaer van den Amerikaanschen mijn- werkersbond, uitgeroepen in me- moriam der mijnwerkers die on langs bij de explosie te Centralia om het leven zijn gekomen. Volgens Krug hebben de tech nische opzich'ers verzekerd, dat na onderzoek is gebleken, dat er in deze mijnen voor de arbeiders geen gevaar dreigt. De order van den minister werd uitgevaardigd, terwijl Lewis voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden aandrong op meer veiligheidsmaatregelen in de mijnen. Volgens Lewis wijzen de slatis'ieken uit, dat ieder, die in de mijnen werkt, eens in de 6 jaar om het leven komt of gewond wordt. De propaganda-étalage van de Oranjevereeniging, die tot nu toe bij Mercurius was ondergebracht is verplaatst naar de uitstalkast van de firma Willems en Ern- sting op den Rotterdamschen D;jk tegenover de tramhalte. Behalva tal van foto's van het Koninklijk gezin en van vroegere oranjefees ten in Schiedam, is de geteekende oorkonde tentoongesteld, die het bestuur van de oranjevereeniging aan het gemeentebestuur over droeg ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke. Eind 1944 werden op het ge meentehuis in Wierden bij Alme lo twee jonge mannen uit Rotter dam of Schiedam door den com mandant van de Landwacht aldaar mishandeld. Dezen jongen man nen en al dengenen die van deze mishandeling op de hoogte zijn, wordt verzocht zich met de P. R. A„ Rotterdam Oude Binnenweg 47. in verbinding te stellen". Dinsdag is bij de opening van de Staten-vergadering de voor- loopige Surinaamsche begrooting door mr. dr. J. A. E. Buiskool, waarnemend gouverneur, aan de Staten overhandigd. In deze be grooting is het voorloopige cijfer voor het landsinkctnen gesteld op f 12.533.398 en voor de landsuit- gaven f 12.515.932. Ondanks het feit, dat de economische situatie van Suriname critiek is en men nog moeilijkheden voor den boeg heeft, aldus de waarnemend gou verneur, liggen er voor de toe komst groote mogelijkheden voor al in de houtproductie, de goud en bauxietmijnen en den land bouw. Rijst, citrusvruchten, bana nen, cacao en uien behooren tot de meest voorspoedige producten van Suriname en uitbreiding daarvan is mogelijk en waar schijnlijk. -De heer Buiskool zag in een immigratie-schema en- het am- bachtsonderwijs mogelijkheden om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen. Hij deelde mede, dat de gouverneur Brons niet voor 12 April naar Suriname zou terug- keeren en voornemens was daar na den tekst der constitutioneele hervormingen aan de Staten over te leggen. Een van de gevaarlijke kruisin gen in de tunneltraverse van Rotterdam-Zuid is de tramover- steek van Breeplein naar Lange Geer en omgekeerd. Thans is op deze hoogte een voorziening getroffen door middel van waarschuwende lichtinstalla ties. Zoowel op het Breeplein als op Bree is voor het opgaande en afkomende verkeer 'n signaal opge steld, dat bij aankomende tram een rood licht te zien geeft bene vens het woord „tram" achter een wit verlicht transparant. Het formaat der installatie is met al te groot, doch als eerste maat regel een gelukkige verbetering. klein, omdat de politie hem snel te pakken zou hebben gekregen- In Augustus van 1940 zag hij ech ter de kans schoon. Het ging er hena niet om voor wie hij vocht, flaar of hij van huis weg kon komen. Hij leefde geheel in de ge- dadhtensfeer: .,Ik wil weg - Na- dat hij in 1940 afgekeurd was, Werd hij in 1941 opnieuw opge- foepen. De psychose belemmerde een verstandelijk onderzoek van he zaken en de jongen nam diénst- Rij was toen 18 jaar. Reeds bij de opleiding had hij het gevoel: ik kan niet meer terug, een fatalis tische levenshouding, die het ge volg is van een in de opvoeding gebroken natuurlijken weerstand en psychische veerkracht- Er volg de toen een reeks daden, waar van de een al slechter is dan de andere, maar de omstandigheden hlijven de hoofdoorzaak. Men kan niet zeggen, dat hij d<esb\wus foordeel heeft getrokken door de kolen, en levensmiddelen, die aan vader zijn verstrekt- Hij wist ler niets van en profiteerde er ovenmin van. Zich afvragend, wat ®r met hem moest gebeuren, kwam y? raadsman tot de conclusie, dat agel Zeer goed te reclasseeren .Hij vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte. Wiens vader en stiefmoeder inmid dels gestorven waren, maar die mders een tehuis aangeboden heeft th'knjgen. Het Tribunaal achtte geen ter men aanwezig uitspraak te doen en bepaalde deze op Donderdag 17 April. Klikspaan M. V d. Most oud 25 jaar was van 1941 tot Augustus 1944 lid ge weest van de N-S-B. Hij was in 1941 lid geworden van de w-a. en daarna van de Motor W.A- Ais De Vereeniging „Het Nederland sche Roode Kruis" heeft een ten toonstellingsschip in de vaart ge bracht, de z.g. show-boat „Otta wa", die het nuttige met het ma- terieele vereenigt bij het verkrij- gen van gelden voor de mooie doelstelling van het Nederland sche Roode Kruis. Op Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 April zal de Ottawa m de Lange Haven bij de Koemarkt- brug aanleggen. Het schip is 64 m lang en 8 m. breed en behoort tot de grootste Nederl. binnen- vaartschepen. Op de boot is be- halve door het Roode Kruis een stand ingericht door de K.NAT.B., de Scheepvaartmij. Nederland de Rotterdam sche Lioyd. de Holland- Vel uwe-lijn. door de K.V. „Indisch Instituut" en door de Contactcom missie natuur- en landschapje scherming. Deze expositie omvat Hitsen uit het inheemsche leven, J-w. landbouw, visscherij, handel, kunstnijverheid. 4S modeilen van huizen, een unieke gelegenheid aanschouwelijke wijze J| nemen van veel, dat Vjoi- het grootste deel van ons v°lk onbekend bleef. Er is ook et'n mogeli ikheid tot het vertoo rn van films en het geven van wzingen. Ook wordt er een film betoond over het werk van het f0°de Kruis in oorlogstijd. De ^toonstelling is van des middags 4 tQt des avonds 10 uur geopend. °egangspriis 60 cent voor vol- j^Senen en 30 cent voor kinde- 5°°danig deed hij dienst als Weer totdat de Duitschers de tran- ^°rtcolonne organiseerden en v. Op Dinsdag 15 April zal het U. S.' O. wederom een populair con cert geven. De entree tot dit concert dat dezen keer in de Julianakerk plaats vindt, is verlaagd van 3 tot f 1.75. Er zijn nog 300 vrije plaatsen voor deze uitvoering. Bij het laatste volksconcert in hel Pas sagetheater waren alle plaatsen uit verkocht; nu 's avonds van goede muziek te genieten zal zijn, mag muziekminnend Schiedam met be neden zijn stand blijven. Het U. S. O. geeft het beste, wat er te brengen is, Toonkunst doet wat zij kan, aan de Schiedammers om van beider activiteit de vruchten te plukken. Oude man overreden Hedenmorgen omstreeks 9 uur stak de 82-jarige J. T. v- A., uit de Wolphaertsbocht de Brielsc'he- laan over, nabij de Hellevoet straat. Tegelijkertijd naderde een stoomtram en toen de oude man op de rails stapte, gaf de machi nist signalen met de fluit, terwijl hij tevens krachtig remde. De man, die aan doofheid leed en bovendien nu en dan erg. afwezig wi'S, bemerkte de stoomtram niet en werd gegrepen. Voor de tram stilstond had hij al een vijftal wa gons over zich heen gehad, zoodat de levensgeesten reeds waren ge weken- Door het Gewestelijk Arbeids bureau worden werkkrachten ïrJ onderstaande bedrijven gevraagd, waarvan de voornaamste beroepen zijn genoemd. Afd. Mannen: Glasindustrie 50 man w.o. glasslijpers. Bouwnij verheid 86 man w.o. metselaars, schilders en timmerlieden. Hout verwerkende industrieën 33 man w.o. meubelmakers, mach. hout bewerkers en borstelmakers. Klee ding en reiniging 10 man w.o. kleermakers, kappers en Persers. Metaalindustrie 75 ma" p bankwerkers, draaiers, sc^®®Pa' timmerlieden, koperslagers, p werkers, electr. lasschers en kwame ijzerwerkers. VoedlJlgf'„at genotmiddelen, 6 w.o. banketbak kers, chocoladewerkers en slager. Verkeer 15 w.o. chauffeurs, loop knechten en expeditiepersoneel. Vrije beroepen 20 w.o. kantoorbe dienden. Ongeschoolden '250 man. Afd. Vrouwen. Kleeding en Rei niging 14 w.o. kapsters, naaisters strijksters en mangelsters. Papier nijverheid 50 w.o. cartonnage- werksters. Handel 5 w.o. verkoop sters. Vrije beroepen 14 w.o. kan toorbedienden en steno-typisien, Huiselijke diensten 75 w.o. dienst boden, dagmeisjes, werksters. Fa brieksarbeidsters 25. Gistermorgen zijn twintig rij tuigen, die de Zweedsche spoor wegen aan de N.S. in bruikleen hebben afgestaan, via Oldenzaal inj Nederland gearriveerd. Het zijn roodbruin gekleurde wagens van eenvoudige constructie, waar in veel glas is verwerkt. Aan voor- en achterzijde zijn zij van balcons voorzien. De Ned. spoorwegen ho pen de nieuwe rijtuigen binnen enkele dagen gereed te hebben voor den dienst op verschillende trajecten. (Van onzen correspondent). PARIJS, 4 April. Sinds, veer tien dagen geleden, minister president Ramadier er niet in slaagde, een ministerieele crisis te forceercn, om deze op te los sen met een nieuwe, in hoofd zaak uit socialisten bestaande regeering, Is de politieke toe stand in Frankrijk er niet over zichtelijker op geworden. Duidelijk is alléén, dat met de tegenwoordige coalitie-re- geering, waarin de ministers op de eerste plaats hun partjen vertegenwoordigen, geen prac- tisch beleid mogelijk is. En Uit, terwijl het aantal groote kwes ties eer toe dan afneemt. De gevolgen van den jongsten crisistoestand, speciaal van de voor die crisis aanvaarde oplos- sing", zyn echter noodlottig, want de oplossing was inderdaad in strijd met alle democratische op vattingen van parlementairen arbeid. Terwijl immers tot dusver in een coalitie-kabinet de minis ters van een bepaalde partij aan de regeering den steun konden verzekeren hunner partij, is nu door de communisten het prece dent geschapen, dat ministers persoonlijk met den minister-pre sident instemmen, terwijl hun partij in de oppositie gaat. De regeering verkeert daardoor on der directen druk dier oppositie; en dat is wel een zeer verscherpte vorm van oppositie. Het is niet meer de z.g. „corrigeerende op positie", zooals ons democratisch stelsel die kent. Dat deze nieuwigheid zeer ern stig wordt opgevat, blijkt wel uit de houding der andere partijen. Van de radicalen vraagt de heïft zich af. of het niet opportuun zal Zijn, in de oppositie te gaan. Eij de M.R.P. stellen twee derden der leden zich diezelfde vraag. Alleen de communisten zijn tegen een crisis, wijl ze den huldigen crisis toestand voor hun agitatie voor- loopig voldoende achten. En ook de socialisten durven een rege ringscrisis niet aan. De voornaam ste reden is wel de tegenwoordige samenstelling van kamer en se naat, die de oplossing van crises zoo buitengewoon moeilijk maakt. Intusschen groeit de malaise èn de crisisstemming en te ver wonderen is het dus niet, dat ge neraal de Gaulle een waarschu wende stem heeft doen hooren en Naar „De Tijd" meldt is prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) afgetreden als redac teur van Elsevier's Weekblad. In de A'damsehe editie van „Het Parool" lezen we verder dat de heer H. A. Lunshof heengaat als hoofdredacteur van Elsevier. Wel blijft de heer Lunshof als mede werker aan het blad verbonden. v[OT^i een zeer internationaal gezelschap dat Zaterdagmiddag op jje^ V.-terrein verschijnt. werpen Schepen enz- Het is ?bi op ehnis te nemen van uit zal ding R Y- ^--terrein v_ Zwitsersche handbal-team, het grootste deel bestaande sportleeraren en studenten, voor een spectaculaire inlei- zorsen v Sen voetbalwedstrijd de ontm Zwitsersche arbiter zal vanTsWf- ]Y Hufschmid <d\ Tl ls als vo.„ tcbafpr Messerli (a.) ■Klimmer Tvr= Altmann (m.), lerTr ('vJ.arg0t' Petei'' en De 62-jarige G. v. R- van den Beukelsweg bemerkte gister avond omstreeks 10 uur, dat hij zijn woning op de 2e etage niet binnen kon, daar hij den sleutel vergeten had. Via de woning der buren begaf bij zich naar den achterkant van het pand, waarna hij trachtte zich langs een regen pijp op het balcon van zijn eigen woning te laten zakken. De regenpijp schoot echter los, met hét gevoig, dat v. R- naar be neden stortte- Hij maakte een val van ca- 15 meter en kwam daar bij op een schutting terecht, zoo dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. openlijk op de parlementaire machteloosheid heeft gewezen. Hij is zelfs van plan, het land af te reizen en dan hier dan daar het volk op de gevaren, welke het land bedreigen, te wijzigen. Natuurlek, van een grondwets vernieuwing kan voorloopig geen sprake zjjn. Niet alleen omdat de communisten er tegen en de socialisten er bang voor zijn, maar omdat de M.R.P. zich op het standpunt stelt, dat men het thans bij het compromis der drie groote volkspartijen maar moet laten. Elk optreden echter van generaal de Gaulle werkt als de roode lap op den stier, bij uiterst links; trouwens ook bij de socia listen, welke laatsten vinden, dat de moeilijkheden reeds groot ge noeg zijn. Toen dan ook j.l. Zondag ge neraal de Gaulle te Bruneval zijn rede uitsprak, had de minister president hem reeds eenige uren vroeger geantwoord, met elk persoonlijk regime af te wijzen, aldus het bekende slagwoord in den geest terugroepend: „republi- keinsch maar geen voorbijgaande persoonlijkheid". Maar onmiddellijk daarop ver klaarden de communisten met razend kabaal, dat zij den gen. den mond zullen snoeren en dat ze van kreten als „De Gaulle aan de macht" niet meer zijn gediend. Het merkwaardige daarbij is, dat Zij zelf niet moede worden, als maar „Thorez aan de macht" te r.oepen. Ramadier is toen naar de Gaulle gegaan, om eens poolshoogte te nemen, wat de generaal eigenlijk - in het schild voert. Het onder houd duurde 2 uur. De minister- caad nam later het besluit, dat generaal de Gaulle, als hij een politieke redevoering houdt, geen recht heeft op militaire parades of op de tegenwoordigheid van burgerlijke gezagvoerders. Dit zal de Gaulle niet deren. In poli tieke kringen echter houdt men nog steeds met een terugkeer van de Gaulle ernstig rekening, maar zou het er ooit van komen, dan zal het toch geschieden met de zekerheid dat het republi- Keinsch en democratisch regime door hem gehandhaafd zal wor den. Maar de communisten heb ben agitatie noodig en hun lei ders hebben gisteren op een massa-meeting openlijk «en oorlog aan de Gaulle verklaard. Thorez noemde hem „een werktuig en woordvoerder der reactie, die naar persoonlijke macht streeft." We hebben die volzinnen meer gehoord'. Volgens het Italiaansche pers bureau Ansa zijn eenheden van de Britsche marine in de buurt van Capo d'Istria aan de kust van de Adriatische Zee aangeko men, waar het Italiaansche schip „Rex" ligt, dat in 1944 door de R.A.F. tot zinken is gebracht. Ansa meldde Woensdag, dat „ondanks Italiaansche en gealli eerde protesten", Joego-Slavië met het sloopingswerk op het schip was begonnen en dat, vol gens bij het Italiaansche ministe rie van buitenlandsche zaken be trokken kringen, de kans bestond, dat de kwestie naar de Ver. N. zou worden verwezen. Het is niet bekend, wie de eigenaar van het schip is. De ge allieerden hebben het tot object voor herstelbetaling bestemd en nog geen beslissing genomen, aan welk land het zal komen te be hooren. Over éénen Zondag dan krijgen wij een eizingen de kinderen op Palmpaschen al. En wij hooren daaruit, hoe belangrijk iets lekkers op een feestdag wel is Wat zullen we dan met Paschen eten? Eieren natuurlijk, hard of zacht gekookt, gekleurd, versierd met papieren hoedjes of kraagjes, of verwerkt tot een pittigen eler. schotel (Daarvoor zijn ook eenden eieren "te gebruiken.) Wanneer u een oven hebt, kunt u zelf een heerlijk goudgeel Paasch- brood bakken En wat dunkt u van een feeste- lijken Paaschpudding bij het middag, maal? Hier volgen de bereidingswijzen van deze drie Paaschtractaties. We hopen, dat zij in menig gezin de feestvreugde verhoogen zullen Eier schotel 5 eieren (of 4 eendeneieren), liter water, 1 bouillonblokje, scheutje melk, 25 g. (1% eetlepel) boter of margarine, 25 g. (2% eet" lepel) bloem zout, peper, plm 50 g oude geraspte kaas, sterkers of peterselie. De eieren hard koken, In dien tijd het water aan de kook brengen en 't bouillonblokje erin op lossen De boter of de margarine smelten de bloem toevoegen en ermede 'vermengen en onder goed roeren de heete bouillon er langzaam bij doen. Een scheutje melk en de geraspte kaas er door roeren en de saus op smaalt maken met peper en zout De hard gekookte eieren afpel len én halveeren. Ze op een schotel leggen en bedekken met de warme saus De schotel versieren met ster kers' of peterselie. Men kan ook de peterselie of sterkers fijn snijden en over den schotel strooien paasch pudding V. liter melk, 1 ei, 50 g. zoete bis. cuits, 50 g. (phn. 2Y' .eeUd£*r 35 g. (ruim 2 eetlepels) suiker, 70 g. ,7 eetlepels) custardpoe^r, zout, rumessence, 8 chocoiaae dantjes, kuikentje. Op een diep bord wat melk doen met iets suiker en rumessence naar smaak. Hierin de stukjes gebroken cake of biscuits weelten. De ovenge melk op een kopje na aan de kook brengen met iets zout. Het el split, sen en de eidooier roeren met de overgebleven suiker, het eu®ta^" poeder toevoegen en alles verdunnen- met de achergehouden melk. Dit mengsel onder voortdurend roeren bij de heete melk gieten, die men van I het vuur heeft genomen. De massa nog even laten doorkoken, het eiwit stijfslaan en voorzichtig met de pud ding vermengen. De pudding in een met koud water omgespoelden vorm doen, laag om laag met de geweekte caite of biscuits en hoopje jam. Zorgen dat de bovenste laag pudding is. De pudding koud laten worden, keeren en versieren met de paasch. eitjes en b.v. eer klein kuikentje. Kaaschbrood 200 g. (5 kopjes) bloem, 30 g. gist, 120 gr (ruim 1 kopje) suiker, 60 g. ('3% eetlepel) boter of margarine 2 dl (ruim 1 kopje) melk, 8 g. eetlepel) zout, 150 g. rozijnen of wel 250 g (2 middelmatig groote) appels met 20 g (1% eetlepel)) suiker en 9 theelepels kaneel (geraspte sinaas appelschil. De melk lauwwarm maken. Een weinig er vsfn af nemen en hiermee de gist vloeibaar roeren. De bloem in een kom doen en hierbij de vloei- bare gist de gesmolten boter, de suiker liet zout en de geraspte sinaasappel doen. Onder goed roeien de lauwe melk toevoegen en gedu rende ongeveer 5 minuten het deeg goed luchtig slaan. Het daarna op een lauwwarme plaats (bij de ka.chel of in lauwwarm water) laten rijzen gedurende plm 1 uur De gewas- schen en gedroogde rozijnen erdoor kneden of de in stukjes gesneden appel met de kaneel en suiker. Alles nog even laten rijzen en in een vetgemaakten vorm overdoen. Het deeg In den oven gaar bakken (gedurende plm. 40 minuten). (Zor gen, dat de oven de eerste 10 minu ten vrij heet is, hem daarna een weinig temperen.) Hedenavond van 1011 uur zal voor den K.R.O. worden uitge voerd „De Lijdende Christus" van Hugo de Groot met muziek van Marius Monnikendam. Dit werk, uit het latijn in rhythmisch proza vertaald door dr. Jos. van de Velde zou Zondag 2 Maart 1941 zijn uitgevoerd door den K.R.O., toen juist op dien dag deze om roep zijn werk moest staken. De muziek wordt uitgevoerd door het radio-philharmonisch orkest en koor onder leiding van Paul Hup- perts, terwijl de tekst wordt op gezegd. De kapitein hoorde echter zijn stem nauwelijks boven het ge schreeuw van de passagiers uit, en teneinde raad trok hij zich te rug in zijn hut. De deur draaide hij achter zich in het slot. Toen greep hij de microfoon. „Menschen bedaar", sprak hij. ,Er is niets aan de hand. Een klein mankement aan de moto- 1 Alleen een dikke ren, zal zijn. Ik verzoek derhalve ieder een rustig zijn kooi op te zoeken en te gaan slapen. Er is geen en kel gevaar". Dank zij de luidsprekers waren zijn woorden door het gehceie schip te hooren, en de passagiers werden inderdaad wat rustiger. meneer het Rotterdamsch heerenelftal te- n Hull 1 speelt, terwijl om 2 uur het Rotterdamsch dameselftal tegen zijn Engelsche zusters uit komt. Het Rotterdamsche heerenelftal is als volgt samengesteld: A. Blom, (Victoria); P. Ruoff, (Vic toria); A. Carati, Aeolus); C. van Dun, (Aeolus)Ierschot, (M.R.H. C.); B. Reijmer, (M.R.H.C.); N. Hoenderop, (Leonidas); P. Blom, (Victoria); J. Janssen, (Aeolus); B. Helders (Victoria); B. Knüppe, (Aeolus) Het dameselftal; M. Kwaaitaal, (Aeolus); L. Vervloet, (Victoria); G. van Yperen, (Aeolus)T. Koop- mans, (Aeolus)M. Kien, (M.R. H.C.); I. Bentzon, (M.R.H.C.); H. Neuerburg, (Victoria); W. Groot- meijer, (M.R.H.C.); R. Blauboer, (M.R.H.C.); N. Berendsen, (Aeolus) A. Kymmell, (Victoria). De strijd zal lievig zijn Ongetwijfeld zullen vele sport liefhebbers Tweeden Paaschdag een kijkje willen gaan nemen bij de Nederlandsche veldloopkam pioenschappen te Delft, welke door D.H.C. in de omgeving van t Laantje van Vollering verwerkt worden. Ten gerieve van onze le zers geven wij hierbij het chrono logisch overzicht: 12.45: 1500 m. voor A-junioren om het kampioenschap van Ne derland; 1 1.00: 5 km. voor A-, B- en C- klasse, om het kampioenschap van Nederland; 1.30: 3% km. voor C- en D-klas- se (uitsluitend K.N.A.U.-leden) 1.50: 3% km. voor militairen, veteranen en niet-K.N.A.U.-leden. Het aantal inschrijvingen heeft inmiddels de 250 overschreden en zoo mag ook kwantitatief de deel name zeer bevredigend worden genoemd. Slijkhuis is uiteraard bij voorbaat zeker van de overwin ning en prolongatie van zijn kam pioenstitel; de strijd om de vol gende plaatsen zal hevig zijn. te meer, omdat ook het Nederland sche clubkampioenschap op het spel staat. D.O.S. (Rotterdam) A.A.C. (Amsterdam) en Caesar (Beek, Limburg) brengen hier voor volledige teams in den strijd; bij de junioren zal het gaan tus schen D.F.C. (Dordrecht), Siomo (Den Haag), D.O.S. en Minerva (beiden Rotterdam), F.I.T. (Zeist) en Zwaluwen (Den Haag). Bij de nieuwe inschrijvers treeft zich ook gemeld de Zuid-Hollandsche veld loopkampioen senioren 1947 L. H. Vos van Z.L.C. (Leiden), benevens zijn jonge clubgenoot J. D. van Rooijen, die kortgeleden tot veler verrassing den Zuid-Hollandschen titel 1947 in de juniorenklasse ver wierf. De nieuwe Leidsche veree niging „De Bataven" (voorheen D.O.C.O.S.) schreef in met twaalf athleten. onder wie de bekende L. v. d. Steen. Het parcours is uitge zet rondom het D.H.C.-veld en voor het publiek goed te volgen, spoedig verholpen goot tranen. „Hij verknakkelt ons" wei spo s f I stamelde hij tusschen de snikken door. „We vergaan". En kapitein Dumpeladoris van den geheimen dienst stond aan de railing en dacht na. „Typisch dat ongeluk met die motoren dacnt hij. „Zal de chef toch nog gelijk krijgen? Is er werkelijk iets aan den knikker?" faasch-zaterdag. 7.00 Nieuws, gymastiek en gra- mofoonplat-en10.00 Morgenwijding, 1100 V. d conttnu-arb.11.45 Be^ uit Indië; *12.00 Gram.; 12.30 OrSeL 13.00 V. d Ned Strijdkr.; 13 30 Gaus.13.45 Mtllérs; 14.00 Gram.; 14 15 Sportpr.14.30 Orkest; 15 30 Bóekbespr.. 15.45 Ramblers; 16 20 Bezing; 16.35 A. j C.; 17.00 Stafmuz; 17 30 V d jongeren; 18.00 Nieuws, 18.15 Gram.; 18.30 V d Ned. Strijdkr 19 00 Cello; 19.30 VPRO.; 20 00 Actual.; 20.15 Metropole-ork. 20 52 G m 2100 Caus.2115 Muz. brieven- 21.Ï0 Hoorspel; 22.10 Gev. prog.23.00 Nieuws; 23.15 Puzzlen; 23.20 Huisblos. HILVERSUM II (415 en 218 M.) KRO 7 00 Nieuws, gymnastiek en gramofoonplaten8.25 Hoogmis; 11 00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.30 iviaas van Beeck; 13.00 (Nieuws); 13.45 Caus.14.00 Gram. 14.15 Eng. les; 14.45 Gram.; 15.00 V. d jonge ren- 15.10 Gev. prog.; 15.4& Boek bespr.16.00 Gram.16.20 Caus. 16.30 Muz Caus.; 17.00 De Wigwam 18.00 Piano; 18 15 Joürn. weekoverz;. 18.30 BuffaloBill; 19.00 Nieuws; 19.15 Vaudeville-ork 20.00 De gewone man812 Reportage; 20.20 Prijsvraag. 20.30 Lichtbaken; 21 00 Gevar. prog' 22.00 Gram.22.25 Muziek; 22.40 'Voordracht; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram - Een kennis, die ik zooeven in den trein ontmoet heb, zei Hij durfde geen ontwijkend a woord te geven, omdat hij gescna- duwd was. Ik kon niet anders doen, dan haar even meebrengen; maar ze weet niets van onze za ken af. Van Orion keek leelijk naar het meisje; doch zijn uitdrukking ver anderde spoedig, hoewel zijn be wondering nog Weerzinwekken der was, dan zijn ontstemming. Koen voelde zijn sterke vingers jeuken. Je had haar niet mee moeten brengen, fluisterde van Orion, iet wat misprijzend; doch zijn toon verried duidelijk genoeg, dat hij blij was, haar gezien te hebben. Koen draaide zich om en naderde het meisje, dat onverschillig naar gouden snuisterijen en sieraden stond te kijken. Daar bij het raam staat een stoel, Joséphine, zei hij zoo luid, dat Van Orion hem verstaan ki|n. Ik ben hier gauw klaar. Hij bracht haar naar een stoel en keerde daarop naar den groo- ten man terug. Nu ben ik geheel tot uw dienst, zei hij. Van Orion ging hem voor naar zijn lessenaar. Toen hij hem zijn bug toekeerde, kon Koen niet na laten even een blik te werpen op «6 stucco versieringen aan het plafond. Zou Lasateur hen door zijn kijker bespieden? Het scheen wel een noodlot van Koen, dat hij al zijn handelingen verrichten moest onder het spiedend oog van een- ander. Zonder iets van zijn vroegere hoffelijkheid wees van Orion Koen een stoel aan en liet zichzelf lomp op zijn eigen bu reaustoel neervallen. Koen vroeg zich af wat de valsche oogen van den heler verborgen, toen ze hem van top tot teen opnamen. Hij scheen toch ^wat verwonderd te zijn. Het kwam Koen voor, dat hij op een of andere wijze niet beantwoordde aan de voorstelling, die van Orion zich van Josef Kar stens gemaakt had. Nu, vertel eens op, wat je weet, Karstens, zei de vendumees ter bruusk. Nogmaals was Koen gedwongen zijn verhaal van het eerste begin af te herhalen, hoe hem dat ook tegenstond. Voordat hij een half dozijn zinnen gezegd had, was hij er reeds van overtuigd, dat van Orion reeds alles van de zaak wist. Want die groote kerel scheen weinig aandacht te schen ken aan een verhaal, dat hem ze ker toch geweldig had moeten in teresseeren, als hij het voor de eerste maal hoorde. Hij bleef ver stolen blikken werpen op de be scheiden gestalte aan het raam en zijn oogen stonden niet als die van iemand die belang stelt in 't verhaal, dat hem gedaan wordt. Het was dus allemaal poppenkast en Koen was er alleen heenge- stuurd, om nogmaals zijn goede trouw op de proef te stellen. Hij ratelde dus zijn verhaal af en op het einde scheen van Orion er niet ontevreden over. O, juist ,zei hij afgetrokken, toen Koen zweeg. En je hebt die teekeningen bij je, zooals je zegt? Beslist uitstekend. Vergeet vooral niet, me op te bellen, om je nieu we adres op te geven, Karstens. Ik logeer in het Grand Hotel, deelde Koen hem mee. Zoodra ik het nummer van mijn kamer weet zal ik het meedeelen. De vendumeester boog. Dan denk ik, dat het voor vandaag genoeg is. Koen stond op. Hij wist nog steeds niet, hoe hij de houding van Van Orion tegenover zich moest uitleggen. Deze toonde vol strekt geen argwaan. Hij scheen hem veeleer te aanvaarden als 'n noodzakelijk kwaad cn zich wat overheerschend te willen aanstel len. Van Orion stond ook op en volg de Koen en Joséphine. Onmiddel lijk veranderde zijn houding. Het zou me een genoegen zijn, als u me wilde voorstellen, mijnheer Karstens. Koen's bloed begon te koken. Hij durfde niets te zeggen. Moest hij dien vetten, stompneuzigen schurk aan Joséphine voorstellen? Geen denken aan. Hij greep haar arm beet en ai de haar bijna uit den stoel om hoog. En ze gingen heen on der de woedende blikken van Van Orion Karstens! riep de man, toen ze bij de deur waren aangekomen Koen wendde zich om. Van Orion hief dreigend zijn wijsvinger om hoog. Voor die beleediging zul je boeten, jonge snotaap, brulde hij. Koen deed een stap naar hem toe. Doch de gedachte aan zijn meisje en aan zijn plicht tegen over Lasateur weerhielden - hem. Hij draaide zich met een verbit terd lachje om en hield de deur voor Joséphine open. Toen hij nog eens omkeek, zag hij van Orion staan trillen van woede. O, Koen! zuchtte Joséphine. toen ze in de gang stonden. Sst; Niets zeggen! waarschuw de hij haar. Ik zal je alles wel uitleggen, zoodra ik gelegenheid heb. Nu moet ik jeja, wart moet ik eigenlijk met je doen? Daar heb ik tot nu toe heelemaal niet over nagedacht, liefste. Ze begon hartelijk te lachen en het was het heerlijkste geluid, in dagen door hem gehoord. Het gaf hem nieuwen moed. Wel, ik heb familie in Rio de Janeiro wonen, zei ze. Dacht je soms, dat ik hier gekomen zou zijn, alleen omdat jij het vroeg, als dat niet het geval geweest was? Koen kreeg een kleur. Daarna heb ik heelemaal niet gedacht zei hij berouwvol. Ik heb het ook zoo druk gehad. José phine en ben vreeselijk in de war geweest. Breng me dan nu maar naar tante, wil je? vroeg ze. Ik was al lang van plan, haar eens te ver ras en ze weet dus niet, dat ik kom. Ik zal den heelen middag bij haar blijven. Dan kom jij om acht uur en neemt me mee uit li- neeren, wil je. Ik vind Rio om dien tijd van den dag zoo heerlijk met al die drukte en zijn vele theaters en restaurants. Dan kun je me alles en alles vertellen. Goed. dat doen we! riep Koen jongensachtig uit. Ondertusschen kan ik dan al mijn zaakjes afhan delen. naar ik hoop. en je meedee len. dat ik. als ik bij je kom, van al dat gedoe af ben. Ze gingen met de lift omlaag. Wanfr, hoewel Koen zijn „scha duw", nadat ze bij van Orion weg waren, niet meer gezien had, wil de hij het in de gegeven omstan digheden toch niet wagen, naar de verdieping van Lasateur te gaan. Hij zou hem later wel op bellen en afspreken, wanneer hij kwam. Een taxi bracht hen naar de woning van Joséphine's tante Met ontstemming bemerkte Koen dat een andere auto achter de hunne aanreed. Toen de eerste verrassing in het huis van Joséphine's tante wat voorbij was, maakte Koen zijn excuus, dat hij terug moest en reed, nog steeds gevolgd, naar de binnenstad terug. Hij betaalde den chauffeur aan den ingang van het Grand Hotel. Hij schreef zich daar in als Jozef Karstens en kreeg een kamer op de vijfde verdieping. Wat hij doen zou, voordat hij in verbinding met La sateur gekomen was, wist hij zelf nog niet. Doch tot dan toe moest hij zich tegenover de misdadige bende als een der hunnen blijven gedragen. De piccolo deed de deur voor hem open en liet hem op zijn ka mer. Zoodra Koen den drempel overschreden had. bleef hij ver stomd staan, voor het raam zat, verdiept in een avondblad, nie mand '„rs dan Henri Lasateur. (Wordt vervolgd) Gisteren heeft met Delft als be gin- en eindpunt de inter-acade- miale betrouwbaarheidsrit plaats gevonden tusschen de Corpora van de Universiteiten en Hooge- scholen uit Amsterdam, Utrecht, Groningen. Leiden, Delft. Rotter dam en Wageningen, welke wed strijd werd georganiseerd door de Delftsche Studenten Motorclub. Ongeveer 30 voertuigen ver trokken van de Sociëteit „Phoe nix", waar om 11 uur de start van den eersten rijder plaats vond. Deze 30 deelnemers bestonden uit 15 auto- en 15 motorrijders. Zij vertrokken elk één minuut na el kaar en kregen vlak voor den start een routebeschrijving in handen. Behalve de route waren zij ook aan een tijdschema gebon den en onderweg waren er tijd en route-contróleposten. HET NÏWIN.COMITé. Het Niwin-comité Vlaardingen heeft zijn eere-voorzitter, burge meester J. Heusdens, in de raadzaal als zoodanig geïnstalleerd. Behalve het werkcomité waren hierbij o.m^ tegenwoordig mevr, W©tafelt, dr. Kraan, ds. Oosterburg en Pastoor van der Sman als leden vao het aanbevelingscomité. De heer Landzaad, 2e voorzitter, verwelkomde mr. Heusdens en zeide het buitengewoon prettig te hebben gevonden, dat deze het eere-voorzit- terschap op eerste aanvraag onmiddellijk aanvaard heeft. Mr. Heusdens zeide tiet een vreugde te vinden tot eere.voorzitter te zijn benoemd Nadat de voorzitter burgemee.ster Heusdens dank had gebracht voor het gesprokene, speet het hem te moeten mededeelen, dat dr van der Molen wegens werkzaamheden buiten' onze gemeente, zijn functie als voorzitter zal moeten neerleggen. VERKOCHTE GOEDEREN Ten overstaan van notaris J Th. Rutgers werden'alhier de volgende goederen verkocht: 1. het woonhuis Waalstraat 64, alhier groot 53 M2; ingezet op 2250, max pr(js 2950. 2. net woonhuis Waalstraat 66. alhier, groot 114 M2ingezet op 2600, max.prijs 3200 Perceel 1 en 2 'in combinatie afgemijnd op 5430 3. het woonhuis Koningstraat 5, alhier, groot 60 M2ingezet op 1800, max. prijs 2400; afgemijnd op 1840. 4. het woonhuis Gedempte Bier. sloot 99. alhier, groot 36 M2; ingezet op 1800, max,prijs f 1950; niet afgemijnd. De veilingdagen aan de Delft sche Groentenveiling zijn we derom uitgebreid en thans wordt er drie dagen per week geveild, en wel op den Maandag. Woens dag en Vrijdag. Bij ruimeren aan voer zullen de veilingdagen nog wel vermeerderd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3