Paaschmaandag de 63sk maal NEDERLAND-BELGIE Orkaan teistert de Oranje Snelle ontwikkeling van luchtvaart in Amerika ld Nederlands mentale kracht in stopperspil-keurslijf Binnenkort non-stop-vluchten kust tot kust van De heer De Boer teruggekeerd Twee Nederlanders op de schaatseerelijsten 1947 £)l£ FMR were Ouderdoms voorziening Oranje-team desondanks opgewassen tegen België9s betere techniek? Twee belangrijke factoren Drie man overboord geslageneen vierde doodelijk gewond 9 7\ VJ België boft Zonsverduistering ZATERDAG 5 APRIL 1947 PAGINA 2 De Belgische angst voor Amsterdam Stopperspilsysteem moet zijn toepassing recht vaardigen Pessimisme is ook nu misplaatst Consequenties van Hud dersfield te strak Moge de natuur sterker blijken dan de leer Vertrouwen in dit Oranje elftal Stijging van temperatuur maar vrij veel wind HELICOPTER NOG IN STADIUM VAN ONT WIKKELING I,: DE KWESTIE VAN ZIJN ONTSLAG JAN LANGEDIJK EN Belgische techniek contra Neclerl. geestkracht KEES BROEKMAN VOETBAL IN ENGELAND VOETBALUITSLAGEN met aankoop van leger- voorra,de.n Amerikanen voor 20 Mei gereed MEN KEËRDÊZIJN KOPJE OM Zij vormen een elk jaar weerkeerende sensatie: de wedstrijden tusschen de nationale voetbal-elftallen van Nederland en België, voor beide landen de traditioneele hoogtepunten van het seizoen; voor beide volken gebeurtenissen van massaal meeleven met elf van hun jongens. Gebeurtenissen die zoozeer aan beide zijden der grens in het brandpunt van belangstelling staan en daarbij een zoo vreedzame en vriendschappelijke sfeer ademen, zijn in onze ontwrichte wereld te zeldzaam. Het is niet overdreven te zeggen, dat de voetbal-interlands tusschen beide landen, deze evenementen van sportieven kamp, voor een groot deel hebben bijgedragen aan de uit stekende verstandhouding waarin Nederlanders en Belgen tot elkaar staan. En zoo zal dan a.s. Maandagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam officieel voor de 63ste maal dit treffen tusschen Oranje-mannen en Roode Duivels plaats hebben, twee-en-twintig kleine menschjes in dat groote stadion met 55.000 toeschouwers en nog kleiner in die groote wereld van massaal volksch meeleven, maar groot in de harten van ieder hunner landgenooten, die aan hen de verdediging der nationale voetbaleer toevertrouwen. A-s. Maandag zullen voor het eerst de Esperanto-vlaggen haar vijfpuntige groene ster, symbool der verbroederingsgedachte bij gelegenheid van dezen wedstrijd van de transen van het Stadion wapperen. Dan kan het ook niet anders, of deze wedstrijd wordt opnieuw een demonstratie van de verbroedering tusschen Nederland en België. De Belgen komen naar Amster dam, en daar hebben zjj altijd een heiligen angst voor gehad. Van de twintig wedstrijden in Am sterdam hebben zjj er slechts 3 kunnen winnen, 5 eindigden ge lijk en 12 werden een Oranje-zege. Sinds den 7en Mei 1933 leden de Roode Duivels keer op keer in onze hoofdstad échec. Amsterdam is voor hen de plaats van de nederlagen met 93 en 80 en het vorig jaar nog 63- Het is de psychologische factor die bij dezen wedstrijd van groot belang kan blaken te zijn, Maar de factor met den groot sten, wellicht den doorslaggeven- den invloed, is het feit dat Neder land voor het eerst in een landen- wedstrijd met 't stopperspilsysteem zal gaan spelen. De speelwijze van het Nederlandsch elftal, gebaseerd op geestdrift, wilskracht en ver rassend opportunisme, meer op de mentale gesteldheid en een bezield team-work dan op technisch mees terschap en een uitgebalanceerde tactiek, wordt gewrongen in het keurslijf van een nauw luisterend stopperspilsysteem. En het zal maar heelemaal de vraag zijn, of het Nederlandsch elftal in dit keurslijf tot het succes zal komen dat voorheen met de ongecompli ceerde op het volkskarakter steu- nrnde speelwijze werd bereikt. Nederland, die met onze bijna zeventig pseudo eerste-klasse- clubs niet de juiste opleiding aan onze cracks weten te verschaf fen. Maar ook wij zeggen dan weer: wat zegt dat voor zóó'n wedstrijd, waarin de geest van een ploeg de mentale instelling van de spelers, het publiek en legio andere invloeden van belang zijn en zelfs den doorslag kunnen geven. Wy zijn overtuigd van een technisch surplus van de Roode Duivels op aanstaanden Maan dag, doch dat beteekent nog niet dat we daarom bij voorbaat aannemen dat onze ploeg ge slagen wordt. Wéér staan we voor een wed strijd die de gemoederen in beide landen, in beroering brengt. Op nieuw tasten we ten opzichte van het resultaat volkomen in het duister. De wedstrijd van het vorige jaar te Amsterdam heeft ons geleerd, dat pessimisme mis- plaatst is en Nederlandsche voet- nEDERLAND ballers tegen België altijd nog weer op andere wijze uit den hoek komen dan tegen wélke tegen standers ook. Daar staat tegen over dat het échec tegen Enge land te Huddersfield ons beschei den heeft gemaakt en duidelijk heeft doen uitkomen dat het Ne derlandsch voetbal nog rijk is aan tekortkomingen. Het is bo venal de ervaring van Hudders field, die twijfel heeft opgewekt aan de mogelijkheid om met een Nederlandsch elftal werkelijk sterke tegenstanders het hoofd te bieden. Daarbij komt de overtui ging dat we de Belgen in het vorige seizoen nóch te Amster dam nóch te Antwerpen op hun best gezien hebben. Op hun beurt zeggen de Belgen, dat zij tegen Nederland zelden of nooit tot volle krachtsontplooiing komen, Zij zijn de overtuiging toegedaan, dat de topklasse van België mo menteel op hooger niveau staat dan bij ons en óók dat zij over meer excelleerende spelers be schikken dan bij ons momenteel het geval is. Doch wat zegt dat, zoo redeneeren onze Zuiderburen, en ze wijzen dan op hun gedeci deerde nederlaag met 6—3 te Amsterdam in 1946 en 't feit dat zii ook in Antwerpen (22) niet konden winnen. Eén ding achten we min of meer verontrustend: er is na Huddersfield een soort paniek stemming ontstaan, de zware nederlaag tegen het dien dag als een wonderteam spelende Enge land, is fnuikend geweest voor velen. Men heeft niet alleen den spelers, doch ook den leiders ern stige verwijten gemaakt en in verschillende beschouwingen in de pers gaf men te kennen dat er nu eigenlijk niets meer deugde van ons voetbal en dat het methodisch volkomen verkeerd was. En wat wij daarvan veront rustend vinden, is dat deze agi tatie ten deele succes had. Men stelde een jongen Engelschen trainer aan, een actief speler die j groot geworden is in het Britache 1 prof-systeem, en theoretisch wer den inderdaad de training en oplei ding veranderd. Het ergste daar van is, dat dit systeem onzen spelers niet ligt, dat Nederland sche voetballers maar van één systeem werkelijk succes kunnen verwachten, het systeem dat ook I inderdaad de grootste successen heeft gebracht, namelijk het Ne derlandsche voetbal, het snelle en overrompelende open spel, ba seerend op snelle vleugels en schietende binnenvoorwaartsen, op terrierachtige middenspelers, resolute trapvaste en moedige backs en een fermen, klemvast vangenden doelman. Dat Nederlandsche long-passing, vooral goed gevarieerd en afge wisseld met individueele acties, baseerend op energie en uithou dingsvermogen, dat was ook 't succes van het z.g. Bakhuys- elftal. Met de Britsche of de mid- den-Europeesche school heeft Ne derland nog nooit iets bereikt. Daarvoor missen onze amateurs den tijd, die voor de training on ontbeerlijk is en die hen te veel onttrekken zou aan hun maat- schappeiijke plichten, welke voor rang verdienen. Doch daar/oor missen onze spelers, zoowel in het verleden als thans, ook den aan leg. Wij moeten Nederlandsch voetballen, daarin schuilt onze kracht en wat onze ploeg en onze kansen voor aanstaanden Maan dag betreffen, hopen we van harte, dat de natuur sterker zal zjjn dan de leer en de spelers zich zoodanig zullen geven, dat alle theoretische belemmeringen als het ware* afgeschud worden en de praktijk ons 'n elftal echt Neder landsche voetballers brengt, die door de bezieling van het oogen- blik tot een topprestatie komen. Daarin, doch naar onze meening ook daarin alléén schuilt onze kans. Individueel hebben we een elf tal zonder groote sterren, doch we hebben den indruk dat ook de Belgen de werkelijk groote figu ren missen, die vroeger vaak kleur gaven aan het spel onzer Zuiderburen. In Kraak hebben we vertrouwen en ook de achter spelers zullen zich weten aan te passen en den Belgen geen duim- breeds grond cadeau doen. Onmiskenbaar schuilt in de middenlinie met debutanten als Möhring en Stroker een moment van onzekerheid in tegenstelling met de voorhoede, waarvan we weten dat zij over ijverige doch middelmatige vleugelspelers be schikt met een binnentrio, dat als het zijn dag heeft, toch wel zeer gevaarlijk kan zijn. Voor ons is Huddersfield geen maatstaf. Wy achten dit elftal niet zwakker dar de ploeg, die het vorige jaar tegen België onze kleuren zoo eervol verdedigde. De Belgen hebben hun ploeg gewijzigd, al is de kern gebleven. Insiders achten de verdediging het minste deel van de ploeg, ter wijl men ook juist vertrouwen heeft in de schotvaardigheid van de voorhoede. Maar ook over dit Belgische elftal zal men eerst kunnen oordeelen na den wed strijd. Wij hebben wél het gevoel dat dit oordeel gunstig zal zijn, doch wjj hopen dat ook onze ploeg er in zal slagen den indruk van Huddersfield uit te wisschen en weer hoopvolle perspectieven te openen voor het Nederlandsche internationale voetbal. Schulte-Boeijen, winnaars van de Gentsche Zesdaagsehe, tijdens aflossing in de bocht. Ons binnentrio waarvan wij hopen, dat het weer goed voor een aantal goals zal blijken. DE ELFTALLEN. KRAAK (Stormvogels) VAN BUN v. d. LINDEN (M.V.V.) (Ajax) STROKER MöRING DE VROET (Ajax) (Enschedé) (Feyenoord) LAKENBERG WILKES ROOZEN RIJVERS (N.E.C.) (Xerxes) (Haarlem) (N.A.C.) O BERGMAN (BI. Wit) THIRIFAYT CHAVES DECLEYN COPPENS LAMBERECHTS (Charleroi) (Gent) (Mechelen) (Mechelen) (Mechelen) DEBUCK. VERMEULEN PUTTAERT (Eendracht) (Mechelen) (Union) PANNAYE AERNOUDTS (Tilleur) (Berchem) DAENEN (Tilleur) BELGIE De Golf van Biscaye, storm- hoek van Europa's Westkust, heeft opnieuw haar beruchten naam van zeemansgraf beves tigd. Een hevige storm, die er Donderdag woedde, heeft zijn krachten beproefd op het m.s. „Oranje" van de Mij. „Neder land", dat met 669 repatrieeren- den onderweg was van Ned. In- dië naar het vaderland. Drie leden van de bemanning hebben de wilde golven over boord gesleurd en men moet aannemen, dat zjj zijn omgeko men.. Het zijn de chef-hofmees ter G. W. Meijer, uit 's-Graven- hage, de hofmeesteres mej. J. Broer uit Blaricum en de ver pleegster mej. H. J. G. A. Schimmel uit Amsterdam. Een vierde lid der bemanning, de vierde stuurman S. A. Fris uit Beverwijk, liep tijdens het noodweer zulke zware verwon dingen op, dat hij daaraan spoe dig is bezweken. Volgens nog niet bevestigde be richten bevond de „Oranje" zich micjden in de golf van Biscaye, toen Donderdag omstreeks het middaguur de reeds sterke wind tot de hevigheid van een orkaan aanwakkerde. Nog eenigen tijd koerste het 20.000 ton metende schip stampend op de woedende golven voort, tot kapitein I. Bak ker het bevel gaf bij te draaien tot de storm was geluwd, omdat verder varen te groote risico's op leverde. Uren achtereen vocht de beman ning op het dek van het schip te gen den orkaan tot deze tegen den avond in kracht minderde. De vierde stuurman, S. A. Fris, zou daarbij door de lucht zijn ge slingerd en liep doodelijke ver wondingen op, waaraan hij korten tijd later overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterken zuidelijken wind af. waarna bij een appèl tot ieders ontzetting bleek, dat Fris niet het eenige slachtoffer was geworden. Drie andere leden der bemanning- waaronder twee vrouwelijke, wa ren spoorloos verdwenen, hoewel niemand kon bevestigen, dat zij overboord waren geslagen. Een nauwkeuriger onderzoek door het geheele schip leverde echter geen enkel resultaat op, zoodat men tenslotte tot de droeve conclusie moest komen, dat zij door over boord zwiepende golven waren mcdegesleurd. Voor zoover bekend hebben de passagiers (het z.ijn er in totaal 743, waarvan er gisterenavond 140 in Southampton v. boord gingen) die zich tijdens den orkaan angst vallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwon dingen van ernstigen aard opge- loopen. Door dezen storm heeft de „Oranje" een vertraging gekregen van ongeveer 24 uur. zoodat het schip, dat aanvankelijk vandaag in IJmuiden zou arriveeren, nu eerst Zondagmorgen om 6 uur daar wordt verwacht. De ontsche ping in Amsterdam is vastgesteld op Zondagmiddag 12 uur. In het tijdstip van aankomst van de Johan van Oldenbarne- velt wordt geen wijziging ver wacht, zoodat de ontscheping als eerder vermeld blijft vastgesteld op Zondagochtend 6 April om 9 uur te Amsterdam. De sleepboot „Thames", welke den tinbaggermolen jMenoem- bing", de „Ganges" welke de „Kalmoa" en de „Poolzee", welke een baggermolen en een bak naar Indië sleepen, bevonden zich Don derdag eveneens in de Golf van Biscaye. Van deze booten is tot heden echter nog geen bericht binnengekomen, dat zij in moei lijkheden zouden hebben ver keerd. Het Engelsche s.s. Willodalè is in de Golf van Biscaye ter hoogte van de monding van de Gironde zoo hevig door den storm geteis terd, dat het is gezonken. Zes le den der bemanning zijn tijdens het noodweer overboord geslagen en verdronken. Zes anderen ver ongelukten bij de reddingspogin gen. Slechts 10 man overleefden de ramp. Weer verwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: In den nacht: sterk toene mende wind tusschen Zuid en Zuid-West, geleidelijk stijging van temperatuur; vooral te gen ien ochtend regenval. Mi gen overdag: weer bre kend bewolking, maar nog enkele verspreide buien, ge leide] fjlt weer wat afnemende doch «enigszins buiige Zuid- Westelijke wind; vrij zacht. 6 April: Zon op 6.06 uur, on der 19.20 uur; Maan op 20.28 uur, onder 6.44 uur. 7 April: Zon op 6.04 uur, on der 19.22 uur; Maan op 21.44 uur, onder 6.59 uur. 8 April: Zon op 6.02 uur, on der 19.24 uur; Maan op 22.59 uur, onder 7.16 uur. In een onderhoud met een verslaggever van het A-N.P., heeft dr. A. Plesman. direc teur-generaal van de K. L. M. het een en ander verteld over zijn indrukken, die hij in de nieuwe wereld, waaruit h(j ls teruggekeerd, heëft opgedaan De reis naar Amerika heeft zelfs op my, die het luchtverkeer al vele jaren door en door kent. in druk gemaakt, aldus dr- Plesman. Met een DC-4 vertrok ik op 26 Maart j.l. om kwart over vier 's middags van Schiphol en den volgenden avond kwart voor 12 stapte ik op het vliegveld van Curacao uit het toestel Op dit vliegveld heeft dr. Plesman den volgenden dag de officieels ope ning verricht van het nieuwe stationsgebouw- Van Curacao reis. de de heer Plesman met een Con stellation naar New-York, welke ducht van half elf 's avonds tot 8 uur 's morgens duurde. In New-Yofk heeft dr. Plesman voorbereidende besprekingen ge voerd met het ministerie van bui- tenlandscfee zaken De Civil Aero nautical Board en de Civil Aero nautical Administration over een mogelijke uitibreiding van het luchtnet van de K.L-M- In dit ver band noemde dr. Plesman lijnen langs de Oostkust van Amerika. Gevraagd naar de ontwikkeling van de luchtvaart in Amerika, deelde oraze zegsman mede, dat de luchtvaart in de USA. sneller groeit dan in Europa- „Hier kent men geen paspoort-, taal- of deviezenmoeilijkhedenterwijl men er toch de groote afstanden heeft Voorts dankt de nieuwe wereld haar voorsprong op het verarmde Europa aan het hooge levenspeil dat daar bestaat. Er wordt zeer veel gebruik gemaakt van het moderne verkeersmiddel. Binnenkort zullen de Amerikaan- sche luchtvaartmaatschappijen zelfs non-stop-vluchten van kust tot kust instellen, welke afstand tot kust instellen, welken afstand zij in circa 7 uren denken te kun nen afleggen. De Lockheed Con stellation" en de Douglas DC 6 worden het meest, voor dergelijke afstanden gebruikt en zijn hier voor naar het oordeel van dr. Plesman ock de meest geschik te vliegtuigen. Ook de KLM- zal DC 6-machi- nes in gebruik nemen, die echter niet eerder dan tegen het einde van dit jaar in ons land zullen arriveeren, Toch ook moeilijkheden Toch heeft oo-k in Amerika de luchtvaart met moeilijkheden te kampen, zoo verklaarde de direciteur-generaal- Belemmerend werkten en werken in dit opzicht de veelvuldige stakingen, waar door vooral de fabricage van vliegtuigen ernstige vertraging dit De heer F. de Boer, het aftre dende lid van de commissie-gene raal, heeft gisteren aan de journa listen, die naar Schiphol waren gekomen, om hem naar zijn be vindingen in Indonesië te vragen, o.a. verklaard: „De reden van mijn ontslag heb ik in Batavia aan Aneta medegedeeld: de oorspron kelijke eisch van de regeering en de overeenkomst, zooals deze is onderteekend, liggen m.i. te ver uit elkaar, om daarmede accoord te kunnen gaan. Ik heb de con- Wy in Nederland hebben ook het. gevoel dat het Belgische spel iets hooger aangeslagen moet worden dan het onze, dat zij door den zwaren strijd der hoofdklas se-clubs en den prikkel van hun premiestelsel over .sterkere club- pioegen beschikken dan wij in ■Vederom een debutant op de -pliplaats, thans de Enschedéër Möhring in de noviteit van stopperspil. Het Noorsche blad „Sportsman» den", dat vooral deskundig ls in het domein van de schaatsensport heeft lijsten gepubliceerd van de vijftien beste Individueel,, prestaties op de vier klassieke afstanden: de 500 de 1500, de 5000 en de 10.000 meter over het afgeloopen winter seizoen. Ze onderlijnen nog eens het duidelijk overwicht, waarvan Noren Zweden en Finnen over het algemeen blijk hebben gegeven. Maar het zal onzen landgenooten goed doen te ver nemen, dat ditmaal ook rekening moest 'worden gehouden met Neder- landsche verrichtingen, en dat de Nederlanders zelfs op sommige af standen in dit gezelschap van inter, nationale prominenten een zeer goede plaatg innemen^ Jan Langedijk is 'voor drie af standen geklasseerd. Hy deelt met den Zweed Malmsten de veertiende plaats op de 1500 meter. Op de 5000 meter staat Langedijk tweede en hier is het verschil met no. 1 den Zweed Hedlund wel zeer gering. Tenslotte s hy nummer zes op de 10 000 meter. Wat Kees Broekman betreft, deze ls eenmaal geplaatst en wel op de 10.000 meter, met een «eer eervolle derde plaats. De wereldkampioen Lasse Park- kinen is ook over het geheele seizoen de beste rijder geweest, getuige zijn eerste plaats in het algemeen klassement. Wij laten hier thans al is het dan ook lente en de winter reeds lang weer geleden de namen der tien. hoogst geplaatsten voor eiken afstand volgen, met de gemaakte tyden 500 meter: 1 Hval (Noorw.) 43.3, 2 Koedratsef (Rusl) 43.6, 3 Martlnsen (Noorw.) 43.9, 4 Nordby (Noor.) 44.0, 5 Jann'emar (Zwed 44.1. 6 Krog (Noorw.) 44.2, 7 t.m. 10' Farstad Larsson (Zwed.), johansen (Noorw) en Hauer (Noorw.) allen 44.3. 1500 meter: 1 Lundberg (Noorw.) 2.20.3, 2 Farstad (Noorw.) 2.21.0, 3 Johansen (Noorw.) 2.21.6, 4 Hedlund (Zwed.), 2 21.7, 5 Seyffarth (Zwed.) 2.21.9 6 Wahl (Noorw.),2.22.0, 7 Parkkinen (Flnl.) 2.22.1. 8 Mathisen (Noorw.) 2.22.4, 9 Karlsen (Noorw) 2 22 5, 10 Jannemar (Zwed.) 2.22.9, Langedijk (Ned en Malsten (Zwed.) samen i4 met 2-236. 5000 meter: 1 Hedlund (Zwed.) 8.31.3, 2 Langedyk (Ned.) 8.31.9, 3 Seyffarth (Zwed.) 8.32.1, 4 Park- kinen (Flnl.), 8.33.7. 5 Lundberg (Noorw 8.35 6, 6 Cronshey (Eng.) 8 35.8 7 Farstad (Noorw.) 8.38.9, 8 Hsbb'e (Noorw.) M l, (Noorw.) 8.37 0, 10 Llaklev (Noorw.) 8.37.3. 10 000 meter: 1 Liaklev (Noorw.) 17.3?.0, 2 Parkkinen (Finl.) 17.38.7, 3 Broekman (Ned.) 17.43.8, 4 Hebbe (Noorw.) 17.44.9, 5 Mathisen (Noorw.) 17.46.9, 6 Langedijk (Ned.) 17.55.3, 7/- Cronshey (Eng.) en Wahl (Noorw.) beiden 17.56.8, 9 Seyffarth (Zwed.) 17 57.9 10 Martinsen (Noorw) 17.58.8. Totaal-klassement: 1 Parkkinen (Finl.) 196.472; 2 Seyffarth (Zwed.) 196.905, 3 Farstad (Noorw.) 197.345, 4 Mathisen (Noorw 197 512, 5 Hebbe (Noorw.) 197.988, 6 Lundberg (Noorw.) 198.042, 7 Martinsen (Noorw) 198.303, 8 Wahl (Noorw) 198.533, 9 Hedlund (Zwed.) 198.678, 10 Martinsen (Noorw.) 198.703 TOTALISATOR DIENT BIJ WET GEREGELD. Zooals wij deze week reeds meldden, bestaat er kans, dat de totalisator bij de harddraverijen weder zal worden ingesteld. De voorzitter van den Bond van harddraverij-vereenigingen sug gereerde zelfs dat de „toto" dijt seizoen weer op de banen zal ver schijnen. Hierbij dient echter op gemerkt te worden, dat de zaak nog bij de betreffende instanties in behandeling is en dat voor toestemming een wet noodïg is. Daarom dient een wetsontwerp afgewacht en behandeld te wor den hetgeen wel eenigen tijd iel De uitslagen van de Vrijdag ge speelde League-wedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal—Hudders field Town 1—2; Bolton Wande- resSheffield United 32; Brent ford—Portsmouth 13; Charlton Athletic—Portsmouth 3—3; Chelsea Blackburn Rovers 0—2; Everton Blackpool 11; Grimsby Town Stoke City 25; Preston North EndLiverpool 0—0; Sunderland Aston Villa 4—1. Tweede divisie: BarnsleyNew port C. 31; BurnelySouthamp ton 1—0; Bury—West Ham United 4—0; Chesterfield—West Brom- wich Albion 11; Manchester City —Luton Town 2—0; Millwall—Lei cester City 10; Newcastle United —Birmingham City 2—2; Totten ham HotspurNottingham Forest 2—0. sequenties daaruit dan ook ge trokken, hoewel ik onmiddellijk moet opmerken, dat het een heel moeilijke beslissing voor mij is ge" weest. Aan den anderen kant ge loof ik, dat u van mij niet anders hebt verwacht en ook voor minis" ter Jonkman kwam mijn ontslag aanvrage zeker niet als een velj" rassing," De heer De Boer heert wel ontslag gevraagd als lid vao de C.G. „maar", zoo zeide hu, »1K heb het nog niet gekregen „Herrie", zoo zeide de heer De Boer, is er zeker niet geweest m de commissie-generaal. .°?al Was ook niet de minste aanleiding voor het was een zuiver zakelijk ver schil van inzicht." De toekomst zag de heer De Boer als niet gemakkelijk, ja zelfs als moeilijk. Generaal Baay Met betzelfde Batavia-vliegtuig als de heer F. de Boer arriveerde gisterenmiddag op Schiphol gene- raal-majoor W. J. K. Baay, com mandant van de tweede divisie. De generaal-majoor, die vergezeld was van zijn adjudant, kapitein H j. Stemmerik, zal binnenkort, na dat de voorbereidingen v. d. ver scheping van de tweede divisie zijn getroffen, weer naar Indië vertrekken. Vrijdag werden de volgende wedstrijden gespeeld: Sparta— Wimbledon 32; Be Quick (Gr.) Norrkoping 03; BromleyVitesse 7—1. De voetbalwedstrijd Ned. Bonds- elftalEngelsche amateurs, welke zou gehouden worden op Zater dag 17 Mei, is een week vervroegd en vindt plaats op Zaterdag 10 Mei fa het Goffertatadion te Nijmegen. Amerika's rijkste baseball-team, de „New York Yankees wensch. zijn aantal supporters uit tebrei den en heeft daartoe een uur ra dio-zendtijd gehuurd oin voor zichzelf reclame te maken. Dit za, geschieden door middel van het uitzenden van, muziek, geen popu laire moppen, maar klassieke sym- phoniéën, welke zullen worden onderbroken om de laatste resul taten van de baseball-competitie bekend te maken aan de luister aars, die daardoor zullen inzien, wat ze missen door naar goede muziek te luisteren. Cultureel-Amerikaansche reela- me-psychologie van het zuiverste water! ondervindt. Ten aanzien van punt verwachtte dr. Plesman ech ter nog dit jaar verbetering, aan gezien zich thans reeds teekenen voordoen, dat de verhouding tus schen werkgevers en werknemers rustiger wordt. Gevraagd naar de Amerikaaru sdhe vliegvelden, zeide dr. Ples- m:<n, dat men daar met dezelfde moeilijkheden te kampen heeft als in Europa- Door de snelle ont wikkeling van het luchtverkeer is men, niet alleen wat outillage, doch ook wat uitbreidingsmoge lijkheden betreft, met de vliegvel den achter geraakt, net als inder tijd bü de ontwikkeling van het wegverkeer, toen men achter kwam met den aanleg van mo derne snelwegen. Als oorzaken hiervan noemde dr. Plesman o.m. geibrek aan inzicht, gebrek aan middelen en politieke invloeden. Bij den aanleg van een luchthaven on'getwufeld een kostbaar object moet men vooruit kun nen zien, net als by den bouw van sluizen, waarby men rekening moet houden met den toenemendvn omvang van schepen. Het contact tusschen den vliegtuigconstruc teur en den luchthaven,bouwer achtte dr. Plesman, zoowel in Amerika. Europa als elders nog onvoldoende. Door een te kleinen opzet heeft men thans velden ge kregen, die niet meer voor uit breiding vatbaar zijn, waardoor zich de noodzaak voordoet een nieuw veld aan te leggen, hetgeen natuurlyk enorme kosten met zich brengt Wat de helicopter betreft, deze bevindt zich volgens dr. Plesman nog in een stadium van ontwikke. ling en het zal nog vele jaren duren, voor men dit type vervol maakt heeft. Dat de Helicopter in de eerstkomende jaren voor passagiersvervoer geschikt ge maakt kan worden, achtte hy niet waarschijnlyk. Daarbü komt nog, dat de Helicopter door zyn con. structie altijd langzamer zal ztfn dan een normaal vliegtuig. Het nachtvliegen Met nachtvliegen is men ons in Amerika ver vooruit, aldus dr. Plesman in antwoord op onze vraag- In Europa kent men voor de korte afstanden vrijwel geen nachtverkeer, doch in de V. S. is dit heel normaal. Hier maakt men de volle 24 uur van een et maal productief Tenslotte vroegen wy dr* Ples man naar zyn indrukken over de Amerikaanscihe luchtvaartmaat- schap,pijen en de opleiding der verkeersvliegers. Wat het eerste punt betreft, ver telde onze zegsman, dat Amerika thans 6 groote en 24 middel- groote maatschappijen telt, die onderling samenwerken, doch el kaar anderzijds beconcurreeren. Zij trachten all*e de best mogelijke service aan ihaar passagiers te bie- den en er wordt dan ook door de Amerikanen een intensief ge bruik gemaakt van het luchtver keer. Voor de lange afstanden ge bruikt men er zooals gezegd in hoofdzaak de DC6 en de Con stellation, terwijl voor de korte afstanden de Dakota het meest gebruikte type is. Over het vliegend personeel deelde dr. Plesman mede, dat men in de U S A. thans begonnen is met de herscholing van alle ver keersvliegers. waarby men hen aan verschillende, zoowel vlieg technische. physieke als psy™11" sche tests onderwerpt Drarnaas beschikt men over veel jo ge vliegers, die in hoofdzaak uit de rüen van de leger- arl"®~ vliegdiensOen voortkomen. De aanvulling van de p oten is er in tegenstelling*01 Eur°pa'. alt*>ans op het oogenblik verzekerd. Het zal wel op een vergissing berusten dat het dagblad der communisten zün lezers omtrent de pas in de Tweede Kamer aan genomen noodregeling inzake de ouderdomsvoorziening niet de volle waarheid mededeelde en daardoor deze regeling zelfs gun stiger voorstelde dan zu in wer kelijkheid is. Want bij alle waardeering voor den arbeid door minister Drees en zijn departement er aan besteed kan toch niet verheeld dat zij niet veel meer is dan een schamel be gin, een echte nood- en over- gangs-maatregel naar een defini tief bestel op dit stuk dat naar wij hopen mogen ook wat de uit te keeren bedragen betreft een draaglijker figuur zal maken. Nu vormde uiteraard de zeer benarde toestand der schatkist een onontkoombare handicap en zat met name minister Lie!Etinck gestadig op de loer opdat ae ge raamde opbrengst van de verhoer ging der omzetbelasting met werd overschreden. Maar als men al bezwaren aandroeg tegen het voorstel omdat het afweek van de verzekeringsgedachte en aldus meer op, armenzorg neer kwam, dat karakter werd stellig vóór al- les geaccentueerd door het niet al te royale financieele gebaar, of schoon daarmee ook nu reeds circa 200 millioen zullen gemoeid zijn. In de eerste plaats is het in aan merking komen voor de uitkeering aan een limiet gebonden welke reeds aan den krappen kant is, want alle 65-jarigen die in de ge meenten le klas als zij gehuwd zijn een eigen inkomen hebben van 1375 (ongehuwden 875) vallen buiten de regeling. Voor de overige 4 klassen bedragen deze cijfers resp.: 2e kl. 1300 (ongeh. 825), 3e kl. 1225 (775), 4e kl. 1150 (725) en 5e kl. 1075 (675). Ten tweede zijn de eerlang uit te keeren bedragen als volgt vast gesteld: Wat Nederland betreft, achtte dr. Plesman ons land voorloopig nog aangewezen op buitenland- sche vliegers, doch nu de oplei ding in ons land met meer energie dan voor den oorlog wordt aangepakt, zeg hij hierin binnen afzienibaren tijd verbetering. Tusschen België en de Ver. Sta ten is destijds een accoord geslo ten, op grond waarvan de Belgi sche regeering eigenaresse werd van groote hoeveelheden mate riaal, afkomstig van de Ameri- kaansche strijdkrachten. Deze voorraden bestaan voorna melijk uit: kranen, machinewerk tuigen, kleine gereedschappen, vrachtauto's, tractors en sleepwa- gens, telefoon- en radiomateriaal, kabels en electrische draden, scheikundige en pharmaceutische producten, medische en chirurgi sche instrumenten, bruggenmate- riaal, tenten, dekzeilen, katoen en juteafval, rubber en rubberlin nen en munitie. Naar schatting zal de netto-op brengst dezer goederen 1 milliard 150 millioen francs bedragen en daar van dit bedrag frs 750 mil lioen aan de Vereenigde Staten zal moeten worden betaald, zou België dus een netto-winst van 400 millioen francs op deze over tollige legergoederen maken. In bevoegde kringen merkt men op, dat indien een afzet-gebied wordt gevonden voor de groote hoeveelheden Amerikaansch te lefoon- en radiomateriaal, deze raming nog verre zal worden overtroffen. gemeente gehuwden ongehuwden le kl. 936 528 2e kl. 900 504 3e kl. 864 480 4e kl. 828 456 5e kl. 792 432 De uitk o-ringen voor gehuwden zijn door «en amendement-Steln- Gereed is thans, na twee Jaar moeizame voorbereiding, een ge- zamenlyke expeditie van de lucht macht van het Amerikaansche le ger en de National Geographic Society, die zich zal verzamelen in de streek van Bocayuva, in Bra zilië, op 20 Mei a.s. om de zous- verduisering te gaan bestudeeren. De expeditie, welke 80 leden telt, waarvan 13 reeds per vlieg tuig naar de observatie-plaats ver trokken zijn, zal veelomvattende proeven leiden en uitgebreide foto-series maken, met het doel; de menschelijke kennis van de buitenste laag der atmosfeer, licht, energie en de sterren te vei- grooten en de juistheid der theo rieën van geleerden over het heeial met inbegrip van Einstein's be faamde relativiteitstheorie, na te gaan. Meer dan twintig vliegtuigen zullen gebruikt worden, om waar nemingen te tfoen en foto's te maken van de zonsverduistering, welke, naar men verwacht, niet langer dan vier minuten zal duren. De verrichtingen zullen door middel van de kortegolf recht streeks van de plaats der waarne mingen uitgezonden worden. In sommige streeken van ons land Reerscht nóg dit eigenaardig ge bruik, het koffiekopje omkeeren, ten teeken, dat men niet meer wenscht. Zelden ziet men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar waar de Gruyter's koffie met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze koffie blijft altijd een genot en smaakt naar meer tótdat de koffiepot leeg ia. (reel.). metz, dat de minister overnam, voor de gegadigden buiten de groote steden ietwat verbeterd. Maar dit was dan ook de eenige financieele concessie door den be windsman, of men moest daartoe ook rekenen dat hij een tweede amendement-Steinmetz aanvaard de en zelfs nog verbeterde waar bij de uitkeering voor gehuwden nog een half jaar na den dood van de andere partij wordt door be taald. In de derde plaats ten slotte wordt op de te verstrekken uit- keeringen nog 'n aftrek toegepast die de helft van het eigen jaarin komen bedraagt (behalve als dit niet grooter is dan 50). Van de zijde der P. v. d. V. werd geprobeerd die „helft" tot een „vierde" terug te brengen, ter wijl de K. V. P, poogde de 50 te verdubbelen en dus tot 100 in komen van aftrek vrij te stellen. Het is dit laatste punt dat aanlei ding tot misverstand gaf bij de „Waarheid". Want geen der beide verbeteringen kon bij den mi nister genade vinden: de eerste werd afgestemd, de laatste reeds tijdens de debatten terug geno men. Het leek nu eenmaal in de gegeven omstandigheden uitgeslo ten de regeering verder over de brug.te brengen. Zoodat de door zichtige toeleg der communisten om de uitkeeringen op een peil te brengen waardoor de kosten 50 a 75 pet. zouden stijgen, gezien den uitslag der stemmingen over hun amendementen, dan ook buiten hun eigen kring geenerlei waar deering vond. Valt intusschen niet te ontken nen, dat het geheel der regeling nog verre van ideaal heeten mag, er is één groot lichtpunt dat n.l. dit keer voor het eerst de kleine zelfstandigen, die geregeld achter het net vischten. binnen de wet getrokken zijn. Alleen reeds hier om scheen het eigenlijk ondoen lijk voor dezen overgangsmaatre gel de verzekeringsgedachte te handhaven en wij behoeven er stellig niet aan te twijfelen dat minister Drees juist op dit punt voor groote problemen zit bij het ontwerpen der definitieve regeling die in het kader der verzekering zal moeten blijven. Maar met den heer Hooij mo gen wij in dit novum dan ook het preludium zien van de voUooiin" der verzeberingsWetgeving. waa'- in voor de toekomst niet alleen d- loontrekkers maar ook de kleine zelfstandigen hun plaats zullen vinden. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2