Als recht wordt geschonden Bevin wordt sarcastisch henry ford f DE H. VADER TOT DE DUITSCHERS De Jamboree-vlag is geheschen De arbeidsonrust in de V.S. De reddingboot voer uit... HET PADVINDERSKAMP IN DE SE1NE-BOCHT Gen. De Gaulle spreekt politiek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN moet protest effectief zijn Moskou haalt niets uit Mgr. Stepinac De bollenvelden Een gek aan liet werk? Vleesch naar Europa 400.000 mijnwer kers staken nog Om te werken Japonnen van poetskatoen België en tabak 69ste JAARGANG DINSDAG 8 APRIL 1947 No. "20283 De polemiek over hulp op den Balkan Kloven en ravijnen en de openbare meening in de Ver- Staten TORNADO IN NOORD ENGELAND Gedurende een minuut heeft nabij Solway Firth in het Noorden i van Groot-Brittannië een tornado j gewoed, die groote vernielingen j tot gevolg heeft gehad. Waarschuwing yoor nieuwe gevaren, die op het Nazisme zullen volgen TIENTALLEN HONDEN VERGIFTIGD HET ONZE VADER VAN DE ESKIMO'S STAATSLOTERIJ Maandag is er „afgebeld HANDEL IN, INDONESIË BLOEDIGE BOTSING IN MAROKKO GRONDWETSHERZIE NING NOODZAKELIJK VERPLICHT77 PLAATSING MINDER VALiDE ARBEIDS- KRACHTEN vlogen in brand Kardinaal Pizzardo, pro tector van ,,Pax Romana DE VERONGELUKTE DAKOTA „NEELTJE JACOBA" REDT EEN KUSTVAARDER DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WXTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling. We weten niet, of het bericht van Dana, volgens hetwelk de gemeenteraad van Ath bezoeK dent Truman v°°£ d heeft aan de Grieksche h Hct zou jn Uitgenoodigd, juis werkelijkheid elk geval m volle w dee] de gevoelens van eeenoi£ van het Gn beseft, dat het Ven' tón hulp meer heeft tegen maar van het commu- het opdringen^ Zuid.0ostelijken Soek van Europa: £e ^eemjde Staten. Dan moge het ^r zyn dat di,%ATeloofis ^^Pachter van belangeloos - het Griekenland Us1 rrjkp „iio Nabije Oosten, met z«".ri^e olle" bronnen; anderzijds echter weet Griekenland evenals Turkije, dat het van de aspiraties der V.S. ten volle mede profiteert, wijl het al- dus aan zijn grens een bolwerk Van het Westen ziet opgeworpen. Over den Oceaan hebben de hieuwe beginseien van den presi dent reeds dit in zekeren zin m tegenstelling met de Monroe-leer, den naam van Truman-leer ge kregen. En het Amerikaanse^ volk voelt er zich, na eena»nv kelijke verbijstering ^rokken. meer en meer toe aang wclke Truman heeft zijn P Novem- aanvankelijk blij rcpublikeinen b^'°™deTf?orSant was, eens door zijn krachtige houding tegen den miinwerkersleider Lewis, nu doormijn „tot hiertoe en niet ver- voornemens het heroverde terrein id., tnen president Truman tijdens ziin rede op het jaarlijksche diner van de democratische partij de waarschuwing liet hooren, dat het niet meer voldoende is alleen maar te zeggen: wij willen geen oorlog, maar dat men tijdig, zelfs vóór onmiddellijk gevaar dreigt, moet handelen om het smeulende begin, dat zich over de geheele wereld kan uitbreiden, uit te trappen. „Wij weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het reeds eenmaal gezien: agressie van den sterke tegen den zwakke; openlijk door het gebruik van gewapende macht, in het geheim door infil tratie. Wij weten, hoe het vuur fcich uitbreidt; wij weten, hoe net eindigt." Duidelijker en ondubbelzinniger, met een verwijzing naar het ver leden en oen onmiskenbare zin speling op heden ep toekomst, kon Truman niet aangeven, welke de diepere bedoeling en beteekenis van de aangekondigde hulp aan Griekenland en Turkije is. Hier- over sprekende citeerde hij Tho- mas Jefferson, den stichter van de democratische partij. „Wij heb ben, zooals Jefferson, ruwe schen dingen van de rechten der naties gezien. Wij hebben ons protest laten hooren. Wij moeten dat protest effectief maken door die volken te helpen, wier vrijheden door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht. Onze verant woordelijkheid is: op wacht te staan voor het gebouw van den blijvenden vrede dat wordt gebouwd: deVereemgde Naties. De functie. van_de V-N. is vlammen, overal waar 3 breken, en elk vonkje, dat door geschillen tusschen regeeringen ontstaat, te dooven." Maar aldus vervolgde Truman bp het steunen der V.N. moeten wij, indien dit noodzakelijk is, haar activiteit aanvullen. Door vrije naties haar vrijheid te hel pen bewaren versterken wij de V.N. bij de vervulling van haar taak. Met deze woorden liep Truman als het ware reeds vooruit op de tamelijk scherpe critiek, welke de Russische gedelegeerde Gromyko gisteren in den Veiligheidsraad op de buitenlandsche politiek van de Vereenigde Staten deed hoo ren. Deze sprak als zijn meening uit, dat acties als die welke Washington ten opzichte van Griekenland en Turkije onder neemt, het gezag der Vereenigde Naties ondermijnen. Blijkbaar, al dus Gromyko, hebben de Veree nigde Staten er de voorkeur aan gegeven een eenzijdige actie te voeren, in plaats van de bewijzen, waaruit zou zijn gebleken, dat Griekenland en Turkije worden bedreigd, aan den Veiligheidsraad voor te leggen. Dat Washington later alsnog getracht heeft de kwestie voor de Vereenigde Naties te brengen bewijst volgens Gro- myko slechts, dat het heeft in gezien, dat zijn handelwijze in strijd met de beginselen van het handvest is geweest. Tegenover dit betoog had Tru man reeds een dag te voren de stelling geponeerd, dat het nood zakelijk kan zijn buiten en naast de V.N. bedreigde landen te hulp te komen. Dat dit niet van een nen. Maar anderzijds kan even min worden ontkend, dat de me thoden, volgens welke tot dusver re in Lake Success is gewerkt, weinig bemoedigend zijn. Vooral de wijze, waarop Rusland met zijn veto obstructie voert, is fnuikend niet alleen voor het prestige, maar bovenal voor de effectiviteit van het wereldorganisme voor vre de en welvaart. Daarom kan Was hington een zaak zelf ter hand nemen, wijl de kwestie hoogdrin gend is, en tegelijkertijd de V.N. inschakelen, in de hoop dat deze, als de dreigende situatie gered is, ten slotte de zorgen van Ame rika zullen kunnen deelen. Op het oogenblik echter is de diep verdeelde wereld nog lang zoo ver niet. Want al zijn er, die met vuur en enthousiasme over de Vereenigde Naties spreken, in de harde realiteit van het inter nationale leven is van eenheid of eensgezindheid nog weinig te be speuren. En deze moeten toch den bijzonder sterk vertrouwen in de grondslag van een waarachtigen V.N. getuigt, valt niet te looche- vrede vormen. m Naar John Hightower, de bijzon dere córrespondent van Associated Press te Moskou meldt, heeft de Russische minister van buitenland sche zaken Molotof Maandagavond voorgesteld, dat het Duitsche voiK zou worden toegestaan door mid del van een volksstemming je kiezen tusschen een gecentrali seerde of federale regeeringtn. doch zijn voorstel stuitte op krachtigen tegenstand van de drie andere ministers van buitenland sche zaken. Kort daarna blokkeerde Molo tof een voorstel van den Ameri- kaanschen minister van buiten landsche zaken, Marshall, om over te gaan tot het volgende agenda punt: de Duitsche grenzen. Ernest Bevin, de Engelsche minister zei hierop sarcastisch, dat hij op het punt was aange land, waar het hem niets meer kon schelen wat er besproken werd. Hü zei, wijzijn hier nu vier weken geweest en heboen absoluut niets bereikt". Bevin's opmerking duidt maar al te duidelijk op de hopelooze, bijna verslagen stemming, die op de conferentie heerscht, en sluit ook aan bij de gesprek ken, die in de Britsche en Ame rikaansche delegaties worden ge voerd om de conferentie over twee weken te beëindigen. In den loop van de snel vei- loopende besprekingen, waaruit wederom de diepe kloof blees tusschen Oostelijke en Westelijke mogendheden ten aanzien van liet bestuur van Duitschland, waar schuwde Marshall er voor, dat de Vereenigde Staten niet wensch ten, dat er een centrale Duitsche regeering zou worden ingesteld welker aard „eventueel gewijzigd zou kunnen worden in een auto cratische regeering". Bevin leidde nochtans de aan val op Molotof's plebisciet-voor stel. Hij verklaarde, dat hij een dusdanig belangrijke kwestie niet het onderwerp wilde maken van een volksstemming", onomwonden betoogend, dat hij de veiligheid van Engeland niet beslist wensch- te te zien door het Duitsche volk. Hitier, aldus Bevin, gebruikte herhaaldelijk het middel der volksstemmingen en vele van zjjn voorstellen werden met een meerderheid van honderdduizen den stemmen aangenomen. Het voorstel van Molotof rust wellicht op ideologische gronden, aldus Bevin, maar de eenige reden, waarom Engeland er bezwaar te gen heeft, is: veiligheid. Bevin vervolgde, dat het hem koud liet, of het Duitsche volk communistisch, socialistisch of reactionnair zou blijken, zoolang dault en Marshall sloten zich achtereenvolgens bij de woorden van Bevin aan. Hierna merkte Molotof droogjes op, dat zijn voorstel blijkbaar weinig bijval vond, waarna hij ae redenen voor zijn voorstel uiteen zette. Ook de Sovjet-Unie is he vig geïnteresseerd in de veiligheid, doch Hitier en het Duitsche volk zijn niet hetzelfde, en hier ging het volgens hem om het Duitsche volk. Molotof vervolgde, dat er twee wegen zijn, die naar veiligheid leiden. In de eerste plaats dienen de geallieerden volledig de demiu- tariseering en de democratisee- ringsplannen uit te voeren en ten tweede moet het viermogendhe- den-toezicht langen tijd gehand haafd blijven. De reden dat Hitler van volks stemmingen gebruik had gemaakt, was voor Molotof geen reden dit middel tot peiling van den volks wil te verwerpen. Vervolgens hield de raad van ministers zich bezig met de kwes tie van de afschaffing van het veto in den geallieerden controle- raad op de werkzaamheden van de ontworpen Duitsche voorloopige regeering. De Amerikaansche openbare meening plaatst zich energiek achter mgr. Stepinac- Het huis van afgevaardigden van den Ameri- kaansehen staat Indiana heeft in een resolutie Tito als tyran be schreven en het ministerie van buitenlandsche zaken te Washing ton verzocht zich voor de vrijla ting van mgr. Stepinac in te span- n°De beide New-Yorksche afge vaardigden Ross en Potts^ hebben bij het congres een motie inge diend. warin den V- S. verzocht wordt onmiddellijk bij de UNO stappen te ondernemen, om het proces van mgr. Stepinac te on derzoeken- Senator Wagner van New-York verlangt in een schrij. ven aan onderstaatssecretaris Daen Acheson een „positieve actie op korten termijn" inzake het ge val van mgr. Stepinac. Naar de K. N. A. C. meedeelt, kan verwacht worden, dat de hya cinthen, als eersten van de bollen- bloeiperiode, omstreeks 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 toe half Mei de darwintulpen zich in al hun pracht zullen toone.i. Het Prinselijk Paar maakt met de prinsessen Beatrix en Irene een wandeling door Zermatt. „W« vertrouwen dat de Duit sche Katholieken een weer standsfront n.l. het Christe lijke geweten zullen opbou wen tegen hun vijanden en dai zij klaar zullen staan voor het uur der beproeving. Eén vijand is verdwenen, doch anderen zijn in opkomst en zullen volgen" aldus de Pauselijke brief aan de Duitsche Bisschoppen, wclke in alle Katholieke Kerken van Duitschland zal worden voorge lezen op een der Zondagen tus schen Paschen en Pinksteren. Naar de Keulsche radio-omroep verder meedeelt, schrijft de H. Vader nog het volgende, verwij zend naar de Bisschopsconfe rentie van Fulda in 1946: Gedu rende de twaalf jaren, die nu achter U liggen als een kwaden droom, heeft de propaganda, die een bepaald doel nastreefde en van hooger hand werd geleid, getracht het er bij de Duitschers in te hameren, dat het geloof in Ohristus onvereenigbaar is met de zending van het Duitsche volk-. Geheel de kunst van ver draaien en lasteren werd aange wend om de Katholieke Kerk in (Van onzen Parijschen correspondent De Wereld-jamboree, waarvoor Frankrijk hel uitnoodigende land is, had reeds in 1941 moeten plaats, hebben, maar de oorlog heeft het anders gewild. Sinds de zoo prachtig geslaagde Jamboree bij ons, in 1937, kan eerst dit jaar de vier jaarlijksche schouw van het padvinderswezen der geheele wereld plaats hebben. Hier in Frankrijk spant men zich dan ook zeer in om 4e hervatting van een prachtige traditie met luister te doen plaats hebben. Beuter meldt d.d. heden uit netroit het overlijden van den Amerikaanschen automobtai- magnaat Henry Ford, een der markantste vertegenwoor^s der moderne Amerikaansche industrie. Henry Ford weF.d 30Qr"enfitld op een boerderij te Gree (Michigan) geboren als zoon een Iersch immigrant en een ni der van Nederlandsche afkomst. Reeds vroegtijdig hield de ge" dachte hem bezig een door ben zine gedreven „paardloos voer tuig" te construeeren, een gedach te, die hij grandioos tot werkelijk heid bracht. De door hem gestichte Ford- jwor-Company bracht hij tot wereldvermaardheid door toepas sing van bijzondere productie- en verkoop methoden. Op den Westelijken Veluwe- zoom .gelegen onder Ede, Benne- kom en Geldersch Veenendaal, is in de afgeloopen weken groote beroering onder de landelijke be- volking gewekt door vergiftiging op groote schaal van waak- en hofhonden .Aanvankelijk het euvel werd het eerste gesigna leerd in het najaar ,van 1.946 den z'ch enkele sporadische ge- u -Üj vP°r, maar het kwaad breidde zich uit en aan de hand van ingekomen klachten kan wor den vastgesteld, dat in een tijds verloop van een paar maanden minstens 40 honden den vergifti- gingsdood gestorven zijn. De gedupeerde landbouwers wij zen algemeen denzelfden persoon aan als den dader, maar tot dus verre zijn geen concrete bewij zen aangevoerd. Volgens de poli tie wordt hier door 'n onverant woordelijk persoon gewerkt met een geconcentreerd vergif, ver moedelijk strychnine, gewoonlijk verborgen in een stuk worst, brood of iets dergelijks. Het Amerikaansche departement van landbouw heeft voor den uit voer gedurende het tweede kwar taal van 1947 een hoeveelheid van 69.017 ton vleesch en vleeschpro- ducten beschikbaar gesteld. Hier van ontvangen o.a.: Groot-Brittan nië en de Britsche overzeesche ge westen 37.942 ton, België 7.425.000 kg. en de Nederlandsche overzee sche gebiedsdeelen 6.750.000 kg. Het vleesch zal door de buiten landsche regeeringen langs den normalen weg worden aangekocht, aldus meldt A.P. De Eskimo's eten geen brood en daarom hebben de missionna- rissen, die onder hen werken, het Vaticaan verzocht, een kleine wij ziging te mogen aanbrengen in het Onze Vader, met dien ver stande, dat dit voor hen zal lui den: geef ons heden ons dage- lijksch voedsel. Dit verzoek is door Rome ingewilligd. 5000.no. 5895. 2000.no. 8969. 1000.nos. 7082, 8689, 14611. V oorbereiding de Jamboree die in streek bij voor 1947, een bosch- Moissons De Jamboree kan niet alle ver kenners bijeen brengen. De onge veer 30.000, die aan de eigenlijke Jamboree zullen deelnemen, zijn als vertegenwoordigers van de na tionale bewegingen te beschou wen. Men noemde ons, als voor t oogenblik reeds ingeschreven, ruim 1000 deelnemers uit Nederland, 2000 uit België. 1000 uit Zwitser land, 5000 uit Engeland, maar de juiste cijfers kunnen nog niet wor den vastgesteld. Wel is het reeds zeker, dat geen werelddeel zal ontbreken. Maar ook zij, die met tot die vertegenwoordigende groe pen behooren, zullen zij 't dan ten den weg wijst naar het sil houet van Mantes-la-Jolie en haar slanke kathedraal. Een zestig kilometer van Parijs af vertoont de Seine zich opnieuw, en de weg loopt er weldra vlak naast, maar op den hoogen oever Een rivierlandscnap ontrolt zich dan dat nagenoeg weergaloos is: zeer breede rivier, met schilder achtige eilanden en eerbiedwek kende kunstwerken, ontzaglijke waterstuwen. een scheepsbedrij- vigheid die weer eens in herinne ring brengt, dat Parijs een van de groote Fransche havensteden is. Een omboording van het rivier gezicht met begroeide krijtrotsen, met blanke geopende flanken, door de kalkgroeven; met langzame opglooiïngen. velden van de rivier af naar ver in den horizon, zoodat ze kleurige akkers en uitgestrekte graanvelden dragen. En zoo hier en daar, als ter oriëntatie, een mo dern of een oud kasteel, een ouda ruïne of de giganteske muren van La Eoche Guyon. De spoorweg verdwijnt. De be roemde tunnel van Bonnières. twee en een hal ven kilometer lang, gaat onder Rosny door. De weg is tot meer dan 100 meter hoog geklommen en de Seine ver dwijnt naar 't Noorden. Aan de andere zijde van de tunnel komt ze weer recht uit het Noirdcn terug. Maar welk een bocht heeft de rivier gemaakt' Een van min stens twintig kilometer. Die bocht, dat schiereiland, draagt het uit gestrekte woud van Moisson en dat woud is voor de Jamboree ge kozen. Van den hoogen heuvel naar het domein van Moisson afdalend, vormen de bosschen hier de af sluiting van het Jamboree-land schap. Hoe houtrijk dat ook is, overal opent het de prachtigste vergezichten op de rivier, op de oude plaatsjes, op de rotsige heu velen, op het sprookjesachtige ta fereel van La Roche Guyon. Voor een beschrijving van wat het kamp zal zijn, is het nog te vroeg, nu men nog bezig is met den aanleg van de wegen, de wa terleidingen. Men brengt 600 tele foonposten aan met directe ver bindingen met Londen, New York, enz. De vlag aan den mast Maar bij al dat groote werk, dat nog gedaan moet worden, hebben we niet teveel stilgestaan, want een plechtigheid had ons naar Moisson genoodigd. Een van dia zeer eenvoudige, maar altijd zoo pakkende ceremonies voor wie zich de moeite geven in den ver kennersgeest door te dringen. Ver kenners uit Parijs, maar van veler lei nationaliteit, droegen, in vier kant opgesteld, de vlaggen van de landen, die aan de Jamboree 1947 gaan deelnemen. Midden in het carré de mast. Voor 't eerst werd de Jamboree-vlag geheschen. Daar door is van Jamboree-stad bezit genomen. Maar wat daar ook ge bouwd moet worden, slechts en kele bestuurstenten zullen thans overeind gaan. Als deze stad haar woningen krijgt, zal 't Augustus zijn. De tenten zullen er door de verkenners zelf van 6 tot 8 Au gustus worden opgeslagen. „;,Pe veeuitvoer van Bali is naar 800 Pmrili6 maand-totalen (resp. blLr^ en 5000 varkens) Dl ij xt, reeds opgevoerd tot de helft V3t+ 'll^05,rcS.rlf'gsohe totalen, doch met een dubbele waarde van den voG^oorlo^S'CiiGri uiibvoer Er zijn 500 runderen en 4000 varkens naar Java uitgevoerd en de uitvoer naar Lombok bedraagt maandelijks 50 runderen. Eveneens verbeteren de perspectieven voor de inkomsten van de kleine Soendaeilauden uit den export van vee. doch men heeft daar te kampen met gebrek aan transportmiddelen. Zoo staan bil voorbeeld op S.oemfoa en Sawoe 2000 paarden voor uitvoer gereed. 400.000 Amerikaansche mijn werkers, die Maandagmorgen hun werk hervat zouden heb ben, na de week rust ter her denking van de slachtoffers van de ramp in Centralia, zijn niet op hun werk verschenen. Ten gevolge van het verzoek van Lewis aan Krug, den minister van binnenlandsche zaken, om de mijnen te sluiten, totdat de een regeeringsinspecteur beves tigd zou zijn (welk verzoek werd afgewezen) hebben de leiders der plaatselijke vakver- eenigingen besloten de mijn werkers niet naar hun werk te laten terugkeeren. Reuter seint nader uit Washing- tom Maandag zijn 54.000 Ameri kaansche bruinkoolmijnwerkers van Lewis' vakverbond, in strijd met de orders van hun verbond, in meer dan 500 mijnen aan net werk gegaan, aldus is Maandag avond door het bestuur van de Amerikaansche steenkoolrrfijnen bekend gemaakt. Om 6 uur plaatselijken tijd Maandagmorgen is in de Ver eenigde Staten de dreigende te lefoonstaking uitgeroepen, nadat de pogingen haar uit te stellen waren mislukt. Dit is de eerste telefoonstaking in de geschiedenis der V.S., welke voor het geheele land geldt. Ver der zijn nog ongeveer 55.000 ar beiders van niet aangesloten vak verenigingen in staking gegaan. Ongeveer 40 personen zijn te Casablanca (Fransch Marokko) bij 'n botsing tusschen Marokka nen en Senegaleezen gedood. Aan leiding tot deze botsing was een twist tusschen een Senegaleesch soldaat en Marokkaansche vrou wen. Toen de Senegalees door verschillende Marokkanen werd aangevallen, werd hij op zijn beurt bijgestaan door een aantal kame raden, die geweren en machine geweren uit hun nabijgelegen gar nizoen hadden gehaald en in het wilde weg op de menigte, die toe gestroomd was, begonnen te vu ren. Naar verluidt zouden 40 Marok kanen gedood en anderen gewond zjjn. Fransche troepen kwamen tusschenbeide om de orde te her stellen en slaagden erin, de Senegaleezen te ontwapenen. En kelen wisten te ontsnappen. Pa trouilles zijn bezig hen op te sporen. gehouden gaat wor den. Voor het eerst wordt, de verkenners- vlag op het terrein geheschen. ook voor twee dagen gelegen heid krijgen aan den zoom van cla Jamboree te kampeeren. zoodat er op gerekend wordt dat met de 20.000 trekvogels mee. die per nag aanwezig kunnen zijn, gedurenue de Jamboree-dagen, dus van 3 tot 18 Augustus, per dag 50.000 pad vinders vereenigd zullen zijn. Het Jamboree-landschap Wij hebben generaal Lafonh iei- der van de federatie der Framche Verkennersbonden, en den com mlssaris-generaal, e Van Effcnterre, vergezeld bij een oe ZOm TaaAdeeePl1947 zal worden 'Ze tfrd FrenkrUk had daarvoor gelegerd. Fratixrj Mam gevarieerd natuurschoon. de voorkeur gegeven fan een van de lieflijkste oorden uit het Seinegebied, waarin de natuur wel de meest opvallende afwisseling toont, maar tevens oe menschelijke bedrijvigheid op bijzonder gevarieerde wijze met haar is verbonden. Een van de schoonste bochten van de Seme omsluit een uitgestrekt woud met prachtige openingen en daar zat de Jamboree bij zich zelf zijn. Een eiland in de Seine zal het matio- zenkamp dragen. Een bevindt zich aan de overzijde. - station wordt thans in de naoij- heid gebouwd voor treme elke tien minuten verbmding me Pariis geven. Een tentenstad wo dt aangelegd met groote speelvelden er om heen. met amnhiteater, en al wat verder noodig is om de Jamboree aan haar doel te dotn beantwoorden. Wij hadden Parijs verlaten, die prachtige hartader door. die naar St. Cloud leidt om daar door de geweldige tunnel de nieuwe auto strada te bereiken, die naar het Westen voert. Dat is een breede baan met aan weerszijden uitge strekte domeinbosschen. 'n Baan. die klimmen blijft, totdat plotseling op het hoogste punt de bosschen terugwijken en het gansche land schap van de samenvloeiing van Seine en de Oise open ligt als het meest uitgestrekte, maar ook meest kleurige vergezicht, dat zich den ken laat en waarin het spiegelend lint van de Seine in forsche boch- Maandag heeft generaal de Gaulle te Straatsburg een krans gclcgfl op het oorlogsmonument voor de gesneuvelde soldaten in den FJzas en hierbij zijn met spanning afgewachte rode uit gesproken. Een geweldige menigte woon de de plechtigheid bij. De tri colore hing uit de ramen en werd gedragen in den stoet, die zich naar het hoofdplein, naar de plechtigheid werd ge houden, begaf. Vele hooge Fransche functio narissen waren aanwezig, o.a. generaal de Lattre de Tassigny, inspecteur-generaal van het le ger, en admiraal Thierry d'Ar- genlieu, voormalige hooge com missaris voor Indo-China. Over al op zijn weg werd generaal de Gaulle door de menigte toege juicht. De Gaulle vroeg in zijn rode om herziening van de onlangs aangenomen grondwet. oeze grondwet, aldus de Gaulle, heeft een schaakmat voor alle partijen tot gevolg gehad, waardoor de natie van den noodzakelijken sa menhang, doelmatigheid en gezag wordt beroofd. Over de buitenlandsche poli tiek zeide de Gaulle, dat Frank rijk „Westersch" moet bljjven en getrouw aan haar opvatting over den aard van verhoudingen tus schen de volkeren dgr wereld. „Hoewel Frankrijk de drie jaar sedert den oorlog zonder verlies van zijn integriteit of zonder te lijden aan binnenlandsche stuip trekkingen, is doorgekomen, heeft het volk veel bitteren twijfel en veel angst ten opzichte van de toekomst. Een groot volk als het onze moet niet aan dezen twijfel en angst toegaven. Het zou le vensgevaarlijk zijn om met wei felende stappen te loopen. Ofschoon wij hopen, dat de V.S. en de Sovjet-Unie geen vijanden zullen worden, zijn zij toch auto matisch rivalen. Bij onze ligging wordt het bewaren van onze af hankelijkheid de brandende kwes tie voor Frankrijk. In de eerste plaats moeten wij de Duitsche kwestie zoo regelen, dat Duitsch- lands eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mag vormen. Ten tweede moeten wij Europa zoo herscheppen, dat, behalve de croote wereldmachten de Sov- iet-Unie en de V.S. er een ele ment van evenwicht kan zijn. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien be staan, maar zij zou niet in vrede kunnen ademen of bloeien aldus de Gaulle. U. P. seint uit Straatsburg: De zich hier bevindende journalisten hebben gisteravond een formeel protest ingediend wegens „bruut optreden" van de Fransche veilig- aantal correspondenten. De politie wordt beschuldigd, deze journalisten te hebben mis handeld, toen ze door de politie- afzettingen heenliepen ten behoe ve van hun verslagen van de redevoeringen van generaal de Gaulle. Verscheidene correspondenten werden in hechtenis genomen tij dens het tweedaagsche verblijf van Frankrijk's nationalen held in Straatsburg. Papieren werden hun ontnomen. De afdeeling Nederrijn van het nationale verbond van journalisten heeft tegen dit optreden van de politie protest aangeteekend. „De houding van de politie ver oorzaakte betreurenswaardige in cidenten voor de oogen van bui tenlandsche journalisten en bezoe kers", zoo wordt gezegd. de Duitsche landen te brandmer ken als verachtelijk en onvader landslievend Uw Herderlijke brieven toonen evenwel aan, dat de besten onder Uw volk onvat baar bleven voor de infecties van dezen geestelijken bacteriën-oor log- Diegenen echter die indertijd geneigd waren, den H. Stoel en Diens houding ten overstaan van de toenmalige autoriteiten te wantrouwen, zullen moeten er kennen, dat Zijn tegenstand te gen de fundamenteele dwalingen en de verschrikkelijke misdaden van een systeem, hetwelk alle moreele remmen had losgelaten, geenszins voortkwam uit een houding, welke in beginsel vijan dig stond tegenover de wezenlijk vitale belangen van Uw natie, doch uit den heiligen plicht van een Ambt, welks houding tegen over alle leden van de gemeen schap der volkeren er eene is van rechtvaardigheid en welwil lendheid- Honger en ellende, ziekte en lijden, woningnood en koude, rouw om de verlorenen en angst om de krijgsgevangenen, waarbij nog de onverdraaglijke sociale toestand komt, dreigen Uw licha melijk en geestelijk weerstands vermogen te verzwakken De Kerk van Rome heeft onfortuin lijk genoeg slechts beperkte mid delen ter beschikking om Uw nooden te verlichten. Naar A.N.P. verneemt zal bin nenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp bereiken, een rege ling inhoudend, waarbtj de werk gevers, overheid zoowel als particulieren worden verplicht bij aanstelling van nieuw perso neel een zeker aantal minder- valide arbeidskrachten in dienst te nemen. Vele Duitsche vrouwen te Lue- neburg, een hoofdkwartier van het Britsche leger, hebben plotseling haar kleeding in vlammen zien opgaan en pijnlijke brandwonden opgedaan. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zij op de zwarte markt coupons hadden gekocht van een stof, die was vervaardigd uit het zeer explosieve schietkatoen, welk materiaal waarschijnlijk was ge stolen uit Britsche magazijnen. De autoriteiten verklaarden, dat groote hoeveelheden van de stof, die op zijde gelijkt, te Lueneburg in den zwarten handel is gekomen. Naar de Belgische minister van landbouw aan een volksvertegen woordiger mededeelde, onderzoekt hij thans de mogelijkheid, het ver werken van inlandsche tabak door de Belgische tabaksindustrie, ver plichtend te stellen. Tevens worden verscheidene maatregelen overwo gen die ten doel hebben den ta- baksaanplant in België aan te moe digen. Z. H. de Paus heeft kardinaal Giuseppe Pizzardo benoemd tot protector van de internationale katholieke studentenvereeniging „Pax Romana". Na 23 uur klimmen is een Ned. patrouille Zondag er in geslaagd op den 1800 M. hoogen berg Boe rang het verbrande wrak van de Dakota van de Ned.-Indische luchtmacht te vinden, welke sinds 12 Maart vermist wordt, aldus meldt „A. P." De patrouille gaf langs radio- grafischen weg door, dat 't toe stel geheel verbrand was en dat beide vleugels afgerukt waren. Hoewel de patrouille nog niet al le lijken heeft kunnen identifi- ceeren, is zij van meening, dat 't uitgesloten is, dat iemand de ramp overleefd heeft. Het wrak ligt 135 meter van den top van den berg, juist bin nen republikeinsch gebied. Nader wordt nog gemeld, dat het nagenoeg uitgebrande wrak zich bevindt aan den voet van den stellen rotswand van den Goe- noeng Boerangrang. Vlakbij het wrak zijn de verkoolde lichamen der inzittenden gevonden en on middellijk ter plaatse begraven. Tevens werden papieren en eenige andere particuliere bezittingen aangetroffen. Tijdens den storm, die in den nacht van Zaterdag op Zonaag ook langs de Ned. kust woedde, geraakte de Groninger kustvaar der „Mado" met een bemanning van 7 koppen op de Noordzee, niet ver uit de kust bij IJmuiden, ir. moeilijkheden. De krachtige Zuid westelijke wind joeg het vaartuig dat met een lading legergoederen uit Huil kwam, naar de kust, zon der dat het in staat was zich hier voldoende tegen te verzetten. Lang zaam maar zeker dreef de „Mado benoorden de pier van IJmuiden naar het strand af en het gevaar van stranding nam met de minuut toe. Om half zes Zondagmorgen hulp van een sleepboot in. De kustwacht te IJmuiden gaf het noodsein door, maar geen enxeie der in IJmuiden aanwezige kap. teins achtte het met dit noodweer verantwoord er met een van de kleine sleepbooten op uit te gaan. Tenslotte besloot men de hulp_ in te roepen van de Noord-Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij. De pl. commissie waarschuwde den ka pitein Jaap v. d. Meulen, die kort daarop met zijn mannen in de motor-reddingboot „Neeltje Jaco- ba" de woelige zee op trok. Zij slaagden er in verbinding met den kustvaarder tot stand te bren gen en sleepten het van een on vermijdelijk lijkende stranding geredde schip tot voor de pier, waarna de „Mado" op eigen kracht de haven van IJmuiden riep het daarop radiografisch de binnen voer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1