Rumoer rond de ziekenfondsen Een onverkwikkelijk debat De KRAK AT AD is actief m H EEN NA-OORLOGSCHE ENGELANDVAARDER Sfejs Hemeltergende toestand DE NIEUWE BONNEN Schacht staat weer terecht DE GOUDDELVERS IN DEN NIEUWEN WATERWEG Zware opgang van Nederland Naar versoberingsmaatregelen Koffierantsoen omlaag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Men vreest nieuwe uitbarstingen ■PP Burgeroorlog in Griekenland Vreemd avontuur De telefoonstaking in de V. S. Het schandaal der Nederlandsche schippers te Berlijn Blindheid Deensche zeep 69ste JAARGANG DONDERDAG 10 APRIL 1947 No. 20283 WAT HOOFDZAAK MOET BLIJVEN iffeM - Offensief tegen de partisanen met smokkel-affaire AMERIKANEN ZETTEN DOOR Toch hendel met Indonesië Twee vleeschlooze dagen in restaurants omlaag getoast den en Een wet tot boete of hechtenis DE A.S. JAARBEURS Talrijke deelnemers uit het buitenland GISTEREN WERDEN 35 STAVEN NAAR BOVEN GEBRACHT ANDRIESSEN SPREEKT OVER LOONEN EN PRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 10 April. Prijs van ƒ25.000 no. 19204; ƒ1500 nos. 4363 en 11374; ƒ1000 nos. 11717 en 12550; ƒ400 no. 20132; ƒ200 nos. 16884 en 20773; ƒ100 nos. 1110, 5560, 7672, 8249, 12234, 15362, 17020 en 18722. HONGERRANTSOENEN Verstoken van hulp en ondersteuning bedreigt een millioen Italianen DE COMMUNISTEN IN AMERIKA DOLLARPOSITIE VAN CURACAO CHRISTIAAN KONING voor kinderen HEVIG DUEL MET DEN AANKLAGER BON VOOR SCHEERZEEP AANGEWEZEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Zij, die meenden en in het be lang van de volksgezondheid hoop ten, dat met het sluiten van os overeenkomst tusschen artsen ziektefondsen een betere ver ömg in bedoelde kringen was teikT, zijn door de bedrogen de laatste weken ™el *eI heeft Uitgekomen. °ver ™de noten ge- Uien dusdanige onver- kraakt, dat men van ee k«kk.iw hJ°Lï-t°dt geschiedenis van dit confhet memfreeren. Reeds Vüor den oorlog werd de regeling der honoraria voor ziekenfondsartsen j deze onbevredigend geacht kwestie is herhaaldelijk onderwerp van bespreking geweest tusschen de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en de ziekenfondsen maar heeft niet tot een resultaat geleid, omdat verhooging van de artsen-honoraria gepaard zou moeten gaan met een verhooging :er ziekenfondspremies en deze verhooging werd geacht de draag kracht van een groot deel der verzekerden te boven te gaan. Na de invoering van het Zie- ^enfondsbesluit van November 1941 werd de weistandsgrens, bo- Ven welke toelating tot de fond sen verboden was; van f 2200 gebracht op 3000; het aantal ziekenfondsleden nam aan zienlijk toe, daar alle arbeiders met een loon tot 3000 verplicht verzekerd werden, terwijl daar mede dus ook de aard van de verzekering van een vrijwillige in een verplichte werd gewijzigd. De artsen werden verplicht deze nieu we categorie verzekerden, welke voor een deel tot een hoogere wel standsklasse behoorde dan de te voren verzekerde ziekenfondsie- den tegen de oude voorwaarden te 'behandelen. De geneesheeren werden niet in het overleg be- tro/ken, de nieuwe verplichtingen Werden hun opgelegd, terwijl de Volksvertegenwoordiging op aai tijdstip uitgeschakeld was en dus ook geen uitspraak had gedaan. Bovendien werd hun de vrijheid ontnomen te bepalen, aan went fonds zij wel en aan welk fonds zij niet wenschten mede te wer- 6Deze positie werd door de art sen als volstrekt onaanvaardbaar beschouwd, maar de regeering handhaafde haar ook na den oor log De artsen wenschten er echter hiet langer in te berusten en ont trokken zich aan deze positie door het opzeggen van alle contraeten. Zooals deaaer dagen opnie.uw doer Maatschappij tot 'bevordering der geneeskunst werd verzekerd, geldt het verzet niet op de eer ste plaats de financieele regeling maar berust op principieele gron den tegen den aard en den inhoud der ziekenfondswetgeving, welke naar zij meenen „tal van medisch - ethische en medisch-professioneeie misstanden heeft bevorderd Apart en los van principieele eisctien, welke door de artsen in het be lang eener goede verzorging der volksgezondheid worden gesteld, staan hun wenschen voor wat be treft de honoreering, welke zij voor hun werk van de ziekenfondsen ontvangen. De jongste onderhandelingen tusschen fondsen en artsen betrof fen uiteraard vooral de finan cieele zijde van het vraagstuk, daar wijziging van de wettelijke rege ling van de zijde van de regee- ttng zal moeten komen. Doch ook ®erst genoemd onderdeel schijnt geen afdoende oplossing gevonden Ie hebben, zooals uit de verklarin gen over en weer van de betrok ken partijen blijkt. De ziekenfond sen hebben op een vergadering in een motie uitdrukkelijk vast ge legd, dat h.i. er voor de artsen geen aanleiding bestaat de medi sche hulp aan ziekenfondsverze kerden te kwalificeeren als philan- tropie. Hunnerzijds verklaren de geneesheeren, dat de verhooging van het honorarium met 50 procent gegeven wordt voor een prestatie, welke met meer dan 50 procent verhoogd is. Wij zullen ons niet mengen in dit o.i. onverkwikkelijk financieel debat, hetwelk ongetwijfeld be ter binnenskamers afgehandeld had kunnen worden. Dat er aan tiet huidige systeem van verzekering bezwaren kleven, geven wij vol mondig toe, ook uit het oogpunt van de patiënten beschouwd. Maar men mag nimmer uit het oog verliezen, dat hier hooge be langen op het spel staan n.l. de volksgezondheid. Deze zal steeds en in alles primair dienen te zijn. Gezocht moet worden naar een systeem, hetwelk de beste en uit gebreidste medische hulp verzekert voor een ieder, ongeacht maat- schappelijken welstand. En wanneer zoo'n stelsel van verzekering oni, worpen en ingevoerd zal zijn, dan zal ongetwijfeld ook een redeLjke financieele basis voor vergoeding aan de geneesheeren bereikt wor den. De minister heeft toegezegd, dat zoo spoedig mogelijk een ontwerp ziekenfondswet bij de Kamer aan hangig gemaakt zal worden. Laton zoowel fondsen als Maatschappij tot bevordering van de genees kunst eendrachtig samenwerken om in overleg met den minister het beste te brengen, wat te ma ken valt. Energie hieraan gege ven is nuttiger besteed dan aan onderling gekrakeel. De volksgezondheid kan daarbij slechts gebaat zijn en om de volks gezondheid gaat het toch op de eer- ste plaats. een oppervlakte van ongeveer 300 M., terwijl de kroon ongeveer 150 boven den zeespiegel ligt. Nader vernemen wij, dat bijna iedere 45 seconden groote massa's gassen ontsnappen, gepaard met geyserachtige erupties van basalt blokken en andere gesteenten. Een blok, dat op deze wijze werd weg geslingerd moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het bereikte een hoogte van meer dan zestig voet, voor het neerviel. Binnen een uur werden twee zware on- derzeesche ontploffingen gehoord. Tegen het aanbreken van den dag is gisteren in West-Macedo- nië en Thessalie een algemeen offensief op groote schaal tegen de Gricksche guerillatroepen be gonnen. Vóór het begin van het offen sief zei de commandant van het tweede en derde legerkorps, luitenant-generaal Demetrius Yadzis, in een algemeene order aan de land-, zee- en lucht strijdkrachten: „Voorwaarts, God zij met u. Sla den opstand neer. Heel Grieken land volgt u en wacht in vertrou wen op het herstel van de orde en den vrede'. De „Daily Express" publiceert een uitvoerig interview met den heer Ernst Lambertv, een Ne derlander, wiens jacht door de douane-autoriteiten van Yarmouth in beslag werd genomen, omdat het Nederlandsche bloembollen naar Engeland gebracht had. Het verhaal werd geïllustreerd door een groote foto van Lamber- ty met zijn Engelsche vrouw, en een andere foto van het jacht, de „Kroja". Volgens Montague Lacey, den schrijver van het artikel, is Lam- berty's echtgenoote, de 22-jange Dezer dagen heeftf de Amerikaan- sche archeoloog, L. Griswold, na een onderzoek ter plaatse beves tigd, dat de vulkaan van het tusschen Java en Sumatra liggende eilandje Krakatau, stefk actief is. De Amerikaansche vulkaanexpert dr. Jagger had reeds eerder ver klaard te verwachten, dat in 1947 een aantal erupties zouden volgen en de bevindingen van Griswold doen vreezen, dat dit inderdaad het geval zal zijn. In 1883 heeft de vulcaan voor 't laatst gewerkt. De gevolgen waren ontzettend. Er vielen meer dan 30.000 slachtoffers en een wolk van stof verspreidde zich over de gebeele wereld, waardoor zelfs het zonlicht eenigermate verduisterd werd. De ontploffing waarvan men aanneemt, dat ze duizend maal zwaarder was dan die van een atoombom veroorzaakte een golfslag, die driemaal de heele wereld rondging, voordat hij tot rust kwam. Het eiland bleek, nadat de vulkaan was uitgewerkt op een klein gedeelte van den kolossalen krater na, verdwenen. Maar in 1928 werd waargenomen dat een nieuwe vulkaan was ont staan, ongeveer op 2 mijl afstand van de Krakatau. Men noemde dezen de Anak kind) Kraka tau en onderzoekingen wezen uit, dat hij zich heden uitstrekt over Het verbod van de Nederlan ders om zonder hun toestemming handel te drijven met de Indo nesische republikeinen zal door de reeders van het Amerikaansche schip „Martin Behrmann" worden getrotseerd. Dit heeft James Ryan, de advo caat van de maatschappij ver klaard. „Wij zullen op Indo nesische havens blijven varen en minstens eenmaal per week met de Indonesiërs handel drijven on danks bedreigingen der Neder landsche autoriteiten". Hii zei dat zijn maatschappij een contract van twee jaar heeft met de Indonesische Banking and trading Corporation voor tran sport naar en verkoop in het bui tenland van Indonesische goe deren, aldus meldt A"- De eerste speciale kicken van de Modjokerto-actie. Boven: de omgeving van de stad wordt gezuiverd. Beneden: gevangenen worden binnengebracht. In verband met de voorgeno men versoberingsmaatregelen der regeering heeft overleg plaats gehad tusschen den wnd. direc teur-generaal der voedselvoorzie ning en de bedrtffshoreca. Be kend is, dat de vooruitzichten van den binnenlandschen oogst 1947 tamelijk onzeker zijn, <<erp Wijl voor den aankoop van aan vullende voorraden in het DM- tenland de deviezen slechts in beperkte mate beschikbaar zullen zfin. Hier volgen de punten, waarin de versobering tot uit drukking komen zal. kruik vfïide bedoeling het ver- het bunenU°n"lC (Welke m 1 nrht) sterk t moet worden ge- burger-rantsoen® ^minderen. Het i oehrarht 1 belangrijk bij..2?1 *t?ené S^Npnvermij- weegt thans wanneer tot beper- wordt Overgegaan, de6 bestap surrogaat. Dit ór^het reeds kunnen 2 krijgt. Voor publiek minder k0* maatregel de invoering van dezen is eenige aanlooptijd n0 de dat nog niet bekend is, wan koffie in het café vervangen door surrogaat, dat. naar men ons verzekerde, van uitstekende kwan teit zal zijn. Daar een verlaging van de melk- en suikertoewijzm gen vooralsnog niet in de bedoeling ligt. zal het publiek zijn smakelijke kopje koffie niet behoeven te mis sen. Geen theesurrogaat Met de thee staat het er wat „."tiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald m welke verhou ding de thee-toewyzmgen tot die van koffiesurrogaat zullen worden gebracht. Aan het maken van, theesurrogaat wordt niet geaactu. Vleesch en vet Tot verlaging van het vleesch- rantsoen in de restaurants zal ulcC aanstonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede hou den dat in den loop van den zo mer de bestaande toewijzingen van 50 gram per warmen maaltijd noodgedwongen iets verminderd moeten worden. Omtrent de vetvooi - ziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voorioo- pig blijft de toestand dus ongewij zigd. Twee vleeschlooze dagen In verband met de vleeschposi- tie overweegt de regeering de be paling, dat voor alle eetgelegen- heden, dus ook de broodjeszaken e. d„ twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren noch wild of gevo gelte mogen worden verstrekt. Deze inrichtingen zijn dan aange wezen op visch of vischconserven. Over deze bepalingen zijn de be sprekingen nog gaande. Welke da gen vleeschloos zullen worden, is nog niet bekend, maar de regee ring blijkt bereid de regeling hier van aan de bedrijfsgroep over te laten. Dit opent de mogelijkheid plaatselijke belangen te doen pre- valeeren; niet iedere ondernemer kan het op eigen houtje bepalen, maar de zaak dient plaatselijk te worden geregeld. Vet voor patates frites Omtrent de vettoewijzing vait nog op te merken, dat de patates- frites-bakkers, die in het Zuiden zulk een belangrijke plaats inne men. voortaan ook een vettoo w ij zing krijgen, welke echter voor een deel, maar niet ten volle in min dering komt op de bestaande toe wijzingen aan de restaurants. Nu namelijk is gebleken, dat er voor- lnoDig niet aan te denken valt eet toewijzingen uit te breiden en de genoemde groep nog met aan de beurt kwam. wordt het billijk ge acht haar te doen deelen in wat er aanwezig is. Een wetsvoorstel, krachtens het welk telefonisten, die staken, in hechtenis genomen of beboet kun nen worden, is door beide wetge vende kamers van den staat New Jersey gisteren behandeld en goedgekeurd. Later op den dag werd het door gouverneur Alfred Driscoll geteekend. Volgens deze wet kunnen stakers maximaal tot 30 dagen hechtenis of boeten, van ten hoogste 500 dollar voor iede ren dag, dat zij wegblijven, ver oordeeld worden. Arbitrage bij geschillen wordt verplicht ge steld. Vertegenwoordigers van 't voor naamste telefonisten-verbond en functionarissen van de Ameri kaansche Telephone and Tele graph Co. hebben acht uur ver gaderd. Verklaard wordt, dat er aanwijzingen zijn. dat de maat schappij'en de telefonisten voor het interlocale verkeer bijna tot overeenstemming zijn gekomen. Men neemt algemeen aan, dat de laatsten heden weer aan 't werk zullen gaan. Omtrent de voorbereidingen voor de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht, die Dinsdag 15 April a.s. haar poorten zal openen, ver nemen wij nog: Onder de groote verscheidenheid van groepen, die haar goederen op de komende beurs zullen ten toonstellen, zal men o.a. aantref fen die der machine- en ap-paraten- fabrieken, incl. onderdeelen, ver- komstig uit: Nederland 240, Ame rika 70, Zwitserland 55, Engeland Tegenwoordigd door 550 firma's af- 45, België 40, Tsjecho-Slowakije 40 en Frankrijk 25 firma's. De indus trie van transportmiddelen, en onderdeelen zal door niet minder dan 120 ondernemingen vertegen woordigd zijn, waarvan 95 afkom stig uit Nederland. De eleotrotech- nische industrie maakt haar op wachting met ruim 300 standhou ders. Tot hen behooren 180 Neder landsche firma's, 30 Fransche, 25 Engelsohe. 20 Belgische. 15 Deen- sche, 15 Zwitsersehe en 10 Ameri kaansche, terwijl de overige over vijf andere landen verdeeld zijn. Onder vliegtuigen en onder deelen vinden wij 3 Nederland sche. 2 Engelsche en 2 Fransche firmals, eri onder tractors 2 in schrijvingen elk van Nederland, Engeland en Amerika. Konden we Woensdag in een gedeelte onzer oplage melden, dat bij het baggeren in den Nieu wen Waterweg opnieuw een staaf goud was opgehaald, nader blijkt dat die dag voor de Nederland sche Bank wel een heel goede ge worden is. Want de staaf goud, welke de zandzuiger „Sliedrecht 9 naar boven bracht, is eerst door nog dertien en een paar uur later door nog een en twintig gevolgd. Het is nl. zoo, dat de bagger- schuiten niet iederen dag worden geledigd. Toen echter de eerste staaf werd gevonden, heeft mm alle bakken met een fijn kammetje heeft gehad! doorzocht en iedere bak geheel schoongemaakt. En men ziet, het niet erg plezante werk is rijkelijk beloond. Ook de gelukkige vinders wer den beloond. De regeling is nl. zoo, dat voor het vinden van de eerste staaf 3000,— werd ver strekt, terwijl de tweede staaf met 300,werd betaald. (De animo was toen immers als bij allen ont waakt). De derde en volgende staven leverden den gelukkigen vinders weer 305.In totaal is dus een aardig bedrag aan bc- looningen uitbetaald, nl. 13.3üo, doch men behoeft niet bang te zijn, dat de Nederlandsche Bank haar winst nu aan het weggeven is. Iedere staaf vertegenwoordigt nl. een waarde van 36.000. zoodat onze schatkist weer een meevallertje van f 1.180.000. „Alleen door krachtigen produc tieven arbeid zal ons land weer uit het moeras van loonen en prij zen kunnen komen", aldus de heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K. V. P. in een vergadering te Amsterdam, waarbij hij het vraagstuk van loonen en prijzen besprak. Ons land behoort tot de zwaarst getroffen - naties, niet al leen zijn veel van onze bezittin gen geroofd of vernield, maar ook ons productie-apparaat is geha vend en verouderd. Na de bevrij ding moesten wij beginnen met in te voeren, wij zullen moeten blij ven invoeren, ook al om ons pro ductie-apparaat op peil te bren gen. Hadden wij voor den oorlog geen deviezenprobleem, nu moe ten wij er mee worstelen. Wij moe ten exporteeren om onzen import te betalen en op den duur het ge leende terug te kunnen betalen. Maar wij kunnen pas exporteeren als wij kunnen concurreeren. Daarom moet ons loonpeil aan voorschriften gebonden zijn. Zijn er loonvoorschriften. dan dienen er ook prijsvoorschriften te zijn. Dit alles is de achtergrond van de regeeringspolitiek en de K. V. P. kan zich daarmede vereenigen. Wij vragen echter, aldus spr.: Ie dat de regeering de prijsontwikkeling op den voet blijft volgen en blijft luisteren naar redelijke verlan gens; 2e indien nieuwe spanningen optreden, zijn looncorrecties nood zakelijk; de regeering dient daar bij inzicht te geven in haar poli tiek; 3e er moet zooveel mogelijk overleg zijn met de maatschappe lijke organisaties; en 4e moet de regeering streven naar een betere sociaal economische structuur van ons land o.m. door de instelling van publiek-rechtelijke bedrijfsor ganisaties. Voor alles echter dient ons volk te beseffen dat alleen hard werken uitkomst kan bren gen, er moet geproduceerd wor den en zooveel mogelijk. t rr Ir»jart rtn. «rollro in HpD „Onder de Russische dictatuur voelen we ons beklemd, net als onder de Duitsche; haast nog erger". Schipper Akkermans van het Nederlandsche schip „Wilmar' uit Rotterdam, die tegenover ons zit zegt die woorden langzaam en'nadrukkelijk. Het zijn de wel overwogen woorden van een ech ten Nederlandschen schipper, zoo als er, goddank, nog vele zijn: evenwichtig en bedachtzaam, maar onbevreesd, bescheiden fell eerlijk, maar vasthoudend. Een ras, dat zich kenmerkt door alle goede eigenschappen, welke ons land groot hebben gemaakt. Schipper Akkermans spreekt uit ondervinding. Na de capitulatie van Duitschland heeft zijn schip maandenlang in de Russische zone gelegen en de ervaringen, welke hij gedurende dien tijd heeft opge daan, waren niet van de aange naamste. Vooral in het begin wa ren de t°estanden in het versla2en Duitschland verschrikkelijk- Be halve Duitsche roovers trokken bandietenbenden, bestaande uit Poolsche en Russische soldaten en burgers door het land. Roof en moord waren aan de orde van den dag. Tijdens een van de vele reizen, welke schipper Akkermans toen door Duitschland heeft ge maakt, is hij zelfs eens in den trein van Berlijn naar Stettin vol ledig uitgeschud door Russische burgers. De roovers. die als echte 'Een sta-in-den-weg viel. Op de terreinen van de H, A. L. te Rotterdam moest in verband met den heropbouw een schoor- steen worden opgeruimdUren'ang was men met den rev 'Ag tot hij juist op de berekende plaats neerviel. Wild West-bandieten tot de tan den waren gewapend met messen en revolvers, ontnamen hem zelfs het costuum. dat hij droeg- En dan werd hij nog ontzien, omdat hij Nederlander was! Hoe met de tal- looze Duitsche vluchtelingen en dakloozen werd omgesprongen, kan men zich wel voorstellen. De Nederlandsche schippers waren zelfs aan boord van hun eigen vaartuigen lang niet altijd veilig- Thans is daarin verbetering e- komen De meeste Nederlandsche schepen bevinden zich reeds maanden lang in Berlijn, waar or de heerscht- maar waar het recht afhankelijk is van de willekeur der bezettingsautoriteiten, wier belangen voortdurend met elkan der in botsing komen. In Berlijn, deels in Spandau, deels in de Westhaven, liggen mo menteel, reeds sinds Mei van ver leden jaar, zestig tot zeventig Ne derlandsche schepen met Neder landsche bemanningen, waaronder vrouwen en kinderen. De toe stand, waarin deze Nederlanders verkeeren, tart alle beschrijving- Alle pogingen, welke door de schippers zelf en door hun orga nisaties zijn ondernomen, om daarin verbetering te brengen, zijn tot nog toe vruchteloos ge bleven. Veel is reeds over de Neder landsche binnenvaartschepen in Berlijn geschreven, maar steeds blijft het verhaal even nieuw en i even triest. Verlaten kunnen de schippers hun vaartuigen niet. want dan verdwijnen ze, zooals reeds meermalen is gebeurd- Ten einde de Engelsohe zone te berei ken, moeten de schepen door Rus sische wateren varen. Aanvanke lijk zou het in de bedoeling heb ben gelegen de Nederlandsche schepen, die in de Russische zone werden teruggevonden, in Berlijn te verzamelen om ze daarna in convooi naar het vaderlarid te la ten terugkeeren. Maar nog steeds hebben de Russen het vereischte vrijgeleide niet verstrekt. Meer dan een jaar liggen denschepen daar te verinteresten en de schip- pers ontvangen niet de minste fi nancieele tegemoetkoming of on dersteuning- Of de Nederlandsche regeering alles in het werk heeft gesteld om de Russische autoriteiten in Duitschland te overtuigen van de noodzakelijkheid om de Neder landsche schepen vrij te geven, kan niet worden beoordeeld, maar wel vraagt men zich af. als men in aanmerking neemt, wat den laatsten tijd omtrent de militaire missie in Berlijn is bekend gewor den. of deze gedaan heeft, wat mogelijk was- Intusschen is de nood onder de schippers in Berlijn ten top geste gen. Maandenlang ontvingen zij het laagste rantsoen levensmidde Joan, ex-lid van het vrouwelijke marine hulpkorps. Het paar was in Nederland getrouwd, nadat zij elkaar tijdens den oorlog in Sout hampton hadden ontmoet. Volgens de „Daily Express" is Lamberty 32 jaar, streed in den oorlog met de vrije Franschen en werd onderscheiden met de croix de guerre. Ook heeft hij in het vreemdelingenlegioen gediend. Wij hebben onze spaarcenten uit den oorlog in het jacht gesto ken, had Lamberty aan den ver slaggever gezegd. Aan boord bevinden zich zee- en landkaarten, kleeren, tropische uitrusting en voor drie maanden voedsel. Wij mogen aan boord van het jacht wonen, maar moe ten voor Yarmouth blijven lig gen. Wij hadden eerst naar West- Indië villen zeilen. Ik heb altijd van avonturen ge houden en mijn vrouw kreeg den smaak van het reizen te pakken, nadat zij in Australië gediend had, aldus Lamberty. Wij hebben het jacht in Amsterdam uitgerust en voeren naar Engeland om van Joan's ouders afscheid te nemen. Voordat wij Nederland verlie ten, raakte ik geheel toevallig bij de smokkelaffaire betrokken. Een Nederlander vroeg mij bol len naar Engeland te willen brengen. Ik stemde toe, maar heb er niets mee verdiend. Ik heb de douane en den Nederlandschen consul schriftelijk verzocht mij te helpen. Voorts had Lamberty volgens de „Daily Express" gezegd, dat een vriend van hem onlangs door de Nederlandsche douane was gearresteerd, nadat zijn zeilboot met auto-banden en andere goe deren aan boord, in beslag was genomen. Lamberty had dezen vriend enkele weken geleden in Engeland ontmoet- z.g- kaart no- 5, welke in den volksmond de „Kerkhofkaart' wordt genoemd. Op deze kaart wordt verstrekt 400 gram brood, 7 gram vet en 35 gram vleesch (met been) per dag. In dit rant soen is thans een lichte verbete ring ingetreden, doch niettemin is het voedsel, dat de schippers ont vangen, nog absoluut onvoldoende en ook de kleine levensmiddelen pakketten, welke eenmaal in de vier tot zes weken via de Neder landsche militaire missie aan hen worden gezonden, zijn ontoerei kend. Het gevolg is, dat de schip pers, die geheel zonder inkomsten zitten, hun huisraad en hun ver dere bezittingen stuk voor stuk moeten verkoopen om zich de hoogst noodzakelijke levensmidde, len aan te schaffen. Het wordt de hoogste tijd, dat er iets gedaan wordt in het be lang van deze Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen, die in de meest ellendige en kommervolle omstandigheden ver keeren. Al is het de regeering dan niet mogelijk een spoedigen terugkeer van hen en hun sche pen te bewerkstelligen, dan is het haar wel degelijk mogelijk een regeling te treffen om deze menschen, die vaak groote schul den hebben moeten maken bij fa milie en vrienden en die boven dien alles, wat zij bezaten, heb ben moeten verkoopen om in het leven te kunnen blijven, finan cieel tegemoet te komen. Uit een statistiek, opgesteld door de Unrra, blijkt, dat 934.000 Italianen, waarvan 220.000 kinde ren, bedreigd worden met tracho ma, een gevaarlijke oogziekte van tropische origine, die zeer be smettelijk is en gevaar voor blind heid oplevert. Ter bestrijding van deze epide mie heeft de Italiaansche regee ring een vijfjarenplan opgesteld, dat gefinancierd zal worden uit de opbrengst van de door de Unrra in de afgeloopen 15 maan den geleverde goederen. Eugène Dennis, algemeen se cretaris van de communistische partij in de Ver. Staten, heeft geen' gevolg gegeven aan de dag vaarding van de commissie voor anti-Amerikaansche activiteit van het huis van afgevaardigden. De commissie heeft aanbevolen het departement van justitie te ver zoeken een vervolging tegen Den nis in te stellen. Toen Dennis op 26 Maart door de commissie werd gehoord, wei gerde hjj mede te deelen, of hij in de communistische partij ook on der anderen naam bekend is. Hij is daarop door de politie uit de zaal verwijderd. De commissie heeft een wetsontwerp in studie, volgens hetwelk de communis tische partij in Amerika wordt verboden. De gouverneur van Curacao heeft een commissie benoemd, die in Nederland de dollar.situatie zal bespreken voor dat de eigenlijke overeenkomst in Juni afloopt. Volgens een officieel bulletin van het koninklijk paleis van Woensdagmorgen is koning Chris- tiaan van Denemarken nog zeer vermoeid, doch zijn toestand ta melijk bevredigend. Koningin Alexandra heeft de koninklijke lijfwacht bevel gege ven bij het aflossen van de wacht niet met de geweerkolven op het plaveisel te stooten, daar dit ge luid den koning zou kunnen sto ren. Voor het tijdvak van 13 t.m. 26 April Bonkaarten Ka, Kb, (serie A) Kc tOS A-01 Brood: 800 gram brood. A-02 Brood: 400 gram brood A-01, A-02 Boter; 250 gram marga rine of 200 gram vet. A-01 Melk: 4 liter melk. A-03, A-05 Melk; 7 liter melk. A-01 Vleesch: 100 gram vleesch. A-02 Vleesch: 300 gram vleesch. A-01 Algemeen; 200 gram kaas. A-03 Reserve: 1600 gram brood. A-04 Reserve200 gram kaas, A-06 Reserve; 800 gram brood. Hjalmar Schacht, Hitler's fi nancieele „toovenaar", die ver leden jaar door het internatio nale gerechtshof voor oorlogs misdaden te Neurenberg werd vrijgesproken, is te üntertuerk- heim, een voorstad van Stutt gart, voor een Duitsche zuive ringsrechtbank verschenen. Schacht wordt ervan beschul digd tijdens Hitiers bewind lei dende functies vervuld te heb ben, die slechts voor vooraan staande nazi's waren gereset- veerd. Voorts zou hij de nazi's door „buitengewone politieke, economische, propagandistische en andere activiteiten gesteund hebben". Schacht verblijft nog steeds in het Robert Boschziekenhuis te Stuttgart, waar hij twee maanden len, dat men in Berlijn kent, de l geleden werd geopereerd. Hy wordt verdedigd door Wolfgang Schwamberger, een bekend Stutt- gartsch advocaat. Naar verluidt zou Franz von Papen, de nazi diplomaat, tot de getuigen a char ge behooren. Nadat Schacht een korte be schrijving had gegeven van zijn openbaar leven, las de eerste aan klager. Helmut Ballerin, een 53- pagina's omvattende aanklacht voor. Hij eischte, dat Schacht als behoorende tot de hoofdschuldigen zou worden aangemerkt. Schacht protesteerde krachtig tegen de herhaalde pogingen van den eersten aanklager zijn (Schacht's) verklaringen te be korten. De eerste aanklager eischte dat Schacht alleen zou antwoorden op de acte van beschuldiging en dal hij nie' zijn persoonlijke visie zou 'geven op nazisme en democra tie. De president van de recht bank wees dezen eisch van de hand, doch de aanklagers maak ten steeds n'euwe bezwaren. De president stelde tenslotte voor den Schadr1 toegestanen tijd te verminderen maar Schacht ufo- testeerde zoo hevig, dat de recht bank toezegde de kwestie nader te willen overwegen. Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie A)# A-ll Brood: 800 gram brood. A-ll Boter: 250 gram boter. A-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. A-13, A-15 Melk: 12 liter melk A-ll,' A-12 Vleesch: 100 gram vleesch A-ll Algemeen: 100 gram kaas. A-13 Reserve; 800 gram brood A-14 Reserve: ca. 90 gram Deensche toiletzeep (voorinlevering) A-16 Reserve: 500 gram rijst of kindermeel (uït rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten Ma. Mb, Mc. Md, Me, Mf, Mg 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie A.) A 21 Brood800 gram brood. A~?1 Boter: 250 gram boter. A-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. A.21 Melk: 5 liter melk. A~22 Vleesch: 100 gram vleesch. AJ21 Vleesch; 300 gram vleesch. A-21 Kaas: 200 gram kaas. A.21 Eieren: 5 eieren. Op 17 April zullen bonnen wordei. aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bon A.14 reserve voor Deensche toiletzeep moet uiterlijk op 19 April bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Aflevering van de zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 703 kunnen worden vernietigd. Bon „Tabak 2 reserve" der ta- bakskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Man nelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabakskaart zijn, moeten zich onder overlegging van hun tweede distributie-stamkaart tot den dis- tributiedienst wenden, welke hun een rantsoenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bon nen bij een detaillist in scheerzeep inleveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1