Katholieke onderwijzers te Haarlem bijeen „PASTOR ANGELICUS" Bestrijding van ambtelijke corruptie Strijd om een oliebron i Ruit - nieuwtjes Verdeeling van* boerderijen in den Noord-Oostpolder Belangrijke rede van Mgr Huibers Weer kans op bellen Bollenzondag op 27 April Avonturenroman uit Z.-Amerika VRIJDAG 11 APRIL 194T PAGINA 2 Actie tot afschaffing der classificatie EERSTE VERTOONING IN NEDERLAND SJAHRIR IS IN BATAVIA TERUG Het boetestelsel WESTLANDSCHE HYPO THEEKBANK OVERDAG ZACHT WEER DE TEXTIELKNOEIERIJEN TE ENSCHEDE CENTRALISATIE VAN OPSPORINGS- EN VOOR ONDERZOEK door TOM GILL TORNADO IN DE V. ST. OVERSTROOMINGEN IN BELGIE xn (Wordt vervolgd) De R.K. diocesane onderwijzers ver. „St. Augustinus" kwam giste ren in jaarvergadering bijeen. Na een H. Mis werd om half elf de 51ste algemeene vergadering ge opend door voorzitter H. G. de Boer, die een uitvoerige rede hield waarin hij vele belangwekkende onderwerpen behandelde. Hoewel de vurig gewenschte eenheid der onderwijzers in katholiek verband nog altijd niet is bereikt, consta teerde spr. dat men in de goede richting gaat. Ook wat de salaris positie der onderwijzers betreft, kan het langverbeide K. B. thans spoedig verwacht worden. De onderwijsvernieuwing komt thans serieus aan de orde. Dan richtte de voorzitter het woord tot den oud-adviseur pas toor Heskes, die deze functie 18 jaar bekleedde en huldigde hem in een dankwoord. Tegen half een betrad de bis schop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in gezelschap van zijn secr. de stampvolle zaal onder luid applaus. Voorz. de Boer begroette Mgr. op deze eerste bondsvergadering na de bevrijding Hij schetste den langen strijd, die de onderwijzers hebben moeten voeren ter verkrijging hunner rechten en hoe ze door den nood hunner gezinnen de opvoedings taak slechts moeilijk konden ver vullen. De Bisschop spreekt Daarop nam Mgr. Huibers het woord. Het is met groote liefde, dat Mgr. zich in dezen kring be vindt, aan wie de opvoeding van het katholieke kind zoo veilig is toevertrouwd. Mgr. was zelf leer ling op een leekenschool en daar na eenigen tijd inspecteur van het L. O. voor jongens. Hij was er altoos dankbaar voor, wat gepres teerd werd. Mgr. herdacht den moeilijken tijd voor de onderwij zers en de groote offers, die ge bracht moesten worden. Bij het streven naar vernieuwing en verbetering van het onderwijs moet de katholieke onderwijzer voor niemand onderdoen. Mgr. besprak dan de verhouding der kath. onderwijzers ten opzichte van die uit andersdenkende volks groepen. Nooit mag een kath. on derwijzer bij anderen ten achter staan in kennis en vakbekwaam heid en het blijft noodig, dat we van de anderen leeren. Iets anders is de wenschelijkheid met anders- gezinden een fusie aan te gaan. Dat achtte Mgr. niet wenschelijk, omdat het ideologische bij ons zoo fundamenteel verschillend is. „Ge waart altijd trouw aan uw Katholieken Bond", aldus de bis schop. „Blijft dat en spant daarin al uw krachten samen! Beschouwt het als apostolaat, waardoor uw onderwijs mijlenver komt te staan boven dat van andere bevolkings groepen." Dan kwam Mgr. te spreken over 't godsdienstonderwijs. Inderdaad is de catechismus het meest dorre boekje van de geheele school. Vernieuwing daarvan is zeer moei lijk en reeds jaren wordt daaraan gewerkt De methode is moeilijk te verbeteren. Het is toch zoo, dat de dingen, die we in onze jeugd hebbeh gememoreerd, ons steeds bijblijven en dat we ze dan later leeren begrijpen. En de wijze. waarop de les gegeven wordt, blijft de taak van den onder wijzer Het onderwijs immers hangt niet zoozeer van het boek af, als van de wijze, waarop de onderwijzer het boek gebruikt- „Moge God u allen bezielen met den H. Geest", aldus besloot Mgr., ,,om het vak als een hooge roeping en een bezielend apostolaat te blijven beschouwen en het heilig vuur in u allen te bewaren! Daar voor zal ons gebed u den zegen schenken van boven". Tenslotte gaf Mgr. den bisschop- pelijken zegen en werd de verga dering geschorst. Na de pauze werd tot secretaris gekozen de heer J. Poncin te Be verwijk. De aftredende secreta ris de heer W. Speller werd door den voorzitter gehuldigd voor zijn actief werk sedert 1903. De heer Damman dankte namens leden, raad van beheer en afd. Amster dam. Den heer Speller werd een cadeau aangeboden evenals den heer v. d. Krogt en den als voor zitter aftredenden heer de Boer wegens hun uitzonderlijke ver diensten voor St. Augustinus. De heer Speller dankte. Besloten werd, de volgende jaarvergadering te Leiden te hou den. Ook de heer De Boer, die de ze vergadering voor de laatste maal presideerde, werd gehul digd. Met 31 Dec. a.s. treedt hij af als voorzitter, 'n Voorstel, waarbij de actie tot afschaffing van de classificatie no. 1, blijft, werd aan genomen. Evenzoo een voorstel van de afd. Hillegom, erop aan te dringen, dat de leerplichtwet vooral bij het V. G. L. O. ten strengste wordt gehandhaafd. O De luchtvloot van Frits Diepen is uitgebreid met een twee-moto- rige taxi, een chessna ,,Bob- chat", die plaats biedt nan 5 personen en een maximum snel" held heeft van 286 K.M_ per uur <S Verschenen is Staatsblad H 111, besluit van 9 April 1947 tot voor- loopige regeling van de rangen en de bezoldiging van de ambte. naren van het corps rijkspolitie en van de gemeentepolitie. Da Amerikaansche Medal of Freedom is toegekend aan A. H. Bertsch, verbonden aan de K.L.M. te Sydney, voordien hoofd van het kabinet van luit.-gen. Spoor in Indië. dq gouverneur van Suriname, mr J. C. Brons, die hier be sprekingen gevoerd heeft in ver band met den econ. en poditieken toestand van Suriname, is 10 April weer vertrokken. A> Door het kantelen van een boot- je zijn gisteren in de Maas bij Urmond (L.) drie personen ver dronken. A De E Vader heeft pater Rutten O S C., benoemd tot lid van het collége van consulatoren der Pro. paganda Fide. Q In de Stct. van Donderdag zijn opgenomen wijziging eerste uit voeringsbeschikking, wijziging prijzenbeschikking handelsmar ges schoenen 1946 II, calculatie, beschikking schoenen 1947. ,A, De weg Haagsche Schouw— Amsterdam is thans weer voor het verkeer in beide richtingen berijdbaar. Officieel is te Parijs bekend gemaakt, dat 3 personen om het leven gekomen zijn en 2 ge wond werden, als gevolg van het neerstorten van een ver keersvliegtuig te Cuers Pierre- feu, een marine-basis van Tou lon Het vliegtuig was van Cor sica vertrokken en verongeluk te bij het landen. Het Belgische socialistische ka merlid, Lode Craeybeekx, is benoemd tot burgemeester van Antwerpen. O Zware regenval heeft ln een ge bied in het Noorden van Brazi lië groote overstroomingen ver oorzaakt Duizenden gezinnen zijn dakloos. Q Tengevolge van een mijngas. explosie ln een anthracietmvjn te Exeter in Pennsylvania, kwamen negen personen om het leven, terwijl er eveneens negen werden gewoed Een Dakota-transport.vliegtuig van het Amerikaansche leger ïs Woensdagavond met 20 passa giers aan boord kort na den start van het vliegveld van Kelly in de buitenwijken van San Antonio neergestort. Volgens de eerste berichten werden twee personen gedoog en 18 gewond. De Bulgaarsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft ver klaard, dat besprekingen gaande zijn voor het vestigen van diplo matieke betrekkingen met ecu aantal landen, waaronder Neder, land en België. Maria Pasquinelli, die 10 Febr. j.l. den Engelschen generaal De Winton te Pla heeft vermoord, is door het - Britsche militaire ge rechtshof te Triest ter dood ver oordeeld, <-> Een woordvoerder van het Ame_ rikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft ver. klaard, dat de Amerikaansche regeering niet voornemens is rechten te doen gelden op be paalde gebieden aan de Zuid. pool. Territoriale eischen van andere landen zullen echter ook met worden erkend Tengevolge van het buiten de oevers treden van verschillende rivieren zijn 5000 menschen uit dorpen in het Noorden van Frankryk geëvacueerd. De schade wordt op meer dam 100 millioen francs geraamd. <Q> John Hynd, de Britsche minister verantwoordelijk voor Duitseh- land, heeft te Dusseldorf ver zekerd, dat geen strafmaatregelen zullen worden genomen tegen de mijnwerkers, die een dag hebben gestaakt als protest tegen de voedselpositie. De film van Romolo Marcellini „Pastor Angelicus" de karak teristiek waarmee de z.g. profetie van den H. Malachias het pontifi caat van Z.H. Pius XII aanduidt waarover reeds in December van het vorig jaar onze Parijsche correspondent uitvoerig berichtte, beleefde gisteren in het Haagsche City-theater haar première voor Nederland. Ten aanschouwe van een uitgelezen publiek, waaronder wij o.m. opmerkten Mgr. Giobbe, den Pauselijk Internuntius, min.- pres. dr. Beel, den minister van oorlog Z.Exc. Fievez, talrijke le den der Eerste en Tweede Kamer en vele geestelijken, waarvan wij noemen Mgr. Hendrikx, vicaris- generaal van het bisdom Deri Bosch, die reeds gedurende vele jaren een werkzaam aandeel heeft in de leiding der Kath. Film Actie hier te lande. Het is laatstgenoemde organisa tie, die te zamen met het City concern de film uitbrengt. Zij wordt eerlang in het Haagsche Odeon en het Amsterdamsche Corso in het gewone programma vertoond. Een opwekking, haar te gaan zien, achten we overbodig. Nog maals worde vastgesteld dat zij meer dan een gewone documen taire van Vaticaanstad en een le vend beeld van haar meest il- lustren bewoner, een bladzijde vormt uit de wereldgeschiedenis zich groepeerend rond de persoon van den 261sten opvolger van St. Petrus. Zij mag dengenen, die het voor recht hadden de Eeuwige Stad, het centrum der Christenheid te be zoeken, uiteraard niet dan een on volledige afschaduwing bieden v. d. overweldigden indruk dien persoonlijk contact achter liet voor de tallooze minder bevoor rechten zal zij een openbaring zijn van de grootschheid en majesteit, welke van het Pausdom uitstraalt en tegelijk van den eenvoud, welke den persoon van Christus' plaatsbekleeder kenmerkt. De voortdurend met zorg gerichte ca mera legt voor den toeschouwer in tal van bijzonderheden den da- gelijkschen levensgang van Pius XII open tegen den achtergrond van het meest artistieke decor, dat ter wereld wordt gevonden (Hoe gaarne hadden we het nog meer in detail willen bewonde ren!) en waarvan de machtige basiliek van St. Pieter met haar majestueuzen koepel het domi- neerende middenpunt vormt. Als cinematografische composi tie heeft de film ook stellig haar verdienste zooals .oa. bij de ver schillende audiënties en plechtig heden, die het meest bij de ponti ficale H. Mis ter gelegenheid van 's Pausen zilveren bisschopsfeest blijkt, en de illustreerende muziek van Maestro Cicognani geeft aan het wonderlijk geheel passend relief. Zij wordt voor het vocale gedeelte vertolkt door het beroem de zangkoor der Sixtijnsche kapel te midden van wier fresco's wij ook den grijzen componist don Lorenzo Perosi den dirigeerstok zien hanteeren. De Ned. tekst voldoet op enkele feilen na aan redelijke verlangens. L. H. Sjahrir is Donderdagmiddag uit Newdeihi te Batavia terugge keerd. In een persconferentie ver klaarde hij dat er geen concrete resultaten van de besprekingen met de andere regeeringen te melden waren, maar dat de ge sprekken slechts het karakter van een gedachtenwisseling droegen. Er waren geen officieele bespre kingen over diplomatieke verte genwoordigingen van de republiek gevoerd. In zake de rijstleveran- ties waren eenige besprekingen gevoerd over de verhooging van den prijs der goederen, welke in ruil voor de geleverde rijst in Voor-Indië zouden worden ge kocht, Sjahrir zeide tevens, dat een Voor-Indische delegatie ter bestudeering van de handelsmo gelijkheden in de republiek ver wacht kon worden. Het belang rijkste resultaat van de conferen tie te Newdeihi was naar Sjahrirs meening de omstandigheid, dat verschillende daar vertegenwoor digende landen tot de ontdekking gekomen zijn, dat vele hunner „nationale problemen heelemaal niet zoo typisch nationaal zijn, maar moeten beschouwd worden in samenhang met soortgelijke vraagstukken in andere Aziatische landen. Sjahrir verklaarde ten slotte geconstateerd te hebben, dat de Indonesische republiek in de andere Aziatische landen groo te populariteit geniet. De American Telegraph and Telephone Cy en Ameri kaansche telefonisten voor het in terlocal verkeer hebben overeen stemming bereikt inzake een ba* sis-regelimg van het stakingsge schil. De voorwaarden dezer rege ring moeten nog au de bestuurs commissie van het nationale vak verbond van telefonisten voorge legd worden. intusschen heeft de staat New Jersey de anti-stakingswetten in grijpend gewijzigd en strenge straffen ingevoerd. Naar aanlei ding hiervan hebben de commer- cieele employé's en het technisch personeel van de telefoonmaat schappij besloten weer aan het werk te gaan. De telefonisten ech ter blijven in staking en stellen zich daardoor bloot aan boete of zelfs gevangenisstraf, zoodra de gouverneur van New Yersey de nieuwe wet met zijn handteeke- ning bekrachtigd zal hebben. De nieuwe wetgeving bepaalt een boete van 10.000 per dag voor vakvereenigingen of werk gevers en 250 tot 500 per dag (of gevangenisstraffen tot dertig dagen) voor individueele stakers. Wanneer de zon en het weer niet voor onaangename verrassin gen zorgen, zal de traditioneele Bollenzondag dit jaar waarschijn lijk op 27 April vallen. Op dien datum zullen de meeste bollenge- wassen in bloei staan, zoodat deze Zondag wellicht het gros van de bollentoeristen van 1947 zal moe ten verwerken. Op uitnoodiging van de ge meente Hillegom zullen begin Mei honderd Limburgsche mijnwer kers een meerdaagsch bezoek bren gen aan de bloeiende bollenstreek. De Limburgers zullen bij Hille- gomsche burgers worden gehuis vest, die zich daartoe hebben aan gemeld. Naar wij vernemen, zal !?et be stuur van de Westlandsche Hypo theekbank aan de a.s .algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen, na belangrijke afschrij. vingen en reserveeringen, aan aan deelhouders uit te keeren een divi. dend van 20 per aandeel van 2500, 8 per bewijs van vier aan- deelen, elk groot 250 en 2 per aandeel van 250 over het ver plicht gestorte gedeelte der aandee- len en aan houders van oprichters- bewijzen 35,33 per oprichtersbewijs_ Weerverwachting medegedeeld door het K.N-M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwakke, later wat toenemende wind, hoofd- zakelijk tusschen Oost en Zuid; koude nacht en frissche och- t tend, doch morgen overdag, afgezien van hier en daar over. J drijvende hoogere bewolking zonnig weer met vrij hooge temperaturen voor den tijd van het jaar. 12 April: Zon op 5 52 uur, J onder 19-31 uur; maan op 2.19 uur, onder 9.21 uur. In verband met het door den centralen dienst voor de econ. controle te Enschedé en omgeving ingesteld onderzoek, waarbij de textielfabrikant B. te Haaksber gen en twee procuratiehouders van een der grootste textielfa brieken te Enschedé in arrest zijn gesteld, vernemen wij nog, dat B. door middel van de gestolen garens in staat werd gesteld, dui zenden meters stof te vervaardi gen, w.o. 24.000 M. vitrage,, wel ke, zonder de distributiebepalin gen in acht te nemen, in den han del werden gebracht. Dat met de ze onrechtmatige transacties groo te bedragen gemoeid waren, blijkt uit het feit dat, voor zoover tot dusverre kon worden nagegaan, B. met deze transacties ongeveer 25.000 heeft verdiend. De tex tielfabrikant, te wiens nadeel de goederen zijn ontvreemd, gaat uiteraard geheel vrij uit. Een na-oorlogsch verschijnsel, dat in vele kringen verontrusting heeft gewekt, is het feit, dat er onder de personen, die in Ned overheidsdienst zijn, worden aan getroffen, die blijk geven niet de ambtelijke onkreukbaarheid te be zitten, welke wij van ouds bij ambtenaren gewend waren. (Ier- schillende gevallen van fraude op ambtelijk gebied zijn gebleken en de volksmond praat van corruptie op grooter schaal dan tot nu toe door de justitie werd achterhaald. Deze ongewenschte toestand heeft er toe geleid, dat de minister van justitie heeft besloten aan de be strijding van de ambtelijke cor ruptie zeer bijzondere aandacht te doen schenken. Er is een parket- afdeeling in het leven geroepen, die kennis neemt van alle corrup tiezaken, welke in het land aan het licht komen. Haar taak is, het onderling verband op te sporen, dat mogelijk in deze zaken te vinden is, leiding te geven aan het op sporingswerk en de regeering voor te lichten betreffende eventueeie maatregelen ter bestrijding van de corruptie langs anderen dan straf rechtelijken weg. Deze afdeeung zal een overzicht kunnen krijgen van den omvang van de corruptie in den lande en zal zoodoende be ter zijn uitgerust tot het aan het licht brengen van die gevallen, waar ingrijpen vereischt is dan door OOOGOQOOOOOOOQOOOOOOQ0OGOOOOOOOOOOOOOQOOQCOOOOGOOOOOOCOOOOOOOOOOQQOQ0OOOOQOOOOOO0O0O0OOOQ0OOO O Ons Roman bijvoegsel ÖGOGOGGOOOGGGGOGGGOOGOGOOOOOGOOOOOGGOOOGOCOOGGGGOOOOOCOOOOGOOOOOGOOGGGGOGGOGOOOOOOOGGOOGGOOÓè INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Drew Thorpe en Spud Lowry, employé's van de Amerikaansche Olie Mij., hebben ln het Zuid-Ameri- kaansche oerwoud een olieveld ontdekt Na een afmattenden tocht, belandden zij ln 'n ziekenhuis, dat beheerd werd door de Planeet Ex. port Mij. wier directeur Franz Alter hun grootste tegenstander was, Thorpe besefte het gevaar vol komen, doch aanvaardde moedig den strijd om z'n geheim. Spud lag nog ziek op bed, maar Thorpe was inmiddels hersteld. Na het diner wandelde hij met Alter den tuin in; van deze gelegenheid maakte laatstgenoemde gebruik om D.rew onder vier oogen onomwonden te bedreigen Gloria, de dochter van dr. Diaz, ontdekte' 's avonds, dat in het op Drew's nachtkastje staande glas 'n zwaar slaapmiddel was gedaan. Zij waarschuwde Drew, die besloot zich slapend te houden en zoodoende gelegenheid kreeg waar te nemen, hoe te middernacht iemand de ka mer kwam binnensluipen en z'n kleeren en ransel doorzocht. Het bleek Tono, de assistent van dr, te zijn- maar hij had het be geerde landkaartje niet kunnen vinden en verdween weer. de plaatselijke instanties kon ge schieden. Deze afdeeling als or gaan van het openbaar ministerie heeft uitsluitend een opsporende, vervolgende en adviseerende taak. De corruptiegevallen zullen, even als voorheen, aan den gewonen rechter ter berechting woruen voorgelegd. Deze gespecialiseerde corruptie- af deeling is thans met haar werk zaamheden begonnen. Organisato risch maakt zij deel uit van tiet parket van den officier van justi tie te 's-Gravenhage. Met de lei ding wordt belast mr. W. H Overbeek, subs.-off. van justitie n daar. Zij heeft de beschikking over eigen rijksrecherche. Op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Weijden, be treffende de verdeeling van boer derijen in den Noord-Oostpolder, heeft de Minister van Financiën het volgende geantwoord. De uiteindelijke beslissing over de verpachting van boerderijen in den Noord-Oostpolder berust bij den Minister van Financiën. De directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolderwerken) bereidt namens dezen Minister de ver pachting voor. De voorloopig voor den tuinbouw gedachte gebieden buiten beschouwing gelaten, bevat het plan van uitgifte hec vormen van ongeveer 1670 landbouwbe drijven. Uitgaande van de in de vraag bij de met name aangeduide groepen vermelde cijfers, zouden èr dus 170 bedrijven overblijven. Of uiteindelijk de verdeeling over de groepen van belanghebbenden zal uitvallen, als is aangegeven, valt thans niet te zeggen. Zoo is het b.v. waarschijnlijk, dat het aantal aan landarbeiders toe te wijzen bedrijven dat van 100 zal overschrijden. Ook ligt het in het voornemen een aantal bedrijven voor staatsexploitatie te bestem men. Zeer vermoedelijk zal van een overschot dan ook geen sprake zijn. Sedert eenigen tijd ontvangt ieder, die in verband met het aan vaarden van werk in den Noord- Oostpolder de voorwaarde stelt, dat hem later een boerderij wordt verpacht, of die vraagt, hoe het staat met zijn kansen pachter te worden ongeacht uit welke streek van het land hij vandaan komt een mededeeling welke als volgt luidt: „Wij deelen u mede, dat u te allen tijde als landarbeider-grond werker in den Noord-Oostpolder kunt worden te werk gesteld. Wij wijzen u er evenwel op, dat u te laat bent, om nog tot de pioniers te kunnen worden gerekend, zoo dat uw kans om t.z.t. als pachter voor een bedrijf in den Noord- Oostpolder in aanmerking te kun nen komen, zeer gering ia". Reuter seint uit Glazier (Texas); Een tornado heeft het dorpje Gla zier met den grond gelijk gemaakt. Ziekenauto's reden voortdurend heen en weer tusschen Glazier en het plaatsje Canadian, 16 km van Glazier verwijderd. Particuliere auto's en vrachtwagens werder» gerequireerd om de gewonden naar het kleine ziekenhuis te Ca nadian te vervoeren. Nader wordt uit Woodward ge meld, dat daar reeds 72 lijken zijn geborgen. Het totale aantal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld, doch gaat de honderd ver te boven. Het aantal gewonden wordt op ryim *500 geschat. Een derde gedeelte van het 7000 in woners tellende stadje is totaal verwoest, terwijl op enkele groote gebouwen na geen huis onbescha digd is. De laatste berichten uit Cana dian maken melding van minstens 92 dooden en honderden gewon den. In het dorp Higgins staan nog slechts drie steenen gebouwen overeind. In Belgisch Limburg stijgt het peil van de Maas voortdurend. El worden evenals in 1925 oversttoo- mingen op groote schaal gevreesd. Op enkele plaatsen is de Maas reeds buiten haar oevers getreden en in de meeste bedreigde stre ken heerscht een alarm-toestand. Ook de Jeker overstroomd talrij ke plaatsen en velden. Bovenuien woedt sinds Dinsdagavond een ware storm over Belgisch Limou.g en er wordt nog meer regen ver wacht. Anderzijds is in de streek van Charleroi een merkelijke ver betering ingetreden, het peil is sinds Dinsdag aan het dalen. In de omgeving van Bosquet- Ville is het water volkomen te ruggetrokken. Aan de kanaalbrug op den weg naar Bergen is het verkeer hersteld. Ook bij Namen neemt het peil der zijrivieren van de Maas <u. Drew ging op den rand van z'n bed zitten en een enorm aantal vragen stormde op hem af- Waar om'hadden ze dit niet gedaan tij dens het diner of toen hij in ge sprek was met Nan Alter? Waar schijnlijk omdat men vreesde ge stoord te worden door Gloria of een der verpleegsters. Drew keek weer naar het glas. Ja, dat moest inderdaad wel een veel veiliger methode zijn: hem bewusteloos maken en dan het plan uitvoeren. Veel minder duidelijk was het wat Tono eigenlijk met deze ge schiedenis te maken had. Vanzelf sprekend had alleen Franz Alter belangstelling voor Drew's ont dekking en Tono zou dus wel in diens opdracht hebben gehan deld. Tono kon als assistent van dr. Diaz ieder oogenblik van den dag of den nacht zijn aanwezigheid bij een zieke aannemelijk maken. Al ter nam blijkbaar geen. risico's. Maar welke verhouding bestond er precies tusschen Tono en Al ter? En dr. Diaz? En zou Nan's vriendelijkheid ook slechts bedrog zijn? Drew kon er niet uit wijs worden. Van één der aanwezigen was hij echter zeker: van Gloria. Zij had hem in ieder geval, door hem te waarschuwen voor dat glas, be wezen hem niet vijandig gezind te zijn. Drew ging weer liggen. Maar zijn gedachten lieten hem nog niet met rust. Alter moest toch wel wanhopen aan het behoud van de Rio Bravo, anders zou hij niet zoo alles op alles zetten. In ieder geval nam hij zich voor dat hij morgen, wat er ook gebeurde en wat dr. Diaz hem ook zou zeggen, naar zijn olie kamp zou terugkeeren. En met deze gedachte viel hij vermoeid in slaap. XI Toen Drew ontwaakte scheen het zonlicht al de kamer binnen. Drew voelde zich heerlijk uitge rust en de stijfheid van zijn spie ren was nu geheel verdwenen. Hij voelde zich weer de oude. maar bovenal beheerschte hem toch het verlangen er vandaag in te sla gen het olie-kamp van zijn eigen maatschappij te bereiken. Nu To- no's onderzoek zonder resultaat was geweest, was het te betwij felen of Franz Alter Drew nog langer in het hospitaal wilde op houden. Deze kans moest hij aan- griipen en zoo gauw mogeliik w- dwiinen. hoe eerder hoe liever. Hij kleedde zich vlug aan en haastte zich naar de eetkamer., waar dr. Diaz al aanwezig was en een sigaret zat te rooken De dokter bood hem een stoel aan: Ik ben zoo juist even bij uw vriend Spud geweest. Hij her stelt zienderoogen. Kan hij vandaag met mij ver trekken? Diaz keek hem verwonderd aan: -- Gaat U vandaag al heen? Er is toch geen reden om nog langer van uw gastvrijheid ge bruik te maken? De dokter aarzelde: Neen, dat wel niet. Maar het is toch be ter, dat Spud nog even blijft. Hij is niet zoo jong als u. Dr. Diaz greep een fruitschaal van de tafel: Hier, ga uw gang. En dadelijk zal men tr koffie bren gen. Door 't open raam hoorde Drew 't geluid van een vroolijken 'ach. Gloria en Tono waren aan het tennissen. Drew keek naar haar en bewonderde haar sportieve ge stalte. En zonder nadenken zei hij enthousiast: Ze is buitenge woon lief. Dr. Diaz fronste de wenkbrau wen:" Misschien ben ik erg ouderwetsch. Maar ik kan beslist geen bewondering hebben v°.?f dit alles. Zooals weet ben ik geboortig uit een oud geslacht en ik hecht aan trad,üe. Ik verfoei alle dingen dje wil te danken hebben aan den invloed van Noord Amerïka. Drew was verrast door den boo- zen toon waarmede dr. Diaz dit had gezegd en hij kon niet nala ten te vragen: Zou u meer pri.is stellen op den invloed van de landgenooten van Franz Alter? Evenmin. Ik zon hier heele maal geen invloed willen zien. De infiltratie van de Europeesche po litiek in het leven van Veragua geeft me veel zorgen. Niemand die beter het gevaar inziet dan ikzelf. Maar wat moet een kleine republiek doen om het tegen te gaan? Het beste zou zijn. dat de Latijnsche republieken zich aan sluiten bi; de Vereenigde Staten. Diaz la"hte bitter: De. histo rie vertelt me, dat dat ook niet alles ls. Drew bloosde: Inderdaad. Maar als U ver genoeg teruggaat in de geschiedenis van uw eigen land, zult u eveneens agressies en fou ten vinden. Wij moeten echter niet alleen het verleden zien, doch vooral de toekomst. Vóór dr. Diaz had kunnen ant woorden, hoorden zij een uitroep van Gloria, die op hen kwam toe- loopen. U ziet er veel beter uit dan gisteren, mr. Thorpe. O, ik ben geheel genezen, antwoordde Drew. Hierna keek hij scherp Tono aan, die schoor voetend Gloria gevolgd was en zijn gezicht met een zakdoek af- wischte. Hij glimlachte, beminne lijk doch geforceerd en zei: Hoe gaat het u, mr. Thorpe. Zooals ik al zei: Ik voel me beter dan ooit. Maar ik heb den heelen nacht gedroomd, dat er iemand in m'n kamer was. Zeker te veel gegeten gisterenavond. Hij keek Tono nauwlettend aan en het deed hem plezier te zien, dat de assistent bloosde en ver legen was. Gloria vroeg: Moet u van daag beslist naar uw olie-kamp terugkeeren? Ja, ik moet Molly, de vrouw1 van Spud, gaan vertellen hoe het met hem gaat. Ik kan haar niet langer in ongerustheid laten. Drew wendde zich tot dr. Diaz: Het is moeilijk woorden te vin den om u te danken voor alles wat u voor ons deed. U heeft zoo-r wel Spud's als mijn leven gered. U bent.... O, dat is niets, viel dr. Diazi ruw in: Met uw kracht had a uw vriend nog wel een heel eind; verder kunnen dragen, tot aan de kust desnoods en dan was u toch! ook gered. Drew lachte: Maar ik zou het heusch niet graag gedaan hebben! Gloria vroeg weer Hoe gaat u naar uw olie-kamp, mr. Thorpe? Als de telefoonijn hersteld is, zal ik mijn maatschappij even opbellen om me een auto te zen den. Als dat niet zoo is, kan ik misschien een ezel leenen? Maar dat is niet noodig. Ik moet vandaag naar een ziek kind in het dorp en kan u dan wel ge lijk wegbrengen. Ze wierp een onderzoekenden blik op haar vader en Drew zag diens gezicht veranderen. Je bent hier noodig om te helpen, Gloria, zei hij kortaf. Maar het is 'och mijn vrije dag vader. U heeft me dat giste ren beloofd. Kort en goed: ik wil niet dat je gaat! Deze woorden werden met zulke beslistheid gezegd, dat Gloria er van schrok en ze had blijkbaar moeite haar eigen stem te beheer- sdhen: Maar vader, waarom wilt u dat? Moeten we dit in het bijzijn van mr, Thorpe bespreken? Waar om kun je niet zonder meer aan mijn wenscth voldoen? Ik kan niet toestaan, dat je zonder geleide het oerwoud ingaat om mr. Thorpe weg te brengen. Maar vader, indien Nan Al ter of een van de verpleegsters hem wegbrachten, zou u toch ook geen bezwaar meten? U zult zeg gen, dat Nan een Amerikaansche is en dat haar weg niet de onze is- Haar oogen glinsterden feller, toen ze na een korte pauze voort ging: Maar bedenk vader, dat er misschien nog wel betere wegen zijn dan de onze, wegen die zonder wantrouwen zijn.Vader, alstu blieft, laaf ons hiermede ophou den. We hebben mr. Thorpe al te lang verveeld met onze familie- moeilij'chcden. Ik zal hem weg brengen en zoo gauw mogelijk terugkomen, in ieder geval vóór het diner. Aan het einde van de tafel zat Tono zenuwachtig aan z'n snor te trekken: - Laat haar gaan, dokter, zei hii met onvaste stem: Zij V' Vcraer kwam hij niet. De dok ter gaf een slag op de tefel en bedwong zijn assistent met een woedenden blik. Diaz deed geen poging meer zijn boosheid te ver bergen en hij wendde zich weer tot Gloria: Als jij niet bezorgd bent voor onzen goeden naam, ik be» wel. Je komt veel te veel in oliekampen en daar houd ik met van. Mijn eigen vrienden nennen me al eens verweten, dat ik je verpleegster heb laten worden en ik geloof, dat ze gelijk hebben. En ik verzeker je, dat.... Hy hief zijn hand met een hef tige beweging <>P, alsof hij woorden kracht wilde bijzc"f"- Maar een rustige stem achter hem. viel hem in de rede. Ik schaam me over je, nando. Nan Alter stond in de deur opening e-n het was Drew of ze nog bleeker was dan gewoonlijk. Diaz keek haar boos aan, doch Nan weerstond kalm zijn blik- gtelt jezelf aan als een tiran Hernando en je wor'dt en kel woedend omdat je zelf heel o-oed voelt, dat je onredelijk bent- zonder eenige toegevendheid bleef ze hem aanzien Toen draai de dr. Diaz zich piotseling om, nam, als een afleidingmanoeuvre, een sigaret uit een doosje dat 0p tafel lag, en liep zonder iets te zeggen de kamer uit. Drew keek hem na alsof hij z'n eigen oogen niej, kon gelooven. Het was toch niet aan te nemen, dat alleen Gloria's voorstel om hem weg te brengen zulk een woe denden uitval had kunnen veroor zaken? TenzijDiaz in het complot zat en Alter behulpzaam •wilde zijn om hem, Drew, hier te ■houden. Hoewel het ook niet erg geloofwaar'dig klonk, dat Diaz be velen van Franz Alter of van wien dan ook zou aanvaarden Drew stond opvLaat ons dit vergeten, zei hij tegen Gloria- Neen, we moeten dit niet vergeten, antwoordde het meisje beslist: Binnen 5 minuten ben ik klaar. Wacht dus even op me- Ze ging de kamer uit, gevolgd door Tono. Nan knik'e goedkeurend: Daar behoort moed toe, zei ze Ik bewonder haar. Maar het i» alle* zoo onrede- Har- lijk, mijmerde Drew. Hoe is het mogelijk, dat alleen haar voor stel mij weg te brengen hem zoo woedend maakt? O, maar dat was heusch niet alleen de reden. De werkelijke oorzaak ervan is een heel oude kwaal. Hoe eenvoudig zou het zijn als een mensch cf goed öf kwaad was. Hernando kan de liefste man zijn die er bestaat, maar eveneens kan h.ij de meest onredelijke des poot zijn. Misschien heeft hij wel een hekel aan mij? Nan haalde de schouders op: Misschien dat ook, 'n beetje. Maar wat heb ik hem dan misdaan? Verschillende dingen: aller eerst is u een halfbloed en Diaz heeft een buitengewoon sterk ge voel voor wat hij noemt „zuiver heid van het ras" Ten tweede bent u een jongeman, en Gloria... Doch u doet beter nu maar zoo gauw mogelijk te vertrekken. An ders heeft u kans, dat hij dadelijk terug komt en dan begint het lieve leven weer van voor af aan. Drew, de ransel over den schou der, wachtte al toen Gloria met den wagen voor den hoofdingang k(wam gereden. Nog onder den indruk van wat er was voorgevallen, hieven ze zwijgend, met gedachten vervuld, naast elkaar zitten. Drew keek ernstig naar buiten, naar den heu vel- die achter hen hoe langer hoe kleiner werd en naar den weg voor hen, die het warme, dam pende oerwoud Invoerde Het was daar volkomen wind stil. De groote met mos bedekte hoornen weerkaatsten het geluid van den auto-motor. Gordijnen van lianen hingen naar omlaag. En een troep apen klauterde van schrik naar boven, luid snaterend toen de auto voorbij kwam. Gloria reed handig over den smallen weg, doch met groote ze kerheid. Maar Drew zag, dat in haar oogen nog vonkjes van haar opnieuw ontwaakte opstandigheid waren te bespeuren. Het spijt mij zoo, onderbrak hij het lange stilzwijgen Ze keek hem aan: 'Wat? Die narigheid met uw vader. O, daar was niets aan te doen. Bovendien was het niet de eearste maal. Maar waarom brengt u me weg, terwijl hü het niet graag heeft? Ze keek hem weer ernstig aan: Om'dat ik na wat er gisteravond gebeurd is, bang was dat er u on derweg iets zou overkomen. Maar afgezien daarvan, zou ik het toch hebben gedaan Als ik vader nu wéér had toegegeven, zou zijn dic tatuur hoe langer hoe ondraaglij ker worden. Begrijpt u? Op zoo'n manier zou hij me heelemaal in beslag nemen en ik zou geen ge legenheid meer krijgen een eigen leven te leiden. Ik heb toch al niet veel. maar zelfs dat Zou hij me nog willen ontnemen. Hij meent het goed, maar dat mag toch niet gaan ten kos.te Van mijn geluk? Ik ben jong en ik wil ge lukkig zjjn, doch altijd opnieuw vindt hij uitvluchten: het hospi taal, de zieken operaties: altijd is er iets waarmede hij me bezig houdt en bindt. Ze hield Stil alsof een ge dachte haar kwelde. Toen vroeg ee: Is het verkeerd op deze ma nier over hem te praten mr. Thorpe? Indien ik dit echter nooit eens zou kunnen uitspreken zou ik Ze zocht naar het juiste woord. - Toch niet wegloopen? vroeg hij, een .beetje spottend. Ja, wegloopen, antwoordde Gloria glimlachend' ingaande op de scherts: maar Drew hoorde duidelijk, dat haar lach deson danks geforceerd was. En begrij pend, dat dit meisje 't inderdaad noodig had zich eens geheel uit te spreken, begon hij weer: Maar toch kan ik me voor. stellen, dat het voor ouders hard is te denken aan den tijd dat ze zelf jong waren, vooral voor iemand, die zooveel gedaan heeft als uw vacter. Dat is zoo en dat begrijp lk ook volkomen II respecteer mijn vader werkelijk meer dan wien ter wereld. Maar hij heeft vergeten, dat er 'n het leven nog iet-s be staat dat liefde heeft. Hjj heeft sinds den dood van mijn moeder «en muur om zichzelf heenge toouwd en daar kan ik zelfs niet doorheen dringen. Leek zij op 'u? Ik kan me niet veel meer van haar herinneren; ze is heel jong •gestorven. Maar soms denk ik wel eens, dat ze precies eender moet zijn geweest als ik. Wat gebeurde er nret u toen uw vader weduwnaar was? O. ik werd naar zijn familie in de hoofdstad gestuurd. Twee jaar ben ik daar geweest, jaren als eeuwigheden. Ik zou daar nooit van m'n leven meer naar toe willen. We gingen nooit eens ui'. Ik moest altijd „nuttige hand werken'' doen en braaf mandoline «pelen. Het was een poppenleven, maar zonder eenige werkelijkheid, •droog en dor, kortweg triestig. Ze noemden mij een barbaar en een ondankbaar kind en voorspelden me, dat i'k er nog wel eens srpijt van zou hebben, dat ik dit veraf, schuwde verblijf bij hen niet be ter had gewaardeerd- Maar één •ding begreep ik heel goed: dat mijn leven voorbij ging, zonder dat ik werkelijk leefde. Ik zei mijn vader, dat ik weg zou loo- pen, als hij me niet terughaalde en dat heeft hij inderdaad ge daan. Ik ben toen hier in het hos pitaal tot verpleegster opgeleid- Ik had gedacht en gehoopt, dat dat me eenige vrijheid zou geven, maar, helaas, het is niet zoo ge weest. Ze draaide het hoofd om op de haar eigen snelle en onverwachte wijze: Worden de meisjes, die u kent, ook zoo als kleine kinde ren behandeld, mr. Thorpe? Drew glimlachte. Troost u; ik ken er, die in het bijzijn van hun ouders den mond niet durven openen! en weer met een beetje spot voegde hij er aan toe: Het ia moeilijk. hoor, om de juiste ouders te kla zen! Maar over het algemeen zul len uw kennisjes. O, ik heb maar heel weinig meisjes ontmoet in m'n leven. In feite heb ik me er nooit mee be moeid. Ik heb het meer-ndeel van m'n leven in het oerwoud door gebracht, op de olievelden; en als ik d-e beschaafde wereld inging, (was het altijd voor) zaken, zoo snel mogelijk, liefst per vliegma chine. Ik ken alleen de vrouwen van mijn kameraden in de olie- kampen of in de stadjes, die er verrijzen zoodra olie wordt ge vonden. Gloria zuchtte. Maar u zult toch toegeven, dat het voor mij ondraaglijk is. steeds .behandeld te worden als 'n onmondig kind? Mijn heele na tuur verzet zich hiertegen, ik moet er wel tegen strijden, hoe veel ik ook van vader houd. Drew keek haar oplettend aan en zag hoe haar oogen bij deze woorden glinsterden. Ja, ze mocht dan veel op haar moeder lijken, ze was toch ook een kind van haar vader: in haar oogen brand de hetzelfde vuur, dezelfde onver eettelijke wilskracht. Maar des ondanks bleef haar stem warm en vol. Drew voelde een groote sympa thie voor haar. Hij legde zijn hand op de hare, Ik begrijp u. zei hij eenvou dig, en ik ben het met u eens. Hij trok z'n hand weer terug. Ze bereikten het ein'd van 't oerwoud en naderden een dal- Vlak voor hen zagen ze de groote olieleidmgen van de Amerikaan sche Olie Mij. zich over een groo te vlakte uitstrekken. En daar achter, ver beneden hen zagen ze de baai, blauw en mistig, tegen den horizon afsteken. Aan beide kanten van deze baai lagen de nederzettingen der twee vijandige oliemaatschappijen, de Planeet Export en de Amerikaansche Olie Mij. Alleen het water scheidde hen en op het land lag tusschen beider kampen een klein dorpje. Ze zagen bij de landingsplaats een tankschip liggen, dat met ruiwe olie werd gevuld. Olie-steden, hoorde Drew het meisje zeggen. Ze zijn niet mooi of prettig, maar het leven ls er rusteloos en afwisselend. Het is er ruiw en hard, ver beterde Drew haar. En ook het leven van de olie-menschen is ruw en hard- En desondanks houd u e». van? Ach, ik behoor er nu een maal volkomen toe. Ik zou het niet meer zonder kunnen stellen. Hij wees naar de baai. Deze tankers varen, als ze gevuld zijn, met een verzegelden opdracht weg. Niemand weet waar ze heen gaan Maar dit weten we wel: dat een deel van de olie steden zal verlichten of huizen zal verwar men, terwijl een ander deel zal .worden gebruik* ,qer t>li mentsvliegtuigen en vlammenwer. ■pers. Ik denk soms, dat de men schen nog niet rijp zijn voor de kostbare gave die de olie is- Mis schien hebben we de olie vijftig jaar te vroeg ontdekt. Haar oogen zochten de zijnern Ik ben het met u eens en vind het prettig, dat u er zoo eerlijk en open over spreekt. Drew ze' niets, alsof hij na„ dacht over de beteekenis. van haar woorden. Ze waren nu vlak bij het kamp van de Amerikaansche Olie Mij, De groote laadboomen en de tal rijke pijpleidingen overheerschten nu het uitzicht en de lucht was vervuld van den geur van ruwe olie. Ze hoorden de pompen met regelmatig en •onafgebroken geluid haar werk doen. Ja. Drew had gelijk, het leven was hier ruw en hard; alles in de buurt van zoo'n kamp werd be. heerscht door de olie, door het rustelooze werk voor het winnen van dit kostbare en gevaarlijke vloeibare goud. Ze verliet nu den hoofdweg om 'n kleinen zijweg in te slaan, die regelrecht naar den ingang van de nederzetting der Amerikaan sche Olie Mij. voerde. Dit kamp werd eerst vijf jaar geledend gebouiwd. Het oerwoud was ver achteruit gedrongen en het geheel had nu het aanzien van een dorpje gekregen. Er stonden een paar aluminium watertorens en een dertigtal kleine huisjes kleurden vroolijk het al te zake lijke geheel. Boven op den hoog. sten heuvel stond het clubhuis. Er was groote bedrijvigheid in het kamp. Wagons en vrachtauto's, die alle het handelsmerk van de maatschappij droegen, reden af en aan en overal zag men mannen bezig Bü de eerste gebouwtjes stopte Gloria. Ik denk, dat u nu wel ver genoeg is. Drew sprong de auto uit en Gloria reikte hem zin ransel aan. Wilt u mij nog een heel groot pleizier doen?, vroeg hij. Vanzelfsprekend. Wat? Ik ben zoo bang, dat Spud's vrouw erg ongerust is en, als ik haar vertel, dat hij het goed maakt, zal denken dat ik maar iets zeg om haar niet te laten schrik ken. Wilt u, voor u teruggaat naar bet ziekenhuis, even met haar pra. ten en haar uitleggen, hoe het pre cies met Spud gaat? Milly is een heel lieve vrouw. Ik weet zeker, dat u van haar zult houden en blij zult zyn, haar dit pleizier te kunnen doen. Omgekeerd ben ik er ook van overtuigd, dat u haar bevallen zult. Gloria keek op haar horloge: Goed. zei ze: Ik wil het graag doen, maar eerst moet ik even naar het zieke kind in het d'orp. Laat ons afspreken, dat ik binnen een uur of drie terug ben. Toen glimlachten ze tegen el kander. Gloria keerde den wagen en reed daarna met flinke vaart de poort uit. Drew zwaaide tegen haar en zij beantwoordde zijn groet. Hierop liep Drew met krachtige passen op de geel geschilderde ge. bouwen toe, waarin de kantoren van de maatschappij gevestigd waren. Toen h.ij de deur opendeed, kwam het ratetende geluid van 'n stuk of zes schrijfmachines hem tegemoet. Ook de telefoonbellen rinkelden onophoudelijk. Evenals buiten was hier volle bedrijvig heid; kantoorbedienden liepen af en aan, de trappen op naar boven, waar andere afdeeilingen waren ondergebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2