De dam in 't nabije Oosten Minister Huysmans op de Int. Handelsconferentie DE JANTJES NAAR DE MAASSTAD Moskou tegen afscheiding van Ruhr- en Rijngebied G Minder validewerknemers Hitier meende alles te weten ^Werkingssfeer der communisten Plaatsing van 50.000 personen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN üi 69ste JAARGANG ZATERDAG 12 APRIL 1947 No. 20287 Wallace op kruistocht Onze walvisschen De E.Y.C. ten departemeiite Exc- Beel heeft ,]a gezeid VERKLARING VAN MOLOTÖF epen pae*xgm'\ Nieuwe Duitsche invasie Schietend in een jeep CHOCOLADE WORDT DUURDER DUBBELE ZOMERTIJD IN ENGELAND Marine traditie hersteld BESLISSING OP GOEDE GRONDEN Alle landen dienen hun deuren voor handel te openen ONZE ERFVIJAND: WATER HET DE BOLLENSMOKKEL NAAR ENGELAND Nederlander veroordeeld NOG WACHTEN OP DE TELEFOON Geestelijk herstel PRIESTERROEPINGEN IN DUITSCHLAND - Goederen vervoer over Rotterdam Nobel ontwerp met voetangels en klemmen Wat besloot Teheran? DUITSCHLANDS STATUUT BRITSCHE DEVIEZEN- SMOKKELARIJ Ten bate van Joodsche immigratie PATTONS OPMARSCH 'N ONBESCHAAMDHEID DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Dp het oogenblik bevindt de Vroegere vice-president der Ver- eemgde staten, Henry Wallace, zich in Engeland, en mogelijk z hij nog andere Europeesche ten bezoeken om willen wj het doel van zijn reis zuiver^ven geven propaganda te malKen tegen de nieuwe Truman leer en voor toenadering tot en verzoe- ïiine* met de Soviet-TJnie; In een artikel m de „Manches ter Guardian", ''Hen7 Wallace, de onpractische poli- ticus"' geeft Ahstair Cooke een merkwaardige k^rakterteekening van den Amerikaanschen staats man, die destijds door velen be schouwd werd als de waarschijn lijke opvolger van president Roo sevelt; doch die door dezen zelf werd opzij geschoven. „Roo sevelt, aldus het artikel, wist be ter dan wie ook, dat om de de mocratische partij te leiden een man de bekwaamheid moest be zitten om, zooals hij zeide, een team van vier wilde paarden liberalen, arbeiders, gemeentebe sturen en Zuidelijken in toom te houden; maar ook dat, vóór de vredesverdragen waren onder- teekend en de Vereemgde Naties door den senaat zouden zijn ge ratificeerd, de republikeinen nog meer paarden in het spel zouden brengen. Hij wist, dat Wallace de laatste man zou zijn om het beginsel aan de eenheid te of feren. Truman daarentegen had hooge tactische kwaliteiten, en een opportunistische aanvaarding Van den mensch zooals deze zich voordoet; een eigenschap, welke Wallace op rampzalige wijze ont brak. Roosevelt koos Truman." Cooke besluit zijn artikel: „Ge lfik de meeste liberale intellectu- eelen in de politiek begint Walla ce met een beginsel, en als hij de organisatie niet kan dwingen voor het beginsel te werken, verlaat hij de organisatie en wijdt hij zich nog enthousiaster aan het begin sel. Zoo moet het beginsel zich dan maar in een volkomen een zaamheid uitleven. Het zal een in teressante kwestie zijn te zien, of Wallace, op zijn leeftijd, nog Iets begrijpt van Westminster en van de Engelsche bestuursmethoden van het Engelsche genie om in beginselen te gelooven en tegelij- Kertqd die beginselen voor de or- l^nlsatieK te laten werken". Toen Wallace het vorig jaar, Kort nadat de toenmalig-e staats secretaris Byrnes te Stuttgart over de hoofden der Duitschers heen een scherpe scheidingslijn tusschen het Westen en Rusland had getrokken,-' in een sensatio nele rede db'-Amerikanen aan spoorden met de Russen tot een accoord te komen, scheen het een oogenblik, of president Truman tusschen de twee antagonisten aarzelde. Waarschijnlijk was het Amerikaansche volk nog niet rijp voor de uiterste consequen ties van de gedachten, welke Byr nes had verkondigd. Maar het WILLEM BARENDSZ OP THUISVAART Totale productie 12.885 ton traan De "Willem Barendsz expeditie Dinsdag, 8 April, het vamgst- Stebied verlaten en is thans via Aaapstad op weg naar Nederland. De jagers zullen te Kaapstad ge- stationneerd worden. De totale productie van het af geloop en yangstseiaoen bedraagt 12.885 ton 1"klusicf een kwantum van moment van de beslissende keuze was aangebroken, en door Byr nes te handhaven en Wallace te verzoeken als minister af te tre den ging Truman den weg, welke ten slotte leidde onherroepelijk moest leiden naar een nog fel ler anti-Russische politiek dan Byrnes wilde voeren. Generaal Marshall, de nieuwe minister van buitenlandsche za ken, accentueerde „de krachtige, vastberaden politiek" van de V.S., en Truman zelf ging tot het uiterste: een als het ware on- voorwaardelljken steun aan Grie kenland en Turkije ter indam ming van de Russische expansie. Zooals de republikeinsche senator Vandenberg dezer dagen ver klaarde: „Als het Nabije Oosten in de werkingsfeer van de agres sieve communistische expansie valt, zullen de gevolgen daarvan zich van de Dardanellen tot ran de Chineesche Zee, en naar het Westen tot aan de kusten van den Atlantischen Oceaan doen gevoe len. Zelfs zou het Nabije Oosten in een dergelijke wereld niet ver weg genoeg liggen om onze eigen steden New-York of Detroit, Chicago of San Francisco in vei ligheid te laten. Wij streven naar geen dictatuur. Maar wat wij om moreele motieven bij ons zeif ver- oordeelen, moeten wij anderen wegens het gevaar van overwel diging evenzeer verbieden." Maar een dergelijke politiek zal op den duur onvermijdelijk tot oorlog met Rusland, derhalve tot vernietiging van geheel Europa en ook van Amerika leiden, is de steeds herhaalde noodkreet van Wallace. Zijn stem schijnt in zijn eigen land geen klankbord meer te vinden. Daarom is hij in zijn vereenzaming naar Engeland ge komen, om zijn opvatting te ver kondigen. „Op korten termijn", riep hij gisteren in de Londen- sche Central Hall uit, moge een krachtige politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie succes heb ben, op den langen duur kan ik niet inzien, dat de vrede er mede gebaat is. Door haar grenzen te laten bewaken, kunnen wij mis schien tot inperking van de in vloedssfeer van de Sovjet-Unie komen, maar binnen haar eigen grenzen gaat zij zich dan wel licht op den oorlog voorbereiden". Zal hij in Europa meer gehoor vinden da,n in Amerika, Het lijkt onwaarschijnlijk. Want, hoe prachtig Wallace's „beginsel" ook zij, de verwezenlijking er van hangt niet zoozeer van het Wes ten dan van Rusland af, en de ervaringen in Lake Success en op de vele reeds gehouden conferen ties» zijn verre, zeer verre van bemoedigend. Voor verzoening is de wil van de twee partijen onontbeerlijk; en in het Oosten neemt men veeleer sabotage dan aanmoediging waar. Dat is een feit, dat men helaas moet aanvaarden; en de lessen, met Hitler-Duitschland opgedaan, kunnen allerminst tot een poli tiek van eindelooze concessies aansporen. Veeleer tot vastbera denheid, en zelfs hardheid, als de laatste poging om wereldoorlog III te voorkomen. Naar het E.V-C.-hoofdbestuur meedeelt, heeft minister-president mr. L J- M. Beel, naar aanleiding van een door dit hoofdbestuur ge dane verzoek om met de regeering in overleg te treden over even tueel te nemen sociale en econo mische maatregelen, dit bestuur doen weten, dat ook bij overleg tusschen de EVC. eenerzijds en de ministeries van Sociale en Economische Zaken anderzijds ge. wenscht acht. Het hoofdbestuur der E.VC. heeft maatregelen genomen op korten termijn in overleg met deze ministeries te treden. De E V.C. zal niet kunnen zeg gen, dat Èxc. Beel haatdragend is na al de verguizingen van het laatste jaar. De prinsesjes Ie Zermatt. Als ze niet paan ski-en zijn ze toch Je menschen, die met het ski-treintje naar boven gaan. nieuwsgierig naar 120 en ton lever sperm o lie. Aan vleesch &dmo%ersW De Will©111 Barendsz* m Amster dam terug verwacht. In de verfradering der „vier" verklaarde gisteren Molotof, dat „de Sovjet-regeering niet kan instemmen met de door Frank rijk voorgestelde afscheiding van het Ruhr- en Rijngebied van Duitschland. De Sovjet-delegatie heeft te Potsdam weliswaar een viermo- gendheden-beheer over het Ruhrgebied voorgesteld, echter onder beding, dat dit gebied een integreerend deel van Duitsch land blijven zal'. De aanspraken der kleinere mogendheden kon Molotof niet, zonder verdere bestudeering er van, thans in overweging nemen. Bidault verzocht daarop, dat de kwestie van het Saargebied zon der uitstel zou worden geregeld en stelde voor, onmiddellijk een speciale commissie in te stellen, welke de voorstellen, die hij gis teren gedaan heeft, zal moeten bestudeeren. Molotof verklaarde echter, dat hij het Fransche voorstel eerst in studie wil nemen. Bidault drong echter aan en ver klaarde, dat deze kwestie nu toen wel lang genoeg ter bestudeering gereed lag, wijl ze schriftelijk in dertijd door Frankrijk was voor- gelegd. Bevin zeide, dat Engeland op de volgende twee voorwaarden met Frankrijks eisch accoord gaat: 1. Dat bestudeerd wordt, welken invloed de overdracht van het Saargebied op Frankrijks aandeel aan de herstelbetalingen heelt. 2. Dat de grenzen van het Saar gebied, zooals door Frankrijk gc- eischt, bestudeerd worden door de grenscommissie door Marshall voorgesteld. Marshall van zijn kant verklaar de zich bereid, het Fransche voor stel, zooals het dooi" Bidault eer gisteren was uiteengezet, te aan vaarden. Molotof verklaardde zich ten slotte in principe accoord met net plan, de territoriale eischen naar een commissie te verwijzen. Eén uitzondering maakte hij: de Poolsch-Duitsche grens. ,Deze is te Potsdam geregeld en de kwes tie behoeft derhalve niet meer oe- sproken te worden", meent Molo tof. PAS OP, MEKEER„pas op, meneer, dat is een spiegel...zou men bovenst aanden heer willen toeroepen, die op het punt schijnt door te loopen Een overbodige waar- t/rto stiefmoeder van Sneeuwwitje weten t Je heer 1 rouw, administrateur van schuwingVan de stiefmoeder an Sneeuwwitje weten we, dat spiegels bedrieglijk zijn de neer I rouw, administrateur van den Rotterdamschen Schouwburg, weet het sinds kort uit eigen ervaring. W.ie dit heiligdom der Muzen betreedt, ziet zich aan „He kanten bespiegeld. De dames vinden het prettig, doch de heeren zijn minder gevoelig voor hun beeld en als ze bovendien nog een beetje verstrooid zijn, kunnen zij vreemde avonturen beleven. Dan probeeren zij wandelingen te maken door onechte wandelgangen en daar kunnen spiegels nu eenmaal met tegen. Zoo is er al meer dan een spiegel gesneuveld m den Rotterdam, nchen Schouwburg Pn het zelfs eens gebeurd, dat een ver strooide „professor" eerst nog tegen zichzelf zei: Pardonmag Een der laatste nachten reed een jeep met Duitschers over een om- nenweg het Nederlandsch geoied binnen ter hoogte van Sittard. Dit werd opgemerkt door de is cc,, grenswacht, welke na sommatie het vuur op de auto opende, pe Duitschers schoten terug en reden vervolgens met groote snelheid iu de richting van Sittard. Ze moeten tot op de markt dezer gemeente gekomen zijn doch ze schijnen er lucht van gekregen te hebben dat een achtervolging was ingezet en hebben daarom zonder eventueels verdere plannen te kunnen uit voeren, den aftocht geblazen. Za slaagden er in, langs een anderen weg te ontkomen. In een anderen grenssector, bij Leuth, betrapten Duitsche kom miezen op een nacht een viertal Duitschers, die voorzien van leege zakken en beitels, In de richting van Venlo slopen. Zij werden in een Duitsche gevangenis opgcslo ten. Blijkens de prijzenverordening cacao- en chocolade-producten 19471 zijn nieuwe prijzen voor chocolade-artikelen vastgesteld. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen. waarop oorspronke lijk de verbruikersprijs hier te lande was gebaseerd, is den laat stee tiid met meer dan 100 procent gestegen. Desondanks wordt de verbruikersprijs van cacaopoeder gehandhaafd. De ehocolade-artike- len moeten daarentegen duurder worden De reep Van 8 cent kost nu 10. de gevulde reep van 8 cent 9 cent. chocolade aan stukjes kost voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent Per 100 gram- Voorts zullen ook bij deze nieu we prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen tegen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van den pn.s en van den naam van den fabrikant op de verpakking- Om twee uur Zondagmorgen a s. wordt de dubbele Britsche zomertijd ingevoerd. De klok wordt dan een uur vooruitgezet. Dit beteekent, dat de klok in En geland ten opzichte van Neder land een uur voor ia. De beslissing waarvoor nog zoo pas drs- Van Zuuren in ons blad een geestdriftig pleidooi hield, is gevallen; de Marinebasis zal uit Den Helder worden overge. plaatst naar Rotterdam'. Lang van duur zijn de besprekingen geweest en menigvuldig waren de beschouwingen over het voor en tegen, maar nu zal de marine traditie uit de Gouden Eeuw toen in Rotterdam de Admirali teit was gevestigd weer wor den opgevat. Het spreekt wif haast van zelf, dat deze over. plaatsing door iederen Rotter dammer met vreugde zal wor. den begroet, want nauw zijn de relaties tusschen Rotterdam en de zee. Op dit oogenblik valt het moei lijk de consequenties van deze be slissing volledig te. overzien De omstandigheden zijn immers van dien aard. dat een normale op bouw van de marine-installaties in Rotterdam onmogelijk is. Al het materiaal, dat maar eenigszins kan varen, wordt terstond de woelige baren opgezonden en het is dan ook niet te verwachten, dat het beeld van Rotterdam plotseling meer marinepersoneel en .mate riaal zal gsan vertoonen. Ook de inrichting van zijn havens zal er voorloopig niet al te zeer door be- invloed worden, omdat ook bij de marine iedere gulden er een is- Toch kan gevoeglijk worden aan genomen, dat langzaamaan de ma rine Rotterdam als de veilige thuishaven zal gaan beschouwen en daardoor zichtbaar een onder deel van onze grootste havenstad zal gaan vormen. Dat onze marinebasis moest ver huizen, was na den oorlog een vol dongen feit- Reeds voor den oor log konden onze grootere schepen, zooals de Java en de Ruijter zich amper in den Helder bewegen. Daar nu, twee 8000 tonners, resp- de Eendracht en De Zeven Pro vinciën in aanbouw ziin (de Java mat b.v. 7000 ton), moest er ten oplossing worden gevonden- Bo vendien wilde men de marinebasis meer naar het centrum van het land verleggen, daar de marine langzamerhand buiten het volk gegroeid scheen door haar afgele gen standplaats. Ons land moest dus weer marine-minded worden gemaakt en het stond bij voorbaat vast. dat Rotterdam met zijn ma rine-tradities daartoe de beste ge legenheid bood Voor de inwoners van Rotter dam zai de pasagierende marine weer een nieuwe bron van inkom sten gaan beteekenen. een omstan digheid, welke er wel niet vreemd aan zal zijn. dat ook Amsterdam pogingen in het werk heeft ge steld. om de marinebasis tot zich te trekken. Onze hoofdstad zit echter met slechts een bezwaar dat Rotterdam niet kent. n-1. de sluizen. Wanneer deze onverhoopt noi eens vernietigd zouden wor den, zouden de onderdeelen der vloot, welke binnen zouden ziin volkomen uitgeschakeld zijn Dit bezwaar was doorslaggevend en zoo viel de beslissing ten gunste van Rotterdam- Een ander feit is natuurlijk de gevarenfaotor voor de Rotter- damsche bevolking zelf. De bit tere ervaring heeft echter uitge. maakt, dat iedere komende oor log zoo totalitair zal zijn. dat alleen de Mookerhei misschien overgeslagen zal worden. Rot terdam is voorts ook zonder marinebasis al van veel be lang, terwijl bovendien niemand zal verwachten, dat de in Rot terdam aanwezige bodems bij een eventueelen oorlog binnen gaats zullen blijven. Waar bo vendien door een meer inten- tiev® opleiding op de schepen zelf, voorloopig geen uitgebreide opleidingsinstituten aan den wal noodig zijn. zal het reeds be staande risico niet belangrijk toenemen. Op de tweede voorbereidende conferentie voor handel en werk gelegenheid, welke te Geneve wordt gehouden, heeft namens de Ned. delegatie minister G. W. F. Huysmans het woord gevoerd. Het volgende is aan zijn rede ont leend: Wij weten, dat de internatio nale handel lijdt onder een groot aantal maatregelen, welke ver schillende staten noodig vonden te treffen, waarin preferenties uiter mate hooge tarieven en indirec te tariefsbescherming zijn begre pen. Thans zijn wij hier samen gekomen om deze maatregelen te bespreken. Ik ben van meening, dat wij ons moeten realiseeren, dat deze con ferentie slechts tot een succes kan leiden, indien alle betrokken landen geneigd zijn hun deuren voor den handel van anderen te openen. Een onmisbare schakel Het is voorts duidelijk, dat dit principe door een zoo groot moge lijk aantal landen worde toege past. Het is daarom, dat ik van meening ben, dat de groote on derneming, waarin wij ons hebben begeven, niet met succes kan worden bekroond indien er niet in een stevige schakel wordt voor- zien tusschen ons werk hier en het werk dat verricht wordt door hen, die belast zijn met de rege ling van de economie van de zgn. vijandelijke landen. Er moet een schakel tusschen deze twee zaken komen en indien deze schakel niet stevig en be trouwbaar is zullen naar mijn meening de gevolgen hiervan ern stig zijn. Ondertusschen kunnen wij echter ons werk hier voort zetten in de veronderstelling, dat deze schakel zal worden aange bracht. Vervolgens wees de minister op de samenwerking van Nederland met Luxemburg en België. Deze delegaties zullen ook de overzee- sche gebiedsdeelen van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Belgische Congo vertegenwoordi gen. Tenslotte wees minister Huys mans er nog op, dat nu de poli tieke structuur van het Komnk rijk der Nederlanden zich in het stadium van reconstructie bevindt, het zal kunnen voorkomen, dat met noodzakelijkheid ten aanz-.cn van bepaalde' punten een reserve in acht moet worden genomen. Deze voorbereidende conferen tie is waarschijnlijk beslissmd voor de economische zoomede de sociale herleving van onze zoo zwaar getroffen wereld, aldus ein digde minister Huysmans. De Ned. bloembollen,handelaar J. B. P. L. uit Beverwijk is door de rechtbank van Penzance in Cornwall veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, een boete van 2500 pond sterling en een advies tot uitwijzing, aldus U-P- L- wordt ervan beschuldigd elf millioen bloembollen Engeland binnengesmokkeld te hebben, waarbij invoerrechten van meer dan 52 000 pond sterling zijn ont doken. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij het jand op illegale wijze was binnengekomen en in strijd met de wet olie en olie- coupons had bemachtigd. De open bare aanklager zeide. dat L de gesmokkelde bloembollen m Enge land had verkocht, en daarna sigaretten, fietsbanden, kammen en andere artikelen had gekocht om deze uit Engeland naar Neder land te smokkelen. De hoop op een spoedige beëin diging van de Amerikaansche te lefoonstaking -is vervlogen, nu de politieke commissie der vakver- een-igin-g het aanbod van de maat schappijen onbevredigend acht. Naar verluidt acht de vakver- eeniging een langdurige^ staking thans onvermijdelijk; zij over weegt om aan de regeering te ver zoeken als laatste redmiddel het beheer van de telcfoonindustrie tot zich te trekken. Toen de Batavieren op een goe den Maandagmorgen het kan ook Dinsdag zijn geweest de Rijn afzakten en bij Lobith-Tol- kamer Nederland binnengleden in hun boomstammen, zullen ze niet hebben vermoed, welk een strijd de eeuwen door hun nazaten in deze lage landen tegen het water zouden moeten voeren. Zeeland kreeg er zelfs het wapen mee- Wij weten, wat water betee kent- De Duitschers wisten het echter ook getuige de vreeselijke inundaties, de geallieerden waren eveneens op de hoogte, getuige de gebeurtenissen op Walcheren. Aan het water zeehelden, scheepvaart van allerlei aard, vis- scherij. inpolderingen en bruggen bouw danken we vele schoone bladzijden in onze geschiedenis. Het water maakte ons taai, vast houdend en vindingrijk.... Het herstel van Walcheren werd tot een epos. nog zoo pas door Den Doolaard hartstochtelijk be schreven Als we van water hoo- ren, worden we al grimmig, zet ten we ons schrap- Nu is er een gat in het Engelsch imperium. Daarin zitten meer ga ten, doch we bedoelen een breuk tengevolge van water. En daar wordt Nederland te hulp geroe pen, „Water", zei Engeland. En on middellijk zetten we onze pet op en deden we de laarzen aan- Dag en nacht is er door gewerkt om pompen en kfanen in orde te brengen. Het eerste materiaal is onderweg. Het eerste „werkvolk" is al gearriveerd Nederland is opnieuw geallieer de voor een oorlog. Voor den oor log tegen het water. Den eenigen, dien we lusten. HENK VAN DER MAZE In een brief aan het Duitsche episcopaat, welke door Radio Va- ticaan is uitgezonden, heeft Paus Pius XII om grootere soepelheid gevraagd bij de beoordeeling van jonge priesters dan tot dusverre gebruikelijk was. De Paus zeide, dat het in de naaste toekomst moeilijk zal zijn om onder een jeugd, die zoo vele jaren aan de nazi-propaganda was blootgesteld, menschen te vinden, die geschikt en bereid zijn pries ter te worden. Nederland heeft, naar U.P. meldt, opnieuw aan de Vereenigde Staten gevraagd om een definitie ven datum voor de voorgestelde conferentie, waarop het verleggen van een groot deel van het gealli eerde verkeer tex zee van Ham burg en Bremen naar Rotterdam en Antwerpen zou worden be sproken. De Nederlandsofee zegsman acht te het echter onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten eer. beslissing zul len nemen voordat Marshall uit M-oskou zal zijn teruggekeerd. Het Nederlandsche standpunt is dat omleggin-g van dit scheepvaartvef: keer beteekenen zou. dat de gealli eerden wegens den korteren af stand vracht zouden besparen en dat tevens meer Duitsche werk krachten voor belangrijke taken vrij zouden komen. Bovendien zullen nog grooter hoeveelheden kolen, die naar de spoorwegen gaan voor de fabrie ken beschikbaar komen, daar een groot deel der transito-ladingen vanuit Rotterdam en Antwerpen per aak den Rijn kan worden op gezonden. Nederland en België zijn voor loopig overeen gekomen om het valuta-verschil tusschen het lossen te Antwerpen en Rotterdam en de Duitsche havens te betalen. De bollentijd begint. De el-bloeiende crocussen geven hier en daar reeds de eerste kleuren aan de velden. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot plaatsing van minder-valide arbeidskrachten. Het ontwerp houdt een regeling in, waarbij de werkgevers overheid zoo wel als particulieren worden verplicht bü aanstelling van nieuw personeel een zeker aan tal minder-valide arbeidskrach ten in dienst te nemen. In zijn toelichting zegt de mi nister, dat de regeling van ver schillende waarborgen is voor zien, die er toe strekken dat bij de uitvoering zooveel mogelijk re kening zal worden gehouden met de gerechtvaardigde belangen van het bedrijfsleven en van de valide arbeiders. De minister verklaart, dat de raad voor herstel van arbeidsge schiktheid van minder-yalide per sonen, welk lichaam door hem in samenwerking met de ministers van oorlog en marine in het leven de de Naar verwacht wordt, zal verklaring van Bevin op Moskousche conferentie, dat een voorstel voor de verdecling van Duitschland in vijf deelen in De cember 1943 te Teheran ter tatcl is gekomen, aanleiding zijn tot verdere uiteenzettingen van de zijde der regeeringen van Enge land en Amerika wat betreft de politieke conclusies, waartoe men op de conferentie van Teheran is gekomen. Deze conclusies zijn tot dusver geheim gehouden. Van bevoegde zijde wordt ver nomen dat men over de politieke besluiten van de conferentie van Teheran geen protocol heeft opge steld, daar de conferentie lil hoofdzaak aan den militairen toe stand was gewijd; de politieke besprekingen hadden slechts een voorbereidend karakter. De voornaamste onopgeloste kwestie in de geschiedenis der be trekkingen tusschen de groote mo gendheden in de laatste jaren van den oorlog: is de reden, waarom men tusschen de conferenties van Jalta en Potsdam (resp. in Febr. en Aug. 1945) op het oorspron kelijke verdeèlplan voor Duitsch land is teruggekomen. Door de „Groote Drie" werd toen wel over eenstemming bereikt inzake de eco nomische eenheid van DuitsGi land en de instelling van een aan tal gecentraliseerde Duitsche de partementen. is geroepen bij beschikking van 1 April 1946. plannen voorbereidt om voor die minder-validen. wier arbeidsgeschiktheid door maatre gelen van rehabilitatie kan worden opgevoerd, gelegenheid te schep pen een daartoe strekkende be handeling deelachtig te worden. Wat den omvang van de groep minder-validen betreft, komt men volgens recente ramingen van des kundigen tot de volgende aantal len: blinden en zeer slecht zien den 5000; doofstommen 8000; ern stig slechthoorenden 2000; perso nen met verminkingen aan extre miteiten 10.000; debielen 20.000; herstelde t.b.c.-patiënten, chroni sche hart-, rheuma- en dergelijke patiënten 10.000. Wanneer men er hierbij reke ning mede houdt, dat van de per sonen met verminkingen aan ex tremiteiten een groot deel automa tisch zijn weg naar het bedrijfs leven vindt, kan het totaal, op hetwelk dit ontwerp het oog heeft op rond 50.000 worden gesteld. De minister heeft na rijp be raad gemeend ondernemingen met 20 of minder werkne mers van de wettelijke ver plichting te moeten uitzon deren. Al is in het wets ontwerp- de verplichting tot plaatsing niet in een percentage - van het totaal aantal bij den werkgever in dienst zijnde werknemers uitgedrukt, de aan gegeven verhouding berust in feite op de aanneming van een percentage van 2. Niet ieder, die een gebrek, kwaal of afwijking heeft, is een minder-valide arrbeidskracht in den zin van de ontworpen wet. Eisch is. dat men in aanmerke lijke mate wordt beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien. Teneinde ten aanzien van de per sonen, die hetzij in militair ver band, hetzij in de verzetsbeweging hun diensten jegens het vaderland met hun validiteit hebben moeten betalen, eiken twijfel, of zij onder de wet vallen, uit te sluiten, wor den zij met name onder het be grip „minder-valide arbeids kracht" gebracht. Aan de minder-valide arbeids kracht is de bevoegdheid gegeven zich „als zoodanig" bij het ge westelijk arbeidsbureau van zijn woonplaats te doen inschrijven. Een plicht tot inschrijving als minder-valide arbeidskracht schept het ontwerp niet. De mogelijkheid wordt geopend tot afwijking van het normale loon, waarover dan op aanvraag van een der partijen zal zijn te be slissen door of vanwege het col lege van rijksbemiddelaars. De kracht van deze wet is niet gelegen in haar strafbepalingen. Als straf tegen overtreding wordt genoemd een boete van ten hoog ste f 1000.Als bijkomende straf kan openbaarmaking van de rech terlijke uitspraak worden bevolen. Volgens onderzoekingen van Scotland Yard heeft de deviezen- smokkelarij van duizenden Brit sche touristen in het buitenland buiten weten ertoe bijgedragen de illegale Joodsche immigratie in Palestina te financieren. Volgens de „Evening News" zouden de ba ten van deze smokkelarij ten slot te in handen komen van Max In- trator, die de leider genoemd wordt van een internationale Joodsche organisatie met hoofd kwartier te Parijs. Volgens som mige kringen heeft deze organi satie een millioen pond sterling verdiend in de afgeloopen zes maanden. Ten aanzien van Intrator wordt nader uit Parijs gemeld, dat hij door de Fransche politie wordt vastgehouden wegens valutaover tredingen. Hij was in December 1946 gearresteerd. Adolf Hitler kreeg inlichtingen rechtstreeks uit de geheime be sprekingen der geallieerden, zoo beweerde de „fuehrer" op een van zijn stafvergaderingen in Maart 1944. Deze onthulling kwam tijdens een der gebruikelijke uitbarstingen van den dictator, ditmaal naar aan leiding van een bericht, dat een vloot van 400 bommenwerpers naar Londen was gezonden, dat slechts 30 of 40 het doel hadden bereikt en dat er geen bevredigend ver slag kon worden uitgebracht van de aangerichte schade. „Ik kan te weten komen, wat onze vijanden in hun meest geheime conferenties besluiten", zoo bulderde Hitier, „maar ik kan niet vernemen, of wij in Londen drie huizen ver nielden. of 100 of 1000". Ondanks deze „goede verbindin gen" .echter voorspelde Hitler in December 1943: „Ik heb de be richten bestudeerd en er kan geen twijfel aan bestaan, of de aanval zal half Februari of begin Maart komen", zoo zei hij. Hitler was er toen van overtuigd, dat de invasie afgeslagen kon worden en vertelde zijn generaals: „het oogenblik van de invasie zal het einde brengen van onze problemen". Naderhand varieerden Hitler's reacties op de voorgenomen invasie van minach ting, woede en bezorgdheid tot ^De Engelschen verdacht hij er van, dat zij de Amerikanen het spit wilden laten afbijten, teneinde bij een eventueele mislukking de schuld op hun bondgenooten te kunnen schuiven. „Eisenhower heeft vertrouwen in het welslagen van de plannen", zoo merkte de „fuehrer" op, „dat komt, omdat hij twee succesvolle invasies achter den rug heeft, in Noord-Afrika en Italië. Maar toen had hij de hulp van verraders. Den eersten keer was er Giraud. die hem tegemoet kwam. den tweeden keer waren er de Italianen, die niet wilden schie ten., Nu echter zal er geschoten worden, zoolang de batterijen maar kunnen vuren". Vlammenwerpers achtte Hit! er éen ideaal wapen om de invasie te keeren. Hij gelastte dan ook zijn productiechefs om de productie van deze wapenen binnen twee maanden te verdrievoudigen. Maar toen de invasie een feit was en al zijn vlammenwerpers en kanonnen de aanvallers niet hadden kunnen keeren, was de „fuehrer" woedend en begon hij tegen zijn generaals te razen. In Augustus 1944 ver weet hij hun, dat zij de beste pantserdivisies aan het Oostelijk front hielden, hoewel zij juist m het Westen noodig waren. In September van dat jaar, toen Patton's tanks diep doordrongen in wat Hitier de onneembare Duitsche verdedigingen achtte, was de dic tator ten prooi aan hulpelooze woede. „Dat is, dat is een onbe schaamdheid.kon hij nog slechts uitbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1