De nota van Min. Lief tinek Bezuiniging van een milliard Influenza-aanval op komst? Btótfrhel Met liet s.s. „Schelde proefvaart op Naar een economisch accoord in Nederlandsch-Indië De H. Vader maant tot steun aan Katholieke Pers Rijnverkeer over Duitsche havens Het lot van de Spaansche kroon Soekandar tevreden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De onrust in Portugal Onze kolen Als levend Don Juan stelt zijn eischen Yeel fruit? De strijd tegen het water instrument Helgoland Executie 69ste JAARGANG MAANDAG 14 APRIL' 1947 No. 20288 Afvloeiingsregeling van Rijkspersoneel HET BETREKKEN VAN E Staking als sterke stimulans DE STELLINGEN de besproken onder werpen KONING CHRISTIAAN AARDAPPELEN KOMEN NIET OP DEN BON EERSTE KRAAN in ENGE LAND AANGEKOMEN FRAUDE-INTERPELLATIE voor waarheid en opvoeding Uitzending van ontploffingen de FRANSCHEN OMSINGELD OP MADAGASCAR Over situatie in Modjokerto van kampbewakers LAGERE INVOER OVER MAART EEN FRAAIE SALON BOOT VAN DE N V- Rotterclamsche Tramweg Maatschappij VERKEERS ONGEVALLEN Aantal minder, maar DE VELDPOST VOOR ONZE MILITAIREN MR. W. L- BARON DE VOS VAN STEENWIJK t AANDUIDING VAN R T.I B A ANBEGR ENZING i m DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant 2gn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, S, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot- 20 woorden 1,ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De voorgenomen bezuiniging op de Ryksbegrooting ten bedrage van 1 milliard, welke zooals bekend door den minister van Financiën is aangekondigd, zal naar wij ver- nemen, worden verkregen door een bezuiniging van 550 millioen op de afloopendje diensten, 225 millioen op de kapitaalsuitgaven of op de uitgaven met afloopend karakter en 225 millioen op den gewonen dienst. Uitkeering voor 2 en 1 jaar Ook de gewone dienst zal dus een inkrimping ™0®^ ®n" dergaan, welke ring van personeelssterkte en an dere versoberingen wel met mo gelijk zal zijn. Naar wij vernemen heeft de minister op deze inkrim ping en versobering nog onlangs bij de departementen zeer sterk aangedrongen. Reeds in October van verleden jaar is door den minister van Binnenlandsche Zaken een com missie ingesteld ten einde na te gaan of met betrekking tot het burgerlijk Rijkspersoneel, wiens dienstbetrekking tengevolge van die inkrimping beëindigd zal wor den, bijzondere maatregelen die nen te worden genomen. Deze commissie onder voorzit terschap van mr. P. A. G. Ubink, zou nu, naar wij vernemen, de volgende maatregelen onder het oog zien. In de M. v. A. op de begrooting '46 en '47 van het de partement van Binnenlandsche Zaken werd, zooals wij geruimen tijd geleden reeds konden berich ten, gesproken over een aantal van 50.000 personen, die eerlang uit het bestuursapparaat zouden verdwijnen. Overwogen wordt nu tevens de rechttrekking van de getalsverhou ding van het aantal vaste amb tenaren en arbeidscontractanten cn in 't algemeen een saneering der overheidsdiensten, waarheen de dezer dagen genomen maatregelen van den minister van justitie reeds verwijzen. De commissie zou tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzake lijk is tot een uitkeeringsrege- ling te komen eenerzijds om ev. onbillijkheden bij het ontslag weg te nemen en dit gclut vooral voor arbeidscontractanten met langdurigen diensttijd an derzijds om de noodzakelijke af vloeiing beter te effectueeren. Voor deze uitkeeringsregeiing zouden in aanmerking komen alle ambtenaren en arbeidscontractan ten, die geen aanspraak kunnen ma ken op wachtgeld. De afvloeiing zal zich uiteraard het sterkst doen gevoelen bij de Rijksbureaux, de distributiediensten en de verschil lende diensten van de Bijzondei e Rechtspleging. Overwogen wordt voor deze uit keering in aanmerking te doen ko men personen, die minstens due jaar ononderbroken in overheids dienst zijn geweest, waarbij on derscheid zal worden gemaakt tusschen gehuwden en ongehuw- den. Het zou in de bedoeling lig gen de uitkeering een afloopend karakter te doen dragen over een tijd van maximaal twee jaar voor gehuwden en 1 jaar voor ongehuw- den. Het ligt tevens in de bedoe ling de onlangs plaats gehad heb bende salarisverhooging van 10 pet. op te vangen door een in krimping van het ambtenaren apparaat. Er zijn duidelijke teekenen, dat de twee weken geleden te Lissa bon uitgebroken staking van ha venarbeiders, waarbij eenige dui zenden betrokken zijn, grootere vormen aanneemt. In sommige kringen te Lissabon beschouwt men dit als een onderdeel van een uitgebreide organisatie om de re geering van dr. Antonio Salazar te dwingen ingrijpende concessies te doen aan haar tegenstanders of anders af te treden. Dr. C. v. d. Berg, directeur- generaal van de volksgezond heid in Nederland, heeft op een bijeenkomst van de wereldge zondheidsorganisatie te tlenève verklaard, dat influenza op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de onmogelijkheden be hoort. Hij is er van overtuigd, dat in- fluenza-pandemieën (over de gehee le wereld heerschende epidemieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in na-oorlogsche omstandigheden. Dr. v. d. Berg zette uiteen, dat het mogelijk is, de menschen tegen influenza immuun te malcen door het inspuiten met bepaalde vaccines. vormen van voorraden anti-in- fluenza-serum op „strategische punten", zoodat in geval van het uitbreken van deze ziekte dokto ren en verpleegsters onmidddellijk gevaccineerd kunnen worden. Dr. v. d. Berg drong er op aan, dat van te voren alle hulpmidde len der medische wetenschap, in het bijzonder penicilline en zwa- veldrankjes, zullen worden gereed gemaakt. Hij wees er op, dat de gevallen met doodelijken afloop grootendeels niet aan de influen za zelf, maar aan de door haar veroorzaakte longontsteking te wijten zijn. De wereldgezondheidsorganisa tie, overtuigd, dat de strijd tegen influenza dezelfde aanlacht ver dient als die tegen tuberculose en venerische ziekten, heeft thans een speciale influenzacommissie gevormd, die onmiddellijk de or ganisatie voor het nemen van de meest dringende maatregelen tegen influenza zal beginnen en in Juli op de te Kopenhagen te houden bijeenkomst van micro bacteriologen verdere plannen zal bespreken. Hoewel enkele landen, waaron der Nederland, reeds een speciale influenzacommissie hebben opge richt, acht dr. v. d. Berg het een vraagstuk, dat Internationale actie vereischt. De Maas is in België op verschillende plaatsen huiten haar oevers getreden. De hoofdstraat in het dorp Hensies. T->ize van mr. J. E. van r,aten- directeur economi sche zaken te Batavia heeft een imormeele bespreking plaats ge- j„..T.ïn vertegenwoordigers uit reirf^ J,andsche industrieele we reld met minister Gani. In zeer kort bestek werd bin nen enkele uren het geheeie eco nomische leven oppervlakkig n» sproken. Door dit comac^f bijgedragen tot het zoo niet elimf neeren dan toch verzachten de bestaande controversen. Van Nederlandsche zijde waren o„we7i2 de heeren K. g. o.m. aan\ van de Neder- Zeeman, directeur -Tndië landsche Handel Mij- „nt_direr- A. L. Vas Dias, Prfldent d Mii teur van de Kon. Pak®^ voor- mr. M. J. van Nieuwkuyk, zitter van den Ned.-Indischen Ondernemersbond en C. r Hertog, hoof dvertegenwooi üigci van de Internatio. Volgens een Nederlandsch- Indonesisch communique is de mogelijkheid geschapen voor een accoord over de belangrijkste problemen, welke t», ?rlanders en de repu bliek besproken worden „Wij vertrouwen dat de eerste tastbare resultaten van deze be sprekingen eerlang zullen blijken" zoo zegt dit communique De besprekingen tusschen mr j E van Hoogstraten en dr. a k Gani waarmee op 9 April is aan gevangen, duren nog voort. S Het communique geeft tensIoue aan welke de onderwerpen van b0lPrHeTgtot''stand brengen van gemeenschappelijk Productie' en deviezenregelingen, recht_ 2. De terugkeer van uc .r_ matige eigenaars naar hun nemingen; .^,-nliik 3. Vorming van een gezame J voedselfonds; f 4. Maatregelen, om de opn-i" fing van de Australische boycol van Nederlandsche schepen te be vorderen. Republikeinsche commissie gevormd Te Djokjakarta is een economi sche commissie gevormd, welke belast is met het uitwerken der plannen voor den economischen wederopbouw. Aan het hoofd de zer commissie staat de vice-pre sident Moh. Hatta, ter zijde ge staan door dr. Gani, minister van economische zaken, dr. Moh. Roem, minister van binnenland sche zaken, en Djafroedin Prawi- ranegara, minister van financiën. De commissie is verdeeld in 8 secties: 1. algemeene economie, 2 ondernemingen, 3 industrie, mij nen en olie, 4 buitenlandsche be zittingen, 5 financiën, 6 stroom voorziening en spoorwegen, 7 ambachten, 8 door de Nederian- ders bezette zones. Recordcijfers over Maart De totale steehkoolproductie hier te lande bedroeg over de maand Maart 1947 885.307 ton tegen 802.805 ton in Februari en 631.260 in Maart van het vorig jaar. Het aantal werkdagen be liep in Maart 26 plus 1 Zondag en in Februari 23 plus 1 Zondag. De gemiddelde productie Per werkdag bedroeg de vorige maand 32.686 ton tegen 33.756 ton in Februari. Tijdens de strenge koude in Februari werden de normale her stel-werkzaamheden in de Lim- burgsche mijnen vertraagd tenein de zooveel mogelijk arbeiders voor de directe productie van steenkool vrij te maken. De pro ductie werd hierdoor zoo hoog mogelijk opgevoerd. In Maart echter moest het loopend repara- tiewerk weer op de gewone wijzq worden voortgezet. De lichte da ling van de gemiddelde productie per werkdag Is dan ook hieraan toe te schrijven. De invoer bedroeg in Maart j.l. uit Amerika 288.586 ton tegen over 199.380 ton in Februari, ter wijl voor den import uit Duitseh- land deze cijfers resp. waren 90.733 ton en 19.897 ton. De to- taalinvoer beliep over de maan den Maart en Februari resp 379.319 ton en 225.008 ton. Als gevolg van de strenge vorst (dichtgevroren havens) kwam uit Polen geen steenkool binnen, De invoer uit de Ver. Staten en Duitschland was daarentegen iets hooger dan oorspronkelijk was geraamd. Naar uit betrouwbare bron te Kopenhagen wordt vernomen is de toestand van koning Christiaan van Denemarken veel ernstiger geworden. Vier doktoren zouden bij hem geroepen zijn. Penicilline wordt toegediend. Dadelijk na de bezetting van Modjokerto bracht de commandant van de A-divisie, gen.-mqj. der mar. M. R. de Bruyne, een bezoek aan zijn mannen. Met jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, die een reis door Indië maakt, wordt van gedachten gewisseld. (Foto Steenmeyer) Ned.Belgisch memorandum aan regeering der Ver. St. Het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken en dat van buitenlandschen handel maken het volgende bekend: Volgens een in de pers ver schenen verklaring van Mac Nar- ney, zou de invoer voor de Ame- rikaansche en de Britsche zones in Duitschland in de toekomst langs de havens van Hamburg en Bremen blijven geschieden, omdat het Amerikaansche leger de bijko mende kosten, voortspruitende uit den invoer langs de havens van Antwerpen en Rotterdam, niet kan dragen. In verband daarmede hebben de Belgische en Nederlandsche regeeringen aan de regeering der Vereenigde Staten een memoran dum gezonden, waarin wordt ge zegd, dat zij gereid zijn de bij' komende kosten op zich te nemen, die deze terugkeer tot de normale Rijnvaart met zich zouden kun nen brengen. Dit memorandum wordt thans door de regeering der Vereenig de Staten onderzocht en uit de inlichtingen, die van officieele zijde worden verstrekt, kan niet worden afgeleid, dat de beslissing welke zal worden genomen, geen bevredigende oplossing zal bren gen voor dit voor Nederland en België zoo vitale vraagstuk. Geruchten als zouden de aard appelen binnenkort weer op den b°n komen en de verkoop van Peulvruchten voorloopig zou wor- rp„ stoPgezet om deze te reservee- zou t°or het geval er een tekort nMr "aep aan aardappelen, zijn, niet juistUit goede bron vernemen, (Jrn^n0B°n O1?60 in reSeeringsknn- hcoft hop rie°" v°Hedig overzient 1 aai~dappelenvoorraad zich gedurende de lange en strem ge vorstperiode in de kuilen heeft gehouden, heeft men toch wel aan- wijzingen, dat de toestand meer ge ruststellend is dan hi] zich voor pnkele weken liet aanzien. Rede nen voor speciale maatregelen z^jn er derhalve op het oogenbnk niet. In een Interview aan een correspondent van het Engel- scho blad „Observer", heeft de Spaansche troonpretendent, Don Juan, verklaard, dat hij slechts een onvoorwaardelijke overdracht van de macht van generaal Franco wil aanvaar den, dat hij wil regeeren als een constitutioneel monarch en dat allen, die onrechtvaardig van het openbare leven zjjn uit gesloten, in gelijke rechten zul len worden hersteld. Op de vraag van den corres pondent, of de restauratie zal worden voorafgegaan door een raadpleging van het volk, of na de interimperiode door de stem des volks zal worden geratificeerd, antwoordde Don Juan, dat hij, zoo spoedig de omstandigheden dit zullen toelaten, het Spaansche volk om de bevestiging van de monarchie zal vragen. Don Juan zeide, dat de Spaan sche monarchie de politieke en sociale rechten van alle Spanjaar den, zonder onderscheid van klasse, zal erkennen. De troonpretendent verklaarde voorts, tot een concordaat met den Heiligen Stoel te willen ko men, teneinde een wijdere admi nistratieve verhouding tusschen Kerk en staat te krijgen, waar door de Kerk voor eigen veilig heid van allen politieken strijd verwijderd zal blijven. Don Juan sprak zich uit ten gunste van een zekere decentra lisatie van het bestuur over de verschillende landstreken, mits de Spaansche souvereiniteit en een heid onaangetast zouden blijven. Op de vraag van dén corres pondent, of de bewering, dat Don Juan bij het uitbreken van den Spaanschen burgeroorlog twee maal aan Franco zijn diensten heeft aangeboden, geen hinder paal zou vormen voor Don Juans politiek streven, antwoordde deze, dat hij dit niet geloofde en hij voegde er aan toe, dat hij be nieuwd is te zien, of er Spanjaar den zijn, die bereid zijn den eer sten steen te werpen. Nu er wat leven komt in de knoppen van de vruchtboomen constateerde de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst in de Betuwe dat de bezetting van de vrucht knoppen in de boomgaarden prima is. Als de bloeitijd straks gunstig verioopt, meent men voor dit jaar op een goeden fruitoogst te mogen hopen. Reuter uit Gainsborough Int kl' ïs de eerste drijvende kraan bermomfrlaild VriJdag den Hum' „552?°Pgevaren. Men ver- Moreton wa Zaterdagmiddag te veer 30' Sr eonn ?at van onga" a.vht moet worden ge- ™n .let",,1" ondergéloopea Het leger heeft langs den Oos telijken oever van de Trent, een noodweg aangelegd, waarover vrachtwagens steenen en *alK; naar het gat brengen, terwijl boo ten uit de omgeving van Huil eveneens materiaal aanvoeren. De herstelwerkzaamheden zullen niet eenvoudig zijn, zoolang geen bodem als stevige basis is gevon den Naar schatting zal ruim 16 milloen kilogram kalk en steenen met matten en rijs voor het dich ten van het gat benoodigd zijn. j »TejC1j h?bbcn al bun hoop op de Ned. deskundigen gevestigd Zondag te middernacht zullen de Nederlanders het werk van de plaatselijke arbeiders overnemen. Nog meer materiaal naar Engeland Gisteravond is de sleepboot Blankenburg, dezen keer met de kraan K.S. 7 van IJmuiden naar Huil vertrokken. De „Gaaster- land" is naar Amsterdam gevaren waar zij pompen en slangen gaat halen, die zoo snel mogelijk naar Engeland zullen worden gebracht. Nader vernamen wij, dat in de Victoriadokken te Huil Zondag de arm van de eerste kraan is ge monteerd. Men verwachtte dat deze kraan heden met vloed zou vertrekken en vanmiddag te Gainsborough zou aankomen. Daar blijft zij op de aankomst van de tweede kraan wachten. Op 22 April zal de Tweede Ka mer weder in 't openbaar bijeen komen. Aan de orde zal dan o. m. zijn de interpellatie-Joekes naar aanleiding van de fraude en ande re knoeierijen op het gebied van de voortbrenging en verdeeling, zoomede van den in- en uitvoer van voor het Ned. volk belangrijke zaken, waaraan het dringend be hoefte heeft. In verband met 'n uitgebreide campagne in Italië voor de ka tholieke pers, heeft Z. H. de Paus in een speciaal schrijven, nogmaals en nadrukkelijk de katholieken gewezen op het belang, dat zij, aan hun pers dienen te hechten en allen, die zich op een of andere wijze voor tte katholieke pers en haar verspreiding nuttig maken, van Zijn bijzondere' waardeering blijk gegeven. „Van ganscher harte zegenen Wij", aldus de H. Vader, „al die moedige geloovigen, die werken voor de katholieke dagbladpers; allen, die door hun geestdrift en vaardige pen van het katho lieke dagblad een levend instru ment maken ter verdediging van christelijke waarheid en opvoe ding van het volksgeweten; allen, die zich in stillen, doch moeizamen ijver wijden aan het technisch zware dagbladwerk; allen, die zorg dragen voor de ruime verspreiding der katholie ke dagbladen onder alle lagen der bevolking; allen, die speciaal de opgroeien de jeugd ertoe brengen, katholie ke bladen te lezen, en aldus haar kennis verrijken; aan allen tenslotte, die door hun steun het bestaan en den tech- nischen vooruitgang der katholie ke pers mogelijk maken. Mogen toch alle christenen de dringende behoefte aan een ka tholieke pers inzien en van vuri- gen ijver vervuld worden, om aan haar ontwikkeling mede te wer ken! Hun allen zal een rijke, een goddelijke belooning ten deel val len voor alle diensten, welke zij aldus bewijzen aan de heilige zaak, waarvan het zedelijke en geestelijke heil der maatschappij in zoo hooge mate afhangt". w.g. PIUS P. P. XII. Vrijdag 18 April zal het opbla zen van het eiland Helgoland door middel van 6.700 ton ont plofbare stoffen door de B.B.C. worden uitgezonden. De reportage zal worden verzorgd door drie verslaggevers, die zich aan de kust, aan boord van een torpedo boot en in een vliegtuig bevinden. Telegrammen uit Madagascar melden, dat een Fransch garnizoen omsingeld is door de opstandelin gen te Andapa, in Noord-Mada- gascar. De opstand duurt op het oogenblik twee weken en heeft reeds vele menschenlevens gekost- Munitie en voedsel is per vlieg tuig naar het garnizoen gezonden. De hooge commissaris. Jean Coppel. heeft verklaard, dat de Franschen op Madagascar zijn en er zullen blijven. Dr. Soekandar, de republikein sche regent van Modjokerto, die thans te Batavia vertoeft, heeft aan Aneta medegedeeld: „Zoodra ik er in slaag, de repu blikeinsche politiemacht voldoen de te versterken, zal mijn regent schap van meer dan 120 duizend hectaren een gedemilitariseerde zone zijn, zonder Nederlandsche en zonder republikeinsche troe pen. Het politiecorps, dat thans honderd man telt, zal tot onge veer het vijfvoudige moeten wor den vergroot. Aan de grenzen zul len gemengde Nederlandsch-Indo- nesische posten er voor moeten waken, dat geen gewapende per sonen, van welke zijde ook, het Modjokertosche binnengaan". Dr. Soekandar noemde de samenwerking tussehen de Ne derlandsche en de republikein sche militaire en burgerlijke autoriteiten zeer bevredigend. „De zaken worden rechtuit en zonder omwegen gesteld en be sproken". 's Ochtends was de republikein sche leider bij Sjahrir geweest, die zijn tevredenheid met den gang van zaken in dit veelbesproken gebied had betuigd. Soekandar hoopt van den Ne- derlandschen R. V. D. de tech nische uitrusting te ontvangen,, teneinde radio-Modjokerto b i n - nenkort weer in de lucht te krij gen. Soekandar besloot het onder houd met mede te doelen, dat be talingen voor wederzijdsche dien sten voorloopig nog op papier ge schieden, aangezien voor het re publikeinsche geld nog geen offi cieele koers is vastgesteld. Twaalf Belgische functionaris sen van het beruchte vroegere concentratiekamp Breendonck, in de buurt van Mechelen zijn Zater dagmorgen door vuurpelotons te Antwerpen, Mechelen en Namen terechtgesteld. De beruchtste van de groep, Fernanann Weiss, werd te Antwerpen terechtgesteld. Tien der gewezen bewakers werden op het plein van de De- lobbe-kazerne te Mechelen gefu silleerd. Meer dan 500 personen woonden de executie bij. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de invoer in Maart 1947 1.022.795 ton (v.m. 1.312.008 ton) met een waarde van 256.3 mil lioen v.m. ƒ312.7 millioen). Onder ideale weersomstandighe den heeft Zaterdag de proefvaart plaats gehad van de salonboot „Schelde", behoorende aan de N. V. Rotterdamsche Tramweg- Mij. Dit schip, dat den 5den Sept. 1944 (dolle Dinsdag) door de Duitschers in de haven van Din- telsas tot zinken was gebracht en eerst 15 maanden later, den 22sten Dec. 1945 kon worden gelicht, is aan de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam geheel gerestaureerd en gemoderniseerd. Waar eens het vrije achterdek was, strekt zich nu van de midscheeps af tot achteraan toe een geheel nieuwe, luxieus ingerichte en door groote ramen naar drie zijden uitzicht biedende deksalon met box-indeeling uit, waar aan ca. 100 passagiers een gezellig zitje wordt geboden. Daar boven bevindt zich het promena dedek. Benedendeks de kajuiten, voorin de 2e klasse, achterin de le klasse. beide met bekleede langsbanken en elk plaats bieden de aan pl.m. 100 passagiers. En teneinde het verblijf aan boord zoo gezellig mogelijk te maken, is door het geheeie schip een radio installatie aangebracht, zoodat ook aan muziek geen gebrek is. In voor- en najaar zal de „Schelde" worden gebruikt voor vervanging van de veerbooten in de diensten Zijpe-Numansdorp en Middelhar- nis-Hellevoetsluis, wanneer deze voor reparatie of anderszins uit de vaart moeten worden genomen, doch in de zomermaanden zal ze uitsluitend worden verhuurd voor het uitvoeren van pleziertochten. Deze tochten zullen niet alleen be perkt blijyen tot het eigen land, maar, evenals voor den oorlog, worden uitgestrekt tot in België, wat vooral aan onze deviezenposi- tie ten goede kan komen. Voor het meemaken van deze proefvaart was een groot aantal gasten genoodigd, waaronder we opmerkten autoriteiten uit de Scheepsbouwwereld, van de Rijks- Inspectie van Verkeer en Vervoer, alsmede van de Kamer van Koop handel. Nadat ir. D. de Jong, directeur van de R. T. M. ons aan boord een hartelijk welkom had toegeroepen, heeft dr. H. J. van Zuijlen, als mede-directeur, ons tal van techni sche bijzonderheden medegedeeld, waarbij hij o.a. vertelde, dat het in de bedoeling ligt Woensdag a s. andermaal een tocht voor genoo- digden te maken, doch nu voor een aantal kinderjn uit de Croos- wijksche buurt <van Rotterdam. waarbij dan tevens het doel voorzit er voor deze kinderen, behalve een pleziertochtje, tegelijkertijd ook een studiereisje van te maken, teneinde ze meer bekendheid bij te brengen over onze prachtig mooie waterlandsohappen. Even half twaalf vertrok „de Schelde" van de Oosterkade te Rotterdam, heel rustig zich een weg banend door het gekrioel van af- en aan varende schepen, op de wederoom zoo gezellig drukke Nieuwe Maas. We passeerden de werf van Piet Smit Jr., waar de .Schelde" geruimen tijd onder handen van de scheepsbouwers is geweest en het gerikketik der klinkhamers weer het lied van den arbeid zingt. Trouwens, op alle werven, waar we langs voeren, la gen schepen in aanbouw of voor herstellingswerkzaamheden. Van de Nieuwe Maas de Noord op, om vervolgens langs Dordrecht de Kil door te stoomen naar het Hol- landsch Diép, waar we als attrac tie voor de gasten een heen- en weerreisje onder de beide Moer- dijkbruggen door gemaakt heb ben. Hierna werd koers gezet naar de haven van Numansdorp, van waar we met een extra-tram van de R. T. M. naar Rotterdam zijn gebracht. Het is een overheerlij ke tocht, geweest, waartoe de war me voorjaarszon veel heeft bij gedragen. Hierdoor waren we in staat op het promenadedek op rustige wijze volop te genieten van het schoons, dat het Neder landsche waterschap den toerist biedt. We wenschen de R. T. M. met haar mooie „Schelde" veel succes. De K.N.A.C. wijst er op. dat, hoewel het totaal aantal verkeers ongevallen ongeveer een vijfde minder is dan voor den oorlog, volgens gegevens van het C. B S. de ernst van de ongevallen aan zienlijk is vergroot. Het aantal dooden en ernstig gewonden is in 1946 ongeveer anderhalf maal zoo groot geweest als in 1938, het aan tal lichtgewonden was slechts de helft. De kans om in het verkeer een zwaar letsel op te loopen in plaats van een licht is thans 100 procent grooter dan voor den oor log. Gelet op het ernstig leed, dat jaarlijks in vele duizenden gezin nen door deze, voor een groot deel vermijdbare, ongelukken wordt veroorzaakt, wekt de K.N.A.C. al len weggebruikers nogmaals op in het belang van zich zelf zoowel als van andere verkeersdeelne mers, de eenvoudige en logische verkeersregels nauwgezet op te volgen, met de noodige aandacht en belangstelling aan het verkeer deel te nemen en vooral verdraag zaamheid en inschikkelijkheid te betrachten. Speciaal briefpapier voor snelle verzending Het steeds toenemende brief, verkeer met onze militairen in Indië noopt tot het treffen van voorzieningen, die een vlot post vervoer .zullen bevorderen. Tot dusver worden ongeveer vierhonderdduizend brieven en briefkaarten per week aan de veldpost toevertrouwd. Het uiter aard beperkte laadvermogen der vliegtuigen veroorzaakt, ondanks de prioriteit, die aan de verzen ding van de post voor militairen wordt verleend, thans reeds van tijd tot tijd eenigen achterstand. Om dit te ondervangen zijn post. bladen ingevoerd, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn tegen 11 cent per stuk (porto in begrepen). Deze postbladen wegen minder dan de helft van een ge middelden normalen brief. Aan de verzending van brief kaarten en van deze postbladen wordt eerste voorrang verleend, zoodat vertraging van hier na:r Batavia zoo goed als uitgesloten is- Hierdoor kan echter aan ge wone veldpostbrieven niet meer die voorrang worden»verleend als vroeger het geval was. De bermplankjes en andere aan duidingen langs de rijbanen geven een uitmuntende geleiding bij duisternis en mist. Zij waren door en tijdens den oorlog grootendeels verdwenen. Op een verzoek aan de beheerders van de hoofdverbin dingen voor doorgaand verkeer om deze voorzieningen wederom te doen aanbrengen ontving de K.N.A.C. in het algemeen een gun stig antwoord. Op bijna 88-jarigen leeftijd is Zaterdag te Den Haag plotseling overleden mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de Eerste Kamer. In het mooie voorjaarsweer maakte de heer De Vos van Steen- wijk, die juist hersteld was van een ernstige ziekte, Zaterdagmid dag een wandeling over het Lange Voorhout, toen hij juist voor het paleis van H. M. de Kor ningin ineenzakte en overleed. De thans overledene werd 10 Juli 1859 in Dalfsért geboren en heeft tal van belangrijke functies bekleed. Zoo was hij o.m. lid der Prov. Staten van Overijssel, van de legercommissie, den raad van defensie en de commissie van toe zicht op de bijz. universiteiten. Van 1913 tot 1929 was hij lid en van 1929 tot 11 Juli 1946 voor zitter der Eerste Kamer. Als lid had hij zitting voor het disti-ict Overijssel der C. H. Unie, terwijl hij geruimen tijd optrad als frac tievoorzitter. Ook was hij kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en sedert 11 Juli 1946 minister van staat. Hij was drager van de hoogste bur gerlijke onderscheiding: het grootkruis van de orde van den Ned. Leeuw. In verband met de slechte weerstoestanden en de onmogelijk heid op juisten tijd dè route naar Indië te kunnen voleindigen, keerde de tinbaggermolen Kalmoa weer naar huis terug. De tocht naar Kinderd\jk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1