Na zes weken Moskou-gepraat AANWINST voor Marine DE KNOEIERIJEN IN DEELEN Heiligverklaring Grignion de Montfort Toen we nog konden sparen Duitschlands voedselnood De vijandschap gehandhaafd Eens maakten we Amerika Snelste vliegmachine ter wereld boven ons land DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V.S. en Rusland staan scherp De „Vulkaan" in onzen dienst Meidagen 1940 Meerwaarde-leer van ambtenaren ONGSLAGEN m V.S.-publiek heeft eerbied voor ons 69ste JAARGANG WOENSDAG 16 APETL' 1947 No. 20290 „Organisatie van het Westen" GRUNER OPGEHANGEN MARSHALL NAAR STALIN W Binnenkort naar ons land LANDDAG VAN OUD SOLDATEN TE RUSSEN AMERIKA EN WAPEN LEVERING. Dikke winsten O, DIE GUIDES HEIDEBRAND Bij KOOTWIJK GEBREK AAN DUITSCHE MEDEWERKING „EEN SYSTEEM VAN MISDAAD" DE „QUEEN ELISABETH" WEER VLOT DE H. STOEL EN CANADA VATICAAN TEGEN VER FILMING VAN „CANDIDA" TIEN JAAR VOOR PRO- DUITSCH JOURNALIST STRAAL-VLIEGTUIG DEMONSTREERT N. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche C°urant zijn gevestigd te Rotterdam, Korte"ae^1 ggLl' Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIXPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Moskousohe conferentie loopt ten einde. Men vipelt be batten. matheid en moeheid der ge_ welke geen enkele niubrengen dachte meer naar /Uehheid heb- en daardoor elkel£ beSprekingen ben verloren. De bloemen; zien er uit als vera het is straks vallen ze a et t,e moeten werkelijk tragic» siechts goed zeggen zü". voor den vuü» het iot van alle Moskou waar Westelijke en conferen 'iib0ndgenooten"-over- over het lot en de toe komst van de wereld moeten be slissen: ze loopen hopeloos vast op de innerlijke tegenstellingen tus- schen de twee groepen. Eigenlijk staat er nog slechts één punt op de agenda: het vier-mogend'heden- verdrag-Byrnes-Marshall voor 'n •waarborg tegen Duitsche her bewapening, een verdrag, dat een looptijd van twintig, misschien zelfs veertig laar moet hebben Zou dit op het laatste °°®Ydan nog kunnen worden ge bercikt; zou ten mmste ie nt men verre maar ook op hup warit ook over Y" vrtag hoe men Duitschland te Yn moet verhinderen zich weer te bewapenen, heerscht bit ter weinig overeenstemming. Wat nu, in de zesde en waar scbünlijk laatste week van de confTrentie, het meest opvalt, is wel dat Juist in dezen Uld de ot7'nmaanmerkeiyke verslechte- ring hebben ondergaan Wijf Moskou geheel kwam te staan wi' r de nieuwe Truman-leer? Deze cristallisatie van de Ameri kaansche vijandschap tegenover t Russische expansionisme en het communisme moest haar sterken invloed in de Russische hoofdstad doen gelden, en zij heeft dit onge twijfeld ook gedaan. Het Kremlin voelt zich. door de Amerikaanscne actie in Griekenland en Turkije, in zijn drift naar het Nabije Oos ten en daarmede naar het geheeie, uitgestrekte Zuid-Oost-Aziatische gebied schaakmat gezet. Het heeft nog geen ti.id en gelegenheid ge had wellicht heeft het daartoe ook niet de middelen om een tegenzet te doen- Maar duidelijk is merkbaar, dat de Russische stemming uiterst verbitterd is. Het. bleek om. bij de en marge van de conferentie gevoerde be sprekingen over een herziening van 't BritschRussische verdrag. Men heeft niet den indruk, dat hierbij, niettegenstaande allen goeden wil van den steeds sarcas tischer glimlachenden en sprek^ den Bevin. eenige reëele vordering S gemaakt. Alles loopt vast op den eisch der Russen, dat m het nieuwe verdrag een clausule zal worden opgenomen, dat Engeland „p-n steun zal verleenen aan eenig land' dat "als vijandig ie gen s Rusland wordt beschouwd" jjeze clausule slaat natuurlijk op Vereenigde Staten. Hoezeer Moskou overigens Washington reeds als „den" vij?,nd ziet, blijkt uit het feit, dat Marshall eerst op het uiterste moment verzocht werd een onderhoud met maar schalk Stalin te hebben, nadat Bidault en Bevin reeds vrij spoe dig den Kremlin-dictator konden bezoeken. Hoe diep de klove is. wordt ook van Amerikaansche zijde dage lijks duidelijker en dringender gedemonstreerd. In de V. S- spreekt men er reeds van, nu ook hulp te gaan verleenen aan Hon garije, Oostenrijk, Korea, en weer aan China. Maar bovendien gaan er over den Oceaan gezaghebben de stemmen op om voor alle lan den van West-Europa een nieuw soort leen- en pachtwet in te stel len, ten einde in dit geheeie ge bied de kansen van het commu nisme tot een. minimum (erug te brengen. Daarom waarschijnlijk ook wordt in de Vereenigde Sta ten de terugkeer van generaal de Gaulle in de actieve politiek met de grootste nauwlettendheid ge volgd, De Gaulle heeft met zijn aanvankelijk tamelijk anti-angel- saksische, naar Moskou lonk- oogende ideeën radicaal en defi nitief gebroken; voor hem is het communisme het grootste gevaar ook voor Frankrijk geworden. Die ontwikkeling wordt natuurlijk in Washington toegejuicht, en som mige Gaullisten spiegelen h.un aanhangers, waarschijnlijk zeer terecht, reeds tiencijferigé dollar credieten voor. als de Gaulle zich stevig aan het bewind heeft ge vestigd- Senator Byrd gaat nog een stap verder. De Vereenigde Naties zijn. meent hij, o-i. zeer juist, een vol slagen machtelooze organisatie ge worden. Laat men er daarom een „Organisatie van het Westen" van maken, met uitschakeling van alles wat Oost is, d-w-z. Russisch of Russisch georiënteerd. Laat men zoo ook de vredesverdragen maken of herzien. Het Westen, d.i Amerika met West-Europa geheel Europa, dat zich Westersch wil oriënteeren staan in Amerika in de volle belangstel ling, en graaf Coudenhove- Kalergi vindt er met zijn „West. Europeesche Unie" 'n geestdriftige ontvangst- Men begint in Washington ten opzichte van Rusland zijn geduld te verliezen; de beroemde „one world" van Wendell Wilkie wordt er meer en meer als een illusie gezien. De Amerikanen zijn vaak onbegrijpelijke idealisten, maar, merkwaardig genoeg, tegelijkertijd harde, zakelijke realisten. Voor morgen kunnen zij zich heerlijke droomen scheppen, voor vandaag bouwen zij op de werkelijkheid van het heden. Nadat de executie van den Joodschen verzetsman in Palesti na, Gruner,, die in Januari j.l. ter dood werd veroordeeld, telkens en telkens weer was uitgesteld, is het vonnis heden ten uitvoer gebracht. Naar uit officieele Joodsche bron verluidt, is Gru ner heden in de gevangenis te Acre opgehangen. Allerstrengste veiligheidsmaatre gelen waren getroffen in de Jood sche wijken van Jeruzalem. Ha;fd( Tel Avio. Sinds 6 uur gisteren avond lag alle verkeer stil en vanochtend vroeg is in genoem de wijken een uitgaansverbod af gekondigd. Tegelijk met Gruner zijn dne andere joodsche verzetslieden ge ëxecuteerd. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Marshau, heeft zich, na deze mislukking, in gezelschap van den Ameri- kaanschen ambassadeur, Bedel Smith, naar het Kremlin hege ven voor een bezoek aan Stalin. Marshall was tevens vergezeld van zijn assistent Charles Bohlen. Het onderhoud werd, zooals ge woonlijk, bijgewoond door Molotof. Ook was de sovjet-Russische am bassadeur te Washington, Novikof, present. Er is niets bekend omtrent net verloop der besprekingen. Moge lijk heeft Marshall Stalin wilien spreken over den gang der confe rentie, die noodeloos door aller hande bezwaren van Molotof in ge vaar wordt gebracht. Een uur en drie kwartier nadat Marshall het Kremlin betrad, was hij terug in het Spasso-paleis, de ambtswoning van den Amerikaan- schen ambassadeur. Amerikaansche functionarissen weigerden zich Uit te laten over het verloop der Krem- lin-conferentie. De aankomst van den heer Hofwijk op Schiphol Zooals bekend, wordt op He melvaartsdag te Rijssen een land- dag gehouden voor de oud-solda ten der land-, zee- en luchtmacht, die tijdens de mobilisatie en oor logsdagen het vaderland gediend hebben. De landdag begint des morgens met opcnlucht-godsdjenstoefenin- gen onder leiding van den oud- aalmoezemer Mgr. Noordman en den oud-veldprediker dr. Harren- stein. Om 2 uur begint de meeting, waarbij als sprekers zullen optre den de minister van oorlog luit. kolonel A. II. J. L. Fiévez eene raal H. C Winkelman, generaal baron van Voorst tot Voorst mer Noordman en dr. Harrenstein' Hierna volgt een défilé. Herdenkingsredevoeringen wor den uitgesproken door kapelaan F Th. Janssen uit Goor en ds. Br°nncerten der militaire kapel len en een bioscoopvoorstelling jn de openlucht zullen het geheel '"De" dafwordt 'besloten met een taptoe en groot vuurwei De opbrengst van den n komt ten goede aan de weduwen en weezen der gesneuvelde solaa ten uit de Meidagen van 194U- De Koninklijke Marine mocht gisteren een belangrijke aanwinst boeken voor haar vloot. Op de marinewerf te Chattam heeft na melijk de bevelhebber der Ned. zeestrijdkrachten, luit. admiraal C. E. L. Helfrich, namens H. M. de Koningin van de Royal Navy over genomen Hs. Ms. „Beachy Head", welke bodem onder den naam „Vulkaan" is ingelijfd bij de Ned. vloot. De „Vulkaan", die zal dienst doen als onderhouds- en reparatieschip, meet 9200 ton en is zoodoende een van de grootste schepen onzer vloot. Bij de overname stonden aan den wal opgesteld de Royal Marine Band, een eerewacht van Britsche mariniers, een gewapende wacht van Hr. Ms. „Karei Doorman", die momenteel in Greenwich ligt, en de marinierskapel der Kon. Marine Nadat de eerewachten waren ge ïnspecteerd ving de eigenlijke plechtigheid der overname aan. Terwijl de Britsche band plechtig het Engelsche volkslied speelde ging langzaam de Britsche oor logsvlag aan den voorsteven om laag, tegelijkertijd werd de vlag aan den achtersteven gestreken. Dan presenteerden de eerewach ten het geweer, de marinierskapel zet het Wilhelmus in en aan den voorsteven gaat de Ned. driekleur omhoog, terwijl tegelijkertijd de geus aan den achtersteven wordt geheschen. Onze marine is een grooten bodem rijker geworden Luit.-admiraal Helfrich verlaat het officieele gezelschap op den wal en treedt toe op het schip, waarvan twee Ned. vlaggen nog den naam verbergen. Met enkele woorden neemt de bevelhebber het schip over en hij verwijdert de vlaggen, waardoor de naam „Vul kaan" zichtbaar wordt. Daarop be geeft het gezelschap zich naar dc loopplank en terwijl de luit.-admi- 'aai eerste het schip betreedt gaat de admiraalsvlag in top. Hr. Ms. „Vulkaan" is in Juli '45 in dienst gesteld en is gedurende de laatste maanden van den oor log tegen Japan als reparatieschip gebruikt, aanvankelijk te Colom bo, later te Singapore. Het is 140 meter lang en kan een snelheid van 10 Engelsche mijlen ontwikke len. Het wordt voortgedreven door een triple expansiemachine. Het schip is berekend op een bemanning van 400 koppen. De be wapening bestaat uit zestien Oer- licons, zijnde twintig millimeter luchtafweermitrailleurs. Het is toegerust met tal van werkplaatsen zoodat er allerlei herstellingen tot de grootste verricht kunnen wor den. Waarnemend commandant is de l.t.z. Ie kl. P. Schotel en eerste officier de l.t.z. Ie kl. J. van Gron- delle. De „Vulkaan" zal dezer dagen naar Nederland vertrekken, de plaats waar het schip gestation- neerd zal worden is op het oogen- blik nog niet vastgesteld. De Nederlandsche marine-auto riteiten zullen heden, Woensdag, per trein een bezoek brengen aan Portsmouth, waar tijdens den oor log de Nederlandsche schepen ge- stationneerd waren. Dit bezoek geschiedt op uitnoodigmg van den commander-in-chief Portsmouth. Gedeelten der bemanning van Hr. Ms. „Karei Doorman" zullen dien dag rondritten door Londen maken in touringcars. Een der dcelen van het overstromingsgebied in Engeland, waar de Nederlanders hulp zullen verleenen. Het terrein bij Morton waar de Engelschen reeds druk bezig waren om den watersnood in de Trent-vallei te keeren. President Truman heeft in een boodschap aan het congres ,rac\l- caL wijzigingen voorgesteld in de Amerikaansche neutraliteitswe waardoor de regeering in staat gesteld wordt, de verzending van wapenen naar niet-bevriende lan den te verbieden- Truman verklaarde, da1 ne neutraliteitswet den minister van buitenlandsche zaken gebood, een vredestichter en pen onrustst-oKor beiden op denzelfden voet te be handelen door den uitvoer van wapenen toe te staan, hetgeen met langer in overeenstemming was met de verplichtingen en behoef ten van de V. S- „Indien ooit weer een oorlog zou dreigen', aldus Truman, „zou het onduldbaar zijn, indien wij door onze eigen wet geving gebonden waren om steun te verleenen aan iedere mogend heid. die ons zou kunnen aan vallen". De nieuwe voorstellen zouden een doeltreffender controle op den internationalen wapenhandel mogelijk maken. Een ganschen dag heeft de Arn- hemsche rechtbank gisteren besteed aan de geruchtmakende zaak van de malversaties verleden jaar in de autodump van Deelen en gevoelige straffen zijn geëischt. Zooals destijds is'gemeld, werden verleden najaar verschillende per sonen uit de leiding van deze dump gearresteerd, o.a. de liquidateur, de 41.jarige inspecteur der domeinen J H L die echter vrij snel weer in vrijheid werd gesteld, diens on middellijke assistent, de 37-jarige in- specteur der rijksbelastingen, E. J. de B., de chef.taxate.ur van de dump, de 62-jarige automobielhan delaar H J. K uit Wassenaar en de 42-jari'ge eerste luitenant E. R., die namens het departement van Oorlog 12.000 motorvoertuigen uit de dump moest overnemen. Het fest waarover het voor de recht, bank ging, was het koopen door R van een partij van 21 auto's voor dén prjjs van 2500 uit de dump. Die prijs was door den taxateur K. vastgesteld in tegenwoordigheid van enkele andere leidende figuren "it da dump en toen had K. de auto's, die voor sloop bedoeld waren, ge kocht Hjj vormde n.l samen met De B'. en K. een kongsi om een zoet winstje 'te maken uit de leve ranties aan burgers uit de dump In den eersten tijd nadat de Ned. regeering de dump overgenomen had van de Canadeezen, was namelijk door het departement van Financiën bepaald, d?t de verkoopprijs van de auto's en motorrijwielen dezelfde moest zijn als de taxatieprijs van 9 Mei 1940. Dat vonden R. en de zijnen wel' een beetje al te gek, zoodat zij besloten de meerwaarde, welke de handelaar wenschte te betalen, maar in eigen zak te ste ken Op de onderhavige partij van 21 auto's deed een Eindhovensche handelaar een bod van 24.000 en zoo konden R. en de anderen f 21.500 Winst opstrijken. De groote strijdvraag was nu of de drie verdachten werkelijk een overtreding van het wetboek van strafrecht hadden begaan dan wel een grove incorrectUeid, welke niet door de rechtbank, maar discipli. nair gestraft zou moeten worden. De officier van justitie, die de combinatie van oplichting, ver- duistering en heling had ten laste gelegd was van meening dat in derdaad een misdrijf is gepleegd. R waa zijns inziens inderdaad wel heel erg schuldig, maar spr. was van' meening, dat deze man Soor den krijgsraad zou moeten worden gestraft Tegen' De B eischte de officier jaar gevangenisstraf zonder aftrek benevens bet verbod om ge. durende 4 jaar het beroep van in specteur van belastingen uit te oefenen en teruggave van 9000, en tegen K. negen maanden gevan genisstraf zonder aftrek. De verdediger was van oordeel, dat de hoofdschuldige in dit drama, degene is, die opdracht heeft gege ven de motorrijtuigen te verkoopen tegen taxatieprijs op het peil van '40 Z.i. waren de verdachten in iuridischen zin niet strafbaar Hij vroeg hun onmiddellijke invrijheid stelling efcn verzoek, dat de recht bank afwees. De uitspraak werd bepaald op 28 April a.s. Het is dan maar weer 'n gerucht geweest, dat de gulden opnieuw in waarde zou verminderen. Immers er is weinig aardigheid aan, als men een rijksdaalder in zijn zak heeft en dan leest in zijn avond blad, dat het blauwe papiertje den anderen dag maar twee gulden waarde heeft. Officieel natuurlijk nog een rijksdaalder, maar de koopkracht We voelen overigens reeds dage lijks aan den lijve, dat de gulden van 1947 niet meer de gulden van 1940 is. De spaarsom van toen is maar de helft èn door oploopende prijzen èn door de lagere waarde. Met ons geld kunnen we den vredesslag niet winnen. Het ada- I gium blijft: arbeid en meer arbeid. Desnoods onder min of meer on gunstige omstandigheden. We wor den wel eens te precies. IJzer laat zich niet met handen breken. Onder den kop: Onze ware ge daante, wijdt „Het Vrije Volk van gisteravond aandacht aan de zelfde zaak. Het blad merkt o.a. op: Men prijst ons te hartelijk. De nieuwe Amerikaanse am bassadeur. dr. Baruch, heeft bij zijn komst in ons land zijn be wondering uitgesproken, zowel voor ons voorbeeldig herstel als voor de beteugeling van 't prijs peil. Hij zal niet lang in dit land behoeven te vertoeven om tot de ontdekking te komen, dat achter onze Nederlandse afkeer van onopgeruimd puin, achter onze wil tot aanpakken, achter onze prijzenpolitiek en achter de schijn van welstand en naak te armoede van 'n uitgemergeld land schuil gaat. Wij krijgen bijna 't gevoel, dat men ons, schouderkloppend, vertelt: Kom, kom, niet zo somber; jullie zit ten nog niet aan de grond en jullie zijn zulke flinke kerels; m ar dat men daarbij denkt: Crediet hoef je in elk geval niet van ons te verwachten. Op 20 Juli a.s. zal in de St, Pie- ter te Rome de plechtige heilig verklaring plaats hebben van den Zaligen Grignion de Montfor', stichter van de congregatie der paters Montfortanen. Een keur van persoonlijkheden uit de Ned. Kath. wereld zal Dij deze plechtigheid aanwezig zijn. De viering in ons land zal plaats hebben in het Nederlandsche moederhuis te Schimmert op 8 September, daags dus na de slui ting van het Mariacongres te Maastricht. Het geheeie Nederlandsche Epis copaat, alle Katholieke ministers en tal van andere officieele per sonen zullen daarbij tegenwoordig zijn. Het comité voor de feestelijkhe den droeg den componist M. Monnikendam ongeveer een half jaar geleden op, een groot werk te schrijven voor koor en orkest. Dit werk is thans voltooid en be vat een aantal psalmverzen, tot een symphonisch geheel verbon den. De Maastreechter Staar en het M. S. O. zullen op genoemden da tum dit werk voor het eerst uit voeren. 7 uur Radio heide- Gisterenavond omstreeks ontdekte personeel van Kootwijk, dat een felle brand was uitgebroken. Daar üe masten en palen van het station door de vlammen werden bedieigd werd terstond alarm geslagen en met behulp van omwonende bur gers, de Apeldoornsche brandweer en militairen uit Harskamp heelt men het vuur na twee uur zwoe gen weten te dooven. Vooral ue militairen maakten zich zeer vei- dienstelijk, met hun carriers reden zij heen en weer door de dikwijls metershoog oplaaiende vlammen, waardoor deze op vele plaatsen werden gedoofd. Een klein inci dentje heeft zich daarbij nog voor gedaan, doordat een carrier in bot sing kwam met een houten anten nemast van den. kortegolf zender, waardoor een klein defect ontstond Het telegrafisch verkeer met Ame rika werd daardoor ongeveer 2J minuten gestoord, toen was het euvel verholpen. Enkele tientallen hectaren voor namelijk hoog buntgras zijn kaal gebrand. Van het begin af der geschiede, nis van de Vereenigde Staten als natie, heeft er tusschen de V- S- en Nederland in financieele aan gelegenheden een verwantschap bestaan van nauwe en hartelijke samenwerking en vertrouwen- De heer Wilkinson, attaché van de Amerikaansche ambassade in Den Haag, heeft over dat alles in een rede te Amsterdam interes santé mededeelingen verstrekt, in Commentaar" vonden we o-m- de volgende gegevens: De heer Wilkinson zette uiteen, hoe de deelneming van Neder- landsch kapitaal eertijds een be langrijke rol heeft gespeeld bij de vestiging van ondernemingen, die inmiddels ertoe hebben bijgedra. gen om de Vereenigde Staten te maken tot de groote landbouw- en industrie-natie van heden. Nadat hij eraan herinnerd had, hoe de financieele betrekkingen tusschen Nederland en de Ver. eenigde Staten reeds dateeren van een tijdvak slechts zes jaar na de onderteekening van de Onaf- hankelijkshcidsverklaring, waar mede» de Vereenigde Staten a's natie het levenslicht aanschouw den, somde de heer Wilkinson ver schillende voorbeelden op van de wijze waarop Nederlandsch kapi. taal eertijds in Amerika is ge plaatst. In 1782 b-v. plaatste de Amerikaansche regeering een lee ning van 5 000.000 in Nederland, met een looptijd van tien jaar en een rente van 5 procent en het. zelfde herhaalde zich in 1784, Op de eerebegraafplaats te Overvee.n werd Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van den Amsterdamschen iH< '"d utrker F. H. Keve (Sjoerd de Boer) bijgezet. Pastoor v. ISiekerk verrichtte de absoute. Generaal Lucius Clay, militair bevelhebber der V- S- in Duitsch land, heeft op een bijeenkomst van 'den Laend'errat te Stuttgart verklaard, dat men niet kan ver wachten. dat Amerika de voedsel- teveranties op peil zal houden wanneer de boeren voldoende meewerken om voedsel af le™n ven en voedselrijkere staten van Duitschland de andere niet laten meedeelen. Generaal Clay legde er den na druk op. dat de bereidheid om voedsel t,e deelen de ware t ■v'ssteen is voor aanhankelijk heid aan Duitschland. Volgens Clay is. er voldoende gra-n in F>iiit?rbl,?nd en onderweg naar Duitschland om het broodrantsoen in West-Duitschland op peil te houden. Clay raadde aan niet ie veel van de conferentie te Moskou te verwachten, daar de vredes verdragen met de k t inere landen reeds vele maanden in beslag namen. Dr. Hermann Dietrich, voorzit ter van den voedsel- en land bouwraad voor de Amerikaansche en Britsche zones van Duitschland, heeft medegedeeld dat hij zijn plan voor de Duitsche voedselvoorzie ning uit eigen productie tot bet volgende oogstjaar zou moeten uitstellen. Voor radio Stuttgart zeide dr. Dietrich o.m „De voedselpositie is aanmerk-lijk ge wijzigd als gevolg van de fusie tusschen de 'wee zónfs. in dien zin, da' de Britsche zêne geen voorraden ingevoerde levensmid delen had- Pee-door werd de laaf de poo-t in de Britsche zóne rne^r aangesnroken dan in de Ameri kaansche''. 1787, 1788, en van 1790 tot 1794. Al deze leeningen waren, kort na het begin van de negentiende eeuw, volledig afgelost, Vooral bij de ontwikkeling van het Amerikaansche kanaalwezen heeft Nederlandsch kapitaal de helpende hand gereikt. In 1792 werd het eerste groote kanaal project in de Ver: enigde Stalen door Nederland gefinancierd, ter wijl de sluizen in dit kanaal ge. bouwd werden volgens plannen van Nederlandsche waterbouw kundigen. Omstreeks het midden van de negentiende eeuw en in te1,"® jaren droeg Nederlandsch kapitaal er in aanzienlijke mate toe bij om den aanleg mogelijk te maken van de groote Amerikaansche spoor wegnetten in het Midden.Westen. het Zuid-Westen en de spoorlijnen uit Chicago, St Louis en andere plaatsen naar de kust van den Stillen Oceaan. Aaadeelen van Amerikaansche spoorwegen wer den bij Nederlandsche beleggers in toenemende mate populair en in 1873 was een zestigtal spoor weguitgiften op dc Amstei dam- sche markt geplaatst, of werden onder Nederlandsche beleggers verhandeld. Voor 1900 vormden spoorweg- fondsen het grootste deel van Nederlands beleggingèn in de Vereenigde Staten. In de jaren daarna evenwel kregen de Neder, landsche beleggingen steeds meer een gevarieerd karakter en breid den zich uit tot practisch alle terreinen der industrieele activi teit. Vooral de Amerikaansche staalindustrie deed een beroep op de Nederlandsche beleggers en men schat, dat alteen de beleggin. gen in de staalindustrie omstreeks 1907 meer dan 50 000 000 dollar bedroegen. Bij het uitbreken van den eer sten wereldoorlog werden aan de Amsterdamsche effectenbeurs 25U Amerikaansche fondsen verhan deld, bestasnde uit 47 aandeelen van verschillende spoorwegen en 59 van industrieel® ondernemin. gen, alsmede 123 verschillende soorten sP°oï"we8"0^,^^a^e? en obligaties van industrieën en andere ondernèmincen. Men schat dat toen de waarde van het Nederlandsche bezit in Amerika ongeveer 600 tot 800 millioen dol lars groot was, d® goudvoorraad uiteraard niet meegerekend. De heer Wilkinson schilderde vervolgens de ontwikkeling der financieele betrekking-en tusschen b"ide landen na den eersten wereldoorlog. toen Nederland tijd-liik ophield, een kapitaal- experteerende nat-'® 'e zijn en de stroom van beleggingen tijdelijk e°n orrgeVpofde richting volgde. Bovendien werden omstreeks het midd-n van de fwiné-.ger iaren VOOp plrpp laij rn'Tjocj) dehor a n Nederlandsch-Indische obligaties, gegarandeerd door het Koninkrijk der Nederlanden, aan Amerikaan sche beleggers aangeboden. Op deze en andere Nederlandsche emissies werd prompt ingeschre ven en zij werden op de Ameri. kaansehe effectenmarkten leven dig verhandeld tegen koersen, die voor de oorspronkelijke koo- pers bevredigend waren- Overgaande tot de financieele betrekkingen tusschen de beide landen op dit oogenblik, wees de heer Wilkinson op de groote be. dragen aan Amerikaansche effec. ten en andere deelnemingen in Amerikaansche ondernemingen van Nederlandsche beleggers. Vol. gens de jongste officieele cijfers hadden in Juni 1941 5179 Neder landsche ingezetenen activa in Amerika, van wie vierduizend particulieren waren. Volgens de koersen van dien tijd vertegen, woordigden deze activa een waar de van ongeveer een milliard dollar, inclusief ongeveer 300 millioen dollar in effecten. Hoe het er thans met onze schuld aan de Amerikanen voorstaat, we ten we. Overigens was de heer Wilkinson van meening. dat de. zelfde verhouding van weder- zijdsch begrip en onderling ver trouwen. een verhouding die reeds meer dan 150 jaar bestaat, zou voortduren- In Amerika, aldus zeide hij., bestaat er onder net publiek groote eerbied voor en vertrouwen in de traditioneele integriteit van het Nederlandsch karakter en in de scherpzinnigheid en het doorzettingsvermogen van den Nederlandschen zakenman en financier. Ook heerscht er groote ■bewondering voor de Nederland, sche natie wegens het opmerke lijke herstel, dat. zij sinds de be vrijding heeft ondergaan alsmede een algeheel gevoelen van groote sympathie voor de bevolking we. gens den harden tijd dien het land tijdens de Duitsche bezetting heeft moeten doorstaan. Laten we hopen, dat dit inzicht, die gevoelens ®n dat vertrouwen opnieuw resultaten zullen afwer pen. John Rankin, democraat uit Mississippi, heeft in het Ameri kaansche huis van afgevaardigden geëiseht, dat Amerika onmiddel lijk de diplomatieke betrekkingen met de sovjet-unie verbreekt. „Wij kunnen het communisme en de dictatuur over de geheeie we reld niet. t®genhouden door een slappe politiek- Het communisme is geen regeeringssysteem, maar een systeem van misdaad", aldus Rankin. Overigens is er nog wat anders. Meer heil dan in de fijnste outil lage en hoogste loonen zien we nog altijd in de onderlinge verhouding tusschen de bedrijfsgenooten. Voor den gang van het werk, voor de snelheid en eventueele op offeringen, die men zich moet ge troosten zijn de eerste eischen: liefde voor het bedrijf en vriend schap onder elkaar. Dat is het criterium voor groeven volharding We achten het op het oogenblik voldoende bewezen, dat, hoe wel kom een hoog loon ook is, de werknemers daarmee alleen den gang naar hun bedrijf niet aange naam vinden. Om het werk en de sfeer dient men graag thuis en op zijn werk plaats te zijn. HENK VAN DER MAZE Na meer dan 26 uur aan den grond te hebben gezeten is gister avond de „Queen Elizabeth", wel ke in den mond van de haven van Southampton strandde, weer vlot gekomen. Een twaalftal sleepbooten verleende hierbij assistentie. De boot is daarop de haven van Southampton binnengeloopen. Men verwacht dat het schip, nadat een duikeronderzoek zal hebben plaats gevonden, nog deze week de terug reis naar New York zal aanvaar den. Naar Reuter meldt, verwacht men de spoedige aanknooping van diplomatieke betrekkingen tus schen den H. Stoel en Canada- De benoeming der respectieve diplo matieke vertegenwoordigers l zal officieel worden aangekondigd tij dens godsdienstige feestelijke plechtigheden, welke tusschen 18 en 22 Juni a s. te Ottawa zullen gehouden worden. Kardinaal Mc. Guigan, aarts bisschop van Toronto, zal den Paus als legaat bij die plechtig heden vertegenwoordigen. Het Vaticaan heeft zich uitge sproken tegen de verfilming van Voltaire's „Candida", welke de Fransche regisseur Marcel Car- né in Rome wilde doen plaats vin den. Dit werk van Voltaire staat namelijk op den Index. De zwaarste straf, die het Haar- lemsche tribunaal tot dusverre heeft geadviseerd .n.l. de maximum straf van 10 jaar interneering, werd gisteren opgelegd aan den 52-jarigen journalist F. C. Derks die gedurende den bezettingstijd eerst plaatsvervangend hoofdredac teur en daarna hoofdredacteur van de Haarlemsche Courant is ge weest. De beschuldigde was van 9 November 1933 af lid geweest van de NSB en trad onder de oor logsjaren op als groepsleider van deze beweeing. Zi.in 2 zoons sneu- veteen ais SS-ers aan 't Oostfront. Bovendien werden h°m de bur- „echten voor het leven ont nomen. De „Gloster Meteorin de lucht vlak na de opstijging. Met een snelheid, welke die van het geluid begint te benaderen en wel met ruim 900 kilometer per uur, raasde gisterenmorgen het met twee Rolls Royce-Derwent-5-moto- ren uitgeruste Engelsche Glosier Meteor-straalvliegtuig, bestuurd door den Engelschen testpiloot Coa- tes-Predy, boven Zuid-Holland. Een groot aantal belangstellen den, onder wie vele militaire auto riteiten en leden van militaire missies uit Engeland. Frankrijk, Amerika. België en Denemarscn, was op het vliegveld Valkenburg getuige van dit nieuwe staaltje van Engelschen pioniersarbeid. De piloot demonstreerde de enoi ine stijgingscapaciteit van zijn klei nen rooden vogel, die per minuut 244 meter bedraagt. Herhaalde ma len vloog hij over het vliegveld onder het verrichten van „roils 1 (draaien om zijn lengte-as), maar de toeschouwers hadden nauwelijks tijd zich te realiseeren wat zich daar in de lucht afspeelde, of de snelle meteor was weer verdwe nen. In 5 sec. was de machine pui ten den gezichtskring. Het toestel heeft slechts een Kor te starbaan noodig en verdwijnt dan met een luid grommend ge ronk de lucht in. De Rolls Royce- fabrieken hebben het ontwerp voor de motoren in drie maanden uit gewerkt. hetgeen naar de meenhig van deskundigen een record is, dat in de eerstvolgende jaren zeker niet zal worden geëvenaard. Immers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer bereiken en benadert daarmede die van het geluid (li&8 kilometer per uur). Het staat wel vast, dat voorloopig geen vliegtu.g geconstrueerd zal worden dat een snelheid van meer dan 1000 kilom, ter kan bereiken, aangezien er o dergelijke groote snelheden b. paalde trillingen optreden, wa? van men de geheimen nog niet ge heel heeft onderzocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1