Geweldige explosie-ramp te Texas I JllSr Kamer en wederopbouw De verhoogde onderwijzers salarissen VRIJE TIJDSBESTEDING VAN DE JEUGD Vliegtuigen voor de missie Vrouwen willen naar Indonesië DE NIEUWE BONNEN Aantal dooden op 1200 geschat Diesel-electr. materiaal spoedig onbruikbaar Gezinshereeniging gaat langzaam DAGBLAD l/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ■L - '3 wöfftj 69ste JAARGANG DONDERDAG 17 APïÜL 1947 No. '2029Ï Wijziging in liet kabinet? ■'Tl "■i u Overwinning op Overzicht van eenige normen DE OPHEFFING VAN SPOORWEGHALTES vertrouwenscrisis Kraaijvatiger's pleidooi voor de opheffing van den papierwinkel" DOODVONISSEN IN HONGARIJE Nazi-bonzen Hun inbeslag genomen bezit Sociaal probleem van eerste orde K-A.B. pleit voor zomer kampen Amerika'» plan voor een luchtvloot Narcissenbloei MILCH KRIJGT LEVENS LANG MAAR SCHEEPSRUIMTE WORDT IETS GROOTER b b' Suikervoorraad op Java Enquête-commissie met V-S.-voorzitter? De bel gaat nog niet doodstraf voor DRONKEN CHAUFFEUR COMMANDO ZEEMACHT OVERGEDRAGEN WEER VIJF TABAKS RANTSOENEN Eert half pond zachte zeep Wildworst zonder wild Fabrieksdirecteur naar R ij kswerkinrichting MINDER TROEPEN IN INDIE BISSCHOPSWIJDING VAN Mgr N- VERHOEVEN DE TOESTAND VAN KONING CHRIS TIAAN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone CJlom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In het havengebied van Texas-City hebben zich gisteren twee zware ontploffingen voorgedaan, waardoor een der grootste rampen, die Amerika ooit heeft gekend, werd ver oorzaakt Het 7000 ton metende Fransche Libertyschip „Grand Camp", dat in de haven van Texas-City een lading ammonium nitraat (kunstmest) innam, bleek plotseling in brand te staan. Toen maatregelen om het vuur te blusschen faalden, begon men het schip uit de h aven te sleepen. Voor het echter kon worden buiten gebracht, had de eerste ont ploffing piaats' die een verschrikkelijke uitwerking had, daar z*c'1 wijze van kettingreactie voortzette tot de gebouwen van de „Monsanto Chemical Comp." bereikt werd, die op hun beurt in de lucht vlogen. Op het moment der ontploffing waren honderden arbeiders in de haven aan het werk. Hoewel voorloopig nog geen nauwkeurige berichten over het aantal slachtoffers kunnen worden verwacht, heeft bet hoofdkwartier van het Ameri- kaansche Roode Kruis te Washington bekend gemaakt, dat het aantal dooden geschat moet worden op 1200 en dat der gewonden op 4 a 5000. Nader bericht men, dat inmiddels ruim 500 lijken zijn geborgen. De hulpverleening werd onmid- delliik ter hand genomen, doch werd zeer belemmerd doordat een giftig gas ziel1 door de stad ver spreidde. Ook de landelijke tele foonstaking dreigde de hulpver. leening te bemoeilijken, doch de vakvereeniging heeft het onmis bare personeel bevolen voor dn geval het werk op te nemen. Daar de meeste verbindingen met de brandende stad zelf ver broken zün. is het moeilijk de juiste toedracht der ramp en haar gevolgen te weten te komen. Vast staat, dat de fabriek, die een waarde van millioenen dollars had. geheel werd verwoest. Reuter meldt, dat stukken staal van de fabriek en het schip meer dan 23 km. weggeslingerd wer den. Boven de stad verheft zich een rookkolom, die volgens waar nemers op de paddestoelvormige rookwolk van een atoombomont ploffing gelijkt. Volgens berichten uit Galveston hebben in Texas-City nog steeds nieuwe ontploffingen plaats, die door de branden worden veroor zaakt. Een Amerikaansche radio reporter meldt, dat het er niet op lijkt, dat de branden op het oogem blik kunnen worden gebluscht. Een andere verslaggever, die een vliegtocht boven de stad maakte, verklaarde verrast te zijn door de geringe opwinding, die er schijnt te heerschen. Hij schreef dit toe aan den toestand van verdooving, waarin de inwoners door den ont zettenden schok zijn geraakt. Intusschen wordt op ieder, die nog twee handen en twee beenen heeft, een beroep gedaan om helpen. In de geheele stad Texas geen raam meer heel en in het havengebied staat niet veel meer overeind. Gisteravond zijn hulpploegen van het Roode Kruis, die speciaal voor het hulpverleenen bij rampen zijn geoefend, per vliegtuig van Washington naar Texas City ver trokken. Tevens worden noodvoor raden morphine en bloedplasma met den grootsten spoed naar de Plaats van de ramp vervoerd. Een der ooggetuigen van de ramp is de vice-president van „Texas City Terminal Railway Company", die de „Grand Camp" vijf minuten voor de ontploffing verlaten had, zeide te gelooven, dat het schip munitie aan boord had. Andere ooggetuigen verkla ren, dat zelfs steenen gebouwen in het midden van de stad tegen den grond gingen. De schok van de explosie werd kilometers ver aan de kust van Texas gevoeld en in de stad Galveston braken ruiten van winkels en viel kalk van de plafonds naar beneden. Een vliegtuig, dat op het oogen- blik van de ontploffing boven het stadsgebied vloog, werd door den luchtstoot getroffen en stortte neer. Beide inzittenden kwamen om het leven. Reuter meldt uit Washington, dat de hulptroepen door de "felle branden de plaats van de ramp niet kunnen naderen. Naar ver luidt, staan thans 50 olietanks in brand. Ofschoon berichten bin nenkomen, dat de brand thans in de buurt van een dynamietopsiag- plaats woedt, is men niet voor nemens, het reddingswerk in de stad te staken, aldus verklaarde een politiefunctionaris te Hou ston. Volgens de laatste berich ten, die het politie hoofdkwartier te New York bereiken, begint men geleidelijk het vuur meester te worden. De geheele politiemacht van Houston is naar Texas City overgebracht om aldaar hulp te verleenen. Houston is tot toe vluchtsoord gemaakt voor de honderden gewonden, die reeds zes uren na de ramp in een onon derbroken stroom werden aange dragen. De voorzitter van het Ameri kaansche Roode Kruis, Basil O'Connor, heeft onmiddellijk 250.000 dollar voor hulp aan de getroffen stad beschikbaar gesteia. Met speciale vliegtuigen zenden de Amerikaansche radiomaat schappijen verslaggevers en mate iaal naar Texas City. Volgens de laatste berichten, woedde hedenmorgen een heftige brand op het ruim 6000 ton me tende Am. vrachtschip „High flyer", dat met meer dart 900 ton ammonium-nitraat geladen in de haven van Texas ligt. Hierdoor loopt het leven van 200 arbeiders, die bij de reddings werkzaamheden behulpzaam zijn, ernstig gevaar. Omtrent de voorgenomen wij zigingen in het kabinet, mede in verband met het feit, dat minister Jonkman de last van zijn depar tement te zwaar wordt, vernemen wij, dat het niet onmogelijk is, dat de minister-president de por tefeuille van Binnenlandsche Za ken zal neerleggen en haar aan een nieuwen minister overdragen. Dr. Beel zou dan aan het hoofd komen te staan van een nieuw ministerie voor de reconstructie van het Koninkrijk. De instelling van zulk een departement zou uiteraard ipso facto een belang rijke verlichting brengen van de taak van den minister van Over- zeesche gebiedsdeelen zoodat hier door tevens de te dezen bestaan de moeilijkheden zouden zijn op gelost. Tot de taak van minister Becl zou dan natuurlijk ook de grond wetsherziening behooren. - De „Queen Elizabeth" door een groot aantal sleepbooten los getrokken, wordt naar een veilige haven gesleept. Heden is verschenen Staatsblad H 116, met het Kon. besluit van 12 April 1947 tot herziening van de salarissen van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Deze ner- ziening geldt met terugwerkende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onder wijzer zonder acte hoofdonder wijzer bedraagt f 1710, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren te verhoogen met f go, na 6 en 8 met f 180. na 10, 12 14, 16. 18 en 20 met f 90. De jaarwedde van den onder wijzer met acte hoofdonderwijzer bedraagt f 1980, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren te verhoogen met f 93, na 6, 8, 10, 12 enl4 met f 180, na 16, 18 en 20 met f 90. Nieuw is de bepaling, dat c J dien de onderwijzer na 10 Apt 11 1939 en vóór 15 Juni 1940 in mili tairen dienst heeft doorgebracht, mede als diensttijd wordt aange merkt. Ook is gehandhaafd de be paling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dien de onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met acte is werkzaam geweest. Bij het G.L.O. kan de Kroon be paalde bevoegdheden, die van bij zondere beteekenis zijn voor het L.O., afzonderlijk beloonen. De plannen om een aantal spoorwegstations langs de lijnen AlmeloDeventer en Almelo o™0"6 -/Ü hel dan tijdelijk - daartegenover thans op da S niet voldoende materieel hebben om dit sneller te laten rouleeren. Terwijl uitbreiding van het a^_ tal treinen noodzakelijk js, schikt men slechts over 738 loco motieven, die na elke 100.000 K-M. gereviseerd moeten worden. De toestand van het.Diesel. electrische materieel is zoo danig. dat het binnenkort waar schijnlijk geheel moe w r en uitgeschakeld- De staat der e trische motortreinen is ook ni t bijzonder gunstig, Met inbegrp van de particuliere werkplaa - sen, kunnen de werkplaatsen der N. S. het herstelwerk nog niet aan. Om nu toch meer treinen in te schakelen, ondanks het feit. dat van ui'breiding van materieel geen sprake is, vond men de op lossing van doorgaande treinen, waarnaast locaal verkeer met autobussen zal worden verzorgd. Zmder deze autobussen zou het reizend publiek over nog geen 50 procent van het voor de sta- kirf* aanwezige aantal zi plaatsen kunnen beschikken. Per 4 Mei zal men op de genoemde trajecten met inbegrip der autobussen over 70 procent der vroegere zitplaat sen kunnen beschikken. De opheffing der sVions voor reizigersvervoer moei als een tijdelijke, doch strikt noodzake lijke, maatregel worden be schouwd, Zoodra weer voldoende materieel aanwezig is. zullen aan de onderhavige stations weer personentreinen stoppen. De ver dunningen voor autebusvervoer dragen dan ook een tijdelijk karakter. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor V.G.L.O. wordt verhoogd met f 180 indien hij, behalve de acte hoofd onderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van een der volgen de vakken: Fransch, Duitsrh, En- gelsch, handenarbeid, lichamelijke oefening (akte S), handelskennis, landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke handwerken of een voudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en onderwijzers aan U.L.O.-scholen zijn afhankelijk van de akten, welke zij bezitten. Hij, die aan een openbare schooi een betrekking van hoofd of van onderwijzer tijdelijk waarneemt, zoomede hij, die aan een bijzondere school voor een bepaalden tijd fet hoofd of tot onderwijzer is be noemd, wordt gelijkgesteld met een onderwijzer, die voor vast is be noemd. Voor de scholen voor B.O. gel den dezelfde salarissen als voor die voor G.L.O., m.d.v. dat de extra marge verhoogd is van f 270 tot f 360. In het algemeen moeten deze grondsalarissen verhoogd worden met de extra toelagen, welke het Staatsblad G 13 toekent. Gisterenavond heeft de Eerste Kamer een aanvang 'gemaakt met de behandeling van de begrooting van openbare werken en wedei- opbouw. De heer Nijkamp (K.V.P-1 be pleitte de gemeenten en lagere organen zooveel mogelijk te be trekken in het werk van den we deropbouw. Den huidigen toe stand op het gebied der volks huisvesting noemde spreker zorg wekkend, mede in verband met het veelvuldig samenwonen. 'Wat de bouwvereenigingen betreft, hoopte spr. dat men het beiang van deze vereenigingen zal inzien. Verder drong hij aan op spoedige vergrooting van de vaardiepte van den, IJssel. De heer ir. Kraayvanger (KVP) sprak jegens den nieuwen minis ter van wederopbouw en voiks- tegenstellingen van thans opge heven kunnen worden. Gaarne zou spr. van den minister verne men, hoe deze aan de noodige ge schoolde arbeiders denkt te ko men. Hij drong verder aan op rationaliseering van de bouwin- dustrie. De heer Schipper (A.R.) was erkentelijk voor de wijze waarop de kerken in de gelegenheid wor den gesteld in de geestelijke be hoeften der kampbewoners te voorzien. Dat bepaalde bladen op kosten der overheid in de weder- opbouwkampen worden verspreid kon sprekers instemming echter niet hebben. Spr. vraagt verder bij de vast stelling van de looncn der arbei ders in den D. U. W. meer re kening te houden met de loonen, die in den landbouw worden be taald De vergadering werd hierojj verdaagd tot hedenmiddag. Het volksgerechl te Boedapest heeft het doodvonnis uitgesproken over de generaals-op-non-actief Lajos Dalnoki Veres en Sandor huisvesting de hoop uit, dat het Andros, alsmede over het voor- hem moge gelukken een vertrou- 1 mslig parlementslid George Do- wenscrisis te overwinnen. In dit n°'h verband vroeg hij o.m. beperking van den „papierwinkel" en een nader bezien van het kostenpeil, van de schadevaststelling en van de materiaalvoorziening, terwijl hij voorts aandrong op den bouw van volkswoningen. Volgens spr. heeft de regeering na de bevrij ding de moeilijkheden onderschat en te veel optimisme ten toon ge spreid. Inzake de schadevergoedingen merkte spreker op. dat de ramp die ons volk heeft getroffen te recht is aangevoeld als een natio nale ramp. Uitgaande van dit ge zichtspunt moeten de schrijnende nath, wegens deelneming aan de samenzwering tot omverwerping van de Hongaarsche regeering en herstel in macht van admiraal Horthy. Istvan Szentimilkossy, voor wien een milder vonnis was verzocht, gezien zijn ruiterlijke bekente nis", werd veroordeeld tot levens langen dwangarbeid- Andere von nissen luidden: Dominik Szenti- vanyi, voormalig ambassadeur, 14 jaar, Balint Arany, technicus. 13 jaar, Charles Kiss, technisch ad viseur, 1- jaar, dr- John Heder, 11 jaar dwangarbeid. Voorts wer den nog drie personen veroor deeld tot 6 a 8 jaar. John Hynd, de Britsche minister voor de Britsche zone in Duitsch- land, heeft in het lagerhuis me degedeeld, dat in de Britsche zone beslag is gelegd op eigendommen van vooraanstaande nazi's. In be slag genomen werden eigendom men van Von Ribbentrop, Von Pa pen, Rosenberg, Keitel, Doenitz en Goering ter waarde van resp. 690.000, 721.000, 657.000, 1.045.000. 153.000 en 4.000.000 mark. Dit bezit werd met goedvinden van de an dere bezettende mogendheden in bewaring gehouden, totdat een re geling inzake de bestemming zou zijn getroffen. Tenslotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ontvangen over de bestemming van de kunst schatten, die in Goering's buiten goed, Karinhall, in de Russische zone aangetroffen werden. Goering had enkele kunstschatten uit Ka rinhall naar Zuid-Duitschland overgebracht, waar zij in beslag genomen en teruggegeven werden aan de landen van herkomst. De vrije jeugdvorming is even noodzakelijk te noemen als het schoolonderwijs, zij het ook op een geheel eigen wijze, zoo concludeer de de Nederlandsche jeugdge meenschap die veertig jeugdorga nisaties van allerlei richtingen omvat, te zamen bijna een millioen jonge menschen tellend in een nota aan de overheid. Zij heeft daarom in deze dagen een jeugdweek over het geheele land georganiseerd, waarbij de aandacht van overheid en publiek op dit hoogst belangrijke vraag stuk gevestigd wordt en als een integreerend onderdeel hiervan diende het congres, dat gisteren in Utrecht gehouden werd en waar speciaal ,,de vrije tijdsbesteding aan een bespreking werd onder worpen. De voorzitter mocht in zijn openingswoord vertegenwoordigers .van de Ministeries van Onderwijs. Sociale Zaken, Marine en Oorlog begroeten. Van vele kanten werd het pro bleem door eenige prominente jeugdleiders bekeken en alle spre kers waren het hierover eens, dat de besteding van den vrijen tijd bij moet dragen tot de persoonlijk heidsvorming van den mensch en men dus met een belangrijk maat schappelijk probleem heeft te doen. De „vrije tijdsbesteding" is een typisch Westersch probleem, waar bij men den vrijen tijd als perife rie, randgebied of franje be schouwt, in tegenstelling met an dere groote culturen. Daar was arbeid een noodzake lijkheid, doch geen doel. Had Maria niet het betere deel boven Martha gekozen? Hier moet de vrije tijdsbesteding helaas steeds gezien worden in verband met den arbeid. Zoo be toogde dr. H. D. de Vries Rei- lingh, Almelo en nadrukkelijk liet de heer Theo van Steen, leider van den Cultureelen Dienst van de Kath. Arbeidersbeweging uitko men, dat zij niet geleid mag worden door het bedrijfsleven en de on derneming alleen een belangrijke stimuleerende en helpende taak heeft. De heer Van Steen, die het vraagstuk vooral bezag als een hulp, die aan de massa verleend moet worden, pleitte voor zomer kampen in juisten stijl en onder goede tucht en achtte de wandel sport een geschikt beginpunt om de massa te bereiken, culminee- rend in de Vierdaagsche. De geheel eigen problemen van de groote stadsjeugd werden door den heer H. Barentsz, Amsterdam onder de loupe genomen, nadat mej. Aalbers het meisjeswerk ten plattelande had besproken. Mej. W. Bos, Noordwijkerhout bezag het internaatswerk voor meisjes, dat men alleen als mid del moet zien om tot een goede vrije tijdsbesteding te komen. Zeer actueel was de voordracht van drs. A. D. Noordegraaf over de vrije tijdsbesteding der militai ren. Er bestaan geen fundamen- teele verschillen tusschen de jeugd die onder de wapenen is geroepen en jonge menschen. die, onder andere omstandigheden leven, maar wel vormt zij een gesloten gemeenschap, met eigen gewoon ten. Ook de jeugdorganisaties heb ben hier een taak en het zou ge- wenscht zijn, dat N. J. G. jeugd leiders op de R. A. O. (Recreatie Algemeene Ontwikkeling) posten in het leger geplaatst werden. Juist voor den oorlog ging pater Schulte, de vader van de missie- vlieggedachte» naar Amerika. In de jaren dat hij werkte, heeft hij zijn vrienden gevonden door wie hij tot 'n hoogte gekomen is, die in staat is, ons jaloers te maken. Tussch-en de Amerikaansche mil- lionnairs heeft hij zijn vrienden gevonden die hem steunen zoo veel zij kunnen en dat is nog al wat. Wij hadden vorige maand het Zondag zullen de narcissen in vollen bloei staan. De hyacinthen beginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroege tulpen. Over onge veer een week zullen hyacinthen en narcissen volop bloeien. Veldmaarschalk Erhard Mi'ch, voormalig nazi-onderminister van luchtvaart, is te Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. „Mijnheer, ik begrijp niet, dat ik zoo'n hoog nummer op de lijst heb..Mijn man is al sedert Januari 1946 in Indië, hoe komt het, dat ik nog niet naar hem toe kan gaan„Mijnheer, ik heb no. 1318, heeft u eenig idee Met een waar engelengeduld be antwoordt mr. J. E. Eilerts de Haan, hoofd van de afd. inlichtin gen en gezinshereeniging van het ministerie van overzeesche ge biedsdeelen, deze en honderden soortgelijke vragen. Telkens weer moet hij uiteenzetten, dat zijn af- deeling op geenerlei wijze de uit zending van vrouwen en kinderen van werkers in Indië kan bespoe digen. Men is in dit opzicht geheel afhankelijk van den immigratie dienst in Batavia, die het initiatief in dezen in handen heeft. Het hoofd van den immigratiedienst geeft toestemming tot deze uitzending of verleent prioriteit daarbij, de afd. gezinshereeniging voert slechts de opdrachten uit. Te Arnhem had een défilé plaats van de Prinses Irenes- brigade ter herdenking van de deelneming van deze brigade in den strijd om de stad. „U kunt onze moeilijkheden be grijpen", aldus mr. Eilerts de Haan „als u weet, dat we op het oogen- blik alleen maar de beschikking hebben over de „Oranje", die een maal in de twee maanden vertrekt en waarop wij 400 tot 450 plaatsen krijgen toegewezen. De overige plaatsen zijn bestemd voor wer kers, die natuurlijk altijd super prioriteit hebben". Wat de komende maanden be treft, verwacht men een kleine verbetering in het uitzendingstem- po, doordat de afd. gezinshereeni ging de beschikking krijgt over de „Poelau Laoet" met 25 plaatsen en de „Ophir" met ca. 90 plaatsen. De drukte op deze afdeeling is ongelooflijk. Het is er een va-et- vient van vrouwen, die overi gens zeer begrijpelijk zoo spoe dig mogelijk weer bij haar man in Indië willen zijn. Het is er zeer normaal als tot 's middags één uur 70 bezoeksters geholpen zijn, ter wijl de telefoon dan ruim 130 maal voor inkomende gesprekken ge bruikt is. De bóde voor de deur, die dikwijls erger voorkomt, is dan ook bij de dames niet bijzonder populair. En dan te weten, dat het bezoek van de meeste menschen eigenlijk overbodig is. Het tempo wordt ge heel bepaald door het aantal be schikbare schepen en dan heeft men zich nog te houden aan de nummers, die de immigratiedienst geeft. Op geen enkele wijze mag daarvan afgeweken worden. De tweede divisie met 20.000 man, moet ook nog naar Indië en voor dit beëindigd is kan de afdeeling zeker nie trekenen op een grootere toewijzing van scheepsruimte. In een exclusief interview met United Press, zeide dr. A. K. Gani, umister van economische zaken in :et Indonesische kabinet, dat het Ymerikaansche staatsdepartement ?eft voorgesteld een Amerikaan hen voorzitter aan het hoofd te ellen van een Nederlandsch-In- -nesisohe enquêtecommissie, wel- tot taak zou hebben de thans op va aanwezige .uikervoorraden or export beschikbaar te maken. Dr. Gani zeide, dat de voorge stelde commissie belast zou wor den met een inspectie van de hui dige suikervoorraden, het bestu- deeren van de transportvraagstuk- Ken. het verschepen van voorraden en het doen van toewijzingen in verband met de behoeften op de wereldmarkt. Hel is niet mogelijk een eenigs- zins juiste schatting te maken van de suikervoorraden, die thans in de Javaansche pakhuizen op geslagen liggen, maar volgens bepaalde schattingen zouden zij het halve millioen ton beloopen. Gani Week ingenomen te zijn met het Amerikaansche voorstel, dat naar hij zeide, in het kader paste van de algemeene economi sche besprekingen tusschen de Ne derlanders en Indonesiërs. De onderhandelingen tusschen de American Telephone and Tele graph Company en den vakbond over de reeds bijna tien daaen du rende staking bij het Amerikaan sche telefoonnet zijn vaslgeloopen, doordat beide partijen de door de regeering voorgestelde arbitrage verworpen hebben, aldus meldt U.P. genoegen, aldus lezen we in ..Miva", dat weer verschenen is, Father Schulte's rechterhand, den Nederlandschen Amerikaan John F. Lampe te ontmoeten op zjjn doorreis naar Duitsch-land, waar hij het M-I-VA.-werk weer gaat opbouwen. Het was slechts een zeer kort onderhoud en het bevestigde volkomen wat de lezing van het blad Wings of Mercy deed vermoeden reeds: dat er in Amerika benijdenswaardig hard gewerkt wordt. Niet minder dan vijf-en-twintig vliegtuigen heeft men daar reeds ter beschikking der Missie kun nen stellen; er zijn eigen piloten, eigen vliegvelden en eigen vliefi" scholen. Paters, broeders, zusters en lee- ken vliegen in dienst der missie, in letterlijken zoowel als in figuurlijken zin gesproken- Aarts bisschoppen zoo goed als eenvou dige medische Missiezusters zijn dankbaar voor het M I V-A -werk. Men heeft het koene plan om niet minder dan zes.lucht vloten op te bouwen! Men smeedt het ijzer er als het heet is; Uncle Sam immers is bezig het teveel aan oorlogstoestellen te verkoopen- voor doeleinden die niet op winst, doch op liefdadigheid en opvoe ding zijn gericht. Een Joegoslavische militaire chauffeur is veroordeeld tot den dood door den kogel wegens het veroorzaken van het ernstigste auto-ongeluk te Belgrado van de laatste jaren. Hij zou dronken achter het stuur gezeten hebben en, doordat zijn auto het trottoir opreed, den dood van twee vrou wen veroorzaakt hebben alsmede ernstige verwonding van een man. Voor het marine-hoofdkwartier aan den Badhuisweg te Scheve ningen heeft gisterenmorgen de scheidende commandant, schout bij-nacht J. A. Gauw, het com mando zeemacht Nederland over gedragen aan kapitein ter zee J. J. L. Willinga, die tot dusver op trad als chef-staf van het com, mando zeemacht Ned.-Indië. Voor het tijdvak van 20 April t.m 3 Mei 1947 zijn de volgende bonnen aangewezen. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Serlg A.) A-02 Algemeen: 500 gram suiker, boterham strooisel enz.; of 1000 gr. jam, stroop enz.; of 500 gr. choco lade of suikerw. A-03 Algemeen: 250 gr. zachte zeep Bonkaarten KD, KE 705 (serie A.) A-12, A-IS Algemeen; 250 gram suiker, boterham strooisel enz,; of 500 gr jam, stroop enz.; of 250 gr. chocolade of suikerw. A-14 Algemeen: 250 gr. zachte zeep A-17 Reserve: 250 gr, zachte zeep. Gisteren diende voo» den politie rechter te utphen de zaak tegen 'n vleeschwarenfabriek te Twello, welke zoogenaamde wildworstjes afleverde, zonder dat bij de ver vaardiging daarvan wild te pas kwam. De directeur N- J. K. stond terecht wegens het clandestien doen slachten van acht runderen. Het vleesch diende als grondstof voor de bereiding van de worstjes, waarin met het rund- vleesch evenwel geen wild, doch vleeschafval en aardappelmeel waren verwerkt. Hij werd ver oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, benevens 4 maanden R.W-I. De eisch was drie maan den .gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis en vijf maanden R-W-I- De leverancier van de koeien, een veehandelaar uit Gorssel, G. H„ kreeg drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voor loopige hechtenis en drie maan den R WI. De eisch tegen hem was drie maanden gevangenisstraf en 5 maanden R.W-I- Bonkaarten MA, MD 705 (bg'z. arbeid a.s. moeders) (serie A.) A-21 Suiker: 250 gr. suiker, boter ham strooisel enz.; of 500 gr. iam, stroop enz.; of 250 gr. chocolade of suikerw Tahakskaarten enz. QA, QB, QC 703 69-1 Tabak: 3 rants, tabaksartikelen. 69-2, 69-3 Tabak: 2 rants, tabaks. artikelen. 69.1 Versnaperingen: 200 gr. choco, lade en/of suikerw.; of 200 gr. suiker, boterham-strooisel enz.of 400 gr jam, stroop enz. 69-3 Versnaperingen; 100 gr choco lade en/of suikerw.; of 100 gr suiker, boterham strooisel enz.; of 200 gr. jam, stroop enz. Koffie en thee Naar wij vernemen, zal de vol gende week zoowel voor koffie als voor thee een bon worden aange wezen voor het normale rantsoen. De voorraadpositie vsun beide arti kelen laat voorloopig nog een nor majfi voorziening toea In een vergadering van de plaatselijke afdeeling der Partij van den Arbeid te Rotterdam heeft Koos Vorrink o m. ver klaard. dat bij het bezoek van de ministers Beel en Jonkman aan Indië zeker ook het probleem van vermindering der troepensterkte in Indonesië zal worden behan deld. Nu Linggadjati geteekend is, aldus de heer Vorrink, is de mogelijkheid geschapen, belang rijke contingenten naar huis te sturen. De politiek der Partij van den Arbeid zal er op gericht zijn, de nu uit te zenden troepen ter af lossing van grooter contingenten dan de uitgezondene te bestem men. De plechtige Bisschopswijding van Mgr. Nic. Verhoeven M.S.C. zal op Hemelvaartsdag, 15 Mei, in de kerk van St. Petrus Banden te Oisterwijk plaats hebben. De wij ding geschiedt door Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts met assistentie van de Missiebisschoppen Mgr. Panis en Mgr. Stam, terwijl nog een vierde bisschop aanwezig zal zijn. Kroonprins Frederik heeft den ministerraad meegedeeld, dat de toestand van koning Christiaan zeer ernstig is en dat er slechts weinig hoop is, dat hij herstellen zal. De koorts is gisteren onrust barend gestegen. Het hart function- neert nog tamelijk goed, maar zijn algemeene lichamelijke toestand is zeer verslechterd. Het bewustzijn is nu en dan gestoord. Een hofdignitaris verklaarde, dat het einde ieder oogenblik ver wacht kan worden. ■O Franz van Papen Hitler's vroe gere eerste diplomaat, is door een aanval van hartzwakte getroffen, aldus de Britsche Nieuwsdienst in Duitschiand,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1