HELGOLAND GAAT DE LUCHT IN Eerste Kamer herdacht haar oud-voorzitter Nieuwe topprestatie de Engelsche filmindustrie Ruit-nieuwtjes PAGINA DONDERDAG 17 APRIL 1947 HET PROCES TEGEN BATA EIGENAARS VAN PANDEN Worden eigenaars van appartementen POSTDUIVEN EN T.B C.- BESTRIJDING EEN ANTI-JOODSCHE ARTS ONDERGRONDSGHE BLOEDTRANSFUSIEDIENST V liana van net volmondig bevestigend. Hij voelde REFUBTJKEINSCH GEBIED FILM OVER MISSIE ZUSTERS FILM OVER DE EENIGE AMERIKAANSCHE HEILIGE Het Tsjechoslovraaksche Nieuws bureau deelt mede, dat het proces tegen den bekenden Tsjechosio- waakschen schoenmagnaat, Jan Antonin Bata, op 28 April bij af wezigheid van beklaagde zal be ginnen. Bata, die zich in Brazilië bevindt en Braziliaansch burger 'is, wordt er van beschuldigd, tij dens den oorlog schoenen aan het Duitsche leger te hebben gele verd en plannen te hebben be raamd om het geheele Tsjechische volk naar Patagonië over te bren gen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende voorzieningen betreffende eigen dom van appartementen. Naar ons huidige Ned. recht is het onzeker, of afzonderlijke ver diepingen en vertrekken van één huis aan verschillende personen in eigendom kunnen toebehooren- De financieele moeilijkheid, die oude eigenaren in het algemeen hebben om een verwoest pand te vervangen, wordt in Rotterdam vergroot doordat de afmetingen van de panden in de binnenstad veel grooter zullen moeten wor den dan die van vele der ver woeste gebouwen- In het belang van 'n behoorlijken wederopbouw zullen minimum maten moeten worden geëischt voor gevelbreedte en goothoogte, welke ver boven de oude matón uitgaan. De oude eigenaar zal dus in vele gevallen een grooter pand moeten bouwen, waartoe hij financieel niet al tijd bij mach-te is. De aangewezen oplossing voor deze moeilijkheden is het combineeren van voormali ge eigenaren. Samen kunnen zij gebouwen van flinken omvang stichten en deze moeten zij dan kunnen verdeelen in een aantal appartementen, waarvan ieder er een of meer in eigendom krijgt- De ministers eoncludeeren, dat onze wet zeker niet de mogelijk heid van eigendom van apparte menten in den weg mag staan en zijn van oordeel, dat de nieuwe bepalingen thuisbehooren in het burgerlijk wetboek en wel in een afzonderlijke afdeeling van den titel van eigendom. lagen van den dampkring te leeren kennen. De waarnemers, die mede werken aan de bepaling van den stiltegordel en de snelheid van het geluid, dienen hiermede een groot wetenschappelijk belang en hun berichten zullen dankbaar worden aanvaard. De Engelsche omroep zal het volgende programma uitzenden op de golflengte van 1796 M. (alle opgaven in Ned. tijd). 1. 17 April: 14 uur, 45 min. tijdsein van zes punten, bericht over te nemen maatregelen in liet Engelsch en het Duitsch; 2. 17 April: 14 uur, 59 min. al- gemeene repetitie van het tijd sein-programma (5); 3. 18 April: 9 uur, 45 min. 10 uur, 15 minuten, herhaling van 1 en 2; 4. 18 April: 11 uur, 0 min., 11 uur, 15 min., 11 uur, 30 min., 11 uur, 45 min. tijdsein van 6 pun ten. Het begin van de laatste punt van ieder zestal geeft den juisten tijd; 11 uur, 45 min., berichten in Engelsch en Duitsch, gevolgd door de mededeeling of de ex plosie zal plaats hebben; 5. 18 April: 11 uur, 59 min. 55 sec. 12 uur, 10 min. 0 sec. iede re seconde een punt, waarbij die op iecjere volle minuut worden weggelaten; 6. 18 April: 12 uur, 10 min. me dedeeling in Engelsch en Duitsch of explosie al dan niet heeft plaats gevonden. De looptijd van de directe golf loopt uiteen van 5V4 min. (Delf zijl) tot 20 min. (Maastricht). In de tweede geluidszone is de duur wegens den grooten omweg nog enkele minuten langer. Teneinde den stiltegordel te kunnen bepa len, is het ook van belang bericht in te zenden, wanneer men beslist niets gehoord heeft. Medewer kers wordt verzocht op de adres zij dg van hun berichten het woord „Explosie" te vermelden. Het Brabantsch sanatorium „De Klokkenberg", gaat langza merhand meer zijn verwerkelij king naderen. Van allen kant wordt er hulp geboden om de plannen spoedig tot uitvoering te laten komen en vermoedelijk zal het volgend jaar met den defini tieven bouw worden begonnen. Of het noodig is? Alleen in Noord- Brabant liggen op het oogenblik nog meer dan 1000 t.b.c.-patiënten thuis, van wie het grootste deel eigenlijk sanatorium-verpleging zou behoeven. Evenals verleden jaar, toen 2000.aan den geneesheer directeur kon worden overhan digd, zal ook nu weer de post duivensport haar bijdrage geven, door een speciale wedvlucht van Limoges uit. De industrie werd om steun aan de plannen ge vraagd in den vorm van het be schikbaar stellen van eereprijzen. Voor het B. G. te 's-Hertogen- bosoh stond gisteren terecht de arts W. Meulenkamp uit Steen bergen, die in bezettingstijd aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Hertogenbosch was verbonden als keuringsarts voor arbeiders, die naar Duitschland moesten en voor Joden. Verd. was een hartstochtelijk Jodenhater. Mr. Albers Pistorius, advocaat fiscaal, eischte 12 jaar gevange nisstraf met aftrek. In het Engelsche medische vak blad „The Lancet" vertelt dr. J. Spaander van Amsterdam, hoe Ned. doktoren tijdens den oorlog een bloedtransfusiedienst in het leven riepen, waaraan Ned. on- dergrondsche strijders en Engel sche manschappen, die deel heb ben genomen aan de bevrijumg van Nederland hun leven te dan ken hebben. In den herfst van 1943 werd een fabriek gebouwd voor het drogen van bloedplasma. „Toen in Sept. 1944 veel manschappen van de Engelsche luchtdivisie uit Arn hem naar Apeldoorn werden over gebracht", aldus dr. S., „slaagden wij er in, de Duitsche wachtposten te passeeren en de zoo dringend noodzakelijke bloedtransfusies op de Engelsche soldaten toe te pas sen. Enkele dagen later kwam de Gestapo ons echter op het spoor en maakte een eind aan onzen menschlievenden arbeid. De Duit- schers deden herhaalde pogingen ons in hun oorlogsarbeiiisproces op te nemen. Wij werden terecht verdacht, toen zij een beroep op onze edelmoedigheid deden. De donors wilden alleen hun bloed geven, wanneer zij er zeker van waren, dat het niet een Duitscher ten goede zou komen. Toen be kend werd, dat het bloed naar Engelsche soldaten werd gezon den, vormden de gegadigden in minder dan geen tijd een queue voor het ziekenhuis om hun bloed af te staan." Het Grieksche Nieuwsbureau meldt, dat Christos Contopoelos, leider' van het Grieksche vakver bond, door politieke tegenstanders (naar beweerd wordt door com munisten) vermoord is. tt.. j i dé Kamer en zijn werk miste, J geen behoefte aan rust en hield fillPellte er niet van, hij had daarvoor een f n nnUtvirn nn t*ri Ic-lrvo nViti CfOk BR- In de gisterenavond gehouden vergadering van de Eerste Ka mer heeft de voorzitter, prof. Kranenburg, den plotseling over leden oud-voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk in een rede herdacht. Het vorige jaar, zoo zeide spr. o.m., namen wij afscheid van hem, doch lang heeft hij van zijn otium niet kunnen genieten. Hjj genoot er eigenlijk niet van. Toen ik heni de laatste maal bezocht, ant woordde hij op mijn vraag, of hij met de oogen van den op de bran card liggenden patiënt. Hoe prach tig is de overgang van het zich on der narcose sluitende ooglid met het langzaam vervloeiende warm- roode bloed naar de koelgrijze tinten van die Andere Wereld, waar strikte wet en orde heer- schen. Hoe bewonderenswaardig is de Engelsche humor, die uit de zelfkennis en de zelfspot het recht ontleent om in een gran dioos Hemelproces anderen té he kelen zonder te kwetsen. David Nivan als Peter Carter en de debutanten Kim Hunter als June en Roger Livescy als dr. Reeves komt alle lof toe voor de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten, doch ook Marius Goring als de Hemelsche Boodschapper met zijn aantrekke lijk Fransch accent en Raymond Massey als Abraham Farlan zijn voortreffelijk. „A Matter of life and death" is een nieuw bewijs, welk een bui tengewoon hoog peil de Engelsche filmproductie heeft bereikt. On getwijfeld stelt deze film, waarin mystiek, fantasie, filosofie, psy chologie, chirurgie, tristorie en politiek op zulk een brillante wij ze zijn dooreengeweven, hooge eischen aan het publiek, dat ge meenlijk de bioscoop-theaters be zoekt, maar zelfs degene, die er uitsluitend ontspanning zoekt, zal in de film zeer veel te genieten vinden. Zij, die meer eischen dan alleen maar amusement, mogen deze film in geen geval missen. TVOODT/ANDinVG OP Een Auster-verkenningsvliegtuig van een artillerieverkenningsaf- deeling is gisteren beoosten van den weg Buitenzorg-Batavia in moeilijkheden geraakt, waarop de bestuurder een noodlanding ge maakt heeft. Het toestel landi'e bij Peutjang, even ten Oosten van Tjilingsir. De beide inzittenden, de vaandrig-vlieger De Vliet en de soldaat Van Kempen van de luchtstrijdkrachten, kwamen onge deerd in aanraking met de T. E. 1., die heeft toegezegd hen heden aan ae Nederlanders over te geven. Het toestel is geheel vernield. Doordat de slang van het gas. stel gleed, is de echtgenoote van. den heer V. te Tilburg door gas- verstikklng om het leven geko men. .0. Het büz. gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft tegen den 27.ja rlgen landarbeider M. van de Pol uït Veen twintig jaar gevan genisstraf geëischt met aftrek. Hij is bewaker geweest in het concentratiekamp te Amersfoort en vocht tegen de geall. para chutisten bij Arnhem. 0 Prof. dr. G. P. Kuiper, oud assistent aan de Leidsche sterren wacht en nadien hoogleeraar te Chicago, is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van de Yerkes sterrenwacht te Chi» cago en de Mc. Donald sterren, wacht te Texas. y\ Sakarl Tuomioja. directeur van dp Finsche Bank heeft de uit- noodiging van president Paasikivi, de funotie van eersten minister en kabinetsformateur op zich te nemen, aanvaard Een Engelsche filmmaatschap pij bereidt een film voor over het werk der Zusters van Maria, die allen artsen zijn en op Ceylon in 8 dorpen melaatschen verzorgen. De leiding bij de vervaardiging van deze film heeft de eerw moeder Maria Martin, stichteres en generale overste dér Orde. Uit Washington wordt gemeld, dat nog deze maand de film „The saint Citizen" over het leven van de H. Francesca Xaveria Cabrini. tot nu toe de eénige Amerikaan- sche Heilige in de V. S. zal wor- i den vertoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2