KONING CHRISTIAAN OVERLEDEN Fransche Unie bedreigd Koffie naar Duitschland Helgoland werd kraterland Zeven soldaten gewond bij auto-ongeluk Naar een „A.P."-telegram uit Kopenhagen meldt, is Koning Christiaan X van Denemarken Zondagavond om 23 uur 4 overleden. llOLOTOF DESAVOUEERT POTSDAM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Missionarissen in China gedood Radio-uitzending België-Nederland Smokkelaars in den val "£»naIeSWwK 4," Einde Moskou? De ramp van Texas Vaticaan en Tigo Hevige explosie in Fiume De kwestie Oostenrijk Dc geluidslijn in ons land Nieuw complot in Portugal De Karei Doorman weer tliuis Eerste overdracht $9ste JAARGANG MAANDAG 21 APRIL 1947 No. 20294 Levensbij zonderheden o.w- zes Nederlandsche zusters [DE VERKIEZINGEN IN DE BRITSCHE ZONE Ongeregeldheden te Aken „DEMOCRATISCHE VRIJHEDEN" Amerikanisme en commu nisme dingen naar de macht G. B. SHAW GALANT SMOKKELEN VAN AUTO'S Munitie op de „Grand Camp" benoemingen in het BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Eere-Ka- nunnik van het Hoogwaardig Haarl. Kathedraal Kapittel den Hoogeerw. Heer H. J. Ch. Haver, pastoor van de parochie van den H. Lambertus te Rotterdam. Ver volgens tot pastoor te 's-Graven- hage (H. Willibrordus) den Wel- eerw. Heer J. J. Middelburg; le Wormerveer den Vel eer w. Heer J. v. Houten; te Zuid-Zijpe (Bur- gerbrug) den Weleerw. Heer W. N. van Leeuwen, die kapelaan was te Alkmaar (H. Laurentius). Verder tot pastoor te Rotterdam (Chris tus Koning) den Weleerw. Heer S. H. Linthorst; te Bovenkarspcl den Weleerw. Heer A. Boekei; te Middelharnis den Weleerw. Heer E. L. J. M. Meynders, die kapelaan was te Amsterdam (H. Agnes). 40 dooden en 200 gewonden ACCOORD OP ACHT PUNTEN X BONNEN VOOR ZUID VRUCHTEN DE KONINGIN OP HET LOO DE KONINGIN SPREEKT ~~~^jverb°nden en verpleegd Brutale Duitsche visschers Volgens een radiobericht van een vaartuig der marine hebben Duitsche visschers de strenge order, dat niemand Helgoland mocht naderen, totdat het eiland officieel veilig verklaard was, in den wind geslagen. GENERAAL KAPITTEL AUGUSTIJNEN TEXTIELFABRIEK TE PASOEROEAN DB KANTOREN van de Redactie en ds Admi nistratie van de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J..WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom, breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hjogm. Ingezonden Mededeelingen op redactioneel® kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bö vooruitbetaling. De opvolger van den koning is de 48-jarige kroonprins Frederik, die sedert 1935 met prinses Ingrid van Zweden crehuwd is. Kroonprins Frederik heeft hedenmorgen den eed op de constitutie afgelegd en is tot Koning Frederik IX uitgeroepen. Koning Christiaan werd op 26 September 1870 te Charlottenburg geboren. In 1898 trad hij in Can nes in het huwelijk met prinses Alexandrine van Mecklenburg, r werden twee zoons geboren. Kroonprins Frederik G89 en prins Knud (1900). On 14 Mei 1912 besteeg hij als koning Christiaan X den Deen- schen troon. De rust, die zoowel zijn regeering als persoon ken merkte, werd verstoord toen de Duitsche troepen Denemarken be zetten. De koning had nooit eeni- ge belangstelling voor de Nazi ideologie getoond en in 193o zou hij, tijdens het beluisteren van een redevoering van Hitier, hebben wiens figuur nu inderdaad duide lijk werd, moet toen hebben ge zegd: „Thans ben ik een gelukkig man. Ik ben krijgsgevangene der Duitschers, maar tevens sta ik aan het hoofd van een groot onder- grondsch leger." Via geheime kanalen werd hij voortdurend op de hoogte gehou den van de activiteit der onder- grondsche beweging in Denemar ken, die hij steeds stimuleerde. Ook schroomde hij niet, krachtig te protesteeren tegen de vervol ging van Deensche Joden door de nazi's. Deze trouw van den vorst vond weerklank bij het volk. Zoodra men vreesde, dat de bezetters van plan waren de Kon. familie als gijzelaars naar Duitschland te voeren, werd een geheime lijf wacht geformeerd, die afdoende beschermingsmaatregelen had ge troffen. De Koning is zijn leven lang een groot sportliefhebber gewee Vooral aan paardensport en zei len had hij zijn hart verpand Dit, gepaard aan de eenvoudige en on gedwongen wijze, waarop hij zich onder zijn volk bewoog, maakte hem tot een zeer geziene en ge liefde figuur. Herhaaldelijk kon men zijn lange gestalte (hij was 1.98 M.) te paard door Kopenha gen zien rijden, met een „gevolg" van slagersjongens op fietsen. In 1942 deden zich de eerste verschijnselen voor van een ern stige aandoening der galblaas. In den loop van dat jaar werd hij geopereerd, doch herstelde vol ledig. Op den eersten Paaschdag van dit jaar kreeg hij een hartaan val, die hij te boven kwam; doch er ontwikkelde zich een longaan doening, die den Koning zeer heeft verzwakt. Volgens den hofarts is hij aan hartverlamming overle den. Voordat de Koning het bewust zijn verloor, heeft hij afscheid ge nomen van de Koningin en de beide prinsen. Zijn laatste woor den waren: „Mijn taak op aarde is volbracht. Ik heb vrede met God en met mezelf". De Deensche Koninklijke fami lie belijdt den Lutherschen gods dienst. De begrafenis van koning Christiaan zal plaats vinden in de Roskilde Kathedraal, 17 kilometer buiten Kopenhagen, waar ook ds meeste andere Deensche vorsten rusten. De datum is nog niet vast gesteld. Volgens een Reuter-bericht uit Sjanghai zijn vier Belgische pries ters en zes Nederlandsche kloos terzusters bij de plundering van de stad Soengtsjioetsjieve (pro vincie Jehol) door Chineesche communisten gedood. Door plaat selijke kringen wordt het bericht bevestigd. Een onderzoek is aan den gang en men tracht de namen der slachtoffers te weten te komen Het bestuur van den K. N. V. B. heeft toestemming gegeven voor 't uitzenden van de tweede helft van den op 4 Mei te Antwerpen te spelen voetbalwedstrijd België- Nederland. Vereenigingen, die een voor haar op dien datum vastgestelden competitie wedstrij d op een vroeger tijdstip wenschen te doen aanvangen, kunnen daar voor toestemming krijgen mits haar verzoek vergezeld gaat van de accoordverklaring van de te genpartij en uiterlijk 26 April in t' bezit is van den secretaris-pen ningmeester van den K. N. V. B. De sociaal-democraten hadden Zondagavond de leiding bij de eerste uitslagen der verkiezingen in de Duitsche staten in drie pro vincies van de Britsche zóne. In 142 districten wonnen zij 16.113 stemmen, gevolgd door de christe- lijk-democratische Unie met 7:261 stemmen. De communisten behaal den tot dusver 2.564 stemmen. De kiezers toonden niet veel belangstelling voor de verkiezin gen. De Britsche Nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de luidspre ker van het bureau der sociaal democratische partij te Aken werd beschadigd, toen een aantal per sonen het bureau binnendrong. Bij hun arrestatie verklaarden zij, dat de luidspreker den dienst in een kerk in de nabijheid had gestoord. Later verzamelde een groep jeug dige personen zich weer voor het gebouw en dreigde met geweld verdere uitzendingen te beletten. Hierop nam de politie de bewaking van het gebouw op zich. Hedenmorgen werden door Reu ter de volgende voorloopige uit slagen gepubliceerd: SLEESWIJK-HOLSTEIN: Socialisten 452.097 C. D. U315.605 Z. Sleegwijksche bond 82.684 Vrije democraten.... 50.215 Communisten 48.358 Duitsch-rechts 32.350 NOORD-RIJNLAND-WESTFALEN C D. U. 1.874.451 91 zetels Socialisten 1.601.389 64 zetels Communisten 701.615 28 zetels Centrum 488.150 20 zetels Vrije democr. 299.115 12 zetels BENEDEN-SAKSEN (Hannover) Socialisten 1.067.027 66 zetels C. D. U573.623 31 zetels Ned Saks partij 407.641 25 zetels Vrije democr... 216.455 13 zetels Communisten 139.540 8 zetels Centrum 100.511 6 zetels Duitsch-rechts.. 7.426 De overblijfselen van de op Java verongelukte Dakota. Een Nederlandsche patrouille ontdekte het wrak bij Bandoeng. opgemerkt: „Die man is ge Koning is dan ook tijdens de zetting nimmer op pogingen to toenadering ingegaan, en toen ae Duitschers hem den Noorsehen troon aanboden, weigerde hij en dreigde te zullen aftreden, zoodra men hem zou dwingen, maatrege len te sanctionneeren, die tegen Zijn eer en plicht indrui ach ten. Hij *>leef teruggetrokken in zijn paleis Amalienburg te Konenhagen, waar de Ko ninklijke) Standaard bleef wap peren In den zomer van 1943 werd'hij echter gemterneerd op het kasteel Sorgenfn. De Koning, Evenals alle Europeesche lan den, welke overzeesche gewesten bezitten heeft ook Frankrijk in zijn imperium, in de nieuwe Fransche grondwet de Fransche Unie genaamd, met eindelooze moeilijkheden te kampen. De zelf standigheids- of onafhankelijlc- heidsdrang, welke door de vroege re koloniale gebieden in Azië en Afrika woelt, stelt Parijs voor zware problemen, welke door de verwarde binnenlandsch-politicke verhoudingen van het oogenblik biina onoplosbaar zijn geworden. In Indo-China staat Frankrijk voor dezelfde vraagstukken, als wii zelf in Indonesië, met dit ver gif echter, dat, terwijl Neder land op de allereerste plaats be sprekingen voert, Frankrijk Eenige marechaussees troffen eer gisternacht aan de grens te Gla- nerbrug bij Enschedé eenige man nen aan, die het bij het zien van de agenten op een loopen zetter Nadat deze eenige waarschuwings schoten in de lucht hadden gei0ot, vuurde een van hen een schot af m de richting van de vluchtelingen. Een van hen, een zekere J. u. uit reiden werd daardoor ernstig èe- troffen' en naar het ziekenhuis te lnfcefTonvergebi-ach waar^nj smokkelaars bij Gculle groote partij koffie van de gi per auto verder het binnenland i smokkelen. Zij werden betrapt, waarop de chauffeur van den smox- kelwagen met vol gas door 'net door de politie gegeven stopsein heenreed. De auto werd echter door enkele welgerichte vuurstoo- van een stengun tot stoppen gedwongen. De auto bleek een groo te Partd koffie, ongeveer 200 kilo te bevatten Kort daarna arriveer de e®n tweede stel smokkelaars, blijkbaar om nog meor koffie t laden. Een der inzittenden, gesom meerd om uit zijn auto te komen en zich aan de politie te legitinie»- ren, trachtte zich hieraan te oat- trekkfn door de vlucht te nemen. Majorie Deans bewerkt in overleg met den beroem en schrijver G. BShaw eenige van diens spelen voor de film. Uiteraard was zij bij het eer ste bezoek wat huiverig en vreesde ze Shaw's befaamde scherpe tong. Maar de schrij ver was buitengewoon galant en deed niet één enkele zure opmerking ten koste van de jongedame. Achteraf bleek, dat hij al z'n hatelijkheden had opgc pyarcL kreeg -lauden dag pgr toegestuurd! Nadat de politie waarschuwings schoten had gelost trof een derde schot den vluchteling. In zorgwek- kenden toestand werd de getrof fene, zekere W. b. uit Geulle, naar het ziekenhuis Calvarienberg te Maastij1 vervoerd. Later vond de politie ter plaatse een partij van enkele honderden kilo's koffie, die bestemd waren om te worden opgeladen. BP douane te Glanerbrug b,j Enschedé is ^"o^glk'onfen.'da't van Duitsche voertuiêerl derland. n Het onderzoek is nog gang. Inmiddels zijn verscheidene personen gearresteerd. He conferentie te Moskou zal waarschijnlijk 22 of 23 April a.s. eindigen' aldus meldt het A.F.P. Een volgende zitting zal, naar men aanneemt, in .Tun a.s. plaats vinden. Waarschijnlijk zaI Woensdagavond, 23 April, een snee iale trein met de Fransche delegatie uit Moskou vertrekken. meer accent op de militaire krachtsontplooiing legt en een vaak zeer bloedigen strijd levert. Op Madagascar is de situatie nauwelijks minder ingewikkeld; en toch zien de Franschen zelf met bijna nog meer bezorgdheid naar Noord-Afrika, naar Algiers en Marokko, waar, sterker nog dan in het Verre Oosten of ten Zuid-Oosten van Afrika, de wer kelijke positie van Frankrijk op het spel staat. Terwijl naar de andere deelen van de Fransche Unie hooge mi litairen, generaals en admiraals, zijn gezonden, vertoeft op het oogenblik de staatspresident Vin cent Auriol zelf in Noord-Afrika, en men meent, dat hij zijn reis zelfs tot Dakar zal uitstrekken. Het gaat in die gebieden voor Frankrijk om zijn of niet-zijn als groote mogendheid; een machts crisis derhalve, welke Frankrijk nog dieper verdeelt, dan het te voren reeds was. Binnenkort moet de Fransche Nationale Vergadering een nieuw statuut voor Algiers behande.en, en de minister van binnenlandsche zaken Depreux verblijft reeds daar om ter plaatse vast te stel len, of het ontworpen plan uit voerbaar is. De Algiersche partij onder leiding v&h den extremist Messali heeft een strijd op leven en dood aangekondigd; zij eischt een volkomen onafhankelijk Al giers, dat door de Franschen moet' worden ontruimd; en ver klaart zich solidair met de Viet- nameezen, van welker w totale overwinning zij overtuigd is. Ook de Kabylen zijn weer zeer roerig geworden. Hoe ernstig de Fran sche regeering den toestand be oordeelt, blijkt wel uit het feit, dat de in Mei opkomende lichting haar diensttijd in Algiers zal doormaken. In Marokko klinkt de toon der aspiraties schijnbaar ietwat mil der. De sultan van dit land heeft tegenover de pers verklaard, dat Marokko een Arabisch land is, dat den band, welke het met zijn stamverwanten verbindt, door en gere betrekkingen met de Ara bische liga, die een rol van we- reldbeteekenis begint te spelen, nauwer wenscht aan te halen. De sultan beloofde het onderwijs te verbeteren en zijn volk de de mocratische vrijheden te waar- b°5mn'meest verontrustende voor m?Fransche volk is wel, dat het ter dege beseft, dat in al deze ge beurden in zön overzeesche Een functionaris van de Fran sche ambassade te Washington, heeft nog verklaard, dat de „Grand Camp" zestien kisten met ammunitie voor lichte wapenen aan boord had, welke 'kisten be stemd waren voor lossing in Ve nezuela Deze lading werd niet als gevaarlijk beschouwd, anders zou de kapitein een roode vlag heb ben doen voeren. De bemanning heeft klaarblijkelijk in de haven van Venezuela vergeten de zestien kisten te lossen, zoodat deze la ding abusievelijk meegenomen werd naar TexasTCity. gewesten de tragische machts strijd tusschen Amerikanisme (of, zooals men tegenwoordig zegt: Usatisme) en communisme een hoofdrol speelt. In de verklarin gen van den sultan van Marokko, evenals in zoovele uitlatingen van overzeesche bevrijdingsleiders, proeft men de typisch Amerikaan- sche terminologie. En het beroep op de Arabische liga, welke eens een machtig instrument van En geland, was, dat echter nu geheel door de Vereenigde Staten is over genomen en geadopteerd, wijst on getwijfeld in de richting van ster ke Amerikaansche sympathieën met de vrijheidsbewegingen in Noord-Afrika. Gelijk trouwens overal elders. Moet men daarom de hier en daar gehoorde Fransche beschul diging, dat Washington Frankrijk langs den omvang van diens kolo niën doelbewust wil dwingen een meer rechtschen koers te volgen, aanvaarden, zooals zij wordt uit gesproken Wij zouden deze con clusie niet gaarne zóó onderschrij ven. Wel echter schijnt in de V.S. een zekere bezorgdheid te be staan, dat Noord-Afrika te zeer onder den invloed van communis tische agitators zoowel uit Rus land als uit Frankrijk zou komen te staan. En Algiers en Marokko liggen nu eenmaal, met Gibraltar, op de nieuwe levenslijn van de V S naar het Nabije Oosten. Als daar een bolwerk tegen de com munistische expansie moet wor den opgeworpen, dan kan met worden toegelaten, dat Noord- Afrika in de communistische in vloedssfeer zou komen te liggen. Een dergelijke bedreiging zou te gevaarlijk zijn. En dan schijnt ook de sprong naar Frankrijks binnenlandsche politiek niet al te groot te zijn. De Gaulle zou voor Frankrijk niet alleen dollarcredieten be- teekenen, maar evenzeer een ten minste gedeeltelijke handhaving van de Fransche Unie in Noord- Afrika. Maar dan moeten de Fransche communisten onschade lijk worden gemaakt. Het schijnt, dat dezen er aan denken zich zelf, voor ze daartoe worden gedwon gen, uit de regeering terug te trekken, en daarom zal de 27ste April, de dag waarop de Natio nale Vergadering weer bijeen komt, voor Frankrijk een gewich tige dag zijn. De Gaulle heeft den wind in de zeilen, ook al blaast deze van over den Oceaan. U. P. meldt uit Vaticaanstad: Uit bevoegde bron wordt verno men, dat 't nieuws van dr. Tiso's terechtstelling met diep leedwezen op het Vaticaan is ontvangen, maar dat de Heilige Stoel geen actie te zijnen behoeve onderno men heeft, omdat Tiso tijdens den oorlog een politieke functie heeft bekleed. De Kerk instrueert haar pries ters, aldus deze bron, geen poli tieke functies op zich te nemen. Als de politiek zelf echter de Kerk raakt, zal de Kerk ook po litiek reageeren. Maar dat is iets anders dan het aanvaarden van een politieke functie, zooals Tiso in Slowakije gedaan heelt. De „Osservatore Romano schrijft in verband met het vonnis tegen dr. Tiso, dat men verwachtte, dat den veroordeelde gratie zou worden verleent, vermits bevoegde kringen dit verzekerd hadden. Dit wil geenszins zeggen, dat men de houding van Tiso zou willen rechtvaardigen. Tenslotte tot pastoor te Hans- weert den Weleerw. Heer H. P. J. Figelet, die kapelaan was te Delft (H. Hippolytus). In het station te Fiume (Italië) is Zaterdagavond een spoorwagon, die met 18 a 20 ton explosieven ge laden was, in de lucht gevlogen, waarbij 40 personen gedood en meer dan 200 gewond werden, al dus meldt het Fransche persbureau A.F.P. Na de ramp van Texas-city. De auto's behoorden aan employé s van de ontplofte fabriek van de Monsanto chemical corp. De geldigheidsduur van de voor 100 gram zuidvruchten aangewe zen bonnen 67-E reserve, 67-L re serve en 68-T reserve, die op 19 April afloopt, is verlengd tot en met 3 Mei. H. M. de Koningin heeft Zater dag haar intrek genomen in het Koninklijke Paleis Het Loo. De vier ministers van buiten- landsche zaken te Moskou verga derden Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van Molotof, tei voortzetting van de bestudeering van het voorgestelde vredesverdrag met Oostenrijk. Bij de bespreking van de kwestie der schadevergoedingen onthulde Bevin den achtergrond van het te Potsdam genomen besluit om geen schadevergoedingen van Oosten- te vergen. Hij zeide, dat de sovjet- Russische vertegenwoordigers te Potsdam een voorstel hadden in gediend, volgens hetwelk Oosten rijk een bedrag ad 250.000.000 dol lar zou moeten betalen over een periode van zes jaren, van 1945 af, te nemen uit de loopende produc tie, en ten bate van de sovjet-unie, Groot-Brittannië, Amerika en Joego-Slavië. Dit voorstel werd achtereenvolgens behandeld door de economische commissie te Pots dam. die het er niet over eens kon worden, daarna door de ministers van buitenlandsche zaken en ver- In het kader van den natio- j nalen herdenkingsavond op 3 Mei a.s. zal H. M. de Koningin zich te 18.45 uur over beide radiozenders met 'n toespraak 5 tot het Nederlandsche volk richten. volgens door de staatshoofden. Deze laatsten bleken bereid over een te komen, dat van Oostenrijk geen schadevergoedingen ge vergd zouden worden. De conferentie nam er toen nota van, dat de sovjet-unie er mede instemde, dat van Oosten rijk geen schadevergoedingen gevraagd zouden worden. Het sovjet-russisch voorstel was aldus verworpen. Van de overeenkomst werd bevestiging gedaan in het protocol van Potsdam. Molotof verklaarde, dat te Pots dam alleen door de drie daar ver tegenwoordigde mogendheden van schadevergoedingen was afgezien. Zij hadden geen bevoegdheid af te zien van eischen ten behoeve van andere geallieerden. Tijdens de bijeenkomst van Zon dag van de 4 ministers werd op acht punten eenstemmigheid be reikt, namelijk: 1) de preambule, 2) naturalisatie en vestiging van Duitsche onderdanen in Oosten rijk, 3) de uitlevering van oorlogs misdadigers, 4) het weren van voormalige nazi's e.d. uit het Oostenrijksche leger, 5 beperking van grensversterkingen, 6) een or ganisatie voor het regelen 'van ge schillen, voortspruitend uit de restitutie van eigendommen der V.N. in Oostenrijk, 7) faciliteiten voor de Oostenrijksche spoorwegen voor een deel van Duitschland en 8) een lichaam voor de ratificatie van het Oostenrijksche verdrag. y Kruis vertrekt op 2b April naar Batavia; hij zal onsre- (Jverlevenden van rie 1 exas-cuy -ramp worden u-oor ue veer een maand in Indonesië buj- De rookpluim na de ontploffing op Helgoland, van een vlieg machine uit gezien. plaatsen, waar de explosie gehoord werd, liggen voornamelijk bezui den een lijn over het Noorden van Overijssel naar Zaandam en om geving. Het geluid werd waar schijnlijk nog gehoord in Terneu- zen en in Zuid-Limburg. De rook kolom werd op vele plaatsen in Groningen. Friesland en Noord- Holland gezien, o.a. in Muiderberg, IJmuiden, Schoorl, Soestdijk en Blaricum. Een correspondent van het U. P. heeft gisteren een bezoek gebracht aan Helgoland. Hij naderde het eiland bij goed zicht, doch kon op eenigen afstand niets waarnemen, dat duidde op de ernorme vernie ling van Vrijdag j.l. De omtrekken van het eiland vertoonen practisch geen wijziging, met uitzondering van de Zuidelijke punt tegenover de duikbootloodsen, waar, tenge volge van het tunnelsysteem, de ontploffing formeele aardverschui vingen teweeg heeft gebracht. Bij het binnenvaren van de ha ven bleek, dat de eens zoo trot- sche en soliede duikbootloodsen geheel van den aardbodem waren weggevaagd. Het landen en aan wal gaan werd door de aangerichte verwoes tingen zeer bemoeilijkt. Stukken roode rots, rails en kanonloopen lagen overal verspreid. Het gezel schap van 80 geallieerde en Duit sche journalisten werd gewaar schuwd de nog overgebleven tun nels wc°ns gevaar van incinr- Het gezeischap~besteeg een hoog te van twee honderd voet. waar vroeger het oude dorp heeft ge legen. Van de hotels, café's en woonhuizen waren nog slechts ge raamten over. De voormalige con troletoren, die midden op het eiland staat en waarvan men ver wacht had, dat hij geheel vernie tigd zou zijn, bleek volkomen on gedeerd. Hiervanaf hadden de correspon denten een uitstekend overzicht van de ruïne, die uit de eens zoo machtige zeevesting is geworden. Naar verluidt, zijn zij in den nacht op het eiland geland, op zoek naar verborgen schatten, die door de explosie aan het daglicht gekomen kunnen zijn. De koninklijke marine heeft patrouillevaartuigen uitge zonden om de Duitsche visschers- schepen, die langs de kust van het eiland varen, te verdrijven en zoo noodig waarschuwingsschoten te lossen. Volgens waarnemers uit de lucht zijn de twee kolossale verdedi gingsbatterijen aan de Noord- en Zuidpunt van het eiland volkomen verdwenen en de onderzeeboot- dokken vernietigd. Volgens een radiobericht van een waarnemingsschip, dat op ruim 1% K.M. afstand van de Zuidpunt van het eiland ligt, bevindt zich een groote krater op de plek, waar anders de ingang naar het tunnel complex in de rotsen was. Er schijnt een aardverschuiving in de roode zandsteenklippen ten Noor den van het laaggelegen visschers- dorp plaats te hebben gehad. De meeste waarnemers bencn- ten, dat de huizen in het hoogland niet tegen den grond liggen en dat in het dorp sommige huizen zens het dak niet hebben verloren. De vuurtoren staat ook nog overeind. Branden werden niet waargeno men. Luitenant Bernard Cahill is Zaterdag als eerste officieele waar nemer op Helgoland aan land ge gaan. Hij deelde mede, dat alle groote kanonnen, op een enkele uitzondering na. verdwenen waren. Over het geheele eiland vindt men groote kraters en beton-resten van de opgeblazen onderzeeboot onderkomens. Er werden geen doode vogels gevonden. Duizenden VOgelS keeren thans op het eiland teriyt K.iN.xv..i. ueeit ten aanzien a explosie op Helgoland nog het volgende mede: Er kwamen reeds 151 berichten binnen, waarvan 97 negatief. De De Hoogeerw. Paters S. van Nuenen, provinciaal en dr. S. Makaay, discretus romanus, zijn naar Rome vertrokken om het generaal kapittel bij te wonen, dat aldaar op 24 April a.s. zal beginnen. De Portugeesche minister van oorlog, lt-kol. Santos Costa, heeft medegedeeld, dat in midden-Por tugal een complot is ontdekt ter voorbereiding van een revolutie door eenige garnizoenen van het Portugeesche leger. Deze poging mislukte en „men kon slechts twee officieren en twee andere militairen, die zich aan misdadig gedrag schuldig gemaakt hebben, opsporen". Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat op 10 April ongeveer 20 leger vliegtuigen moedwillig beschadigd werden en de twee saboteurs nog voortvluchtig zijn. De staking van havenarbeiders te Lissabon is mislukt en de ar beiders zijn weer naar hun werk teruggekeerd. Er werden talrijke arrestaties verricht en een aantal stakers verbannen. Ook enkele bekende leiders der oppositie o.w. studenten, die tot de „democrati sche eenheidsbeweging" behoorden en officieel als „door Moskou ge- inspireerden" worden betiteld, zijn gearresteerd. H. M.'s hulpvliegkampschip „Ka- rel Doorman" is Zondagochtend na het vlagvertoonbezoek, dat in de afgeloopen week aan Engeland gebracht is, in het vaderland terug gekeerd. Omstreeks 11 uur werd ge meerd in de Merwehaven te Rotterdam, waarna tegen 12 uur de ontscheping aanving. Zaterdagmiddag is te Bloemen- daal een militaire vrachtauto bij het nemen van een bocht omge slagen. Hierbij werden zeven mi litairen ernstig gewond. De auto was op weg van de stormschool in Bloemendaal naar de Koudenhomkazerne in Haar lem. Om ongeveer 12 uur wilde de chauffeur met vrij groote snel heid de bocht Bloemendaalsche- wegdr. Bakkerstraat nemen, waarbij de wagen overhelde en te gen de straat sloeg. De tien mili tairen, die in den laadbak zaten, werden op het wegdek geslingérd; zeven hunner werden ernstig ge wond naar een Haarlemsch zie kenhuis overgebracht, de overige drie liepen jaLKhts vptwi»- V/p. Naar ooggetuigen verklaarden, heeft de chauffeur de bocht te scherp genomen. Een gelukkige omstandigheid was, dat hoewel ce benzineleiding werd stukgeslagen en de brandbare vloeistof over de straat gulpte, de wagen niet in brand vloog. Voor geen der zeven militairen bestaat direct levens gevaar. De Indonesische minister van economische zaken, A. K. Gani, heeft Zaterdag order gegeven, dat de belangrijke textielfabriek in Pasoeroean op Oost-Java aan de Engelsch-Nederlandsche Nebritex Maatschappij moet worden terug gegeven. De Engelsche en Nederlandsche vertegenwoordigers van de Nebri tex zijn re^dc de fabrieken V Cl De maatschappij is het gezai«»« lijk eieendom van de Calico Prin ters Ass. Ltd, in Liverpool en de Nederlandsche Borsumij (Borneo- Sumatra Handelmaatschappij), al dus meldt A P. olgd) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1