Ernstige gaten in 't moreel Vier ministers exposeeren De koning is dood, leve de koning! m m „Het communisme krijgt in Canada geen voet" Afnemende vraag naar goederen Oost-Indon. parlement bijeen Te Móskou 3e geheime zitting Amerikanen koopen 't noodige Valsche margarine-toewij zingen In België gedrukt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Interpellatie-Joekes over fraude en corruptie Hoe het kwaad wordt bestreden De loonen in de havens ONGSLAGEN Melkprijs voor veehouders Vliegrampen De credieten De Y.S.-mijnen Meubelfabrieken werken weer Prijzen moeten naar beneden De Prinselijke familie 69ste JAARGANG WOENSDAG 23 APRIL' 1947 No. 20296 Verhooging van bijna vier gulden Op 14 cent per K.G. gesteld lata Mgr. Lajeunesse in Duiven AMERIK. SUPERFORT VERONGELUKT PREMIER HOUDT PROGRAMMAREDE aan Turkije en Grieken land Naar een nieuw contract *f TfVVVtf w#W ENG. SCHIP MET 250 PASSAGIERS AAN BOORD VERMIST WEER EXPLOSIE TE TEXAS 4 wocdea gatïojtten. DE JAARBEURSDRUKTE PIONIERS EN JONGEREN F. Guit LAATSTE POGING INZAKE OOSTENRIJK? DE BENZINE-PRIJS Reeds 11 arrestaties NED. ORDER VOOR POOLSCHE MEUBELEN STUDENTEN-HERRIE TE TRIEST DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zgn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het is stellig nog niet vaak voorgekomen dat een inter pellatie vier departementshoofden tegelijk achter de ministerstafel bracht. Bijzonder groote belangstelling was er overigens niet voor deze in vijf deelen uiteenvallende beschouwingen over de economische kwalen van onzen tijd, waartegen zoolang de schaarschte van goederen aan houdt, wel geen volstrekt afdoende maatregelen zullen ge nomen kunnen worden. Die indruk is ook door de discussies versterkt, al zÜn a^e partijen het er uiteraard over eens gebleken, dat de diverse ontduikingen van de wettelijke voorschriften vooral op dilt stuk de strengste afkeuring verdienen. Dezen eersten dag kenmerkten zich de bespre kingen door een rustigen voortgang. In een tiental vragen heeft de interpellant, de heer Joekes, de regeering inlichtingen verzocht omtrent den omvang der malversa ties, waarvan hij er zelf een heo- le serie opnoemde, alsookomtrent de maatregelen welke tegen het =r„-ol ziin of worden genomen, waaraan d" kwestie werd vast gehaakt of de controle en de re gressie niet voor verbetering vat- baar zijn. Ieder op hun beurt en elk voor eigen ressort hebben de ministers van Econ. Zaken, Landbouw, Fi nanciën en Justitie de beide vra gen werkelijk breedvoerig beant woord en daarbij een overvloed van cijfers en feiten te berde ge bracht dat zelfs aan een beknopt overzicht in dit bestek niet kan worden gedacht. Het heeft ook eigenlijk geen zin dit te beproeven omdat het ten slotte, zooals minister Huys- mans opmerkte, niet gaat om een of ander percentage maar om het feit der malversatie zelve en het hier, gelijk minister Lieftiack zeide, op de eerste plaats een mo- reele kwestie geldt. Wij kunnen ons trouwens niet voorstellen dat dat er wat de textielproducten be treft, zeker nog geen 40 pet. op onrechtmatige wijze aan den man (en de vrouw) zijn gebracht. Liever stippen wij uit de ant woorden der vier ministers een en ander aan, dat voor beoordeelmg van het groote kwaad en zijn dc- strijding meer van algemeen oe- ilanAlwerst dan de mededeeling 1 Allereerst w „ans dat voor van minister Huysmans, u »iin ressort de knoeierijen in den glashandel wel het omVangrijKst schijnen te zijn. Over de vraag het wel gewenscht is dat m "c directie van een rijksbureau, be last met de toewijzing van grond stoffen, personen zitting hebben die tevens bestuurslid of secreta ris zijn van de betrokken be drijfsgroep. was de bewindsman van oordeel dat de combinatie, in het algemeen ongewenscht, toch niet per se in den weg behoeft te staan aan een goede taakverdeeling en in bepaalde omstandigheden, ter beoordeeling van den verant woordelijken minister, een goeden gang van zaken kan bevorderen. Centrale controle-dienst Naar een beter sluitend systeem wordt voor de distributie gestreefd; reeds kwam een centrale dienst f, ec°nomisehe controle tot lu- rifk-tw contrêlediensten van alle rijksbureaux onder één lei ding heeft gebracht. Ook de per manente commissie tot coördina tie bij de opsporing van delicten leidde tot grooter efficiency en heeft de verbetering der documen tatie bevorderd. Een korte beschouwing gevend over den aard der overtredingen, wees de minister, evenals zoo pas gaf dat er veel melk (535 liter per koe per jaar en ook veel vleesch» (11.000 ton) verdwijnt, viel ons op dat hij optimistisch gestemd scheen wat den smokkel handel van vee betreft, ten aan zien waarvan de genomen maat regelen beginnen door te werken. Z.Exc. sprak de hoop uit dat de 177 gepakte fraudeurs „zeer streng gestraft" zullen worden. Ook deze bewindsman overweegt een doelmatiger systeem door het verstrekken van veevoeder te verbinden aan de aflevering van het product. De persberichten over den bloembollensmokkel zijn sterk overdreven; deze had fei telijk geen beteekenis. Deviezen-smokkel Minister Lieftinck besprak een zestal deviezenlekken en vertelde met een onbewogen stem dat daardoor naar zijn schatting en kele honderden millioen guldens buiten den deviezenpot terecht komen. Alleen reeds de Geschenk zendingen kosten 'n 60 millioen per jaar; de voornaamste lekken zijn 'intusschen het reizigersver keer met het buitenland en het overfactureeren. Maar een slui tend stelsel ter bestrijding is niet te verwezenlijken zonder de po sitie van het land te schaden en de volksvrijheden aan te tasten. Steekproeven brachten aan het licht dat 10 procent der België- bezoekers zonder een cent op zak de grenzen passeeren. De lijfsvisi tatie van sommigen en de gehou den razzia's, hoe onaangenaam ook, bleken niet afdoende en over wogen wordt een nauwlettend toezicht op allen door het invoe ren van een uitreisvisum, maar dat roept al aanstonds een aantal internationale kwesties op. De eenige uitkomst, schijnt wel dat ons volk zich de noodzakelijke zelftucht oplegt. Bij welke laatste gedachte zich minister Van Maarseveen aan sloot door met zijn collega van Financiën als vrucht van deze debatten te verhopen dat voor de schadelijkheid en den ernst van den toestand de oogen van het publiek mogen open gaan. Z.Exc. verwijlde voorts een oogenblik bij de vraag of de rechter zooals de interpellant vreesde som tijds niet te mild is tegenover economische delicten en voerde diverse redenen aan ten bewijze dat de publieke opinie zich te dezen gemakkelijk vergist. Medegedeeld werd nog dat een ontwerp inzake een uniforme re geling voor de berechting van economische delicten naar den Raad van State is. Alle vier de bewindslieden ga ven als hun meening dat corrup tie-gevallen in het ambtenaren corps tot de hooge uitzonderingen behooren. Vandaag zouden de besprekin gen worden voortgezet en waar schijnlijk tot een einde worden gebracht. Naturalisaties Bji den aanvang der vergade ring zijn na afhandeling van de gebruikelijke aangelegenheden wanneer de Kamer na een reces weer aan den slag gaat een zestal naturalisatie-ontwerpen af gedaan. Alleen mr. Donker (P. v. d. A.) vond het noodig ter zake eenige critiek te laten hooren, in hoofdzaak over de „barmhartig- heidspolitiek" va.n minister Van Maarseveen, die althans in de oogen van den opponent nu ook al haar intrede schijnt te hebben gedaan bij de naturalisatie. De bewindsman bleek zich ter zake van geen „barmhartigheid" be wust; alleen het algemeen be lang dient hem als norm voor de beslissing of buitenlanders voor het verkrijgen van het Nederlan derschap in aanmerking komen. Barmhartigheid komt daaraan uiteraard niet te. pas. Terwijl mr. Donker voorts eenerzijds op de grootste voor zichtigheid aandringt, wil hij te gelijk dat groote spoed wordt be tracht, met name ten aanzien van de oud-Spanje-strijders. Te recht acht de minister een en an der moeilijk te combineeren. Van vóór den oorlog liggen nog 3000 aanvragen te wachten en inmid dels zijn er duizenden bijgekomen; het departement kan ook geen ijzer met handen t/reken. Daaren boven zijn bij de Oud-Spanje- Strijders, wien de minister in be ginsel te gemoet wil komen, in verschillende gevallen bedenkin gen gerezen. De voorzichtigheid komt ook hier weer met den groo- ten spoed in conflict. L. H. In aansluiting op het bericht van gisteren omtrent de correctie op de loonen van de havena:PT ders kan nog worden gemeld, dat de nieuwe regeling uitgaat van n uurloon van 90 cent voor vaste havenarbeiders bij een minimum weekloon van 43.50. Dit Jjetee- kent een verhooging van 3.9a. De loonen van de losse havenarbei ders zullen in verband hiermede eveneens worden verhoogd. Nog enkele verbeteringen ten aanzien van onderdeden der regeling zul len mede doorgevoerd worden. Op de in de regeling voorkomende hoogere loonen der vaste arbei ders zal dezelfde looncorrectie van 3.95 worden toegepast. Voor de pensioenregeling in de havens van Amsterdam en Rotter- dam, zullen werkgevers en werk nemers bijdragon storten. De we- derzijdsche partijen zijn met het principe dezer regeling accoord gegaan en de besprekingen over de totstandkoming hiervan zullen spoedig beginnen. De looncorrec tie zal intusschen Zondag 27 April a.s. van kracht worden en niet 17 April zooals wfl gisteren abusievelijk melden. De minister van landbouw enz. heeft thans den melkprijs voor het komend productiejaar 1947-1945 be paald. Op grond hiervan zal met ingang van 27 April a.s. de zomer- prijs voor den producent op 14 cent per kg. melk met 3.3 procent vet worden gesteld. Deze prijs zal tot en met 25 October gelden. De definitieve vaststelling van den winter-melkprijs zal eerst in het najaar plaats hebben. Deze verlaging van den prijs voor den producent zal ge.®n ver~ andering van den melkprijs voor den consument tot gevolg hepbeu, daar de door de regeering ver strekte subsidie uit het landbouw crisisfonds op den melkprijs ver minderd zal worden. Boven: koning Frederik IX en koningin In grid vertoonen zich op het balcon van het koninklijk paleis te Kopen hagen en worden door een geweldige menschenmassa ge huldigd. in de Eerste Kamer, op het euvel van het weg-huren van- arbeids krachten bij concurrenten door aan de werknemers goederen m na- ae wiie. j ien die dan vaak tura uit te ,'del verdwijnen, in den zwartenhande en stelde Z.ihxc. v« r;;sKepa_ het overtreden van de P v p lingen een zeer ernstig vergrijp kan zijn tegen het volk toch evenmin de mdustri tegen normale prijzen levert buiten de distributie om, zien schuld kan vrij pleiten. Smokkelen van vee Van Minister Mansholt, die toe- Op doorreis naar Rome heeft mer Lajeunesse, bisschop van het 'vicariaat Keewatin, met den provinciaal der Canadeesche pa ters Oblaten van Maria en den vice-directeur van de universi teit van Ottawa een bezoek van enkele dagen gebracht aan net klooster „Regina Pacis te Dui ven. In een onderhoud mochten wij van hen veel hooren over bet bloeiende godsdienstige leven m Canada, over hun missies, K.A.J. en over de universiteit van Ot tawa. „Sinds 1841 hebben de paters Oblaten in Canada een voorname plaats ingenomen", aldus mgr. La jeunesse „en alhoewel de gebou wen van onze orde vlak liggen naast de Sowjetambassade, hebben wij in Canada geen last van en is er geen plaats voor het com munisme". onP® univ®rsiteit, waar van de 200 professoren er 80 behooren tot de orde der Oblaten van Maria telt ongeveer 2500 studenten. Hooggeplaatste regeeringsperso- nen en juristen komen de profes soren consulteeren; in het bijzon der de onlangs overleden Primaat van Canada, Kardinaal K. Ville neux, werd dikwijls door vooraan staande persoonlijkheden om raad gevraagd. Het sociaal werk biedt naast de geestelijke hulp ook lichamelijken steun. Zoo staan in Ottawa 5 doc- om een toren dag en nacht gereed gratis hulp te bieden aan ieder, die hun hulp behoeft. De bedevaartplaats Cap de La Madeleine, het Canadeesche Lour- des, trekt jaarlijks honderdduizen den pelgrims. Het aantal priester roepingen groeit nog steeds. Over de reis naar Holland wa ren deze Canadeesche hoogwaar- digheidsbekleeders vol lof. De opbouw en het herstel van Neder land hadden hun onverdeelde be wondering; terwijl de verwoestin gen van Arnhem en Rotterdam en de wederopbouw van deze steden hun speciale aandacht trok. Over enkele dagen zal dit hooge gezelschap naar Rome reizen om 1 Mei aanwezig te zijn bij het Generaal Capittel van de Congre gatie. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft thans bekend ge maakt, dat Zaterdag, kort na het opstijgen vari Kwajalein Atoll in den Stillen Oceaan, een superfort met 16 personen aan boord is neergestort. Alle inzittenden kwa men om het leven. De luchtvaartmaatschappij Delta Airlines heeft medegedeeld, dat een speciaal vliegtuig met zeven employés der maatschappij nabij Columbus in den staat Georgia, door een botsing is neergestort. De maatschappij heeft bekend gemaakt, dat 9 personen bij dit ongeval om het leven zijn geko men. Zoowel het vliegtuig van de maatschappij als het legertoestel, waar het bij het landen mee in botsing kwam, brandden een uur lang, zoodat men de slachtoffers niet te hulp kon komen. Te Makassar is met een rede voering van president Soekawatt het Oost-Indonesische parlement geopend. Dinsdagochtend waren bij ae opening alle plaatsen op de ofü- cieele en publieke tribunes bezet. Drie gongslagen kondigden de komst van dr. Van Mook aan, waarna ook de voorzitter van net parlement arriveerde. Wederom drie gongslagen wer den gegeven voor de aankomst van president Soekawati. Soeka- wati sprak zijn rede, welke veer tig minuten duurde, staande uit. Voor de middagzitting van het Oost-Indonesische parlement be stond wederom groote belangstel ling. Aanwezig waren o.m. de lui tenant-gouverneur-generaal, ar. Van Mook, de leden van de Com missie-generaal en de vertegen woordigers van Borneo. Ne de oe- eediging van een tiental nieuwe leden, sprak de minister-president, Nadjamoeddin Daeng Malewa, zijn politieke programmarede uit in de Indonesische taal. De minister-president deelde mede, dat de opzet der ministeries thans gereed is gekomen en vol doende personeel aanwezig is om den eersten administratieven ai- beid op te vangen. Sprekend over de algemeene beginselen, waarop de staat gebouwd is, zeide Nadja moeddin, dat door de instelling van daerahs (gebieden of, provin cies) met een eigen karakter, een eigen aard en eigen behoeften de zeggingschap in eigen huis gewaar borgd is. Verder behandelde spreker de verhouding van Den Pasar tot Linggadjati en herinnerde aan de belofte van de Commissie-gene raal, dat ook met Oost-Indonesië een overeenkomst zou gesloten worden. De regeering hoopt, dat deze overeenkomst spoedig zijn beslag zal krijgen. Nadjamoeddin sprak vervolgens nogmaals na drukkelijk den wensch uit dat Oost-Indonesië op voet van gelijk heid met de republiek zal worden behandeld. Sprekend over de budgetaire aspecten van Oost-Indonesië con stateerde hij, dat deze geenszins somber zijn, integendeel in prin cipe is Oost-Indonesië gezond. De regeering staat een krachtig federatief geldstelsel voor, maai behoudt zich alle zeggenschap voor in die aangelegenheden op mone tair gebied, waarbij de regeenng betrokken is. De minister-president eindigde zijn rede met het uitspreken van zijn erkentelijkheid tegenover dr. Van Mook en hoopte, dat de lui tenant gouverneur-generaal in dit stadium van de ontwikkeling nog niet zou heengaan. De correspon dent van Aneta te Makassar tee kent hierbij nog aan. dat de reac ties op de rede van Nadjamoeddin verliepen van matige waardeeiing tot enthousiasme. De Amerikaansche Senaat heeft gisterenavond met 67 tegen 23 stemmen het programma van President Truman voor hulpver leening aan Griekenland en Turkije goedgekeurd. Een amendement van senator Edwin Johnson (oppositie), die aandrong op het niet -vermelden van militaire hulp in de betrok ken wet, was tevoren verworpen met 68 tegen 22 stemmen. De mijnwerkersleider John Le wis heeft besloten met de mijn eigenaren te onderhandelen over een nieuw collectief arbeidscon- tract De Amerikaansche regeering tracht een vergelijk te bewerk stelligen tusschen Lewis' munwer- kersbond en de mijneigenaren Tegen 30 Juni eindigt de regee- ringsexploitatie der mijnen. Twaalf van de veertien meubel fabrieken, die op 17 Maart we gens overtreding van de distribu tie-voorschriften op last van het rijksbureau voor hout voor onbe- paalden tijd waren gesloten, zijn heden met toestemming van de autoriteiten weer gaan werken. De arbeiders hebben geen finan cieel nadeel van de gedwongen stopzetting ondervonden, daar de loonen op last van het G.A.W. zijn doorbetaald. Het Eng. s.s. >(Sjr Harvey Adamson" van de British India Steam Navigation Co. Ltd. te Londen, groot 1030 br. reg. ton, is naar men vreest, met 250 pas sagiers vergaan In de Mergui Archipel langs de kust van Birma. Het schip, dat 17 April van Rangoon is vertrokken, is vermoe delijk door een cycloon overval len. Dakota's van de R.A.F. zyn er op uitgetrokken om te zien of ze iets van het schip kunnen ont dekken. Een week na de ramp te Texas City is daar een opslagplaats met 'mmonium-nitraat in brand ge vlogen. De burgemeester van Texas City heeft verklaard, dat het haven- De St. fiettr tijden, de plechtigheid vm de taUgvcrkheing Het aantal ontvangen plaats bewijzen aan het station te Utrecht bedroeg gisteren 31.756, het hoogste aantal dat tot dusver voor deze jaarbeurs werd geno teerd. Het record staat met 40.000 nog steeds op naam van den Maandag der laatste najaars- beurs. Het aantal officieel gepar keerde auto's was 2571. De 40- en 50-jarige jubilea van de Katholieke arbeidersorganisaties vragen bij herhaling de aandacht van kranten en lezerskringen. Ge lukkig. dat Nederland, hetwelk Leo's en Pius' stem verstond gou den feesten met eere kan vieren. Feit is echter ook, dat in de eerste helften vooral van die tijdperken met gouden afsluiting werk is ver zet waarbij taken zijn vervuld, die bijna bovenmenschelijk waren. Kerels zijn die voormannen der katholieke arbeidersbeweging met een godsdienstzin, een geestdrift en een opofferingsgezindheid, waar over de geschiedenis der bonden niet genoeg kan schrijven en waarvan de jongeren eveneens niet genoeg kunnen lezen. Eischen stellen en voor de rest aanleunen in afwachting, wanneer een loonsverhooging ingaat is een koud kunstje, doch den geest der maatschappij vooral mede helpen hervormen in taai volharden, dat eischt mannenkracht. Een voorbeeld van werker met vele prachteigenschappen met duurzamen invloed was de helaas veel te vroeg ontslapen Guit, wiens bond „St. Paulus" gelijk we gister avond berichtten binnen enkele dagen zijn 40-jarig be staan viert. Guit betee- kende een program, actie, strijd, liefde of zooals zijn collega Vu- link destijds schreef: „voor eigen mensch een steun, voor de katholie ke beginselen een propagandist, voor de tegenstanders een niet ge makkelijke opponent". Guit kón uitleggen en geestdrift wekken, we hebben hem persoon lijk verscheidene keeren mogen „verslaan". Vulink vertelt nog, dat hij hem als voorzitter van de Delftsche al- deeling na 'n hartstochtelijke ver gadering proficiat wenschte. Och jó, was zijn bescheid, je bidt voor zoo'n vergadering drie Weesgegroe ten en dan gaat het altijd goed. Zoo was hij leider en pionrer. Eén bonk katholicisme. In alles en overal. Dynamiek en radicalisme. Niet alleen in woord, maJr ook in daad en in volle overgave van persoon. Een voortrekker eerste klasse. Een man van geestelijken adel, al was Guit van nederige afkomst. HENK VAN DER MAZE. Het is wel duidelijk, dat Ame rika zich op het oogenblik in he' eerste stadium van een economi sche overgangsperiode bevindt. De teeker.en hiervan zijn duidelijk achtbaar voor degenen, die het zakenleven nauwlettend gadeslaan De hooge prijzen remmen on getwijfeld de verkoopen in de meeste kleinhandelszaken. Waren huizen verkoopen op het oogen blik minder goederen dan ver leden jaar om dezen tijd. Om di' vast te stellen moet men verder zien dan de statistieken daar de cijfers meestal in dollars luiden. De jongste weekoimzetten in dol lars zijn ongeveer 10 pet. hooger dan een jaar geleden, maar daar de prijzen naar schatting onge veer 20 pet. gestegen zijn, zijn de omzetten in feite kleiner dan een jaar geleden, aldus de Fin. Times. De omzetten in warenhuizen voor de week eindigend op 12 April waren zelfs 6 pet. minder dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Hetzelfde geval doet zich voor bij voedingsmiddelen. Ongeveer een jaar geleden stond het groot handelsindexcijfer voor voedings middelen op ongeveer 110; nu is dit ca. 165. Dit be teekent dus een prijsstijging van 50 pet. Ofschoon de groothandelsprijsindex voor alle goederen in de afgeloopen week een half procent terugliep tot 148.1 ligt deze toch nog 35.5 boven die van verleden jaar. Het index cijfer voor landbouwproducten was 180,1 tegen resp. 181.2 en 135.1, dat voor voedingsmiddelen 1630 tegen 164,4 on 109,9 en de index voor alle artikelen 132,1 te gen 132.3 en 102,3. De omzetten van sterke drank zijn vergeleken met vorig jaar met 20 pet. gedaald. De verkoo pen van bier bedroegen in Febr 85 millioen barrels vergeleken met 100 millioen barrels in Febr 1946 Afnemende vraag In ie eerste stadia van een pe riode vaa aanpassing komt de veranderde tendenz het eerst tot uiting in den kleinhandel, daar het publiek zijn inkoopen aanpast aan zijn inkomsten. De verminderde vraag in de winkels vindt echter spoedig haar terugslag In den groothandel en daarna bij ae fabrikanten. In den groothandel streeft men er nu in het algemeen naar de voorraden zooveel moge lijk te beperken, daar men onver wachts voor een sterke prijsdaling kan komen te staan. Men beweert dat de levensmiddelenomzetten in dollars zelfs achterblijven bij die van verleden jaar, toen 24 milliard werd omgezet, he'geen 6 milliard meer was dan in 1945. De fabrikanten var» sterken drank hebben ook met deze pro blemen te kampen. Een popu lair whiskymerk, dat normaal b.v. voor 4.14 verkocht werd, wordt nu regelmatig voor 3.28. zelfs voor 3.09 aangeboden. Het is duidelijk °at, nn de periode Van oorlogswinsten e.d. voorbij is. de meeste menschen zich slechts af en toe de luxe van dergelijke dranken kunnen permitteeren. De fabrikanten verminderen hun pro ductie. Zelfs zijn reeds enkele dis tilleerderijen gesloten. Ook in andere branches komt de verminderde vraag tot uiting. In het groote wokextielgebied vain New England zijn meer dan 20 kleine fabrieken die of gesloten zijn of de productie vermnderd hébben Hierdoor zijn eem'ge dui zenden arbeiders werkloos ge worden. Niet dat er geen vraag meer is naar wollen goederen, doch het publiek interesseert zich nog slechts voor wollen stoffen van eerste kwaliteit Het publiek wil prijs verlaging Hetzelfde is het geval lm de meubelindustrie, waar reeds veel kleine fabrieken, die in den oor log weTden opgericht, failliet zijn gegaan. In tegenstelling hiermede gaan de meubelfabrieken, die betere producten afleveren, niet slecht, hoewel over hei algemeen de prijzen te hoog geacht worden. Het publiek wil eohter prijsver laging. De groote vraag is echter: Hoe kunnen de prijzen verlaagd worden bij stijgende materiaal- prijzen en loonen? Dit is het punt dat deze aan passingsperiode op het oogenblik heeft bereikt. Zooals reeds gezegd, zijn ae dollarcenten in den kleinhandel nog hoog, zij loopen echter terug. De staalproductie is hoog, omdat er staal noodig is voor au'o's, koelkasten, waschmachines, waar voor na den oorlog een groote vraag bestaat. Men vraagt zich echter af. hoe lang deze vraag naar auto's en andere "uurzame goederen zoo groot zal blijven bij hei huidige hooge prijsniveau. De kern van het probleem is natuurlijk, dat het volk met zijn hooge loonen lang niet zooveel kan doen als het er wel van ver wacht. Deze hooge loonen geven slechts een illusie van welvaart. Want bij de vele goederen, die beschikbaar zijn. verdwijnt het hooge weekinkomen snel. Gezien de hooge prijzen voor voedings middelen en Meeding gebruiken de meeste gezinnen hun inkomen geheel voor den aan.koop van de ze noodzakelijke levensbehoeften. De 4 minister zjjn Dinsdagavond weer in geheime zitting bijeen gekomen. Dit is hun derde geheime vergadering binnen 24 uur. Tevoren was overeenstem ming bereikt betreffende den financieelen status van het vrije gebied van Triest. Hierna be sloten de ministers in besloten vergadering te gaan, waarbij slechts aan tolken en twee ad viseurs voor iederen minister toegang verleend werd. Waarnemers zijn van oordeel, dat eventueel een laatste poging zal worden gedaan om tot eeniger- lei overeenstemming t.a.v. de vol tooiing van het Oostenrijksche verdrag te geraken. De overeenkomst inzake Triest is tweeledig: le De gouverneur van Triest moet gemachtigd worden, voor de periode van Juli tot September de V. N. om financieelen steun inzake buitenlandsche valuta ter waarde van 5 millioen dollar te verzoeken. 2e Het rapport van de speciale fmancieele commissie voor Triest moet naar den veiligheidsraad verwezen worden. In conferentiekringen was men Dinsdagavond algemeen van oor deel, dat de conferentie Woensdag of Donderdag zou eindigen. Na 'n duur van anderhalf uur is de door de groote vier te Moskou gehouden geheime bespreking over het verdrag met Oostenrijk onderbroken, zonder dat van voor uitgang melding werd gemaakt. De Engelsch-Russische besprekingen De besprekingen inzake een herziening van het Engelsch-Rus sische verdrag zijn hervat. Offi cieel is bekend gemaakt, dat een „algemeene gedachtenwisseling" heeft plaats gevonden. Men neemt algemeen aan, dat de Britsche onderhandelaars een juiste formuleering van de Rus sische voorstellen wenschen om ui- te kunnen maken, of Rusland het oog heeft op een verdrag, dat vereenigbaar is met de Britsche betrekkingen met andere be vriende landen. Prinses Juliana en Prinses Mar griet zijn gistermiddag om 6 uur met een speciaal vliegtuig, be stuurd door kapitein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis Soestdijk. Gistermorgen waren zij, verge zeld door Prins Aschwin. van Zermatt per trein vertrokken naar het plaatsje Sitten, waar ze op het station door staatsraad An- tamatten namens de regeering van het kanton Wallis werden be groet. Om 3 uur zijn de Prinses sen van het nabij gelegen vlieg veld Chateauneuf opgestegen. Zondagavond is Prinses Juliana een afscheidsconcert aangeboden, dat door de autoriteiten en bevol king van Zermatt werd bijge woond. Te Zermatt neemt in het ski gebied de winter een eind. Prins Bernhard maakte dikwijls tochten van twee tot drie dagen in het hooggebergte. Tevens heeft hij zich de laatste dagen in 't berg beklimmen geoefend. Prins Bernhard en de beide oudste Prinsesjes zullen waar schijnlijk eerst Maandag naar Nederland terugvliegen. Naar wjj vernemen, zal eerlang de prijs van enkele soorten ben zine met 6 cent per liter worden verhoogd. Van een prijsverhoo- ging voor alle benzine is echter geen sprake. Een grossier in Den Haag. ze kere H., vervoegde zich aldaar bij de economische recherche met 100 rantsoenbönnen margarine, die valsch waren gebleken. Daar de ma.n zorgvuldig administreerde van wie hij bonnen ontving, kwam men er achter, dat hij ze van den Haagschen winkelier L. had ont vangen. Bij het voortgezet onder zoek belandde men bij twee vrou wen, K. en Z„ die bekenden twee toewijzingen tezamen voor 425 aan dezen L. te hebben verkocht. Zij hadden ze betroken van zeke ren O. te Den Haag, die, nader aan den tand gevoeld, mededeel de, de toewijzingen uit Antwer pen te hebben betrokken. Recher cheurs van den econ. dienst trok ken met person eel van den dienst „crimineele voorlichting" naar deze plaats, waar het hun geluk te in samenwerking met de Bel gische politie zes bij deze affaire betrokken personen te arrestee ren. Bij een huiszoeking ten hui ze van een dezer vond met 1600 valsehe margarinetoewijzingen van 100 rantsoenen per stuk d.w.z. voor ongeveer 40.000 kg. marga rine. O. bleek slechts drie toe1'.ij zingen van 100 rantsoenen te hebben gekocht. Op het oogenblik zoekt men nog naar den drukker, die de valsclie kaarten heeft gedrukt en vermoe delijk eveneens te Antwerpen ge vestigd is. Ook van Rotterdam en Tilburg, waar eveneens valsehe toewijzingen en bonnen werden verkocht, leidde het spoor, dat de recherche daar volgde, in de rich ting van Antwerpen. In totaal zijn in Nederland 11 verdachten gearresteerd, waarvan er 4 wer den voorgeleid, en in België zes verdachten. Uit Warschau verneemt A.P. dat de Poolsche meubelindustrie orders had ontvangen uit België. IJsland. Nederland en Brazilië voor leve ring van afgewerkte meubels in den loop van dit jaar. In 1946 ging het grootste ge deelte van den Poolsohen export aan meubelen naar het Vereenigd Koninkrijk Uit protest tegen de ontzetting uit zijn ambt van hun rector-mag- nificus, prof. Cammarata, door het geallieerde militaire bestuur heb ben 80 studenten te Triest de uni versiteitsgebouwen bezet. Zij dre ven de politie, die de gebouwen wilde ontruimen, terug en heschen de Italiaansche vlag. Prof. Luzzato Feitz, die in plaats van den ontslagen rector-magnifi- cus werd benoemd, weigerde dit ambt te aanvaarden. Gisterenmiddag is een delegatie der studenten op het geallieerde militaire hoofdkwartier ontvangen, doch de bevelvoerende officier weigerde het ontslag in te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1