Kathedralen-bouwers \e-overall m Jungl Ex-koning Umberto vertelt Modehuis Dior opent zijn poorten Extra-uitkeering aan gepen- sionneerden Duitsche politieke apathie HET CORPS MET DE MEESTE VERLIEZEN Mgr Willekens als verzetsman Het thuisfront steke de handen uit de mouwen EN HOE? no. 9 WOENSDAG 23 APRIE 1^4? PAGINA 2 ADMIRAAL BYRD OP HET MATJE Wegens,voortrekken van familieleden Belangstelling voor het Midden-Oosten Een Kerkvader in Indië HARDE WIND HOE THAELMANN DEN DOOD VOND BROODGEBREK IN PARIJS „Wij leven van dag tot dag" „UN EVENEMENT BIEN PARISIEN" AMBTENAAR VERDUIS TERDE GLASBONNEN De recherche te 's-Gravenhage heeft een ambtenaar op het rijks bureau voor keramische produc ten, zekeren Van B., die daar werkzaam was op een afdeeling, belast met de vernietiging van na circulatie ingeleverde glasbonnen, gearresteerd wegens verduistering op groote schaal van die bonnen. In verband met deze zaak zijn meer aanhoudingen gedaan. EN DE HEFFING VAN LOONBELASTING VERDEELDHEID DER CHRISTENEN Engelands bezettings moeilijkheden mu niet tot regesten in fttftftt 5jjn{ KARD. GRIFFIN OVER KERKVERVOLGING JUNI WORDT WARM EN DROOG Normale regenval in Mei GEBOORTE EN STERFTE IN BELGIE NIEUWE EXPLOSIE OP HELGOLAND? Nu ik U een brief over onze Aalmoezeniers in Indië ga schrijven, wordt het me warm om het hart en misschien heb ik daarom zoolang gewacht, voor ik U iets over hun werk vertelde. Zelf zijn ze zoo bescheiden, ze zijn boven dien vaak zoo „onvindbaar", omdat de plaats hunner plicht uiteraard dikwijls een andere is dan de plaatsen, waar ik mij bevond (om alle misverstanden te vermijden: ik deed daar ook m'tn plicht). Misschien echter is giéén dag meer geschikt om over hen en hun werk te vertellen dan den eersten Paaschdag. Vanmorgen, om half tien, had ik het voorrecht bij de groote openluchtmis voor militairen aanwezig te zijn en toen ik daar die honderden soldaten van tientallen onder- deelen, de Katholieke militairen van eiken rang uit Batavia en omstreken, verzameld zag rondom het prachtig versierde openluchtaltaar, terwijl zij meer dan anderhalf uur lang doodstil en zeer eerbiedig, ondanks de kente- ringshitte de Heilige Diensten volgden, toen moest ik denken aan het thuisfront van deze jongens. Voor ons is het thuisfront in zijn meest simpelen vorm en wij zullen over dit front nooit pra ten het.... kruisje onderaan den brief van thuis, het kruisje, dat je Moeder daar neerzet mét haar vermaning om toch regelma tig te biechten en te communicee- ren, om onze drie Weesgegroeten niet te vergeten, vermaningen, die steeds vergezeld gaan van de ver zekering, dat er eiken avond thuis aan óns wordt gedacht.... Meer dan tweeduizend militai ren hebben zes weken lang eiken Woensdagmiddag in de kathedraal van Batavia de lijdensmeditaties gevolgd en om U op een eenigszins verrassende en eerlijk gezegd voor mijzelf niet zeer vleiende manier te illustreeren, wit een prestatie dit voor hardzwoegende, door ver vlakking en geestelijke en licha melijke oververmoeidheid bedreig de soldaten is, moet ik U beken nen, dat ik 2 weken geleden, den Zaterdag vóór Passiezondag, toeval lig een kerk in Soerabaja binnen liep, en daarschrok van het feit, dat het altaarkruis en de hei ligenbeelden reeds met paars om huld waren. Ik besefte eerst op dat moment, dat Paschen reeds zeer dichtbij was, maar al blijft er niet veel over dan deemoedig mijn zeer groote nalatigheid te erkennen, te mijner verdediging moge worden aangevoerd, dat ik met Halfvasten in een vliegtuig zat, den Zondag daarop in plaats van orgelklanken een koor van mitrailleurs hoorde ratelen, en.... met Passiezondag wèèr niet in staat was om m'n Zondagsplichten te vervullen. Wat ik echter in deze afmatten de, doorgejakkerde weken vol ac tualiteit juist daarom hebben journalisten een aparte Patroon! het meest miste, was een aal moezenier, die me, om met majoor Lam, den hoofdaalmoezenier van alle K. L.-troepen in Indië, te «preken, „regelmatig in m'n klad den pakte". Dit hebben de Neder- landsche troepen, ingedeeld bij een bepaald onderdeel, juist vóór: zij hebben een vasten aalmoezenier, zij hebben iemand, die steeds voor hen klaar staat, die niet alleen biecht hoort en de Mis voor hen opdraagt, maar aan wien ze een raadsman hebben in den breedsten zin van het woord. Aalmoezenier te velde.... Ik heb hem overal ontmoet, ik heb fantastische verhalen over hem ge hoord (niet voor niets kreeg aal moezenier van der Laan van de Friezen uit Bandoeng een speciale vermelding in een legerorder), ik heb Piet Konijn in Semarang mee gemaakt (nee, dit is niet oneerbie dig, want vraag de jongens en ze zullen zeggen: „Zöó'n vent!!"), ik ontmoette in de buurt van Modjo kerto een marinier met 'n grooten Amerikaanschen helm op, een ge bruinde, bloote „bovenbast", kort broekje en een jungle-karabijn over den schouder en misschien gaat er nu een luid gemompel van verontwaardiging door alle Neder landsche pastoriëen, maar dat was nou dè aalmoezenier, die elke week vastenpredikaties had ge houden („nou in de soep geloopen door Modjokerto") ergens voor aan het front, die met de jongens mee trok, die er altijd bij was als er iets te doen viel; een aalmoezenier zooals practisch èlle aalmoezeniers hier, een soldatenpriester, waar iedere jongen voor door 't vuur gaat! Meer dan 5% van alle aalmoeze niers in Indie is gesneuveld en het percentage gewonden is eveneens hooger dan van welk ander „vecht- onderdeel" ook. Ze staan er mid den in, zonder „Father Bing Cros- by"-allures, ze zijn van den kan sel gedaald en leven het leven van deze jongens, ze preeken tegen een achtergrond van 25e rangs coulis sen, omdat nu eenmaal in een raar soort goedang de eenige plaats voor het veldaltaar ende Can- tine was, ze zijn alsChristus, die op een steen ging zitten en al len rondom zich verzamelde, die Zijn Woord hooren wilden. Bij dit soort aalmoezeniers slaapt nie mand onder de preek. Aalmoezenier Lam heeft me een en ander over het werk en de or ganisatie van de Geestelijke Ver zorging verteld. Deze dienst Gees telijke Verzorging, of militair ge sproken, A(djudant) G(eneraal) II BR. K., bestrijkt via een orga nisatie, die volledig parallel loopt met de militaire hiërarchie, geheel Indie. Eenmaal in de twee maan den komen alle divisie-aalmoeze niers bij elkaar om de rapporten aan de bataljons-aalmoezeniers uit te brengen, waarna het resultaat dezer besprekingen weer meege deeld wordt aan de bataljons-aal moezeniers, die elke maand verga deren. „Ik meen door mijn vroeger parochiewerk in Nederland het Nederlandsche volk vrijwel te kennen en het op zijn juiste waarde te kunnen taxeeren. Wat ik thans hier bij deze vertegen woordigers van dit Nederland sche volk zie, isbeter of misschien beter geworden dan de doorsnee van het volk zelf. Ik ben zeer optimistisch en het percentage, dat wij verloren zien gaan, is gelukkig gering Het groote geheim van dit suc ces zal welhet kruisje onder aan den brief van thuis zijn; het biddend thuisfront, dat onzicht baar steeds over al deze jongens waakt en den Zegen afsmeekt over het werk der aalmoezeniers. Maar daarnaast beschikt de Geestelijke Verzorging ook over een tamelijk uitgebreide organisatie die mate rieeier hulpmiddelen te baat neemt. A. G. II B R. K. heeft een eigen expeditie, waar tijdschriften en dagbladen („de R. K. dagbladen zijn op alle militaire leestafels het best vertegenwoordigd, maar we hebben er mèèr noodig!"), waar kerkboeken („10.000 Maleische gratis verspreid") en rozenkransen („Ontvangen uit Amerika, Mexico en Br. Indië, daar ze in Nederland niet te krijgen zijn"), waar scapu- liermedaljes en boeken van 't thuisfront („Zendt vooral meer nieuwe en betere boeken ook speciaal voor onze officieren"), waar de Vastenbrief van het Ne derlandsche Episcopaat („door on zen gen stencildienst in razend tempo vermenigvuldigd") waar honderden folders en geschriften, spelen en sportartikelen reeds meestal den dag né aankomst hun weg naar de onderdeden over heel den Archipel vinden. Er is 'n afd. Publiciteit, die voor godsdienstige artikelen in de mi litaire weekbladen hier en de ker kelijke periodieken in Nederland zorg draagt, er is een afdeeling, die foto's naar de Nederlandsche Katholieke geïllustreerde pers stuurt, er staat een film over het geestelijk leven en de geestelijke verzorging van de soldaten op sta pel, en tenslotte werkt er, op een geheel ander terrein, een afd. Per soneelszaken, die in de wijdvertak te organisatie van soldatenherders benoemingen, overplaatsingen etc. regelt. R. K. Militaire Tehuizen zijn nu geopend in Batavia (Bravo, voor de „soldatenmoeder", mère Raphael Vosselaers, die als Urseline-inter- mediaire voor vele moeders, vrou wen en verloofden al ontelbare speciale opdrachten heeft uitge voerd) Tjimahi, Soerabaja, Ma kassar, Medan, Palembang.In voorbereiding zijn tehuizen in Mr. Cornelis, Priok, Buitenzorg, Ban doeng en Padang. Er is een groot militair retraite huis in Lembang. 4000 droegen aalmoezenier en soldaten bij om dit verwaarloosde Carmelitessen- klooster weer wat op te knappen en naast een frissche ziel kun je er ook een kouwe neus halen, zoo dat de vernielde vensterruiten eerst door.... mica moesten wor den vervangen. Ruitentroef-actie niet noodig maar aalmoezenier Lam beval het werk wél speciaal aan in het gebed van de Neder landsche kloosters. Een ander retraitehuis draait (excuseert U me dit Amerikanis me, maar zoo is de nieuwe effi ciënte stijl van dit goedloopend organisme nu eenmaal) in Palem bang waar aalmoezenier van de Berg van 8 R. S. 2 maal in de week een groep van 3040 man de groo te beurt geeft. En intern in de troep: de „Kruls- brigade". De leden verplichten zich tot „Gebed, Eerlijkheid, Ma tigheid, Reinheid en Gehoorzaam heid aan God, Kerk en Overheid. Reeds meer dan 2000 leden en het aantal groeit! Uit deze kern zal het kader worden gerecruteerd voor de op te richten K. A. Van alle Katholieken bestaat boven dien bij den betreffenden aalmoe zenier een kaartsysteem, waardoor deze op elk gewenscht oogenblik een voor zoover mogelijk volledig „moreel-religieus" overzicht heeft van ieder afzonderlijk. En zij die achterbleven in Ne derland? Er wordt ook door hen zeer veel gedaan. Er moet echter nog meer gedaan worden. Niet alleen voor hen, die hier hun plicht doen, maar laat het thuisfront ook eens aan dacht schenken aan hetthuis front. Een vrouw verliest haar kindje, terwijl haar man in Indie zit. Zou het bij alle ellende en ver driet voor beide partijen niet een troost zijn, wanneer de buurt meer met hen meeleefde? Iemand in Nederland is jarig, viert feest, maar alleenWaarom kan de groote familie van militairen hier geen spiegelbeeld vormen in Ne derland? Kunnen kaj otters of meisjesorganisaties geen hulpdien sten formeeren, juist voor hen, die de hulp van hun mannen moeten missen? Toen ik bij de Amsterdammers in Semarang was, ((Zóö'n people overigens die Mokummers!") hoor de ik, hoe hun families in 't City theater bijeenkomsten organiseer den, en hoe de vrouw van Gerrit uit-noem-maar-wat-in-de-provincie een dag logeerde bij de ouders van Jèn uit de Lairessestraot. Een stuur contactmateriaal! Ik zag ergens een voortreffelijk „rod delblaadje" uitArcen (Lim burg) over den stand van de Maas en iets over den Maasbuurtspoor weg en dat die met die getrouwd was en die vrouw uit dat snoep winkeltje op den hoek was nu ook gaan hemelen en honderd en één uit. Bravo Arcen!! Last but not least: de demobili satie. De regelingen op papier mo gen nóg zoo voortreffelijk zijn: het komt er maar op aan hoè U ze opvangt, óf ze werkelijk hun kans krijgen bij den fabrikant, bij den werkgever. Juist bij hen. Een oogenblik zullen ze misschien hui verig staan tegenover dit stelletje „wilden", dat er zoolang „uit" was, maar ze krijgen er krachten bij, die hier onder de moeilijkste om standigheden bewezen hebben, wat ze waard waren. Ze pakten het aan, ze déden het. Ze waren ke rels. En vergeet hen niet, die daar dag en nacht voor zwoegen De aalmoezeniers, die het zoo prachtig doen! De menschen, die in Jungle overalls.... kathedralen bouwden, onzichtbare kathedralen met het prachtigste materiaal, dat Neder land hun afstond, het materiaal van deze jonge Katholieken.... J. W. HOFWIJK. Batavia Paschen 1947. Admiraal Richard F. Byrd, de groote Zuidpool-onderzoeker, zal bij de autoriteiten te Washington op het matje moeten komen we gens het noemen van deelen van het Zuidpoolgebied naar zijn ver wanten. Bij zijn vroegere expedities heeft hij Marie-Byrd-land genoemd naar zijn vrouw en Hal-Flood-Range naar zijn oom. Deze namen zijn algemeen aanvaard, maar er is critiek losgekomen, toen hij on langs aan zijn neef, Bolling Byrd Flood, een employé van de radio, telegrafeerde, dat hij een bergtop Mount Bolling Flood had genoemd. Een der autoriteiten zette uit een, dat aangezien de gelden voor zijn beide eerste expedities door hemzelf zijn bijeengebracht, het eeren van zijn familie min of meer gerechtvaardigd was, maar dat, daar de beide laatste ondernemin gen van overheidswege zijn gefi nancierd, het vaststellen van plaatsnamen nu een zaak van de overheid, was De voorzitter van de Amerikaan- sche commissie inzake aardrijks kundige namen, dr. Meredith F. Burrill, heeft medegedeeld, dat Byrd er in heeft toegestemd, het noemen van plaatsen uit te stellen tot hij met de commissie overleg zou hebben gepleegd. Maar, zoo voegde Burrill hieraan toe, Byrd is een onstuimig man. Als hij dat niet was, zou hij nooit zulke groo te dingen hebben verricht. Ex-koning Umberto had gisteren met een verslaggever van United Press een vraaggesprek, dat plaats vond in de kleine villa, welke de ex-koning in Alexandrië gehuurd heeft en die zich juist tegenover het huis bevindt, waar zijn vader, ex-koning Victor Emanuel woont. Umberto had in het interview toe gestemd op voorwaarde, dat de verslaggever geen vragen van politieken aard zou stellen. Het gesprek werd in 't Engelsch gevoerd, een taal, die de ex-koning bijzonder goed bleek te beheer- schen- Reeds bij den aanvang ver klaarde Umberto, dat zijn bezoek aan Egypte geen enkele politieke bedoeling had, doch niet meer dan een bezoek aan zijn ouders en zusters beteekende. Vooral wil de hij graag zijn zustej1 Giovanna van Bulgarije weer eens terugzien. Het interessantste deel van het gesprek ging over Amerika. Um berto zeide zeer verheugd te zijn een bezoek aan de Vereenigde Staten te kunnen brengen. Op de vraag of hij het plan had zijn familie mee te nemen, antwoordde de ex-koning ontkennend. Het bleek, dat Umberto groote bewon dering koestert voor de Ameri kaansche troepen, die hij geduren de de jaren 1944, '45 en '46 in Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Krachtige, vooral aanvanke- lijk tijdelijk stormachtige Zuid- westelijke wind; wisselend be- wolkt met enkele regenbuien; nog iets kouder. j 24 April: zon op 5.26 uur, on- j der 19.51 uur; maan op 7.12 uur, onder 0.37 uur. Oud-minister P. A. Kerstens schreef in het Indisch Missie-tijd schrift van Februari „Een Kerk vader in Nederlandsch-Indië". Wij geven enkele aanhalingen: „Op 5 Maart 1942 heeft de be zetting van Batavia plaats. Mgr. Willekens wordt 's nachts met an dere notabelen van de stad per vrachtauto naar het residentiekan toor gebracht Bij ver-uit de mees ten is de stemming diep onder nul. Een zeer hooggeplaatst man uit het bedrijfsleven klaagt tegenover Monseigneur over de behandeling. Mgr. zegt: ,Och mijnheer X, vroeger, toen ik een jongen was, wilde ik altijd op een vrachtwagen maar ik mocht niet van mijn va der. Nu moet ik er op". Op het residentiekantoor treft Mgr. een bestuursman van hoogen rang. Deze is totaal van streek en klaagt, dat de Indonesiërs hem hebben uitge maakt voor alles wat leelijk is. Mgr. houdt hem zijn plicht voor, zich rustig te houden en voegt er aan toe: „Men mag mij voor alles uitmaken, als ik maar weet, dat het niet zoo is De Japanners kwamen Mgr. per auto afhalen, maar hij dankte vriendelijk: „Ik loop wel". Toen de Nederlandsche gemilitairiseerde stadswacht te Batavia achter slot en grendel werd gezet, ging Mgr. Willekens zichzelf voor al deze mannen als gijzelaar aanbieden, i kreeg echter geen gehoor. Eens rd Mgr. Willekens een heelen dag lang door de Papansche Gesta po ondervraagd. Bij zijn terugkeer vroeg hem zijn secretaris, de kloeke, onverwoestbaar goedgehu meurde Bossche pater Kees Dou- men S. J., dien Mgr. Willekens wonder genoeg had weten te be houden, hoe het geweest was. „Och Père, ze hebben me mijn ca techismus overhoord en die kende ik wel". De Europeanen te Batavia raak ten onder een door de Jappen be, noemden Indonesischen burge meester financieel aan den grond. Mgr. Willekens bewoog den bur gemeester tot herinstelling van de gemeentelijke armenzorg. Toen 'n Japanner tot burgemeester werd benoemd, werd deze weer stop gezet. Mgr. Willekens sprak dezen Japanner aldus toe: „Mijn vader was ook burgemeester en die heeft mij als kleine jongen reeds ge leerd, dat voor het hoofd van een gemeente er in het Nederlandsch twee woorden bestaan; hurge- „Alleen als we extra vagante modellen maken die uiterst verfijnd zijn afgewerkt, behouden we onze buitenlandsche clientèle", heeft de voorzitter van de Parijsche Haute cou ture gezegd. En hij vervolgde: „De vreemdelingen komen niet bij ons om makkelijk te dragen japonnetjes te koopen maar ze willen modellen, die ze ergens anders niet vinden". meester dat woord wijst meer op gezag en gestrengheid en burgerv ader: dat woord duidt meer op liefde en goedheid voor zijn onderdanen. Welnu, mijnheer de burgemeester, de zaak is deze: ik kom namens alle armen van Batavia een beroep doen op U als burgerv ader!" De steun liep weer. Toen alle priesters te Batavia werden ingerekend weigerde Mgr. mee te gaan: „Ik blijf op mijn post als bisschop, een post door Z. H. de Paus mij toegewezen". Den vol genden dag ging Mgr. naar de strafgevangenis om te eischen dat aan alle priesters de gelegenheid zou worden gegeven tot het lezen van de H. Mis. Hij werd toen voor de eerste en eenige maal mis handeld, maar mocht eenige dagen later duizenden excuses in ont vangst nemen van het Japansche hoofd van het departement van Eeredienst, die hem persoonlijk kwam bevrijden, en den Japanner, die Mgr. had mishandeld op de zelfde wijze tracteerde. In het begin van 1942 slaagde Mgr. er zelfs in een protestantsche kerk voor de protestanten terug te krijgen. Toen Mgr. Willekens hoorde van het Japansche verbod om te pree ken in het Nederlandsch verklaar de hij op het departement van Onderwijs en Eeredienst: Gods Woord is aan geen enkele taal ge bonden. Indien U voor Batavia een dergelijk verbod uitvaardigt, zal ik den eersten Zondag daarop in de kathedraal in vol ornaat in het Nederlandsch preeken. Het verbod is in West Java nooit uitgevaar digd. Voormalige gevangenen van het concentratiekamp Buchenwald, hebben gisteren tijdens een pers conferentie te Frankfort ver klaard, dat Ernst Thaelmann, de Duitsche communistische leider, door de Gestapo is doodgeschoten, zoodra hij het kamp Buchenwald in den nacht van 17 op 18 Augus tus 1944 was binnengebracht. Het stoffelijk overschot werd daarna gecremeerd. Volgens de nazi's wa. Thael mann om het leven gekomen tij dens een luchtaanval op het kamp op 28 Augustus 1944. De voorma lige gevangenen bevestigden het B.B.C.-bericht, dat er op dien dag geen luchtaanval op het kamp had plMti gevonden, Italië had gezien. Hij prees de groote discipline der troepen, in clusief die der neger-onderdeelen, welke hij had kunnen waarnemen, toen de Amerikanen de groote steden bezetten. Ook was hij vol lof over generaal Mark Clark en andere Amerikaansche leger-aan- voerders. Toen bet gesprek op cfe toe. standen in het Midden-Oosten kwam, bleek het, dat Umberto goed ingelicht was over de laatste gebeurtenissen in die streken. Hij en koning Abdullah, van Transjor- danië zijn oude vrienden en het lag in de bedoeling, dat Umberto nog deze maand een bezoek zou brengen aan Amman, waar hij de gast van Abdullah zou zijn, doch gezien de huidige situatie in Palestina is het nog niet zeker, dat dit bezoek zal plaats hebben. Sprekend over Egypte, toonde de ex-koning zich zeer enthousiast over de gastvrijheid, welke dit land aan het huis van Savoye gaf. Over zijn tegenwoordige woon plaats in Portugal zeide hij, dat het leven daar zeer aangenaam was. „Ik woon op korten afstand van Lissabon, zoodat 't mij moge lijk is regelmatig contact te hou den met mijn verscheidene Italiaansche en Amerikaansche vrienden, die van tijd tot tijd al daar verblijven", vertelde hij en voegde hieraan toe, dat zijn kinde ren in Portugal worden opgevoed door een Italiaansch leeraar en gouvernante. De U-P.-verslaggever besluit dit interview met de opmerking: „Gedurende mijn gesprek met Um berto kreeg ik den indruk, dat hij nauwlettend president Truman's politiek in het Oostenlijke Mid- dellandsche Zee-gebied volgt, doch dat hij hierbij slechts de rol van toehoorder vervult. Opvallend was, dat de ex-koning in geen enkel opzicht terneergeslagen was". De Parijsche huisvrouwen vormden gisteren rijen voor de broodwinkels en van de zijde van het Ministerie voor de Voedsel voorziening werd toegegeven, dat de graanvoorraden inder daad nihil waren. „Wij leven van dag tot dag bij de gratie der importen, welke zeer onre gelmatig zijn", zoo zeide een hooge functionaris van dit Mi nisterie tot United Press. In verschillende wijken van Parijs waren de bakkerswinkels gisteren gesloten omdat er een voudig niets te verkoopen was en men verwacht, dat deze situatie zich van „tijd tot tijd" zou blijven voordoen tot den eerstvolgenden oogst. Men hoopt de stedelijke gebieden, zooals Parijs, op voldoende wijze te kunnen bevoorraden, maar voor de provinciale steden zal dit niet steeds mogelijk zijn. Men verwacht,dat per 1 Mei het broodrantsoen zal worden te ruggebracht van 300 gram tot 25Ó gram per dag. Voor den oor log was de broodconsumptie van den gemiddelden Franschman 500 gram. Het graantekort wordt geweten aan den geringen invoer uit de Vereenigde Staten, die niet aan de verwachtingen heeft beant woord. Volgens de overeenkomst, die in Februari j.l. door den minis ter van Landbouw Francois Tanguy Prigent te Washington gesloten is, zou Frankrijk gedu rende de eerste helft van 1947 553.000 ton buitenlandsch graan importeeren. De leveranties uit de Vereenigde Staten en andere graan-uitvoerende landen zijn ech ter 130.000 ton bij dit cijfer ten achter gebleven. De Fransche pre mier, Paul Ramadier, heeft een dringend verzoek gericht tot den internationalen raad voor de graandistributie om de toewijzin gen aan Frankrijk met veertig procent te verhoogen. Deze ver hoogde importen zullen zelfs na den eerstvolgenden oogst noodza kelijk blijven en wel wegens de vernietiging van meer dan een derde deel van Frankrijks winter koren door bevriezing in den fel sten winter, die een generatie ge kend heeft. (Van onze Parijsche mede medewerkster). Aan die woorden heeft Christian Dior stellig gedacht, toen hij zijn eerste collectie ontwierp. Reeds maanden lang werd in 't couture- milieu over deze modelist van Lelong gesproken. Men wist dat hij zich ging vestigen, niet eenvou digweg in een meer of minder comfortabel appartement, maar in een magnifiek „hotel particulier". Een paar jaar tevoren had een couturière dit huis betrokken en er groote kosten aan besteed om het in orde te laten maken. Ze bleef er echter niet lang en is nu heel wat eenvoudiger aan den overkant van de avenue geinstal- leerd. Dior koos dit hotel particulier uit. Het eerste dat hij deed was er de noodige veranderingen in te laten maken, daar hij reusachtige kapitalen achter zich heeft. Men spreekt van 32 millioen verbou- wingskosten. En dat in een huis. dat twee jaar tevoren geheel in orde is gemaakt en dat bovendien in een stad als Parijs ligt, waar bij een appartementenhuis zelfs nooit de raamkozijnen opgeverfd worden Men wist van Dior dat hij de toiletten van Yvonne Printemps in „Auprès de ma blonde", geteekend had en meer was niet noodig om de algemeene nieuwsgierigheid te prikkelen. Die nieuwsgierigheid werd op een beetje Amerikaansche reclamemanier gaande gehouden. En toen Dior dan ook zijn eerste collectie toonde, was het dood- dringen en nu, na zes weken, komen iederen middag zooveel dames dat ze tot op de trappen staan en zich in alle bochten moe ten wringen om een glimp van de mannequins te zien. 't Is wat je hier noemt „un evenement bien Parisien". De collectie is het zien waard, de toiletten wijken af van die der andere collecties. Maar of ze draag baar zijn Stellig maar voor wei nig vrouwen, alleen zij die heel slank zijn en over een groot for tuin beschikken zoodat ze een japon van Dior niet bij elke ge legenheid hoeven aan te doen. Dior heeft twee tendenzen: de „8-vorm (acht)" d.w.z. rechte af hangende schouders, wat wijd om de schouders, maar verder een strak lijfje, ruimte over de heupen maar vooral over de buik, door een plooi of een draperie. Bij dit model valt de rok onder aan erg nauw. Het andere model is in klokvorm en veel makkelijker te dragen. Hierbij hoort een hooge gedra peerde ceintuur en het toilet heeft veel van die in 1915 mode waren. Over de hoeden, die hij niet zelf gemaakt heeft, maar wel geïnspi reerd, zwijg ik maar liever. U ziet ze op de foto's. Dior heeft de dames, die tot „la tout Paris" behooren, stormender hand veroverd. Ieder wil een toilet hebben. De drukte is zoo groot, dat naaiateliers in zijn studio en in het kantoor van zijn secretaris zijn ondergebracht Ontegenzeglijk is Dior een man van veel talent, maar alleen in een wereldstad is het mogelijk om in nog geen zes weken tijds naam te maken in Parijs en tegelijker tijd in Noord- en Zuid-Amerika. Hoe onwennig de lijn van Dior ons op het oogenblik ook is, het is heel goed mogelijk dat de a. s. herfstmode geinspireerd zal zijn op de modellen van dezen jongen couturier. In ieder geval is hij de woorden van den heer GaumontLamoin indachtig geweestEn dat deze juist gezien had, bewijst z'n succes. DINY K.—W. Rechts: donker blau we japon met wit piqué gegarneerd, model „Avril" van Christian Dior. Midden iturquois- blauwe japon en mantel van het buis Maggy Rouffhoed van Gilbert Orcel. Foto Dimea Links: zwart wollen japon, model New- York" van Christian Dior. Verschillende gepensionneerden zijn onaangenaam verrast, doordat op de voor 1946 toegekende extra- uitkeering een hooger bedrag aan loonbelasting wordt ingehouden dan op de eerste extra-uitkeering (over 1945). Het Ministerie van Financiën heeft dienaangaande de volgende toelichting gegeven. Volgens artikel 1 van de Derde Uitvoeringsbeschikking Loonbelas ting 1940 moet de belasting over de extra-uitkeering worden gehe ven naar het tarief voor bijzonde re belooningen, opgenomen in ar tikel 10, eerste lid, van het Be sluit op de Loonbelasting 1940. Voor het meerendeel der gepen sionneerden bedraagt dit tarief 15,4 pet. (tariefgroep II). Het or gaan, dat de uitkeering uitbetaalt, is echter bevoegd (niet verplicht) een van de volgende berekeningen toe te passen, indien deze tot een geringere inhouding leidt: a. de uitkeering wordt gevoegd bij het pensioen over het tijdvak, waarin zij wordt uitbetaald; de loonbelasting over de som van pensioentermijn en uitkeering wordt volgens de normale loonbe lastingtabel berekend; b. de loonbelasting over het jaar, waarop de uitkeering betrekking heeft, wordt herberekend in dier voege, dat bij eiken pensioentér- mijn een evenredig deel van de- uitkeering wordt gevoegd; de De Zondag j.l. In de Britsche zone gehouden verkiezingen voor de parlementen der drie In dit ge bied geconstitueerde Laender heb ben, tegen veler verwachting In, een voor Duitschland buitenge woon laag deelnemingscijfer op geleverd, dat In vele stembureaux aanmerkelijk lager dan zeventig procent lag. Hieruit kan slechts één conclusie worden getrokken: dat de Dultscher niet, of juister nog niet in staat is zich voor politiek te interesseeren. Bevestigd is volkomen de mee ning van een Engelschen jouma- listieken waarnemer, dat de hui dige Duitscher zich werkelijk voor niets interesseert behalve voor het voedsel van den dag van heden. Na den verschrikkelijken winter met alle ellende, welke daarin werd doorstaan; bij de practische onmogelijkheid om nauwelijks iets meer dan de helft van de dagelljksche kleine rant soenen te betrekken Is hij volko men apathisch geworden voor al les, wat hooger ligt dan de meest materieele levensbehoeften. Welk gevaar in een dergelijke geesteshouding schuilt, kan nie mand ontgaan. Ofschoon men bij deze verkiezingen zeker nog niet van een afglijden naar extremis me van rechts of links kan spre; ken, blijft toch het zeer juiste woord van den Italiaanschen pre mier gelden: honger bedreigt de democratie. Is dit woord van volle kracht zelfs voor de landen, welke door lange oefening een democra- 1"he geestesgesteldheid bezit tel wat dan te denken van men- «cbtMi. die nooit in eigen land de democratie hebben gekend, en er nog de allerelementairste begin selen van moeten leeren. Er is wel eens geschreven, dat de de mocratie slechts een regeerings- stelsel van verzadigde dan in materieelen en geestelijken zin volken kan zijn. De Duitscher nu lijdt honger nadr lichaam en ziel, maar de lichamelijke nood is daar bij zoo knagend, dat de geestelijke feitelijk niet meer gevoeld wordt. De Engelschen verkeeren gezien deze Duitsche mentaliteit in een wel zeer nijpende en pijnlijke si tuatie. Zij kunnen probeeren een vijftigtal Duitsche journalisten voor zes weken naar Engeland over te planten om daar een tjl- cursus in de democratie te volgen alsof democratie aan regels is gebonden maar zij zijn, en dit is zeker niet hun schuld, niet in staat de levensmiddelenbasis voor een gezonde heropvoeding van het Duitsche volk te leggen. De gelde lijke lasten van de bezetting zijn voor het financieel, weder buiten eigen schuld, aan den grond ge loopen Engeland, feitelijk on draaglijk geworden. De laatste dagen schijnt Londen zelfs Was hington er van in kennis te heb ben gesteld, dat Engeland de be zetting van Duitschland zou moe ten opgeven, als nietmen begrijpt, wat volgen moet. En Washington zou van zijn kant hebben laten doorschemeren, dat Amerika daartoe wel bereid zou blijken te zijn, als Engeland ten minste zijn troepen in de Britsche zone wilde laten. In elk geval voegen zich de Engelsche materieele zorgen bij de Duitsche, en onder dergelijke omstandigheden moet de geheele bezettingspolitiek en -methode daarvan de rampzalige gevolgen ondervinden. Wat den uitslag der verkiezin gen betreft, deze wijkt wel iets af van de verwachtingen, welke men er algemeen van koesterde. De socialisten hebben zich goed gehouden, en zijn, in de geheele Britsche zone genomen, de sterk ste partij geworden met S.120.5^o van de uitgebrachte stemmen- De C.D.U. kon daar slechts 2-too.oiv stemmen tegenover stellen- Het Centrum, de tweede Christelijke partjj eveneens katholieken en protestanten in zich vereemgend, maar ook evenzeer overwegend uit katholieken bestaande be haalde echter 588.661 stemmen, zoodat het Christelijk element, hoezeer weer lijdend aan die be treurenswaardige politieke ver deeldheid, samen een 3.352.330 stemmen haalde. Die scheuring hangt waarschijn lijk het meest samen met de wat erg conservatieve politiek van den ouden Adenauer. Terwijl het Centrum in de kwesties van de nationalisatie en van het grond bezit een duidelijk uitgesproken zeer vooruitstrevend standpunt inneemt, en zich daarbij heel nauw op het Britsche labour- standpunt aansluit, laat de C.D.U. deze moderne problemen in het midden, wat in bepaalde kringen kwaad bloed heeft gezet; het Centrum zag percentsgewijs zijn stemmencijfer tegenover de ge meenteraadsverkiezingen van het vorig jaar dan ook bijna verdub beld; een stijging, welke in abso lute cijfers nog iets hooger ligt dan het verlies dat de C.D.U. dit maal heeft geleden. Er is dus een verschuiving naar het Cen trum, wat ook zeggen wil: naar de opvattingen van Jakob Kaiser. De communisten hebben in Noord-Rijnland-Westfalen een flin ke winst behaald: van 9-4 op 14 procent; in Neder Saksen een zeer kleine, terwijl zij in Sleeswijk Hol- stein iets achteruit gingen; in de geheele zone- 889.513 stemmen; een zeker niet verontrustend cij fer onder de huidige omstandig heden. Van een marxistische meerderheid is in geen der drie Laender sprake; zelfs een een heidspartij overigens in de Westelijke zones ondenkbaar meer verschuldigde belasting wordt op de uitkeering ingehou den. Voor een gepensionneerde, val lende in tariefgroep II, met een Jaarlijksch pensioen van 1.200, dat per kwartaal wordt uitbetaald, bedraagt de inhouding op de uit keering ineens 300) volgens de drie genoemde berekeningen on derscheidenlijk 46,20, 40,74 en 34,32. Op de uitkeeringen over 1946, die thans worden uitbetaald, wordt de belasting volgens de In het vorenstaande weergegeven wettelijke bepalingen geheven. De met de uitbetaling belaste orga nen zijn echter niet alle in staat van hun bevoegdheid tot toepas sing van de onder a en b omschre ven berekeningen ten volle ge bruik te maken. Deze berekenin gen vergen immers, indien zij voor een groot aantal gevallen worden toegepast, een aanzie"1')" ken arbeid; juist om deze reden is aan de desbetreffende bepalin gen een facultatief karakter gege ven. Zoo berekent b.v- de Pen sioenraad de loonbelasting over de uitkeeringen alleen volgens het tarief voor bijzondere belooningen (voor tariefgroep 11 15.4 pet.) en volgens methode a. Wat de uitkeeringen over 1945 betreft (uitbetaald omstreeks Ja nuari 1?46) heeft de Minister van Financiën, ten einde een vertra ging in de Uitbetaling te voorko men, destijds goedgekeurd, dat de loonbelasting z0u worden ingehou den als ware de uitkeering ineens een normale kwartaaltermijn van het pensioen. Tengevolge van de- beslissing konden door den Pensioenraad in de meeste geval- len voor de betaalbaarstelling van de uitkeering ineens de voor de normale kwartaalbetalingen aan wezige stencils worden gebruikt. In een geval als hierboven ge noemd is, bedroeg de inhouding op de uitkeering ineens over 1945 11,58 (hetzelfde bedrag als op de kwartaaltermijnen van het pen sioen wordt ingehouden). Dit hield dus in, dat van het totale in komen uit pensioen ad 1.500 loonbelasting werd geheven naar het percentage, behoorende bij een loon van 1.200; m.a.w.: de pro gressie werd prijsgegeven. Het is duidelijk, dat dit eener- zijds voor de schatkist een niet onaanzienlijk financieel offer be teekende (geschat op ten minste 3.000.000, en anderzijds een be paalde groep van belastingplichti- gen (de gepensionneerden, voor zoover zij niet in de termen val len voor een aanslag in de inkom stenbelasting) boven andere be lastingplichtigen met een even groot inkomen bevoordeelde. Met deze bezwaren tegen de regeling voor 1945 hangen nog enkele an dere samen. Met het oog op deze bezwaren heeft de Minister gemeend de met de wettelijke bepalingen in strijd zijnde methode van berekening, die hij voor 1945 om bovengenoem- idoe 6C'en bad goedgekeurd, voor 1496 niet weder te kunnen toe staan. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft op een vergadering te Londen een krach tig protest doen hooren tegen „de vervolging van de Katholieke Kerk in Joego-Slavië, waar de be palingen betreffende de rechten van den mensch uit het handvest van de V.N. volkomen belachelijk worden gemaakt". Hij vond het noodig, dat de V.N. een onder rok instellen, De afrl. klimatologie van het K. N. M. I. te De Bilt deelt als ver wachting voor de maand Mei me de, dat de gemiddelde neerslag on geveer normaal zal zijn. Over de temperatuur valt niets met vol doende waarschijnlijkheid te zeg gen. Voor de maand Juni wordt ver wacht dat de gemiddelde tempe ratuur boven normaal zal zijn. De gemiddelde neerslag beneden nor maal. Er wordt op gewezen, dat deze verwachtingen betrekking hebben op het maandgemiddelde. Dit beteekent, dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die een afwijking naar den anderen kant vertoonen. Uit de door het nationaal insti tuut voor de statistiek in België medegedeelde cijfers .blijkt, dat tijdens de maand Januari 1947, 12.324 levend geborenen werden aangegeven, waarvan 6.371 jongens en 5.953 meisjes. Gedurende dezelfde periode wér den 11.048 sterfgevallen geboekt, waarvan 5.835 mannen en 5.213 vrouwen. Er werden 4.211 huwelijken ge sloten. Het aantal geboorten is met 4,84 procent gestegen, in vergelijking met Januari 1946 en het cijfer der sterfgevallen is met 18,03 procent verminderd ten opzichte' van de zelfde maand over 1946. Naar de Britsche Nieuwsdienst in Duitschland meldt, is de Duit sche Noordzeehaven Cuxhaven Dinsdagavond opgeschrikt door het geluid van een zware explosie dat uit de richting Helgoland kwam. Boo, Sigrid- Hoera we leven nog! Vert. uit het Noorseh Uitg. L. j. Veen, A'dam 1946. Geestig relaas over gewone dagelijkscha bezettingsperikelen in Noorwe gen (IV). Christiansen, Ingrid. De dood op Rossnaesholm, Vert. uit het Deensch. Uitg. Kemink Zn. Utrecht 1947. De moord op den Kasteelheer is het begin van een aantal geheimzinnige boeiende gebeurtenissen (IV). Gurt, Elisabeth. Een vrouw voor drie dagen. Uit het Duitsch door J. Hoven. Uitg. A. Strengholt A'dam 1947. Banaal Weensch romannetje, de titel zegt ge noeg. Immoreel, ontraden (II-III) Heil, Jan, Zeven stippen en het geluk. Uitg. A. J. G. Streng holt, A'dam 1947. Hoe het lie veheerbeestje Stippelman zictt onder de menschen begeeft om daar het geluk te brengen. Sprookje voor volwassenen. Neu traal (IV). Logeman, Ted, Poolman pinxit. u:tg. Breughel A'dam 1947. Goed geschreven psychologische no velle voor volw. (IV). Mechelen, Frans van, De zonne dronken ruiter. Uitg. De Zon newijzer Turnhout 1947. Cel brieven van ridder Boudewijn aan zijn bruid (IV). Tetzner, Lisa. Erwin gaat naar Zweden. Vertaald door Bep Ot- ten. Uitg. v. Ditmar A'dam 1947. Zwerftocht van de kleine Erwin met zijn uit het concentratiekamp gevluchten vader. Geschikt (V). I verboden; II streng voor behouden; III voorbehouden; IV volwassenen; IV-V rijpe re Jeugd V allen. Medegedeeld door tUll, Tilburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2